N\ 79. Jaargang. Woensdag 21 September 1904. BUITEN LAN D. FEUILLETON. FASTE F0RLAND. AMERSFOORTSGH DAGBLAD A BONNE >1ENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertcnticn, mededcelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regelsf 0.75, Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeetige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hen, die mei I October a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand September nog zullen verschijnen, KOS TELOOS toegezonden. Kennisgevingen. REKDSDM AKLNG. De Burgemeester dei gemeente Amersfoort brengt bij deze ter openbare kennis, oat ter Secretarie voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd de opgaven van candidaten vooi de ver kiezing van een lid van den Gemeenteraad van Amersioort in het .llle kiesdistrict, alsmede hel naar aanleiding daarvan opgemaakt proces-ver baal. Tevens zijn gemelde opgaven en het proces verbaal in afschrift aangeplakt, en tegen betaling der kosten ter tieoreiane verkrijgbaar. Amersfoort, 20 September 1904. De Burgemeester voornoemd, WULJTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat het register van inschrijving over het jaar 1904 en de alphabetische naam lijst, bevattende de ingeschrevenen voor de lich ting der Nationale Militie voor 190ö, gedurende acht dagen, te rekenen van lieden, van des voocr- middags 10 uur tot des namiddags 1 uur, ter Secretarie voor een ieder ter lezing liggen, bin nen welken tijd bij den heer Commissaris dei- Koningin in deze provincie bezwaren kunnen worden ingebracht door middel van een door de noodig© bewijsstukken gestaafd verzoekschrift, on ougezegeldi papier, in te dienen bij den Bur gemeester der woonplaats. Amersfoort, 20 September 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, B. W. Th. SANDBERG. WUIJTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat de verzame ling ïnlandsche vogels, door xnr. H. A. Lorontz aan de gemeente ten behoeve van het Gymnasium geschonken, des Vrijdagsnamiddags. van twee tot vier uren door belangstellenden kan worden be zichtigd. Men gelieve zich aan te melden bij den con cierge vani het werkhuis", Westsingel no. 6. Gedaan te Amersfoort, den 19. September 1904. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De Burgemeester, WUTJHEOKS. Politiek Overzicbt. De kroning van Peter I. De hoofdstad van Servië is in feestdos en haar bevolking viert de kroning van Ko ning Peter den Eerste. Voor de buitenwereld is deze plechtigheid feitelijk van weinig be lang. 't Is meer een voldoening aan de per soonlijke ijdelheid van Koning Peter, die schijnt te meenen, dat er zonder kroning iets aan zijn koninklijke waardigheid ont breekt. Gisteren zijn de plechtigheden begonnen met- de inzegening van de kroon-insignes. waarmede Peter I heden bekleed wordt, na door den metropolitaan van Belgrado plech tig te zijn gezalfd. Zeker had men daar gaarne gezien, dat de overige staten van Europa aan de kro ningsplechtigheid eenigen luister bijgezet hadden, door bijzondere missies, liefst van leden der regeerende vorstenhuizen te zen den. Doch dit is niet geschied. Alleen Mon tenegro wordt door den kroonprins Danilo en zijn gemaling vertegenwoordigd; de ove rige staten hebben hunne gewone gezanten opgedragen om hunne regeeringen bij de plechtigheid te representeeren. En hoewel enkele staten hun gezanten een buitenge wonen opdracht gegeven hebben, daartegen over staat, dat Engeland in 't geheel niet vertegenwoordigd is. De reden van die geringe belangstelling is niet ver te zoeken. Deze kroningsplechtig heid roept vreeselijke herinneringen wakker en brengt in herinnering, dat er bloedvlek ken kleven op de trappen van den troon, die door Peter I is bestegen. De gruwelijke ko ningsmoord in den nacht van 11 Juni 1903 is nog niet vergeten, hoe zorgvuldig men de sporen van den moord ook heeft trachten uit te wisschen. De afwezigheid van den En- gelschen gezant is er een duidelijk bewijs van, dat er iets stuitends geschied is, om Peter I den weg tot den troon te banen. Of Peter medeplichtig geweest is aan wat wij met een zacht woord omwenteling wil len noemen of niet, is nooit uitgemaakt maar zeker is het, dat hij door den militai ren kliek, die Alexander Draga in den nacht van 11 Juni vermoordde op sluipmoor denaarsmanier, geheel wordt beheerscht en gedwongen is naar de pijpen der konings moordenaars te dansen. Hun aanwezigheid in de onmiddellijke omgeving des Konings, weerhield aanvanke lijk de Europeesche hoven om met het Ser vische hof vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden. De Koning verwijderde hen van het hof, doch begiftigde hen met be langrijke commando's in het" leger. Duide lijk bewijs dat hij hen vreest en hij moet er wel van overtuigd zijn, dat dolk en tevolver hem voortdurend bedreigen. fntusschen de billijkheid eischt te erken nen, dat Servië, sedert Koning Peter re geert, een tijd van rust heeft gekend, die onder zijn beide laatste voorgangers niet" be leefd is. Milan, noch Alexander schrikten terug voor een staatsgreep en onder hunne regeering giste en kookte het voortdurend in Servië. Daarvan heeft men het laatste jaar tenminste niet gehoord. Ook de verhouding tot de andere staten is in zooverre gunstig, dat alle staten, behalve Engeland, de diplo matieke betrekkingen weder hebben aange knoopt-, den nieuwen toestand aanvaarden de Speciaal heeft Koning Peter zijn best gedaan om met de andere Balkan-staten op voet van vriendschap te geraken. De tegen woordigheid van het kroonprinselijke paar van Montenegro bij de kroning wijst er op. dat de betrekkingen tot dien staat bijzonder goed zijn. Ook met Bulgrrije is Servië op goeden voet. Met Oostenrijk-Hongarije, waarmee Ko ning Peter ook gaarne vriendschap wilde sluiten, wil het nog niet zoo goed boteren. Daar behandelt men de kroning en bagatelle en heeft men in de pers grapjes gemaakt over Peter's kroon, soepter en kroningsman tel, die nota bene in Weenen gemaakt is! De kroningsfeesten zijn, met het oog op den minder gunstigvn toestand der bevolking, tot het strict noodzakelijke beperkt. Het programma luiddegisteren inzegening der teekenen van de koninklijke waardigheid; heden plechtige kroning en rondgang door de stadreceptie ten paleize en gala-voor stelling in den nationalen schouwburg; mor gen groote revue over het garnizoen en soiree ten paleize. Omdat de cathedraal niet zoo heel veel menschen kan bevatten, is aan het programma toegevoegd, dat de Koning, na de plechtigheid, omkleed met de teeke nen zijner waardigheid, van de cathedraal naar den konak zal rijden, opdat de bevol king hem zal kunnen zien en toejuichen. Wat Koning Peter, of liever de dynastie der Karageorgevitschen vóór heeft, is de her innering aan het verleden. Het is juist een eeuw geleden, dat Peters voorvader George do Zwarte den eersten opstand verwekte om Servië te bevrijden. Ook dit feit wordt ge lijktijdig met de kroning op feestelijke wijze gevierd. Moge met de kroning van Peter I een tijdperk voor Servië aanbreken van rustige ontwikkeling. Dultschland. De Rerlijmsche correspondent van de Standard seint aan zijn blad, dat het huwe lijk van den Kroonprins niet meer in dit jaar zq. 1 worden voltrokken. Toch zal de ver loving niet van langen duur zijn en kan men (otfscthoon de datum nog miet officieel is vastgesteld) de voltrekking van het huwelijk vóór April as. verwachten. Volgens de opvatting van het oogenblik zal -het huwelijk niet te Berlijn, doch te Schwerin worden gesloten en dan onmiddel lijk worden gevolgd door de „voorstelling der nieuwe Kroonprinses aan de hoofdstad des Rijks" De aanstaande kroonprinses viert heden haar 18den verjaardag- De officieuse Nordd. Allg. Ztg. bevat het volgende bericht „Onder de vele verdichtsels, die in de laat ste dagen over het zoogenaamde Welfen- vraagstuk in de bladen dc rondo hebben ge daan, heeft het bericht, dat er tussoheu Berlijn en Gmunden onderhandelingen aan geknoopt waren op den grondslag van een afstand van doelen van het Hannoversche gebied aa,n het Welfische Huis, een onge motiveerde belangstelling gewekt. Wij kunnen die bewering als geheel onge grond tegenspreken en wij voegen er bij, dat in het zoogenaamde Welfen-vraagstuk in het geheel geen onderhandelingen gevoerd ge worden zijn of worden, noch met nooh zon- dër voorkennis van koogerhand." Het is goed hierbij in herinnering te bren gen, dat de Hertog van Cumberland herhaal delijk verklaard heeft zich Duitsck vorst te voelen. In een brief aan Keizer Wilhelm, bij gelegenheid van de regeling van de zaak van het Welfen-fonds, schreef hij „dat het verre van hem was, vijandelijke voornemens te koesteren jegens een Duitschen staat en in het bijzonder jegens Pruisen." Het is natuurlijk niet onmogelijk dat Kei zer Wilhelm nu de Kroonprins vermaagschapt zal worden aan het Welfische Huis, gaarne de Welfische quaestie tot oplossing zou zien gebracht, maar het is wel onmogelijk om tihans reeds te zeggen hoo die moeielijke quaestie geregeld zal worden. De beweringen in de pers, dat de Hertog van Cumberland van een deel van zijn eisohen zou afzien, zijn selohts verdichtsels. Derge lijke politieke moeielijkheden zijn maar niet in een vloek en een zucht op te lossen; daar- j toe zijn langdurige en gezette onderhande lingen noodig. Bulgarije. In verschillende bladen is beweend, dat het bezoek van Vorst Ferdinand van Tul garij aan Keizer Franz Joseph eeai gevolg is geweest van een bemiddeling vatn den Ko ning van Engeland. Aan de „Polit. Korr." wondt echter uit gezaghebbende bron uit Sofia medegedeeld, dat dae bewering allen grond mist.. De Engelsche Koning heeft op dit bezoek niet den minsten invloed gehad en er is bovendien geen enkele aanleiding voor zijn tussohenkomst geweest, daar de wensch van Vorst- Ferdinand, om tijdens zijn verblijf in Oostenrijk-Hongarije den Keizer een bezoek te brengen, van den beginne af een vriende lijk en tegemoetkomend onthaal heeft ge vonden. Rusland. Het prooes tegen den oud-senator Schau- mann, beschuldigd van medeplichtigheid aan den moord op den vorigen gouverneur- generaal van Finland Bobrikof door zijn zoo,n is overgedragen aan den procureur van den Finschen Senaat, opdat Schaumann zal gevonnist worden volgens wettelijk vastge stelde regelen. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Petersburg, 20 Sept. Generaal Stoeasei meldde den Ozaar op den lOen dezer: „De vijand vuurt dagelijks op de forten, de batterijen en het inwendige van de ves ting, doch ontwikkelt overigens weinig acti viteit. De gewonden, die genezen zijn, verlangen vurig naar het front terug te keeren. De stemming onder de troepen is uitmuntend. Een telegram van Stoessel van 16 deeei aan den Czaar luidt„Heden nacht oon 3 uur vielen de Japanners ter sterkte van minstens een bataljon de redoute bij de waterleiding aan. De bezetting sloeg den aanval af. De Japanners trokken terug, doch gingen na een half uur, toen zij versterklingen had den gekregen, opnieuw tot deu aanval over. De bezetting sloeg ook dezen aanval af door geweervuur en met machine-geweren, onder steund door artillerie-vuur. De Japanue.s leden ernstige verliezen en deden geen ver dere poging om tot den aanval over te gaan." Tsjifoe20 Sept. Volgens betrouwbare be richten begon gisteren kort voor het aanbre ken van den dag een algemeene aanval op Port Arthur, welke duurde totdat de duis ternis inviel. Alle bijzonderheden wezen erop dat een gedaan werd om eenige hoofd-forten in het noordoosten van de stad te veroveren. Sjanghai20 Sept. Bij den algemeenen aanval, dien de Japanners gisteren op Port- Arthur deden, werkte ook de Japansche vloot- mede. De Japanners bezetten hedenmorgen twee belangrijke forten aan beide zijden van Sjinsijing. Petersburg, 20 Sept. De marine-staf meldt heden Volgens uit Port-Arthur ontvangen be richten kwamen op 24 Aug. bij het zoeken naar door de Japanners op de reede gelegde mijnen 2 officieren om en werden 2 officie ren gewond. Petersburg, 20 Sept. Generaal Koeropat- kine meldt d.d. 19 September aan den Czaar: „Den 17 dezer werd een verkenning uitge voerd van de stelling des vijands te Bianju- poesa. Deze stelling bleek sterk bevestigd te zijn en was bezet door eene afdeeling min stens groot een brigade infanterie met 12 stukken geschut. Ten westen van Bianjupoesa stiet de ko zakken-patrouille op een Japansche trein- afdeeling en maakte 30 paarden met bepak king buit. Oostwaarts van Bianjupoesa werd geen vijand gezien. Den 18den werd de verkenning voortge zet. De vijand is niet verder dan de bezette linie vooruitgegaan. Bemerkt werd, dat in den omtrek van het dorp Bianjupoesa ver sterkingen aankwamen. Het grootste deel van de troepen des vij ands, die bij Liaojang vochten, is reeds op den rechter-oever van de Taitse-rivier over gebracht." Petersburg, 20 Sept. Uit Kharbin wordt aan het Russische telegraaf-agentschap ge meld, dat verkenningstochten met bet doel de opstelling van het Japansche leger bij Bianjoepoesa waar te nemen dcor twee de tachementen onder aanvoering van de gene raals Rennenkampf en Samsonof werden uit gevoerd. De afdeeling van Rennenkampf be reikte tegen den middag het plaatsje Tsjoe- dadsjalin, dat door de Japansche voorhoede bezet is. Op de hoogten ten oosten daarvan ontwikkelde zich een hevig vuurgevecht, dat den vijand noodzaakte met vier compagnieën tot den aanval over te gaan. Na zich van haar opdracht met succes gekweten te heb ben, trok bet detachement van Rennenkampf tegen 2 uur 's middags terug. De afdeeling van Samsonof rukte voor waarts langs de bergpaden ten oosten van Fijndjayou en bezette het 4 wersten ten noorden van Bianjoepoesa gelegen plaatsje Zogpu. Hier stuitte Samsonof door het vuur van zijn beide kanonnen den op Rennen kampf gerichteu aanval van de Japanners, waarop hij tegen 5 uur terugtrok. Petersburg, 20 Sept. Daar politieke be weegredenen verbieden dat Rusland's pres tige geschaad wordt door Moekden te ont ruimen zonder strijd, zal bijgevolg de eerst volgende groote slag plaats hebben bij Moek den en niet bij Tieling, op welke plaats de Russen eerst in geval zijn de nederlaag lije den, terug zullen trekken. Moekden, 20 Sept. De veldslag kan ieder oogenblik beginnen; acht of mogelijk negen Japansche divisies rukken voort-waarts. Daar de oogst bijna geheel is binnenge haald, hebben wij daardoor een beter schoot- weld verkregen over de vlakten. De Hun-rivier vormt onze frontlinie. Het „Berk Tagebl." kreeg van zijn oor logscorrespondent, kolonel Gadke, het vol gende telegram uit Moekden: „Het Japan sche leger rukt langzaam in breed front op Moekden aan, den linkervleugel bij de Liao, den rechtervleugel in het gebergte, ongeveer tot aan de kolenmijnen va.n Foesjoen (40 K.M. oostelijk van Moekden). Aan de ge ruchten dat ook westelijk van de Liao be wegingen van Russen en Japanners plaats hebben, hecht ik geen geloof, daar dat een schending van de Chineesche neutraliteit zou zijn. Uit het Noorsch 28 TAlï JONAS LIE. Maai' wat zal hiji verwonderd opkij- ken van ad dat nieuwe ads een echt sprookje Of Faste bleef staan vertrouwen op Waggesen en rechtstreeks naar Wold rij den I iwij zijn zulke goede vrienden in den laatsten tijd geworden mijn domheid be kennen en ihem heel eenvoudig'en. onbewim peld een voorschot van elf duizend op de aandeelen vragen! Dat is nog eens een in val, die mij uitstekend voorkomt. In allen geval mij de helft te verschieten, zes dui zend.... En dan met één zet in 'sanans macht zijn Dat zou zijn de gefheede vesting overgeven Hu, ja, van den dokter.... Zijn spaarpotje ledigen.... Al is het ook zoo zeker ads goud, zoo zou dat beestachtig rijn, schandelijk... D'e wcergasche makelaar.... Hij sloeg vastbesloten, de lindelaan in naar da Hospitaalatraat, waai* dokter Fadkenbeig woonde. Hij. begon hoe langer hoe langzamer te Loepen en nu en dan 'bleef hij staan en raad pleegde rijn horloge. Midden onder het spreekuur hinderlijk, liefst wat later. Hij izou zoo lang dn de Laam blijven.... Plotseling haalde hij 'weer snel zijn lior- loge uit, zonder er op te kijken. „Ik moet mij Dalvids ruwe hart aanschaf fen uit rijn rooverstijd,mompelde hij. „Als er iemand is, die weinig tijd heeft, dan ben ik het wel Hij bleef staan bij de binnentrap, aan de tussehendeur van den dokter. Het w'as of hij Lood in zijn schoenen had, iets akelig ver moeids. Juist hier bij het hek stond hij: ook op dien Zaterdag, toen Scftvi buiilteni kWam en hiji plotseling over het kind begon te praten, en ihoe zij het in de nieuwe dokterswoning zonden hebben. Neen, neen, hij' moest' er op lostrekken. Het gaf niets weg te loopen zonder geld. Hij schelde moedig hard' aan en nog een tweede keer. Solvi opende de voordeur, eenigsrins ver schrikt „Ik heb haast! Ik wenschte je man te spreken en jou ook, klonk opgewekt zijn stem, terwijl Solvi hem voorging in de spreekkamer van den dokter. .Schikt het je soms, zwager dokter, oan mij. voor eenrge dagen vijf- of zeshonderd kro nen te leenen, op dent dag terug!" zeide hij luid ett haastig. „Ik heb ze onmiddellijk noodig. Als ik tijd had, beteeken de hot' -niets! Een metsel aar srekenomg, waarover te vroeg kan worden basahdkt. En je begrijpt, dat het in mijine positie niet aangaat om alle deuren plat ito loopen, om die som. te leenen. Ik moet imet het geld klaar staan onmiddel lijk I" Do dokter schöof zijn bril op rijn voor hoofd ent weer naar beneden. Nu begon hij hem af te vegen, terwijl zijn. verstaat dag, kalm gezicht eenigsrins besluite loosheid verried. „Je weet toch, dat alles wat ik als jong gezel heb opgespaard er mede gemoeid is. Ik was van. plan om ons een ameublement aan te schaffen en andere benoodigdtheden, die beter pasten dan «mijn ofude inboedel Maar liet vooruitzicht, om op financieel ge bied iiets Ite zeggen, te hebben* in de badin richting was overwegend, zoodat alles wat ik bezat in de twee aandeelen werd gestoken, terwijl eigenlijk één ïeetds te veel was. En sinds dien tijid zijn 'Solvi cn ik gaan sparen, opdat wij de 'nieuwe dokterswoning eenigs rins behoorlijk ingericht, kondén. betrekken." „Op den dag prompte terugbetaling, zwager!" verzekerde Faste. En je moet het geld bepaald' hebben De dokter wisselde een blik met rijn vrouw. „Hoog noodig voor eenige dagen." „De moeielijikhedd ligt daarin," zeide de dokter eenigsrins moedeloos, „dat de meu bels dadelijk bij ontvangst, moeten worden betaald. Ik moet het geld dus geheel en al bdameii veertien dagen zeker terughebben." ,Aoh kom, praat er toch niet over, alsof ik je om een eohte leening vroeg," riep Faste uit. „Je hebt- het geld de volgende week al terug.Hij voelde beider ontstemming ach ter hun goedhartigheid. „Ik wilde je alleen op de hoogte brengen, hoe de zaken; bij ons staan," verklaarde de dokter, -„dan 'behoef ije je ook niet. noode- loos, op ongelegen tijd te overhaastten. An ders is er geen grooter genoegen voor Solvi em mij, dan om je spoedig te kunnen; helpen met ons kleine beetje." Hij trok de lade van rijn schrijftafel open en begon in een zakboekje het geld op te tellen, dat Solvi achtereenvolgens in stapel tjes van honderd opzette.... „Neem mij al dat kleine geld niet kwa lijk samengekrabbeld, zie je, van recep ten en dergelijke, die dadelijk b.taald wor den.... Vijfhonderd -hebben wij, nietwaar Solvi en dat is zes rieeoo.Hier rijn nog vijftien kronen over.... „Je vindt het todh niet te akelig, dat je rijkdom voor eenige dagen van plaats ver andert," schertste Faste. „Nu, 'het is wel niet- precies hetzelfde of wiji ons klein kapitaal gezellig du; do schrijf tafel hébben liggen, of dat- hot. in do zakken van anderen romid'rolt," merkte Saliva op. „Maar het is je gegund, Faste!" Faste was op het punt van te antwoor den: ik zou even graag gloeiende koletn beet pakken, anaar hij bedacht rich en streek het geld bij elkaar.... „Het gaart goed met je jongen, nietwaar? Ik moet ginds weer aan het werk Maar >k dank jelui, ik dank jelui berden haitehjk," klonk liet in-de deur Faste voelde zich als geroosterd aan de c-ene zijde cn verlicht aan den anderen kant. Voor hot oogenblik had hij een wapenstil stand gesloten En toen hij de laan doorging en zich oprichtte en naar de boomtakken keek en eens flink uitblies, kon hij niet ont kennen, dat de toestand in den laatsten tijd wel een beetje holdér de bolder ging. Hij har! nu veertien dagen lang als oen rusteloos rad rondgedraaid... Hij grootte konsulr Mor- land, die op rijm engelsoh een morgemridje maakte en zag Wulffs boodscliapswagen van den dwarsweg komen. Deze hield stil en liet een dame uit, die bleek juffrouw Laura Groth te rijn. „Ik zag u daarboven;, Forla'nd! en wilde uitstappen om u goeden dag te zeg gen... Ik heb er iets voor over om te weten waarover U broedt, terwijl U zoo op uw een tje in de st-adslanm wandelt. U maakt op mij den zonderlingen indruk van den kluizenaar, die niemand zijn plannen toevertrouwt." Dit klonk eenigsrins hoogdravend en Fas te glimlachte. Zij moest eens weten, dat het een nuch tere vijfhonderd zeventig kronen waren die hij daar had uitgebroeid „Ik heb u niet meer gezien sedert dien feestdag in het badhotel of u bedankt voor uw aanspraak," vervolgde Laura in één woor denstroom, „er zweeft daarvan nog oem soort feestlicht over do stad. Ik zie steeds voor mij dat opgeheven, eigenaardige hoofd, met de brandende oogen en de krachtige uitdruk king. U stondt voor mijn geest als de ster ke aanvoerder, wienis fakkel brandt en licht verspreidt. Ik vergeet nooit de gezichte n aan de langemet bloemen versierde tafel. Zij straalden, alsof rij in eeq begoocheling op de toekomstige voorname stad blikten, waarvan U zoo innig waar zcidet, dat zoo goed als iedereen aan haar bouw had medegewerkt. Ik zag er, die van tranen niet hoera konden roepen tVordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1