JL". 91. Tweede Blad. Zaterdag 1 October 1904. KOLONIËN. BINNENLAND. S"' Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS rer 3 maanden voor Amersfoortf 1.35. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. jpeze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van V Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C<>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1—5 regelsf 0.75. Elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-IN Dl Die correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: Bij een excursie van de landingsdivisie der Ceram met een militair detachement in de binnenlanden van Cera.in kregen wij 16 ge wonden, waaronder de luitenant ter zee Bumbar, die een schot in de longtop ontving. EB; is te Ambon achtergebleven. l>e toestand van Pamoeka in Boven-Sing- ke] is zorgelijk. Volgens gerucht zullen uit Padang twee compagnieën gezonden worden. Bij een klewangaanval van een patrouille in Lho-Seumaweh werd luitenant Van Rijn zwaar gewond. Het Diaa teekent hierbij aan: Het eiland Ceram in do Banda-zee behoort tot residentie Ambon. Naar de binnenlanden vai' dit eiland had, volgens het telegram, een excursie plaats door de landingsdivisie van het1 flottiilevaartuig Ceram van de Indi sche Militaire Marine, versterkt door een de tachement infanterie van het garnizoensba taljon van Ambon en Ternate. De aanleiding tot1 dit gewapend optreden is ons onbekend Vaak is krachtig optreden noodig geweest tegen de heidenschc bewoners van het bin nenland. De gewonde zee-officier is de lui te nant ter zee 2e klasse G. Dumbar, die ter verpleging in het hospitaal te Ambon ach terbleef. Reeds dadelijk werd vermoed, dat de aan vallen op Singkel, vroeger gemeld, een ern stige" grondslag hadden. Thans gaat volgens geruchten een expeditie van twee compag nieën infanterie van Padang naar Pamooka in het boven-Singkelsche. Pa moe ka werd reeds 3 Juli jl. door de gewapende sloep Al batros bezocht op ernstige geruchten. De controleur van Singkel werd de vorige maand in bet bivak te Gosong Telaga beschoten. IÜio Seumawé, waarvan weer een klewang- aanval gemeld werd, is con der lastigste on- deihoorigheden van Atjeh, aan de noordkust. De zwaar gewonde 1© luitenant Van Rijn is dezelfde, die de vorige maand het invloedrijk hoofd Teogkoe di Langkra van Leubeue Roe- eeb onschadelijk maakte. Onder d'agteekening van 28 en 29 Aug. seinde de waarnemende civiele en militaire gouverneur van At joh en Onderhoorigheden als volgt: I. Luitenant Charnen 27 Aug. in Tirora- bo (Pidië) door Atjehcr van achteren met reoitjong doodelijk verwond en overleden aa-irancier sneuvelde. II. Een marechaussee-patrouille onder ser geant van Dorste, overviel Areë (Pidië) de bende van T. Tot Tjitjcm, die in onze han den liet 14 dooden. 5 achterlaad-, 6 voorlaad- ge-.'-cren, 1 revolver en blanke wapens; ge sneuveld een Amboineesoh sergeant, een Am bo in ecscli marechaussee, gewond twee mare chaussees. Van het gewestelijk bestuur van Suma tra s Westkust is onder dagteekening van 26 Augustus het volgende telegram ontvan gen: Controleur Singkel seint het volgende Heb commandant Albatros bij opname Sim- pang-kiri vergezeld. In den nacht van 22 op 23 dezer te Koeala Batoe kampeerende, wer den op bivak drie of vier schoten gelost door kwaadwilligen, vermoedelijk van Batoe Ba tor onzerzijds geen gewonden. Van den resident van Palembang is on der dagteekening van 23 Augustus het vol gende telegram ontvangen: Op de passer te Moe ra Tebo werden wan ordelijkheden gepleegd door eenige beschon ken Europeesche fuseliers die ten slotte het oontrodeurserf binnendrongen. Drie hunner liepen onder bedreiging met moord naar den controleur toe, die wijl zij aan herhaald som- meeren om terug te gaan geen gevolg gaven, nadat zij op een manslengte waren genaderd en een hunner weder onderbedreiging met moord blijkbaar een zakmes wilde trekken uit zelfbehoud eenmaal zijn revolver afschoot, waardoor Europeesch fuselier Ulrich, sedert overleden., levensgevaarlijk werd gewond. Pangeran Lomong, zwager van wijlen pan- gnran, Dipo en diens zoon Paden Mamoet, kwamen met hun gezinnen en volgelingen in onderwerp'ng. Een patrouille waarbij Dc- tnang, vervolgt Pangeran Depati en Pange ran Singo, die naar de boven Maj zijn uitge keken. - Onder dagteekening van 24 Augustus ia van den resident der Zuider- en Oosterafdee- litig van Borneo het volgend telegram ont vangen In verband met gisterenmiddag ontvangen bericht als zoude Batoer met zijn bende Boentok bedreigen, is in overleg met den militairen commandant een officier en 25 man per stoomschip „Barito" derwaarts ge zonden om vijandelijke pogingen op het on beschermd etablissement te verijdelen of te bestraffen. Onder dagteekening van 23 Augustus is van den resident van Timor en onderhoo- xigheden het volgend telegram ontvangen Ilingasche bevolking aanvankelijk opgono- ïuen en gesteund door eenige kiwangonascho kampongs werd door dezen verwijderd op be dreiging dat Kiwang-ona weder als vijandig zoude behandeld werden. Zonder dak, voe ding en water, steeds vervolgd door patrouil les. politie en volgelingen Radja Adonare, die haar vele verliezen toebrachten, gaf be volking Ilinga zich in massa over en leverde ingevolge gestelden eisch haar vijf voornaam ste hoofden en raddraaiers uit., dia gevanke lijk naar Koepang opgezonden werden. Aan Hinga op te leggen boete, zal nader vastge steld worden. Kiwang-ona heeft restant., boe te betaald. Tot controleering werkelijke ge zindheid bevolking zal landingsdivisie met politiemacht tocht maken van Sagoe, Noord- kvst. naar Passar Samara, zuidkust Adonare door gebied Hinga en Kiwang Ona H. M „Mataram" zal vermoedelijk einde Augustus naar °oerabaja vertrekken. Het Soer. Hbl. schrijft: Zooals men zich herinnert, wordt een ex peditie uitgerust, die een tocht zal onderne men naai- het op Nieuw-Guinea gelegen Sneeuwgebergte, dat noig nimmer door een Europeaan bezocht en zoodoende geheel on bekend is. De naam van het gebergte duidt aan, dat er op de toppen sneeuw wordt waar genomen naar aanleiding van dit verschijn sel wordt de hoogte geschat op 5000 meter, dat i* een kleine 17,000 voet. Reeds eenige maanden geleden is de ex peditie voorbereid door het zoeken van de in de buurt van Hoek Steenboom (op 136^ gTaad Oosterlengte) gelegen rivier, welke men zoo ver mogelijk deukt op te varen. Hiertoe is een patrouille uitgerust, die ech ter geen succes heeft gehad, drie weken heeft zij voor de kust gekruist, doch wegens het zeer ongunstige weder kon geen sloep gestreken worden. Onverrichterzake i9 zij dan ook naar Merauke teruggekeerd. Inmiddels wordt het personeel, dat de ex peditie zal medemakeu, geleidelijk naar Me rauke vervoerd. Met het stoomschip Reael, dat thans op de reede van Soerabaja ligt, worden 70 Europeesche en inlandsche mili tairen onder den le luit. Van den Berg naar Merauke overgebracht, deels om de leiders der expeditie te vergezellen, deels om het tijdelijk bivouak te bewaken, dat gesticht zal worden nabij het verst bevaarbare punt van de Mimike, die rivier die bij Hoek Steen boom in zee valt. In het bivouak zullen de vivres worden opgetast, die naar boven zul len worden gedragen. Als men bedenkt dat het militaire gedeelte uit circa 45 leden zal bestaan en verder 50 Timoreezen met 2 man doers te Koepang aangeworven en daar op de boot wachtende als houtkappers zullen medegaan, dan wordt het duidelijk, dat de expeditie, wier duur op drie maan den wordt geschat heel wat dragers noodig heeft. Waarschijnlijk zal zij het niet met minder dan 400 a 500 man af kunnen. Aan den tocht naar het onbekende ge bergte zullen voorzoover bekend, deelnemen de arts en botanicus dr. Koch, de kapitein De Roahemont en de controleur van het Binnenlandsche Bestuur te Merauke, J. Seyne Kok, alsmede een mijningenieur, wiens naam wij niet weten. Do gewezen marine officier Posthumus Meyes, die reeds de hoe ken van het Prins-Hendrik-eiland heeft vastgelegd, zal zich opnieuw naar Merauke en verder naar de kust bij Hoek Steenboom begeven om hier opnemingen te venichten. Naar men mededeelt, ligt het niet in de bedoeling de kam van het hooggebergte te bereiken, ondersteld dat hieraan geen on overkomelijke bezwaren in den weg gelegd worden. Het doel der expeditie is een hoog punt te bereiken, teneinde zich een denk beeld te kunnen vormen van den verticalen vorm van het land en den loop der rivieren naar de kust-. Het is zeker niet overbodig, dat gewapenden worden medegenomen, de radjah van Mimiko bij Hoek S'teenboom toch, een man die eenigon tijd op Ceram ge woond heeft en Maleisch spreekt, beweert dat in het gebergte meuschen wonen, met wie dc lieden aan de kust alle aanraking ver mijden. Deze lieden waren dan ook niet te bewegen de expeditie als gidsen te vergezel len. Mijnbouw in Nieu w-G u i n e a. Het voorstel is gedaan om Nieuw-Guinea open to stellen voor den mijnbouw. Bat. Nbld. WEST-INDIË Curasao, 9 September. Bij gouvernement^-beschikking is aan den hoer J. J. van den Brge, lid van het hof van justitie, op zijn verzoek eervol ontslag verle. nd als rechter-commissaris belast met de instructie van strafzaken bij voormeld hof, en is mr. J. B. Gorsira, lid van dat hof, voor den tijd van 2 jaren benoemd lot rechter commissaris. Sedert de vorige opgave werden tot 15 Augustus jl. de navolgende aanvragen om spoorwegconcessiën, subsidie of vergunning bij het ministerie van Waterstaat ingediend. D. Bos. te Rotterdam, en Oh. Bülles, te Aken, electrisclie traanweg van Maastricht naar Vaals met zijtakkon naar Valkenberg on naar de Belgische grens in de richting van AubolP. H. G. E. J. Brouwers, te Am sterdam, en P. F. M. H. Brouwers, te Meers- seu, stoomtramweg van Maastricht naar Vaals; C. J. van der Veen, te Bolsward, locaal spoorweg van Franeker over Bolsward en Dragten naar Groningen; traim-comité ,,Brouwershaiven-Burgh", stoomtramweg van Brouwershaven naar BurghComité tot be- vox-dering van de tot standkoming van een stoomt ram wegv erbinding Gorredi jkNoord- wolde", stoomtramweg van Gorredijk naar Noordwolde; B. Schelling Az., te Delft, stoomtramwegena. RotterdamZoeter - meerLeidenb. DelftZevenhuizenAl phen, met zijtak WaddinxveenGouda; het Over-Betuwsch tramweg-comité (G. W. A. W. baron van der Feltz c. s.), stoomtramweg van Arnhem naar Nijmegen met zijtakken van Bemmel naar Eist en van Huissen over Angeren en Doornenburg naar Bemmel Nederlandsch Westfaalsche Stoomtram- maatschappij te Oldenzaal, verlenging van den stoomtramweg GronauOldenzaalDe nekamp tot het kanaal van Almelo naar NoordhornS. C. Korte weg, te 's Graven- hage, en G. B. H. F. Alpherts, te Wasse naar, Electrische tramweg van Den Haag naar Wassenaar; A. de Leur, te Hoog-Blari- cum, stoomtramweg van Bussum naar Crai- looC. J. van der Veen, te Bolsward, locaa-1- spoorweg van Leeuwarden over Dragten naar Assen Noord-Friescke Locaalspoorweg- maatsokappij, verlenging van den locaal- spoorweg LeeuwardenDokkumMetsla- wier tot Anjum; jhr. mr. H. A. Elias, te Arnhem, electrische tramweg van Arnhem naar Oosterbeek; A. van Eysden Jr., te Utrecht» en J. C. Volker, te Maarssen, elec trische tramweg van Utrecht naar Maars sen departement van Oorlog, stoomtram weg van Huis ter Heide naar de legerplaats to ZeistVereeniging Gemeentetram VenloMaasbreoHelden'stoomtramweg van Venlo over Maasbree naar Helden. De glasfabrieken en de Ar beidswet. Door de naamlooze vennoot schap „do Sphinx,"' voorheen Petrus Re gout Co. te Maastricht, directeur P. Regaut te Maastricht., de firma A. J. Bakker, voorheen J. II. Thöne Co., te Nieuw-Buinen, de glasfabriek „Leerdam" voorheen Jeekel Mijnssen Co., te Leerdam, directeuren de heeren J. J. Mij lissen en O. H. L. Nieuwen- huijzen, is oem adres gericht aan dc Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin zij eenige bezwaren togen het ingediende wetsontwerp ter bescherming van den arbeid ter kennis van genoemd staatscollege brengen. Zij betoogen o. m.lo. dat de uitbreiding van den beschermden leeftijd van 16 tot 17 jaar niet aLleen de vrijheid van den arbeider zeiven belemmert-, doch tevens het aan leer en wan het vak. (Art. 8). 2o. Had Hoofdstuk H. dat in de onzeker heid verkeerende, of artikel 20 eventueel van toepassing zal worden verklaard op de verschillende werkzaamheden, tot het bedrijf van glasfabrieken als de onderwerpclijke be- hoorende, zijn reeds nu als hunne meening te kennen geven, dat zulks voor hun bedrijn- ven belemmerend zal werken en schade moet veroorzaken. Voorts hebben adressanten bedenkingen tegen art. 71, art. 72, art. 93, art. 279 on de artt. 361 en 366. Wait deze laatste art t. betreft, zeggen adres santen., dat de arbeid 'des Zondags in glas blazerijen niet geheel ontbeeld kan worden, omda.t smolt- en koelovens bij stilstand van klle overige werkzaamheden, op temporat- tuur moeiten worden gehouden, zoodat eene uitzondering onder bepaalde voorwaarden bij algemeenen maatregel van bestuur voor glas blazerijen noodzakelijk is. Derhalve verzoeken adressanten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. dat de aangegeven artikelen zoodanig gewijzigd mogen worden, dat aan de rechtmatige be zwaren voor hunne bedrijven wordt tegemoet gekomen. De leden der technische zending naar St. Louis, uitgezonden op initiatief van do Maatschappij van Nijverheid, zijn met de „Noordam der Holland.Amerika-lijn te ruggekeerd, zeer voldaan over hetgeen zij op do tentoonstelling en buitei- de tentoonstel ling in de groote fabrieken hebben gezien. Zij zijn eenstemmig in hun lof over de Ame- rikaansoh© industrieelen, welke hen met groote voorkomendheid in staat hebben ge steld ontzaglijk veel te bestudeeren wat van belang kan zijn voor net onderwijs aan de Polytechnische school. E>© zending welke bestond uit de heeren J. C. Dyxhoorn, I. Franco en G. J. van Swaay, lioogleera'ren alfa ae polytechnische school, en den heer H. fer Mculen, eerste assistent in de scheikunde aldaar, zal een versla0 vai de reis opmaken, dat gepubli ceerd zal worden in het- tijdschrift der Maat- scl appdj van Nijverheid. In de jongste vergadering van hot dagelijksche bestuur van hot Nederlandsch© Landbouwcomité is o. a. ingekomen Missive van het Nederland9che Con vil aai in Polon, groote waardeering betuigend? met het door liet. comité samengesteld? „Over zicht van Douanerechten op land- en tuin bouwproducten en levende have, in verschil lende landen geheven". Voorts werd besloten dat' omtrent aanbestedingen van boter en kaas, aan de ministers van justitie, marine eu oorlog in overweging zal word3a gegeven, om bij volgende aanbestedingen van boter, onder do voorwaarden op te némen de bepa ling dat voor zuivere boter het rijks-contvole- merk wordt vereisclit. De toelichting van den heer dr. Bruinsraa betreffende het aanhangige wetsontwerp te gen waterverontreiniging geeft geen aanlei ding het ontwerp nog door heb comité te doen behandelen. Landbouwongevallenverzekering. De be handeling van dit onderwerp zal in aanslui ting aan hot besluit der algemeene vergade ring van het comité plaats vinden m de af- deeliug F, terwijl een deskundige die op de hoogte is van de werking der Ongevallenwet 1901, zal aangezocht1 worden die vergadering bij te wonen. Besloten werd stappen te doen, om art. 3 der statuten van het Ned. Landbouw Comité zoodanig te wijzigen, dat de toetreding ook van vereenigingen beneden de 600 leden mo gelijk worde. Hieromtrent zal echter vooraf het welnemen van den minister van water staat, handel en nijverheid worden gevraagd. Harstal van drankzuchtigen. Onder voorzitterschap van dr. W. P. Ruijsch werd Maandagmiddag in het Zuidu Hollandsche Koffiehuis te 's Gravenihage de algemeene vergadering gehouden van de Ver- eeniging tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen. De voorzitter wijdde in deze vergadering eenige woorden van waardeering aan do na gedachtenis van liet ontslapen eerelid, prof. dr. v. d. Lith en van den secretaris-penning meester, den heer G. W. van Kempen. De oprichting van een asyl voor drank zuchtige vrouwen maakt nog steeds een punt van overweging uit. De Volksbond drong opnieuw op de tot- stand-koming aan. Het bestuur is de weaische- lijildheid daarvan toegedaan, maar de finan cieel© n toestand stornd de vervulling van den wenscik in den weg. Initussdhen is de zaak commissoriaal gemaakt, zoodat de voorzitter hoopte, het volgend jaar de resultaten van het onderzoek der coimmdssie te kunnen me- dedeeleu. Na een woord van dank gebracht te hebben aan dr. Posthumus, den ijyerigen geneesheer-directeur van Hcog-Hullen, deed dr. Ruysch nog eenige mededeelingen over zijn bezoek van het Congres te Erfurt van directeuren van inrichtingen tot herstel van drankzuchtigen. Hij wees er op, dat men ook daar voor dc zelfde moeilijkheden staat als hier te lande. Het groote vraagpunt was ook daar of het gewenscht is dat naast de open asyls ook moeten worden opgericht asyls waarin men opneemt personen, die daartoe verplicht worden. Op het congres was men van oordeel, dat beide asvls naast elkander moesten blijtven bestaan. Ten slotte sprak dr. Ruysch de wensche- lijkheid uit, dat de inrichting hier te lande, met do DUiitsche inrichtingen voeling zou houden. Uit het jaarverslag van den waarnemend secretaris-penningmeester, dr. Van Deventer, bleek nog dat het ledental stationnair bleef. In 1902 werd ontvangen f 2961.25, in 1903 f 2886.25. De Rijkssubsidie bedroeg ook dit jaar weder f 600; dlie van den Volksbond f 250. De Vereeuiging kreeg een aanzienlijk le gaat, onder bezwaar van levenslang vrucht gebruik, terwijl een dame in het buitenland wonende lieeft medegedeeld de Verecniging in haar testament aandachtig te zijn ge weest. De verdere uitbreiding van Hoog- Hullen eischte financseele offers. Het kort geleden te 's Gravemkage opgerichte Patro naat kan op succes bogen. In Utrecht be staat het voornemen tot oprichting van een patronaat. Uit het verslag van den geneesheer-direc teur van „Hoog-Hullert bleek nog, dat- het jaar 1903 voor het gesticht voorspoedig was, al worden de verwachtingen tan opzichte van do oocanomische uitkomsten niet bewaar heid. Over het aantal gewezen patiënten kon de gonceshee r-dlirectcux zeer dankbaar ai ju. Ook ditmaal merkte hij; weder op, dait do verpleegtijid voor een gedeelte' der patiënten te kort was. Den meest geschikten termijn acht hij een vol jaar. Iodere week hield de geneesheer-directeur en met goed gevolg voorlezing over de gevolgen enz. vau den acutem en chronisohcn alcoholismus. Op 31 December 1902 werden te Hoog- Hullen verpleegd 24 patiënten. Gedurende 1903 werden opgenomen 39 patiënten, ecu getal nog nimmer bereikt. Daarvan waren alleen 20 3e klasse patiën ten, een gevolg hiervan dat do afdeelingcn van den Volksbond ziah meer en meer gaan aantrekken het lot der drankzuchtigen uit de volksklasse. Op 31 December 1903 werden nog ver pleegd 20 patiënten38 patiënten verlieten de inrichting Twee patiënten stierven gedurende de eerste week van hun verblijf 2 zich niet kunnende voegen naar de huisorde, liepen weg. Niemand behoefde verwijderd te wor den. De lichamelijke afwijkingen van do pa tiënten genezen in het algemeen beter en spoediger dan de geestelijke. Als geneeswijze werd in hoofdzaak toege past de onthouding. Massage, hydrotherapie, hypnose, eJectratherapiie, jharmaceutiscdio geneeswijze oindersteunden haar echter in vele gevallen. Van de 38 ontslagen patiënten blijven i buiten beschouwing om boven opgegeven re denen; van de overblijvende 34 zijn 28 tot heden geheel-onthouders, d. i. 82 zes-zevon- tiende percent; 5 verbeterd, d. w. z. zij die zeer matig wijn en bier gebruiken, d. 15 vijf-zeven tiende percent, terwijl 2 terug gevallen zijn tot hun vroeger lijden, d. i. 5 vijf-zeventiende percent. De exploitatie van het gesticht leverde een verlies op van f 1400 ruim. Tot bestuurs leden werden gekozen prof. Wïersma, uit Groningen, en dr. Wieringa uit Zuid-Laren. Daarna werd de vergadering gesloten Gebrek aan drinkwater. In Friesland is het gebrek aan drinkwater op sommige plaatsen zóó groot, dat men voor een emmer regenwater 8 tot 14 cent betaalt. Regenbakken van kerken en andere openba re gebouwen werden voor algemeen gebruik afgestaande toeloop was zóó groot, dat ook deze spoedig loog waren. Om in den waternood tie voorzien worden de wachtposten langs de lijn GroningenDelfzijl uit de waterlei ding te Groningen van drinkwater voorzien, dat in waggons van 15000 L. aangevoerd wordt. School- en Kerknieuws. Bij beschikking van den Minister van Bin nenlandsche Zaken zijn in de commissie tot het examineeren van hen «lie een diploma van geëxa mineerd en beëedigd landmeter verlangen, voor het jaar 1904 lienoeand' tot lid en voorzitterH. J. Heuvelink, hoog leeraar aan de Polytechnische School te Delft tot leden A. W. E. Kwisthout, ingenieur-verificateur van het kad aster te Roermond M. S. van Dunnó, inspecteur der registratie en domeinen te Delft dr. H. de Vries, leeraar aan de Polytechnische School te Delft. Het hoofdbestuur van den Bond van Ne derlandse lie onderwijzers heeft de afdeelingen uitgenoodigd, de stemming, of dit jaar al dan niet eene algemeene vergadering zal gehouden worden, zoo spoedig mogelijk te doen plaats heb ben. Het H. B. adviseert, de vergadering wel te houden. Verschillende voorstellen zijn er voor deze algemeene vergadering ingekomen. De afd. Kam pen stelt voor, in het programma op te nemen achter de woorden „De A>ond sohryft voor" Het krachtig voortbestaan van de openbare neu trale school, terwijl de afd. Rotterdam aan hot programma wenscht toegevoegd te zienDo Bond strijdt voor onderwijs, vrij van godsdien stige en politieke dogma's. Ilij neme de agitatie er voor nog dit jaar ter hand. Het'H. B. wil deze twee voorstellen vereenigen en. stelt daarom voor: De Bond strijdt voor onderwijs, vrij van godsdienstige en politieke dagma's, dus voor eene krachtige ontwikkeling van het openbare neutrale ondcrwys. Een zeer belangrijk voorstel doet het H. B. in dat betreffende de stioMing van een fonds voor de wachtgelders. Het fonds zal, naar het voorstel, reeds 1 Januari 1905 in werking tre den en wordt, afgescheiden van de andere finan ciën van den Bond, door het H. B. beheerd vol gens een nog op te maken reglement, waarin ook bepaald zal worden, wanneer het recht op uitkeering voor de leden van den Bond verloren gaat. Een grondkapita&l wordt gevormd door in Mei 1905 eene extra-bijdrage van de leden te heffen. Verdere voorstellen van net H. B. zijne 1. De A. V. besluit in beginsel tot oprichting van een centraal bureau van onderwijszaken en draagt het H. B. op, een uitgewerkt plan van kosten, een ontwerp-reglement, enz. in de A. V. van 1905 ter tafel te brengen, om daarna tot de stich ting te kunnen overgaan. 2. De A. V. besluit het volgende jaar geen gob ruik te maken van art. 20, 21 en 22 van het verkiezingsreglement. Amsterdam is niet tevreden over de werking der verplichte schoolvergadering in hare gc- yieente zij meent, dat onder de tegenwoordige wet deze vergaderingen niet kunnen geven, wat de Bond er van verwacht. De afd. stelt daarom voor, het H. B. op te dragen, op nieuw ::oo krachtig mogelijk tegeu art. ~21 van de wet op het L. O. te agiteeron, daar duidelijk gebleken is, dat bij dab artikel van geen zelfstandigheid vtn de onderwijzers sprake is. De afd. wenscht ook: a. dat de Bond v. N. O. zich zal aansluiten bij liet „Ijaiidclijk Comité voor Algemeen Kies recht" b. dat het H. B. de mogelijkheid zal onderzoeken vau het oprichten van eene Bond©- drukkerij. Do overige voorstellen betreffen: 1. het in stellen van een onderzoek naar de we-king van het instituut „schoolartsen" in binnen- en bui tenland 2. het aantal leerlingen van eene klas se 3. het overplaatsen van de onderwijzers van do een© naar de andere school in de gemeente 4. de regeling en den duur van de vacantie's en schooltijden in Nederland en het buitenland, en 5. hel aannemen van giften voor de bondsinstel- lingen van personen, wier handelen strijdig is met ..et beking van den B. v. N. O. Van vèr strekkende gevolgen zou de aanne ming van het voorstel van de afd. Slochteren zijn, die wenscht, dat in de wet eene bepaling opgenomen wordt, waarbij de onderwijzer recht heeft op een zeker aantal vrije dogen per jaar, buiten de gewone vacanties. Het H. B. ontraadt de aanneming van het voonstol liet meent, dat do belangen van do school niet toelaten, dat do werkkrachten nu cn dan als zij er lust in heb ben vrijaf gaan nemen.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1