BINNENLAND. vNaar aan do Schlcsische Zeitung wordt gemeld uit Breslau, is dc 600 inwoners tol lende kolonie Ratioorhammer nabij Ratison door eon vreesclijke brand verwoest gewor den. Honderd zeven gebouwen zijn in de vlammen opgegaan en 63 families worden door de ramp getroffen. De Staatscourant van Vrijdag 1") Augustub 1901, bevat de volgende Koninklij ke 'besluiten benoemd in de orde van Oranje-Nassau tot officier de luitenant-kolonel A. W. Pitlo van het 2e regiment infanterie; de anajoor C. J. .Graven van het 2e regi ment veld-artilleric tot ridder: de kapitein J. J. E. Frauckou van het 3e regiment infanterie, toegevoegd aan den bevelhebber in de IHo militaire af deeling eervol ontslagen uit 's rijks dienst de be waarder bij dc reserve-magazijnen aan oe rijkswerf te Amsterdam B. F. Hol; benoemd tot commandeur in de Oranje- Nassau-oorde C. F. M. H. Schnebbelie, iu- specfeur-gencraal van den rijkswaterstaat in de 2e inspectie te 's Gravenliage; tot ril der in de orde van den Nederl. Leeuw E. R. van Nes van Meerkerk, hoofd ingenieur-directeur van den rijks-waterstaat te 's Hertogbosch H. J. L. M. van Schevichaven, hoofd ingenieur van den provdncalen waterstaat van Noordbrabant te 's Hertogenbosch tot ridder in de orde van Oranje-N assau E. van Konijnenburg, ingenieur 2e klasse van don rijkswaterstaat te 's Hertogenbosck verleend de eere-medaille der Oranje-Nas- sau-orde in goud aan J. B. Theuns, adjunct- opzichter bij 's rijks-waterstaat to Heusden in brons aan W. van de Graaf, gezagvoer der op het waterstaatedirectie-vaartuig Kraijenhoff te 's Hertogenbosoh benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- ordo N. Murray, oud-lid van het water schapsbestuur de Algemeen© Omkadiag, on der Vlijmen, Engelen, Bokhoven, Well en HerikJiuizcn, te Engelen M. L. Mommersteeg, ouidSjlid van het war terschap ter bevordering der venbetering van den waterstaatstoestand in het N.-O. ge deelte van Noord-Braibant te Vlijmen; op verzoek eervol ontslagen de commies der posterijen lsto klasse L. Fockeus, te Am sterdam. Het Kouluklijke bezook aan Nftord-Hrabani. Het weer werkte vandaag allesbehalve mede. Om 10 uur kwamen de rijtuigen voor, uio Hare Majesteit en den Prins en het ge volg naar Heusden zouden brengen. Eerst werd een kleine toer door de stad gedaan. Op don weg naar Heusden werden de Vor stelijke gasten in alle plaatsjes waar men doorreed, met gejuich begroet. Overal was de vlag uitgestoken en waren eerebogen op gericht, terwijl in de verschillende gemeen ten even halt gehouden werd om den bur gemeesters in de gelegenheid te stellen om <le aanhankelijkheid hunner ingezetenen aan het Vorstelijke Huis te vertolken. Te kwart voor twaalf bereikt© de stoet Heusden. Heusden was geheel en al in feestdoscb. Aan den grens der gemeente werd het Ko ninklijke Echtpaar verwelkomd door den bur gemeester, den heer P. C. Honcoop, die door don commissaris der Koningin werd voorge steld. In do raadszaal had een plechtige ont vangst plaats door burgemeester, wethouders ©n leden van den raad, benevens den kan tonrechter ou den griffier van het kanton gerecht. Nadat hot Vorstelijke Paar gezeten was, hield de burgemeester do volgende toe spraak Mevrouw Groot is de dag, verheven het oogenblik waarop de ingezetenen dezer gemeente het onuitsprekelijk voorrecht mogen genieten, Uwe Majesteit, vergezeld van Hoogstdcc- zchrer Gemaal, Z. K. H. den (Prins der Ne derlanden, in hum midden te zien. Mogen de grootero gemeenten van ons vaderland onet meer grond verwachten, het zij vroeg of laat met een bezoek van Uwe Majesteit en Uwe Kon. Hoogheid te worde c vereerd, eene kleine plaats als de onze had nimmer op zoo hooge gunst kunnen rekenen. Do omstandigheden zijn ons evenwel in bijzondere mate gunstig geweest. Het groot© en gTootsche werk der verleg ging van den Maasmond, dat heden door Uwe Majesteit plechtig zal worden geopend, is immers de onmiddellijke aanleiding tot dit Vorstelijk bezoek. En met do geschie denis van dit zoo hoogst belangrijke werk, een werk, dat de van ouds bekende glorie van den Nederlandschcn Waterstaat in nog helderder licht plaatst, met deze geschiede nis is het stedeke Heusden op eigenaardige wijze verbondon. Ik ga hier in mijne gedachten terug tot den bangen winter van de jaren 1860 op 1861, toen onze erfvijand, het water, :n machtige golven de Waaldijken deed bezwij ken en een noodlottige doorbraak jammer en ellende bracht over den Bonunelerwaard. Heusden was in dio dagen het toevluchts oord voor vele ongelukkiger, die have en goed hadden verloren en in onze plaats onderkomen, en hulp en steun zochten «n vonden in hun drocvigen toestand, in hun nijpeud gebrekHeusden genoot ook toen de eer van een Koninklijk bezoek, zij hei onder gansck andere omstandigheden. l>o tradities der Oranjes getrouw, stak Uwer Majesteit© Koinklijke Vader Z. M Wil lean de Derde aanstonds de reddende hand toe aan den door de ramp getroffen evenmensch en wist door Hoogstdeszelfs per soonlijke verschijning to onidden der water snoodlijdenden alhier op 26 Januari 1861, moed en troost- in to boezemen. De herinnering aan dit treurig feit van vóór 40 jaren geleden knoopt zich onwille keurig vast aan <k> heugelijke gebeurtenis van den dag van heden. Dank zij de wet van 23 Januari 1883, tot verlegging van den Maasmond, eeno wet onder het zegenrijk bestuur van Uwer Majesteits Koninklijken Vader tot stand ge komen, en onder Uwer Majesteits tegen woordige regeering tot volledige uitvoering gebracht, zijn waterrampen als vroeger tel ken jare te duchten waren, niet meer te verwachten. Aan dit gelukkige vooruitzicht danken de ingezetenen dezer gemeente het onschatbare voorrecht Uw Majesteit en Hoogstderzel- ver Gemaal, Z. K. H. den Prins der Neder landen, alhier te mogen begroeten. Ik maak mij dan ook ongetwijfeld teno tolk van alle inwoners, als ik Uwe Majesteit en Uwe Kon. Hoogh. mijn diepgevoelde erkentelijkheid betuig voor de hooge eer aan onze gemeente bewezen, eene onderscheiding, die met gul den letteren zal worden geboekstaafd in de historienjke annalen onzer oude veste. Do spontane uitingen van geestdrift van het volk m onze straten, de wel is waar bescheiden, maar met opgewektheid aange brachte versieringen, dit alles moge getuigen van de innigo gehechtheid, de groote tcewii- diug, de trouwe liefde van ons allen voor het ons zoo dierbaar Vorstenhuis, dat tot in lengte van dagen den scepter moge voeren over het eveneens ons zoo dierbaar Vader land. Lang leve Hare Majesteit de Koningin- Lang leve Z. K. Hoogheid de Prins der Nederlanden 1 H. M. de Koningin antwoordde op de rede van den burgemeester het volgende: Mijnheer de Burgemeester! Ik ben diep getroffen door de hartelijke ontvangst, welke den Prins en mij van de zijde van Heusden's ingezetenen is te beurt gevallen, en ik verzoek U der bevolking de zer gemeente mijnen waren dank te willen overbrengen voor de vele bewijzen van aan hankelijk h-rid en trouw, welke zij ons gedu rende ons kortstondig bezoek gegeven heeft. Waar do geheele burgerij zich heeft oj ge maakt om ons een hartelijk welkom toe te riepen en door vlaggentooi en kwistige ver siering harer straten aan te toonen, dat deze dag een feestdag voor haar is, heeft zij ons zoo ondubbelzinnig bewezen hoe warm haar hart klopt voor mij en mijn Stamhuis. Zoo wordt heden de band, in benarde tijden van dreigend gevaar tusschen mijnen dierbaren vader en deze oude stad gevlochten, opnieuw gevestigd, en, zoo dit mogelijk ware, nog nauwer aangehaald. Ik besluit met den wensch, dat de thans u cgevoerde werken aan den Maasmond zullen bijdragen tot vermeer dering van den bloei dezer gemeente. Ma het bezoek aan het stadhuis volgde een kleine rijtoer door de stad naar den aan legsteiger voor de bootreis naar Andel. De Koningin en de Prins maakten den tocht- op het stoomvaartuig vau den rijkswater staat „Krayenhoff," een naam. nauw verbon den aan de gesriiiedenis der werken, die heden geopend zouden worden. Onder trompetgeschal en kanongebulder werd de Versperring stuk gevaren, en hier mede was de opening volbracht. De tocht werd daarna voortgezet tot even beneden de vast© brug bij Heusden. waar na de steven gekeerd en terug gevaren werd naar het Heusdensche kanaal- Daar volgden de tegenover Heusden op gestelde stoombooten de „Krayenhoff." De regeerings-genoodigdeu waren reeds naar Andel vertrokken op de stoombooten „W. T. Leemans", „Inspecteur Rose", „President Krugfcr" en „President Steijn." De tocht van Heusden naar Andel. langs do Maas duurde ongeveer een uur. Te half twee was de steiger voor den dijk bij Andel, waar het gedenkteeken zou worden onthuld, bereikt! Vooqr den gedenksteen, die nog door doek aa-n het oog onttrokken was, was een klein, eenvoudig met tapijten en bloemen ver sierd paviljoen geplaatst. Toen Har© Majesteit en de Prins daarin plaats genomen hadden hield de minister van waterstaat de volgende toespraak „Me v rouw! Nu Uwe Majesteit zich bereid heeft willen verklaren om, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, de ope ning van den Nieuwen Maasmond door Hare hooge tegenwoordigheid op den afsluitdijk te Andel in deze plechtige ure tot- een geschied kundig feit te stempelen, zij het mij vergund als Hoofd van het Departement van Waterstaat, Uwe Majesteit en Haren Koninklijken Gemaal eerbiedigen dank te betuigen voor de hierdoor betoonde groote belangstelling in dit water staatswerk, dat in den loop der vorige eeuw voorbereid en aangevangen, in het begin dor nieuwe eeuw tot een goed einde mocht worden gebracht. Getrouw aan de tradition van Haar Doorluch tig Vorstenhuis bewijst Uwe Majesteit thans op nieuw, hoezeer Haar de verbetering van voor de volkswelvaart schadelijke toestanden in ons dierbaar Vaderland ter harte gaat. Het was Uwer Majesteits overgrootvader, Z. M. Koning Willem I, die door benoeming in 1821 en daarna in 1828 van riviercommissiën den eersten stoot gaf aan de zoo noodige verbetering der hoofdrivieren des Rijks. Mocht het door Krayenhof aangegeven plan tot scheiding van Maas en Waal aanvankelijk geen bijval vinden, in het rapport van 1861, door de Inspecteurs van den Waterstaat uitgebracht, werd zijn denkbeeld warm aanbevolen. Een daarop van Regeeringswege ingesteld on derzoek heeft, ten slotte tot de uitvoering geleid en zoo zal thans door Uwe Majesteit de kroon gezet worden op den onder de Regeering en. met de krachtige medewerking van Uwer Majesteits voorvaderen, ontworpen en ter hand genomen arbeid. Het zoo juist bevaren gedeelte van de Maas is, allerminst in dezen zomer, in staat een in druk te geven van wat deze rivier vermocht, toen hare wateren nog ongebreideld daarhenen stroomden naar het punt van samenkomst met de Waal. Maar. de geschiedenis der veelvuldige u^-- doorbraken en overstroomingen in vorige eeuwen heeft het geleerd, hoe deze thans zoo kalme rivier kon aangroeien tot een wilden stroom, die zijne oeverbewoners in breeden omtrek met ver lies van vee en have en zelfs van hun leven be dreigde. Oorzaak daarvan was de samenvloeiing van Maas en Waal te Woudrichem en de gemeen schap tusschen deze rivieren ter plaatse van de Heerewnardensche overlaten by hooge water standen Door die overlaten werd meermalen een zoo aanzienlijke hoeveelheid water van de rivier de Waal op de Maas gebracht, dat dijk breuken en overstroomingen ontstonden. Ook bleven ysverstopping en do treurige gevolgen van dien niet uit, zoo dikwijls mot het Waal water dryfijs naar de Maas werd afgevoerd. Bovendien veroorzaakten de hooge water standen op do Waal in voorjaar en zomer, tdfige- rolge van uit hot Alpengebied afstroomend wa ter, hooge standen op de Maas, waardoor juist dan de afwatering oer op de Maas sucerende lan den, werd belemmerd. Was dit, gedurende een reeks van jaren een bron van onheil voor Noord-Brabant, ook Gel derland moest nu en dan. niet minder door de zen ongewenschten toestand lijden. Immers was de onttrekking van zooveel wa ter over de Heerewaardcnsche overlaten aan de Waal, oorzaak dat de stroomsnelheid van deze rivier belangrijk verminderde, zoodat op het gedeelte beneden die overlaten ijsverstopping ontstond. Er zijn er ongetwijfeld in dezen kring, die zich nog den grooten watersnood van 1861 her inneren, toen de Waaldijken op meerdere plaat sen doorbraken en o. a. de geheele Bommeler- waard en het Land van Maas en Waal geïnun deerd werden. Maar aan die droeve herinnering, paart zch aanstonds de dankbare herdenking v. i het be zoek door Uwer Majesteits beminden Yader, M. Koning Willem III, a de geteisterde stre ken gebracht, waarbij de Koning zich door ver moeienis noch gevaar' liet weerhouden zooveel mogelijk tot leniging van dezen volksramp bij te dragen. En het wa^ Koning Willem III die, uit eigen ervaring, doordrongen van het groote gewicht van het werk, welks voltooiing wij thans vie ren. de wet van 26 Januari 1883 (Staatsblad r.o. 4) bekrachtigde, welke de overweging inhoudt „dat in het algemeen rivierbelang en ter ver- botering van den waterstaatstoestand van Noord- Brabant noodig is, tot volledige afscheiding der rivieren de Maas tn de Waal over te gaan." Ter uitvoering van die, op het gebied van den Nederlandschen Waterstaat, zoo gewichtige wet, werd aan de Maas eene nieuwe uitmonding ge geven naar den genormaliseerden Amer, werd te dezer plaatse een afsluitdijk gelegd werden de Heerewaardensche overlaten geheel afgeslo ten. Bovendien kwamen tot stand talrijke door den nieuwen toestand gevorderde werken ten behoeve van waterontlasting, waterinlating en wc ter- keering. Mevrouw, niet allen behooren nog tot de levenden, die tot het bevorderen, ontwerpen of uitvoeren van dit werk of zelfs in de allerlaatste weken op dezelfde plek ot voorbereiding van deze plechtigheid hebben medegewe.-t. Een weemoedige gedachte aan et snellijk afgesne den worden, maar tevens een gedachte welke het besef verlevendigt van het groote voorrecht, hun te beurt gevallen die gedurende geruimen tijd of zelfs van den aanvang af tot nu tce hunne gaven en krachten aan dit werk mochten wijden en het nu niet slechts voltooid, maar ook in deze onvergetelijke ure door Koninklijke goed keuring bekroond zien. Moge het door Gods gunste strekken tot ver meerdering van de welvaart dezer landen en al- zoo want Oranje en Nederland zijn één tot verhooging van den roem van Uwer Majes teits gezegende Regeering Uwe Majesteit heeft kunnen goed keuren, dat ter plaatse zelve van de scheiding van Maas en Waal naar oude zede een gedenkteeken zou wor den gesticht, waardoor voor den nazaat de her innering zou worden bewaard van hetgeen als vrucht van diepgaande studie, volhardenden arbeid en aanzienlijke offers uit de schatkist ten bate van het gemecnebest door dit geslacht werd tot stand gebracht. Moge het Uwe Majesteit thans behagen over te gaan tot onthulling van dit opgericht teeken der scheiding van Maas en Waal.1' De Koningin antwoordde hierop het vol gende: „Ik voldoe gaarne aan uwe nitnoodiging dezen gedenksteen te onthullen, welke aan het nageslacht kond zal doen van het reu zenwerk dat hier gewrocht is. en het bewijs zal leveren van de offervaardigheid van het Nederlaudsche volk, waar het geldt zulk eene uitgestrekte landstreek te verlossen van het element, dat haar gedurende lange jaren zoo zeer geplaagd heeft. De vruchten van den bodem, door eene nijvere bevolking ge kweekt, werden vaak vernietigd door een on- gunstigen waterstand, welke door deze wer ken verbeterd is. Ons volk mag met trots zien op den zoo dikwijls met goeden uitslag gevoerden strijd tegen onzen vijand, wien het op zoo vernuftige wijze zijn prooi weet te ontwoekeren. Met genoegen gedenk ik de belangstelling, door mijne voorzaten in de plannen tot verlegging van den Maasmond betoond en evenzeer verheug ik mij m het feit, dat de naa-m van mijnen onvergetelijke n vader op zoo bijzondere wijze is mam gevloch ten met de jongste geschiedenis dezer geteis terde landouwen. Zoo herhaling der rampen van het jaar 1861 met Gods hulp door deze werken voorkomen wera, zal dit in de eerste plaats te danken zijp. aan de bekwaamheid van onze ambtenaren van waterstaat, wien ik evenals de bevolk ng dezer streken geluk- wensch met den dag van lieden. Moge de volbrachte arbeid baar tot zegep strekken." Hierna werd de terugtocht van Au del naar Den Bosoh aanvaard. Door den storm van heden hebben de ver sieringen van den Bosch op verschillende plaatsen zeer geleden. Heden avond is er in het gouvernements gebouw een klein diner, waaraan de dagelijk- sche gasten zullen aanzitten. De Koningin heeft gisterenavond aan den maaltijd de volgende decoraties verleend aan de heeren M. G. van Kemenade, oudste lid der Staten, ridder in de orde van Oranje- NassauH. Hubert Mol, lid van Gedep. Staten, ridder in de orde van den Ned. Leeuw Sasse van Ysselt, lid der Tweede Kamer, rid der in de orde van den Ned. Leeuw. De com missaris der Koningin, baron van Voorst tot Voorst is benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassaude kamerbewaarder tor prov. griffie, Steenbergen, kreeg dè eere medaille der orde van Oranje-Nassau in goud Over den dag van gisteren valt nog liet volgende te xnelden. In den morgen vóór het vertrek naar Heusden, was door de ineis- jes-afdeeling van de muziekschool aan het Koninklijke Paar een aubade gebracht. Er werd een lied gezongen, onder begeleiding van koper-instrumenten, en Hare Majesteit en de Prins hoorden dit aan, op het balcon staande. De dag van gisteren was wat het weer betrof, buitengewoon slecht. Voortdurend gutste do regen neer en sloeg het water den gasten m het gelaat. Toch trotseerde de Koningin moedig het weer en bleef den ge- heelem boottocht aan dek, slechts door een dunne regenmantel eenigszins tegen den regen beschermd. Aan boord van de „Kravenhoff" bevonden zich de commissaris der Koningin en zijne echtgenoot©, de minister van waterstaat en een aantal hoofd-ambtenaren van den water staat. Op den gedenksteen, op den dijk te Andel staat het volgende opschrift ,,0p den 18en Augustus 1904 werd deze steen onthuld door II. M. de Koningin Wil- helmina der Nederlanden in tegenwoordgheid van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, ter herdenking van de scheiding- tusschen Maas en Waal." De terugreis per boot naar den Bosch was al evenmin opwekkend, schoon ieder, ook de menschen aan den wal er den moed inhiel den. Onderweg werd onder het dorp Wijk het vaartuig, waarop de Koningin zich be vond, aangeklampt door een geheel met groen versierd bootje, waarin twee Brabant se he boerinnetjes aan boord werden gebracht, die aan Hare Majesteit en den Prins bloe men en vruchten aanboden. Onder Andel had zich een aantal visschers- bootjes vereenigd, waarover zoo goed en kwaad het ging revue" werd gehouden. Zooals wij reeds gisteren meldden, had 's avonds in het gouvernementsgebouw een klein diner plaats. Als gasten waren genoo- digd de commissaris der Koningin en zijne echtgenoote, de minister van waterstaat, de hoofdinspecteur-generaal Leemens, de burge meester en echtgenoote, de dames en heeren van het gevolg met de kamerheeren en den jagemeester in buitengewonen dienst niet hunne echtgenooteu en voorts drie notabele ingezetenen uit de stad, de heeren Van de Mortel, Tilman en Van Lanschot. Ecu serenau© te brengen door de leden van het 's Hertogenbossche Mannenkoor en de stafmuziek van het tweede regiment infan terie besloot den avond. Thans had het publiek ook toegang tot het plein voor het gouvernementsgebouw, en war ren de politiemaatregelen te dien aanzien minder streng. Het gebouw was langs alle lijneoi met gasvlammetjes geïllumineerd, ter wijl voor het midden de initialen van het Koninklijke Echtpaar, en daarboven het woord „Salve" in vlammenschrift prijkten. Toen do zangers (een paar honderd man wel, alle met lampions) en orchest zich op gesteld hadden, betraaen de Koningin en de Prins met hunne gasten het balcon. De Koningin had een avondmantel over de schouders geslagen, de Prins was gekleed in gene raals-u n i form Het mannenkoor zong eerst een lied, ge dicht door dr. Sicking, conrector van het Bossche gymnasium, en op muziek gezet door den heer P. Kollenbach, directeur van het Mannenkoor, en daarna nog een lied, waar mee het. koor te Rotterdam een prijs behaald had. Dit laatste lied kwam echter niet tot zijn recht, daar het publiek onophoudelijk d© Koningin en den Prins toejuichten en bleef toejuichen, totdat de zangers en de muziek weer afmarcheerden. Toen sloten de menschen zich daarbij aan, om op de Groote Markt in een hospartij over te gaan. Gelukkig was het weer tegen den avond goed geworden, zoodat de serenade goed af liep. Vandaag bezoeken de Koningiu en de Prins de kathedraal de Mariënburg en de Illustre L. V. Broederschap. Na deze bezoeken heeft te half 12 de aubade plaats der verschillen de vereenigingen en harmonie-gezelschappen. Van middag na den lunch maakt het Ko ninklijke Paar een rijtoer en bezoekt dan het concours-hippique. Van avond om half acht diner ten stad- huize, aangeboden door den gemeenteraad, terwijl den a-ond besloten wordt met een fakkeloptocht. Aan de aubade der schuttersgilden, geor ganiseerd door ,,'s-Bosch Belang", nemen deel 54 schuttersgilden, waaronder met vaandels van 1300, en 23 harmoniën. Ten 10 uur zal de stoet zich opstellen aan het öoncertge- bcuw en gaat in optocht langs het Orthen- einde, Orthenstraat, Hoogen Steenweg, Markt, Rinthamersstraat, Torenstraat en Ververstraat naar het Gouvernementsgebouw Daar geschiedt ten halftwaalf het vaandel- zwaaien voor de Koningin. De stoet komt terug langs Ververstraat, Waterstraat, Keizerstraat, Sint Jozefstraat, Vuch terstraat, Schapenmarkt, Pensmarkt, Hoogen Steenweg, Orthenstraat en Orthen- einde naar liet Concertgebouw. Daar geschiedt de beoordeeling en de uitreiking der prijzen. Om 2 uur is er een concours-hippique. Er zijn vele deelnemers. Ook Belgische officie ren zullen doe Hemen, daar de Belgische mi nister van oorlog verlof daartoe gaf. Ned. Taal- en letterkundig Congres tc Deventer. Met zekerheid wordt medegedeeld, dab Hare Majesteit de Koningin het voornemen heeft te kennen ge geven eene zitting van het congres bij te wo nen. Ter gelegenheid van den verjaardag van den keizer van Oostenrijk-Hongarije werd gisteren van de woning van den gezant aan den Langen Vijverberg gevlagd. De benoemde gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië zal aan hen, die hem over dienstzaken wenschen tc spreken, daar toe de gelegenheid geven op Dinsdag, Woens dag en Donderdag 22, 23 en 24 dezer, des namiddags van 2 tot 5 uur, in het hotel de Twee Steden (Buitenhof te 's Gravenliage). Huldeblij k-V an Heutsz. Van het uitvoerend comité inzake het den gene raal van Heutsz aan te bieden national© hul deblijk verneemt de N. Ct. het volgende Met het oog op den korten tijd, dien 'gene raai Van Heutsz te Kampen zal vertoeven, en de wenschelijkheid, dat daarbij het eere en uitvoerend comité, wier leden uit verschil lende plaatsen des lands moeten overkomen zooveel mogelijk in hun geheel zullen tagen woordig zijn en niet eer dan met den trein vau 11 uur 13 minuten te Kampen kunnen aankomen, is bepaald, dat de aanbieding van het huldeblijk 27 dezer des middags ongeveer 12 uur, zal plaats hebben. Hierbij zal de ge neraal worden toegesproken door den luite- nauHgeneraal W. G. F. Snijders, voorzitter van het eere-comité, en onmiddellijk daarop zal door den heer J. H. Solkesz, voorzitter van het uitvoerend comité, namens het Ne derlaudsche volk het huldeblijk worden aan geboden. Wijl generaal Van Heutsz weer te 2 u. 15 min. vertrekt, zal van een inspectie der troe pen waarschijnlijk niets komen. Na aanbieding van een collation volgt wel, zoo mogelijk, een rondwandeling door de ge bouwen. Die heer G. Ritchie, ingevolge koninklij ke machtiging benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Dunedin, is in die hoedanig heid door de bevoegde autoriteiten erkend. Behalve aan dr. Sjollema is, naar men verneemt, het ridderschap in de orde van de Mérite Agricole van Frankrijk ook nog toe gekend aan dr. A. J. Swaving te Goes en dr. K. H. ML van der Zande te Hoorn. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat in den loop van dit jaar een opzichter van den arbeid kan worden benoemd; dat aan de betrekking van opzichter van den arbeid is verboondén eene jaarwedde van 1 900, die bij gebleken geschiktheid kan ge bracht worden tot f 1800; dat zij, wier geboortedag gelegen is tus schen 1 Januari 1869 en 1 Januari 1879 en in aanmerking wenschen te komen voor die betrekking, zich vóór 15 September 'e. k. bij gezegeld adres aan het departement van bin- nenla-nasche zaken (afdeeling Arbeid) kun nen aanmelden, onder overlegging van hun ne geboorteakte en van diploma's en verdere i stukken, waaruit kan blijken, waar zij hunne eiding hebben genoten en waar zij werk zaam zijn of geweest zijn. Zij die zich zullen hebben aangemeld, zul len hetzij allen, hetzij een gedeelte van hen door den minister vóór 1 October wo-den uitgenoodigd om blijken te geven van bekendheid met de vakken en kundigheden, welke vermeld zijn in de Staatscourant no. 194. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter kennis van belang hebbenden, dat voor het tijdvak van 1 Oc tober tot en met 31 December 1904 aan het Rijkslandboiiw-proefstation te Maastricht te vervullen is de betrekking van assistent, tegen eene belooning, berekend naar eene jaarwedde van f 1000. Zij, die voor deze betrekking wenschen in aanmerking te komen, gelieve daarvan, met overlegging 'hunner sollicitatiestukken en op gave van hunnen leeftijd, schriftelijk te doen blijken in een tot voornoemden minister ge richt en bij den directeur van genoemd Rijkslandbouwproefstation vóór 25 Augus tus a.s. portvrij in te zonden gezegeld ver- zoeksah'rift. Op reis van Batavia naai' Holland is aan boord van het s.s. Koning Willem II, in den ouderdom van 38 jaar overleden, de kapitein der infanterie van het Ned. Ind. leger W Smits. Amsterda m-H aarle m~Z and- voort. In tegenwoordigheid van de chefs i van exploitatie der electrisohe tram Amster damHaarlemiZandvoort, zijn Woensdag op Ihet traject Haarlem;Zandvoort de eerste ritten gedaan met de nieuwe groote wagens, welke van en naar Amsterdam zullen loopen. De proef moet naar wensch geslaagd zijn. Met het oog op een arrest van den Hoogen Raadheeft de minister van Finan ciën bepaald, dat foeselolie of amyl-alcohol voortaan van fiscaal standpunt te beschou wen is als gedistilleerd en daarvan steeds accijns en bij invoer ook invoerrecht ver schuldigd is naar de sterkte. Toch nog droogt:e. Uit Winters- wijk meldt men „Hoewel we telkens vernemen van milde regenbuien, die elders nedervallen, blijft de droogte hier gedurig aanhouden. Slechts nu I en dan worden de akkeri door enkele drop pelen bevochtigd, waarvan sommige landbou wers hebben gebruik gemaakt om spurrie en knollen te zaaien. Hier en daar is het zaad opgekomen, maar het is toch zeer te vreezen dat het jeugdige groen niet zal kunnen door- j groeien, tenzij er spoedig regen komt, want i d© on lergrond is geheel uitgedrooogd." Uit de diamant-industrie Men meldt' uit Amsterdam aan de N. Ct. „De leerlingcommissie in de diamant-in dustrie heeft besloten bij het klooven en snij- den van diamant geen leerlingen toe te laten, I maar de 500 leerlingen te verdleelen als volgt over de verschillende andere branches bij het hrillantslijpen 300, bij het brilalntver- stellen 100, bij het roosjesslijpen 55, bij het roosjceverstellen 25, en bij de kapbewerkers 20. Intusschen hebben aan de gestelde voor waarden nog slechts 350 kinderen van wer kende, invalide of overleden diamant be wer kers kunnen voldoen, waarom de commissie, met behoud overigens van de gestelde eischen voorloopig alleen voor soortgelijke kinderen een tweede inschrijving openstelt, met terug brenging van den minimum-leeftijd van 14 op 13 jaar. Daarmee hoopt zij het benoodigde aantal te bereiken, wijl door de ouders toe lating is verzocht voor 140 kinderen, die nog geen 14 jaar oud waren maar de lagere school geheel hadden doorloopen. Voorts heeft de commissie bepaald, dat de leerlingen zich zelf van een leermeester moeten voorzien. Valsehheid in geschriften. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde den 22-jarigen kantoorbediende L. C. Dode- bier, wegens vaslchheid in geschriften en ge bruikmaking van de vervaischte geschriften telkens veertien malen gepleegd met vrijV spraak van het meer ten laste gelegde, tot één jaar gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was twee jaren. Kindermoord. In een zitting met gesloten deuren behandelde de Tielsche recht bank de zaak van de 18jarige M. H. Ph., ta Tricht, beschuldigd van heb kind, waar van ziji in het begin vau Juli bevallen is, vermoord te hebben. S nds 5 Juli bevond zij zich in voorarrest. Onder de getuigen, die gehoord werden, bevonden zich de doctoren Pomeijer en Ter Braak, die het lijkje schouwden. De ritting duurde dne uur. De verdediger, mr. J. G. H. BekKc-, te Tiel, eischte onmiddellijke invrij heidstelling, welke de rechtbank weigerde. Het O. M. eischte tegen de beklaagde an derhalf jaar gevangenisstraf. De geheimzinnige inbraak te Haarlem. In de geheimzinnige inbraak op den Kruisweg boven heb Maastrichtsche bierhuis, heeft de politie nader onderzoek in gesteld, en de mogelijkheid schijnt niet bui tengesloten, dat daardoor een resultaat wordt verkregen, dat geheel anders zal uitvallen dan men oorspronkelijk, toen er aan een familielid werd gedacht, zou meenen. Vooral de plaats gehad hebbend© brand stichting wijst er op, dat hier wel eens een ander doel kan zijn beoogd dan in den begin ne werd vermood

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2