KOLONIËN. BINNENLAND, der havenarbeiders ondervindt, hunne werk lieden te ontslaan en Maandag hunne zaken te sluiten. vVerschillende bekende anarchisten zijn uit Barcelona naar Valencia vertrokken om stemming te maken voor ecno algemeeno wei kstaking. De werklieden aan tie gasfa briek te Valencia hebben reeds het werk neergelegd. vNaar aanleiding van do staking to Marseille heeft de Franscho reg. maatregelen getroffen 0111 het verkeer tusschon Marseille en do havens van Algerië, Tunis en Corsica <0 onderhouden. Een kruiser, oen aviso on drie torpedojagers zijn 111 dienst gesteld voor de vaart naar Algiers, Bone, Philippcvilloen en Oran. Na»»r Tunis gaat eenmaal 's weeks een aviso, terwijl twee torpedojagers varen tusschen Nizza en de Corsioaansche haven Calvi. Voor het verkeer niet do Levant en het verre Oosten zijn op 't oogenblik nog geen maatregelen getroifenvoor den onge- stoortien voortgang van den postdienst is me» genoodzaakt, met het buitenland in ver binding te treden. v— Kopenhagen gaat thans onder een sedert lang reeels voorziene staking der huur koetsiers gebukt. vDe Amerikaanse lie wielerkampioen Lcander is overleden aan verwondingen, welke hij Zondag bekwam bij een val in het „Velodrome du Pare des Princes," te Parijs. vEen bouwondernemer uit Blanken- berghe was Zondag op een motorrijwiel ken nissen in Brugge gaan bezoeken. Daar hij 's avonds niet terugkeerde, zond zijn vrouw Maandagmiddag den 20-jarigen zoon even eens per motorfiets op kondschap uit, zijn vader na. Intusschen was Nevrinck, zoo heette de bouwondernemer, cp uen terugweg en het toeval wilde dat beide motoi'fietsers op 10 K,M. afstand van Blankenberghe met volle vaart tegen elkaar aanreden.. Beiden werden tegen den grond geslingerd. De vader was terstond dood, terwijl de zoon uit- en inwen dig zulke zware kneuzingen l kwam, dat de geiiceshceren hem. voor verloren houden. vOp het Kalibergwerk Eimer nabij Gronau (provincie Hannover) had Dinsdag avond een hevige ontploffing van gassen plaats. Van de 21 zich in de schacht bevin dende bergwerkers werden er 4 gedood, 12 zwaar en 3 licht gewond. v]£en trein van de Kreuxnaeher Klein balm is eergisterenavond nabij Winterburg ontspoord, waarbij de machinist werd gedood vUit Caserta (Italië) wordt gemold dat in den nacht van den 23en een orkaan 111 de gemeente Gioja Santiitua. groot© schade heeft aangerichta. Hot water sleepte een kolonar- beidershut mede, waarbij drie jonge meisjes verdronken. Men vreest dat nog meer per sonen rijn verongelukt. vWerkplaatsen en kantóren der Great Western Railway Comp. te Paddiugton rijn afgebrand. OOST-INDIË. De Java-Bode schrijft: Do onafhankelijke Batak-landen, door welke de oolonne onder bevel van den luite nant-kolonel G. C. E. van Daalen is heenge trokken, bestaan nog slechts uit de tusschen do onderafdcoling Sing kei en Baros, alsmede de afdeelingen Toba en Silindoeng en Siboga begrepen landschappen, cli© gezamenlijk den naam van Toba na sae, d. i. „het boomlooze Toba" dragen. Do voornaamsten zijn Si-am- baton, Toeka hoeboeng, Toeka dolok, Si-bor boron, Rambe, Dolok Sanggoe, Toeroean, Tibang Pasinggoeran, Pasariboe Hoeta Paoeng, Palloeng en Bakara; de vier laatsten worden in het uit Koeta-Radja ontvangen te legram genoemd Het dorp Bakara ligt. aan het Tobameer en was langen tijd de zetel der heilige koningen aller Bataks. Noordwestelijk van Toba na sae bevindt zich het gebied der onafhankelijke Pappaks, en noordelijk daarvan weer het domein dei- Karos stam- en taalverwant met de bewoners der Alas-landen. Dbze beide landstreken trok de colonne hot eerst in zuidelijke richting doqr en vond een vriendschappelijk onthaal. Daarna liet zij het gebied dier z.g. Timor-Bataks links liggen en zette den marsch voort door de bo vengenoemde onafhankelijiko Tobalanden, waar de bevolking blijkbaar niet veel van de Com.penie moet hebben. Trouwens, sedert 1883, toen het eigenlijk Toba. werd gean nexeerd, hebben de Bataks dier ijzeren vuist niet meer gevoeld, wel trachten ijverige amb tenaren als de controleurs P. A. L. E. va<n Dijk en C. J. Westenberg, evenals tal van zendelingen en reizigers, nauwere aanrakin gen met het volk te krijgen, maar het jongste bezoek van de colonne van Daalen -toont, dat de vroeger reeds meermalen betoonde kwade gezindheid ten onzen opzichte er nog niet veel beter op geworden is. Toch is hot opmerke lijk, dat. waar vroeger elke verschijning onzer troepen in deze strek door de bevolking be paald vijandig werd opgenomen, zij zich dit maal meestal bepaald heeft tot het verlaten harer hoeta's of dorpen, waar langs de marsch lijn voerdo. Hiertoe zullen ongetwijfeld heb ben medegewerkt de berichten over het on treden en het succes onzer troepen in <le Alas-landen, welke der ooloune zijn vooruit- ge loopen. Als wij nagaan o>p welke wiize ons bestuur in oen deel der Batak-landen is gebracht, in 1832 in Mandhéling, en do beide Angkola's, in 1839 in Baros, in 1840 in Singkcl en in de geconfedereerde staatjes aan de baai van Ta- pian na oeli (Tapanoeli), in 1879 in Padang Lawas en in 1883 in het eigenlijke Toba, overal met liet zwaard in de vuist en dat slechts een paar kleinere gedeeltenSi Gop- poloen en Si Lindoeng, in 1859 zich vrijwillig onder ons gezag stelden, behoeft- het geen be toog dat de nog overblijvende onafhankelijke Batak-landen moeilijk anders tot <le erkenning van het Ncderla-ndsche gezag zullen kunnen worden gebracht dan door een militar optre den. Het doortrekken dezer onafhankelijke I-in den door de colonne Van Daalen zal dus wel bedoeld zijn als een voorbereiding daartoe. Immers, het gebied, dat aan den on vermoed den commandant, den luitenant-kolom 1 G. C. E. van Daalen, door den gouverneur van Atjeh ter besturing is aangewezen, strekt z-<-'h slechts uit tot de zuidelijke grens der Alas- landen. Het verder uitstrekken van den een maal begonnen tocht kan, zooals vanzelf spreekt, niet. anders dan ingevolge een op dracht der regeering zijn geschied, en is der halve, zooals gezegd, moeilijk anders ver klaarbaar dan ondernomen met de bedoeling om een poolshoogte te nemen met het oog op een eventueel later militair cptreden. Nog lezen wij in de Java-Bode De tocht v'an de colonne, onder beve! van den luitenant-kolonel G. C. E. van Daalen. is blijkens bovenstaande telegram uit Koeta- Radja, volbracht. Den 2den Juli verliet zij de Alaslanden om door het gebied der Karo- en Pakpak- bata.ks, langs het Tobameer en onze vestiging te Lagoe Roti, naar Taroetceng te trekken, waar zij heden, den I8den, is aangekomen. In 16 dagen tijds zijn, door een woest berg land met nagenoeg geen endan nog zeer slechte wegen, door de colonne hemelsbreed 180 kilometers afgclpgd, wat stellig een bui tengewone krachtsuit-ing mag worden ge noemd. De Staatsoouraut- van Vrijdag 26 Aug. 1904: bevat de volgende Koninklijke beslui ten op verzoek eervol ontslagen als reohter- plaatsvervanger in de rechtbank te Leeu warden jhr. mr. A. Rocll, onder dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen diensten benoemd tot- ridder in de orde van den Nederl. Leeuw A. S. Talma, oud-lid der Staatscommissie van enquête omtrent het spoorwegpersoneel tot ridder in de Oranje-Nassau-orde D. Verhoopoud-secretaris van voormelde Staatscommissie ontslagen als leerling-drogman aan het consu laat te Djeddah, Raden Danoe Negara, alias Kartawinata benoemd tot ridder in. de orde van Oranje- Nassau de heer D. Verhoop, oud-secretaris der Staatscommissie van Enquête omtrent het spoor wegpersoneel. (Gisteren abusievelijk vermeld als D. Verloop). Feesten te Breda. Bij den bur gemeester van Breda is het volgende antwoord van de Koningin op het Woensdag verzonden telegram ingekomen Hare Majesteit de Koningin, ten zeerste gevoelig voor de betuigingen van liefde, trouw en verknochtheid, Harer Majesteit gebracht door de geheele bevolking der Baronie van Breda ter gelegenheid der vijfhonderdjarige herdenking van den intocht van graaf Eii- icl krocht van Nassau en rijne gemalin te Breda, draagt mij op U te verzoeken aan allen Hoogstderzelver oprechten dank over te brengen. Met groote belangstelling werd door Hare Majesteit de stichting van oen fonds, tot op richting van een godenk te eken ter vereeuwi ging van dit historisch feest vernomen. J. va n Gee n, adjudant en wd. particulier secretaris. De orfgravin Von Er bach is gisteren ochtend met haar drie kindertjes te 5.55 van do halte Soestdijk weer naar Duitschland vertrokken. Jhr. Van Tets deed haar uitgeleide. Een der te 's Gravenhage vertoevende prinsen van Assahan was gisteren ter audi ëntie bij den nieuw benoemden gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië. Ter audiëntie in liet Hotel de Twee Steden te 's Gravenhage bij den nieuwbe- noemden gouverneur-generaal van Ned.- Inddë, v. Heutsz, waren gisteren eenige ver tegenwoordigers van Indische Cultuur- en Petroleum-maatschappijen, van andere han delsmaatschappijen en een vertegenwoordi ger van de koloniale pers te 's Gravenhage. Gouverneur-generaal Van Heutsz zal Zaterdag 27 Augustus te 11 uur 13 te Kam pen aankomen, gelijk met de leden van liet cere- en uitvoerend comité voor het hulde blijk. Van het- station vertrekt, men onmid dellijk naar de kazerne, waar het Instructie bataljon gerangeerd zal staan. Hierna volgt de aanbieding van het nationale huldeblijk nu de exercitieloods. Men zegt, dat dan de generaal een rijtoer door de stad zal maken en vervolgens een collation zal worden aan geboden in de sociëteit „het College." Heb vertrek is bepaald op 's middags 2 uur 15. Gouvorneur-Genoraal. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot verhooging van het eerste hoofdstuk der Begrooting van uitgaven voor Ned.-Indië met f 86,500. ter bestrijding van de uitgaven, verbonden aan de vervanging van den Gouver neur-Generaal voor den benoemden Landvoogd wordt, als naar gewoonte, gerekend f 60,000 wegens kosten van uitrusting en op f 20,000 voor reiskosten naar Indië en tractcmenl gedurende het. tijdvak tusschen zijn vertrek uit Nederland en zijne aankomst in ïndiü, terwijl ten behoeve van den aftredenden Gouverneur-Generaal wordt geraamd f 1500 voor pensioen (3 maanden, naar rede» van f 6000 'sjaars) en f 5000 voor vergoe ding der kosten van overtocht naar Nederland. In de Staatscourant no. 200 is opgeno men do wet van den 18deu Juli 1904, kou- dendo nadere bepalingen omtrent den accijns op het gcdistilleex'd. Protest. Een aantal slagers te Die ren en Velp hebben een adres aan Gedepu teerde Staten van Gelderland gericht, waarin verzocht wordt niet goed te keuren het arti kel der verordening van de gemeente Rhe- den, hetwelk inhoudt, dat de bestaande sla gerijen in de bebouwde kom der gemeente binnen vijf jaar, te rekenen van 1 Januari 1905, moeten worden opgeruimd. De installatie van jhr. mr. A. Röell als burgemeester van Arnhem zal plaats heb ben in een Raadsvergadering op Donderdag middag 1 September tc drie uur. aOp de algemeeno vergadering van den Nation alen Bond voor Vreemdelingenver keer in Nederland, welke den 28sten Aug. a.s. te Dordrecht wordt gehouden, zal de Maatschappij tot expl. van Staatsspoorwegen officieel vertegenwoordigd worden door den heer jhr. C. R. F. Krayenhoff, de Nederl. Centraal Spoorweg-maatschappij door den heer mr. D. A. E. Lmmink en do Nederl. Ver- ©eniging voor locaal spoor- en tramwegen door haar secretaris, den heer Hubner. Ter voldoening aan de hem door Hare Majesteit de Koningin verleemde machti ging, heeft de minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid aan den voorzitter, de leden, den secretaris en de adjunct-secretaris sen der bij de wet van 11 April 1903 (Staats blad no. 103) ingestelde Staatscommissie van Enquête omtrent het spoorwegpersoneel, Hoogstderzelver bijzondere erkentelijkheid overgebracht voor de wijze waarop zij do hun opgedragen taak hebben opgevat en vol tooid. De Belgische regeering zal als afge vaardigde naar het te Deventer te houden 28ste Taal- en Letterkundig congres zenden mr. J. van der Linden, advocaat te Brussel en lid va.n de Kamer van Volksvertegenwoor digers. Aan het rijksopvoedingsgesticht voor jongens „Veldzicht" tc Avereest moeten wor den vervuld de beti-ckkingen van werkmees ter voor de zuivelbereiding en van bewaar der 3. rang (hoofdzakelijk werkzaam te stel len bij de zuivelbereiding). Aan de betrek king van werkmeester is verbonden een sa laris van f 800f 950, aan die van bewaar der 3. rang een salaris van f 500f 575, elk met genot van vrije woning en van vrije ge neeskundige behandeling, ook van het gezin. Behalve de gewone eiscben wordt voor de te vervullen betrekking van werkmeester gevorderd grondige kennis van het vak (boter- en kaasbereiding) in zijn geheelen om vang en bekwaamheid tot het geven van praktisch en theoretisch onderwijs daarin voor die van bewaarder algemeene bekend heid met het vak (boter- en kaasbereiding) en kennis van veeteelt. Gegadigden naar eene van beide betrek kingen hebben zich met uitdrukkelijke ver melding van die betrekking vóór 10 Sep tember a.s. bij gezegeld request te wemden tot den minister van justitie. Meerdere bijzonderheden bevat de Staats courant van gisteren avond. Te Assen is gisteren ovrleeden >mi\ H. van Lier, oud-lid der Eerste Kamer voor Drenthe. De overledene, in 1828 te Assen geboren, promoveerde in 1850 te Groningen tot doc tor in de beide rechten. Na een tiental jaren in zijn geboortestad de rechtspraktijk te hebben uitgeoefend, werd hij in 1863 be noemd tot notaris aldaar. Van 1862 tot '88 was hij buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten van Drente. In 1888 werd hij door de Staten van dat gewest afgevaardigd ter eer ste Kamer. Bij de jongste verkiezingen, ten gevolge van de ontbinding der Eerste Ka mer, stelde de heer ven L;.i zich wegens hoo- gen leeftijd niet meer herkiesbaar. Hij werd toen vervangen dooa* mr. J. J. Willinge. De heer Van Lier behoorde bot de liberale partij. In de stad zijner inwoning en ook daarbuiten was hij algemeen geacht om zijn kunde en rechtschapenheid. Hij was ridder in de orde van den Ned. LeeuW. In den ouderdom van 79 jaar is Woens dag te Loenen, aan de Vecht overleden de emeritus-predikant ds. B. Ch. Ledeboer. Ds. Ledeboer deed in 1849 voor het Pro vinciale kerkbestuur van Gelderland zijn pro ponents-examen en deed zijn intrede als pre dikant bij de Ned. hervormde gemeente te Overlangbroek (11 Augustus 1850); vertrok in 1855 naar Ei berge 11, in 1864 naar Dalfsen en deed in 1868 te Loenen a/d. Vecht zijn intrede als nredikant. 1 April 1901 leidde hij zijn ambt neder. De overledene was lidder in de orde van Oranje-Nassau. Op kerkelijk gebied was hij vele jaren lid van het classicaal bestuur van Amersfoort. De begrafenis heeft plaats a.s. Zaterdag ten 11| uur. Vereenigt U! In een vergadering vam journalisten, werkzaam aan de vier te Deventer verschijnende couranten, is opge richt de Deventer Journalistenclub, bestaan de uit een twaalftal leden. Deze club heeft tot doel de belangen, zoo wel van de plaatselijke pers als van het De venter publiek, meer dan rot nog toe moge lijk was, te dienen zich in verbinding te stel len met verschillende lichamen, ter verkrij ging van faciliteiten voor de vertegenwoordi gers der vier bladen en, bij voorkomende ge legenheden, journalisten van buiten de stad in die faciliteiten te doen deelen De eerste gelegenheid, waarbij zij nuttig kan zijn, zal zich tijdens het 28ste taal- en letterkundig congres voordoen. Gevaren van de electrische tramgeleiding. Aan het publiek in den Haag wordt, naar de Nieuwe Ct. meedeelt., in het belang van eigen veiligheid aanbevolen om bij. het gebruik makon van de electrische tram noch de bovenleiding van de beugeltram, noch d© draden, die daarmede in verbinding staan, onder welke omstandigheden ook, aan te raken. In verband met het gevaar, dat ontstaat door het aanraken dezer draden, zijn door de H. T. M. aan het personeel der electrische tram te 's Gravenhage voorschriften gegeven hoe te handelen ingeval de draden mochten breken, of hoe een pex-soon te behandelen, die er mede in aanraking komt. Daar de hoofdcommissaris van politie in de residentie van' meening was, dat ook de poli tieman moet weten hoe gehandeld moet wor den met iemand, die getroffen is door een schok van een stroomvoerenden draad, zijn voor de agenten van politie eveneens voor schriften gegeven. Opgemerkt wordt o. a. wanneer een telefoon-, telegraaf- of schut- draad op do bovenleiding van de beugeltram valt, zal de eerste meestal afsmelten. Hangt hij echter over den arbeidsdraad naar be neden, dan is het publiek te waarschuwen dezen draad niet aan te raken. Met een flin- keu, drogen doek is do draad nu aan te vat ten en van de bovenleiding af te trekken. Heeft men houten planken bij de hand. dan ga men daarop staan en kan dan den draad met do bloote handen aanvatten, of wel kan men aan een der huizen een stoel vragen en daarop gaan staan. Krijgt men door oen of ander ongeluk toch oen schok en kar men den draad niet meer loslaten, dan moet men trachten den draad dc rails neer to druk ken en dit vol to houden tot de lijn stroom loos is. Indien een ^ersoon door een schok van een stroomvoerenden draad getroffen is, ontbiode men terstond oen geneesheer Intusschen brenge men den getroffene snel naar een koele plaats, ontkleede lienx zacht en voor zichtig, wende de kunstmatige ademhaling aan, neme met' een zakdoek de punt van de tong vast en trekken daaraan gelijkmatig minstens 10 minuten (20 a 24 koer in de minuut); late hem ammoniak ruiken, begiete hem met kond water en wrijtve dan zijn geheele lichaam zoo laug krachtig met de bloote handen, tot zich zijn huid rood kleurt en hij weer begint, to ademen. Van een getroffene, wiens huid verbrand is, mag liet lichaam niet gewreven worden. Over zee vliegen? Van Lowe stoft is te Amsterdam aangekomen het Fran scho stoomjacht Reomas. De eigenaar, de heer De Borts, zal, naar het Hbld. meedeelt, in September beproeven met een vliegmachi ne over de Zuidex-zee te vliegen. Een Nederlandscb schip. Van de scheepstimmerwerf van den heer J. Meijer, te Zalt-Bommel, i9 met gunstig ge volg te water gelaten de dubbel-schroef- stooraboot „Margarita", gebouwd voor reke ning eener reederij te Andros (Gi'iekenland). Doze stoomboot zal op de zee van Azof (Rusland) bestemd worden om goederen te vervoeren. De sc hipper ij in nood. Aan ver schillende belangstellenden bij het scheep vaartbedrijf is door de hieeren J. J. van Ca- pelle, secretaris afd. Amsterdam Schippeis- vereenigiug „Schuttevaêr", Korte Bleekers- pad 64C. van der Vorm Jr., vioe-secreta- ris afd. Amsterdam Schippersvereniging „Schuttevaêr", Maimixkade 8G. S. Vlie ger, secretaris hoofdbestuur Schippersvereni ging „Schuttevaêr", Houtmankade 73, een circulaire gezonden, waarin zij er op wijzen, dat de schipperij thans in treurige omstan digheden verkeert. „Reeds bestookt, zeggen genoemde heeren, door een veelzijdige concurrentie, wordt zij door verschillende regelingen en toestanden met uitputting en langzamen ondergang be dreigd. „Nochtans is de scheepvaart een der uit gebreidste takken van nijverheid hier te lande en geeft zij aan vele nevenbedrijyen het aanzijn; duizenden vinden in en door haar een bestaan. Wij noemen hier slechts scheepstimmerlieden, mast-, blok- en zeilma kers, smeden, touwslagei's, tagrijns, victualie winkeliers, scheepsbevrachters, expediteurs, sleepdie nston der nemers, stee nfabrikant e n verveners enz. enz. Tevens meenen wij dat ook voor het welzijn van den handel de scheepvaart niet ten onder mag gaan, doch zoo mogelijk tot hoogeren bloei moet worden opgevoerd." De ondertoekenaars zijn van meening, dat er iets beproefd moet worden om de scheep vaart uit haren kwijnenden toestand op ie heffen,, en heb komt hun voor, dat allereerst een bespreking moet plaats vinden over de vraag: wat kan ged'aan worden tot instand houding en bevordering van het schippers- bedrijf Zij stellen zich daarom voor bij genoeg zame belangstelling een vergadering bijeen te roepen, waarop door gedachtenwisseling plannen zouden kunnen worden ontworpen, die tot hernieuwden bloei en welvaart van de scheepvaart en aanverwante bedrijven lei den. Slapte in het bed rij f. De Neder- laaidsche Scheepsbouw-Mpn. aan de Conrad- straat te Amsterdam heeft de vorige week een kleine 50 man wegens slapte moeten ge daan geven. Wij vernemen dat er spoedig een grooter aantal eveneens ontslagen zullen wor den. Op de „Eilanden" werd ons zelfs mede gedeeld, dab een algoneele uitsluiting niet tot de onmogelijkheden behooi'de. Naar aan leiding dezer berichten vroegen wij aan de inrichting zelve opheldering en bleek ons, dat het ontslag van een 50-tal werklieden juist was. Wat er gebeuren kan, was echter niet te zeggen op dit oogenblik. Er kaai werk bij komen en daardoor ontslag van werklieden worden voorkomen. N. v. N. Een uitsluiting. Aan de tricota- gefabriek te Rijswijk (aan den Haagweg nabij Delft) heeft een uitsluiting van 16 wei'ksters plaats gevonden. Het geschil ontstond door een loonsvermin dering in dezen zin, dat de eenheid van het loon werd teruggezet met bepaling dat men een minimum aantal moest leveren, waarbij de —eriisters dan tot haar weekloon van vroe ger kwamen. De directie beweert, dat de werksters tot het afleveren van dit minimum in staat zijn de werksters zeggen het tegen overgestelde. -let geschil is aanhang'g ge maakt bij de Kamer van Arbeid voor de voedmgs- en genotmiddelen te Delft, welke, daar voorloopige pogingen tot verzoening faalden, uit- zijn midden een verzoeningsraad benoemd heeft. Hinderlijk volgen. Voor de rechtbank te Arnhem is behandeld, in hoo ger beroep van een vonnis van den kanton rechter te Wageningen, de zaak van 21 sigar renmakers te Wageningeii, die ter zake van overtreding van art. 427 Wetboek van Straf recht (hinderlijk volgen) tot drie dagen hechtenis waren veroordeeld. Tijdens een werkstaking aan de sigaren fabriek der firma Van Rijn en De Vries, te Wageningon, hebben de 21 beklaagden, allen stakers, drie niet-stakende collega's ge durende zes weken op hrxn weg naar en van de fabriek begeleid. Dit begon de niet-sta- kers te vervelen en zij vroegen vervolging eerst van drie, later van alle volgers wegens hinderlijk volgen. De rechercheur van politie Stachhouwer verklaarde, dat de burgemeester hem gelast heeft te zeggen, dat het dicht op de hielen volgen niet meer mocht voorkomener moest steeds een afstand van vier of vijf meter in acht werden genomen, anders zou een ambtseedig proces-ver baal volgen. De beklaagden, die op twee na waren ver schenen, ontkenden bij het volgen, dat op 6 h 7 meter afstand geschiedde, hinderlijk te zijn geweest of wederrechtelijk te hebben ge handeld. Docr den burgemeester van Wageningen, den heer Heeselink van Suchtelen, werd ver klaard, dat hij zich absoluut niet herinnerde Stachhouwer aanwijzing te hebben gegeven omtrent den afstand, die in acht moest wor den genomen. Alleen heeft hij biji hem aan gedrongen op handhaving van orde en rust. Het O. M. vroeg bevestiging van bet von nis van den kantonrechter, tex-wijl de ver dediger, mr. M. Mendels, uit Zaandam, ont slag van rechtsvervolging, sub®, oplegging van een geldboete vroeg. De geheimzinnige inbraak te Haarlem. Naar de Haarlemsche cor respondent van het Hbld. verneemt, heeft het onderzoek der politie in zake de inbraak met brand ten huize van de wed. T. op hot Stationsplein te Haarlem, geen resultaten opgeleverd. Er is wel eenig vermoeden gere zen, maar alle bewijs ontbreekt, zoodat er geen termen gevonden zijn om een vervol ging wegens brandstichting in te stellen. Intrek e r si gesnap t. Woensdag nacht heeft die Bloemendaalsch© politic op heeterdaad betrapt zeker© P. van der Aar en P. Winklaar, beiden woonachtig te Hillegom, die zich door braak toegang ver schaft hadden tot een bollenschuur, en poog den diefstal te plegen. De veldwachter, die hen wilde arresteeren, geraakte met de in brekers in een hevige? worsteling, waarbij, hij van zijn revolver gebruik maakte om alarm te maken. Het gelukte Van der Aar te ont vluchten, doch Winklaar werd met behulp van een paar toegeschoten personen gearres teerd. Bede bevinden zich thans in hechte nis. Van der Aar had in de schuur zijn schoenen achtergelaten, waardoor men hem op 't sp£Ó£_ kwamWinklaar heeft bekend, de ander niet. Een aanrander gepakt. De politie te Remkum heeft aangehouden B. H. uit Wageningen, die zich te Renkum heeft schuldig gemaakt aan aanranding van een dienstbode. Brutaal. Tè Haarlem werden een dame en een jongeheer op den Heerenweg, bij het Florapark, hevig verschrikt door een woest uitziend persoon, die op zeer brutalen toon om geld vroeg, naar hij zeide omdat hij geen nachtverblijf had. De dame gaf hem bevende twee kwartjes, waarop de man zich verwijderde met de woorden„Het kon wel meer zijn, maar ik zal wel verder zien." Het gebeurde te Lisse. Die dader van den manslag te Lisse is, na ver hoor voor den officier van justitie te Haar lem en bekentenis, op vrije voeten gesteld. De mishandelde Van Stedn gaat boven verwachting vooruit (hij was reeds bediend) en zal binnen enkele dagen zijn werk kun nen hervatten. Katjesspel. Ees stoeipartij in de Marnixstraat te Amsterdam eindigde giste ren avond in een vechtpartij; waarbijl een 16-jarige jongen een ander met een flobert- pistool wondete. De gewonde werd naar liet Binnengasthuis gebracht; De dader is aan gehouden. Er g e r 1 ij k. Te Haarlem is do hulp der politie ingeroepen wegens mishandeling, misschien ook vermeende mishandeling, van een vierjarig meisje door haar verzorgster. Het had sedert eenige weken de aandacht der buren en verdere bewoners der straat getrokken, dat dit kind op geheele andere wijze werd behandeld dan de eigen kinderen der vrouw, zelfs nooit op straat kwam, min der gevoed en gekleed werd. Bemerk te de vrouw, dat de buren zich met bet ge val bemoeiden, dan bracht ze het kind een dagje op straat om het daarna weer binnen te houden. Zondag kwam het tot een uit barsting, doordat het geheele gezin, behalve de kleine, de deur uit was. Een der straat- bewoners drong het huis binnen, overtuigde zich van den toestand van het meisje en als gevolg daarvan werd de politie gewaar schuwd. Met spanning wacht men den af loop. N. Ct. Risicoivanden arbeid. Gisteren nacht is in de stroostoffabriek te Veendam een gehuwd werkman, Jan Lups, dooa* de machine gedood. Treurig ongeval. Mevroiw N. uit Beverwijk, die in Den Haag gelogeerd was, is op treurige wijze omgekomen. Do>n het openen van een vei'keerde dexir, viel zij in een kelder, kwam op het hoofd terecht en was dadelijk dood. De gevolgen der onvoorzioh- t1 g he 1 d. Het Dagbl. v. Nbr. meldt Zaterdagavond had een zekere vrouw Y. te Helmond op de markt een stuk vuurwerk gevonden en had dit aan hare zoontjes gege ven. Zondagavond wilden deze met nog een paar kameraadjes het vuurwerk afsteken, doch daar dit uxet spoedig genoeg naar hun zin ging, werd de bus nog in de petroleum gedrenkt en toen een lucifer er aan gehou den. Een vreeselijke slag volgde. Twee der jongens werden vreeselijk verminkt: gaten xix de beenexi en wonden in het aangezicht, en moesten den volgenden dag naar het gast huis worden overgebracht'; Een andere jon gen was door den slag geheel doof geworden. Gisteren naar den toestand van dezen geïn formeerd hebbende, hoorden wij dat de sui zingen in de ooren niet opgehouden waren, doch dat hij, veel beter was. De slag was zoo hevig, dat hij bijna in geheel de stad gehoord was. Goed afgeloopen. Te Eerbeek is de groentevei'kooper W. H., uit Laag-Soe- ren, bij een overweg in aanraking gekomen met een locomotief van een goederentrein. De groentewagen werd geheel verbrijzeld, doch gelukkig bekwam man noch paard let sel. Ongeluk met de fiets. Mej. Re- gina van Waning Bolt, een der jongste le den van het Rotterdamsche tooneelgezel- schap, die gisteren morgen in gezel schap van haai' verloofde en enkele an dere personen een fietstochtje maakte, werd op den Overschieschen straatweg aangereden door een der van Rotterdam naar Delft trek kende kermiswagens, met het ongelukkige gevolg, dat een der wielen van den kennis wagen haar over den linkerpols ging, die daardoor ernstig gekneusd werd. Met een juist passeeirende automobiel werd zij naar Ovei-schie gebracht, waar het eerste verband gelegd werd en daarna bracht men haar naar Rotterdam, waar mevrouw Van Eysden

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2