KOLONIÉN. BINNENLAND. Het dok, waarin de Askold is opgenomen, behoort aan Engelschen; de cntre-pots van de Standaid Oil Company liggen hier dicht bij. Deze maatschappij heeft den Amerikaan- schen consul de bescherming van hare eigen dommen en van de naastbijgelegon Duitsche en Nederlandscho eigendommen verzocht. Hier bevinden zich thans twee Engelsche. vier Franschc en acht Amerikaansche oor logsschepen verder een Duitsch oorlogs schip, maar geen enkel Chineesch. Tokio21 Aug. De regeering heeft den correspondent van Keuter een stuk medog.* dee ld, waarin hare houding in zake le „Ret- chitolny" wordt uiteengezet-. Daarin weidt gezegd, dat de onzijdigheid van China nic'. volkomen is, en zich alleen beperkt tot de streken, die nut door een der oorlogvo?.en den of door anderen zijn bezet. Rusland kan zich niet onttrekken aan de gevolgen van zijne nederlagen, door troepen of schepen te zenden naar het onzijdige gebied van Ch'"a De Rctchitolny heeft, dooi toevlucht te zoe ken te Tsjifoe, do onzijdtgheid geschonden en daar door |mocht Japan nu Tsjifoe beschouw ei als oen oorlogvoerende haven. De verkla ring. dat do Retchitelny ontwapend was, was onwaar en bovendien begonnen de Russm aan boord van hot schip den aanval op de Japanners, hetgeen, naar de meening van de Japan sche regeering, Rusland's recht tot pro test te niet doet, zelfs al zou de wettigheid van do inbeslagneming kunnen worden be twist. Japan beklaagt zich over andere sche din gen der onzrdigheid, die door Rusland rijn begaan, met name over de instelling vau een station voor draadlooze telegrafie tusseheu Tsjifoe en Port Arthur en over het langdu rige verblijf van de „Askold" en de „G oso- woi" to Sjanghai. Tokio. 20 Aug. Do Japanners bezetten gisr teren Ansjantsjaude Russen trekken terug naar Moekden Tsingtau. 20 Aug. De Japanse he kruiser „Yacyania" is hier zoo juist voor anker ge komen, en heeft- hier aan land gezet den kapitein ter zee Hofmann, den Duitschen maritiemen attaché te Port Arthur, die deze "uad aan boord van een jonk had verlaten, waarschijnlijk op bevel van Keizer Wilhelm. l)e Japanscne kruiser pikte hem op. op dertig mijle- van -'ort-Arthur. Gemeld wordt, dat de Japanners zijn pa pieren m beslag genomen hebben. Zijn per soonlijke bagage was aan boord van de jonk gelaten. De kruiser Nowik. die gisteren door de Ja panners in de haven van Korsakowa in den grond geboord is, was daar den vorigen dag aangekomen. Deze haven is gelegen op Rus sisch gebied in het zuidelijk gedeelte van hel eiland Sachalin, aan de oostkust van het Anioorgebicddoor de Lapérouse-straat is het van het Japansche eiland Jesse geschei den. Do Diana heeft Saigon (Fransch Cochin- china) aangedaan. Van de Pallada vindt uien in het heden opgenomen telegram van schout-bij-nacht Uelitoniski, don comman dant van het overschot van het Port-Arthur- eskader, vermeld, dat zij met de pantser schepen zwaar gehavend in de haven van Port-Arthur is teruggekeerd. Het bericht van het vertrek van het eska der der Baltischc vloot van admiraal Rodjes- twenski blijkt voorbar'g geweest te zijn. Vol gens de nadere berichten uit Petersburg was liet eskader slechts uitgegaan voor oefenin gen in volle zee Het eskader zou eerst in September vertrekken en don weg nemen langs de kaap de Goede Hoop. Allerlei vProf. Ernest) Doudou, oen bekend Bel gisch geoloog, heeft te Tilff, in het zooge naamde hol van Beauregard, druipsteengrot ten ontdekt die in grootte en schoonheid de beroemde grotten van Ilan en Rochefort moeten overtreffen. Hij is al 350 M. ver bin nengedrongen. Hij. schat dat het hol zich ver scheidene kilometers ver uitstrekt langs een intermittcerende beek. In het door hem be zochte gedeelte zijn prachtige zalen en vooral een wondermooi meer. vDe droom van Tsaar. Met het verhaal van een eigenaardigen droom van den Czaar moet in Rusland natuurlijk in 't geheim, druk gecolporteerd worden. LNj Czaar droomde dat hij drie koeien zag. een vette, een magere en een blinde. Zenuw achtig en bovendien bijgcloovig, als de Czaar zijn moet, liet hij evenals ten tijde van Jozef na het ontwaken een droomuitleg ger zoeken, die hem de droom als volgt uit legde „De vette koe, o Tsaar, is uwe inten dance. de magere uw leger, en do blinde koe zijt gij, o groote Tsaar, zelf!" Er wordt niet verteld of dezo droomuitleg ger ook zoo rijkelijk beloond werd als Jozef in Egypte, maar hij had het zeker 'wel verdient. vOp Ceylon, to Hamhantsta, vertoeven nog steeds tweo onverzoenlijke Boeren-ge- Tangenen, die don eed van trouw niet zwe ren of de formule van onderwerping niet tee kenen willen. Zij loopen vrij rond op eerewoord en ont- van tweo ropijen daags kostgeld van de In dische regcering. Een kringstorm, die Zaterdag avond iu St. Paul ou Minneapolis woedde, heeft reusachtige verliezen aan eigendommen ver oorzaakt Een telegram uit Minneapolis meldt, dat daar een groot huis is ingestort, waarbij 200 personen, misschien zelfs meer, werden ge dood. IX» Chicago Chronicle zegt, dat er slechts vijf personen gedood werdenverscheidene honderden zijn editor gewond in de beide plaatsen. Te St-Paul zijn tien mensdienlevens ver loren gegaan in den kringstorm, dio daar ge woed heeft. vEen wervelstorm heeft te St. Louis groote verwoesting aangericht. Twee men- schen werden .gedood en 60 gewond. De ge bouwen van de wereldtentoonstelling hebben geen schade gekregen. vIn het Duitsche stadje Wolbronn aan do Russische grenzen, is Donderdag een hevi ge brand uitgebroken, welke door een hois- eigeuaar was gesticht. HonderJ zestig huizen zijn afgebrand, een knaap kwam om het leven, erwijl eemge personen vermist worden. De brandstichter is iu arrest geno men. vIn het bosch van Foaitainebleau, bij de zoogenaamde Malemontagne, is opnieuw brand ontstaan. Tweo compagnieën infanterie zijn uitgezon den om het vutar te stuiten. OOST-INDIÉ. De Dcli-Ct van 14 Juli meldt: Heden ochtend met den trein van 7.30 ver trok do colonne, onder bevel van den kapitein Wilhelm, per spoor naar Deli Toewa. om van daar over Bandar Baroe en Lingga in de richting van de Pak Paklanden to trekken om de colonne de Graaf to ontmoeten Dï ge westelijke commandant, overste Bleckman, is meegegaan tot het opnemen van het dcor to trekken terrein. Men verwacht de colonne Wilhelm met de colonne de Graaff einder dezer maand te Madan terug. In de Deli Ct. van li. Juli lezen wij nog: Onze berichtgever meldt ons. dat de oclon- ne-de Graaf 15 Juli in Soekadioeloe is aange vallen. Na een kort, krachtig verzet vlucht ten de aanvallers, achterlatende tien dooden en gewonden. Buitgemaakt werden 6 geweren, waaronder een Winchester. Onzerzijds geen verliezen. Do colonne-Wilhelm overnachtte van 16 op 17 Juli te Kampong Djawa, oi> 4 uur afstand van Sebraja. Te Sebraja trof men de colonne de Graaf op 17 Juli. Benoemd is tot plaatselijk commandant van Koeta-Radja, tevens commandant van het corps maréchaussees, overste J. C. C. Mij- land. Deli-Ct. Sing kol. Den 20sten Juli werd uit Modan aan het Advbl. van Atjeh geseind Heden voorm. 2| uur werd te Singkel do schildwacht bij het vivres-magazijn door 3 a 4 Gajccs aangevallen Van de uitgerukte patrouille vrerden in handgemeen niet levensgevaarlijk gewond, door blanke wapens. 1 Eur. sergeant, 1 Eur fuselier en 1 inl. fuselier. Van den vijand zijn 3 gesneuvelden gevon den Buit1 voorlaadgewcer en blanke wapens Onder dagteekening van 9 Juli aeindo de resident van Palembang als volgt: In den nacht 21 op 22 Juni werd nabij doceoen Teloq RendaHi schuilplaats Paugö- «ran Adi overvallen, dodh, hoewel vuur op zoor korten afstand door ons werd afgege ven, zonder succes; buit: een voorlaat ge weer, munitie en blanke wapens, zconicde allo bezittingen van Adi. 29 Juni word patrouille uitgeaondea naar A lei-stroomgebied tor vervolging Pang er an (Deipati c. B.van overzijde ondooc vaadbare rivier beedhoten, waarbij Europeeecih fuselier (Do Jong doodelijk gewond werd, sede t. over leden, ©n Europeeeoh sergeant Re-ni zwaar gewond. Schuilplaats verbrand; buit: twee donderbussen, munitie, kleediugstukken on Voor lader. Volgens bericht hoofden aan controleur 'Boven-Batapg Hari houden zich alle kwade elementen thans op in gebied Datoe Moeda van Tijoembang, ondergeschikt aan Toean koe Moed» van Padang-Lawas, en onder vinden handelaren in laatstgenoemd gebied overlast wegens toepassing ainbat Poging tot ontvluchting. Uit Semarang werd den 13den Juli aan de Java- Bode geseind Bij het schoonmaken van het plafond boven de col, door Herman Gent-is bewoond in de strafgevangenis alhier, zijn gevonden een breekijzer, een boor, stukken ijzer en touw. Hot plafond loopt niet door boven de geheelo cel, het middenvak bestaat uit naast elkaar staande latten, om de noodige lucht door to laten. Toen Herman Gentis ondervraagd werd naar den oorsprong van het gevondene, ont kende hij een poging tot ontvluchting bo raamd te hebben. Blijkbaar zijn er echter zoowel binnen als buiten do gevangenis per sonen, die zijn ontvluchtiug willen mogelijk maken. Al sedert ge ruimen tijd mogen de gevangenen geen geld bij zich dragen; daar om vermoedt en dat de aanwezigheid der gevonden gereedschappen wijst op hulp van buiten. Nader bleek, dat Herman Gentis ver raden is door zijn gewezen celgenoot, Ver baten, een gewezen fuselier, die wegens brandstichting te Tjimahi straf moest on dergaan en thans naar Nederland is opge zonden om daar zijn straf uit te zitten. Verbaton zou den directeur dor gevange nis de uoodige aanwijzingen omtrent Gentis hebben gedaan. Na het gisteren reeds gevondene is nog aan het licht gebrachteen stuk was met afdrukken van sleutels, hangende aan een bos rotan, in don put, waarbij Gentis ge woon was zich te baden. Eigenaardig mag het hoetcn, in verband met de gevonden af druksels, dat Gentis onlangs gevraagd had in de afdeeling smederij te worden werk zaam gesteld, omdat het zittend leven in do kleermakerij ongunstig voor zijn gezondheid zou zijn. Ook is nog gevonden een stuk papier mot letterteeken, blijkbaar de sleutel van over eengekomen geheimschrift. Naar aanleiding van een en ander zou de directeur der gevangenis aan den direc teur van justitie hebben in overweging ge geven de gebroeders Gentis naar Nederland to doen overbrengen, ten einde daar hun straftijd vorder uit t zitten, aangezien hij hier to lande de opsluiting niet voldoende verzekerd acht. Wij lozen in do Java-Bode van 18 Juli Een betreurenswaardig ongeluk bracht heden heel hot militaire stadje Meestor Cor- nclis in beroering. Bij het houden ©ener oefening trok de le luitenant L. A. Bcdet, lccraar aan de militaire school, met een tiental élèves dier instelling op een door waadbare plaats do rivier over, die achter kampong Molajoe rtroomt. Het water reixv daar een man niet hooger dan tot aan hot middel, maar in een ongelukkig oogenblik deed een der ondero.acieren een misstap, geraakte in dieper water in zijn val sleep te hij twee kameraden, aan wie hij zich vastklemde, in den stroom mede. Eerst te 1 uur in den namiddag werden op 70 meters stroomafwaarts door inlandsche knapen de lijken opgeviseht van de sergeanten D. C. Broeijer, J. P. Hondriksz en Eekhout. In het kampement hadden hartverscheurende tooneelen -jlaats van ouders, die waren toe gesneld om hunne kinderen te herkennen De Staatscourant van Zondag 21 en Maandag 22 Augustus 1904 bevat de volgen de Koninklijke besluiten benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gen er aalH. W. Mol, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant bevorderd tot grooi:-officier in de Oranje- Nassau-orde mr. A. E. J. baron van Voorst- tot Voorst, commissaris der Koningin in Noord-Brabant benoemd in de Oranje-Nassau-orde tot com mandeur jhr. mr. P. M. F. van Meeuwen, voorzitter van de commissie voor de restau- ïatie van het uitwendig gedeelte van de St. Janskerk te 's Hertogenbosch; tot ridder M. G- van Kemenade, lid der Prov. Staten van Noord-BrabantTh. Pels, secretaris van 's Hert ogen bosch F. M. L. Kerkhoff, inge nieur-architect te 's HertogenboschJ. V. J. van der Steen, te Den Bosch; mej. M. Ph. M. Nooren, directrice der kweekschool voor r.-k. onderwijzeressen te Den Bosch; M. N. Panken, burgemeester van Mierlo; P. L. Honcoop, burgemeester van HeusdenP. H. van Mens, burgemeester van Eindhoven A. H. van Hoeck, burgemeester van Hel mond, en H. G. 't Hooft, secretaris van Veen toegekend in goud de eere-medaille der Oranje-Nassaiiforde aan H. J. Steenbergen, kamerbewaarder ter provinciale griffie van Noord-Brabant. Koninklijk bezoek aan Noord-Brabant. Zaterdagmorgen zijn do Koningin en de Prins weer uit Den Bosch vertrokken. Eerst werd echter nog een rijtoer gemaakt met het station als eindpunt, waar een compagnie infanterie als cerewacht was opgesteld met de stafmuziek van het 2e regiment. Voor het vertrek betuigde H. M. zoowel als de Prins aan de autoriteiten, die hen uitgeleide deden, hunne voldoening over de in 's Hertogen bosch doorgebrachte dagen. Ook toen Zij in het salonrijtuig hadden plaats genomen, onderhield de Koningin zich met mevrouw de baronesse van Voorst tot Voorst, de echtgenoote van den commis saris der Koningin. Hij zelf maakte de uit stapjes naar Eindhoven en Helmond mede. Eindhoven toonde ook het Konink lijke bezoek op prijs te stollen. De stad was fraai versierd en had in haar vlaggentooi een aardig uiterlijk. Langs den wég, die gereden zou worden, stonden verschillende vereeni- giugen geschaard met muziekkorpsen. Aan het station werden de Koninklijko gasten door den burgemeester, den heer P. H. van Mens, ontvangen, terwijl med© in de wachtkamer aanwezig waren enkele stede lijke autoriteiten. Ook hier werden wederom tal van bloemruikers aangeboden. Na de begroeting aan het starion werd een rijtoer door do stad van een uur ge maakt. Ten slotte werd het stadhuis bereikt, waar een lunch werd gebruikt. Aan de tafel zaten een vijf-en-dertig gasten, allen stedelijk ke autoriteiten en het Tweede Kamerlid Van den Heuvel. Aan tafel hield de burgemeester een toe spraak, waarin hij er op wees, dat de burgerij de komst van Hare Majesteit en Haar Gemaal hoog waardeert. De Koningin beantwoordde de toespraak en stelde een dronk in ot> den' voorspoed van Eindhoven en zijn ingezetenen. Na het déjeuner hield de Koningin oercle, welke een 'half uur duurde. Na het déjeuner betraden de Koningin en de Prins het balkou, ten einde de hulde der Verschillende vereenigingen, die daarlangs defileerden. Er waren ongeveer 5000 deelne mers aan den stoet. Over het bezoek aan Helmond valt nog het volgend© mode te deelen. Ook daar was do onbvangs* van de zijde der bevolking "bijzonder hartelijk en overal hadden de bewoners hun best gedaan, om hot stadje zoo fraai mogelijk te versieren. Bij de aankomst van den trein speelde het carillon en worden saluutschoten gelost. Ter verwelkoming waren aanwezig de bur gemeester en do leden van den raad. De burgemeester sprak een kort welkomstwoord, terwijl een bouquet werd aangeboden. Vervolgens werd een rijtoer gemaakt door de versierde straten. Overal stond de jui chende bevolking. Zóó werd hot stadhuis bereikt. Daar hield do burgemeester in de versierde raadszaal de volgende toespraak een© toespraak, waarin hij herinnerde dat het laatste bezoek dat aan. de gemeente door een Oranjevorst gebracht was, reeds 62 jaar geleden plaats had. De Koningin antwoordde ook hier weer een kort woord op. Na een oogenblik toevens werd gereden naar het gebouw, waar een tentoonstelling van Hclmond's industrie was georganiseerd. Te voren was door de dochter van don bur gemeester aan de Koningin en aan den Prins ieder een gedenkpenning in goud, zilver en brons aangeboden, welke penning ge slagen is in de atoliers van de firma Begeer t^ Utrecht. Aan de ©ene zijde staan in relief de borst beelden van het Koninklijke Echtpaar, aan de wederzijde is hel opschrift „Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik bezoeken Hel mond 20 Aug. 1904". Do tentoonstelling was ondergebracht in een schoolgebouw en nam vijf ineenloopende lokalen in beslag. Zij omvatte bontweverij, katoendrukkerij, machino-fabricage, zeep-, margarine-, cacao en chocolade-, papier- en stroohulsen-fabricage. Bij do expositie der Helm-cacao-fabriek werd aan H. M. een fraaie bonbonnière, ge vuld met producten der fabriek, aangebo den. Hare Majesteit en de Prins bezichtigden alles met groote belangstelling, zoodat het bezoek aan de tentoonstelling geruimen tijd in beslag nam en weldra het uur van ver trek aanbrak. Onder gejuich der inwoners werd toen weer naar hel station gereden en werd de terugreis naar Het Leo aangevangen. Langs Eindhoven en Den Bosch werd lang zaam gereden. Op de perrons bracht de be volking aan het Koninklijke Echtpaar nog een laatsten groet, terwijl te 's Hertogen bosch de muziek der schutterij het Wilhel mus speelde. Do Commissaris der Koningin deed het Koninklijke Echtpaar uitgeleide tot Raven stein. Het Koninklijke Echtpaar heeft aan de algemeene armen van Den Bosch f 1000 geschonken. Namens d© Provinciale Staten van Noord- Brabant ontving het bij vertrek uit het Gou vernement shctel een gedenkpenning in goud, zilver en brons, aan de eene zijde het wapen der provincie en aan do andere do volgend© inscriptie vertoonencle„Aan Hare Majes teit Koningin Wilhelmina en Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlan den bij Hun bezoek aan Noord-Brabant, ter gelegenheid der opening van de nieuwe uit monding der Maas. De Staten van Noord- Brabant, 18 Augustus 1904." Zaterdagavond te 7.55 arriveerde op Het Loo do Kon. extra-trein, die H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins met het ge volg weder uit Noord-Brabant terugvoerde. H. M. had een bouquet in de hand, terwijl er zeer vele in den trein waren medegebracht. Het Koninkijle Echtpaar werd op het per ron begroet door den burgemeester, den ja- germeester en den Hofarts, en reed in open rijtuig naar het Paileis. Vele belangstellenden waren tegenwoordig. Koninklijk bezoek aan Am sterdam. Vermoedelija zal het in 't vroe ger uitgestelde, dooh voor September toege zegd Koninklijk bezoek aan Amsterdam, in 't tweede gedeelte der volgende maand wor den gebracht. H. M. do Koningin-Moedor wconde Zondag voormiddag de godsdienstoefening bij in do kerk te Baarn, onder gehoor van ds. C. J. van Faassen, predikant te Haar lem. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het bestuur van de tentoonstelling van Kunstnijverheid op „Buitenrust" te 's Gra- venhage doen weten dat Hare Majesteit eer lang die tentoonstelling hoopt te bezoeken. Do drie prinsesjes von Erbach, die reeds geruimen tijd bij haar tante, de Ko ningin-Moeder, op Soestdijk logeeren, zul'en a. s. Woensdag weer vertrekken. E<e Erfgraaf en Erfgravin zullen zeiven hun kinderen ko men afhalen. Naar de Haagsche Ct. verneemt, wordt minister Kuyper eerst ongeveer een week vóór de opening van de zitting der Kamers hier te lande terugverwacht. Het vertrek uit Nijmegen van don nieuw-benoemden gouverneur-generaal Van Heutsz zal plaats hebben heden morgen 9.11 spoortijd. Z. Exc. zal zich dan allereerst be geven naar Soestdijk, waar H. M. d© Ko ningin-Moeder den nieuwen landvoogd tot een bezoek heeft uitgenoodigd. Naar wij vernemen zal Z. Exc. uitgeleide worden gedaan door officieren van het gar nizoen aldaar met hunne dames, terwijl twee muziekkorpsen op het perron aanwezig zul len zijn. N. Ct. Het Dbl. kan thans met zekerheid mede doelen, dat de Russische gezant bij. ons Hof, de heer De Struve, op 1 November a.s. uit het Russische corps diplomatique zal uittre den, en zich wetterwoon to Wiesbaden ves tigen. In de volgende week zal de uitwisse- ling geschieden van contra-nummer betrek kelijk de voor het arbitragehof behandelde in ternationale quaestie van belasting op in voerende goederen, tusschen Frankrijk Duitsokland en Engeland eenerzijds en Ja pan anderzijds. Het voornomen moet bestaan een wetsontwerp gereed te maken tot aanwijzing van de staatsambten en staatsbetrekkingen, die onvereenigbaar zullen verklaard worden met het lidmaatschap vain één© der bedde Kamers der Staten-Generaal Deze week wordt uit de verga derzaal der Tweede Kamer de troon verwij derd en van den daardoor te verkrijgen plaats zal worden gebruik gemaakt voorloopig om het midder zaal te verruimen. Door de benoeming van mr. G. W. baron van der Feltz tot lid der Eer3te Ka mer, is vacant geworden de betrekking van griffier der Staten van Drente. Ged. Staten hebben reeds sollicitanten opgeroepen. De benoeming zal moeten plaats hebben in een buitengewone vergadering der Staten, waar in tevens aan de orde komt de benoeming van een buitengewoon lid van Ged. Staten, wegens de benoeming van mr. J. J. Willinge tot lid der Eerste Kamer. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter kennis van belang hebbenden, dat voor het tijdvak van 1 Octo ber tot en met 31 December 1904 aan het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht te vervullen is de betrekking van assistent, tegen eene belooning, berekend naar eene jaar wedde van f 1000. Zij dne voor deze betrekking wenschen in aanmerking te komen, gelieven daarvan, met overlegging hunner sollicitatiestukken en op gave van hunne leeftijd, schriftelijk te doen blijken in een tot voornoemden minister ge richt en bij den directeur van genoemd Rijks landbouwproefstation vóór 25 Augustus a.s. portvrij in te zenden gezegeld verzoekschrift. Blijkens „de ingenieur" heeft de heer L. M. Barnet Lyon eervol ontslag aange vraagd als. ingenieur-directeur vau de Eerste Nederlandsoh Electr. Trammaatschappij. Rij kskrankzinnigengesticht tcMedemblik. De minister van Binnen- landsehe zaken brengt- ter kennis van belang hebbenden, dat aan bovengenoemd gesticht te vervullen is eene betrekking van hoofdver pleegster, waaraan aanvankelijk eene jaar wedde van f 350 is verbonden, met genot van vrije huisvesting, voeding, verpleging, vuur en licht. Ongehuwde personen, die voor deze betrek king in aanmerking wenschen te komen, be- hooren zich daarto. vóór 1 September 1904 te vervoegen bij den geneesheer-directeur dieT inrichting, op werkdagen des namiddags tus schen 2 en 4 uren. Tot directrice der Geref. Ziekenver pleging t© Amsterdam is benoemd mej. J H. Kuyper, te 's Gravenhage, oud-hoofdverpleeg ster aan het Petronella-Hospitaal te Djocja- carta, Java, dochter van den minister van binnenlandsche zaken. Stand. Internationaal Sociaalietisoh Congres. Nadat de rede van Bebel vertaald was, was het reeds 5 uur geworden. Eerst toen konden de debatten beginnen. A d 1 e r was de eerste spreker. Hij verde digde de revolutie door hem en Emile van der Velde gesteld. Hierna sprak Enrico Ferri, die met luid applaus werd begroet en aan wien op voorstel van het bureau in een motie hulde gebracht werd. Ferri verdedigde krachtig de Dresdener-resolu&ié en bezwoer de partij te rug te keeren van het revisionisme en den strijd tegen alle burgerlijke partijen te weren. Ook V a i 11 a n t (Parti socialiste de Fran ce) verdedigde deze resolutie en wenschte, dat scherp uitgesproken zou worden, dat de klassenstrijd hoofdzaak is en blijven moet. A n s e e 1 e nam het op voor de resolute AdlerVan der Velde, en meende dat ieder land het recht moet hebben zijn eigen tac tiek vast te stellen. Intusschen was het half acht geworden, en met het oog hierop stelde de heer Van Kol voor, de debatten te sluiten. De Engelsclie afgevaardigden hadden van het woord afge zien, mits eek de andere naties dit deden. Na eenig protest hiertegen werd aldus be sloten. Nu werd tot stemmen overgegaan. Bij acclamatie werd aangenomen de een heids-motie, luidende „Het congres verklaart: om aan de arbeidersklasse haar volle kracht in den strijd tegen het kapitalisme te ver- leenen, is het volstrekt noodzakelijk, dat, in alle landen, tegenover de bourgeois-partijen, er slechts één socialistische partij is, zooals er slechts, één proletariaat is, Dierhalve hebben alle strijders en alle frac ties en organisaties die zich als socialisten beschouwen, den gebiedenden plicht om, met al hun krachten, te werken voor de verwe zenlijking van de socialistische eenheid op den grondslag der beginselen, door het inter nationaal congres uitgesproken, in het be lang van het internationaal proletariaat, waartegenover ziii verantwoordelijk zijn voor d© noodlottige gevolgen van do voortzetting hunner verdeeldheid. Om tot een resultaat te komen, stellen het internationaal bureau en elke partij in lan den, waar de eenheid bestaat, zich tot hun beschikking, en bieden hun hun goede dien sten aan." Over de resoluti e-A d 1 e r-V an der V e 1 de staakten de stemmen, zoodat zijt, daar vooraf verklaard was, dat er volstrekte meerderheid werd vereischt. als v er v* o r- p e n werd beschouwd. Vervolgens werd gestemd over de Dresde- ner resolutie, (met deze wijziging op voorstel der Duitschers, dat in den aanhef „veroor deelt" wordt vervangen door „wijst af". De uitslag was dat de Dresdener re-sol»'ti" werd aangenomen met 25 stemmen vóór, 5 tegen en 12 blanco. Vóór stemden Engeland, Duitschland, vjostenrijk, Bohemen, Bulgarije, Spanje, /ereenigde Staten, Frankrijk, Hon garije, Italië, Japan, Noorwegen, Polen, Rus land. TegenEngeland (1-1), Australië, Frankrijk (1-1), Noorwegen (1-1). Onthoudin gen Holland, Canada, Argentinië, België en Zwitserland. Het congres werd daarna ver daagd tot heden ochtend 9 uur. Vandaag was het de laatste congres dag. Voorzitter was wederom de heer V a- n Kol, terwijl als mede-voorzitters fungeerden de heeren Adler (Oostenrijk-, Dazynsky (Polen) en Thompson (Canada). Behandeld werd in de eerste plaats do quaestie der „emigratie en immigra- li i e" en ten slotte de quaestie der „M e i- betooginge n." De desbetreffende resoluties, welke werden aangenomen, vermelden wij Maandag. Besloten werd het volgende congres te hou den in 1907. Het congres v.erd met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten, waarna men onder het zingen van de Internationale uiteenging. Heden middag, na een gezamenlijken lunch in den tuin van het Concertgebouw, door de S. D. A. P. aangeboden, maakten de congres leden een boottocht van de Sarphatikade, den Amstel op en de oude Keulsche Vaart over Weesp de Zuiderzee op. Vóór het vertrek der laatste avondsneltreinen naar het buitenland zou men te Amsterdam terug zijn. De vier-en-twintigste aJgemeene ver gadering der leden van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, zal plaats hebben op Woensdag 28 September in het badhotel te Baarn. Art. 149 der Gemeentewet. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond van fomeente-ambtenaren verzoekt in een adres aan H. M. de Koningin te bevor deren, dat vóór de wet van 1 Februari jl. ton aanzien van benoeming van ambtenaren van den burgerlijken stand moet zijn inge voerd (1 Januari 1905), een wetswijziging tot stand kome, waarbij vervalt het bepaalde sub 2o. der 6e zinsnede van het bij genoemde wet gewijzigde artikel 149 der Gemeentewet, vol gens hetwelk een ambtenaar bij de plaatselijke secretarie in een gemeente van niet meer dan 5000 zielen de ontvanger, en in een gemeente van niet meer dan 20.000 zielen d© secretaris, die tot ambtenaar van den burgerlijken stand zijn benoemd, niet mogen bekleeden een be trekking als bedoeld in artikel 23 sub f en g der gemeentewet Het hoofdbestuur betoogt in het adres, dat dit verbod in de practijk tot tal van moei lijkheden zou aanleiding geven.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2