BINNENLAND. dat do beide legerconunandanten weerhoudt van den aanval tot opening van een veldslag. De Neuc Frcio Presse merkt, daarover op, dat de toestand, waarin de beide legers tot Liaojang aanvankelijk tegenover elkaar ston den, slechts tot frontgevechten met reusach tige verliezen aan de zijde van den aanval ler had kunnen leiden. Daarom hielden beide partijen zich in eene zwaar versterkte stel ling afwachtend, in de hoop, dat do tegen stander zich tot een aanval zou laten verlei den. Nu schijnen leiden zich vergist te heb- bengeen hunner besloot tot den aanval en liet tijdverlies, dat hierdoor i9 ingetreden, heeft voor diegene van de partijen het groot ste nadeel, in welker belang eene snelle be slissing gelegen is. Dit was bij de Japan ners het geval, omdat do Russen met iede- ren dag in kraoht winnen. En toch konden do eerst/ge noem den niet anders handelen, wanneer zij niet het kt van den oorlog van een aanval onder ongunstige omstandigheden met weinig kans op succes afhankelijk wil don maken. Ongetwijfeld hebben de Japan ners een indirecten aanval op het oog, die omvangrijke col anno-be wegingen noodig maakt en daarom tijd behoeft om zich te ontwikkelen. De echaarschte van genecsheeren op het oorlogstooneel heeft dc Russische .egeoring genoopt een nieuw beroep te doen op de dok toren en de studenten in de geneesku 10e in Rusland. Van de geneesheeren, dio in Maud- sjoerije zijn, wordt ontzettend veel gevergd door liet grooto aantal van de gewonden. De Nowojo Wremia voert de wegvoering van de Retchitelni aan als bewijs, dat China niet in staat is zijno havens onzijdig te hou den. en de Russische schepen, die daar lig gen, voor Japansche overvallen te bescher men. De bepalingen van het internationale zeerecht kunnen daarom op Chineesche ha vens geen toepassing vinden. Rusland moet dus verlangen, dat zijne schepen te Sjanghai gewapend blijven en kan hoogstens beloven zo niet te laten uitloopen voordat de vrede gesloten is. De minister van buiten!andsche zaken lord Lansdowne, heeft den secretaris van de Ver een i ging van Schotschc schecpsbezitters mede gedeeld. dat do vraag van de schadevergoeding voor door Rusland in beslag genomen sche pen niet uit het oog wordt verloren. Alle vor deringen tot schadevergoeding zullen na nauwkeurig onderzoek bij de Russische regee ring overgebracht worden. De stoomboot van dc Peninsular and Orien tal Oroia bericht, dat zij op 60 mijlen ten oosten van kaap St.. Vineent door een Rus sische n kruiser, het voormalige Duitsche schip Fürst Bismarck, werd gevolgd Na een on derzoek door middel van zoeklichten heeft dc kruiser zich naar het westen verwijderd. Uit de Middel 1 andsche zee wordt van vei sahil lende zijden bericht, dat do Russische kruiser Oeral Britsche handelsvaartuigen heeft aangehouden en gedeeltelijk ook onder zocht-. Allerlei vProfessor Raczynski, te Krakau, heeft, naar hij beweert, na een reeks van proeven de oorzaak van dysenterie gevonden en wel in den door Schiga en Krause ontdekten bacillus. Hij verwacht, dat nu weldra een scrum zal worden gevonden ter genezing van deze ziekte. vVolgens berichten uit Mexico staat te Chepultepeo een cypres, welke 40 meter in omvang en 6200 jaren oud is. Do boom is dus nog 1000 jaren ouder dan de vermaal* le „boabab in Midden-Afrika, welke door Humboldt „het oudste ding ter wereld" werd genoemd. En de grootc taxisboom te Hidson (Enge land), welke 3240 jaren telt en die reeds een boom van ontzagwekkende® omvang was, toen Caesar zijn inval deed op de Britsche eilanden, is .nog maar een kind bij den cypres van Chepultepeo vergeleken. vTijdons eon manoeuvre van het Deen- scho oefeningskader in do Grootc Belt zrn tweo torpedoboot en op elkaar geloopen. Een er van, de „Havhesten" zonk, de bemanning wend gered. Do tweede torpedoboot, de „Sto ren" is licht beschadigd. vUit Reichenberg wordt gemeld dat bii ccn braaid van een oefluloïdfabrick in het Griinewald bij Gablonz twee kinderen ver brand zijn, terwijl een vrouw en een kind doodelijke brandwonden bekwamen. vHet vlek Topausauda in het grootvor- stondom Zevenbergen (Oost.-Hong.) is geheel afgebrand. De schade wordt geraamd op 1$ mdllioen kronen. vDoor het weigeren van de rem reed op den landweg tusschen Nieder- en Ober- brombach een automobiel met vijf inzitten den tegen een boerenwagen aan, van welker bespanning een os werd gedood. Do automo biel stortte daarop een hooge helling af, waar bij vier der inzittenden, de eigenaar van het voertuig, een Belgisch rechterlijk ambtenaar, en hun beider vrouwen zware verwondingen bekwamende bestuurder is licht verwond. vDe Fransche bladen maken weer mei ding van verscheidene automobiel-ongeluk ken. In den omtrek van Beruay kwam een auto mobiel in botsing met. een rijtuig, en zeven mcuscken werden daarbij ernstig gewond. Bij Saumur wierp een automobiel den wa gen van een landbouwer omver, die daarbij zóó zwaar werd gewond, dat hij ecnigo uren later overleed. Bij Granges werd een automobiel aangere den door een passagierstrein van Gerardmcr naar Lavclir. Do bestuurder werd aan het hoofd en den linkerschouder gewond. vIn liet zuiden van Tirol heeft gisteren een verschrikkelijke storm gewoed. In het dichtbevolkte dal van de Fleam heeft een wolk breuk bruggen en gewassen vernield; tien huizen en vijf molens werden omgeworpen een huis bewoond door vijf personen is weg gespoeld, allen zijn verdronken. In tweo dorpen is de vruchten- en wijn oogst geheel door hagelslag verniold. vO}) hot eiland Samoe» zijn opnieuw aardschokken waargenomen, die aanmerke lijke schade hebben aangericht. Verscheidene personen zijn omgekomen. vMen meldt dat de bron van de Oder geheel uitgedroogd is en de bovenloop van ae rivier een neel eind ver slechts een droge bedding vertoont. vIn de nachten volgende op de aller- heetsto dagen heeft het in Oost-Friesland en op de Lüneberger heide her haal del ijle gevro ren, en de boekweit-boeren en ijmkers hebben dientengevolge veel schade geleden. De tem peratuur schommelde in zulke gevallen bin nen een halven dag meer dan 20 graden C. Op het oogenblik is het weder echter gelijk matiger. De Staatscourant van Zaterdag 20 Augustus 1904 bevat de volgende Kon. be sluiten benoemd tct commandeur in de orde van Oranje-Nassau W. van de Ven, bisschop van 's Hertogenbosch op verzoek eervol ontslagen als adjunct- commies bij het departement van financiën mr. dr. J. A. A. H. de Beaufort, uit hoofde zijner benoeming tot adjunct-commies bij het departement van buitenlandsche zaken benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Blaak H. Doewes, veri ficateur der directe Kiastingeu, invoerrech ten en accijnsen, thans waarnemend ontvan ger aan dat kantoor benoemd tot assistent-stempelsnijder bij de stempet- en medaille-i^oriek van 's Rijiks Munt te Utrecht J. Th. Küppers, thans gra veur aldaar. Koninklijk bezoek aan Noord-Brabant. Het weer heeft zich gisteren beter ge houden dan Donderdag. Bij het bezoek aan de kathedraal heeft de bisschop van Den Bosch de Koningin en den Prins toegesproken, welke toespraak door de Koningin met een kort woord werd beantwoord. Na bet bezoek aan de Kathedraal werd voor het buis van don burgemeester een eigenaardige hulde gebracht, speciaal aan Prins Hendrik. Een heraut stond te wachten en stak de trompet. Daarna traden uit de burgemees- terswoning schout en schepenen, gekleed iu fluweelen mantels en kuitbroeken. De schout, de heer J. Mosman, sprak den Prins, nadat het rijtuig halt gehouden had, toe, er op wijzende, dat de stichter der stad «ook een Hertog Hendrik was geweest, reden waarom hem, den Prins, een afzonderlijke hulde ge bracht werd. Eeu oorkonde werd daarbij overgereikt. Déze 1 uiidde als Volgt: „In den feest-gedruyse, borg,hers staet 'reis dtil Van een Hertogh Henrick ick wat zegghen wil. Anno duseut-hondert-tachtigh-ende vyff Bouwde Hy dees hooftstat, ront syn Jachtverblijf. Weer kompit eene® Hertogh, dien ick Henriok hiet, Als uw Prince binnen, soo ghy claerlyk siet. Onder eencn Heere va® gelycken Naem, Voeghit u weer de Trouwe, naar d'aloude Faam. Sou syn Sweert ooit blincken voir 't ge- meyne Recht, Volght dan, cloecke Poirters, Hem oick in 't Gevecht!" De Prins betuigde voor deze hulde zijn dank. Vervolgens werd naar den Marienburg ge reden. Bij aankomst aan de kapel, speelde het orgel het Wilhelmus. In de vestibule werd het Koninklijke Paar ontvangen door het hoofdbestuur der con gregatie van Jezus Maria Jozef, terwijl dc onderwijzeressen on do leerlingen der kweek school in do rij geschaard stonden. Het koor der kapel zong bij het binnen treden van de Koningin en den Prins een lied en later werd door een 300-tal zusters van het klooster eeu lied gezongen. Daarna werd een bezoek gebracht aan de studiezaal waar de leerlingen werken, en aan de Tokalen, bestemd voor don cursus .voor handwerken. Bij het verlaten van de Marienburg werd den gasten aangeboden een zeer mooi album met «en opdracht en de wapens van de Ko ningin en den Prins, penteekeningen van het huis on do namen van hoofdbestuur cn bestuur van do kweekschool. Toen do Vorstelijke bezoekers in het Gou vernementsgebouw waren teruggekeerd, be gon do hulde der schuttersgilden en barmo- niekorpson. Er waren 54 schuttersgilden, al len in hun dikwijls schilderachtige oostuums, voorafgegaan door den commandant en den vaandeldrager. De „sohutberkoningen" war ren behangen met hunne eereteek enen, In optocht trok do stoot langs het Gou vernementsgebouw, waarbij do vaandeldra ger het Koninklijke Paar met hot vaandel salueerde. Na afloop ontbood do Koningin de lei- dors van deze bijzondere huldiging, de hee- ro mr. Sassen van IJsselt, lid van do Tweode Kamer, en mr. A. Bondam, archivaris der gemeente 's Hertogeubosch, en tweo der vaandeldragers, J. van der Meulcnhof van liet- St. Jans Gilde to Gemert, en L. A. Couwenberg van St. Barbara to Olsterwijk. Do Koningin verklaarde aan de vaandel dragers, dat Zij hot zeer interessant vond iets te hebben gezien van dezo oude gebrui ken, waarvan zij liet bestaan niet kende. Gisteren middag is do Belgische deputatie ontvangen. Na liet déjeuner werd een rijtoer van 2i uur gemaakt in do omstreken. Naar mem verneemt heeft de Koningin te 's Hertogenboscli door H. M. ont vangen vertegenwoordigers van Z, M. den Koning van België benoemd in de orde van Oranje-Nassau tob groot-officier don ge neraal Timmermans, commandant der 2e militaire afdeeling, en den heer Van dei Eist, chef van het kabinet van den Belgi schen minister van buitenlandsche zaken en tot ridder don kapitein van don genera en staf Lebrun, adjudant van den bcvelhetb« r voornoemd. De missie die H. M kwam complimen teeren, werd aan het station begroet door den consul van België te 's Hertogenboscli. den heer Van Rijckevorsel, zoomede door den majoor-commandant der marechaussee aldaar. Van Haeften, en een luitenant van het 2e regiment infanterie, welke officieren aan de deputatie zijn toegevoegd. Tegen drie uur begon de groote rij toer, welke het Koninklijke Paar in den om trek zou maken. Ook nu werden de vorste lijke personen natuurlijk weer overal luid toegejuicht. Gereden werd dooi' de gemeen ten Rosmalen, Houtham, Berlicum, Dén Duogen, St. Michielsgestel en Vucht. Op enkele plaatsen werd even stilgehou den om bouquetten in ontvangst te nemen. Zoo o. a. onder Rosmalen bij de villa van den kamerheer in buitengewonen dienst jhr. A. Snoeck, bij het gesticht Ooudewater, bij het gemeentehuis van St. Michielsgestel en onder Vucht bij de villa van den burgemees ter van Den Bosch en bij het kasteel Mau- rik. Daur mood baron Senaerclens de Grancy namens de afd. Vucht van de Maatschij. van Landbouw een bloemruiker aan. Het was een mooie rijtoer langs schoone wegen, doch er werd verbazend hard gere den. Te 's Hertogenbosch teruggekeerd, bezocht het Koninklijke Echtpaar het concours hip- pique, en wel nommer 6 van het programma groot springconcours, waaraan niet alleen door Nederlandsche officieren en heerrijders, doch ook door een dame (mej. Wisboom van Giessendam) en een officier van bet Belgi sche leger werd deelgenomen. Hare Majesteit reikte eigenhandig den eersten prijs, een zilveren kunstvoorwerp, aan den winner, den 1ste luitenant D. Cou- vée, van de veld-artillerie te Amersfoort, uit. Te voren had Zij ook aan den heer Raaymakers, te Steenbergen, die den eersten prijs gewonnen had voor het beste landbouw- paard, den door Haar uitgeloofden prijs, een zilveren presenteerblad, uitgereikt. De voorzitter en de secretaris der rege- lingscommissie, mr. R. Tillman en de luite- nan der maréchaussee F. Bolomey, gaven aan het Koninklijke Paar de gewenschte in lichtingen. Om half acht was een groot diner ten sad- huize. Aan dit diner zaten mede aan behalve het gevolg, de commissaris der Koningin en zijne echtgenoote, de burgemeester en eclit- genoote, de wethouders en de raadsleden, de secretaris, leden van Gedeputeerde Staten en de griffier, jhr. mr. Snoeck, kamerheer in buitengewonen dienst; jhr. Verheyen, jager- meester in b. d.mgr. Brauwers, plebaan der kathedrale kerk; jhr. mr. Van Meeu wen, voorzitter der commissie voor de uit wendige restauratie van de kathedraal; mr. Bosch, regeerend proost der Illustre Lieve •Vrouwe-Broederschap; jhr. A. v. d. Does de Willebois, mr. E. van Zinnick Bergman, mr. J. IT. de Ranitz, mr. Abbema, mr. Mut- saers, rechterlijke ambtenarenJ. van Rij.okevorssel, consul van België; B. W. Mensing, plaatselijk commandant; J. v. d. Steen, commandant der schutterijR. Schef- fer, kapitein eerstaanwezend ingenieur; dr. Smit, rector van het Gymnasiumdr. Van Moorse], le geneesheer aan het Zi eken- Gasthuis; dr. Kramer, le geneesheer aan het gesticht Van Arkel; F. Kerkhoff, ge meente-architect; J. Dony, directeur der School voor Nuttige en Beeldende Kruisten; J. Sopers, gemeente-ontvanger; E. van Grinsven, pres. v. d. Bijz. Raad der Ver. V. D. H- Vincentius a Paulo; E. Bolsius, di recteur der gasfabriek; en E. van Konijnen burg, commissaris-generaal van orde voor den lichtstoet. Aan dezen maaltijd beeft de burgemeester van 's Hertogenbosch Hare Majesteit als volgt toegesproken. Mevrouw Uwe Majesteit gaf mij verlof het woord tot Haar te richten en dankbaar maak ik daarvan gebruik, want een machtig gevoel dringt mij tot spreken, nu ik voor de tweede maal het voorrecht heb als hoofd der burgerij van Noordbrabant's hoofdstad Uwe Majesteit op het raadhuis der gemeente welkom te heeten. Voor negen, jaren kwam Uwe Majesteit tot ons, begeleid door Hare Doorluchtige en Hoogvereerde Moeder, cim kennis te maken niet de bevolking onzer zuidelijke provinciën, en thans mogen wij Haar begroeten aan de zijde van Haren Doorluchtigen Gemaal. Met innige overtuiging ben ik de tolk van, de burgeriji, die ik vertegenwoordig, als ik hier aan. Uwe Majesteit hartelijk dank zeg voor de eer van dit bezoek en Haar de ver zekering geef van de levendige gevoelens van trouw en aanhankelijkheid, die de bevolking bezielen jegens Uwe Majesteit en Haai- Huis. Met gelijke ingenomenheid begroet de bur gerij Uwer Majesteit's Vorstel ij ken Gemaal Zij wijdt aan Zijne Koninklijke Hoogheid in alle oprechtheid de trouw, die zij voor liet geliefde Stamhuis van Oranje-Nassau in het liart draagt. Ik geef van deze gevoelens de plechtige ver zekering tegenover de beeldenrij van Uwa Majesteit's roemrijke Voorvaderen, die in on afgebroken reeks met onbezweken piëteit sinds eeuwen op dit raadhuis werd bijgehou den en bewaard. Veel heeft Uwe Majesteit sinds Haar eerste bezoek hier veranderd, verjongd en vernieuwd gevonden. Gunstiger waterstaatstoestanden, tengevolge van de geleidelijke beteugeling der Heerewaardensohe overlaten, hebben reeds medegewerkt tot meer ontwikkeling en bloei, en met blijde hoop voor de toekomst geden ken we, dat Uwer Majesteit's bezoek van heden zijne onmiddellijke aanleiding vond in het gedenkwaardige feit van de voltooamg der afscheiding van Maas en Waal. Dit reuzen werk beteekent vcor de stad en hare omgeving verlossing van gevaren voor greote rampen, waarborgen voor nieuw levendit werk zal voor de historie der toekomst eer.e heerlijke bladzijde vullen in de annalen van Uwer Majesteit's regeering. Maar wat zich ook nioge vernieuwen en uitbreiden, Gcd geve, dat noodt of te nimmer verandering kome in de aanhankelijkheid, de liefde en trouw, die onzx? burgerij U toedraagt, dc hechtheid der banden, die ons met het ge il eele vaderland aan het Huis van Oranje verbinden. Het moge Uwe Majesteit behagen met Hoogstderzclver Doorluchtige® Gemaal de ge tuigenis van die gevoelens te aanvaarden en van het bezoek van heden de herinnering te bewaren aan eene ontvangst, die bij het diepste besef van den eerbied aan de Lands vorsten verschuldigd, inderdaad hartelijk is gemeend en met warme aanhankelijkheid ge voeld. Waar wij allen, hier vereenigd samenstem- meu in de bede dat Gods zegen steeds met Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoog heid zij, dat eene gelukkige echtvereeniging en een lange en voorspoedige regeering Uw deel moge wezen, verzoek ik Uwe Majesteit ons te veroorloven uit volle borst den lieil- groet uit te brengen Leve onze dierbare Koningin Leve de Prins der Nederlanden Toen verhief de Koningin zich van Haar zetel en dankte in de volgende bewoordingen Waar u, mijnheer de burgemeester, de tolk zijit geweest van de geestdriftige gevoelens, waarvan de bevolking van Brabant s hoofd stad zulke sprekende bewijzen heeft geleverd, ben ik u oprecht dankbaaroor de woorden, ook als voorzitter -an den gemeenteraad ons toegesproken. Ik ben diep getroffen door de ontelbare blijken van trouw en verknochtheid, welke mij thans voor de tweede maal in 's Hertogenbosch te beurt vallen. De geheele bevolking neemt zoo ruimschoots deel aan de feestelijke ontvangst, welke den Prins en Mij ten deel valt. Ik vertrouw, dat u mijn warmen dank aan haar zult willen overbren gen voor al de door ons ondervonden bewij zen van aanhankelijkheid Bij de vervulling van mijne verantwoorde lijke en veelomvattende taak, acht ik mij gelukkig te kunnen rekenen op de liefde van mijn volk, dat iedere gelegenheid aangrijpt om mij zijn onwrikbare trouiw te doen er varen. Terecht vestigt u mijne aandacht op bet vele. dat sedert mijn eerste bezoek bier ge wrocht is en niiet bét minst gedenk ik hierbij do voltooiing van het grootsche waterbouw kundige werk, dat ook in den toestand van Den Bosch belangrijke verbetering heeft aan gebracht. Wees u overtuigd, mijnheer de burgemees ter, van mijne levendige belangstelling in al les, wat kan bijdragen tot do welvaart van deze oude stad. De wenschen samenvattende, welke ik koeste*- voor deze gemeente, stel ik dezen dronk in op haar bloei en voorspoed De avond werd besloten met een licht stoet, die langs het stadhuis trekkende, daar aan H. M. en den Prins hulde bracht. Er namen 45 vereenigingen aan deel. Alle deelnemers droegen brandende lampions, tei wijl tal van transparanten werden meege voerd. Na afloop hiervan reden Hare Majesteit en de Prins weer naar het gouvernementsgebouw Hiermede zirn voor den Bosch de feestelijk heden ten einde. De dag van heden wordt be steed met bet bezoeken van Eindhoven en Helmond, terwiil liet Koninklijke Echtpaar heden avond weer naar Het Loo terugkeert. De Koningin-Nloeder te Middelburg H. M. de Koningin-Moeder heeft gis teren het aangekondigde bezoek aan Middel burg gebracht. Met don gewonen trein van den Staats spoor, waarin een salon-rijtuig was aange koppeld, maakte Zij de reis, vergezeld door de hofdames baronesse Van Ittersum en jjoukvr. Van de Poll, den grootmeester van [3aar huis jhr. De Raniftz en den kamer- lieer jhr. Van Tets. Middelburg had ziöh voor deze buitenge wone gebeurtenis in feestdos gestoken. Na een kort oponthoud, in de eerste klasse wachtkamer, die voor deze gedegenheid Smaakvol was versierd, begaf de Koningin zich met Haar gevolg naar de gereed staan de rijtuigen. De commissaris der Koningin nam plaats in 'het rijtuig bij H. M. de Koningin. De stoet zette zich vervolgens in beweging. Het eerst werd naar het paleis van den commis saris der Koningin in de Abdij gereden, om daar het déjeuner te gebruiken. Overal langs den weg daarheen werd de Koningin luide toegejuicht. Na afloop van het déjeuner werd naar het Schuttershof gereden, ter bezichtiging van de Kopertentoostelling, het deed van de komst naar Middelburg. Hier werd H. M. ontvangen door de Vereeniging tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer en de commissie van de tentoonstelling. Er werd H. M. wederom een bouquet aangeboden, thans door de dochter van den heer Hart man. De 'heere® Reigersberg Vertaluijs en De Casembroot spraken een .-art woord van wel kom tot H. M-, waarvoor Zij bedankte, ter wijl de heer Versluijs H. M. een catalogus in marokijnleder aanbood, en de heer Fre- deriks een album met fotografieën van de expositie overhandigde. Biji de bezichtiging der tentoonstelling werd H. M. rondjgeLeid door den leer Frcde- riks, die Haar voorlichtte. Vervolgens werd een rijtoer gemaakt langs den Buitensingel naar het gasthuis. Bij aan komst aldaar werd H. M. in de versierde vestibule opgewacht door regenten, den di recteur dr. R. Bijlsma en de directrice, zus ter Groeve. In de receptiezaal werd M. M. ontvangen met een toespraak van den voor zitter van regenten, mr. A. P. Snoeck Hur- gronje. Vervolgers ging TI. M., begeleid door dr. Bij'sma, langs de ziekenzalen, de tuber- cu lose zaal en werd ook de draaiende lighal in den tuin bezichtigd. Na het bezoek van het gasthuis werd weder een rijtoer gedaan en naar de Abdijgebouwen gereden. Hier werd H. M. ontvangen aan den hoofd ingang van de griffie door verschillende autoriteiten. Achtereenvolgens werden daar de verschillende restauratiewerken bezichtigd en wel de kamer van Ged. Staten, de koffie-' kamer, de hoof dit rap van de Statenzaal, de vergaderzaal van Prov. Staten, met de wand tapijten, ook de kloostergang en de 13e eeuw- sche ondergrondsche zaal. Eveneens werd do koorkerk bezocht, om het daar ontdekte graf van graaf Willem II in oogenschouw te ne men. Na het bezichtigen der Abdij-gebouwen, waarbij weder verschillend© autoriteiten tegenwoordig waren en de heer J. A. Frede- riks H. M, alle inlichtingen verstrekte, be gaf het Hooge Gezelschap zich naar de wo ning van den commissaris der Koningin, tot het gebruikeu van de thee. Om kwart over vijf werd vervolgens gereden naar het station. Op den weg daarheen stond overal weer een talrijke menigte, de Koningin al maar door toejuichende. Aan het station waren ook nu verschillende autoriteien aanwezig, waar mede H. M. rich eenigen tijd in de eerste klasse wachtkamer onderhield. Op het per ron had de Koningin een onderhoud met den burgemeester en nam zij minzaam af- soheide van de autoriteiten. Ook ontbood de Koningin den commissaris van politie, dien zij dankzegde voor de goede regeling. Hierna begaf H. M. zich in het salonrijtuig, en na dat de trein zich in beweging had gezet, wuifde Zij de talrijke menigte, die Haar nog steeds luid toejuichte, toe. De Staatscourant no. 195 bevat de wet van den 14den Juli 1904, Louden de wijzig-' ng van artikel 37 der wet op de vermogensbe lasting en van artikel 62, 2 der wet op de personeele belasting; en voorts de wet van den 14den Juli 1904, houdend? bepalingen mtrent het onderne men van droogmakerijen en indijkingen. De benoemde gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië zal aan hen, die hem over dienstzaken wenschen 'e spreken, daartoe de gelegenheid geven op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 23, r:4 en 25 dezer, des namiddags van 2 tot 5 uur, in het Hotel de Twéé Ste den (Buitenhof te 's-Gravenhage). In de bekendmaking, die voorkwam in de Staatscourant van den 19de® dezer waren de datums verkeerd opgegeven. De gouverneur van Cura§ao, de heer De Jong van Beek en Dank hoopt over een paar maanden zijn ambt weder tv kunnen waarnemen. Hr. Ms. gezant te Brussel, jhr. Van der Staal van Piershil ds, na zajtn terugkeer aldaar, met verlof vertrokken. De gezantsehapa-secretaris mr. Cromme- lin, is belast met het beheer der léga'-'S. In hotel des Indes te 's Gravenhage is aangekomen de nieuw-benoemde secretaris bij de Spaansche legatie te dezer stede de heer S. de Galarza. De heer C. N. Brown, ingevolge ko ninklijk.? machtiging benoemd tot vice-con sul der Nederlanden te Great-Yarmouth, is in die hoedanigheid door de Bi'itsche regee ring erkend. Hr. Ms. pantserschip „Evertsen" zal binnenkort een oefeningstocht maken en dan van 5 tot 12 Sept. in de raven van Antwerpen blijven. Van een officieel bezoek aan die haven waarvan een buitenlandsch bla.i melding maakt is echter geen sprake. De monitor „Reinier Claeszen", die even eens een oefeningstocht gaat maken, zal waarschijnlijk ook de Antwerpsohe haven bezoeken. Het uit de sterkte der vloot afgevoerde oorlogsfregat Tromp heeft, bij de door de directie der marine te Willemsoord gehou den verkooping, f 57,777 kunnen opbrengen. Voor dit bedrag werd ingeschreven door de firma G B. Pas Zonen, te Bolnes. De heer mr. W. baron van der Boren, burgemeester van Ginneken, is door de Fian- sdhe regeering benoemd tot ridder der oide van Landibouwverdiensten. Bij beschikking van den minister van Justitie is aan J. L. Veltman, op zijn ver zoek, met ingang van 1 September e. k., eervol ontslag verleend als tweede-klerk bij den raad van beroep (Ongevallenverzekering) te Rotterdam. Te Deventer is gisteren op ruim 66- jarigen leeftijd overleden de heer W. F. Ne ring Bögel, oudste lid der bekende vennoot schap Deventer Ijzergieterij en Machinefa briek voorheen Nering Bögel en Co. Internationaal Sociaalistisch Congres. Woensdag (de vierde congresdag) werd feitelijk de eerste algemeene zitting van het congres gehouden. Voorzitter was de heer Van Kol, die door het bureau als permanente voorzitter is aangewezen. Als onder-voorzitters stonden hem ter zijde de heeren Cipriani (Frankrijk), H i 11 q u i s t (V er. Staten), en I g 1 e s i a s (Spanje). De Joodsche arbeiders-bond in Rusland wenschte als lichaam van 30.000 aangeslote nen een afzonderlijke stem uit te brengen, wat echter door het congres geweigerd werd, aangezien reeds uitgemaakt was, dat ieder land 2 stemmen zou uitbrengen. Aangezien de beraadslagingen over de „tactie k" in de secties nog niet tot een resultaat hadden geleid, werd in de eerste plaats aan de orde gesteld de quaestie der sociale politiek en de arbeiders verzekering. Dit punt werd ingeleid door den Duitschen rijksdag-afgevaardigde Mölkenbuhr. Zijn inleiding werd vervolgens eerst in de Fransche taal en later in de Engelsche ver tolkt, hetgeen natuurlijk voor den vluggen gang der beraadslagingen niet bevorderlijk's. Van een algemeene aandacht is dan ook geen sprake, daar de afgevaardigden, die de taal, waarin gesproken wordt, niet machtig zijn, zich vervelen en den tijd dooden met onderlinge gesprekken. De volgende ontwerp-resolutie was gesteld „Overwegende dat de arbeiders in de kapi talistisch© maatschappij in den regel slecht9 zóó karig loon bekomen dat dit ter nauwer- nood voldoende is om in de eerste levensbe hoeften te kunnen voorzien, zoodat zij) met gebrek en ellende worden bedreigd, als zij in de onmogelijkheid verkeeren hun arbeid te verrichten door ziekte, ongeval, ii validi teit, ouderdom of werkloosheid, vrouwen ook door zwangerschap en moederscnao overwegende verder, dat ieder mensoh recht op bestam heeft en de gemeenschap belang heeft bij het be houden der arbeidskrachten, is het noodig dat instellingen tot stand komen, die den nood der arbeiders kunnen lenigen en hun verval van arbeidskracht kunnen tegengaan in den kapitalistischen staat kan zu'ks het beste geschieden door een degelijke arbeiders verzekerings-wetgeving. De arbeiders aller landen hebben dus instellingen te eischen, waardoor ziekte, ongevallen en invaliditeit zooveel mogelijk worden tegengegaan, rn door verplichte verzekeringswetgeving huu het

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2