BINNENLAND. aoon van een bawdelaar in do stad Oufa, Sazanoff genaamd.. Hij studeerde aan do universiteit te Moskou, werd later gedepor teerd -naar do provincie Tomsk, van waar hij wist te ontsnappen. Daar werkt© hij aan verschillendo oourantan en was een tijdje ge plaatst. aan de administratie van spoorwegen. Sazanoff, die bijna geheel hersteld is, zal spoedig van het hospitaal overgebracht wor den naar de cellulaire gevangenis. Yereenigde Staten. Aan do Morning Post wordt vit Washing ton onder voorbehoud gemeld, dat president Roosevelt, toen hij zijn voornemen te kennen gaf tot bijeenroeping ecner tweede vredes conferentie, minister Hay niet geraadpleegd had. Na rijp overleg zou de president nu zelf do onuitvoerbaarheid van zijn plan in zien. Do bekende publicist Stead, die de eerste vredesconferentie bijwoonde, verklaarde aan een medewerker van de Daily News, dat Roo sevelt geen zweem van kans had, dat zijn plan eener tweede Haagsche conferentie zou slagen. Zoolang de oorlog tusschen Japan en Rus land duurde, kon er eenvoudig geen sprake van zijn, meondo bij. Juist de onderwerpen, die ter eerste conferentie werden aangehou den en die noodzakelijk in eene tweede ter tafel zouden moeten komen, brengen quacs- tio mede, welke op dien oorlog rechtstreeks betrekking hebben. Een er van betreft de ladingen van onzijdige schepen En gesteld eens dat de tweede conferentie alleen belegd werd om bemiddeling te overwegen, dan zou men staan tegenover Rusland's verkla ring, „dat het elke poging tot t-usschenkomst als eciie oorlogsdaad beschouwen zou." (Voor zoover ons bekend is, heeft de Czaar zulk ©ene verklaring nooit afgelegd). De Daily News is van een geheel tegen over gesteld gevoelen. Er zou niets gezon dere zijn, vindt zij, dan eene beraadslaging over onzijdigo schepen en tusschenkomst in den oorlog juist nu, met het aanschouwelijk onderwijs in oorlogsgruwelen vóór ons, die later zoo licht vergeten worden. Het blad hoopt daarom, dat de conferentie zoo spoe dig mogelijk bijeen zal komen. Congostaat To Brussel ziju berichten ontvangen de Patrio maakt er melding van dat er ernstige gebeurtenissen zijn voorgevallen in do Belgische Congostaat en wel in het ge bied ten noorden van het Albert-Eduard- raeer, waarop Engeland aanspraak maakt. Engel so he soldaten zouden daar de Brit- scho vlag hebben gehcschen en het gebied feitelijk in bezit hebben genomen. Do troe pen van den Congo-staat zouden hetzelfde gedaan hebben en nu staan de l»ide troe pen tegenover elkander. Tot nog toe zijn zij niet slaags geraakt, doch de toestand is zeer gespannen. Zuidwest-Afrika. Uit Berlijn wordt gemeld, dat gouverneur Leut wain begin October met een compagnie, ter zijner beschikking gesteld door generaal Von Trotha. vertrekken aal naar het Zuiden van Duitsoh-Zuidwest- Afrik anaar Groot- Nam aland. Daar staan nog twee compagnieën en een batterij. Deoo strijdmacht wordt vol doende geacht om de inboorlingen in toom t© houden, die ten gevolge van den Heroro opstand wel niet openlijk in verzet, zijm ge komen, maar toch onrustig worden. Van don oorlog zijn de volgende berichten De oorlog in Ooat-Azië. Petersburg, 30 Sept. Volgens hot Russische Talegrjukf-agentsoliap zijn do berichten in do buiteulandscho bladen over de vervanging van den minister van marine Avellau door admiraal Roschdje&twensky en de overige veranderingen in liet marinedepartement on juist. Wel sahijnt het juist dat admiraal Alexo- jew toruggeroopeu zal worden. Koeropatkin blijft, naar gemeld wordt, op zijn post ge handhaafd. Als do toekomstige opperbevelhebber wordt nog steeds grootvorst Nikolai Nikolaje- witsj genoemd. Do nog al dikwijls goed ingelichte carré©- pondout van „Lo Matin" seinde eergisteren „Do berichten van het oorlogsterrein ko men met vertraging binnen nu do Czaar op reis ia, want ix> worden eerst hem toegezon den en daarna aan den eeneralen staf." „Do Czaar heeft te Wilna een lang onder houd gehad mot generaal Gripcnberg". „In ben in staat oen uiterst belangrijk nieuwtje mede te deek-n, dat b nnon enkele dage bevestigd zal wordenAdmiraal Alexe- jew- is uit Mandsjoerije teruggeroepen. Over vier of rijf dagen zal hij naar Petersburg vertrekken. Gezegd wordt, dat do Czaar uit den mond van Alexejew zelf wenscht te hoo- ron hoe do toestand in Mandsjoerije is. Do waarheid is echter, dat bij niet zal terug- keeren." „Iedereen had hier gedacht, dat de ukase waarbij GripenSerg Benoemd werd beteeken- do oon vermindering van KoeropaUrin's macht. Dit is niet juist. Ik kan verklaren, dat bij hem blijft en blijven zal. meer dan ooit de werkelijke leiding van de operaties, zelfs wanneer Gripenberg op het oorlogster- rein zal zijn aangekomen met rijn tweede leger-eorps „Gripcnberg zal niet vergeten dat hij bo- memd is op verzoek van Koeropatkin. wiens intieme vriend hii is. Beiden zullen te doen hebben met één opperbevelhebber, grootvorst Nico!.nart Nicolajewitsj." ..Dit gecombineerde commando zal eerst merkbaar zijn in het aanstaande voorjaar. Dan zal het tweede leger niet alleen daar zijn. doch ook het derde." „Alles wijst dus op het voortduren van den oorlog." Tsjifoe30 Sept. Chmeewn. die Port-Ar thur den 27sten dezer verlieten, bevestigen dat de laatste aanval der Japanners op Port- Arthur slechts een herhaling was van "roe gcro aanvallen. Do Japanners drongen on verschrokken in de Riwaischo stellingen do-v, doch konden er zich niet1 in handhaven, ten gevolge van het vuur uit de groote fortï.i. Petersburg, 30 Sept. De correspondent van de „Birsehewija Wjedoanoeti" te Tsjifoe sein de don 29en I>e Japansche vloot, kruisende in de Cliinocscho zone van de golf van Pet sjili, treedt steeds brutaler op. Japansehe torpedobooten liepen in de bedde laatste nachten, met uitgedoofde vuren de haven van Tsjifoe binnen, onderzochten de jonken en bewaakten de in de haven bdnnengeloo- pen schepen. Volgens het zeggen der Japanners is de toestand van do Russische vloot in de haven van Port-Arthur onhoudbaar geworden, se dert het der Japansohe artillerie gelukt is posities in te nemen, waaruit zij de voor anker liggende schepen bombardceren kan. De Russisclie vloot zal aldus gedwongen wor den de haven te verlaten. Een zeeslag kan elk oogonblik venvacht worden. Naar ik uit volstrekt vertrouwbare inliah- fcingen verneem, zijn al deze beweringen ver zonnen. In waarheid leden de Japanners bij de laatste aanvallen zeer zware verliezen en werden zij overal teruggedreven. De verliezen door het springen van mijnen veroorzaakt, waren zoo verschrikkelijk, dar zij hunne aanvallen sedert den 26en niet her haalden. Brieven uit Port Arthur, geschreven ('en 2 oen, hier ontvangen, luiden zeer opgewekt vestigen dc overtuiging, dat de vesting uiét genomen zal worden Een bericht uit Petersburg zegt en wij meenen bier met een inderdaad betrouwbaar bericht te doen te hebben dat er sinds een week geen mogelijkheid bestaat om be trouwbare berichten uit de vesting te ont vangen, omdat zij geheel en nauw ingesloten is. Zooals wij zeiden schijnt dit bericht bo- trouwbaar te zijn, althans meer dan die wel ke voortdurend uit Tsjifoe van de broeders- Chineezen komen. De laatste aanval der Japanners moet met reusachtige verliezen aan hunne zijden zijn afgeslagenmen spreekt van een verlies van 7000 man. terwijl de Russen 600 man zouden verloren hebben. Maar de Japanners gaan voort met steeds verscbe troepen te zenden. Het garnizoen van Port Arthur moet op het oogenblik nog bestaan uit 28000 soldaten, 4000 man der marine en 3000 arbeiders. Op oen nieuwe sommatie om de stad over te geven, op dezelfde eervolle voorwaarden als vroeger door de Japanners geboden, heeft generaal Stoessel met een botte weigering ge antwoord onder bedreiging, dat hij den par lementair. die hem nogmaals eene dergelijke boodschap overbrengt, zal laten doodschie ten. Sedert dat bescheid geven de Japanners nu ook geen resnijt meer en bombardecren dc vesting dag en nacht. De laatste linie der* Oostelijke fortificatiën 'gb nu geheel in puin, zoodat daar de eind-bestorming welhaast zal volgen. Foesan, 28 Sept. Een telegram van den Router-correspondent bij Okoe's leger, <m- gedagteeketul verzonden over Foesan, meldt Het werk der verandering van de spoor breedte van den spoorweg is voltooid tot op 10 mijlen van Liaojang, men v.erwacht .tat binnen 3 of 4 dagen de eerste trein die plaats zal kunnen bereiken. In het Noorden hebben dagelijks schermutsel ingen plaats, maar do algeineene toestand is onverander i. Moekden30 Sept. De Japanners schijnen er zeer naai* te streven om defensief op te kunnen treden. Zij hebben versterkte stellin gen ingenomen ten Noordwesten van Jensai De Russen hebben de opstelling der Japan sche legermacht met zorg verkendrij schat ten de sterkte der troepen, die tegenover Koeropatkin staan, op 144,000 man infan terie, 6380 man cavalerie en 648 kanonnen. Sjanghai, 30 Sept. Hot gerucht gaat hier, dat de Japan nors in een algemeenen veld slag bij Moekdcn de overwinning zouden hebben behaald. Volgens een telegram uit Petersburg aan de Matin zal generaal Gripenberg, de bevel hebber van het tweede Russisclie leger dat voor Mandsjoerije bestemd is, reeds in het begin van do volgende week naar Charbin vertrekken, waar hij zijn hoofdkwartier zal opslaan totdat de mobilisatie van zijn leger voltooid is- Inmiddels, zoo wordt er bijge voegd, zal hij met Koeropatkin overleg ple gen over het gezamenlijke veldtochtsplan. Uit Tsjifoe is een merkwaardig bericht ontvangen. Een Engelsche dame. die daar uit Port-Arthur is aangekomen, verklaarde dat do Fransche en de Duitsche militaire at tache's, luitenant ter zee de Cuverville en kapitein von Gilgenheim, die men sedert eenigeu tijd als „vermist" beschouwde, toen rij uit Port-Arthur wilden vertrekken, on aangenaamheden hadden gehad met de Rus sische autoriteiten, die bezwaar hadden te gen hun vertrek, wegens hun kennis van de stad en do vesting. Do dam© hield het voor waarschijnlijk, dat do vermiste attachés door de Russen in Port-Arthur worden gevangen gehouden. Er is nu al maanden lang telkens quaestie van het uitstoomen van de Ocstzee-vloot. Reods cenige malen heette het, dat dit smal deel de reis naar Oort-Arië had aanvaard en men heeft er zich hier en daar wel vToolijk owr gemaakt, dat het telkens weer terug keerde. Intussohen zullen dat wel niets an dere dan manoeuvres, oefeningstochten ge- weert zijn. De Russische regeering zal er wel zeer goed van overtuigd rijn dat dc vloot ver trekken moet. wil rij tegen de Japansche zeemacht nog iet kunnen uitrichten. Dat het vertrek tot nu toe telkens ver traagd werd, is het gevolg van verschillende omstandigheden. Natuurlijk kau men niet uitstoomen op een tijdstip, waarop men er zeker vaai is, dat. hij aankomst de haven van Wladiwostok dichtgevroren is. Bovendien wensciht men de nog niet geheel voltooide pajrtaerschenen, welke oen groote gerechts- waarde zullen hebben, mee te doen gaan. Ten slotte zou het ook begrijpelijk zijn als tic Russische marine eerst wil afwachten hoe do beslissende slag hetzij bij Moekden, hetzij bij Tioling zal vorloopen. omdat die voor don verderen loop vaai den wintervold- tocht beslissend rijn zal en daarvan ook zal afhangen of Port Arthur de laatste hoop op ontzet zal moeten opgeven De Baltische vloot vertegenwoordigt, voor al als de schepen die hun voltooiing naderen, daarbij gevoegd worden, een krachtigen fac tor, waarmee de Japansche vloot in ieder geval te rekenen zal hebben. De Japansche vloot heeft natuurlijk, deels door het ver lies van schepen, deels door beschadigingen geleden; ook het langdurige in dienst zijn is voor de schepen niet gunstig. Verder is het mogelijk, dat nog verliezen worden ge leden bij een eventueel en uitval van de rest van het Russische Port Arthur-cskader. Men zegt van admiraal YVirenius, die thans het bevel voert, een zeer ondernemend man is. Een krachtige uitval zou, al gingen de Rus sische schepen ook allen te gronde, den Ja panners eene belangrijke schade kunnen toe brengen en de aldus verzwakte vloot kau in de uit te zenden Oostzee-vloot eon ernstigon tegenstander krijgen. Het is dus voor Rus land van groot belang, dat de Oostzee-vloot haar bestemming volgt, zoo krachtig moge lijk uitgerust. Men herinnert zich, dat de Russische ad miraal Withöft in den zeeslag van 10 Aug. op de Cesarewitsok roemrijk het leven liet. Toen men op dat vlaggeschip de toebereid selen maakte voor de begrafenis der gesneu velde zeelieden in do diepte der golven, liep een matroos op den commandeerenden offi cier toe en vroeg hem: „Met wien zal ik deze hand begraven?" Tegelijk liet hij een afgeschoten hand zien. De officier zeido: „Vriend, begraaf haar met het lichaam, waartoe zij behoort." De matroos antwoord de op ernstigon toon„Het is mijn eigen hand„Welnu sprak de officier be graaf haar dan met het lichaam van den man, van wien gij 't meeste hieldtDo matroos ging heen en zeide terugkomende „Ik heb haar begraven bij het overblijfsel van mijn goeden admiraal." Men heeft uitgerekend, dat de oorlog aan Rusland tegenwoordig twee en een half rail- lioen roebels per dag kost. Allerlei vDe begrafenis van prof. Finsen, die gisteren te Kopenhagen plaats had, werd bijgewoond door den Koning van Denemar ken, de Deensche prinsen, den Koning van Griekenland, de ministers en tal van hoog geplaatste ambtenaren, honderden genees kundigen, studenten en een groot aantal door Finsen's behandeling genezen patiënten. Do Koningin van Engeland, die ten paleize lo geert, liet zich door oen kolonel van haar gevolg vertegenwoordigenOnder de 'kransen die de kist bedekten, waren er van het Deensche koningshuis, den Koning en de Koningin vaai Engeland, den Duiitschen kei zer en rijkskanselier v. Bülow. vDe overleden Deensche noogleeraar Niels Finsen, uitvinder van de lichtgenees- wijae, heeft een leven gehad vol smartelijk lijden, maar ook een leven, rijk aan schitte rend succes en innerlijke voldoening. Finsen is steeds ziekelijk geweest. Van jongsafaan was een „opgesckrevene ten doode". Niemand begreep dat hij nog leven en vooral nog werken kon. En hij werkte aanhoudend in de korte tijdperken tusschen zijn vele riekten, welke hem maandenlang aan het bed kluisterden, met vurigen ijver en den onbuigzamen wil van een man, die weet, dat hem slechts een korte tijd tot werken is toebedeeld, en die zijn levenstaak zoo ver wil volbrengen als mogelijk is. Bekend is Finsen9 geniale toepassing van de reeds gedane entdekking der bacteriën- doodende werking van de lichtstralen, de practische toepassing van geooncentreerde lichtstralen bij huidziekten, vooral bij „lu pus vulgaris", waarvoor hem verleden jaar de geneeskundige Nobelprijs werd toegewe zen. Finsens naam en werk zijn in de geheele beschaafde wereld bekend en van alle zijden ontving de stille, besoheidene geleerde eer bewijzen. Finsen werd 15 Doe. 1860 te Tliorshavn, op dó Far-eilanden, geboren. Hij ging school te Reykjavik, op IJsland, en werd in 1882 student te Kopenhagen. Reeds toen begon hij rich toe te leggen op de studie der wer king van het licht en toen hiji na volbrachte studiën leeraar aan de heelkundige acade mie werd. zette hij zijn onderzoekingen daar omtrent voort. In 1895 behandeI3e hij rijn eerste ,,lupus"- geval en wel met onbetwist gunstigen uit slag. Zijn werkzaamheid, waarvoor thans een groot, en fraai „licht-instituiut" is ingericht, begon in een kleine schuur in den tuin van het gemeente-gasthuis. Maar rijn. werk trok weldra de aandacht, van voorname mannen en bezorgde hom daarmede ook geldelijken steun. Finsen overleed aan een hartkwaal, waar tegen hij zelf en zijne collega's geen raad wisten. Nog op zijn sterfdag werkte hij en een half uur vóór zijn dood liet hij al zijn me dewerkers van liet Instituut en het Labora torium aan rijn bed roepen, om afscheid van hen te nemen cn hen aan te sporen tot het vervolgen van het werk, dat hij begon. v- - Reuter seint uit1 Kaapstad, dat de uit komsten van do in Britsch Zuid-Afrika ten Z. van de Zambesi gehouden volkstelling aantoonen dat daar 1,135,016 blanken en 5^198,175 kleurlingen wonen, als volgt ver deeld; Kaapkolonie 579,741 olanken en 1.830,063 k'eurlingenxransvaal 300,225 blanken en 1,053,975 kleurlingen; Transoran- jc- 143.419 blanken en 241.626 kleurlingen; Natal 97,109 blanken en 1.011,645 kleurlin gen; Rh odes ië 12,623 blanken en 593,141 kleurlingenBssoeto-land 895 blanken en 347.953 kleurlineenBetijoeana-land 1004 blanken en 119.772 kleurlingen. vIn een verslag over de Ooetenrijksche korerttenfabrieage wordt erg geklaagd over hot toenemen der reformkleeding en over de toenemende waarschuwingen der dokters togen de schadelijke werking van het korset. Daardoor is dew tak van industrie zoo hard achteruitgegaan, dat enkele werkplaatsen reeds hebben moeten sluiten en andere hunne werkkrachten hebben moeten verminderen. vDe droge zomer is voor de Weensche leveranciers een reden geworden om de prijt- zen der meest noodzakolijkc levens- en ge notmiddelen on. bijkans alle huishoudelijke zaken op te slaan. Die verhooging wordt op 23 pet. geschat, en men kan zich de klach ten voorstellen van de huismoeders, die met beperkte middelen aan haar gezin den kort moeten gewen. Voor den in de Donaustad zoo talrijke ambtenaarsstand, die, zooals overal, vam niet al te ruime traktementen moet leven, is die toenemende duurte een ware ramp. vThérèse Humbert, die lang heeft stil- gezwegen in bare gevangenis, heeft thans, naar men uit Rennes bericht, een brief aan den Prefect van lie et Vilaine geschreven, waarin rij hem om een onderhoud verzocht en waarin do kampioen-praatjesmaakster we derom „zeer gewichtige onthullingen" be looft. vVan einde Juni tot begin September van dit jaar rijn, volgens de Vorwarts, in Duitschland 42 militairen veroordeeld we geus mishandeling of onbehoorlijke beha a deling van ondergeschikten. Aan straf'm werden opgelegdli jaar tuchthuisstraf, 9 jaar 5 maanden 15 dagen gevangenisstraf, 9 maanden 26 dagen gewoon arrest, *2 maan den 11 dagen verzacht arrest, 2 maanden vestingstraf, acht degradaties, "en wegx.ee- ding uit het leger. Onder de veroordeelden bevinden zich 5 officieren. De door onder officieren begane mishandelingen waren ge deeltelijk van dien aard, dat twee solvate n zelfmoord pleegden, een tweemaal poging tot zelfmoord deed en verscheiv-ue audeien deserteerden. De onderofficier Emanuel Lux maakte het 't ergst: hij pijfm^re een sol daat zoo zeer, dat deze rioh door een spoor trein liet overrijden. Bewezen werd dat hij zich schuldig gemaakt had aan 229 geval len van mishandeling, 10 geval' m van het toebrengen van lichamelijk letse1 ej 1? ge vallen van onbehoorlijke behandelingstraf IJ jaar gevangenis en degradatie. De Prui sische onderofficier Peter kwelde een sol daat zoodanig, dat hij deserteerde en zich kort daarna verdronk. Bij het 70ste regiment Pruisische veld-artillerie mishandelden vijf onderofficieren een kanonnier. De man word vastgebonden, en daarna werd hem de keel met een touw toegehaald tot hij blauw werd,' daarna liet men hem weer adem halen. In Beieren beval de onderofficier Kuby man schappen die tabak pruimden, de pruimen uit hun eigen mond in den mond van een ander te stoppen en het sap in elkanders gezicht te spuwen, en zoo meer. vDe lijst der ongoluksberichten, waar van Amerika ons geregeld voorriet, is weer met eenige vermeerderd. In een meisjesschool bii Cincinnati is de vloer van het speellokaal ingezakt, waardoor een aantal meisjes in den kelder daaronder vielen. Tien der kinderen werden gedood en van 23 anderen bekwamen acht zeer beden kelijke inwendige verwondingen en verschei dene n braken armen of been en. Te New^York rijn 40 arbeiders door het instorten van een steiger, waarop rij aan het werk waren, in de Hudson gevallen. Twintig mannen kwamen om het leven en vele andere weiden gewond. Op den Southern Railway, bij Newmarket, in Tennessee, is een trein uit Knoxville in botsing gekomen met oen anderen trein uit Bristol. De meeste waggons werden verbrij zeld en van de passagiers werden niet min der dan 50 gedood en 75 gewond. In den Staat Washington heeft eene aard beving plaats gehad. In een meer ontston den daar twee nieuwe eilanden. vBij de instorting van een stelling voor een ijzeren brug in de buurt van Grive, in het Indianengebied van de Vereenigde Sta ten, rijn 40 man in de Grand River geval len 20 hunner moeten verdronken zijn. vTo North Branch in Maryland is Vrij dag volgens een bericht uit New-York een trein op een vrachtwagen met een kleine 400 kilo dynamiet geloopen. De bestuurder van den wagen zag bij het oversteken van den spoorweg den trein aankomen, liet zijn gevaarlijke vracht in den steek en nam de vlucht. Een verschrikkelijke ontploffing had plaats. Wonderlijk genoeg werden slechts twee personen op den trein gedood en reven gewond. De vluchtende voerman werd zwaar gekwetst, terwijl de slag groote schade aan richtte in het nabijgelegen dorp. vMaandag is in de golf van Patras al weer een Engelsohe torpedojager verloren gegaan. De öhamods, beboerende tot het Middellandsclie-zee-eskador, was een dubbel- schroefvaartuig van 360 ton en kon met haar machines van 5900 paarde kracht een snel- hoid van 30.4 knoop bereiken. Tijidens een proefvaart met maximum snelheid vloog een blad van een der schroeven af. Dit sloeg een gat in den bodem vaai liet scheepje, dat spoe dig zonk. De geheele bemanning (61) is ge red. vHet uitbreken der cholera in Mesopo- tamië, Arabië en Perzië wekt in Rusland groote bezorgdheid. Vooral Astrakhan en Bakoe loopen groot gevaar oon van over de Kaspische Zee besmet to worden. Uit eerst genoemde plaats kan de riekte langs de Wolga het Russische rijk binnendringen. Ook vreest men, dat zij zich door Transkaukasië zal verspreiden. Op de meest bedreigde pun ten heeft de regeering reeds tijdelijke hospi talen opgericht, voorzien van de noodige ge nees- en ontsmettingsmiddelen, en oen groote schoonmaak bevolen van de arbeiderswijken, verder een onderzoek ingesteld naar het drinkwater. De hoofdinspecteur Anrep ver wacht de riekte echter, op grond van vroe gere waarnemingen, niet vóór de lente of den zomer van het volgende jaar. Het Koninklijke Echtpaar 's gisteren morgen precies te 10 uur uit Amsterdam naar Den Haag vertrekken. H. M. was in licht groene rijde, den Prins in admiraals- uniform gekleed. Aan het station waren tot uitgeleide aan wezig de burgemeester van Amsterdam, dc Kamcrheeren W. baron Röell on G. A. ba ren Tindal, van wien H. M. en de Prins met een handdruk afscheid namen. Voorts de heereu Van der Wijck en Nierstrasz der H. IJ. S. M. en eenige militaire autoriteiten. H. M. had ten paleire aan den burgemees ter opgedragen, aan de burgerij van Amster dam haai- dank te willen overbrengen voor de hartelijke blijken van aanhankelijkheid, ook nu weer voor haar en haar Huis be toond. H. M. heeft o. m. f 2000 geschonken voor do armen van verschillende gezindten van Amsterdam, en verder f 500 aan het Politie- fonds en f 50 aan het Onderlinge Diamant slijpers Weduwen- en Weezenfonds. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn gisterochtend omstreeks 11 uur per Holl. Spoor in do Residentie uit Amster dam teruggekeerd, werden op het perron verwelkomd door den waarn. gouverneur der Residentie generaal Van der Goes en den waarn. burgemeester dr. Mouton. Velen op en buiten het perron juichten het Koninklijko Echtpaar toe, dat in gesloten galarijtuig naar het Paleis reed. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins brachten gisterenmiddag een kort be zoek aan de tentoonstelling van ie Holland- sche Teekenmaatsokappij in het gebouw Pul- chri Studio aan het Voorhout te 's Graven- hage. Op last van Hare Majesteit de Koningin brengt de directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat, gedu rende Harer Majesteits verblijf in het bui tenland, de aan Hoogst Dezelve gerichte brieven m gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op de ge wone wijze per post kunnen worcien ingezon den. of bezorgd bil het Kabinet der Koningin te 's Gravenhage. Do Hertog en de Hertogin van Mecklenburg-Scbwerin, die sedert Woensdag der vorige week de gasten van H. M. de Koningin-Moeder waren, zijn gisterenavond te half 7 van de halte Soestdijik naar Enge land vertrokken. De Koningin-Moeder met gevolg deed het Hertogelijk Echtpaar uitge leide tot den trein, waar een hartelijk af scheid werd genomen. Ook waren de burge meester van Soest en L. R. baron Taets vat: Amerongen, kamerheer, ter begroeting aan wezig. De Russische gezant is voornemens in November a.s. zijn diplomatiek ambt neer te leggen, om zich buitenslands 1e vestigen. Het hoofdbestuur der Nederl. Zuid- Afrikaansche Vereemgmg keedt den volgen den oproep aan het jN'eüeriandsche volk ge richt Het denkbeeld ou i het stoffelijk overschot van wijlen President Kruger met een Neder- landscuen oorlogsbodem naar Zuid-Afrika te rug te voeren is hier te lande met groote in genomenheid begroet. Het hoofdbestuur der Nederl. Zuid-Af rik. Vereen, heeft daarom gemeend, toen het de zekerheid verkreeg dat dit denkbeeld niet verwezenlijkt zou worden, namens het Ne derlandsche volk een afzonderlijk stoomschip voor de uitvaart van president Kruger te moe ten beschikbaar stellen, ten einde aldus eene passende uiting te geven aan do gevoelens die klaarblijkelijk velen onzer landgenooten ver vullen. De laatste reis van den grooten man, die ver van zijn geboorteland en van zijn ge liefd volk is gestorven, zal nu plaats vinden met het Nederlandsche stoomschip „Batavier VI' dat bepaaldelijk voor dit doel wordt in gericht. Reeds aanstonds verzekerd van den krach- tigeu steun van eenige edelmoedige vrien den, heeft de Nederlandsch Zuid-Afrikaan- sche vereeniging niet geaarzeld deze veelom vattende taak op hare schouders te nemen, in de volle overtuiging dat zeer velen in den lande rich geroepen zouden gevoelen haar daarbij ter zijde te staan en mede te werken tot een waarlijk geschiedkundige, van zooveel eerbiedige hulde getuigende daad der Neder landsche natie. Om zooveel mogelijk een ieder in de gele genheid te stellen hiervan te doen blijkeai, zullen alle bijdragen, hoe gering ook, door den Penningmeester van het Hoofdbestuur (Keizersgracht 389 Amsterdam) en door de afdeelingsbesturen der Vereeniging in ont vangst genomen worden. Bovendien zullen lijrtsn ter teekenig worden neergelegd op na der bekend te makein plaatsen. Het is do bedoeling, ter herinnering aan dieze volksuiting, een oorkonde te doen ver vaardigen, vermeldende de namon van allen die daartoo hebben medegewerkt, en deze later te deponeeren in het Zuid-Afrikaanscho Museum te Dordrecht. In de Donderdag gehoudfen vergadering van don gemeenteraad van Rotterdam kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot het verstrekken van voeding en schoeisel aan behoeftige schoolkinderen, ter bevordering van het schoolbezoek. De uitslag van de beraadslagingen was dat B. en W. thans worden uitgemoodigd de zaak zoodanig te regelen, dat deze in handen der particulieren, vereenigingen en commissdën wordt gesteld en aan deze subsidie wordt verstrekt tot de helft van het bedrag, wat door hen voor het beoogde doel wordt uitge geven. Prof. G. J. P. J. Bolland heeft rich bereid verklaard uitsluitend voor de leden der Vereeniging tot bevordeoing van de stu die der wijsbegeerte een cursus vau ongeveer twintig avonden te houden in de wijsbegeer te van het recht. De eerste bijeenkomst zal gehouden worden Dinsdag 4 October, des avonds te 7 uur, in een der bovenzalen van het Academiegebouw te Leiden. Voor het volgende vereenigingsjaar heeft het bestuur reeds toezegging tot het houden van leringen ontvangen van: prof. dr. G. Heijmans, den. heer H. W. van den Berg van Eysinga en dr. H. Gorter. Door den minister van koloniën is de luitenant ter ree der 1ste klasse bij de Ko ninklijke Nederlandsche marine M. J. van Alphen do Veer, ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, om te worden benoemd tot adjunct-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2