Uit den omtrek. recht gegeven wordt op voldoende middelen, om in hun levensonderhoud te kun ion voor zien en hun geneeskundige hulp wordt gege ven, wanneer zii door ziekte, ongeval invali diteit, ouderdom, zwangerschap, moederschap of werkloosheid niet in staat zijn arbeid re verrichten. De kosten der verzekering moeten in do eerste plaats bij de ouderdonis-, invaliditeit-, weduwen- en wcezenverzekering door directe belasting va,n vermogen, inkomen en progres sieve successiebelasting gevonden worden. Waar zulks niet plaats heeft- zullen die kos ten, ook als zij door de werkgevers betaald worden, steeds een deel van het arbeidsloon vorderen, en het is daarom zaak voor de ar beiders, dit loonverlies door versterking hun ner vakvereemgïngen te ondervangen. De arbeiders moeten eischen dat deze ver- zekerings-instellingen onder het eigen toezicht der verzekerden worden gesteld, en dat zoo wel voor de arbeiders binnenslands als bui tenslands een en dezelfde voorwaarden ge maakt worden. Na de inleiding volgde eeuig debat, doch ter willo van de kortheid der beraadslagin gen werd van repliek afgezien. Verschillende amendementen waren ingediend, die eoliter verworpen werden, en de resolutie werd aan genomen, echter met deze toevoeging „De kosten der verzekering moeten in de eerste plaats bijl de ouderdoms-, invaliditeits-, weduwen- en weezenverzekering door directe belasting van vermogen, inkomen en pro gressieve sucoessiebelasting gevonden wor den. Waar zulks niet plaats heeft zullen die kosten, ook als zij door de werkgevers betaald worden, steeds een deel van het ar beidsloon vorderen, en het is daarom zaak voor vakarbeiders dit loonverlies door ver sterking hunner vakvereenigingen te onder vangen." Hierna kwam aan de orde de behande ling van het rapport van den heer H y n d- m a n, over de Koloniale politiek, waarin speciaal Britsoh-Indië besproken wordt. Aan dit rapport was de volgende resolutie t-oegevoegd van den Hindoe Dadabhai Naoroji „Dat dit congres van afgevaardigden dei- arbeiders, van de geheele beschaafde wereld, na de vertegenwoordigers van Engeland en Indië te hebben hooien aanwijzen hoe de Britseregeering, voortdurend en telkens meer de hulpbronnen des volks plunderende ©n leegmalende, opzettelijk de uiterste ver arming veroorzaakt, en de plaag in 't leven roept van hongersnood en ontbering, op een telkens grooter schaal, voor meer dan 2n0 mïTTioeu bewoners van Engelsch-Indië, een I beroep doet- op de arbeiders in GrooteBrittan- nië, om er bij hun regeering op aan te drin- j gen dat het tegenwoordige stelsel zal worden prijsgegeven, verfoeilijk en onteeernd a's het is, en dat zal worden gevestigd een zelfre- geering in den besten practisch t epasbaren vorm door de Hindoes zei ven (onder Engel- sche souvereiniteit)." De tachtigjarige Dadabhai Naoroji- j diê ter toelichting van deze motie een beeld J van de slecht© politiek van Engeland gaf, werd met buitengewone geestdrift begroet. Zijn resolutie werd aangenomen. Ten slotte werd aan de orde gesteld de bespreking van het vraagstuk der „Trusts en werkeloosheid". De socialistische partij der Vereenigde Sta ten had geen tijd dit vraagpunt vóór het congres uit te werken. D'oor de desbetreffende sectie was voorge steld de volgende resolutie „Het congres verklaart dat uit niets blijkt dat de trusts en syndicaten van werkgevers de werkeloosheid hebben verminderd, maar dat zij; daarentegen door hunne beheersching van de kapitalistische productie de macht hebben de werkeloosheid te hunnen voor- deele te vergrooten. „Het congres herhaalt de resolutie van Parijs van 1900 en constateert- de absolute onmacht van alle wetgevende machten, hetzij om do vorming van trusts te voorkomen, het zij om hun groei tegen te gaan. D&arem rioht het zijn oproep nogmaals tot de ar beiders van alle landen om gebruik te ma ken van de kracht hunner organisaties, ten einde de socialisatie van productie- en distri butiemiddelen te verwezenlijken." Een beslissing werd niet genomen. (Vijfde dag). Het congres werd Donderdag heropend. De voorzitter, de heer Van Kol, deelde mede, dat in deze zitting behandeld zouden worden 1. koloniale politiek; 2. algemeene werk staking; 3. emigratie en immigratie; 4. de 1 Mei-dag in verband met den acht-urendag 5. trusts. Als mede-voorzitters fungeerden Vrijdag de heeren Pete Currau (Engeland), Knud- sen (Denemarken) en Nèmee (Bohemen). Alvorens tot do werkzaamheden werd overgegaan werd aangenomen de vol gende motie van den heer Eurico Ferri „Het congres spreekt zijn sympathie uit- voor het werk van het comité, dat in Italië een beweging op touw zet om de bevrijding te erlangen der veroordeelden ten gevolge der beweging van 1898, die nog in de gevan genis zijn en spreekt den wensck uit, dat zij in vrijheid zullen worden gesteld." Nadat de heer V r. u Kol de Koloniale quaestie in 't kort had besproken en o. m. vèrklaard had-, dat ook in den socialistischen staat de drang naar koloniën niet te ont gaan zal zijn, werd door hem, in vereeniging met de heeren De Brouckère en B r a c k e de volgende resolutie voorgesteld „Het- congres, overwegende dat do kapitalistische uit buiting steeds voortgaat over oen altijd aan groeiend koloniaal gebieddat die uitbui ting steeds grooter en ongeregelder wordt dat zij den natuurlijken rijkdom vernietigt en de inboorlingen blootstelt aan de zwaar ste, dikwerf bloedigste onderdrukking en voor het proletariaat slechts vermeerdering dei- ellende brengt, wijzende op het besluit van het Parijsche congres in 1900 betreffende de koloniale en imperialistische politiek, verklaart dat hel, plicht der sociaal-demo cratische partijen in alle landen en der par lementaire fracties is 1. zich zonder eenige toegeeflijkheid te verzetten tegen alle 'mpcrialistische en pro tectionistische voor?' -llen, alle koloniale ver overingsplannen, alle militaire uitgaven voor de koloniën 2. te strijdei. tegen alle monopoliën en concession in groote gebieden en scherp toe te zien dat de rijkdommen der koloniale wereld niet door het groot-kapitaal geno men kunnen worden 3. zonder aanzien alle gruwelijke daden van onderdrukking te bestrijden, waarvan de inboorlingen slachtoffer zijn; voor hen te eischen de krachtigste bescherming tegen militaire ruwheid en kapitalistische uitbui ting, en vooral toe to zien dat zij niet door list en geweld van hun bezittingen beroofd worden 4. maatregelen voor te stellen en te steu nen, die den toestand der inboorlingen kun nen verbeteren, zooalswerken van alge meen nuthygiënische maatregelen, oprich ting van scholen, e. d. Zij zullen tevens alles doen om den schandelijken invloed der zen delingen te breken 5. voor de inboorlingen die mate van vrij heid en zelfstandigheid te eischen, die hun ontwikkeling bevorderen kan, daarbij in aan- me-king nemende cat e bevrijding der kolo niën het beoogde doel is; 6. de buitenlandsche politiek ten aanzien der koloniën onder narlementaire controle te brengen, daar deze ten gevolge der natuur lijke ontwikkeling van het ka-pitalistischo stelsel meer en meer onderworpen wordt aan den geheimen invloed eener plutocratische bende". Deze resolutie werd met aVemeeaic stem men a a n ge no me n. Hierna kwam aan de orde het vraagstuk der Algemeene werkstaking, dat ingeleid werd door mevrouw Hem iettc Roland Holst, die dé volgende resolutie toelichtte „Het congres, overwegende, dat het wcnschelijk is dat de sociaal-de- mocratic zich, uitspreke over de „algemeene' werkstaking" dat de voorwaarden noodig om een werk staking van groeten omvang te doen slagen zijn een sterke organisatie en een vrijwil lige discipline van het proletariaat; verklaart de „algemeene werkstaking", in dien men daaronder verstaat het geheel stil staan van allen arbeid op een gegeven oogen- blik, onuitvoerbaar, omdat een zoodanige sta king elk bestaan, die van het proletariaat als van ieder ander, onmogelijk zou maken overwegende. dat de bevrijding der arbeidersklasse niet het gevolg zou kunnen zijn eener zoo plot selinge poging, dat het, integendeel, mogelijk zou zijn oat een werkstaking, die zich uitbreidde, hetzij overeen groot aantal ambachten, hetzij ovc. de voornaamste daarvan, voor het oconomi-' sche leve>n, zou blijken te zijn een uiterste poging om sociale veranderingen van groote beteek ends tot stand te brengen of zich te verdedigen tegen reactionaire aanvallen op de rechten der arbeiders; waarschuwt deze zich niet te laten mede- slecpeu door de propaganda voor de „alge meene werkstaking", waarvan zich de anar chisten bedienen om de arbeiders af te kee- ren van den werkelijker en onophoudelijkeu strijd, d. w. z. van de politieke, de vakver- eeniging en coöperatieve actie; en noodigt alle werklieden uit hun kracht te vermeerderen en hun eenheid te verster ken door hun vakvereenigingen te ontwik kelen, omdat daarvan zal afhangen de goede uitslag van een politieke werkstaking, mocht deze, den een of anderen dag noodig en nut tig blijken." Verder waren door de Fransche partij en door de Part: Socialiste de France (Guesdis- ten) resoluties gesteldi. De Hollandse he resolutie werd aangenomen met 36 tegen 4 stemmen en 4 onthoudingen. (Zesde d ag). Gisteren werd de beangrijkste quaestie behandeld die der taktiek. Het congres werd gepresideerd door m r T r o e 1 s t r a. De resolutie, welke als grondslag voor de debatten diende, waarover men in de sectie tot overeenstemming was gekomen, luidde als volgt: „Het Congres veroordeelt zoo beslist mo gelijk het revisionistische streven, om onze beproefde en met overwinningen bekroonde, op den klassenstrijd berustende, tactiek te wijzigen in dien zin, dat de verovering der politieke inacht door den strijd tegen de bourgeoisie, wordt vervangen door een poli tiek van tegemoetkoming aan de bestaande orde van zaken. „Het gevolg van een zoodanige opportu nistische politiek zou zijn, dat een partij, die streeft naar do snelst mogelijke vervorming der burgerlijke maatschappij in een socialis tische, en die bijgevolg in den besten zin des woords revolutionair gezind is, zou wor den herschapen in een partij, die zich te vreden stelt met eon hervorming der bur gerlijke maatschappij. Het is daarom dat heb congres, in tegen stelling met de bestaande revisionistisch© stroomingen overtuigd zijnde, dat de klasse tegenstellingen niet kleiner doch grooter worden, verklaart: 1. dat de partij elke verantwoordelijkheid afwijkt voor de op de kapitalistische produc tiewijze beruste -de politieke en economische toestanden, on bijgevolg geen der middelen kan goedkeuren, welke kunnen strekken tot het handhaven der macht van de thans heenchende klasse 2. dat de sociaal-demccratie, volgens de resolutie-Kautsky van het Internationaal congres te Parijs in 1900, volstrekt geen deel mag nemen aan de regeering in de burger lijke maatschappij. „Het congres veroordeelt daarenboven iedere poging om de bestaande, steeds groo ter wordende klasse-tegenstellingen te ver bloemen, teneinde een toenadering tot de burgelij'ke partijen te vergemakkelijken. „Het congres rekent er op, dat de ver tegenwoordigers van de partij in de parle menten zich zullen bedienen van hun groo ter geworden macht (die ontstaan is doordat zij zeiven talrijker zijn geworden, en door do toeneming in getalsterkte van de kiezers, die achter hen staan), om bij hun propa ganda steeds het oog gericht te houden op het einddóel van het socialisme en. in over eenstemming met ons program, op de meest besliste verdediging van de belangen der arbeidersklasse, de uitbreiding en verzeke ring der politieke vrijheid en de opeisching van gelijke rechten voor allenom don strijd tegen militarisme, koloniale politiek en imperialisme krachtiger dan ooit voort te zetten, om iederen vorm van onrecht, ver drukking en uitbuiting krachtig to bekam pen en om alle krachten in te spannen voor de volmaking van sociale wetgeving, ten einde aan de arbeidersklasse de vervulling van haar roeping op het gebied van politiek en beschaving mogelijk te maken." De rapporteur der sectie, de heer Emile vari der Velde, gaf een uitvoerig over zicht van de behandeling de verschillende resoluties in de secties. Die der Hollanders, welke door mr. Trcelstra verdedigd was (wij hebben ook deze resolutie reeds eerder ver meld) had een diepe en ver strekkende betee- keuis, waaraan Spr. hulde bracht. Deze motie was echter ingetrokken. Overgebleven was, behalve de Drcsdener- motie. welke door het bureau was overgeno men, nog een motie AdlerVan der Velde, welko de voorstellers handhaafden, hoewel ze in dc sectie verworpen was. De heer Van der Velde sprak bijna een uur. Na hem kwam in de eerste plaats J a li re s aan het woord, die krachtens het reeds te voren genomen besluit een half uur zou mogen spreken, evenals Be bol. Met machtiging van het congres sprak Jaurès echter ongeveer een. uur, evenals na hem B e b e 1. De Nederlandsehe Vegetariërsbond zal Zondag 28 Augustus a. s. zijn jaarvergade- nng in de openlucht houden, in de uitspan ning Warnsborn bijl Arnhem. Mr. Franc Pearco uit Portsmouth, zal spreken over rege- tarisme. De vergadering zal om 11 uur aan vangen. De 9e conferentie van de Nederland sehe Christen-Studenten-vereeniging zal, even als vorige jaren gehouden worden to Laren (N.-H.), ditmaal op 6, 7, en 8 Sep tember a.s. De jaarvergadering wordt gehouden Woensdag 7 September, 's avonds 7 uur. Tot 20 Augustus a.s. bestaat gelegenheid zich tegen den, bepaalden prijs voor deelne ming aan te melden. Na dien tijd wordt de prijs met f 1 per dag verhoogd. Als sprekers worden, behalve leden der vereeniging. genoemd: dr. J. H. Adriani, te Utrecht, zendeling H. v. d. Spiegel, van Bon- dowosso, ds. L. Adriaanse, missionair predi kant van Poerworedjo en professor Valeton, uit Utrecht. De burgemeester van 's Gravenhage heeft het eere-voorritterschap aanvaard van de plaatselijke commissie aldaar voor de op richting van een standbeeld voor stadhouder Willem III. Lighal voor t e r i n g 1 ij d e r s. Gisterenmidaag is door het bestuur der Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose, te Rotterdam, in tegenwoordigheid van een aantal genoodigde dames en heeren. voor het grootste deel pleegzusters en medici, op de voormalige bi.itenplaats Rozenburg, voor dat doel welwillend door burgemeester en wet houders afgestaan, de eerste lighal officieel geopend. De lighal bestaat uit een houten veranda, die in het midden op een spil rust en we'ke door middel van een houten boom op rails kan worden vc - rfcbewogen, teneinde haar uit den wind te zetten. In de hal zijn tien ligstoelen geplaatst, vcorloopig alleen bestemd voor vrouwelijke patiënten en kinderen, die aan beginnende tuberculose l"den. Wanneer de gelden daar voor te vinden zijn. zal een tweede lighal, in de onmiddellijke nabijheid van de eerste, voor mannelijke natiënten gebouwd worden. Elke ligstoel ls voorzien van een of meer plaid?, waarmee de patiënten .zich tegen guur weer kunnen be-chermen. Blinde zwemsters. Twee leer lingen van het Blinden-instit u>ut te Amster dam, de 15-jarige Hendrika, en de 13-jarige Anna Frank, beiden blind van haar geboorte af, hebben dezer dagen een diploma in het zwemmen verworven, haar uitgereikt door de „Hollandsolie Dames-zwem club". Beide meisjes zijn lichamelijk en geeste lijk flink ontwikkeld. Zij maakten zich op haar vrije dagen en gedurende de laatste vacantia met het water vertrouwd, plasten en spartelden als helder ziende kindereu vroolijk en opgewekt in het water rond, kwamen eerst aan den bengel en eindigden in met korten tijd, geheel naar de regelen der kunst, met ferme, krachtige slagen den vereischten afstand geheel gekleed af te leg gen, terwijl zij steeds in goede richting op het doel afgingen. Om te zorgen dat zij in rechte lijn bleven zwemmen, werden ze dadelijk geoefend om niet alleen gelijke slagen te maken, maar zich ook met dezelfde krachtsaanwending voort te bewegen. Indien een harcr zich uit de lijm bewoog, was een handgeklap van een der bestuurdere-seen voldoende om haar weer in het. rechte spoor te brengen. Door dezo oefening hebben zij het zoover ge bracht, dat zij niet meer aan haar weg wij- felen, maar met het volste vertrouwen en even gerust als een ziende op haar doel afgaan. De minister van Buitenlandsche Za ken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Oostenrijk-Hongarije door de betrok ken regeeringen is uitgevaardigd een verbod tot uitvoer van voedingsmiddelen uit het tolgebied der Oostenrijk-Hongaarsche Mo narchie. Dit verbod is op 12 Augustus 1904 in wer- kiug getreden en betreft melasse, maïs, haver, paardebooncn, wolfs- booiKTi, wikken, aardappelen, versche en ge droogde voedingskruiden, als: klaver, hooi en dergelijkestroo en hakscl, fijn© klaver (Streuklee), moutkiemen, oliekoeken, schlem- pe, draf on wortelsnee (Riibenschnittlinge). lusschcn de Hongaarsche en Oostenrijk- sche regeeringen is overeengekomen noch in algemeencn vorm, noch iu speciale gevallen, uitzonderingen toe te laten. Het verbod wordt gemotiveerd door den ongunstigen oogst in 1904, in verband met do groote aankcopon van voedingsmiddelen voor buitenlandsche rekening, waardoor ge vaar ontstaat voor de biunenlandsche be hoefte. Partijen waarvan bewezen wordt, dat zij vóór 12 Augustus 1904 reeds voor vervoer per baan of schip opgegeivon zijn, worden nog doorgelaten. Nationale Fruit-tentoon- stelling te Amsterdam. De Neder landsehe Poniologische vereeniging heeft een grootsch plan voor oogenzij wil op de internationale ooftrtentoonstolling, die van 816 October te Dusseldorf gehouden wordt, eene collectieve inzending fruit exposoeren. Zij wil daar toonen dat er niet tevergeefs wordt gezegd, cat Nederland de. vruchtentuin van Europa is. Zij begint met op 1 en 2 October a.s. een fruit-tentoonstelling uit te schrijven in een der zalen van het Kon. Zoöl. Genootschap „Natura Artis Magistra", te Amsterdam en heeft daarvoor een programma van 50 prijs vragen uitgeschreven. Er worden zoowel ver zamelingen van appels en peren als bijzon dere soorten gevraagd, waarvoor prijzen van f30, f20, f 15, f 6, f4, f2.50 en f 1 beschik baar zijn». De bekroonde inzendingen blij ven het eigendom van de Pomologische ver eeniging en daaruit wordt het mooiste en het beste naar Dusseldorf gezonden. Wie het groote belang begrijpt dat onze handel iu fruit, bij deze inzending heeft, wil natuurlijk ook in zijn belang gaarne mede werken om .e Nederlandsehe inzending te maken tot do beste van de tentoonstelling. Programma's zijn op :...nvraag te bekomen bij den heer C. van Lennep, to Eist (O. B.) De straatjongen in de faun a. De Huismusch en ik, zoo sdhriift J. K. B. in Rosarium, konden liet maar slecht vinden deze straatjongen in de voge lenwereld, de brutaliteit in persoon, rit overal met zijn bek aan. Hij begint in den winter al met de bloemknoppen der bessenstrui- ken, wacht ook niet tot de knoppen van de Blauwe Regen open rijn, Lust de erwten reeds wanneer er een enkel blaadje boven den grond komt, maakt van de etiquette n in één woordis een deugniet van de ergste soort. Dezer dagen echter is hij in mijn achting een aantal procenten gerezen, immers ik zag hoe de heer en nietvromiw Miusoh en een vijf tal spruiten in een rozenstruik druk bezig waren daaruit de luisjes te zoeken en daarmede ook de kinderen te voeden, welke bovendien de luisjes gretig wegpakten, die op den grond vielen. Inderdaad, wij zullen gaarne een oog slui ten voor zijne ondeugden, nu wij ook een deugd ontdekt hebben bij den straatjongen in de fauna van Nederland. Een moeielijke redding. Dins dagnacht is er in de Nieuwe Gracht te Haar lem een vrouw te water geraakt, die met veel moeite is gered. Omtrent de redding deelt een lezer van de „Opr. Hrl. Crt.", die daarbij tegenwoordig was, het volgende mede Een juffrouw, wonende in de Nassaustraat, hoorde 's nachts om half een luide om hulp roepen. Ze ging op het geluid af, maar hoorde niets meer. Op de brug van de Nieuwe Gracht riep ze„is er iemand die om hulp heeft ge roepen," maar kreeg geen antwoord. Op dat oogenblik kwam kapitein Hakstro zijn deur uit. Ook hij had om hulp hooren roepen. Toen de twee over het geval stonden te spreken, werd weer om hulp geroepen en za gen ze twee handen en een hoofd boven 't water uitsteken. Kapitein Hakstro belde den heer Van Deventer op, die een dreg in huis heeft, maar de juffrouw uit de Nassaustraat was in een zandschuit gesprongen en het ge lukte haar, ondanks dat er geen boom in de schuit was, de drenkelinge te bereiken en haar te grijpen toen ze op het punt stond weer te zinken. Ze werd op de schuit getrok ken en vervolgens aan den wal gebracht. De heer Von Son, tandarts, die inmid dels met meer anderen was komen aanloo- pen, slaagde er in de levensgeesten weder op te wekken. Dr. Ypma, wiens hulp was inge roepen en die ter plaatse was gekomen, gaf last de drenkelinge naar de Maria-stichting te brengen. Een woord van lof mag niet worden ont houden aan de juffrouw uit de Nassaustraat, aan wier kloek optreden voornamelijk do vrouw hare redding heeft te danken Men schrijft uit den Gelderschen Ach terhoek aan do Arnh. Courant: „De vraag, door het Centraal Bureau voor Sociale adviezen gedaan omtrent de bijver diensten der landbouwers, is voor deze streek wel van beteekenis. Een groot aantal land bouwers, die op land en stal geregeld werk hebben, zijn ook als wevers werkzaam. Voor al in den winter, als de landbouw stil staat, komt ook het maken van klompen en het verwerken van spek veel voor. Dan heeft men er een aantal, die mot het hakken van hout en het maken van blokken hun tijd winst gevend maken. Zelfs in den zomertijd zijn er die naast den landbouw nog een broodje zoe ken, zooals door het steken van veen, wat bij Aalten en Lichtenvoorde wel geschiedt Uit de diamant-industrie. Men meldt uit Amsterdam aan de N. Ct. Hoe groot de drukte thans in het diamant vak is blijkt wel uit de voortdurende vraag van werkgevers naar werkkrachten. In het laatste Weekblad van den A. N. D. B. ko men niet minder dau vijf advertenties voor, waarin tegen goede voorwaarden werklieden (meestal brillantslijpers) worden gevraagd. In deze omstandigheden, waarin do vraag het aanbod verre overtreft, wordt voor de arbeidskracht natuurlijk een zoo hoog mo gelijken prijs door de werknemers bedongen, zoodat op den rampspoed, die de diamants nijverheid door de uitsluiting trof, gelukkig aanstonds een bijzonder lucratieve periode is gevolgd. En in verband met te verwachten meerderen aanvoer van ruwe grondstof, hoopt men op langdurige bestendiging er van. Volgens ccn ruwo schatting wordt thans aan de pl.m. 8000 diamantbewerkers een weekloon van totaal pl.m. f 200,000 uitge keerd. De Kamer van Arbeid voor voedings- cn genotmiddelen te 's Gravenhage beeft haar scheidsrechterlijke tusschenkomst aangeboden in do uitsluiting van 9 sigarenmakers in de fabriek van den heer Van Eyk van den Berg, 1 voorheen Rademakcr aldaar. Werkoloozon. Er rijn nog heel wat menschen, ook te Haarlem, werkeloos tengevolge van de spoorwegstaking van 1903, zegt de „Haarl. Ct.". Het getal der slacht offers te Amsterdam wordt alleen nog op een 200 geschat. Misbruik van macht? Tegen den burgemeester van Edam is een instructie ge opend naar aaneliding van een aanklacht van een landbouwer aldaar wegens wederrechte lijke vrijheidsberooving. De beide gemeente veldwachters en de burgemeester zijn giste ren te Haarlem gehoord. Inbraak. In het Park Honingen te Rotterdam heeft een brutale inbraak plaats gehad en wel in de villa van den heer mr. J. Hanegraaf, ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht, wonende Vijiverlaan 72, doch die thans met zijm gezin buitenslands ver toeft. Daar het huis ledig was, berustten de sleutels tijdelijik bij een der familieleden, den heer Toen deze gisterenmorgen, als naar ge woonte, het huis ging inspecteeren, bemerkte hij, dat er ingebroken was. Het bleek, dat d© inbrekers waren binnengedrongen aan de achterzijde. In de Achterlaan waren zij over het hek van den tuin geklommen. De deur van de tuinkamer was met een houten, luik gesJoten, doch dit was met een beitel door de inbrekers afgerukt. Daarna hebben zij de deurruit vernield en waren zoo in de gele genheid de beugelsluiting van de tuindeur open te draaien. In de tuinkamer werd slordig huisgehou den. Alles was er overhoop gehaald. Daarna bezochten rij de voorkamer aan de zijde van den Vijverlaan. Een buffet bleek geopend en een aantal étuis van zilverwerk lag ledig over den grond verspreid. Zij schijnen langs den zelfden weg weder vertrokken to zijn. Daar de familie uitstedig was kon op het oogenblik niet geconstateerd worden wat vermist wordt. De heer Hanegraaf is intusschen telegra- phisch van het gebeurde verwittigd. De inbraak te Middelburg. Bij onderzoek in zake de inbraak op het Moolenwater te Middelburg moet gebleken zijn. dat niets vermist wordt; geldswaardige zaken schijnen trouwens in het opengebroken schrijfbureau met aanwez'g te zijn geweest. Omtrent oader of daders is nog niets be kend. Het vreemde van het geval is, dat geen sporen van braak aanwezig zijn aan deuren en».. (M. Ct.) Men schrijft aan de N. Ct. omtrent de vergiftigingszaak in de Haar lemmermeer: Binnen een niet te lang tijdsverloop zal voor de arrond.-rechtbank te Haarlem die nen de zaak tegen vrouw1 Daltema, thans ge detineerd, beklaagd haar man, caféhouder in de Haarlemmermeer, door middel van ar senicum om het leven te hebben gebracht. De vrouw heeft bekend een medeplichtige te hebben, een goed vriend, die haar bij een en ander de behulpzame hand zou hebben verleend. Deze vriend bevindt zich mede in arrest, dochontkent alles. Een stellig bewijs ontbreekt, en bijgevolg is de kans tot nu toe zeer groot, dat hij weer op vrije voeten zal worden gelaten. Opmerkelijk is, volgens de bekentenis der vrouw, de loop der gebeurtenissen. Volgens haar zou zijn afgesproken, dat de vriend 's nachts aan haar woning) zou komen en de deur ongesloten vinden. Op een afgesproken plaats was een beker met een ei gezet en daarin zou hij het arsenicum doen. De vrouw, wetende dus, dat do beker vergif bevatte, klutste 's morgens het ei, gaf het aan haar man met het gevolg dat hij bezweek. De hoe veelheid arsenicum moet groot genoeg ge weest rijn om vier man te vergeven. Het opmerkelijke van het geval is, dat niemand den medeplichtige bij de woning heeft gezien, welke pogingen ook rijn aan gewend om dat te bewijzen. Eien belooning van f 100, door den officier van justitie ten deze uitgeloofd, bleef zelfs zonder resultaat. Hoe vreemd het moge schijnen, de moge lijkheid bestaat, dat niemand den man gezien heeft, omdat het feit moet hebben plaats gehad in den nacht van Zaterdag op Zondag, een tijd dus, dat weinig mensohen op het pad waren. Op eiken anderen nacht zou dat niet het geval geweest rijn, omdat dan vele landslieden omstreeks 3 uur reeds op weg naar hun landarbeid zijn. De vrouw zal intusschen haar gerechte straf niet ontgaan. brandstichting. Te Almelo is gevankelijk binnengebracht en landbouwer u-t de gemeente Ambt-Delden, die er van verdacht wordt een veertien dagen geleden zijn woning in brand te hebben gestoken. Vechtpartij. Vrijdagmiddag ont stond ten huize van den winkelier H. Weide, in de Woldstraat te Meppel, een hevige ruzie tusschen eenige personen uit Ruinen, allen min of meer onder den invloed van sterken drank verkeerende. Daarbij bekwam een hun ner, Cornells de Jonge, gehuwd, met 5 kin deren, een messteek in den rug, ter lengte van 8 en ter diepte van 7 centimeter, die be langrijk bloedverlies ten gevolge hadL De man werd in het ziekenhuis opgenomen en behan deld door dr. LeijdcsJorf. wicn de wond niet levensgevaarlijk voorkwam, zoodat de patiënt gisteren naar zijn woonplaats is teruggekeerd. Ofschoon het helder dag was. heeft, zegt de Ass. Ct." naar oud Drentsch gebruik, niemand iets gezien. De dader is dus onbekend. Toch bezweken. De heer J. Rit, deurwaarder te Zalt Bommel, welke voor 14 dagen met het aanrijden van rijn motor rijwiel een ernstige buikwonde bekwam, is gisteren aan de gevolgen overleden. Aan de gevolgen overleden. Tc Haarlem kwam ïionderdag een man tus- schcn twee trams der E. N. E. T. De man was schijnbaar niet belangrijk ge- kwest, dooh Vrijdagmiddag stierf hij aan do gevolgen in het Gasthuis. aDe gereformeerde vereeniging voor drankbestrijding zal te Utrecht haar vierde jaarvergadering houden op Dinsdag 30 de zer.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3