1°. 50. Tweede JStlad. 3"e Jaargang. Zaterdag 20 Augustus 1904. KOLONIÉN. BINNENLAND. OORTSCH DAGBLAD. ABONNE MENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C«. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. £ö.ïi PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regeli Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. ,v Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Èene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-INDIË. Uit Koeta-Radja werd den 18en Juli aan de D'eli Ct. geseind De colonne-Van Daalcn komt heden te Ta- roentoeng aan en scheept zich 21 Juli to Siboga in op de gouvernementsbootjes Gier, Brak en Albatros. Op het laatste gedeelte t van den tocht werd geen verzet ondervonden. I Wij lezen in de Deli Ct. van Maandag j 11 Juli: Gisteren werd ons uit Namoe-Tongan ge- J telefoneerd, dat de colonne Wilhelm met de gewonden daar was aangekomen. Een deel van den troep had reeds Zaterdag de verlaten onderneming bereikt, het grootste deel kon echter zoo spoedig niet volgen en had een bivak betrokken vóór het overtrek ken van de rivier. De tocht is zeer moeilijk geweest. Het ge accidenteerde terrein maakte het gewonden- transport bezwarend en de helden van Van Daalen hebben veel moeten lijden onder weg. Men zag gisteren geen kans nog tot Kwala te komen. Met 34 karretjes voor de licht- £n 2 ossekarren voor de zwaar zieken en gewonden werd Bekioen bereikt, waar de troep gastvrij werd ontvangen en onderdak, gebracht. Men meldt ons heden uit KwalaDo troep bereikte in den namiddag Bekioen. Luitenant Delgorge was nog tijdig voor den laatsten trein gekomen en naar Medan door gereisd. De officieren der colonne, kapitein Wil helm, dr. De Boer, de luitenants Remmert, en Watrin (deze in de borst gewond, maar nog in staat tot loopen) waren de gasten van de heeren op Bekioen, die den gewon den in het hospitaal een plaats gaven en •de dwangarbeiders in een schuur onderdak brachten. Hun komt een woord van dank toe voor hun hulpvaardigheid. Vroeg in den morgen werd de tocht naar Kwala doorgezet. De eerste troop kwam reeds te 8 uur aan. De gewonden werden twee aan twee in karretjes vervoerdslechts een tandoe was noodig om een sergeant van de marechaussee over te brengen, die een schot in de knieschijf had gekregen. De extra-trein kwam om 9 uur voor. Er was een ziekenwagen ingericht voor de ern stigste zieken, terwijl bultzakken in de bagagewagens waren gelegd voor de ande ren. Het geheel© transport telde 300 man, waarbij ook eetn aantal gevangen Bataks, die karbouwen gestolen hadden en gevan gen hoofden, o. a. een penghoelce met een fraaie gouden kraag, waarboven een alles behalve fraai kijkend gezicht uitkwam. Twee Batakpaarden, in de Alaslanden buitge maakt, werden in een v~wagen meege nomen. De trein vertrok 10 uur 8. Te Medan liep hij: ongeveer kwart voor twaalf binnen. Er waren veel belangstellenden, onder wie de militaire en caviele autoriteiten. De regi- I mentsmuziek zette tot welkom het Wilhel mus in. De dekkingstroepen, door het laat- j ste gemakkelijk deel der reis opgefrischt, hadden niet veel tijd noodig voor aantrc- den en afmaroheeren, de muziek voorop. Voor een behandeling der gewonden, die verder vervoerd konden worden, had men een verbandlokaaltje ingericht, waar dr. Eylerts de Haan van Atjeli, geholpen door dr. Römer, ^ulp verleende. Stuk voor stuk werden de gewonden daar uit de wagens binnengedragen en opnieuw verbonden. Op baren en bultzakkeu legde men ze dan op bet- perron, waar ze gelaafd •werden met limonade en andere verfris- soheude dranken. Een lekker sigaartje was er ook bij. Het kostte vrij wat tijd, voor allen gehol pen waren. Op stoelen zaten een vijftal fuse liers, die armwonden hadden, met de zieke ledematen ;n hangverbandeu. Op den grond de anderen, meest met beenwonden. De ern stige gewonden en zij, die te Medan thuis behoorden, waren al op weg naar het hospi taal. In het geheel zijn aangebracht 80 gewon den en zieken, waarvan 15 die onderweg ziekten hebben opgeloopen. De omstandig heden in aanmerking genomen, waren de manschappen nogal monter _n zagen er vrij goed uit. Heden middag half drie is een trein naar Belawan vertrokken met de vervoerbare ge wonden, die per Brak naar Atjeh gaan, met de gevangenen. Do Deli Ct. meldt nog: Donderdag 14 Juli zal, onder kapitein Wilhelm, een nieuwe colonne van Medan uitrukken met alle hier beschikbare troepen om do colonne De Graaf, dde door de Pak Pak'landen naar hier terugkomt, te ontmoe ten. De colonne zal over Bandar Baroe en Linggai in de richting van de Pak Paklan- dem. trekken. Het kan zijn, dat zij tegen- 4 stand zal ontmoeten in de Batak kampongs Djahar, Pintoe, Kcewala, die bericht wor den vijandig te zijn. Het hoofddoel der expeditie is, medische hulp te gaan brengen aan de colonne Do Graaf, die deze vermoedelijk wel weder zal behoeven, na den tocht tot Taroentoeng dr. De Boer, juist gisteren teruggekeerd, zal weer van do partij zijn. Do gewestelijke commandant, overste Bleckmann, gaat mee. Luitenant Campen, 'ongeveer een maand geleden van hier naar K\y. Simpang over geplaatst, is gisteren te Medan aangekomen en wordt ingedeeld bij de nieuwe colonne Wilhelm. De scheiding van Maas en Waal. In onzen jeugd leerden wij, dat de Maas en de Waal zich vereenigden bijl Wou- drichem en dan verder als Merwede in stroomden. En een onzer dichters zong van het slot Loevestein„Waar Maas on Wdal te zamen vloeien, en Gorkutm rijist van ver", enz. Dit behoort voortaan tot de historie. Maas en Waal zijn gescheiden en eerstgenoemde ri vier heeft een nieuwe uitmoudiug gekregen in het Hollandsche Diep. Donderdag is die qieuwc uitmonding, de nieuwe rivier geopend. Waarom was die scheiding tusschen de twee rivieren noodig, zal men vragen? Het antwoord ligt in de vele ernstige overstroo mingen, die dit deel van Noord-Brabant her haaldelijk hebben geteisterd. Verbetering van do watertoestanden daar was dringend noodzakelijk en reeds in 1823 werd daarop aangedrongen doer den luite nant-generaal Krayenhoff. Naar aanleiding van het openen der nieu we werken is een brochure versohenen, waar in door den hoofd-ingenicur van den Water staat te Breda J. C. Ramaer en den ingenieur van den Waterstaat E. van Konijnenburg te 's Hertogenbosch, een beschrijving wordt ge geven van de tot stand gekomen werken en van de voorgeschiedenis ervan. Wijl lezen daarin o.a. „In 1823 opperde generaal Krayenhoff voor het eerst het denkbeeld Maas en Waal te scheiden door dichting van het Sohanscihe gat (kanaal van St. Adries), afsluiting van de Maas tusschen Heusden en Woudrichem, en heropening van het Oude Maasje. Eerst 33 jaar later in 1856 werd de eerste stap in die richting gedaan, door de dich ting van het Schansche gat (kanaal van St.- Andries) en den bouw van een sluis. De zomerstanden op de Maas, werden hier door aanmerkelijk lager omdat zij aldus on afhankelijk werden van de hoogere Waal standen. Een gevolg vau die lagere zomerstanden was de bouw van de sluis te Crêveooeur, teneinde de Dieze op peil te kunnen hou den. Hoewel deze verlegging reeds een merk baar gunstigen invloed had, bleef echter de gemeenschap bii Heerewaarden over de Hee- rewaardensche overlaten bestaan over de tusschen Maas en Waal gelegen onbedijkte gronden. Ook in de samenvloeiing van Maas en Waal was geen wijziging gekomen. De Maas bleef dus de ongunstige werking van de Waal on dei-vinden. De doorbraken minderden niet en Bra bant werd steeds door watersnooden geteis terd. Welke Brabander herinnert zich niet de verschrikkelijke jaren 1876 en 1880. In Maart 1876 bezweek bij hoog opperwa- fcer de Maasdijk van het laag Hemaal bo ven Blauwe sluis. Het Beersche Maaswater opgezet door het instroomende Maaswater innundeerde de dorpen EmpelAlem, Ma ren c. a., liep onmiddellijk over den Orthcu- dijk, welke dientengevolge op vier plaatsen doorbrak. Door de opzetting van het water in den polder de Vlierd, bezweek vervolgens de Rósmalensche Zomerdijk en werden de dorpen Rosmalen en Nuland onder water ge zet. In zuidelijke richting had weliswaar een sterke ontlasting plaats, doch het water werd wederom bij de Beriicumsche waterkeering opgestuwd. Ook deze waterkeering bezweek waardoor met uitzondering van Berlicuan de geheele streek gelegen ten zuiden van den weg Grave's Hertogenbosch werd onder water gezet. In het geheel hadden negentien doorbra ken plaats, waarvan enkele als een direct, andere als een indirect gevolg van de door braak bij den Krommenhoek kunnen worden beschouwd, ongerekend nog de drie doorbra ken in den linker Diezedijk, die van minder belang waren, omdat deze doorbraken geval len waren in den overlaat. Niet minder ernstige gevolgen had de doorbraak van Driehuizen in Januari 1880 en die van Nieuwkuik in December van dat zelfde jaar door eerstgenoemde werd noord oostelijk Noord-Brabant van Megen langs Haren. Berchem en in zuidelijke richting op Heeswijk St.-Michiëls-Gestel en Esdh over stroomd. Alleen de biunciipolder van Ros malen en Nuland cn de polder van Rerlicum bleven droog. Bij de laatstgenoemde doorbraak werd het Land van Heusden en Altena geheel onder water gezet. Vrecselijk waren de gevolgengroot de schadedie geleden werd. En deze doorbraken staan niet op zich zelf, tal van andere, grootero als kleinere, zouden kunnen worden genoemd. Ook Gel derland bleef niet gespaard. Zoo bezweek in December 1880 de rechter Maasbandijk door een grooten ijsda.ni bij Andcl, waardoor de Bommelerwaard beneden den Meidijk in loopt. Tevens hadden in dien zelfden tijd twee ernstige afschuivingen plaats, tenge volge van den hoogen rivierstand, aan den Maasbandijk van de Bommelerwaard boven den Meidijk, die echter nog voorzien konden worden. Hulp was noodig en het is niet te verwon deren, dat in 1881 door Provinciale Staten van Noord-Brabant besloten werd een bij drage van een millioen gulden udt de pro vinciale kas aan het Rijk aan te bieden in de kosten voor de tot stand koaning van de scheiding van Maas cn Waal (besluit van 15 Juli 188Ö no. 6, gewijzigd bij besluit van 4 Juli 1883). Wat in 1883 werd gevolgd door de aan neming van de wet van 26 Januari 1883, Staatsblad no. 4, waarin werd bepaald, dat de rivier de Maas zou worden verlegd naar den Amer. Mede werd door het waterschap ter be vordering der verbetering van den wafcer- sta-atstoestaod in het noordoostelijk deel van Noord-Brabant een bijdrage van f 2,000,000 verleend in de kosten, welke noodig waren om die verlegging tot stand te brengen. Sedert zijn 21 jaar verstreken en eerst in dit jaar is de scheiding van Maas en Waal een feit geworden." In het tweede hoofdstuk der brochure wordt een uitvoerig overzicht van de werken gegeven ter verkrijging van de omschreven sdieiding. In de eerste plaats was noodig een gelegenheid om, na afsluiting van het ge deelte der Maas tusschen Heusden. en Wou drichem, het water te brengen naar het Hol- lan'dsch Diep. Daartoe is gegraven een nieu we rivier van het Heleind in, westelijke rich ting, noordelijk van Heusden, tot Keiaers- veer, waar deze rivier in aansluiting is ge bracht met het oude Maasje, dat van daar tot den mond der Donge werd verbreed. De lengte der gegraven rivier bedraagt rond 31 K.M-de breedte aan de bovenzijde 150 M. en bij Keizersveer 250 M. In aansluiting hiermede werd de Amer genormaliseerd door den aanleg van strek dammen met dwarsdammen en opruiming van ondiepten. Do verder uitgevoerde werken staan ge heel hiermede in verband, dat a. de water standen ten westen van Heusden eenige rij zing zullen ondergaan, als gevolg van den afvoer van het Maaswater, en b. de water standen ten oosten van Heusden zullen da len, tengevolge van 'het ophouden der op stuwende werking van de Waal. Behalve de afsluiting te Andel zijn tot het verkrijgen van een volkomen scheiding tusschen Maas en Waal, de Heerewaarden- sche overlaten tot baudijkshoogte opge hoogd, in verband waarmede in de laatste jaren de Waaldijken benedenwaarts Tiel mede zijn verhoogd. Ten behoeve der gemeenschap zijn ge bouwd een vaste brug over de Nieuwe ri vier even beneden Heusden en een draai brug over het Heusdensche kanaal. Voorts zijn ingesteld: een kabelpontveer bij Bern, een stoomkabelpontveer bij Drongelen en een dergelijke bij Capelle, terwijl het be staande kabelpontveer bij Keizersveer werd vervangen door een stoomveerpout. In verband met de daling der waterstan den op de Maas lag de slagdrempel van de sluis bij Crêvecoeur te hooig en werd, uit sluitend in het scheepvaartbelang, een nieu we sluis met verbidingskanaal aangelegd in de Hcnriettewaard. Ter voorziening in de scheepvaart van Den Bosch op Rotterdam is een sluis ge bouwd in den afsluitdam bij Andel. De kosten der werken bedroegen in totaal f 23,191.717. De werken zijn uitgevoerd naar de plan nen van den heer C. M. F. II. Schncbbelie, thans inspecteur-generaal van den Water staat, daarin bijgestaan door den ingenieur van den Waterstaat R. P. J. Tulein Nolthe- uius. - De opening der Sta te n- Generaal. Men leest in de Haagscbe Kroniek der „N. Gron. Crt." De Kameropening zal dit jaar iets bijzon ders zijnhet is thans uitgemaakt, dat H. M. de Koningin door den Prins der Nederlan den vergezeld, cn niet onwaarschijnlijk ook in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin Moeder, de nieuwe zittiug van de Staten- Generaal zal openen in de gerestaureerde ridderzaal op het Binnenhof. Men is er zóó ver mee gevorderd, dat de plechtigheid er zal kunnen plaats vinden. Eindelijk is men 't omtrent de plaatsing van den troon, aan een van de zijden der groote zaal eens geworden Er is nu aan de afwerking van den troon begonnen, de meu bileering en de plaatsing van de gekleurdo vensters zijn ter hand genomen en in het begin van September hoopt men gereed te zijn met de zaal voor de verconigde zitting. Do aangrenzende lokalen, Laerissc- cn rolza len, zullen pas later voltooid en voor de ver- eenigde vergadering der Staten-Geueraal bestemd worden, Als oandidaten voor de vacature in het collego van Gedep. Staten in Limburg hebben zich voorgesteld de hoeren Eug. Hustinx, H. Seydlitz en L. van Beneden. D© gemeenteraad van Rotterdam be noemde m zijn gisteren gehouden zitting tot directeur van den telephoondienst den heer E. o. Kist, ingenieur der telegraphic te Amsterdam, met 21 stemmen. Op den heer A. D. J. Berkhout, kapitein van de genie te Utrecht, waren 6 stemmen uitgebracht. De vi'sschershaven te Sche ve n i n g e n. Naar aanleiding van een door de permanente commissie uit de reederij te Scheveningen uitgebracht praeadvies, heeft de commissie van voorbereiding voor de exploi tatie der visschershaven aldaar, aan den gemeenteraad te kennen gegeven, dat de be merkingen van eerstgemelde commissie geen aanleiding geven eenige wijziging to brengen in de voorstellen van de voorbereidingscom missie, die ze al zoo handhaaft. Wijders be vestigen de belangrijke en uitvoerige mede deelingen omtrent den vischafslag tie Sche veningen het gevoelen der voorbereidings commissie. Zij acht het vooralsnog niet wen- scholijk van gemeentewege op eenigerlei wijze in de regeling van den vischafslag in t© grijpen, en blijft bij haar meening dat de bestaande toestand voorloopig dient besten digd te worden. Zij adviseert derhalve, voor alsnog niet in te gaan op het voorstel van den heer v. d. Toorn, dat die afslag zal wor den gehouden volgens een nader vast te stel len reglement. fHet rapport van de commissie uit de Haagscbe Raad voor de voorbereiding van de exploitatie der visschershaven te Scheve ningen, zal aan orde worden gesteld in eene, op Maandag 29 Augustus e.k. te beleggen raadsvergader i ng. - Een duur examen. Door B. en W. van Leiden is aan den raad verhooging van een begrootingspost met f 825 gevraagd, voor de kosten van een vergelijkend examen voor de betrekking van hoofd eener open bare school te bestrijden. In verband met de zaak, waarvoor het is gebruikt, is dit een bedrag om er van te schrikken, zegt het „L. Dbl." Er waren vele liefhebbers, het is waar; maar reis- en verblijfkosten zijn aan de sol licitanten niet verstrekt, een diner is hun niet aangeboden. Wel zijn latex- eenigen hun ner voor een nader onderzoek teruggeroepen en misschien hebben deze vergoeding voor reiskosten ontvangen, wèl hebben een viertal hoofden van scholen het schooltoe zicht bij het examen ter zijde gestaan, waar van echter twee uit de gemeente zelve, wèl heeft het schooltoezicht met de exami natoren enkele hoofden in hun eigen scholen opgezocht een en ander zal geld hebben ge kost, en het is best mogelijk, dat er uit gaven zijn gemaakt en gemaakt moehen wor den, die onzo aandacht zijn ontsnapt, en inderdaad de noodige zuinigheid is in acht genomenmaar met een leek en oog gezien komen ons de kosten van meer dan f 800 toch verbazend hoog voor. Ooux pay*. Een „eenig" gemeentebestuur. De gemeen teraad van Philippine is een van die ooile ges, waarin de noodige samenwerking tus schen leden en vooi-zitter ontbreekt. Dat geeft voortdurend) aanleiding tot onaange naamheden en in de jongste zitting kwaanen die weer voor. De burgemeester had naar 't inzien van sommige ledeu de notulen niet in orde, toen er iets nagezien moest worden over het saiaris van den kommies-deurwaar der te Sas van Gent. Dit gaf aanleiding tot het volgende dispuut De heer Wijne (zich tot de overige raads leden cn het publiek wendende)Alweer notulen die niet deugen, gelijk zoovele an dere. Op de pas voorgelezen notulen hebben we ook geen aanmerking willen maken, of schoon de helft er niet in voorkomt van wat in de .vorige vergadering is verhandeld. (De andore raadsleden beamen dit volkomen). Maar wat helpt liet ons hij doet toch wat hij wil, de notulen worden eenvoudig niet naar behooren opgemaakt en de raadsbeslui ten niet uitgevoerd De burgemeester zoekt zijn hamer op, vindt die en gelast den heer Wijne te zwij gen. De heer Wijne: burgemeester, die hamer dient wel om eene vergadering te openen en te sluiten, maar niet om raadsleden het zwijgen op te leggen, als zij voor de belan gen van de gemeente spreken. De burgemeesterIk heb het reöht de vergadering to schorsen. De lieer WijneWij moesten er maar een voorstel van maken om onzen voorzitter als fcecrctai-is der gemeente te ontslaan, wegens o n bekwaamheid (De burgemeester schorst de vergadering voor 20 minuten). De heer Wijne: Welja, laat ons maar wat uitrusten in die warmte. (De burgemeester gaat ziah wat verlusti gen in de buitenlucht.) De raadsleden evenwel (verlaten de raad zaal niet. Zij wijzen er elkander op, hoeveel verdriet zij, in vergelijking van raadsleden in andere gemeenten, van hun voorzitter moeten ondervinden. Hij handelt geheel naar willekeur, alsof er geen raadsleden zijn, schrijft lasterbrierven van verdienstelij ke ambtenaren aan hunne autoriteiten en springt eigendunkelijk met alles om of hij alleen-keerscher is. Als hij zijn zin had gehad merkte Wijne aan, dan waren alle tegen woordige ambtenaren zonder onderscheid met een rood paspoort uit de gemeente weg- gejaagd. 't Is verdrietig, zegt een der naadsleden, door zoo een main voortdurend in opspraak te leven, bekend door het geheele vader land. Ja, zoo hij met de ambtenaren heeft ge daan, zoo doet hij ook met ons. Na 7 minuten opent de burgemeester we derom de vergadering en vnaagt hoe de raad denkt over het verzoek van den kommies- deurwaarder. De heer Wijne vraagt het Woord en zegt dat de geheele raad protesteert tegen de hou ding ivan den burgemeester en verzoekt hem als secretaris voortaan die notulen op te ma ken aooals zo zijn besproken. De burgemeester weigert Wijne verder het woord en gelast Wijne verder te zwij gen. De raad besluit den deurwaarder te be talen. De Doetinchemschequaest-ie Men schrijft aan d© N. R. Ct. „Aan dr. K. G. P. Schwartz, rector van het' gymnasium te Doetinchem, ia een al bum aangeboden, bevattende een 150-tal hand- teekeningon, toegevoegd aan het hier volgend adres WelEdele ZeerGeleerio Heer! De ondergeteekenden,allen oud-leerlingen van het Doetinchemsch gymnasium, met ver ontwaardiging kennis genomen hebbende van de schandelijke aantijgingen van zekere zijde tegen uw persoon uitgebracht, voelen zich ge drongen om daartegenover u een blijk te ge ven van hunne onveranderde gevoelens van sympathie. Zij aarzelen niet u de verzekering te geven dat zij u veel te hoog achten om zelfs één oogenblik geloof te hechten aan de dwazo be schuldigingen die men u voor de voeten durft wei*pen, en stellen er prijs op te verklaren, dat in hun oog uw goede naam onaantastbaar blijft. Moge deze verzekering uwer oud-leerlingen, die met dankbaarheid terugdenken aan de jaren toen zij uw ondenvijs genoten, het leed, u door de grievende beelediging aangedaan, eenigszins verzachten. Met de meeste hoogachting, (Volgen de handteekeningen.) School- en Kerknieuws. Notarieel Staatsexamen 1319 Augustus. Geslaagd eerste gedeelteJ. Th. Warning, to UitgeestM. Zijnen de Gier, te Nymegen H. W. van Everdingen, te Middelburg J. F. Bal gen, te Sweikhuizen, gemeente Schinnen G. D. Vcrwcy, te Arnhem J. W. Arendts, te Opheus- den M. van Itiel, te Amsterdam, en G. Kroeb, te Helder. Tweede gedeelteH. van der Klei, te Tol- bert. Examens Hoogduitse h, M. O. 's-Gravenhage, 19 Aug. toegelaten de heer O. Heinke, Rotterdam. Afgewezen twee mann. cand. Algemeen* Synode der Ned. Hervormde Kerk. Vergadering van 18 Augustus. Een voorstel van den heer Van Dis om op liet gisteren genomen besluit aangaande reorga nisatie terug te komen, wordt door de verga dering verworpen. Het rapport over de kinder wetten wordt in behandeling genomen. Eene oommissie (de heeren Bronsveld, Van Lelyvcld, Luurillard, De Visser en Heldring) heeft dien aangaande een advies uitgebracht en stelt voor dat de Synode een schrijven richte aan de kerke raden van gemeenten waar weeshuizen zijn, om die stichtingen ook open te stellen voor kinde ren, die onder de Voogdijwet vallen. Met het oog op de gestichtenwet wordt eeno kerkelykc stichting aanbevelenswaardig geacht, maar voor alsnog wordt voorgesteld bestaande inrichtingen te steunen. De rapporteerendo commissie is het met deze adviezen eens. Aangenomen wordt een schrijven tot alle kerkeraden te dezer zake te zonden en deze mede op te wekken voor het doorgangshuis te Hoenderloo te collecteeren. Daarop gaat de vergadering over tot do be handeling van het rapport over de organisatie van het beheer der kerkelijke goederen. Het rapport acht de vaststelling van dit reglement niet wenscheljk. De heer Ellens stelt als amen dement voor de collegiön van toezicht to doen verkiezen door afgevaardigden van de gecombi neerde vergaderingen van kerkvoogden en nota- Helen. Ook om op den laatsten Woensdag van September de verkiezingen te doen plaat-s heb ben. Zij worden 4 maanden na invoering van dit reglement gekozen. Zij worden geïnstalleerd door het inoderamen van net orovinciaal bestuur. Prof. Kruijff beveelt de conclusie aan, ook do secretaris, de heeren Schuurman en Lelyvcld bestrijden deze. De gedachtenwissoling zal heden worden voortgezet. (Vad.)

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1