76 Tweede Blad. :id' Jaargang;. .Zaterdag 17 September 1904. KOLONIËN. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.35. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertenticn, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regelsf 0.75. Elke regel meer- 0.15. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-IN Dl Verrad era wan defensiegeheimen. De correspondent te Batavia van 6et Hbld. seint over deze zaak „Gebleken is dat de militairen omgang hebben gehad met drie onbekende, Engolsoh sprekende Europeanen, wier doen reeds ach terdocht had g'wekt. Biji het huisonderzoek der militairen zijn verdachte papieren ge vonden." WEST-INDIË Oe Tapanahony-expeditie. De Tapanahony-expeditie, den 5en Juli jl. van Paramaribo vertrokken, heeft blijkens een dezer dagen ontvangen schrijven van haar leider, den heer A. Franssen Herder schee, eerst 10 Juli van Albina de reis kunnen voortzetten tengevolge van moeilijkheden, on dervonden van de Boschnegers. Den 17en d.a.v. werd Poeloegoedoe be reikt, alwaar tot den 20en vertoefd moest worden ter afwachting van de vrachtkorja len, met Indianen bemand, die den 19en ar riveerden. Zij hadden een boot verloren in den Singatetéval waarmede tevens een baal met touwwerk en de kist met gereedschappen i.n de diepte verdwenen waj-en. Den 22en in den namiddag bereikte de expeditie het dorp Piketi aan den voet van den Granhollovel. De booten werden ontla den en den volgenden morgen een begin ge maakt met het transporteeren der goederen boven den val. Hiermede bezig zijnde wer den geweerschoten in de nabijheid gehoord die zooals kort daarop bleek ten doel had den de aankomst van den heer Grutterink aan te kondigen. Omstreeks half Mn in den namiddag van denzelfden dag kon de reis worden voortge zet. Na eenige vallen en versnellingen te zijn overgetrokken bereikte de expeditie eenige uren later Drietabbetje. Nog dezelfden dag werd zij door Granman Oseissi ontvangen, aan wien in een groote vergadering den volgenden morgen gehou den, met de kaart in de hand werden uitge legd het doel van de expeditie en de op dracht, die zij. te vervullen heeft. „Die indruk", sohrijft de leider, „dien wij kregen, was dat èn Oseissi èn de aanwezige kapiteins alles volkomen begrepenbet groot opperhoofd beloofde ons alle hulp, doch ver klaarde dat een groot gedeelte van zijn volk bezig was aan het binnenhalen van den rijstoogst, zoodat het niet gemakkelijk zon zijn om dadelijk menschen te vinden. Hij dacht er evenwel over om de Aukaners, die onze lading tot Drietabbetje hadden opge voerd, verder met ons door te zenden 's Mid dags liet ik hem mededeelen. dat ik een maand voeding in het dorp Affivisiti voor onze terugreis wilde deponeeren en den vol genden dag deze voorraad door onze arbei ders wilde doen opvoeren. Le Granman had daar niets tegen en vertelde ons dat hij een boodschap gezonden had aan zijn kapitein Arabi, die zich bij den val Grandasingi op hield, teneinde dezen kennis te geven van ons verder doorgaan in do Tapanah-ony. Zoo dra do boodschapper terugkeerde, zou hij de noodige menschen te onzer beschikking stel len om de reis voort te zetten." Den 27en kwam de boodschapper van ka pitein Arabi terug en werden de noodige Au- kaners ter beschikking van dé expeditie ge steld, die na verdeeling van de lading en van voeding aan het volk den 29en Juli de reis zou vervolgen. Le gezondheidstoestand van de leden der expeditie en van de arbeiders was tot den dag van verzending van bet bericht uitste kend. G. A. B. De quaestie der draadlooxe telegrafie De Londensche correspondent van de N. R. Ct. sohrijft Met een hoofdambtenaar der posterijen heb ik een lang onderhoud gehad over de draadlooze telegrafie hier te lande. Ofschoon hij mij niets nieuwe mededeelen kon over het verloop der onderhandelingen, welke zijn departement, met de Marco ni-maat-schappij gevoerd heeft, gaf hij mij toch eenige inlich tingen, die mij geenszins onbelangrijk voor komen. ,,Ons standpunt," zeide hij, „kan geen an der wezen dan dat. hetwelk volledig toege licht wordt in de wet. kort voor het reces van het Parlement tot stand gekomen, ul. de Wireless Telegraphy Act van 15 Augus tus. Uit deu tekst zal u blijken, dat de wet niet alleen, tot 31 Juli 1906, door het geheele land van kraoht is, maar ook aan boord van alle Britsche schepen. Artikel 1 maakt het duidelijk, dat de staat, alle draad looze telegraphie in dit rijk aan zich houdt, en dat niemand haar mag toepassen zonder onze vergunning, en enkel op de voorwaarden er in genoemd. Overtredingen (art. lc) wor den gestraft, eerst met boete, dan met ge vangenisstraf, tot twaalf maanden toe. De rechter kan ook de inbeslagneming aller verboden toestellen gelasten, maar opmer king verdient, dat enkel de postmeester-ge neraal, de admiraliteit, de legerbestuursraad, of het departement van handel een strafver volging kan instellen. Art. ld waakt tegen overtredingen aan boord van Britsche sche pen. Bijzondere bepalingen zijn o. a., dat vergunningen aan personen, die bewijzen dat zij van de draadlooze telegrafie enkel wil len gebruik maken voor wetenschappelijke onderzoekingen, kosteloos zullen verstrekt .worden, en tegen een (veel) verminderden cijns aan den staat aan degenen, die tegen een bijzonder tarief de dagbladen niet draad looze telegrammen voorzien. t „Uit dit alles," dus vervolgde mijn zegs man, „moet het u duidelijk zijn, dat de Mareoni-maatsohappij hier te lande geen mo nopolie of bijzondere voorrechten verkrijgen kan. Zij kan slechts een vergunning krij gen, maar aan een andere combinatie, het zij van Engelschen of vreemdelingen, kan die ook bewilligd worden, en wij behouden ons voor de draadlooze telegrafie zelf ter hand te nemen." Ik vroeg den hoofdambtenaar, of de wet ook een einde gemaakt heeft aan de proef nemingen van Marconi met Nederland. „Ik geloof van wel," antwoordde hij, „het geen niet uitsluit, dat Marconi misschien zal trachten de zaak over een anderen boeg te wenden, en die zonderlinge onderneming, met het station te Chelmsford en bij Am sterdam, in een nieuwen vorm voort te zet ten." Mijn zegsman vertelde mij nu, dat er over de bedoelde zaak eenige briefwisseling had plaats gehad, tussohen zijn departement en het hoofdbestuur der posterijen in Neder land „Wij zijn het volkomen eens hier over," zeide hij, „dat er geen draadlooze te legrafie tussehen Engeland en Nederland kan worden gedreven door particulieren. Blijkt een dergelijke dienst noodig, dan moet hij, voor rekening der beide staten, door hunne telegraaf besturen tot stand gebracht worden. Geen ontduiking dezer overeenkomst onder welke benaming en in welken vorm ook, kan gedoogd worden. „Een ander standpunt zou voor beide re geeringen immers ongerijmd wezen. Zijl heb ben gemeenschappelijke en gelijke belangen bij de bestaande onderzeesche telegraafkabels tussehen Lowestoft en Zandvoort. Deze heb ben veel geld gekost en werken uitstekend. Moeten wij nu de opbrengst dier kabels, klein als ze nog is, ons laten afnemen door eenige ondernemende particulieren, die stel lig niet winstgevend met ons kunnen con- curreeren „Uit niets is nog gebleken, dat draadlooze telegrafie, tussehen Engeland en Nederland, in het openbare belang der twee rijken noo dig zou zijn. Maar zoodra de noodzakelijk heid dier telegrafie ons blijikt, zullen wij niet aarzelen haar, samen met Nederland, te ondernemen." Tegen de Drankwet. Door hei. hoofdbestuur van den Bi erh uish-oudersbond zal in zake de D'rankwet aan de Eerste Ka mer een adres worden verzouden, waarvoor adhaesie wordt gevraagd van huiseigenaren, alleen voor café's zonder vergunning. In dat adres wordt er op gewezen, dat het wetsontwerp, hoewel geamendeerd en geme- tamorphoseerd, in dier voege, dat het oor spronkelijke ontwerp nauwelijks meer te her kennen is en een wangedrocht van stijl en redactie is geworden, toch in dien gewijzigden vorm met een kleine meerderheid de goed keuring van de leden der Tweede Kamer heeft kunnen verwerven, zonder dat een en kele wensch van adressant except dien, dat het mogelijk zal zijn na verheffing tot wet van dit ontwerp, dat het een niet ver gunning hebbende door het koopen van twee vergunningen recht tot verkoop van sterken drank i net klein zal kunnen erlangen in dit ontwerp is opgenomen, acht is gesla gen op een enkele grief, tegen dit ontwerp door hem te berde gebracht, waarom de Eer- ste Kamer verzocht wordt haar goedkeuring aan het wetsontwerp te willen onthouden. Het adres memoreert nog eens uitvoerig de grieven tegen het wetsontwerp, die het. hoofdbestuur van den Bierhuisboudersbond indertijd in een adres aan de leden van de Tweede Kamer heeft neergelegd. Nederlanrfache Heide-Maatschappif. De 16e algemeene vergadering van de Ne- derland&che Heide-Maatechappij is Maandag gehouden in de Groote Sociëteit te Roermond De voorzitter, de lieer H. J. Lovink, direc teur-generaal van landbouw, heette allen wel kom. inzonderheid Z.Exc. den Commissaris der Koningin in Limburg, jhr. Ruys van Be- ronbrouck, en den burgemeester der ge meente Roermond, den hoor Raupp, hen dan kende voor dit bewijs van belangstelling in het streven der Ned Heide-Mij. Daarna herdacht hij met weemoed zijn over leden waardigen voorganger, mr. C. J. Sic kesz, wiens groote verdiensten voor de maat schappij hij herdacht. Spr. vergeleek het eenvoudige werkplan van de Maatschappij in haar aanvangsperiode met den toestand van nu. Door haar reohtstreekache bemoei ingen werden niet minder dan 8500 H.A. ontgonnen en 3700 schriftelijke adviezen uit gebracht. Wanneer do geschiedschrijver over mr. Sickesz zal spreken, dan zal hij liem vóór alles herdenken als' den stichter der Ned. Hei de-maatscha ppi j Daarna wijdde spr. een enkel woord aan de verschil lende werkzaamheden der Maat schappij. Het werk der ontginningen neemt gestadig in omvang toe, maar toch is er nog veej te doen, als men bedenkt, dat er nog 80.000 H.A. woeste gronden in ons land lig gen. Dankbaar herinnerde spr. hierbij aan de belangstelling van H. M. de Koningin en van de regeering in de ontginnigen tot verheffing van den landbouw, o.a. blijkende uit het voor nemen van den minister van waterstaat om rentelooze voorschotten te verleenen aan ge meentebesturen voor het beboeschen van woeste gemeentegronden. Aangaende de zoetwatervisscherijkon spr ook zeer bemoedigende mededeeilingen doen. Noodig blijven echter een station voor we tenschappelijk onderzoek met een oekwaam physioloog aa,n het hoofd en een doei r aligc Vissöherijwet. Ten slotte wees spr. op de cursussen der Mij, die veel succes hebben. Hiermede verklaarde de voorzitter de ver gadering geopend. (Appalu). De burgemeester van Roermond, de heer Raupp, dankte den voorzitter voor zijn vrien delijk welkomstwoord. De voorzitter stelde nu voor telegrammen van hulde te zenden aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, be schermvrouw en beschermheer der Maatschap pij en ook aan H. M. de Koningin-moeder, waartoe bij acclamatie werd besloten. De directeur der Maatschappij, de heer A A. Nengerman, bracht nu het jaarverslag uit. Daaraan is het volgende ontleend De commissie „brandgevaar langs de spoor wegen" bracht haar eindrapport uit, welks conclusies reeds in clit blad zijn vermeld. Wegens drukke werkzaamheden van den redacteur van het tiiidtacihrift werd een com missie van redactie benoemd, bestaande u t de heeren Löhnis, Van Dissel en Nengerman. De heer Brouwer werd secretaris van de re dactie. Benoemd werd een commissie van advies inzake het plan van den minister van water staat, handel en nijverheid, tot het verleenen van een renteloos voorschot aan gemeeul">- besturen voor het L;bosschen van woeste ge meentegronden. Wegens de sterke uitbreiding der werk zaamheden on voor de opleiding van het per soneel werd het aantal ambtenaren uitge breid. De in verband met de ingevoerde wijziging van de administratie tijldelij'k aangestelde boekhouder, de heer D. van Maaswinkel, werd voor vast aan de Maatschappij verbon den. Ook het personeel op het bureau werd uit gebreid. Dat. personeel bestaat thans u t 105 ambtenaren en beambten, togen 90 het vorige jaar. Dezen winter waren 'bovendien nog 25 voorwerkers-snoeiers werkzaam Ten bate van het pensioenfonds der amb tenaren werd gestort f 1553.36A, waarvan door de ambtenaren zelf werd bijgedragen f 443.79. Tot do Maatschappij traden toe6 nieuwe we beguustigers en 425 leden. Door sterven of bedanken verloor ze 6 begunstigers en 125 leden. Een toename dus van 275 leden. Nieuwe afdeelinecn werden opgericht te Wormer en te Jisp, Aalsmeer en We&tzaan. Een belangrijk feit in het afgclcopen jaar was de opening der cursussen. Deze werden geopend d n 3. November met- 28 leerlingen, 10 in de hoogste afd. B. en 18 in de laagste afd. A. Elf van deze leerlingen werden opge leid voor rekening van de Maatschappij en 4 voor rekening van het Staat&boschbeheer de overigen bezoeken dé cursussen voor eigen rekening. Thans bestaat do hoop, in de toe komst te kunnen voorzien in de steeds toe nemende behoefte aan deskundig personeel. Ook voor particulieren bestaat thans gelegen heid tot opleiding van goed onderlegd perso neel. Het onderwijs werd gegeven door 12 leer aren. Totaal werd uitgegeven in 1903 f 337,985,045 of f 101,961,92, d. i. ruim 43 meer dan in lt>02 Bovendien werd voor meer dan f 100.000 aan werk uitgevoerd, dat niet over hare kas liep. Door de afdeeling Bevloeiing en Grond verbetering werden uitgebracht 514 ad viezen. Vloeiweiden wenden aangelegd te Val- kenswaard, Leende, Bergeik, Dicssen, T'l burg, enz. Bevloeiingsvelden voor de reiniging van afvalwater werden aangelegd te Oud-Bussuin. 1*111feu, Tilburg, enz. Drainages werden aangelegd te Lonneker en te Oud-Beierland. Hulp werd ver'eend aan de bewoners van den Ketkelpolder onder Kethel en Spaland, wier gronden door de bekende overstrooming geleden luidden.. Als nieuwe tak van werkzaamheden we.d de eerste opdracht ontvangen tot afronding van eigendommen onder de gemeente Haaks bergen. Le kaarten, hierop betrekking heb bende, zijai op de vergadering tfoor belang stellenden aanwezig. De afdeeling Zoetwatervisscherij verheugt zich in toenemende belangstelling, vooral van de zijde der beroepsvisscher3. Visscherij- afdeelingen werden opgericht te Wormer en Jisp, Westzaan en Aalsmeer; van de Hooge Regeering werd groote waardeering onder vonden. Voor 1904 werd een subsidie nt- vangen vau f 4000. Weer werden 2 jongelui, zoons van be- roeps-visscners, ter opleiding aangenomen. De provinciale besturen van Noord-Hol land, Groningen en Noord-Brabant werden van advies gediend inzake visscherij-aangele gen heden. Een groot aantal jonge vis&chen werd ge teeld en aangekweekt, waaronder 90.000 een jarige kalvers. Een gedeelte der visch werd gratis uitgezet in openbare wateren, een an der gedeeite tegen den kostenden prijs ver kocht aan de leden. Tal van vijvers werden, van pootvisch voorzien. Vier plannen voor den aanleg van vischvijvers werden ODge- maakt. In den. afgeloopen winter werden 15 .czingen en z bijeenkomsten gehouden. De bibliotheek oreidde zich sterk uit door aankoop en schenking en telt thans ongeveer 2000 deelen. Ook het Museum werd uitgebreid. Het jaarverslag eindigde met een woord van dank voor den ondervonden steun van Regeenug, provinciale besturen en van de leden en een opwekking tot krachtige ^men werking in het belang van den bodemcultuur in ons vaderland, van het platteland en zijn bewoners en van den bloei der Nederlandsche H ei demaatschappij Vervolgens werd rapport1 uitgebracht na mens de commissie belast geweest inet heb nazien der rekening over 1903. Do commissie stelde voor de balans s'ui- tende met een bedrag van f 193,195.14 en de winst- en verliesrekening, sluitende met een bedrag van f 1185.38 goed te keuren, waartoe bij acclamatie werd besloten. In dplaats vaii wijlen mr. C. J. Sickesz werd t-ot commissaris gekozen de heer A. W. Blijde stein te Enschedé, die de benoeming verklaarde te aanvaarden. De periodiek aftredende heeren, de heeren G. J. van Heek te Enschedé, jhr. mr. G. L. M. H. Ruijsch de Berenbrouck te Maastricht G. Vas Visser te Vogelenzang en mr. F. v. v. Tuuk te kroningen werden herkozen. Daarna kwam in behandeling het voorstel van commissarissen tot wijziging der statu ten, aangezien deze niet meer geheel weerge ven hetgeen de Maatschappij thans verricht. De voorgestelde wijzigingen werden cn bloc goeagekeu.d. Het rapport van de commissie voor de Exoten werd aangehouden tot de volgende jaarvergadering wegens ziekte van den rap porteur, mr. P. H. Tvdeman te Tiel. Daarna kwam aan de orde het rapport van de commissie, belast met de beantwoording van de vraag: „Welke wettelijke bejalingen dienen er van regeeringsweg in het leven te worden geroepen ter beteugeling van het brangevaar voor heide- en boschbranden en in het bijzonder voor die grenzende ?an spoor- en tramwegen?" De heer E. D. van Dissel, inspecteur, chef van de afdeeling Boschwezen bij de Ned. Heide-Mij., lichtte het rapport toe en bracht hulde aan den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, de hoofdambtenaren der verschil lende spoorwegmaatschappijen, de griffier der Staten, den rentmeester van et Kroondomein, den heer Tutein Nolthenius, cn de mbtenaren der Ned. Heide-Mij. voor de z' o ruimschoots verleende medewerking, die de taak der commissie vergemakkelijkte. Door verschillende leden werden «opmerkin gen gemaakt over het Rapport. Do voorzitter bracht hulde aan de com missie voor haar doorwrocht rapport en stel de voo daar de tijd voor kennisnenvng van het rapport zoo kort is geweest, de afdeel5 n- gen tot 4 November a. s. nog in de gelegeti- heid te stellen eventueele opmerkingen ter konnis van de commissie te brengen. Aldus werd bii acclamatie besloten. Aan de orde werd nu gs&teld een voirstel van de afdeeling Westzaan om aan te drin gen op het spoedig ind'enen der toegezegde Visschenjwet en wel op de volgende grol den 1. Dat de tegenwoordige wet de tceltvisch niet conoeg beschermt. 2. I)at de tegenwoordige wet do strooperij niet voldoende tegengaat. 3. Dat de tijd van visschcn met den ze gen voor het algemeene belang dient be perkt te worden. 4. Dat dc „verboden tijd" niet voldoet aan e schen. welke men daarvoor stellen mag. 5. Dat de tegenwoordige wet de hengel in de hand ten opzichte van andere visch- tuigen voortrekt. 6. Dat de tegenwoordige wet niet vol doend* tegengaat de vervuiling van het visch- water. De voorzitter verklaarde namens commis sarissen, dat zij, volkomen de moening vaa Westzaan doelende, gaarne bereid waren nog maals aan te dringen op een spoedig indie ning der Visscherij wet. Heb bestuur werd daartoe door de verga<- dering gemachtigd. L)ie agenda was hiermede afgehandeld. Bij do rondvraag vroeg de heer Van Beu- ningen (Utrecht) of commissarissen al een antwoord konden geven op zijn vroeger reeds gedane vraag, of het niet op den weg der iieide-Maatscliappij zou liggen om heide gronden geschikt te maken voor de asperge- teelt. De voorzitter antwoordde daarop, dat d.z<t zaak ernstig besproken i3 en de heer Van Beuningen eerlang een volledig duidelijk ant woord zal vinden in het Tijdschrift. Alvorens de vergadering te sluiten, wekte do voorzitter op tot krachtige medewerking van de afdeelingen ten behoeve van de op richting van proefstations, en deelde hij mee, dat le raad van commissarissen besloten heeft een commissie te benoemen, teneinde te overwegen, waar een eenvoudig gedenktee- ken zou Kunnen worden opgericht ter nage dachtenis van mr. C. J. Sickesz. Met toejuichingen werd deze mededeeling begroet1, waarna de vergadering werd geslo ten. Te halfvijif bracht een extra-trein de leden der Maatschappij naar Belfeld ter bezichti ging van do ontginningen der Maatschappij Ceres. Te Roermond teruggekeerd, vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken maal tijd in het Hotel du Lion d'Or. Ned. Coöp. Bond. In de gewone algemeene vergadering van den Bond, te houden op Zaterdag 24 en Zondag 25 September te 's Graven h age in het Zuid-Hollandsche koffiehuis, zullen o. a. worden behandeld een voorstel van den Bondsraad tot- wijziging van eenige artikelen der statuten; verder'voorstellen van dcelge» nooten, n.l. a. 's Gravenhagc I stelt voorlo. te be sluiten dat de Ned. Coöp. Bond ophoudt algemeene afdeeling te zijn van de verceni- ging Eigen Hulp2o. artikel 43 der staturen van don Ned. Coöp. Bond te doem vervallen. b. Rotterdam III. De Alg. vergadering verzoekt en draagt den Bondsraad op een coöperatiems naar Engeland te organiseer cm. De algemeene vergadering draagt den Bondsraad op een kleine brochure te schrij ven en te verspreiden onder de besturen van niet aangesloten Coöp. vereenigingen cn be vattende het standpunt, het doel on de wer king van den N. C. B. Eenige statuten-wijzigingen. In het Maandblad een nieuwe rubriek, b.v. uit de pers te openen bevattendeberichten, statistickjes, korte verslagen e. d. De Bondsraad verzoeke aan de besturen van de deelgenooten een correspondent voor het Maandblad aan te wijzen. c. Assen I. Is het wemsohelijk dat do stembevoegdheid der leden-deelnemers wordt herzien, daar do lusten en lasten van de deelgenooten van den N. C. B. eene wanver houding vormen, welke niet ds te rijmien met den geest der coöperatie en daarom zoo spoer dig mogelijk gewijzigd moeten worden, naar de vaste beginselen van gelijke rechten en plichten voor alle deelgenooten. d. Assen II. De vergadering spreke do wensclielijkheid uit tot het vereenvoudigen van den inhoud en het verkorten van liet maandblad voor de coöperatie, teneinde het meer te doen worden dam een propaganda blad. e. Rotterdam II. Bespreking van de wenscholijkheid on mogelijkheid, dat. de Han delskamer voor de deelgenooten verkrijgbaar stelt gemêleerde thee, verpakt of onverpakt. f. 's Gravenhage II. Voorstel van den N. C. B. om pogingen in het werk to stellen tot wijzigingen van artikel 366 B. W waar bij aan de gehuwde vrouw het recht ontzegd wordt eene overeenkomst aan te gaan zonder toestemming van haar echtgenoot. Do statuten van den Bond werden aan een grondig onderzoek onderworpen, het geen leidde tot de voorstellen, die in de aanstaande algemeene vergadering zullen ter sprake worden gebracht. Spoorw egartsen. Donderdag werd te Amsterdam de algemeene vergado- ring gehouden der Nederl vereeniging van spoorwegartsen, De voorzitter dr. Thomas wijdde in zijn openingsrede breedvoerig uit over het verantwoordelijkheidsbesef der spoorwegartsen, om daarin te wijzen op do vele moeiel ijk heden die zich voordoen bij de behandeling als patiënten van employés der spoorwegmaatschappijen. Reorganisatie van dc medische dienst- achtte hij zeer wciischo- lijk. waarvoor hii eenige grondslagen aangaf. Uit de rekening bleek dat de ontvangsten bedroegen f 610. de uitgaven f 282, net ba tig saldo f 328. Aangenomen werden 49 nieu we leden. Voordrachten werden gehouden deer dr. G. Waller over de ziekten der ar beiders bii spoorwegbrugbouw d« .»r pneuma tische rundeeringen, en W. W. C. de Gravo over den toestand van de nachtdiensten op het organisme.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1