ter betaling van de troepen van Koeroki. Een torpedojager kwam hier gisteren om 10 uur 's avonds met vollen stoom van Dalni aan, en nam het gehcole bedrag van 10.000,000 yen op 30,000 yen na aan boord. Volgens geloofwaardige berichten zoeken Japansche torpedobooten naar Russische offi cieren, dio van Moekden waren gekomen en trachtten naar Port Arthur te konion. Jon ken kregen ben heden morgen om 1 uur in hot oog. Allerlei vTe Antwerpen heeft de Wilhelmma- vereeniging den jaardag onzer Koningin gis teren feestelijk herdacht. In den namiddag kwamen de leden met hunne kindereu op ecu buitenplaats in de nabijheid der stad samen, waar allerlei vermakelijkheden plaats von- denen gisterenavond had in Tivoli een feestelijke bijeenkomst plaats, waarin ccn fraai programma afgespeeld werd. Bij afwe zigheid van den eerevoorzitter, den Neder- laudschen consul-generaal te Antwerpen, hield de heer J. Pijl, voorzitter der Wilhel- niinarvereeudging, een feestrede. Aan Ko ningin Wilhelinina werd een telegram van gelukweusching gezonden. De Berlijnsche morgenbladen berichten heden, dat prinses Louise van Coburg plotse ling verdwenen is uit de badplaats Elster, waar zij sedert 11 Augustus voor eene kuur verblijf hield. De prinses moet in den nacht met twee heeren en oeno dame door een op i voornamelijk gericht tegen onze stellin- in bet centrum en onzeu rechter-vle rgcl. nne talrijke aanvallen werden op he" g» le front teruggeslagen. Onze troe. en do tegen-aanvallen het kwam tot een bajo- strijfi. Verscheidene punten van onze stel- j, die gedurende don strijd door de Ji.pan- s genomen waren, werden tegen het einde i de;i strijd door ons weder veroverd Tn artilleriegcvccht streden onze baltorii.n t succes tegen de vijandelijke art'llcrie. Tegen 4 uur 's namiddags werd opgemerkt, aanzienlijke krachten van den vijand on- omtrekking van onzen rechtervleugel op eten. LV bataljons, die uit de algcmecuo ?rvo van het leger naar voren werden ge- cht en die voor een gedeelte de Japan 's in de flank vielen, hielden de omtr k- ido beweging tegen. Na een heeten str.jd rden de Japanners tot den terugtocht ge- ongen. Do strijd duurde zelfe na hot in- len van de duisternis nog voort en ein- jde eerst tegen 9 uur des avonds. De stemming onder do troepen is goed. n alle troepenafdcelingen. ook aan de voor- tirailleuis-nniën, werd hot officicele be- ht van lb Augustus medegedeeld, dat het Idhaftigc garnizoen van Port Arthur alle nvallen heeft teruggeslagen. Dit net Tijd- lap ontvangen bericht bracht de troepen nog gunstiger stemming en wekte het stre- n op oin met achter de kameraden terug blijven. Onzo verliezen zijn nog niet nauwkeurig stgosteld. maar rijm belangrijk. Te oordee- j eeu stillen landweg uitziend raam van hare 1 naar het getal manschappen, die de ver- Woning met ladders naar beneden geklommen ndplaateon passeerden, moeten onze geza- 2ÏJtL Op straat wachtte een automobiel, die mlijkc verliezen omstreeks 3000 man bc- lx-hoorde aan een in de badplaats vertoeven- agen. Do verliezen van den vijand moeten 1 ?r aanzienlijk zijn. Over den strijd in de buurt van Liaojang richt de correspondent van de Tempo uit 0 plaats: „Deu 29. Augustus, des morgens, heeft de ussischo achterhoede de laatste hoogten ten «ton en tcu zuiden van Liaojang verdedigd. 1 den avond schoten de Japansche kanon- ui over de laatste hoogten heen. Men zag, de daken staande, de granaten springen. Tweehonderd duizend Japanners en zeveu- >ndend kanonnen gaan du geheele Russi- he strijdmacht aanvallen op do linie van Liaojang in 't zuiden en oosten omriugen- i stollingen. Ik bespeur geen enkel teekeu it de outruiming van Liaojang door de ussen aanstaande is." Als een gerucht, dat onder alle voorbehoud oet worden opgenomen, vermeldt de Temps, it twee Japansche divisiën, dio tusschen iaojang en Moekden waren opgerukt, hun- 3 vereoniging met de legere van Koeroki cu au Nodaoc zouden hebben tot stand ge- •acht, daarmede het leger van Koeropatkin i een zeer kritieken toestand plaatsende. Het karakter van den strijd, die op den 5. werd gevoerd eu daarna voortgezet, wordt »r de Neue Freie Presso aldus geken hetst „Van een slag kan nog niet gesproken wor- en, omdat men tot dusver nog slechte te oen heeft met botsingen van de Japansche :iorhocde cn verkenningsdetachementon met lussische voorposten. Eene versterkte stel ng kan name!ijk niet aanhoudend bezet ge- ouden worden. Het eigenlijke betrekken an de stelling door do troepen tot verdedi ng geschiedt veeleer eerst dan, wanneer men e nchting van den aanval van den tegen- ander heeft- loeren kennen. Tot dat tijdstip orden de verschillende afdeelingen van do oiling slechts door de allemoodigste troe en bezet, terwijl de hoofdmacht in reserve ehouden wordt om op die punten te wor- en gebruikt, waartegen do hoofdaanval van en vijand zal zijn gericht. Er moet dus ge- racht worden hierover des te vroeger klaar eid te vorkrijgen hoe uitgestrekter de stel- ng is, die moet worden vendodigd. De ver edigcr zandt detachementen voor zijne ver- erkte hoofdstelling uit, dio hunnerzijds ook oed houdbare terreinstellingen bezetten, m door deze tijdelijk to verdedigen, den aan tik kenden vijand te dwingen tot ontwikkc- ng en tot het toonen van zijne kracht. Wan eer dit doel bereikt is, dan wordt hot gevecht Fgebroken en de terugtocht op de hoofd- 'OHing begonnen. Do voor de hoofdstolling elcgen stellingen zijn echter nog door voor- cstcn beveiligd, zoodat eerst deze met al unne geledingen moeten worden terugge- rongen voordat do aanval op de stellingen >uifc. Of) soortgelijke wijze treodt ook do aanval- •r op. Hij tracht door sterke detachementen e stelling van den tegenstander te polsen, m gegevens te verkrijgen hoo hij zijne macht loet verdeelen. Bij het oprukken stuit hij ?rst. oj) do uiterste doelen dor voorposten van on verdediger, na het terugdringen van de- 9ü op do stelling van de hoofdposten, ein- eüjk op de tijdelijko stellingen, die ach nog «vir «le eigenlijke hoofdstelling bevinden. Wanneer ook deze genomen zijn. dan eerst aat do aanvaller mot rich zelf to rado. of ij na de door den strijd verkregen opholde- ingen over de hoofdstelling van den vijand, are ligging en sterkte, zal besluiten tot don anval op deze. cn hoo hij hiertoe zal optre- on on rijne krachten verdeelen. 1 Do tot dusver voor Liaojang voorgevallen (wachten beantwoorden aan dew schema- ische voorstelling. TV tot dusver bekend ge worden gebeurtenissen beteekonon evenmin en Jar>an«chen aanval op de hoofdstelling van on vijand noch het. begin van den Russi- chon terugtocht uit die stolling." Grootvorst Boris Wladimirowitsch is eer- isteronavond te Petersburg aangekomen. De officieren en do bemanning van de Ijowik rijn ifit Korskowsk to Wladiwostok Huigekamen. Ttjifot, 31 Aug. Hot stoomschip Indepen- ent. met levensmiddelen voor do Japansche i.roeoen te Niootsjwang aan boord, is aango- I louacn door de douane-ambtenaren, dio bo teren. dat do Chinecscbo onzijdigheid ge- i rhonden zou worden, wanneer dit vaartuig fcertrok. Do zaak is onderworpon aan het ordeel van sir Robert Hart to Peking. Di ■brachting hiervan blijft het vaartuig hier J Men hoeft alle reden om te mee non, dat o Independent een groote som golds aan 'oord beeft, naar schatting 10,000,000 yen, i badplaats den heer, haar op Mon vermoedt, dat de vluchtelingen de Oostenrijksche grens zijn overgegaan. Tot dusver lieeft het ingestelde onderzoek geen resultaat gehad. Uit Plauen. (Vogtland) wordt bericht: Het bevestigt zich, dat prinses Louiso in den nacht van Woensdag ontvlucht is uit de badplaats Elster waar het Wettiner hof sedert drie we ken vertoefde om de baden te gebruiken. Men vermoedt dat db prinses geschaakt is door den gewezen ritmeester Mattaschich Keglewich. Een onderzoek is begonnen. Het prachtige nieuwe kerkgebouw der vrienden en kennissen, de terugkeerenden op. Onder hen bevonden zich de waarnemend gou verneur fn de commandanten en officieren van de ter reede liggende oorlogsschepen Noord-Brabant, Utrecht en Nias. Het debarkement liep vlug van stapel nauwelijks een kwartier, nadat het anker ge vallen was, zette overste Van Daalen onder daverend hoera voet aan wal. 't Was een plechtig, indrukwekkend oogenblik, toen de krachtige en forsch gespierde hoofdofficier, nog in rijn rimboekleeren en met verbrande gelaatstrekken, uit de sloep steeg, eerst zijn beide jeugdige kinderen omhelsde en daarna, onder een regen van bloemen en bouquetten, op de menigte toetrad, 't Was een ernstig oogenblik, toen generaal Jhr. Van der Wijck naar voren trad en hem uit zijn naam en uit naam van den landvoogd, die dit telegrap- hisch verzocht had, hulde bracht voor het volbrengen van zulk een tocht, die eenig mag genoemd worden in onze Indische krijgs geschiedenis. 't Was velen aan te rien, op het oogenbilk, dat Van Daalen, onder de tenen van het Wien Neerlandsch bloed den steiger op kwam, dat zij vol eerbied en ontroering op zagen tegen den man, die zulk een stuk werk 1 had kunnen leveren. En werkelijk, al moge men noch officieren noch manschappen een deel van de eer willen onthouden, dio de oo- 1 lonne zoozeer verdiend heeft, het leeuwen- deel komt toch ongetwijfeld aan den com- mandaat toe, wiens wilskracht en volharding van dien aard waren, dat een schier onafge- broken reeks van moeilijkheden en bezwaren te boven werd gekomen. Hulde dus aan den man, die ons den toe gang tot de onbekende binnenlanden van Su matra geopend heeft, doch daarnaast ook hul de aan de marechaussees en Medan-t roepen, die het hem mogelijk hadden gemaakt, dit alles te volbrengen. De officieren, die met hun chef van boord waren gekomen, zagen er met een enkele uit zondering, gezond en goed uit en dat, niet tegenstaande de lange baarden en de ver schoten en versleten rimboekleeren hen al weinig flatteerden. Ook de minderen, die spoedig daarop aan wal kwamen en door de Ned. Herv. of Genef. Gemeente te Pretoria, dames met bloemen getooid werden, was het hetwelk thans de voltooiing nadert, zal op 30 September ingewijd worden. De modera tor der Kaap&che kerk zal de openingsrede houden. De banken, voor dit gebouw bestemd, zijn in Holland gemaakt. vHet jaar 1903 is in Duitachland rijker aan werkstakingen geweest dan eenig ander. Volgens eene statistiek, door oen Rijksdag lid opgemaakt, kwamen er verleden jaar 1200 werkstakingen en 82 gedaaugevingen (lock outs) voor. Het hoogste jaarcijfer tot dus verre was 1898, namelijk 895 werkstakingen. Aan de werkstakingen van verleden jaar namen 121.593 mcnschcn deel en zij kosten te zamen ruim 5 millioen Mark, van welk bedrag 88 percent werd verstrekt door bon den en vereenigingen. Door vriendeu in bet buitenland werd ongeveer 40.000 Mark bij- godragen, vHet Straatsburger blad „Bürgorzoi tung" meldt dat een onderzoek geopend is tegen den btigadier Warchau, alweer wegens soldatennushandeling. met dit gevolg dat de inmiddels gevangen genomen militair ricfo zal bobben to verantwoorden voor niet min der dan driehondord-vicr-on-zestig gevallen van mishandeling-. Onder dezo zijn eenige van het al lor walgelijks be soort, hot verp'ieh- ten tot eten en drinken van de meest on reine stoffen. vUit de kathedraal van Nice is hot kostbare zilveren reliekschrijn van Rosalia gestolen, dat in 1631 met. groote plechtig heid uit Palermo verworven was ter viering van de pest. vIn eon straat van zuidelijk Londen had dezer dagen een gasontploffing plaats. Van het voetpad werden ccnige stee non weg geslingerd en bij het pwin vond men een 25-tal doodo ratten. Ook zag men verschei dene ratten, enkele door de ontploffing ge wond, een goed heenkomen zoeken. Het bleek nu, dat er tusschen de pijpen onder den grond een groote verzamelplaats van ratten was, on men vond daar ook overblijfselen van vuurhout.jes. De ratten hadden die naar hun nest gesleept cn daar was ei blijkbaar, door wrijving of hoe dan ook, een ontvlrmd. vIn do stad Bigha (Klein-Azië, aan de Dardanellon) heeft een groote brand duizend huizen vernield. vDo bosch branden in Bri tsch-Columb' a zijn door zware stortregens gebluscht. OOST-INDIË. Terugkomst der colonne Van Daalen. I>o correspondent van de Deli Ct. te Koeta- Radja schreef dato 25 Juli aan dat blad: Na bijna zes maanden van omzwerving in de diepste binnenlanden van Sumatra's Noordpunt, keerde de colonne Van Daalen deu 18en.Juli te Taroetoeng (Tobalanden) in de beschaafde wereld terug, hartelijk door elkeen verwelkomd. Telegrapliisoh was de na dering der oolonne reeds den dag te voren bekend geworden. Nog restten Van Daalen twee vermoeiende marschdagcn om te Siboga de kust te be reiken, vanwaar men met gouvernements stoomschepen naar Olehleh overgebracht zou worden. Den 21en om 8 uur 's morgens ging men por s. s. Albatros en Gier van daar onder stoom, hopende in 2 etmalen Groot-Atjeh te bereiken. Vol spanning werd dan ook reeds Zaterdag morgen vroeg naar do schepen uitgezien, die van uit Lho Nga zouden gesignaleerd wor den. Eenig geduld was echter noodzakelijk, want tengevolge tegenwind en mistig, regen achtig weer, lieten eerst tegen 2 uur beide schepen bijna gelijktijdig hunne ankers val len. De militaire commandant van Atjeh en de plaatselijke commandant van Olehleh gingen naar boord om de troepen in te halenop het havenhoofd dat luisterrijk met groen bloemen en vlaggen versierd was, wachtte niettegenstaande het ongunstigo regenweer en het minder gelukkige uur van aankomst, een breede schaar van dames en heeren, van weinig aan te zien, dat de tijden, van ont bering en vermoeienis hen te sterk hadden aangepakt; slechts een viertal kon niet vol gen cn moest in ziekenbakken aan wal wor den gebracht. Men vergete echter niet, dat van de 20 ondcrofficiceren, die den 8en Fe bruari met- do colonne waren vertrokken slechts één Europecscb en één Amboineesch sergeant heden terugkeerden, de overigen wa ren deels gesneuveld, deels gewond of ziek met transporten via Medan teruggekomen van do marechaussees maakte ongeveer 50 pCt. den gelieclen tocht mede. Per extra-trein werden de troepen via Koe ta-Radja naar hunne garnizoenen Seulimoen en Indrapoeri vervoerd. Den volgenden dag werd aan officiceren en onderofficieren van de Gajö-oolonne in de sociëteit „Atjeh-club" een glas champagne aangeboden. Deze bijeenkomst droeg een ge zellig intiem karakter en zeer zeker zou ik er verder niet over reppen, ware het niet, dat generaal Van der Wijck in rijn toespraak op dien morgen den naam noemde van een per soon, die zulk een groot aandeel in de zaak heeft gehad en die ongetwijfeld op dat oogen blik in ons midden had bohooren te zijn. - „Generaal Van der Wijck sprak als volgt Ge nar a al Van Heutsz heeft mij voor rijn vertrek verzochtU, overste Van Daalen de hand te reiken en hulde te brengen voor de wijze waarop gij uw plicht hebt gedaan. Vond Generaal Van Heutsz eenige maan den geleden, voordat de berichten omtrent Alas-, Batak-Pak-pak en Toba-landen bekend waren, reeds aanleiding om op bijzondere wij ze rijne tevredenheid te betuigen, hoeveel te meer zou Zijne Excellentie het tlians gédaan hebben, nu dit laatste gedeelte van den tocht zoo schitterend de kroon op het werk gezet heeft. De generaal kan tevreden zijn over den toekomstigen gouverneur van Atjeh. Bij commandantsorder van heden werd de colonne ontbonden, de officieren en mindere militairen keerden naar hunne staven, korp sen en diensten terug; slechts de 2e-luitenant Öhristoffel werd verplaatst. Want Hoewel hij zelf verzocht dadelijk naar Meulaboh, waar hij oorspronkelijk inge deeld was, to vertrekken en zich daar op nieuw te onderscheiden en aan oorlogsgevaar bloot te stellen, achtte men het niet ge- wenscht om een man, die zooveel gepresteerd had en die liefst 5-maal gewond geweest was, thans weer zoo spoedig de wildernis in te sturen. Vervolg van de Kon. besluiten, ont leend aan de Staatscourant van Woensdag 31 Augustus 1904. toegekend de oere-medaille der orde van Oranje-Nassau in zilver aan J. H. E. Kortebein, te Apeldoorn, hoofd- brieven- en telegrambesteller in brons aan P. de Bakker, te Amersfoort, voorman-arbei der bn do Neder landsche Centraal-Spoorweg maatschappij M. do Koff, te Utrecht, conducteur der brie venmalen J. W. van Bcrkcl, te Utrecht, kantoorknecht der posterijen J. Scheffer, te Utrecht, telegrambesteller D. van de Goot, te Barncveld, postbode hoogere rangen verleend aan de navolgende gepeneionneerde opper-, hoofd- en subalterne officieren der landmacht, hieronder vermeld al9 de rang van luit.-generaal aan den gep. gene- raal-majoor bij den grooten staf H. T. Schal ken de rang van generaal-majoor aan den gep. ko lonel dor artillerie P. C. de Wilde e" aan den gep. kolonel bjj den plaatselijken staf L. B. Loeff de rang van kolonol aan den gep. luit-kolonel bij don provincialen staf F. P. Francke, thans militie-commissaris m het 2e district van Zuid holland de rang van luitkolonel aan den gep. mili taire apotheker dor le klasse, met titulairen rang van majoor, P. A. H. Dagnelie de rang van majoor aan de gep. kapiteins der infanterie G. W. ae Ronde en G. Blanken, bei den laatstelijk van het regiment grenadiers en jagers, o* V. A. H. Hanckar, laatstelijk administrateur van het militair hospitaal te Amsterdam en is de titulaire rang van majoor verleend aan den kapitein der infanterie J. Bruining, ad ministrateur van het kleedmgmagazijn te Am sterdam de persoonlijke titel van i.oogleeraar verleend aan G. C. R. Hoetink, leeraar in de Staatswe tenschappen aan de Hoogere Krijgsschool de titulaire rangen toegekend achter ieders naam vermeld, aan de hieronder vermelde ge- lensionnneorde officieren van het leger in Ned.- IndiëJ aan gep. kolonel der ixianterie J. F. D. Bruinsma, die van generaal-majoor; aan de gep. kapiteins der infanterie H. P. J. Bode en J. M. A. ter Beek, beiden die van majoor en aan den gep. officier van gezondheid lo klasse (kapitein) M. Steensma, die van dirigee- rend officier van gezondheid 2e kl. (majoor) benoemd tot plaatsvervangend griffier bij den Raai van beroep (Ongevallenverzekering) te Rotterdam, mr. A. W. "Kist, advocaat en pro cureur aldaar, ter vervanging van mr. H. J. F. Heyman. eervol ontslagen op zijn daartoe gedaan verzoek, ontslag ver leend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Drift, aan mr. J. M. van Munnekrede op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als •voorzitter van de bij Kon. Lesluit van 26 Nov. 1902 ingestelde plaatselijke oommissie, welke haren zetel heeft in de gemeente Delft, aan mr. C. Stembergxx tot voorzitter dier oommissie benoemd mr. H. W. van der Mey, advocaat en procureur te 's-Gra- enhage verlof verleend tot het aannemen der onder scheid in gsteekenen aohter hunne namen ver meld, aan de na te noemen personen P. Werkman, te Leiden, leeraar aan de ge meentelijke hoogere burgerschool voor jongens, de versierselen van officier d'acarlémiehem door den Minister van Openbaar Onderwijs en der Schoone Kunsten der Fransche Republiek geschonken dr. R. Corten, te Rolduc, directeur der scho len van Rolduc, het kruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice, hem door Z. H. den Paus geschonken T. Jansen, te het Loo, lakei in dienst van H. M. de Koningin, de zilveren medaille, ingesteld door den Groothertog Friedrich Franz III, hem door Z. K. H. den Groothertog van Mecklen- burs geschonken op zijn verzoek, eervol entslag verleend uit zijne betrekking van bewaarder van de hypothe ken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Utrecht, aan J. van Hettinga Tromp H. M. de Koningin brengt heden mid dag te half vier een bezoek aan het taal- en letterkundige congres te Deventer. Koninginnedag. Als altijd is ook dit jaar de vei jaar dag van H. M. de Koningin in alle plaatsen des lands met groote opgewektheid gevierd en, over 't geheel genomen, onder begunsti ging van vrij goed weder. Beginnen wemet dc hoofdstad, dan valt to vermelden, dat hier do feesten werden ingezet, evenals in vele andere steden, met eene groote parade. Ze werd gehouden op de Stadhouderskade, on der bevel van kolonel Nierstrasz. Gedefi leerd werd voor generaal-majoor Kraijen- hoff van de Leur, commandant van de stel ling Amsterdam. Voor het overige gedeelte van het feest programma was door twee vereenigingen ge zorgd, nl. door de Vereeniging tot verede ling'van Volksvermaken en deu jongen Na- tionalen Oranjebond „Wat ook zal, trouw staat pal." Door de eerste vereeniging waren volks wedstrijden uitgeschreven op de terreinen achter het Rijksmuseum, waar later een voor stelling van een specialiteiten-theater plaats had en om half vijf de heer en mevrouw Wittenberg met hum reuzenballon opstegen. Op groote hoogte werd een parachute neer gelaten. De Nationale Oranjebond had volksfeesten uitgeschreven op de terreinen van „Oud-Roo- senburgb". Op verschillende plaatsen der stad werd 's middags oonoert gegeven. Maar in Amsterdam heersckt de eolite feestvreugde eerst 's avonds. Dan spelen over al muziekkorpsen en draaiorgels, sommige straten waren gisteren zelfs geheel met vet potjes geillumineerd, door de groote winkel straten schuifelt en host ook dikwijls een dichte menschendrom en in de groote café's is geen plaatsje meer te verkrijgen. Het groote aantrekkingspunt is echter het vuur werk op deu Amstel. Duizenden en nog eens duizenden stonden daar gisterenavond aan een geschaard. Het vuurwerk slaagde uitmuntend. Om half elf was het afgeloopen. De po''tie zorgde er voor, dat do dichte menigte ongehinderd en zonder veel gedrang weer in het centrum der stad kon komen. Ongeregeldheden kwamen zoo goed als niet voor. Alleen moest de politie een troep jongens, dio socialistische liederen zongen, wat natuurlijk tot tegen-betoogingen en on geregeldheden aanleiding gaf, in de St. An- thoniebreestraat uiteen drijven, waartoe van do wapenstok moest worden gebruik ge maakt. Over het avondfeest in de residentie meldt men ons van daar: Bij duizenden en duizenden trokken, tot slot van de viering van den Koninginnedag, in echte feeststemming naar de illuminatie in het Haagsche Bosch. Ditmaal stelde het groote stuk op den tweeden bosch vijver voor den frontgevel van ecu tentoonstellingsgebouw te St. Louis. Er ging maar één roep uit over het moois, waartoe het bladstille weer meewerkte, waar door alle lichtjes brandden. De vijvers waren, als vorige jaren, om zoomd met a giorno-verlichting, terwijl tus schen het groen der boomen oranje-kleurige ballons een aardig effect maakten. Beurte lings werd Bengaalsch vuur in onderschei dene kleuren ontstoken. Aan muziek geen gebrek. Tot laat in den avond heerschte er in de stad buitengewone levendigheid." To Rotterdam, waar de meeste handelskan toren vrijaf gegeven hadden, werd tengevol ge van de aanvankelijk ongunstige weersge steldheid de parade van 10 uur afgecomman- deerd. Door de Veieeniging vx>r Volksver maken, gesteund door het gemeentebestuur, waren verschillende feestelijkheden op touw gezet. In tie eerste plaats was een étalage wedstrijd uitgeschreven, waaraan 116 win keliers hebben deelgenomen. Voorts werden in liet Oosten der stad om twee uur kinder spelen gehouden, terwijl gelijktijdig een vlie gerwedstrijd plaats had op een terrein aan Een der grootste attracties was de op stijging van den luchtballon op het groote zand ter rein aan den Nieuwen Binnenweg, van de luohtreirigster Katchen Paulus, de zelfde, die Zondag jl. te Scheveningen op steeg. Inmiddels werden in de Groote Kerk cn het Luthersch kerkgebouw orgelconcerten ge geven, welk laatste door mej. Jaqueline Stok uit 's Gravenhage met eenige zangnummers werd opgeluisterd. Ook voor 's avonds had de Vereeniging voor Volksvermaken voor afwisseling gezorgd. Er hadden muziekuitvoeringen plaats in den Docle tegen een kleine entree, waar tevens een schitterend vuurwerk werd ontstoken. Verder waren op zeven verschillende plaat sen der stad muziektenten opgericht, waar verschillende korpsen en vereenigingen uitr' voeringen gaven. De feestelijkheden worden besloten met een groot schitterend vuurwerk, te 9£ nur op de Veemarkt werd ontstoken. De bekende firma Van den Bergh Limited heeft op hare wijze tot de feestviering bijge dragen. Zij, heeft nl. een boottocht naar Oost- vooraen georganiseerd, waartoe zij 450 kin deren der hoogste klassen van de scholen aan den Linker Maasoever genoodigd had. De behoeftige leden van de Kon. Sectie van het Metalen Kruis, oudstrijders uit do jaren 183031. werden als gewoonlijk op dezen dag onthaald, en hun werd tevens een gouden Willem uitgereikt. Te Haarlem heeft men gisteren middag in do Hertenkamp een geoostumeerdc opvoering gegeven van „het beleg van Haarlem", die, hoewel anderhalf uur te laat begonnen, goed van stapel liep 's Avonds hield een viertal muziekkorpsen tochten door de stad, terwijl op het. geïllu mineerde raadhuis een koor van 700 dames en heeren onder leiding van den heer Kriens nationale liederen ten gehoore bracht. Ook een avcmdétalagewedstrijd had veel sucoes, evenzeer als die kindercantate „de Wereld in," die in de sociëteit „Vereeniging" werd gegeven. Uit meer plaatsen komen berichten in ovei eene opgewekte feestviering van den Koninginnedag. Bij de beschrijving van de feesten in. de voornaamste steden des lauds zullen we het eclliter laten. In het Koninklijke Paleis te 's Grar venbage zal, aanvankelijk in. de vestibule, een proef worden genomen met stoomver- warming. Rijkssubsidiën voor draak- bestrijding. Tot den minister van bin- nenlandsche zaken is een adres gericht, waar in wordt verzocht, de post op do staatsbe- grootdng voor 1905 betreffende subsidiën voor drankbestrijding te wil leu verhoogen tot hon derdduizend gulden. In het adres wordt betoogd, dat deze sub sidiën, wel verre van te hebben geleid tot verflauwing der particuliere offervaardigheid, integendeel deze hebben opgewekt tot krach tiger inspanning, zoodat een tijdperk van verhoogde actie en *van toenemend succes medie daarvan 't gevolg isvoorts dat deze subsidiën bevorderlijk zijn gebleken aan de verhooging van het verstandelijk en zedelijk peij der bevolking en een aanzienlijke ver meerdering van het bedrag aan de volksge zondheid en volkswelvaart zal ten goede ko men. Het adres is onderteekend door de hoofd besturen van alle drankbestrijdingsvereeni- gingen, welke voor een rijkssubsidie in aan merking kunnen komen, t.w. van dien Volks bond, vereeniging tegen drankmisbruik; de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alco holische dranken; de Nat. Chr. Geh. Onth. vereeniging; de vereeniging tot bevordering van liet herstel van drankzuchtigen, Sebrië- tas, Ned. bond van R.-K. Org. tot bestr. van het drankmisbruik; Ned. Ver. Hoop dier Toe komst Ned. Onderwijteersrpropaganda-olub het KruisvetrbondAartsb. Utrechtden Ned. Chr. Geheel-Onthouders bond; Geref. vereeniging van drankbestrijding eu den bond van St. Paulusvereeniging, te zamen tellende meer dan 45.000 leden. Het Vredespaleis. Men ver wacht een advies van het Haagsch gemeente bestuur tegen het plan tot aanwijzing van den Koekamp als plaats voor het Arbitrage paleis, doch met bereidverklaring van do rijde der gemeente tot medewerking en an dere faciliteiten bij de verkrijging van ter reinen in het belang van de vestiging der instelling in de Residentie. Het plan bestaat tot instelling eener vaste commissie van bijstand uit den Haag- schen Raad voor de exploitatie der visschers- haven te Scheveningen. Gelukkige gemeente! De gemeenteraad van Pannerden heeft besloten de brandspuit, welke in drie jaar niet was gebruikt, op een nader te bepalen dag te pro- beeren. Hr. Ms. oorlogsschepende monitor Reinier Claeszen, kornm. de kapt. luit. ter zee P. F. van der Veldien Erdbrink; de kar nonneerbooten Bulgia, Geep en Dufa, resp. gekommandeerd door de luitenants ter zee le kl. P. J. Serlé, J. F. Hosang en J. H. Ketjen, en de torpedoboot Ophir, komm. de luit. ter zee le kl. jhr. J. M. van Wickevoort Crommelin, zullen van Hellevoetsluis naar Willemsoord vertrekken oan daar den 10. September a.s. tegenwoordig te rijn bij de Instituutsfeesten. 28e Ned. Taal- en Letterkundige Congres. In de tooneelzaal van den schouwburg van Deventer had Dinsdag morgen half tien de plechtige opening van het congres plaats door prof. dr. Jan te Winkel met eeno boeiende rede, waarin hij o. m. een woord van herinnering wijdde aan hen, die ons door den dood rijn ontnomenDr. Schaepman en Nicolaas Beets. Ook herdacht Spr. Paul Kruger, den steun van den Dietschen stam in Zuid-Afrika. Spr. herdacht vervolgens de vorige congressen en hetgeen ze uitgewerkt hebben, vooral voor de Vlaamsche beweging. Spr.'s verzekering, dat het jonge Vlaamsche geslacht het oudere in kennis eu in het spreken van beschaafd Nederlandsch verre vooruitging, werd met teekenen van instem ming ontvangen. Sprekende van deu echten congresgeest,

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2