BINNENLAND. Allerlei v- De Laplander» beginnen zich to doen geldon. Onde aanvoering van een ontwik- kolde vrouw. Elsa Lui la, die naar Stock holm is gekomen, om over den onhoudbaren toestand van haar stamgenooton bij de regce- ring to klagen, wil men een organisatie ma ken in alle steden van Lapland cn in 1905 een Laplanderscongres houden. vTe Statesborough, in Georgië, zijn t"-ee ter dood veroordeelde negers door het volk uit do gevangenis gehaald en gelyncht. Zij behoorden tot can bende die op een plan tage een heel gezin vermoord hadden. Men vreest dat nog elf medeplichtigen hetzelfde lot zullen ondergaan, voordat militairen ter plaatse kunnen zijn om dat te verhinderen. vDe gouvernante van Edisons kinde ren, Ethel Pardoe, heeft te Orange, in Ncw- Jersev, zelfmoord gepleegd. Zij moet krank zinnig zijn geworden door ongeteekende brie ven, waarin gedreigd werd met ontvoeren van do kinderen, alsook uit vrees voor de zoogenaamde „Verceniging van de Zwarte Hand". Te New-York is een knaapje, Tony Man nino, weggevoerd door roover, die een losgeld van 50,000 dollars eischen. onder bedreiging het kind te zullen vermoorden. Do politie doet ijverig nasporingen naar do roovers en alle Italianen, die er maar cenigs- zins verdacht uitzien, worden aangehouden in den omtrek van New-York. vBij Pfalzburg en bi;1 Innsbruck zijn weder twee mannen in een afgrond gestort bij het zoeken naar ..Edelweiss". Te Kainach wordt professor Feller uit Zittau, die van daar uit een tocht op den Ffedaunerkogel ondernam, om „Edelweiss" te plukken, al sinds een dag of tien vermist. Pogingen om hem op te sporen bleven tot dusverre vruchteloos. vBij het instorten van cen in aanbouw zijnd perceel van vier verdiepingen te Kiel is cen arbeider verpletterd, zeven zwaar en vier licht gewond. vUit Pest wordt gemeld dat in het dorp Kissutz-Neustadt gisteren middag een brand is uitgebroken, die, tengevolge van water gebrek, steeds grooter uitbreiding kreeg en 300 woonhuizen in asch legde. Zes personen zijn in do vlammen omgekomen. De bevol king ia zonder onderdak vHet HongaArsclie dorp Bodzasoujlak comitaat Zemplin, i9 door cen hevigen brand geheel vernield Negen menscliedawamcn om in de vlam men. v— Bij cen brand in de opslagplaats van de groote Bjorneby-zagerij te Frederikstad. ia voor 500.000 kronen aan hout vernield. vNabij Primkcnau (Silczië) heeft een groot© bosch brand gewoed. Het grootste ge deelte van het afgebrande terrein, ongeveer 20.000 morgen, behoort aan Hertog Ernst Günther van Sleeswijk-Holstcin. De schado wordt op 2 millioon Mark geschat. D« Staatscourant van Donderdag 18 August us 1*90-1 bevat de volgende Kou. be sluiten benoemd tot burgemeester van Muiden J L do Raadt; benoemd tot leerares aan de rijks H. B scholen tc Groningen cn te Warfum mej. W. Andreac. than8 tijdelijk leerares aan die scholen benoemd van 1 September 1904 tot 31 Aug 1905 tot leerares aan de rijks H. B. scholen te Hoeroveen cn Meppel mej. WAndreae voornoemd; benoemd tot leeraar aan do rijks H. B school te Gouda van Heijningcn te 's Gra- venhage tot idem to Middelburg L. M. Klinkenberg, thans tijdelijk leeraar aan die school; op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de rijks H. B. S. te Gouda H- van Steel op verzoek eervol ontslagen als adjunct- inspecteur van den arbeid G. C. Snijders; benoemd bij den staf der artillerie tot hoofd van do werkplaatsen voor draagbare wapenen de kapitein M. J. A. Maathoff, van dien staf. lid van de commissie van proef neming en zulks onder eervolle ontheffing uit zijno tegenwoordige betrekking; benoemd tot adjudant bij het regiment grenadiers en jagers dc 1ste luitenant jhr. V. A. iBorecl. van het korps. ter ondersteuning in hunne studiën, van Rijks wege cene beurs verleend aan de studenten by de Kok*-universiteit te: a. Leiden: A. Goslings, in de iaculteit der letteren en wijsbegeerte j. UtrechtG. 1'. Marang, in de faculteit der god geleerdheid A. Jansen en C. Bakker, in de faculteit tier geneeskunde L. M. It. Rutten, in do faculteit der wis- en natuurkunde W. Bruyei in de faculteit der letteren en wijsbegeerte c. Groningen C. J. Meyer, in de faculteit der godgeleerdheid vergunning verleend tot het dragen van de zilveren medaille, hem wegens edelmoedig be drijf op 8 Jan 1805, door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, afd. Utrecht, geschonken, aan den kapitein by den gencralcn staf A. J. de Booy. Koninklijk bezoek aan Noord-Brabant. Precies om 1 uur en 13 min. vertrok ken H. M. de Koningin en Z K. H. de Prins gisteren met groot gevolg naar s Hcrtogen- buach. De burgemeester van Apeldoorn on do hofarts, benevens een groot aantal belang stellenden, waren bi; 'het vertrek aanwezig. Do trein werd begeleid door den adjunct-in specteur Vaai Otterloo. Hertogenbosch en de omstreken der Brabantsche hoofdstad vieren fee»t ter cere van het bezoek door II. M. de Koningin en Prins Hendrik aan dat gedeelte van do provincie gebracht. Zooals gisteren reeds gemeld werd. is 's middags de reis van het Koninklijke Echt paar aangevangen. De commissaris der Ko ningin, mr. A. E- J. baron van Voorst tot Voorst was den trein tot aan do grens dor provincio tegemoet gegaan, cn tegen vier uur kwamen dozo te 's Hert ogen bosch aan. Dtuir, u» de feestelijk versierde stad, was het \orbazend druk, vooral aan het station. De wachtkamer 3d© klasse was in een re- oeptio-salon veranderd. Eon eere-wacht der schutterij stond opge steld en onder het spelen van het oude Wil helmus stoomde dc trein binnen. Ter ont vangst waren daar aanwezig do leden van Gedeputeerde Staten, de hoeren mr. L. A. N. Gerrits, dr. A. van der Steen, mr. Th. G. M. Smits van Oyon, H. W. J. Mol, C. L. Bres- se rs on mr Van Rijckevorsel en de griffier, de heer W. M. van Losschotde burgemees ter van Den Boscn jhr. P. J. J. S. M. van der Does do Willebois met de wethouders, de heeren J. J. van de Ven, en jhr. mr F. J. J M van Rijckevorsel, cn den secretaris, den heer Th. Pels. Verder eenige burgerlijke en militaire autoriteiten. Na het uitstappen onderhield de Ko ningin zich cenigen tijd met den burgemees ter. II. M. droeg een licht blauw eostuum met; kanten overjapon, terwijl de Prins gekleed was in de uniform van vice-admiraal. In de receptie-salon werden verschillende heeren aan II. M. en den Prins voorgesteld, waarna de rijtuigen werden bestegen. Had na de aankomst het dochtertje van den grif fier der Staten een bouquet aangeboden, on derweg werden nog zooveel bloemruikers overgereikt, dat ze .et te tellen waren. De stoet was samengesteld als volgt Voorop vier maréchaussees, dan de commis saris van politio, de burgemeester, de com missaris der Koningin, het Koninklijke rij tuig, het govolg en ten slotte een escorte cavalerie. De volgende weg werd gereden Stations weg Vischstraat, Hoogcstecnweg. Pens markt, Groote Markt, langs Stadhuis, Ilin- thamerstraat. Torenstraat, Peperstraat, Ver verstraat, naar het gouvernementsgebouw. Deze rijtoer was een ware zegetocht. Overal stonden de menschen langs de afgezette we gen dicht opeengepakt. Op 't Stationsplein waren duizenden kinderen opgesteld, die H. :>1 een welkomstlied toezongen, en met geestdrift juichte men overal het Koninklijke Paar toe. Bij de aankomst aan het gouvernements huis speelde daar de muziek van het 2de regiment infanterie. liet plein voor het Gouvernementshuis was gohfel vrijgehouden van publiek, een wel wat al te krasse maatregel, daar die leegte een onaangenamen indruk maakte tegenover de volte overal elders. Vóór het gebouw stond een eerewacht van het 2e regiment infanterie. Het gebouw was smaakvol versierd. In alV vensterkozijnen stonden bloemen en er hingen roodo kleeden met gouden franje uit. In het gouvernementshuis zijn vertrekken voor de Koningin en den Prins en voor en kele leden van het gevolg en het dienstper soneel in gereedheid gebracht. Gisterenavond te half acht had in^ de prachtig versierde Statenzaal een diner plaats, waaraan een honderdtal gasten wa ren aangezeten, en dat aangeboden werd door de Staten van Noord-Brabant. Het Staten 'iner. Aan dc hoofdtafel was naast de Koningin gezeten dc commissaris en naast den Prins baronesse Van Voorst tot Voorst. De tafel told© ongeveer honderd gasten. Tijdens het diner hield de oommissaris dc volgende toespraak „Met eerbiedigen schroom maak ik gebruik van Uwer Majcsteits hooge vergunning, om hier enkele woorden to mogen spreken, ten einde in ruimeren kring den welkomstgroet te herhalen, waarmede ik het voorrecht had Uwe Majesteit heden middag aaai de grens der Provincie te begroeten. Het is gccne overdrijving als ik zeg, dat geheel de Provincie met hartelijke, onge veinsde geestdrift zich over het voorrecht verheugt, voor de tweede maal binnen hare grenspalen te hebben de Hooge Vrouwe, in wie zij niet sledhts de Koninklijke waardig heid eerbiedigt, maar die ze lief hééft en vereert. Nu Uwo Majesteit in Noord-Brabant is, gaat één groote jubelkreet juichend op, weer galmend door de provincie. Eenzelfde geest drift vervult klein en groot, rijpe en arm, jong en oud, begaafd of eenvoudig, sleept de gehcelc provincie in alle hare geleidingen mede. De guirlandes en bloemen, dc vlaggen en wimpels, waarmede schier iedere gevel zich tooide, de juichtoonen door duizenden en .nogmaals duizenden op den weg van Uwo Majesteit aangeheven, zij mogen Uwe Majes teit bewijzen, hoezeer de gansdh© bevolking zich in Uwo komst verheugt. En ook Koninklijke Hoogheid, roepen de jubelkreten, die onder de samengevloeide scharen telkens opstijgen, een welgemeend en hartelijk welkom too, U, den beminden Gemaal, dien wij in dezelfde liefde begrij pen. welke wij voor de Koningin koesteren MajesteitHet Noordbrabantsche volk be waart vaJi geslacht tot geslacht do herinne ring aan alles, wat telgen uit het huis van Oranje deden, om den druk te verlichten in den ongelukkigen tijd, toen deao provincie nog generaliteitsland was, en waaraan het vooral is te danken, dat bij den Belgischen opstand Noordbrabant zich niet mede af scheidde. Do bewolking herdenkt dankbaar al wat in de vorige eeuw onder de regeering van drie Koningen uit het Oranjehuis werd go- daan. om Noord-Brabant tot ontwikkeling cn bloei te brengenhoe verschillende bron nen van volkswelvaart worden geopendhoe dientengevolge handel en industrie, land bouw en veeteelt zich konden ontwikkelen. Met groote vreugde, maar vooral ook met oprechte dankbaarheid ziet de bewolking Uwe Majesteit, met Zijne Koninklijke Hoog heid hier, nu het Koninklijk bezoek mede geldt, om aan de opening van den Nieuwen Maasmond en het onthullen van een gedenk steen te Andcl ter herinnering aan dc vol ledige scheiding van Maas en Waal, het grootst mogelijke plechtige karakter te ge ren. De bevolking Ihoopt op verwezenlijking on der Uwer Majesteits regoering van plannen, waarnaar Neerland's Koningen in de vorige eeuw met voorliefde streefdenik bedoel het Wilhelminakanaal. den lang begeerden waterweg voor de industrie van een groot gedeelte van deze nijvere provincie, voor de irrigatie en het cultiveeren van duizenden H.A. woesten grond. Majesteit! Hoe snel wij tegenwoordig ook loven, hoe zeer ook bestaande gevoelens door latere indrukken worden weggevaagd, de aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje, de liefde Voor onze Koningin, die kunnen niet uit de harten der Noordbrabanters wor den weggenomen, daarvoor zijn die gevoelens te diep geworteld. Aan Uwe Koninklijke Hoogheid moge ik de verzekering geven, dat in iedere bede, die in deze dagen tot den Almachtige oprijst voor het behoud en het geluk van onze ge liefde Koningin, een wensch ook voor uw geluk ligt opgesloten. Wanneer ik mij thans met Uwer Majes teits toestemming tot onze dischgeuootcn wend, dan stel ik dezen voor in te stemmen met den oprechten wensch Lang leven de Koningin en de Prins der Nederlanden H M. do Koningin antwoordde Mijnheer de Commissaris! „Met veel genoegen heb ik vandaag het grondgebied van Noord-Brabant weder be treden, waar eeuwenoude cn hechte ban den mij zulk eene warme genegenheid leer den koesteren voor dit trouwe gewest. Onvergetelijk zijn de herinneringen van de liefde cn aanhankelijkheid der bevolking, mij bij mijn vorig bezoek betoond. Thans voor den eersten keer met mijn geliefden gemaal de veste van j>rabantsoh hoofdstad betredende, wensch ik liet bewijs te leveren van mijne belangstelling in alles, wat kan bijdragen tot de welvaart, dezer provincie. Wij zullen trachten, voor zooverre dit kor te tijdsverloop het ons toelaat., met de voor naamste bronnen van rijkdom van dit ge west nader kennis te maken. Wij hopen ons een beeld te kunnen vormen van den aan zienlijken handel, welke dc nijverheid in do gelegenheid stelt hare voortbrengselen tot in verre landen ingang te doen vinden; die nijverheid, die aan zulk een groot deel der bevolking .arbeid verschaft en ruimschoots bijdraagt tot de welvaart van ons vaderland. Niet minder belangstelling zal bij ons wekken de toestand van landbouw en vee teelt, welke ook voor zulk een groot deel der bevolking eene levensvraag mag heeten wij hopen deze in verschillende deelen der provincie in oogenschouw te nemen. Met waardeering neem ik kennis van den onvermoeiden ijver, waarmede alhier ge streefd wordt naar vermeerdering van den bloei van Noord-Brabant. Ik denk hierbij aan de toenemende bruikbaarheid van den bodem, die verkregen wordt, zoowel door het in ontginning brengen van woeste gronden, als door veroveringen op- en dwang opleg gen aan het water. De noodzakelijkheid van steeds verbeterde verkeersmiddelen te land en te water wordt door dit gewest gevoeld en met ingenomen heid beschouw ik de wijze, waarop het dit doel nastreeft. De zooeven voltooide omvang rijke werken, welke de Staat heeft laten uitvoeren aan de Maas, zullen gewis veran dering brengen op het gebied van den wa terstaat en op dat van het verkeerswezen. Deze werken voor voltooid te verklaren is mede een reden van mijn komst. U dankend, mijnheer de Commissaris, ook namens den Prins, voor de vertolking van de gevoelens van aanhankelijkheid en trouw, welke de "bevolking der provincio voor ons koestert, wonjsoh ik u de verzekering te ge ver. dat wij, van onze zijde, wanne genegen- Iheid voor haan gevoelen en oprecht belang stellen in alles wat kan bijdragen tot haar welvaart en geluk. Ik stel dezen dronk in op het welzijn en den bloei dezer provincie." Na het diner hield de Koningin een cercle, waarna Zij cn de Prins zich in hun particu liere vertrekken terugtrokken. Den heelen avond was de bevolking in drukke feeststemming, zich uitende in popu laire deuntjes. Het drukst was het wel op de Groote Markt, waar een reusachtige in een zee van electrisch licht stralende mu ziektempel is opgericht. De *9 Hertogenbossche couranten heb b-.i) ter eere van het Koninklijke bezoek feestnummers uitgegeven. Op de eerste pa gi:ia van de Prov. N. Br. en 's Hertogen bossche Courant prijken de portretten van Kot Koninklijke Echtpaar. Waarom echter daarvoor zulke oude repro ducties gebezigd zijn de Prins nota-bene in Duitsch uniform is onbegrijpelijk. Er bestaan toch veel nieuwere en veel mooiere portretten. De minister De Marez Oyens is gisteren ochtend, vergezeld van den heer Doffegnies, referendaris bij aiju departement, naar Go- rinchem vertrokken, in verband met de voorbereidende maatregelen voor do feeste lijke opening van de verlegging van den Maasmond. Officieel zijn te Maastricht candidaten gesteld voor het lidmaatschap der Prov. Sta ten de heeren Ernest Regout, industrieel, en Jean Klijnen, canaidaat-notaris. In do gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam wer den enkele kleinere zaken behandeld: De benoeming van cen lector in de techni sche scheikunde werd in verband met liet overlijden van den hoogleeraar in de schei kunde dr. Lobry de Bruin aangehouden tot later. Benoemd werd om. tot tijdelijk leeraar in de staatswetenschappen aan de 1ste H. B. S. met 5-jar. cursus jhr. mr dr. E .A. van Be- resteyn, leeraar aan do gemeentelijke H. B. S. te Utrecht. Het Hollandscbc pantserschip „Evert- -en" ral op 5 September in de haven van Antwerpen aankome.n en er een volle week verblijven. Het bezoek zal officieel zijn on van nu af houdt men zich reeds bezig met do ontvangst en de feestelijkheden. (Hbld. van Antw.) Onder de voorgedragenen voor het eere doctoraat door de universiteit van Cambridge, komt naar de N. R. Ct. bericht, voor onze oud-minister mr. N. G. Pierson. Naar do „N. Gron. Ct." verneemt, is de heer dr. B. Sjollcma, directeur van het land- bouw-proefstation te Groningen, benoemd tot. ridder in de orde van de Mérite Agricole van Frankrijk. To Schiedam zijn benoemd: tot op zichter der gemeentewerken do heer A. J. Vos, buitengewoon opzichter van den water staat te Heusden, en tot opzichter-teekenaar de heer S. J. de Korte, tc Tilburg. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is, met ingang van dien datu aan mejuffrouw J Wamstcker, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als tweede-Klerk b'j de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. Tc Valkenburg (L.) is in den ouder dom van 62 jaar overleden do beer jhr. mr. L. F. W. E. van Binckhorst tot- den Binck- horst, gewezen rechter in de Internationale rechtbank te Alexandrië. Te Arnhem is overleden de heer J. P. Roozendaal, adjunct-directeur van gemeente werken, sedert 1866 in gemeentedienst. Op initiatief van den burgemeester is ook in Den Haag eene plaatselijke com missie gevormd voor de oprichting van cen standbeeld voor stadhouder Willem III. Deze commissie werd door den burgemeester ten stadhuizc geïnstalleerd met een toespraak, waarin hij 't een plicht der natie noemde hare groote mannen te eeren en hunne daden in herinnering to brengen en daarbij herinner de wat Willem III gedaan heeft om ons land en een groot deel van Europa te redden van de Fransche overheersching. Een zichtbaar teeken wenscht men op te richten onzer na tionale dankbaarheid, dat tevens strekken zal om bij het opkomend geslacht den eerbied en de bewondering voor ons Oranjehuis te ver sterken. Den Burgemeester werd het eere voorzitterschap aangeboden. Jhr. Rapher v. Driel, lid van den raad, zal als voorzitter der commissie optredenmr. JE. bar. Mackay. ad vocaat en procureur, zal als secretaris fun- geerenals penningmeester het raadslid Veg- tel. De geestelijken der verschillende gezind ten hebben voorts zitting in de commissie. Een redding. Men schrijft uit Wijk aan Zee aan 'het N. v. d. D. Maandagmorgen omstreeks half tien werd het ruchtbaar, dat een sdhi.p gestrand was in de richting van Egmond, en dat de red dingsboot werd gereed gemaakt. Reeds veel vroeger had de daarmede belaste persoon overal de menschen opgeroepen, maar ,.de oommissie" woont te Beverwijk, en eerst op haar orders mag de boot in zee gaan. De hoofdonderwijzer, die óók in die commissie zit, was niet thuis en dus hier geen enkel verantwoordelijk persoon aanwezig. Daardoor werd het elf uur eer de boot bij het gestrande schip was. De twee jongste zoons van den hier wo nenden heer W. v. d. G. waren dadelijk, toen zij het in nood verkeerend schip om acht uur van het duin uit zagen, cr met een vlet heen-geroeid (het is drie kwartier van W. a. Z.), maar de vlet sloeg om. Toch waren zij weer aoo flink, dat de jongste mede in de reddingsboot ging. AiJes liep naar het strand. Het was een verschrikkelijk gezicht. Het schip 't was een Engelsehe smak, toebehoorende aan een reeder uit IJmuiden en op visdhvangst uit lag geheel op zijde, met de zeilen aan flarden, terwijl aan de voorplecht vier anan zioli vastklemden. Toen het eb werd, trachtten verscheidene menschen het schip te bereiken. Maar storm en branding waren zóó lievig, dat men niets voor de arme menschen kon doen. Groote golven zag men steeds over schip en be manning hecnvliegen, zoodat men elk oogen- blik dacht, dat zij zouden worden weggesla gen. De reddingsboot, eenmaal in zee, was daaelijk bij het schip. De eerste poging mis lukte De boot dreef af en de lijn Kon nipt gevangen worden. De tweede poging, helaas! mislukte nog jammerlijker dan de eerste. De boot sloeg om en de mannen er uitGelukkig, dat zij van gordels voorzien waren. Eén man echter had gelukkig het zeil of een touw van het schip gegrepen, en toen konden al de mannen en helpers, naar het. schip wadend, de schipbreukelingen berei ken, waarna zij het onuitsprekelijk geluk hadden alle wier de mannen behouden op het strand te brengen. Zij waren geheel uitgeput. Van 's morgens ha f drie, toen het schip lek geworden was, hadden izij aan de pomp gestaan. Een man was bewusteloos. Dr. Kuiper de hier logeerende directeur van het Wil li elminagast huis te Amsterdam heeft hem bijgebracht, en toen is bij vervoerd naar het Kinderziekenhuis en daar opgenomen. De andere drie mannen zijn door Terol, den brievengaarder, vriendelijk opgenomen, ge voed, van dreg© kleeren jvoorzien en in de gelegenheid gesteld wat te slapen. Zij wa ren spoedig verkwikt. Ook de andere ik heb hem even gesproken is weder ge heel beter. Hot schip was niet verzekerd. Tijklens de redding heeft een der zomergasten voor de manschappen ecu collecte gedaan. Zij heeft tweehonderd gulden opgebracht. Aan de vier geredden werd hiervan f 150 ge geven en de andere f 50 werden verdeeld onder de kloeke bemanuing der Wijk-aan- Zeescho reddingsboot. De doop der Zionisten, wordt door de Hragsche Courant als volgt beschre ven „Men zal "t zoo op 't eerste hooren niet willen gelooven, maar er zijn Zondag op Kijk duin (Loosduinen) ongemeen veel baden e- nomen. 's Morgens niet. Het woei er toen sterk. En 's middags had de wind wel niet minder krachtmaar toen kwam toch tegei* 3 uur een groot gezelschap mannen en juf frouwen het. duin afzetten, met manteltjes cn mot karbie2cn, en aie allen hadden een kaartje voor een bad. Ze hebben er een ongewoon gebruik van gemaakt. Eerst de dames. In grijze en zwarte boetekleeren, speciaal voor zecgebruik, kwa men zc al spoedig uit de badkoetsjesen dan ging men de branding m. Daar had de heer Booth, de vroegere chef van het Leger des Heils, thans leider van een sekte van weder- doopers postgevaten daar doopte de heer Booth con anderhalf uur lang, successieve lijk al zijn nieuwe volgelingen De menschen vouwden de handen op de borstde heer Booth en een zijner adjudanten hielden de menschen in den rug vast; en dan ging 't, languit achterover, driemaal heelemaal onder. Er waren er bij, die er na de operatie meer dood dan lerend uitzagen, 't zij dan van de emot;e, 't zij van de kou. Er was een oud vrouwtje, toch minstens een zestiger, bij." Ansjovis. Die hoeveelheid ansjo vis, welke dit jaar op de gelieele Zuiderzee is gevangen, bedraagt 4000 ankers. In 1903 werden ingezouten 7000; in 1902 100.000: in 1901 90.000 en in 1900 38.000 ankers. Het gunstigste ansjovis-jaar, 1890, leverde 190 000 ankers op. Het jaar te voren, 1889, bedroeg de goheele vangst slechts 1600 an kers. Een meineed-zaak. Men meldt uit Amsterdam aan de N. Ct. J. Ch. H. M., leeraar in dc Fransche taal en letterkunde, tevens beëedigd translateur, die de rechtbank in die qualiteit reeds vecl- maals heelt bijgestaan, vond zijn plaats in ue bank der beklaagden. Het op zettelijk uitlokken van meineed was hem ten laste gelegd. Uit een overigens onbeduidend zaakje heeft deze treurige geschiedenis zich ontwikkeld. Beklaagde's huishoudster had twist gehad met de buren, er toen op los geslagen en voor mishandeling terechtge staan. Zij kwam van haar vonnis van enkele dagen hechtenis in hooger beroep en bij de toen, in Juni 1.1., volgende behande' ng der zaak werden door 2 getuigen a déchage. Joh. v. G. en C. M., verklaringen afgelegd in lijn rechten strijd met die der getuigen a charge. Een onderzoek bracht de „connecties" van J. Ch. H. M. met de getuigen a décharge aan het licht en zoomede quitanties, waaruit ten aanzien van v. G. althans bleek, dat deze f 2.50 vóór en f 12.50 na bedoelde te rechtzitting had genoten voor het aldaar als getuige a déchage afleggen van een door hem. beklaagde, opgestelde verklaring van den bu- rentwist; v. G. en C. M. die mede door tus- schenkomst van zekeren J. Aioseri) met bekl. in aanraking waren gebracht, hebben die ver klaring onder eede afgedegd en daarna geld ontvangen. (Zij zullen wegens uitstel eerst 9 Septembar dientengevolge wegens meineed terechtstaan). Na eenig draaien van bekl. van en nadat hém het proces-ver baal der instructie was voorgelezen, bekende bij ook thans de voor wetenschap gehad te hebben, dat v. G. cen valsche verklaring onder eede zou afleggen Na een langdurig getuigenverhoor er waren 9 getuigen a décharge waarbij het verbazing wekken moest, dat een man als beklaagde zóó en zoo laag is afgedwaald, ei3chte het O. M. tegen beklaagde een gevan genisstraf van li jaar. Mr. Z. van den Bergh drong als verdedi ger op een clement vonnis aan. Brandstichting. Voor het Haag sdie gerechtshof stonden gisteren) berecht 3 personen uit Rotterdam, door de rechtbank aldaar veroordeeld wegens opzettelijke brand stichting te Charlois, en medeplichtigheid daaraan, twee tot 10 jaar, de derde tot 1 jaar gevangenisstraf. Allen bleven lieden hun schuld aan het misdrijf met beslistheid ont kennen. "Wel bleven de in eerste instantie gehoorde getuigen bij hun toen afgelegde ver klaringen, maar de beklaagden verklaarden die getuigenissen voor valsch. Een der be klaagden aangewezen als de brandstich ter gedroeg zich zoo brutaal, dat de presi dent hem dreigde met verwijdering uit de zaal. Procureur-generaal I yleveld meende, dat de drie beklaagden zijn te beschouwen a'len als daders, en requireerde veroordeeling voor twee hunner 10 jaar, voor den derde 3 jaar ge va ngenisstraf. Nadat mr. Fennema, van Den Haag, en mrs. Schiirmann en Rombach uit Rotterdam, de schuld van hun cliënten hadden betwist, werd de uitspraak bepaald op heden over 8 dagen. Een mislukte vlucht. Eén man, die giste re noch tend door twee politie beambten per trein naar 'sGravenliage werd overgebracht, wist onder voorwendsel dat hij gebruik moest maken van een retirade tusschen Moerkapelle en Zoetermeer uit den trein te springen, met het doel zich te wer pen onder een uit andere richting naderen den trein. Do toeleg mislukte en hij kwam met het hoofd terecht op de rails. Ernstig verwond werd hij te 's Gravenhage aange bracht en aldaar opgenomen in het Ge meente-ziekenhuis. Nader is gebleken dat de man was P. J. van Evk. gefailleerd als directeur der Leid- sche Landbouwbank, en gedetineerd te Utrecht, waar hij' de vorige week wegens op lichting voor de rechtbank terecht stond. Anderhalf jaar gevangenisstraf werd toen tegen hem geëïscht. Hij moest heden in Den Haag in een civiele zaak worden gehoord. Mishandeling. Bij het houden van nachtdienst in het jachtveld te Borssele werden twee jacütopzieners door zes wild- stroopers overmand en mishandeld. Vooral de beambte 'ottier moest het ontgelden. Hcqi is een rib gebroken, terwijl hem twee bloedende wonden aan het hoofd toegebracht zijn. Bij de worsteling zijn vuurwapens afge schoten (M. Ct.) Overreden. Op den Dordtschen straatweg te Rotterdam wilde een 5-jarig knaapje op een sleperswag.n springen, die de ouderlijke woning passeerde. De jongen sprong mis, waardoor cen der achterwielen hem over het hoofd ging en het hoofd ver brijzeld werd. Ongeval. Een ernstig ongeluk had Dinsdagmiddag omstreelrs een uur te Amster dam palate op den Haarlemmerweg, bij de Fannius Scholtenstraat. Een paard, dat voo- een boerenwagen was gespannen, sloeg, schuw geworden, op hol. Do voerman viel van den bok af en brak beide armen. De ongelukkige werd oogenblikkelijk naar het politie-post- huis in de Willemspoort gebracht, waar liij voorloopig werd verbonden en daarna per brancard naar het "Wilhelminagasthuis ver voerd. Het paard werd op het Haarlemmerplein tot staan gebracht, zonder verdere ongeluk ken te hebben veroorzaakt. In het water gewaaid. Maan dagmiddag liep te Haarlem een 2jjarig kindje op den Burgwal zonder toezicht aan den waterkant te spelen, toen een rukwind de kleine in het water woei. Op het hulp geroep van eenige personen aan den over-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2