BINNENLAND. In Moekden houdt de bevolking zich rus tig. Het zelfbewustzijn der troepen is terug gekeerd. Hande< en verkeer zijgi zeer leven dig. Men beweert echter, dat do beambten niet altijd te vertrouwen zijn en zelfs aan geheime bevelen van de Japanners gehoorza men. Het filiaal der Russische bank te Moek den is weer geopend. De verliezen der Ja panners bij Liaojang worden geschat op 30,000 man, wat ik voor waarschijnlijk houd'. De Daily Express heeft van zijn corres pondent té Tokio een telegram ontvangen, dat de b ide legers bij Mockdten slaags ge raakt zijn. De Russische stellingen worden thans door de art.lieric beschoten, die den aanval voor de infanterie voorbereidt. Alles schijnt erop te wijzen, dat deze veldslag do belangrijkste, vermoedelijk ook de bloedigste zal zijn. se dert het uitbreken der vijandelijkheden gele verd. Maarschalk Oyama is Vrijdag begonnen om de irstiucties, welke hem door den alge- meenen generalen staf zijn gegeven, ten uit voer te brengen, n.l. m Moekden aan te val len en nog eens door eene grootc omtrekken de beweging Koeropatkine's terugtoohtslijn af te snijden. Koeroki is nog niet in aanraking geweest met den vijand. Maarschalk Oyama heeft ver klaard, dat het front der Russische stelling zich uitstrekt over een breedte van ongeveer 20 K M De Russische cavalerie heeft de win- ter-uniformen van donker grijze kleur aan getrokken, waardoor zij minder gemakkelijk zichtbaar is. Oeneraal Kocropatkine heeft blijkens in formatie bij den gencralen staf te Tokio be langrijke versterkingen ontvangen, welke bij na dagelijks van Karbon aankomen. Hieruit k-idt men af, dat hij zich op een hardnekkige tegenstand voorbereidt. Oyama heeft den spoorweg doen herstel len en krijgt thans rechtstreeks van Daluy levensbehoeften. Twee divisies, die zich voor Port Arthur bevinden, hebben bevel ontvangen zich bij het leger van Oyama tc voegen. De bijzonderheden, door prins Radziwill ei> luitenant Christoforof bij hun aankomst uit Port-Arthur te Tsjifco verhaald, zijn ont zettend. Bij don kaatsten aanval, zeiden zij, loden de Japanners ontzaglijke verliezen oeinige dagen later nog zag men gewonden den arm opheffen om bijstand. Mem kon hen niet te huilp komen, daar onophoudelijk ge schoten werd. Met onbeschrijfelijke woede, eenig in de geschiedenis, werd gestreden. De Japanners wierpen zich in de bajonetten als waanzin nigen en in hun diepe kolonncs sloegen de granaten vreeselijke voren. Telkens als zij in de Russische liniën kwa- mon, hadden afschuwelijke worstelingen plaats, waarin zelfs gewonden streden tot zij dood vïelem. Men heeft vijanden gevonden aan elkaar geklemd, de tanden in eikaars keel en do vangers in de oogon, zóó de eeu wigheid ingegaan. Bij den 1 mitsten aanval werd de 9e. Ja- panseho divisie in twvo kolonnes, elk van eon brigade aangevoerd De eersten verzwak ten onder den stortvloed van ijzer en nu beval do oommandecrende generaal der 2e. op hen te schieten en maakte er zoo een eind aan. De haat. was zoo fel. dat wanneer zij voor en vi'aaid stonden, de Japanners de vuist schudden <n vloekten. Toch zijn er oogeii blik ken van ontspan ning, van scherts bijna. Op een dag dat het zwaar regende, was een groote troep Ja panners bijeengeschaard aan den voet van oen hoogte waarop een fort staat. Zij rie pen do Russen toe. „zegt eens gij daar bo ven, gij zit hoog en droog, komt eens hier om onzo plaats in te nementhans is het uw beurt, nat te worden'". De aanval is zoo verwoed en de verdedi ging zal zoo bloedig zijn. dat als Port-Ar thur wordt gonomen. er zonder eenigen twij fel een aJgemeene slachting zal worden aan gericht aan welke weinigen zullen ontkomen. Reeds sohijnen de omstreken een geweldige slachtplaats, waar duizenden lijken vergaan, die men niet hoeft kunnen wegvoeren. Do atank is zoo erg, dat de Russische soldaten zich do neusgaten met kamfer dioht stop pen. Op de vraag of de officieren dachten, dat Port-Arthur genomen zal worden «antwoord de prins Radziwill „Nooit!"' öhristoforof verklaarde „Ik verwed mijn hoofd dat do stad niet binnen een maand zal genomen worden. Daarna ik ben geen profeet." Gisteren word' een telegram ontvangen, dat generaal Orlof zich een kogel door het hoofd had gejaagd. Deze opper-r ff icier had in den slag bij Liaojang de opdracht om Koeroki. die den lin kervleugel van de Russische stelling had omgetrokken, doch daarbij te ver van de Japanscho troepen was geraakt en dus ern- stig gevaar liep te worden afgesneden, te rug te slaan. Ware die tegenaanval krachtiger doorge zet, wellicht was _<iaojang voor Koeropat- kine een overwinning geworden. De opper bevelhebber was zich het belang van die op dracht dan ook ter dege bewust. Jammer voor hem mislukte zijn plan, omdat op het kritieke oogenblik Orlof zwaar gewond werdzijn soldaten zetten toen niet door en zoo bleef den opperbevelhebber niets anders over dan zijn beroemd geworden terugtocht te aanvaarden. Wanneer generaal Orlof nu do hand aan zich zelf heeft geslagen, zou men mogen ver onderstellen, dat .iet slechts zijn verwon ding. maar ook zijn gebrek aan beleid de indirecte aanleiding is geweest tot bet nie* winnen van den grooten slag. Het Russische hospitaalschip Orel is te Barcelona aangekomen, op weg naar het oosten. Krachtens de schikking met betrekking tot- den te San Francisco liggenden Russf- schen kruiser Lena, mogen de officieren en manschappen zich vrij bewogen te San Fran cisco op voorwaarde, dat zij zoolang de oor log duurt niet buiten do stad gaan en niet naar Rusland zullen 'erugkoeren vóór over die kwestie tusschen Rus hond en Japan een regeling is getroffen. De Nowoje Wremja verklaart naar aan leiding van de beweerde aanhouding van eon Japanschcn spion in Denemarken, dat er talloozo Japanscho spionnen aan 't werk zijn op de Deenscho on Zweed se he kusten langs welke de Oostoco-vloot worvl verwacht. De Nowoje Wremja zegt. dajt Denemarken en Zweden, door het ongehinderd laten dezer monschcn zich bijna aan schending der neu traliteit schuldig maken en vraagt of beide landen kunnen waarborgen, dat door voor noemde Japanners geen aanslag op het os- kader wordt beraamd. Allerlei vThans hebben reeds 47 stoomschepen van verschillende landen, w«aaronder boo ten van bij.ua alle transatlantische lijnen, ook do Hollaud-Amerikalijn. Marconi-toestellen. zoodat op hun reizen met bet vasteland en met andero booten gesprekken kunnen wo' den gevoerd. Zoo was de „Deutschland" gelijk uit Hamburg wordt bericht op haar laatste reis, die nog geen 5i dag duurde, cl- kon dag in gesprek, op den eersten dag zelfs met- twee landstaties te New-York en met 3 andere stoom booten, zonder die te zien. De passagiers bleven zoodoende op de hoogte van 't geen in Oost en West voorviel. vDe Engelsche minister Balfour en Lyt- tclton zijn dezer dagen a's menschenredders opgetreden. Zij waren in Schotland met hun giliefkoosd kolfspel bezig, toen zij uit zee om hulp hoorden roepen. Het waren jongens in een zinkende h oi. Terwijl Balfour met eeu eind touw ^ver den schouder het water in- g'ng, roeiden Lytte'ton en anderen naar de zinkende beo'Zoo werden de knapen gered. vDo Beiersche politie doet ijverig op sporingen naar het echtpaar Johann en Bar bara Huber, 35 en 31 jaar oud, dat verdacht wordt van moord en berooving van de 24- jarige Cent a Falsch in de nabijheid van München in het begin van deze maand. Het lijik werd bijna geheel ontkleed in het naast- bijzijnde bosch ontdekt. De politie heeft 500 mark belooning uitgeloofd. vIn het dorp Rolfshagen, bij Hamburg, waar soldaten ingekwartierd liggen, heeft m een soldaat dood aan een strop vinden hangen. Ben boerenzoon had hem uit min nenijd doodgeslagen en daarna opgehangen. vCailer de man die Nelson-relieken stal uit het Invalidenhuis te Greenwich, is deswege veroordeeld tot 7 jaren dwangarbeid de zwaarste straf, welke kon worden toege past. Hij bracht eenige der gestolen voorwer pen uit Australië mede en wilde het doen voorkomen alsof hij die daar had ontdekt en ze met veel moeite wist te verwerven voor zijn vaderland. Maar het bleek, dat de schelm zelf de relieken gestolen en een deel daarvan verkocht had. vTe Weenen heeft een ambtenaar van een plaatselijke bankinstelling, zekere Anton Jenner, met een hem toevertrouwd bedrag van 235,000 kronen de vlucht genomen. Hij is tamelijk groot, heeft grijsblauwe oogendicht blond, rechtopstaand haar, kleine snor en draagt het hoofd eenigszins voorover gebogen. Verder rijdt hij fiets. Op zijn aanhouding en terugbezorging van het vermiste geld zijn belangrijke sommen gezet. vVerscheidene Öuitscke soldaten van een thans te Bremershaven teruggekeerde Oost-Aziatische brigade werden -vóór hun vertrek uit China door een dollen hond ge beten Zij werden onmiddellijk met Pas teur's serum ingespoten, maai' toch werden vier van hen door hondsdolheid aangetast Een genaseen tweede stierf, terwijl het schip (de „Lloyd"-stoomboot „Rhein") te Singapore lag; een derde sprong in zee ter hoogte van Algiers en den volgenden dag verdronk zich nog een soldaat op dezelfde wijze. KOLONIËN. OOST-INDIË. Men seint uit Batavia aan het Hbid. „Uit een onderzoek is gebleken dat tal van personen, meest Duitsche militairen, bij óe verraderszaak zijn betrokken." Van den wden. cdvielen en militairen gou verneur van Atjeh en Onderhoorigheden zijn onder dagtcokening van 19 en 22 Augustus de volgende telegrammen ontvangen I Bij oplichting in Panteh-Pit (Peusan- gan) zwaar gewond Europeesch sergeant Kleinveld en een inlandsch fuselieraan rander sneuvelde. IT. Bende hoofd T. Salie Silang met vele volgelingen onderwierp zich te Lbo Seuma- wè; ingeleverd 1 geweer model 95 en 10 achterlaadgeweren. (Java Ct.) Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 20 Sept. Geopend to 3.15 uur. De Voorzitter verzoekt den griffier voorlezing te doen van het Koninklijke be sluit, waarbij J. E. N. baron Schimmelpen- ninck van der Oye van Hoevelaken us be noemd tot voorzitter der Eerste Kamer, ge durende dit zittingjaar. Ingekomen is een afdruk van het Konink lijke besluit, houdende ontbinding der vorige Eerste Kamer. Voor kennisgeving aange nomen. Aan do orde is het onderzoek van de ge loofsbrieven van den Voorzitter en van do leden. De Voorzitter stelt voor drie commis sion hiertoe te benoemen, en wel één tot on derzoek van de geloofsbrieven van den Voor zitter. benevens van die der leden, gekozen voor Noordbrabant, Gelderland en Fries land eén tot onderzoek van die der h den voor Zuid holland, Zeeland, Utrecht en Drente, en een derde commissie tot onder zoek van die der leden voor Noordholland, Groningen en .Limburg. Het is het voornemen van den Voorzit ter thans eerst te doen onderzoeken den geloofsorief van den Vooratter, om na af loop daarvan de vergadering tot morgen ochtend te verdagen. De Voorzitter benoemt tot 'eden: van de eerste commissie, de heeren Rahuson, Michiels van Kessenioh, van Asch van Wijck van ae tweeae, de heeren Van Zinuicq Berg- maun, i Hooft, Dojes; voorde derde, de hee ren Godin de Beaufort, Bosch van Draken- stein, Sickenga. De vergadering wordt alsnu voor eenige oogenblikaen geschorst, ten einde do eerste commissie in de gelegenheid te stellen zich bezig te houden met het onderzoek van den geloofsbrief van den Voorzitter. Na heropening der vergadering adviseert de commissie bij monde van haren rapporteur den heer Ra hu sen, tot toelating van den vooratter als lid dezer Kamer. De vergadering vereenigt zich met deze conclusie, waarna zij wordt verdaagd tot morgenochtend 11 uur. Inmiddels worden de geloofsbrieven der andere leden door de benoemde commissien onderzocht. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 20 September. Geopend 3i ure. De heer Van Alpheu presideert als oudste lid in jaren en richt een welkomst woord tot de aanwezige leden. Spr. herinnert er aan, dat hij voor de derde maal geroepen is in deze zaal voor- loopig den voorzittersstoel in te nemen. Hij uit den wensch, als tolk der verga dering, een woord van waardeering uit te spreken voor het voorrecht, dat wij genie ten, de zitting weder door H. M. onze ge liefde Koningin te zien openen, ditmaal in een door ouderdom eerwaardig gebouw, voor het doel naar den eisch in orde gebracht. Oud echter of nieuw, waar Oranje woont in de harten van het Nederlandsche Volk, heeft op de waardeering van de persoon Harer Koninklijke Majesteit door Haar getrouwe Staten-Generaal, de plaats van samentref fen geen invloed. Spr. besloot met den wensch, dat de vele arbeid welke den Kamer wacht, moge strek ken tot heil van land en volk. (Applaus). Hierna wordt overgegaan tot het* opma ken eener nominatie voor voorzitter. Als eerste candidaat wordt gekozen de heer A. E. baron Mackay met 76 stemmen. Gekozen werd tot tweede candidaat dc heer Michiels van Verduyneu met 77 stem men en tot derden candidaat jhr. Roell met 79 stemmen. De nominatie zal aan H. M. de Koningin worden aangeboden, door de Oommissie van stemopneming, bestaande uit de heeren Lu- oassen, Van den Heuvel, Van Foreeist en Roessinglh en de heeren Jansen van Wijn bergen, Do Boer en Fock. De Kamer is daar na overgegaan tot het opnieuw samenstellen der afdeolingen. De afdcelingen kozen tot voorzitter, de heeren Lohmaoi, Michiels van Verduynen, Heemskerk. Van Dedem en Bos en tot on der-voorzatter de heeren Nolens, Lucassen, Mutsaers, Kolkman, Smidt. Tot leden van de commissie van redactie voor het Adres van Antwoord op de Troon rede, werden benoemd de heeren Lobman, Michiels, Heemskerk, v. Vlijmen, en Mar- ohant. De vergadering werd hierna gesloten. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 21 September, bevat de volgende Kon. bes'ui ten: op zijn verzoek, mot ingang van 1 October 1904, is aan J. O. H. Arntzenius eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van ad- junot-commies bij het departement van finan ciën; benoemd tot surnumerair van het kadaster J. W. Roelfesma, te Assen, en K. M. Sille- vise te 's Grawenhage op zijn \erzoek eervol ontslag verleend aan J. H. W. Lindeman te Utreoht, landmeter van het kadaster. benoemd tot concierge, boekbinder en be diende bij 's Rijks Arciiief in Noord-Holland te Haarlem J. W. Piepers, agent van politie te Haarlem benoemd tot binnenvader en bdnnenmoeder in het weeshuis te Buren W. Korff en diens echtgencote B. van der Oord; benoemd tot notaris te Bergambacht J. R. Mahlstede Jr., caudidaat-notaris aldaar; alsnog benoemd tot ridder 4c klasse M. W. O. onder intrekking van de hem toege kende eervolle vermelding de Amboinecsolie fuse.ier S. Langeloo, bij het Ned.-Indische le ger, ter zake van zijn gedrag bij de krijgsver richtingen in Atjeh gedurende het tweede halfjaar 1901 en het eerste halfjaar 1902. op zyn daartoe gedaan vei roek, eervol ontsiag uit s Rijks dienst verleend, met ingang van 1 Nov. a. s., aan den griffier bij de directie der marine te Hellevoetsin is L. J. G. Dey bevorderd tot griffier bij genoemde directie de commies -ij 's Rijks werven A. van Heusden bevorderd tot oommies bij 's Rijks werven de adjunct-commies B. D. de la Houssaye en aan gesteld tot adjunct-oommies de klerk W. H. van r Laag benoemd tot surnumerair van het kadaster J. W. Roelfsema, te Assen, en K. M. Sillevis, te 's-Gravenhage op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter van he: kadaster, aan J. H. W. Lin deman, te Utrecht op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunct-commies bij het Departement van Financiën, aan J. O. H. Arnt zenius benoemd tot burgemeester der gemeente Zes gehuchten J. Smulders; tot burgemeester der semeente Hedikhuizen A. van der Geld^ tot burgemeester der gemeente Doornspijk N. S. Ram bonnet tot burgemeester der gemeente Hei- en Boei- cop J. Pot. secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente H ndeloopen G. J. F. Avenhorn van Nauta tot burgemeester der cemcente Sloten (Fries land) O. Grecbe tot burgemeester der gemeente Schin op Geulle J. I\ H. Ruypers, secretaris dier ge meente op zijn reirzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter van de by Kon. besluit van 26 Nov. 1902 ingestelde plaatselijke commissie, welke haren zetel heeft in de gemeenn- Amersfoort, aan inr. P. J. F. van oorst Vader, en is als zoodanig benoemd mr. J. <J. H. Prikken, advo caat-procureur en kantonreohtoi-piaatsvervanger te Amersfoort. De opening der Staten-CleneraaL Men schrijft uit 's Gravonliage Voor t eerst in do oud-grafelijke zaal 'be groette H. M. do Koningin heden de Sta- ten-Generaal bij de intrede van het parle mentaire nieuwjaar. De oude ridderzaal leverde een trotschen aanblik op, gestoffeerd als zij nu was door den in kwart-cirkelvor mig geschaarde dignitarissen en genoodig- den, onder welke de dames thans in grooten getale, meest allen in hun kostbaarste anibts- klcedij of feestkleed. Van de tribune boven den hoofdingang zagen wij langzamerhand de zaal zich vullen. De leden der Volksverte genwoordiging links en rechts van Troon en podium geschaard. Achter de zetels der leden van weerskanten de genoodïgden eu hunne dames. Reobts van den troon de leden der hoogo staatscolleges (Rekenkamer, Hoogen Raad, enz.). Tegenover den troon, voor 't bureau., de leden van den Raad van State. Rechts en links van den troon de ministers de leden van het oorps diplomatique en vele hen vergezellende dames in den linkerhoek rechts van den Troon. In die groep merkte men op o. a. de voormalige president Steyn. Onder de genoodigden bevonden zich ook de Prinsen van Assahan. De Pers had niet het mooie uitzicht van vroeger in do Troonzaal, van waar zij een vr'en blik had op den stati- gen en kleurigen intooht van den Koninltl. stoet, met het wonderbaar lichteffect op den achtergrondDaarentegen konden de aan wezigen de gereserveerde en publieke tri bunes waren ingedeeld rechts en links van de afdeeling, waar stenografen en journalis ten hunne plaats hadden des te meer.ge nieten van de prachtige kleur- en lichtscha- keeringen, die het gouden zonlicht in rijke bundels wierp door de gekleurde vensterrui ten en dat het goud en de festoneeriug der costumes en de meestal lichte, elegante toi letten der dames op 't voerdeeligst deed uit komen. Ook ditmaal slechts enkele hiaten in de ainbtskleedi; der leden van de van 't gewone ambtsoostuuni afwijkende geestelijke gewaden of militaire uniformen. Het traditioneele gegons is in 't uur voor de komst der Koningin minder levendig't is alsof deze trotsehe, imponeerende zaal,met haar gedempt-wit licht, tot meerdere ernst stemt, ook onder het gemeenzaam samen zijn. Daar toch bemerkte men het onder scheid terstond, toen tegen 1 ure de gesohut- salvo's tot in deze omgeving doordrongen. Want dat is het voordeelmen was hier dichter bij de straatdrukte. Het onstuimig gejuich van 't volk drong getemperd door in de zaal en slechts de tonen van het Wil helmus, ook eenigszins gedempt, alsof zij kwamen van het achterdoek op een tooncel, stoorden de diepe stilte, waarfhêe de verga dering de door den opperceremoniemeester met stentor-stem aangekondigde komst van den vorstelijken stoet verbeidde, allen eer biedig staande, allen het gelaat gewend naar den hoofdingang. Van deze schreed H. M. de Koningin zachtkens voort, begeleid door den voorzitter der oommissie van ontvangst, den heer Van Zinnicq Bergmann, en gevolgd door H. M. de Koningin-Moeder en den Prins. De Koningin droeg e. gebrocheerd wit satijnen toilet, opgenomen nu: oranje-strik ken. en een daarbij behoorenden ïxmdon hoedde sjerp van het grootkruis van den Nederlaudschen Leeuw tooide de buste, ia M de Koningin-Moeder was gekleed in een pensée-fluweelen robe; Z. K H, de Pn'U droeg de vie-admi raaols-uniformMet de be kende zilveren stem, eenigszins snel, maar goed verstaanbaar, ofschoon niet zoo> scherp dragende naar de tribune als in de vórige Troonzaal, las H. M. de Troonrede voor., zno- dra Zij den troonzetel had bestegen. De ge schut-salvo's van buiten drongen naar hier wel eenigszins storend door. Nauwelijks was het openingswoord gesproken, of, op aanst'oh- tiimg van graaf Van Bylanidt, juichte geheel de vergadering miet een driewerf hoera Leve do Koningin! Leve de Koning:n-M''e- derLeve de PrinsEn daarna gingen H. M en de Vorstelijke personen, met hun gevcig. terug, de Koningin wijzende naar alle zij den. van waar men de deftige révérences van de dames kon waarnemen. Teruggaande, on derhield H. M. zich hoorbaar met den presi dent der commissie va.n ontvangst. Deze be geleidde H. M. naar den uitgang, langs het met tapijten belegde bordes en toen de com missie zich van hare taak had gekweten eu in de zaal terugkeerde, sloot baron Sehim- melpenninck v d. Oye deze vereenigdc ver gadering het was ecu zeer indrukwekkende, door hare trotsohe omgeving en li aa r majes tueus karakter zrer plechtige bijeenkomst. Of 't drukker was bij de opening van de Staten-Generaal dan vorige jaren, 't is moeie- Iijk te zeggen. Zeker heeft het weer op den toevloed van mensclien bij dergelijke gele genheden altijd veel invloed en fraaier als vandaag kon men 't zich bezwaarlijk denken. Het was wat koud misschien, maar dat heb ben de Hagenaars en de velen die van huk ten komen er wel voor over, om den «altijd weer bezienswaardigen stoet te zien. En zoo verwonderde 't dati ook niemand, dat reeds 2 uur voor het vertrek via den stoet van het Paleis, duizenden en nog eens duizenden zich in de straten en in de om geving van de koninklijke woning verzamel den. Da.-ir. zoo dicht mogelijk bij het Ruiter standbeeld, zoekt 't. publiek steeds een plaat je, en niet ten onrechte. Want het aan- en afrijden van de rijtuigen, die de hofdignita- rissen brengen, loont de moeite van het wachten. En nog meer is dit 't geval «als men, "200- «als gisteren het geval was, ook in de gelegen heid was H. M. de Koningin-Moeder toe te juichen, die na door de Koningin naar haar palcis in 't Voorhout te zijn begeleid, te ongeveer 12J uur aan het Palcis in 't Noord eindo a,ankwam. Voor dien tijd had zich daar reeds een eerewacht. gevormd door de le compagnie van het Ie bataljon grenadiers, opgesteld, onder commando van kapitein baron van Omphal Mulert, zoomede de Koninklijke Militaire Kapel, onder luitenant Bouwman. En zoo klonk daar krachtig en mooi het Wilhelmus, naast de hoera's der menigte, toen de Koningin-Moeder, aan den Ingang ontvangen door den Prins, het paleis bin nentrad Het tormeeren van den stoet geschiedde op de gewone wijze, en het behoeft nauwe lijks gezegd, dat het enthousiasme zeer groot was toen de Koningin in de zoogenaamde glazen koets stapte. Naast Haar was de Koningin-Moeder, te genover Haar de Prins gezeten. Onder luid hoezee-geroep, afgewisseld door een leve de Koninginnen en den Prins, va.n de overtalrijke menigte, tx*ok de stoet dooi de feestelijk met1 vlaggen getooide straten. Op het Binnenhof geen levendige toejui chingen ditmaal. Dat kou wel niet anders, nu er bijna geen publiek was 0111 te juichen. Aan den kant van de Tweede Kamer en het ministerie van waterstaat, was toch bijna niemand toegelaten. Slechts militairen aan alle zijden opgesteld, vormden dit keer bijna uitsluitend het oubliek, dat alleen was toe gelaten onder eenige der arcades. Wel was eerst als bij vorige gelegenheden publi«ki langs het ministerie van waterstaat door de politie toegelaten, doch op last van de mili taire overheid moest zich ook daar de me nigte verwijderen een teleurstelling voor oe velen die zich met moeite een plaatsje hadden veroverd. Intusschen zorgden de bevoorrechten, die in de gebouwen van het Binnenhof waren, voor een flink hoera, toen do Koningin, ge volgd door Haar Moeder en Gemaal, het bor des van de Ridderzaal betrad. Op dat bordes stond een eerewacht van de jagers en haie opgesteld, zoomede de commissie van in- en uitgeleide. Dat binnengaan van de Ridder zaal was een eenigszins grootscher aanblik van cv? wijze waarop H. M. zich naar de Ver- eenigde Vergadering begaf dan de vorige ja ren, toen de koets reeds na een korte zwen king van het gebouw voorreed. Op dat mo ment speelde de jagerrnuziek het Wilhelmus. Alleen de glazen koets bleef ditmaal, tij dens de plechtigheid in de zaal, op het Bin nenhof. De andere gala-koetsen werden door her zoogenaamde „helletje" naar de Hof straat gereden, om eerst weer voor te komen toen de stoet voor den terugweg moest wor den geformeerd. Niettegenstaande zich op den weg duizen den bevonden, geschiedde de terugtocht in de volmaaktste orde, onder aanhoudend ge juich. Voor de weeskinderen waren op het Vóór plein van het Mauritshuis plaatsen gereser veerd. De afzetting van den weg geschiedde be halve door het regiment grenadiers en jagers door troepenafdeelingen van bet 4e regiment uit Leiden, Delft en Gouda. Het Koninklijke bezoek a a n Amsterdam. Het programma voor het bezoek van H. M. de Koningin en Prins Hendrik aan de hoofdstad luidt als volgt: Zaterdag 24 dezer 3.56 aankomst Centraal station. Zondag 25 dezer 10 u. godsdienst oefening in de Nieuwe kerk2. u.4.30 rij toer en bezoek aan Artis. Maandag 26 dezer: 10.30 rijtoer en bezoek aan de Westersuiker- raffinaderij1.45 bezoek aan de Nederl. fa briek van werktuigen en spoorwegmate- rieel3*4.30 boottoot op het IJ; 8.15 be zoek aan den Stadsschouwburg. Dinsdag 27 dezer10 u. audiëntie voor militaire auto riteiten, 1 u. voor civiele4.305.30 u. rij toer en bezoek aan Arti et Amicitiae. Woens dag 28 dezer10 u. audiëntie voor commis- siën34.45 rijtoer en bezoek aan de Por- tug. Israël. Synagoge. Donderdag 29 dezer 10 u. audiëntie voor particulieren, 2.304.20 rijtoer en bezoek aan de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen (tot bijwoning van een buitengewone gecombineerde verga dering der beide afdeelingen)9 u. bal. Vrij dag 30 dezer vertrek van het Centraalsta tion. Men schrijft uit '3 Gravenhage H. M. de Koningin-Moeder, die bij Haar vorig bezoek aan de tentoonstelling van Ne- derlandsohe Kunstnijverheid, uitgeschreven door dc vereeniging Arti et Industrie, in het voormalig paleis „Buitenrust" den wensch had te kennen gegeven de tentoongestelde voorwerpen nogmaals te bezichtigen, had Haar verlangen geuit, dat dit tweede bezook geen officieel karakter zou dragen. Daarom was de tentoonstelling gisterenmiddag ook opengesteld voor het publiek, dat van deze gelegenheid een ruim gebruik had gemaakt. II. M., die vergezeld werd door baronesse van Ittersuni, jhr. De Ranitz en Ridder Pauw van Wieldnecht, werd aan den ingang van het tentoonstellingsgebouw ontvangen door het bestuur der vereeniging en daarna rondgeleid door den voorzitter der vereeni ging, den heer J. Mutters. Werden bij het vorig bezoek door H. - L. vooral de benedenzalen langdurig bezocht, dezen keer werden de benedenzalen slechts vluchtig bziohtigd, maar de in de bovenzalen uitgestalde voorwerpen nauwkeurig in oogen- schouw genomen. I11 enkele zalen verwijlde H. M. geruinien tijd en liet zich door den voorzitter eenige technische inlichtingen ge ven over de vervaardiging van verschillende Voorwerpen. H. M. de Koningin-Moeder, die eenige ma len Hare groote ingenomenheid met de ten toonstelling te kennen had gegeten, deed ver scheidene inkoopen. Na een bezoek van ongeveer drie kwartier verliet de Koninklijke rezookster ten 4 ure de tentoonstelling. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis teren namiddag even over half zes, weder de residentie venaten om naar Soestdijk terug te koeren. H M. de Koningin en Z. IC. H. de °rins hadden zich reed geruimen tijd te voren naar het btaatsspoorst.ition begeven, om af scheid te nemen van hunne Moeder. Enkele leden van de Hofhouding waren mede ter uit geleide aanwezig. Een weinig talrijk publiek was op iiet plankier en in de Rijnstraat «a«»n- -ezrg. Bii het vertrek van den trein hief bet publiek voor Koningin Emma een „hoera" aan, terwijl ook de Koningin en de Prins bij hun terugkeer van het station werden toegejuicht. H. M. de Koningin-Moeder arriveerde gis terenavond te 7.26 (Spoortijd) inet gevolg aan

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2