M°. 73. »dc Jaargang» Donderdag 15 September 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. FASTE F0RLAND. AMERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advortcnticn, nicdedeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur '8 morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 1—5 regels Elke regel meer - 05X6. Groote letters naar plaatsruimte. .r Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen, tot het herhaald advertëéren in dit Blad by abonnement Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt'op aanvraag toegezonden. Aan hen, die met I October a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand September nog zullen verschijnen, KOS TELOOS toegezonden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort, Gelet op artikel 182 der gemeentewet, bren gen ter kennis van de ingezetenen, dat het uit voerig beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1003 ter secretarie in afdruk algemeen (verkrijgbaar is tegen betaling van f 1.80. Amersfoort, 14 September 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, B. W. Th. SANDBERIG. E. L. VISSER, Weth. Politiek Overzicbt Net verdrag tusschen Engeland en Tibet. Van de plechtige handeling der ondertee- kening van het nieuwe verdrag tusschen Engeland en Tibet, is eene mooie bcsehrij»- ving uit Lhassa overgeseind. De plechtigheid had plaats in eene fraaie, omstreeks 175 vier kante voeten groote zaal van het op den Dotal a-berg gebouwde paleis. Hier stond de audiëntie-troon van den Dalai-Lama. Een zijden muurscherm was opgesteld en daar voor stonden op zijden tapijten de stoelen voor den jJritschen diplomatieken gemachtig de, kolonel ïounghusband, en den vertegen woordiger van den Keizer van China, den Am- ban. In het midden van de zaal stond een met den Union Jack gedekte tafel, waarop het verdrag geteekend en van zegels voorzien werd. Dit geschiedde in vijf exemplaren en nam dus een geruimen tijd in beslag. Het verdrag is in drie evenwijdige kolommen, in, het Tibetaansch. het Engelsch en het Chi- neesch, op eene reusachtige papierro! ge schreven, omdat de Tibetanen om bijgeloo- vigo redenen bezwaar maakten een verdrag te onderteekenen waarvoor meer bladen pa pier waren gebruikt. Het onderteekende verdrag schijnt geheel gelijk te zijn aan het ontwerp, dat op dea durbar van 1 September aan de T'betaan- sche gemachtigden was medegedeeld. Op den morgen van 4 September kwamen dezen den Britsehen commissaris verklaren, dat het verdrag door de nationale vergadering en doo.' hen op alle punten was aangenomen. Alleen verzochten zij „om hunne neuzen te redden" zooals zij zich uitdrukten, dat er wat de schadevergoeding betreft eenige concessie zou worden gedaan. Kolonel Younghusband gaf daarop de toezegging, dat er van den datum van den durbar af geen schadever goeding meer voor de kosten van de expedi tie zou worden verlangd, en stemde er ook in toe, uat de betaling over een grooter aan tal jaren zou worden verdeeld. Nu ontbreekt aan het verdrag alleen nog dc handteckening van den ambau. Die zal er eerst op worden gezet, als de bekrachti ging uit Peking is ontvangenpersoonlijk verklaarde de am ban geen bezwaar te heb ben tegen de bepalingen van het1 verdrag. Buiten het Potala-paleis staat een zuil, di-9 u opgericht als zichtbare herinnering aan de Chineesche suzereiniteit over Tibet. Een dergelijke zuil zal ook worden opgericht tot herdenking van het sluiten van het verdrag van Tibet1 met Groot-Brittannië. Maar omtrent den inhoud van het verdrag is men nog niets wijzer geworden. Dat zal vooreerst ook niet het geval zijn, want. de Britsche regeering behoudt zich voor daar van slechts mede te deelea wat zij oirbaar acht en op het tijdstip, dat zij daarvoor ge past vindt. En eene tweede vraag is, of de naleving van het nieuwe verdrag behoorlijk verzekerd is. Een der beste kenners van do zaken van Tibet, Sir Henry Cotton, heeft zich daarover tegenover een vertegenwoordi ger van de pers aldus uitgelaten „Er zijn slechts twee manieren om de na leving van dit verdrag te verzekeren. De eene is, dat men een deel van het gebied inlijft, de ander© dat men Tibetaansche gij zelaars meeneemt in het Britsche gebied. Ik weet, dat in het begin van den veldtocht het voornemen bestond do Tsjoembi-vallei in te lijven, die op den uitersten rand van Tibet' ligt. Zeer gevaarlijk zou het zijn een Britschen resident in Lhassa te vestigendaarvan ben ik zeker. „Wat het verdrag inhoudt, naar mijne meening? Ja, waarschijnlijk is er eene bepa ling in over eene marktplaats. Oorspronkeliik werd er gedacht aan Phari; maar ik ver wacht, dat Gyangtse gekozen is. Dat is een meer centraal punt. Dan is er het recht, tot Europeanen uitgebreid, om voor alle gewone doeleinden het tand in- en uit te gaan. Maar zoodra wij onzen rug gekeerd hebben aan Lhassa, zullen zii om ons fluiten. De Dalai Lama zal terugkomen en alles zal zijn zoo als het was. Zooals ©en dagblad het heeft uitgedrukt, d© „open deur" in Tibet kan alleen zoo blijven, zoolang de kracht, die is aangewend om haar te openen, haar open houdt. w'ij zullen ten slotte komen tot eene bezetting van het' land en tot een protecto ry t In ieder geval meen ik. dat het hoog tijd is, dai er 'nn nieuw Blauwboek over liDet wordt ui tg geven maar ik onderstel, dat wij het niet zullen krijgen voordat hei palement. weer bijeenkomt." Duitschland. De toestand van prins Herbert Bismarck wordt als hopeloos beschouwd. Reeds verle den Zondag vreesde men het ergste. De zieke lijdt aan eene chronisdhe leverkwaal, die plotseling verergerd is Een Poolsch blad meldt, dat van de Louw terreinen, bij de slechting der vestingwerken van Posen vrijkomende, op last van de over heid niets aan de ingezetenen van Poolschen stam verkocht mag worden. Turkije. Het Weener Corr.-bureau bericht uit Kon- stantinopel, dat liet bericht onjuist is, dat de entente-mogendheden, met het oog op do bezwaren van de Porte, hebben afgezien van de venneerdering der vreemde gendarmerie officieren in Macedonië. Zij volharden inte gendeel in hun eisoh. Wel maakt de Porte nog sommige tegenwerpingen, maar die zul len wel worden ingetrokken of anders zal er geen acht op geslagen worden, zoodat de uit breiding van het aantal officieren bij de gen darmerie in Macedonië wel spoedig haar be slag zal krijgen. Midden-Azië. Nossilow, oen bekend Siberisch reiziger, heeft aan de Nowoje Wremja brieven gezon den, waaruit men zou kunnen opmaken dat tegen het voorjaar heb uitbreken van een „heiligen oorlog" in Mongolië t© verwachten is, met het doel. don Dalai Lama van Tibet zijn zelfstandigheid terug te geven. Thibet. Uit Simla wordt bericht, dat do Koning van Enge'aud eene dankbetuiging gerioht- heeft aan de troepen, die deel uitmaakten van de Tibet-expeditie. De troep zal den 20en September op marSch gaan, om naar Indië terug t© keeren. Korea. De Koreaansch© regeering heeft den Japan ner Nagamori net monopolie verleend van het in cultuur brengen van alle woeste gron den in Korea. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten PetersburglJt Sept. Generaal Stoessel meldde den Tsaar d.d. 28 Augustus nieuwen stijlIn den nacht van den 27. deden de Ja panners te 3 ure 's morgens gedurende een hevig onweder wederom een poging om onze stellingen op den linkervleugel, benevens bet daar gelegen fort en de Oedjantsjanb :igen tc bestormen. De aanval werd op alle puntei» teruggeslagen. Onze verilezen zijn onbedui dend, n.l, 3 man gedood en 2 officieren en 98 man gewond. De gewenden zija alle in veiligheid gebracht en worden zorgvuldig verpleegd. De lijken der gesneuvelde Japan ners worden door ons geborgende vijand belemmert ons echter daarin en vuurt op de onder de vlag van het Roode Kruis ui Dgezan- den li ospdtaalsoldaten Petersburg, 1£ Sept. Volgens een nader bericht van generaal Stoessel aan den Tsaar dd. 2 September gold de aanval van den vijand in den nacht van den 2en September den Hoogen en den Langen Berg benevens de aldaar in de nabijheid gelegen stellingen. Tegelijkertijd beschoot de vijandelijke artil lerie zoowel deze bergen als de genoemde stellingen. Do voorste vijandelijke tirailleur-linies werden door de uitgezette posten tijdig be merkt en zoowel deze tirailleur-linies als de vijandelijke batterijen werden onder vuui genomen. De achter de tirailleur-lnies mai- cheerende vijandelijke kolonne geraakte op een zelfwerkende springmijn en velen vlogen in de lucht. Na verloop van een uur was do aanval der Japanners afgeslagen. Aan Russi sche zijde werden 1 officier en 7 mail ge wond. Te Petersburg loopt het gerucht, dat op bevel van den Czaar het overschot van het smaldeel van Port Arthur opnieuw een uit val zal doen, om zich door den vijand heen te slaan of vernietigd te worden, waarbij de bemanning haar leven zoo duur mogelijk moet verkoopen. Daarna zou Port Arthur, dat toch niet te houden is, capituleeren. Misschien heeft dit bericht alleen belang als beeld van de in de Rus&ischo hoofdstad heerschende stemmingmaar als zoodanig heeft het wel degelijk zijne waarde. Petersburg, Sept. Het Russische tele- graafagentschap meldt uit öharbin d.d. 13 Sept.Volgens particuliere berichten heb ben de Japanners hunnen verderen marsoh naar het noorden gestaakt. Hunne voorhoede ontruimde het dorp Sjache en trok op Yentai terug. De hoofdmacht der Japanners ligt bij Liaojang. Men neemt aan, dat de Japanners door de gevechten bij Liaojang zoodanig verzwakt zijn, dat hert hun voorloopig moeiolijk valt verder op te rukken. Tokio, H Sept., 3 uur 's namiddags. Maar schalk Oyama bericht, dat een aanzienlijke Russische strijdmacht tem zuiden van de Hoen-rivier blijft. De Russen veraterkon de hoogten aan beide zijden van de Liao-riivier bij Tieling. Een bericht uit Petereburg van 13 dezer meldt, dat de Russische troepen in dezelfde stellingen rondom Moekden waren als in vorige dagen. Talrijke Japansche troepen bi- vakkeeren ten zuiden van Jantai. Het be richt, dat een troep van 5000 man, onder bevel van generaal Sassoelitsch, zou zijn af gesneden, is onjuist. Het „Journal" heeft van zijn oorlogscor respondent een telegram ontvangen uit Tientsin, via Malta, dat aan de censuur ont snapt is. De correspondent deelt daarin mede, dat het eerste gedeelte van den veldtocht voor Rusland als verloren beschouwd kan worden. De mindenvaardigheid van het Rus sische leger, zegt hij, zoowel wat het aantal kanonnen als wat geestdrift betreft, heefo generaal Koeropatkin belet te Liaojang langer weerstand te bieden en bij Yentai een overwinning te behalen, die de Japanners genoodzaakt zou hebben terug te trekken. Nu zullen de Japanners spoedig Moekden binnentrokken. De Russische generale staf, die het' totaal der Japansche troepen eerst op 250,000 man schatte, verklaart nu, dat de Japanners bij Liaojang 450 tot 500,000 man samengetrok ken hadden. Het Russische leger zal zich in het noor den weer moeten herstellen. Daar zu'len ech ter wel eenige maanden miee heengaan. Rusland zal slechts kunnen overwinnen door to zorgen voor een beter troepengehalte, door de reservisten door geoefende troepen te vervangen. In een rapport van maarschalk Oyama, den Japanschen opperbevelhebber, wordt over den toestand der niet-oombattanben te Liao jang gezega, dat, hoewel de Russen ook bij de muren van de stad verdedigingswerken op wierpen, zij toch de bewoners van Liaojang verhinderden, te vertrekken. Dientengevolge werden er velen gedood en gewond, en de bevolking verkeert in deerniswekkenden toe stand. Oyama betreurt, dat aan deze onschu1- digen do ijselijkheden van den oorlog niet' bespaard zijn gebleven. Naar aanleiding van het bericht uit Tien tsin, dat generaal 'Linewitsch met 50,000 man noordoostelijk Korea is binnen gerukt en de verbinding van Koeroki met Feng- wantsjeng heeft afgesneden, merkt de Vos- sische Ztg. op, dat Tientsin niet de plaats is, waar men betrouwbare oorlogsberichten van verwachten kan. Dit bericht is daarvan een doorslaand bewijs, want Fengwantsjeng ligt niet in Korea, maar op het schiereiland Liaotong, en wel nog verder westelijk dan het westelijkste punt van Korea. Om van noord-oostelijk Korea in de buurt van Feng wantsjeng te komen, zou Linewitsch met zijne 50,000 man een afstand van ruim 600 Kilometer dwars over bergen en rivieren vliegensvlug moeten hebben afgelegd. Petropawlowsk, 18 Sept. Sedert den 28en Mei verschenen aan de mondingen der rivieren van Kamsjatka Japansche schoen era. Omstreeks half Juni bezetten 150 Japanners met kanonnen van de westkust de schier eilanden Jawino en Maiygino; zij verdreven de bewoners, iieschen de Japansche vlag en sloegen eene bekendmaking aan, dat het ge bied behoorde aan Jaoan. Daarna vertrokken uit Petropawlowsk 10Ó man en uit Boljscher- jeik ook 100 mandeze vereenigden zich den 26en Juni op Jawino; zij versloegen de Ja panners, namen de aanvoerders gi wangen, verwijderden de Japansche vlag en proclama tie, verbrandden vijf schoeners en doodden in 't geheel 77 Japanners. De correspondent van de Daily Express bericht, dat hij uit de beste bron kan mede- deelen, dat pogingen tot bemiddeling van de vreemde staten tot beëindiging van den oorlog beslist geweigerd zouden worden. Tot prins Lodewijk van Battenberg, die als ver tegenwoordiger van Koning Eduard bij de geboorte van den troonsopvolger het thema in Petersburg had aangeroerd, moet de Kei zer gezegd hebben „Zoolang er nog een Rus sische soldaat overblijft cn een roebel in mijne schatkist is, zal ik dezen oorlog voort zetten tegen de Japanners, die mij dwongen de wapenen op te nemen. Geen ongeluk op het slagveld kan mij van dit besluit terug brengen." De Köln. Ztg. teekent hierbij aan, dat deze verklaring van den Czaar volstrekt niet on waarschijnlijk klinkt, omdat de Keizer van Rusland in den laatsten tijd bij verschil lende gelegenheden bij herhaling zich heeft uitgelaten, dat hij niet eerder vrede zou slui ten dan totdat Rusland den tegenstander volkomen had ten onder gebracht, onver schillig welke offers dat mocht vorderen. In normale omstandigheden zou men thans in Mandsjoerije het schoonst© en voor het voeren van den oorlog gunstigste jaargetijde hebben. September en October zijn de herfst maanden; de zomerhitte maakt dan in den regel plaats voor eene dragelijke tempera tuur bij helderen hemel; eerst tegen einde October valt de voreb in, die met het bevrie zen van de rivieren een einde maakt aan de operatiën. Maar de regentijd wordt ditmaal aanzienlijk verlengd; de slagregens blijven in Mandsjoerije vallen en de wegen onbegaan baar maken, hetgeen weder de militaire ope ratiën zal vertragen. De opeenhooping van troepen in de streek van Moekden i9 oorzaak, dat de voedings middelen buitengewoon gestegen zijn in prijs. Da kooplieden hebben hunne voorraden sints lang uitgeput. Zelfs thee is onmogelijk meer te krijgen aan de spoorwegstations. Officieren en soldaten lijden gebrek. De troepjen maken een naargeestigem indruik, want met de uit rusting is het even slecht gesteld als met de voeding. Allerlei vNa drie ja/ren afwezig te zijm geweest is het Britsche Zuridpoolsdhip Discovery thans naar Engeland teruggekeerd en do eo ui page te Portsmouth op hartelijke wijze verwel komd. Tot wetenschappelijk resultaat heeft de expeditie gehad ae ontdekking van tot dus ver onbekende streken, to samen vormend eon waar Zuid-Poolsch vasteland, uiterst bergachtig. Uit het Noorsch 24 van JONAS LIE. Zij werden gestoord door een luid klin kend belgerinkel, dat plotseling voor de bui tentrap verstomde. Ague te kwam binnen, van liet uitrtapje thuisgebracht door Luders in des konsuls eigen groote slede. „Het was heel gelukkig, moeder, dat. mijn grijze zijden japon klaar was, want ik vei- zeker u dat ter toiletten wareinMen kart te genwoordig heusch niet dikwijls dezelfde ja pon aandoen... De jonge vrouwtjes Laurit- zen en Mo met echt bont en kant.... „Zulke nieuwbakken rijkdom verraadt zich dadelijk," zoide mevrouw Forland. „En welk een diner! Moeder... van de wijnen had ik geen verstand, maar groenten en asperges en vruchten van Algiers in menigte! Ik was aan boord) bij kapitein Deuschcr. „Nu, goeden nacht, goeden nacht!" riep Faste en vloog do trap op. „En ik moet u van allcui de groeten overbrengen, moeder. Morgen 'krijgt u bloe men uit dc broeikas van Luders, met een bezending van ccorige heerlijke dingen van het dessert.. Mina brengt het zelfik geloof dat zij er wat Voor over zou. hebben ai F thuis was; ini den laaftsten tijd zijn zij zulke dikke vrienden gewonden. Maar u weet-, Fas te is zoo zonderling, hij vindt zich voor haar altijd te verheven; het. is alsof zij hem nooit goed kan begrijpen. Faste ziet nooit iets anders dam hetgeen waaraan hij denkt en antwoordt ook op niets anders.' „Neen, hij zweeft liefst in hoogere sferen,' lachte mevrouw Forland. „En zoowel van Luders als Ristings moet ik u de slede aanbieden, moeder. Gij moest nu met deze pradlitrige wegen! eens gaan arren," „Ik begrijp heel goed, dalt dit alles om mijins zoons wille geschiedtmaar het doet mij toch zoo goed,"' zeide mevrouw For land. „Eu het einde was, dat kapitein Deuscher en ik een) philippine aten," zeide Agmete glimlachend1, „Hiji komt nu overal waar i'k gevraagd word en wij! praten samen, en be grijpen elkaar zoo goed..." IX. Zoo was dan het voorjaar giekomen en het inwijdingsfeest stond voor de deur. Het hotel prijkte bijna kant en klaar. In de gangen, zoowel boven als beneden, hingen allerlei reclames van Europa's groote bad plaatsen en gezondheidsinriohtingen. In zeer groote beelden en illustraties zag men Wies- baden en Vichy, Ems en Karlsbad, Aix-les- Bains en de Zwitsersohe luchtkuurplaatsen met sneeuwwitte alpentoppen hoog in de lucht schemeren. Nizza en Monte Carlo in witte kalkverf, met een verblindende licht blauwe zee en een nog schitterender blau wen hemel. De reclameplaten wisselden af met de niet minder de aandacht trekkende van de eigen badplaat®, de gloeiende mid dernachtzon. Overal was men druik aan den arbeid. Het kleine, gezellige tuinhek van de dok terswoning schemerde reeds uit de verte. En langs het geheele strand, dat Waggesen van Wold had opgekocht, waren ondernemers en speculanten druk bezig met boerenhuizen en scheepsherbergen te verbouwen in villa's met bruggen en aanlegplaatsen. Er werd getimmerd aan paviljoens en bad koetsjes, er werden regenhuisjes voor zeil boo ten opgeslagen, die moesten liggen dobberen als zwanen voor de ondiepe haven. En uit het struikgewas klonken de snel op elkaar volgende hamerslagen vani het zo- mertheater, dat reeds ouder dak was. In den parkaanleg, die gedeeltelijk in den herfst beplant was met boomen, werden plant soenen en wegen en allerlei grasvelden en bloembedden gemaakt. Met het oog oo het eerste badseizoen werd achter .alles bekwame spoed gezet- Het was voorjaarsweer met schitte rende, pas ontloken leeuwenbekken en gesuis van stroomend water rondom. Mevrouw Solvi wandelde in hot houtgewas en duwde een kinderwagen voor zich uit; haar gedachten waren vervuld van den vol genden dag en het inwijdingsfeest in het bad hotel... Valkenberg had een hekel aan toas ten, die alle gezelligheid doodende, be voorrechte vervelend heden, zoo als hij be weerde. Maar bij deze .gelegenheid moest hij torh als eerste badarts zijn deel aan de voor stelling op zich nemen. Zoo'u feestelijkheid lag zoo weinig in zijjn aard, dat hij de laatste dagen getracht had eenige aardige en pas sende zinnen te bedenken. „Dat was juffrouw Groth, met wie je uit het theaterpaviljoen kwam, niet waar Faste?" vroeg zij eensklaps, toen haar broeder naar, haar toe kwam. Faste knikte: „zij kwam daar, om de ac- coustiek van het tooneel te probeeren. Het betreft hier stembuigingen, begrijp je, die niet mogen verloren gaan." „Hoe kun je nu aan zoo iets denken, Fas te, wanneer hot badhotel en het geheele feest voor jouw rekening komen I" „Het komt er juist, op aan, om van dat alles zijn gedachten af te leiden... Ik heb de punten voor de feestrede, maar het is hier zaak om de kleuren en de kracht niet te verzwakken door zich zelf in te houden. Ik moet mij verlaten op de ingeving van het oogenblik... Laura Groth, weet je... Zij heeft een krachtige stem, ecu eenige orgelpijp. Maar buig ze eens! dat is haar zwakke zijde. Als je wist, hoe ik mij uitsloof om er eenige middentonen in te krijgen. Het zou mij iets waard zijn om een weinig van moe ders, of bij voorbeeld van Bera Gyllings ver anderlijke uitdrukking te hebben .Wat is een diep gevoelde voordracht niet tegenover de koude letterEr dringt een mensch in je met- warm bloed cn een vurigen geest. En je bent natuurlijk in je huis geweest? Het inrichten vordert snel. Falkenbergs ont vangkamer zal in allen geval bijtijds gereed zijn, en met donkergroen behangsel, zooals jij gaarne hebben wilt. Vreemd om zoa'n kind te hebben, Solvi!" vervolgde hij, en trok den groenen sluier op- zijde en streek voorzichtig over het gezichtje met aandachtige belangstelling. „Zoo iets ge heel nieuw geschapen Boor de natuur... Ove rigens, hij gebruikt maar één oog tegelijk, het andere scheelt erg wantrouwig de wereld in." „Foei, Faste, ik houd er niet van, dat je daar zoo staat te kijken eu den jongen op neemt alsof liiji een insekt is," riep Solvi uit en trok den sluier weer dicht. yt Is een net, aardig, sterk kereltje. Ik sta er maar over te denken, dat ik nu oom ben... En oom van nog verscheiden anderen kan_worden..Zoon oom, die een kip bezit, die gouden eieren legt... maar alleen nie mand heeft om ze aan te geven." „Trouw „Om steeds dag en naoht met iemand in oneenigheid te leven? Of ook met eene, die mij volstrekt niet begrijpt? Daaruit zou nu wel geen oorlog ontstaan, maar waarschijn lijk een welgemeende goede biefstuk en mis schien een weinig voorlezen... WorcU vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1