BINNENLAND. Op den 31on Augodtus trokken de Japan nors over het grootste deel van het aanvals front terug, dodi zij bleven 'stand honden in vier kleinere werken op het Noord-ooste lijke front, welke zij veroverd hadden. Japanners, die te Tsjifoe aankomen, ver klaren dat hun landgenoot©» voor hot weer standsvermogen van Port Arthur en de hard nekkige verdediging groot respect hebben Intusschen is de tactiek, die thans gevolgd wordt, dio van „langzaam, maar zeker.'' Bevestigd wordt dat do poging om Ki- kwan-sjan to veroveren, den Japanners een hoel regiment hoeft gekcet. Daaruit blijkt dus, dat. zij nog heel wat moeielijkhcdcu zul len hebben te overwinnen, want er zijn nog tal van forten, die zij vooraf moeten ver overen. Het Reuierbureau verneemt uit volstrekt betrouwbare bron uit Sjanghai, dat de Rus- sischo vlo t, wegens het onderbrt ken bom bardement van do haven, besloten is eon uitval to doen, om naar een neutrale haven te ontkomen. Van het oorlogstoomocl zijn nog j de vol' gende berichten ontvangen. Londen2.} Sept. Uit Tsingtou wordt ge meld, dat een Russische zee-officier aldaar een officieel bericht had ontvangen, dat de cholera was uitgebroken te Port-Arthur. Tot aan 19 September waren nog wel weinig gevallen voorgekomen, doch men is ernstig bevreesd dat de ziekte zich zal uitbreiden. Tokio, 23 Sept. Een officieel telegram be treffende de gevechten op 20 dezer bij de steden Taling en Saloengkoe, op 60 mijlen ten noordoosten van Liaojang, luidt „Onzo afdeeling rukte voorwaarts door Sji-hung-tsjung en viel den 20sten den vijand aan, die bij Taling sterk was één compagnie infanterie, een klein detachement cavalerie en één machine-kanon, en bij Saloengkoe stork was één bataljon infanterie en 500 man cavalerie mot 6 snelvuurkanonnen en één machinckanon. Saloengkoe ligt S mijlen noordelijk var Talin. De vijand werd naar het noorden terugge dreven. De Russen heten 19 dooden op het slagveld. Wij maakten eenige goederen buit Onze verliezen waren zeer gering. Londen, 2J/ Sept. De Daily Chronicle ont ving uit Liaojang een telegram van den 20. dezer, volgons welk bericht een strenge koude hecrscht, gepaard met hevige regens. De Ja- panseho troepen, die zonder tenten zijn, heb ben daarvan veel te lijden, terwijl de wegen ongeschikt worden voor de transporten. De Russische strijdmacht bewaakt nog steeds hot front en do beide flanken van Koeroki, wiens leger nu en dan in een klein gevecht wordt gewikkeld. Officieel wordt bevestigd, dat de verlie zen der Japanners in de gevechten van 25 Augustus tot 4 September hebben bedragen 21.000 man. liet moreel der Japansche troe pen is echter niet ernstig geschokt en zij zijn in prachtige oonditie. Do gapingen in bu:ino gelederen zijn reeds weer aangevuld. De troe pen verlangen er naar voorwaarts te ruk ken. Petersburg, 23 Sept. Een telegram van generaal Snoliarof van 22 dezer, aan den generalen staf meldt, dat ten noorden van het dorp Bianjioepoesa op den weg naar Talin het wort nikken van de voorste troe- ponafdeclingcn des vijands bespeurd is. Londen, 2.'/ Sept. De Express ontving gis teren oen telegram uit Kobe, dat de Japan ners do Engelscho stoomboot „Crusader" hebben aangehouden, welke van Portland (Oregon, Ver. Staten) bestemd was naar Wladiwostok. De aanhouding geschiedde in de Tsoegaroo- straat. Dte „Crusader" is naar Hakodate op gebracht. Men zal zioh herinneren, dat de Russische kruisers van het Wladiwcetok-cskader de vrachtboot Arabia in beslag hadden genu men, geladen met. spoorwegmaterieel en meel. bestemd voor Japamsohc handelaars. Het prijagorecht te Wladiwostok heeft beslist, dat- deze in beslagneming rechtmatig is geschied. Deze quaestie heeft in Amerika aanstoot gegeven. Daar is men het met do Russische opvattingen omtrent- den aard van contra bande niet eens. De Amerikaanschi- regce- ring heeft een krachtig protest ingediend bij de Russische, waarvan de tekst ojxuibaar ge maakt ia door Laf fan's agentschap Het protest word den 30en Augustus door den Amerikaansehen staatssecretaris Hay overgeseind aan den Amerikaansehen gezant te Petersburg, om daar ter kennis te worden gebracht van de Russische regeering. Hay zegt, dat de Verecnigde Staten de beslissing van het. prijsgerccht te Wladiwo stok niet zullen kunnen aanvaarden, liet prijsgorecht schijnt zijn uitspraak te hebben gedaan zonder rekening te houden met de aangenomen beginselen van het internatio nale recht. De Amcrikaansche regeering kan geen ge noegen nemen met- een besluit, waarbij tele graaf-. telefoon- en spoorweematericel, be stemd voor niet-geblokkeerde havens van oen oorlogvoerenden staat, tot contrabande worden verklaard. Verder zegt Hay. dat ar tikelen, welke voor oorlogsdoc'.ewlen zouden kunnen worden gebruikt, aooaW steenkool, katoen en graaien, niet mogen wonden b schouwd als in aanmerking komende om ie worden in beslag genomen esi prijs verklaard, tenzij er bewijzen voorhanden zijn, dat be- dooldo artikelen bestemd zijn voor leger of vloot van een der oorlogvoerende partijen. „De aanvaarding van bot beginsel' zoo vervolgt Hay „dat schijnt te zij» gefor muleerd door I et prijsgerccht te Wladiwo stok. en dat. tot dusver door de Russische regeering noch gedesavoueerd, noch nader verklaard is, zou. indien hot in al zijn conse- quonties werd toegepast, met zich brengen de volkomen vernietiging vam aJlen neutra len handel mot de niet-iombattanten in Ja pan. Het. maakt iedere blokkade overbodig: het ontneemt elke beteeken is aan het be ginsel. vastgelegd in da Panische Verklaring, «afgekondigd in het- Keizerlijk Fesluit van den 29en Februari 1.1., wolk beginsel luidt, dat ecu blokkade, om bindend te zijn. effec tief moet wezen. De uitspraak van het krijgs- gerecht te Vladivostok doet alle onderscheid tusschen handel met. goederen, die oorlogs- oontrabande, eti handel met goederen, dio dat. niet zijn, verdwijnen zij is, in liet wezen der zaak, een oorlogsverklaring tegen iederou handel, van welken aard ook, tusschen do bewoners van een neutralen staat en van een oorlogvoerende mogendheid.'' Het jelegram van 7Tay eindigt aldus: Gij moet aan graaf Lamsdorf onze gevoe lens van diep leedwezen en ernstige onge rustheid bij het vernemen der'beslissing van het- prijsge recht zonder verzachting over bren gen. Gij moet een ernstig protest indienen, en zoggen, dat de regeering der Vereenigde Sta ten het betreurt, het beginsel, waarop de t» sliïsiug van den krijgsraad berust, niet te kunnen aanvaarden en nog veel minder kan goedkeuren dat <Et begisel tot politieke ge dragslijn worde verheven.'' Allerlei vDo tarievenoorlog tusschen de Atlan tische stoomvaartmaatschappijen en de „Cunard lijn schijnt te zullen eindigen met de overwinning van laatstgenoemde maat schappij. Een der Duitsche maatschappijen, die den prijs voor den overtocht naar Amerika zoo zeer verlaagde (om dt> „Cunard"-lijn te dwin gen tot afstand doen van hare Hongaarsche concessies), namelijk de „Nord-Deutsehe Llovd". gaf reeds last aan hare agenten 'e Liverpool om de vervoerprijzen voor tusschen- dekspas-agiers weder to verhoogen van f 24 tot 36. D> rtamburg-Amerika-lijn zal desgelijks doéti en het is te verwachten, dat al de ver bonden maatschappijen dit voorbeeld volgen. vUit New-York komt de mcdedeeling, dat do overstroomingen der Rio Grande oen niet-.illedaagsche internationale verwikkeling veroorzaakt hebben Men weet dat die rivier de grens vormt' tusschen de Vereenigde Staten en Mexico. Nu heeft die rivier, bij het buiten hare oevers tresden nabij Hidalgo, in den staat Texas, een nieuwen loop genomen, verschei deue mijlen van de oude bedding verwijderd en zoodoende bij de Vereenigd Staten een gedeelte van Mexico gevoegd, met j rachtige vette weiden eu duizenden schapen cn geiten vDe Eugelsche afschaffers, vegetariërs en niet-rookers juichen ia de overwinning van den wandelaar Geo H. Allen, een geheel onthouder, vegetariër en nict-rooker, die den weg van Land's End naar John O'Groat-s een afstand van 1000 mijlen aflegde in 17 dagen en daarmede het vorige record, van 24 dagen en eenige uren, glansrijk heeft geslagen. vHoeveel cr ook gestaakt wordt te Mar seille; de stierengevechten staken niet en Zondag gaf een Spaansch stierengevecht, waarin zes stieren werden gedood, aanleiding tot een ongeiub. VerscJieidene toeschouwers waren, om be ter te Kunnen zien, in de nauwe gang gaai Staan, welke rondom de arena loopt en en veilige uitweg voor de matadors vormt. Toen nu de derde stier in gevecht was met zijïi kwellers en op een van hen toesnelde, sprong do man over de omheining, maar de stier, die hem nakwam, trof een der toeschou wers, een Spanjaard, en doorboorde hem de borst met zijn horens. De gewonde werd u hopeloozen toestand weggedragen. Maar het stierengevecht werd daardoor niet verstoord. Men werkte het geheele programma af. vTe Athene zijn zeventien politie-agen- ten in hechtenis genomen wegens het ple gen van diefstallen en inbraken. Men verwacht, dat er nog meer ontrouwe wachters gevangen genomen zullen wordeu H M. de Koningin gaf gisteren och tend gevolg aan Haar voornemen met Z. K. H. den Prins der Nederlanden de kunstnr- verheidstentoonstelling van de vereeniging „Arti et Industrvae" te 's Gravenhage te be zoeken. Na ruim een uur op de tentoonstelling ie hebben doorgebracht, vertrok het Vorstelijks Paar, nadat de Koningin „Arti's" voorzitter Haren dank had betuigd voor zijn voor lichting cn hem verzocht had Hare ingeno menheid met de tentoonstelling aan de ver schillende heeren te willen overbrengen. Eene talrijke menigte juichte buiten do Koningin en den Prins toe bij Hunne komst en Hun vertrek. Aan het diner, dat H. M. de Ko ningin morgen te Amsterdam geeft, zijn be halve de gewone gasten genoodigd Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter te Londeu baron Gericke van Herwijnen en de heer A. C. v. d. Hoop, consul-generaal te Kaapstad, beiden met verlof hier te lande. H. M. de Koningin heeft onmiddellijk na het vernemen von den brand te Alfen, f 75 ter beschikking gesteld van den arbei der K de Kleijn, wiens geheele niet-verze- kerdo have en goed bij deu brand werden vermeld. De hertog en da hertogin van Meck lenburg zullon in het laatst der volgende week van Socstdijk vertrekken en naar En geland reizen. In plaats van jhr. Van Reigersberg Versluya zal de lo luit. jhr. Van der Wijck als ordonnance-officicr behooren tot het ge volg van H. M. te Amsterdam. De audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zal, te be ginnen met Dinsdag 27 dezer, weder gere geld plaats hebben. Verhooging van het accijns op het gedistilleerd. De voorgestelde verhooging van den ge distilleerd accijns, reeds aangekondigd in de rede, gehouden bij de aanbieding dor Staats- Ix-grooting voor 1905, bedraagt f 7 per hecto liter. Do thans ingediende wetsvoordracht heeft dus dezelfde strekking als het wets ontwerp. dat onder gelijk opschrift in De cern lier 1902 bij de Staton-Generaal is aan hangig gemaakt, doch later, toen tengevolge vw toevallige omstandigheden op eenvou dige wijzo in het bestaande tekort kon wor den voorzien, door do regeering is terugge nomen. De minister van Financiën verheugt zich te kunnen constateeron, dat bijna al de be zwaren, die destijds tegen het voorstel zijn te berde gebracht, thans niet meer met grond kunnen worden opgeworpen. Nog eene bedenking is er, waarvan niet kan worden gezegd, dat zij hare actualiteit heeft verloren, namelijk de vraag of verheo- ging van den accijns invloed zal hebben op het. misbruik van sterken drank. De minister gelooft, dat de voorgestelde verhooging gun- stigon invloed zal kunnen hebben. Die aan nemelijkheid bestaat z. i. in zoo groote mate, dat hij de vermeerdering van de op brengst der belasting 4 ton lager schait. Ingediend is een we'sontwerp tot goed keuring van den onderhaudschen verkoop van het klooster der Augustinessen. genaamd „Socterbeek" te Beursen, met aanhoorighe- den en van kroondomein, alles aldaar gele gen, aan de Vereeniging „Augustinessen" te Beursen. Uit. de memorie van toelichting blijkt dat de goederen, daaronder begrepen die van het kroondomein, zijn geschat door 3 deskundi gen. Aan de hand van die schatting is als koopsom f 7000 voor liet klooster c. a. en f 2000 voor den tot het. kroondomein behoo renden tuin gevraagd en aangenomen, voor behoudens goedkeuring oij de wet. Vonkentelegrafie. Omtrent de concessie, die door de regeering verleend zou zijn «aan een syndicaal voor vonkentelegrafie in Oost-Indie, waarover in de pers reeds een en ander is te doen geweest, heeft het Vad. thans iet3 naders vernomen. Het olad schrijft het volgende: De concessie is dan, volgens onze inlich tingen, inderdaad aangevraagd, toen de gou verneur-generaal "Van Heutsz nog hier te lande was, door de heeren Delprat, onder directeur dei* Mocara Enim, en Wakkers, oud-majoor der genie O.-I. leger. Naar aan leiding daarvan heeft de heer Van Heutsz een bezoek gebracht aan de Marconi-inrich- ting aan den Overtoom te Amsterdam, d»e hij met veel ingenomenheid bezichtigde. Na overleg tusschen den minister van koloniën. <iie aanvankelijk het liefst zag, dat de landvoogd zelf in Iudië de zaak bedissel de, en den gouverneur-generaal, die liever wilde, dat de regeering hier te lande de on derhandelingen ten einde voerde, werd tot het laatste besloten. Onderhandeld is toen tusschen koloniën eener- en ae heeren Delprat en Wakkers an derszij ds en het resultaat is geweest, dat een voorloopig schema van concessie in elkaar :s gezet. Maar daarop moet nog de bewilliging van de Marconi Wireless Comp«any verkregen worden, wat ten aanzien van twee der dooi de Nederlandsche regeering gestelde voor waarden waarschijnlijk moeielijkheden "al opleveren. De eerste dier voorwaarden is, dat de Staat ten allen tiido in Indië de Marconi- inrichtmgen zal kunnen naasten. Deze voor waarde wordt door den minister streng vast gehouden, nu hij zich door den toestand der Indische geldmiddelen niet verantwoord acht uit de Indische gelden proefnemingen van gouvernementswege te bekostigen. En die naasting zou geschieden met vergoeding van niet veel meer dan de gemaakte kosten. De tweede voorwaarde, waarin de Marconi Wireless Company ook niet veel trek zal hebben, is dat seinen van alle systemen zullen moeten worden aangenomen. Dit is technisch mogelijk, maar de Marconi-Maatschappij richt begrijpelijkerwijs haar toestellen liever zoodanig in. dat slechts seinen van Marconi- toestellen kunnen worden opgevangen. Het is dus nog de vraag of op den grond slag van dezo voorwaarden overeenstemming met de Marconi-Maatschappij verkrijgbaar zal blijken. Dit bericht wordt dioor het. „Handelsblad" als volgt verbeterd. Wel werd bij de Regeering, geruimen tijd geleden, een aanvraag tot concessie ontvan gen, maar met van de beide door het Vader land genoemde heeren. In de ontworpen concessie-voorwaarden wordt de Marconi- Maatschappij in het geheel niet genoemd, de concessionaris is geheel vrij in de keuze van het stelsel. Dit ook tot verbetering van een door ons vroeger medegedeeld bericht. Daar de concessie-voorwaarden hem de ver plichting opleggen ook met and^rö*'stelsels berichten te wisselen, is het wel niet aan te nemen dat hij zich zou binden aan eenige maatschappij op zulk een wijze, die hem het nakomen dezer verplichting zou beletten. De Marconi-Maatschappij staat dan ook geheel buiten de genoemde besprekingen. Dat de Regeering in de concessie-voorwaarden de noodige voorzorgen genomen heeft om Ie ouderneming een nationaal karakter te doen behouden, behoeft wel geen betoog. Behalve de reeds vroeger vermelde hoofdambtenaren \Vordt ook voor de bctrek- king van secretaris-generaal bij het depv.le nient van Justitie, genoemd mr, J. W S. A. Versteeg, chef der afdeeling arbeid ran het departement van Binnenlandsche Zaken. De Hoogo Raad heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen de volgende lijst vau aanbeveling van zes candidaten voor de vaca ture van eene Raadslieersplaats, ontstaan door het eervol ontslag verleend aan den raadsheer mr. A. J. Clant van der Mijll 1. mr. S. Gratama, rechter in do arrondis- scments-recht bank te Rotterdam 2. mr. A. J. L. Nijpels, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem 3. mr. J. H. van Goor, raadsheer in het gerechtshof +o Amsterdam 4. mr. P. C. 't Hooit, raadsheer in het g:rechtshof te Arnhem; 5. mr. J. C de Vrios, advocaat bij net gerechte hof en de arrondissemonts-rechtba nk tc Amsterdam; - 6. mr. I. de Greve, raadsheer in het1 go- rechtshof te Leeuwarden. Eüo Bergsma. Woensd.ag herdacht dc heer Edo Bergsma den dag dat hij voor 20 jaar geleden tot voorzitter van den Alg. Nod WHriïdersbond werd benoemd. Hei dag. bestuur van genoemden Bond begaf zicii naar Enscuedé en vereerde den heer Bergs ma een ets, naar een schilderij van De Bock door Graadt v. Roggen. Naar men verneemt is de heer Hugo Luytén te 's Gravenhage, directeur der ver zekeringsbank ..De Nederlanden" te Rotter dam, benoemd tot ridder in de orde van Jezus Christus van Portugal. Te 's Gravenhage is bericht ontvangen van het overlijden, Donderdag op zijn brtcn- goed te Diepenheim, in den ouderdom van 79 jaren, van jlir. mr. G. J. C. Schimmel- penninck, ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw, kamerheer in buitengewo nen dienst van H. M. de Koningin, oud-lid van Ged. Staten van Overijssel. De begrafenis zal Maandag a.s. plaats heb ben op (oud) „Eik-en-Duinen" te 's Graven hage. Te 's Gravenhage is op 78-jarigen leef tijd overleden de gepens. majoor der infani- terie N. G. van Huffel, van het Oost-Indische leger. De overledene werd 14 Juni 1848 benoemd tot 2e luitenant bij genoemd leger, vertrok in datzelfde jaar naar Indië, werd daar 20 Dec. 1857 bevorderd tot kapitein, nam in dien rang deel aan de expeditie op Borneo en werd 4 Juli 1865 benoemd tot majoor. Vijf jaren later is bij wegens lichaamsge breken goponsionneerd. Met zeer veel leedwezen, niet het minst in de kringen der binnenlandsche stoom vaart, waarin hij een overwegende rol heeft gespeeld, zal vernomen worden, dat op 72- jarigen leeftijd te Kapelle a/d. IJsel is over leden de heer G. W. Lans, o. m. directeur der sleepdienstreederij Van der Garden Co., tevens een der meest bekende industriee- len in die stroken. Lange jaren zoo lezen wij in de Scheep vaart was hij een der leidende persoon lijkheden in de Vereeniging tot behartiging der Stoomvaartbelangen in Nederland, welke door haar degelijke adviezen bij de regee- ring en de verschillende waterstaats-autori teiten zeer in de gunst staat en wier wenken op het terrein, dat zij voor haar werkzaam heden heeft gekozen, in de meeste gevallen werclen opgevolgd. De sleepdienst Van der Garden Co. was onder het energieke bestuur van den heer Lans zeer bekend en heeft ook op het gebied van het openhouden der binnenwateren des winters bij ijsgang, aan handel en verkeer belangrijke diensten bewezen. Hulde P. W. Janssen Eene commissie heeft zich gevormd ter voorbe reiding van eene hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer P. W. Janssen. Als zicht bare herinnering aan den ontslapen weldoe ner zou men te Amsterdam, waar de be kende weldoener woonde, de stichting wen- schen van een park met gedenkteeken, zoo als reeds bestaan ter nagedachtenis van Sarphati en A. C Wertheim. Vermoedelijk zal de exploitatie van het telegraafnet in Ned.-Inuië door de Duitsch- Nederlandsche Telegraaf-maatschappij met 1 Juni 1905 aanvangen. Tram Haarle mA msterdam. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze eleetri- sohe tramlijn 1 October voor het verkeer opengesteld worden. Uit de vOorloopigo dienstregeling blijkt, dat van 7 uur 's mor gens tot 8 uur 's avonds telkens om de 10 minuten een tram vertrekt., en ten slotte tusschen 8 en 11 uur 's avonds 10 trams rij den. Van Amsterdam gaat naar Haarlem van 8 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds tel kens een tram om de 10 minuten, en ten slotte van 9 tot 12 uur 's avonds 10 trams. Er zullen 16 treinen doorlöopen van Am sterdam naar Zandvoort. Van Haarlem naar Zandvoort en terug zullen rijlden 31 trams. De rit AmsterdamHaarlem duurt 57 mi nuten. De tarieven zijn hooger dan die der H. IJ. S. M. Een enkele reis le klas Amsterdam Haarlem of omgekeerd kost 60 cents, 2e klas 40 cents, retour le 85 cents, retour 2e 60 cents. Van HaarlemHalfweg zijn deze cijfers le klas enkele reis 35 en retour 50 en 2e klas 25 en 30 oents; voor AmsterdamAerden- liout of omgekeerd lo klas enkele reis 75 ets., retour 105 ets., 2e klas enkele reis 50 cents en retour 75 cents; voor AmsterdamBloe- mendaal of omgekeerd le klas enkele reis 70 cents, retour 105 cents, 2e klas enkele reis 52 cents, retour 80 cents. Vlekziekte-serum. Tusschen 1 Maart en 13 Sept. 11. is door de Rijks-serum- inrichting te Rotterdam aan 109 over de verschillende provinciën verspreide veeart sen kosteloos verstrekt 345 KG. vlekziekte seri m, vertegenwoordigende eene waarde van ruim f 20.000. Uit de diamant-industrie. Do roosjessnijdslers, vormende vakgroep Vil van den A. N. D. B., hebben een vergade ring gehouden en daarin een ontwerp-loan- tarief aangenomen, dat een vetfhooging van loon niet 40 pCt. beduidt. Dit nieuwe tarief zal nu aaai de A. J. V. worden voorgelegd. Het. bondsbestuur hoopt de invoering er van met medewerking van dc juweliers te verkrijgen, daar de rcosjes- snijdsters in verhouding tot de overige bran ches van diamantnijverheid zeer stiefmoeder lijk bedeeld zij». Staking. Donderdagmorgen brak onder de wijkknechts der Melkinrichting" te Gouda een .staking uit, omdat iemand van buiten als knecht was aangenomen, van wien men duchtte, dat hij een anderen knecht broodeloos zou maken. Het rondbrengen van de melk door de stad had niet plaats, wat natuurlijk veel ongerief veroorzaakte. Er is hierin reeds voorzien door het aannemen van nieuw personeel, terwijl de stakers, ten ge tale van 25, zijn ontslagen. Do ontslagen wijkknechts van de fabriek van melkproducten te Gouda hebben nu zelf een melkhandel geopend ©n trachten klanten van de melkinrichting van hunne melk te doen nemen. Dit' gelukt hun vrij wel, voornamelijk in de arbeiders wijken, waar men natuurlijk aan het ontslag der werklieden minder gunstige motieven van den directeur der fabriek toeschrijft. De ingestorte huizen. Door ,den rechter commissaris worden alle werklie den en andere personen gehoord, die betrok- i ken zijn bij, de twee aan de Da Costakade te 'Amsterdam ingestorte perceelen. Voor zoover men geloof kan hechten aan verschillende in omloop zijnde geruchten schrijft ae Tel. moet het rapport der drie deskundigen geene conclusie die bezwarend is voor den eigenbouwer J. Klem inhouden. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stonden Donderdag drie personen tereciit we gens do bekende inbraken ten huize van een geneesheer in de Parkstraat aldaar en in de woning van een dame aan het Bezuidenhout, door de Haagsche rechtbank veroordeeld een tot 3 jaar met aftrek van de preventieve hechtenis; de beide anderen tot 4 jaar gevan genisstraf. Adv.-generaal, de opgelegde straffen in verhouding tot het ernstige misdrijf niet te zwaar achtende, vorderde bevestiging van het vonnis, met dien verstande, dat van het ondergane voorarrest voor den eersten be klaagd© niet in mindering zou worden ge bracht. Voor dezen laatste vroeg mr. G. M. Palthe Wesenhagen vermindering van straf. Uitspraak 6 October. Meineed. De rechtbank te Amster dam veroordeelde gisteren Van Gelder tot» 9 maanden Matin tot 1 jaar, wegens meineed, waartoe zij waren overgehaald door den leer- aar in de Fransche taal, bsëedigd trans!ateur M„ di^ deswege tot' 1 jaar indertijd is ver oordeeld. Het requisitoir voor de beide be klaagden luidde resp. 1 jaar en 6 maan den, en 2 jaar. De beklaagden leg den den meineed af als getuigen in een on beduidende strafzaak tegen de huishoudster van den leeraar M., die wegens mishande ling heeft terechtgestaan. Oplichting met premielo- te li. De rechtbank te Rotterdam deed 1'.on derdag uitspraak in de zaak van E. van F 47 jaar, directeur der Binnen- en Bui ten- la ndsche premieloten-credietvereeniging te Amsterdam, beschuldigd van oplichting met premieloten. De rechtbank achtte het wet tig en overtuigend bewijs niet geleverd en sprak beklaagde vrij. De eiseïï. was 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. L. W. van Gigch werd niet ontvankelijk verklaard in zijn verzoek tot nietig-verklaring der dagvaarding. Geen valsohheid in ge schrifte. De rechtbank te Haarlem, giste ren uitspraak doende in de zaak van den «aannemer ,1. de Koning, te Edam, dïe be schuldigd was van valsohheid in geschrifte, sprak hem vrij, omdat het door hem ter inschrijving ingediende biljet niet voldeed aan artikel 447 der algemeene voorwaarden van het departement van Waterstaat en dus door de indiening geen schade had kunnen ontstaan. Diefstal. Voor de rechtbank te Middelburg werd gisteren behande'd de zaak tegen L., 25 jaar, hofmeester in dienst van de maatschappii „Zeeland", beklaagd van diefstal van geld ten nadeele van den ohef- steward. Tegen beklaagde werd één jaar gevange nisstraf geëisckt, onder aftrek van de preven tieve hechtenis. De verdediger, mr. Evers, betwistte op grond van art. 25 van het wetboek van straf vordering de ontvankelijkheid van den offi cier van justitie, om de zaak hier te berech ten, daar de reederij „Zeeland" haar zetel te Amsterdam heeft gevestigd. Uitspraak 30 dezer. Het O.M. bij die rechtbank te 's Herto genbosch heeft tegen de vroedvrouw B. geb. v. D. aldaar, beschuldigd vau liet bevorde ren van abortus, eene gevangenisstraf van 5 jaar en ontzegging voor den tijd van 10 jaar van het recht om als verloskundige werk zaam te zijn, geëischt. Spoorwegdiefstal len te Rot terdam. Herhaaldelijk kwamen in den laatsten tijd te Rotterdam klachten bij de politie in van diefstal van goederen, gepleegd tijdens het verveer per spoor van het station D. P. aldaar. Nadat het met veel moeite ge lukt was een spoor te vinden, waar het ge stolen© bleef, is thans door den inspecteur van politie A. J. Heuff, met eenige agenten een inval gedaan, in het bierhuis van de houd ster L. H. v. D., in het Hang no. 99, en werden bij huiszoeking aldaar een heele par tij goederen gevonden, altemaal van spoor wegdiefstallen afkomstig. Onder meer een de vorige week vermiste looper, 33 el lang, waarvan al 3 el was afgesnedenvoorts 3 karpetten, enkele tapijten, en een massa linnen- en wollen goederen. Do bedoelde bierhuishoudster, naar het politie-bureau in de Pauwensteeg gebracht en in verhoor genomen, bekende deze goe deren van een spoorwegman te hebben ge kocht. Verschillende spoorwegbeambten zijn daarop met haar geconfronteerd, en uit die mannen wees zijl een besteller der H. IJ. S. M. aan als dengene, die haar deze goederen beneden de waarde verkocht had. Hoewel hij tot dusverre pertinent ontkent, is deze besteller voorloopig in bewaring gesteld. N. R. Ct. Op keeterdaad betrapt. Een politie-agent te Amsterdam heeft op liee- terdaad betrapt een persoon, die een col lectebus ledigde, waarmede hij langs de hui zen voor weduwen en weeaen had gecollec teerd. Inbraak. Door inbraak is uit een lie leen liuis te 's Gravenhage voor een aan zienlijk bedrag aan gouden en zilveren wer ken gestolen. Door dé politie zijn de gestolen voorwerpen in beslag genomen. De dieven zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Brand te Amsterdam. Door het uit de hand laten vallen van een brandende petroleumlamp ontstond gisterenavond om 8 uur op de tweede verdieping .van een per ceel in de Kerkstraat te Amsterdam, bewoond docr de familie J. P. de Boer, brand. De éta ge brandde geheel uit. De heer dc Boer was voor f 3000 verzekerd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2