KOLONIËN. BINNENLAND. De oorlog in Ooat-Azië. Van don oorlog zijn de volgende berichten: Do Petersburg»-he correspondent van de Echo do Paris zegt uit de beste bron te kunnen verzekeren, dat de Cïaar aan Koe- ropatkin een telegram gezonden heeft, hem benoemende tot opperbevelhebber der beide Russische legers in Mantsjoerije. Grootvorst Nikolaas Nikolajewitsj gaat niet als opper bevelhebber naar het oorlogsterrein. Line- vitsj zou aan het hoofd van het eerste leger gesteld worden. Petersburg, 4 Oct. Generaal Gripeuberg is te Petersburg aangekomen. Londen, 4 Oct. Het Japansche gezantschap ontving hei volgende telegram uit Tolrio. gedateerd 4 OctoberOngeveer 50 Russische cavaleristen wenden den 3Oen September ge zien bij de Hoen-rivier, juist toen zij jonken van inboorlingen in brand wildon steken. Zij konden hun plan niet volvoeren, omdat de J&ponsdhc troepen aan beide oevers op hen schoten. Hot Russische bericht, meldende dat de Russen zeventien jonken hadden verbrand, geladen met munitie voor de Japanners is geheel onjuist. Men gelooft., dat deze mede deeling niets anders bedoelt dan hot goed praten van de ongeoorloofde vormeling door de Russen van jonken, die gesohiedde om te voorkomen dat de Japanners deze schepen zouden gebruiken. Gemeld wordt dat do Japanners, die ton westen van Mockdeu opcreeren, zich op groote schaal van benden Tsjoenchoezen voor den kondschapsdienst bedienen. De Russische cavalerie is in deze richting roer sterk, de paarden zijn in goede conditie en de wegen zijn goed. Tusschen de voorposten der beide legers vinden kleine schermutselingen plaats; ove rigens i9 de toestand onveranderd. Do Petersburgsche correspondent van de „Echo de Paris" zond aan dat blad enkele bijzonderheden uit een brief, die bij uit Wladiwostok ontving, waarin o. a. wordt ge zegd „Te Wladiwostok verwacht men een aan val van de Japanners. Admiraal Kamimoera kruist in de nabijheid. Sommigen zijn echter van oordeel, dat men hier slechts met een demonstratie to doen heeft. Algemeen verwacht men echter dat, als Port-Arthur gevallen is, Wladiwostok bele gerd zal worden. Nieuwe forten zijn gebouwd en do oude zijn verbeterdd© verdedigings middelen to land en ter ze© zijn uitmuntend ingericht," Do briefschrijver een hoofdofficier heeft in gezelschap van prins Jaime van Bourbon (den zoon van don Carlos) de ves tingwerken mogen bezoeken. Wladiwostok is omringd door een kring van forten, batterijen en tijdelijke werken, welko één onafgebroken verdedigingslinie vormen. De wegen zijn goed en leveren voor liet transport der artillerie geen moeiclijkho- den op De bossohen op do bergen zijn ter verbetering van het schootsveld gekapt, do boomstammen zijn gebruik bij den batterij- bouw. Do oorrespondent van de Echo de Paria die gewoon Lijk good ingelicht is, seint het volgende bijna ongcloofclijke verhaal„Toen admiraal Alexejew hoorde van de nederlaag van do Russen te Liaojang, vluchtte hij in een trein met vollen stoom uit Mookden. Om dien trein voortjij te laten moest alle andere verroer op de lijn een tijd lang stil staan, maar. in weerwil van de genomen maatrege- ler, stoomde Alexejew's trein op een ambu lance-trein in, met het gevolg dat 40 van de daarin opgenomen gewonden omkwamen." Uit Tiëling wordt gemeld, dat de Chinee- zen te Moekden een vijandige houding aan den dag leggen tegenover de Russen. Ook de Chincescho ambtenaren komen in -erzet, zeg gende dat do Russen een paar koningsgra ven bij Moekden geschonden hebben, wat Kocropatkin, na persoonlijk een onderzoek ingesteld to hebben, beslist ontkent. Do Japanners hebben, nu de winter zoo vroeg invalt, in aller ijl groote bestellingen aan schoenen en dokcii9 gedaan in Amerika. Uit verscheidene plaatsen in Rusland ko men berichten over ernstige rustverstoringen door do reservisten. Aangezien voor de ver pleging van ecnige groote troepen-transpor ten niet gezorgd was, plunderden de reser visten de winkels cu koffiehuizen en zij bo den weerstand aan de politic. Uit Bukarest wordt aan do „Frankf. Ztg." geschreven, dat dagelijks Russische deser teurs door de Rumoensaho autoriteiten op gevangen worden. Deze ongolukkigen zijn zonder middelen van bestaan en worden over do Oostenrijksche grens gebracht. Up do vraag waarom zij dceerteeren, antwoor den zij. dat de oorlog hoogst onpopulair is, terwijl het de ergernis wekt dat de geregelde troepen rustig in het land blijven, terwijl do reservisten, vaders van gezinnen cn oudere lieden, naar het verre oorlogsterrein gezanr den worden. Onder de vluchtelingen was ook een lui tenant, die verklaarde con slachtoffer te zijn van de politieke inzichten. Deze deser teurs vertollen ontzettende verhalen over den nood en de ellende. De Rumeensche regecring beeft, de grens wacht versterkt om den deserteurs het ovcr- loopen onmogelijk te maken. Er schiint echter oen soort handel gemaakt te worden in hot behulpzaam zijn dor deserteurs in hun poging tot ontvluchten. Onlangs werden bij ron bekenden smok ko lnar eenige van die vluchtelingen gevonden, die door hun .redder" van al hun gold waren beroofd en 9inds 24 uur zonder eten of drinken ergens verstopt waren geweest. Eenstemmig zijn de verhalen der vluch telingen. dat in Bessarabié als gevolg van de mobilisatie een onbeschrijfelijke rouw en vreceslijkc ellende hoerscht. Oe zeeslag in de straat van Korea. Over het gevecht, dat het Wladiwostok- eakader gevoerd heeft tegen de vloot van ad miraal Kamimoera, heeft de Nowoje Vrernja thans uit Wladiwostok nadcro bijzonderhe- dcu vernomen, welke getuigen van de dap perheid, waarmede de Russen hebben ge vochten. De commandant van de Gromoboi, de kapitein ter zêc Dabitsch, werd op de com mandobrug aan de borst, den linkerarm en den voet- gewond door de scherven van een granaat, die vlak bij hem sprong. Het bloed vloeide uit zijn wonden. Toen hij naar de verbandplaats gebracht werd, verdrongen tal van matrozen zich om hem heen. Sommigen begonnen te weenen, liepen naar de kanon nen en riepen ..broertjes, onze comman dant i9 gewond." Toen Dabitsch verbonden was, besloot hij het bevel weder op zich te nemen en ging toen opzettelijk langs alle batterijen aan dek, om door zijn verschijning den monsclien moed in t© boezemen Toen hij hen begroette, klonk als antwoord: „Wij zullen doen wat wij kannen, als de commandant maar blijft leven." Rondom hem lagen dooden en ge wonden en op dek lagen plassen bloed. Het was een verschrikkelijk gezicht. Aan de gra naatscherven, die in de verschansing gedron gen waren, zaten nog stukken vleeech, en de afgescheurde ledematen lagen overal. Toen Dabitsch de achter-batterij bezocht werden negen manschappen door een granaat ver pletterd. Nadat hij het heele schip bezichtigd had, begaf de commandant zicb weer naar de brug, maar werd spoedig weer gewond door granaatscherven, ditmaal in den rug, aan het rechterbeen en aan den slaap. Alle officieren van zijn staf cn de stuur lieden waren dood of zwaar gewond. Toen de oommandant weer bij kwam, en bii be speurde dat het scliip niet gestuurd werd, greep hij zelf, schoon hevig bloedende, het stuurrad. Op zijn geroep om stuurlieden losten twee officieren hem af. Daarna liet de commandant zich voor de tweede maal verbinden en keerde hij vervolgens weer aan dek terug, waar hij bleef tot de strijd ge staakt werd. Die duurde echter nog drie uren. Toen bracht men hem bewusteloos naar zijn kajuit. Toen hij de oogen weer opsloeg, zag hii een aantal matrozen bij zijn kooi staan, die hem op zijn vragen antwoordden, dat zij bij hem wilden waken. De liefde voor hun commandant deed hun do discipline en de ondergeschiktheid vergeten. Verschillende officieren onderscheidden zich op gelijke wijze. De adelborst Dom- browski commandeerde de achter-batterij van de Rossi ja. Toon het schip van koers veranderde en Dombrowski daarom een an dere elevatie opgjaf, sprong op twee pas af stand van hem een 18-duims granaat. Dom browski werd zwaar gewond, evenals de adelborst Lehmandie naast hem stond. Do stukscommandant van een der kanonnen word letterlijk in stukken gescheurd en drie matrozen werden zwaar gewond. De zwaar gewonde konstabel Fomingh was weer naar zijn stukken teruggekeurd, toen hij zag dat bij een kanon het sluitstuk defect raakte. De manschappen konden het niet alleen redden, waarop de onderofficier op den grond liggend de noodige aanwijzin gen gaf, totdat hij door bloedverlies be wusteloos werd. De adelborst Orlow was tijdens een ge vechtspauze even naar de Ion groom gegaan om een glas limonade te drinken. Terwijl hij hierop wachtte ging hij op den rand van een tafel zitten om een sigaret op te stoken. Een matroos had een lucifer aan gestoken om hem die te geven. Op hetzelfde oogenblik sloeg er een granaat in de hut naast hen, vernielde daar alles, sloeg den adelborst van de tafel, een scherf trof hem aan het hoofd, terwijl van den matroos den arm werd verbrijzeld. Toen drie andere ma trozen Orlow naar de verbandplaats wilde brengen, weerde bij lien af en gelastte hij, dat zij eerst den gewonden matroos moesten laten verbinden. De achter batterij van de Gromoboi werd gecommandeerd door luitenant Brasche. die gedood werd De adelborst Goesewitsch, die hem verving, verbrandde daar er brand uitbrak. Toen nam do stukscommandant Ra- kitin hot commando op zich. Toen ook hij gewond werd, hinkte hij naar de verband plaats. doch keerde zoo spoedig mogelijk naar de batterij terug, zich van een bezem als kruk bedienende. De adelborst Tatarinow bediende den af standsmeter in de gevechtsmast en had ne gen matrozen bij zich voor de bediening van het klein-kaliber geschut in den mars. Een granaat trof den mars em van den adelborst vond men niets terug dan een stuk van zijn boen. Acht matrozen werden geheel weggeslagen, de negende was onge deerd. En niettegenstaande al die verschrikkin gen stonden de mannen bij de signaalvlag gen kalm als bij een exercitie, de signaal- dienst haperde geen oogenblik. Mannen van ijzer Allerlei vDe hertog van Orleans wil met de Fram een Noordpooltoc'it ondernomen. Dat kan de gevoelens voor zijn doorluchtig per soon in Frankrijk misschien wat opwarmer-. De onderhandelingen met de Noordscho rc gecring schieten echter, naar 't schijnt, niet op. Uit Bergen wordt althans gessiud, dat de regecring de voorwaarde heeft gesteld dat zij het- reisplan moet goedkeuren en de hertog daar niet aan wil. Denkelijk wil de regecring d9 Fram niet aan roekeloozc tochten bloot stellen en voorziet zij ook, dat, als de hertog met zijn schip ergons tusschen het ij-s be klemd raakt, Noorwegen een expeditie zal moeten uitrusten on» hem te hulp te komen. vDe groote internationale fruittentoon- stolling, welke van 8 tot 16 October te Dus- seldorp wordt gehouden, belooft- zeer belang rijk to worden door do rijke inzendingen uit binnen- en buitenland. Niet alleen particuliere, maar ook staats- kweckerijen nemen er aan deel, o. a. de „Königl. Preussische Gartenverwaltung" van Sanssouci, de „Heraoglich Altenburgische „Obst-verwaltung", die van den hertog van Mecklenburg, cuz. vDe iniernatdonaJe Kunst- en Tuin bouwtentoonstelling te Düsseldarf zal geslo ten worden met cone groote Orchideeën- cn C^ry9ant3ieanumtentoonstelling, welke dïvo dagen zal duren, n.l. van 2023 October as. vDo slagersknechts in de groote si ach terijen te Berlijn willen niet Jieir op Zen dag werken. Er waren Zondag maar een klem getal van de gezellen opgekomen, zoodat slechts een tiende gedeelte van de beesten geslacht konden worden. De patroons willen den eiscli van hun gezellen inwilligen, in dien de overheid een algemeen verbod tegen bet slachten op Zondag uitvaardigt. vDe rechter heeft nu uitspraak gedaan over den boedél der Humberts. Het passief bedraagt, nominaal 115 millioen francs, maar na volbracht onderzoek der vorderingen zal h*it wel de helft minder blijken. Tot nog toe is <le rechter gekomen tot een passief ran 40.000.000 francs. Voorloopig wordt op de gestaafde vorderingen 11 pet. uitbetaald. De rechter hoopt op 2 of 3 pet. te kunnen ko men. Het actief bedraagt 5.000.000 fres maar de helft daarvan bestaat uit vast goed en dit gaat geheel aan de verbanden weg. D> schuldeischers van do maatschappij van lijfrente der Humberts komen er beter af. 7-ij krijgen alvast 85 pet., en voor het overig0 zijn er nog onroerende gocdereD te verkoo- pen vNabij Clanelly in Zuid-Wales ontspoor de gisteren middag een van New-Milford naar Louden voerenden sneltrein en werd volkomen verbrijzeldverscheidene wagens werden go- heel onderstboven gesmeten. Het heet, dat vier personen gedood en ongeveer vijftig ge- woud zijn. vIn een bierbrouwerij te Kirkby Ste phen (Eng. graafschap Westmoreland) is een man in een groote kuip vol bier, waarvan hij bezig was de gist af te scheppen, ge vallen cn verdronken. Een kameraad, die hem nasprong, kwam bij die reddingspoging óók bijna om het leven, maar hij kon weder tot bewustzijn worden gebracht. vHet bericht der verwoesting van de stad Trinidad in den Amerikaanschen staat Colorado wordt bevestigd. Het ongeluk is inderdaad veroorzaakt door het barsten van een water-reservoir. De stad moet geheel vernield zijn. De rivier Las Animas, wegens hevige regens sterk gezwollen, verbrak haar dijken, zoo werd het ongeluk teweeggebracht. De volle omvang der schade is nog niet te bepalen, daar de gemeenschap geheel ver broken is. De ramp doet denken aan het barsten van een reservoir in Pennsylvanië, in 1889. Dit had onder dergelijke omstan digheden plaats; er werden toon verschei den steden verwoest en 6000 menschen kwa men om het leven. vEen Russisch militair van het schip „Varyag", hetwelk bij Ckemulpko door de Japanners in den grond werd geboord, heeft nu te St. Petersburg door een zeer gewoon ongeluk den dood gevonden. De man, die in het ontzettend gevecht ge spaard was gebleven, viel door een misstap van een stoombootloopplank en verdronk. OOST-INDIÈ. Blijkens uit Imlië ontvaingon telegra- phisohe berichten zijn, sedert, de jongste mededeelingen dienaangaande in de Neder- landscho Staatscourant/ van 3 September 1904. no. 206, bij de krijgsverrichtingen' a. in Atjeh en Onderhoorighedenge sneuveld, de sergeant H. W. A. Stenzei en de ziekenverpleger S. do Hev; overleden, de onder-luitenant E. Bloem zwaar gewond, de 1ste luitenant der in fanterie P H. van Rijn. die sedert overleed, en do fuselier P. F. Cloostermans, en liaht gewoond, de sergeant H. A. Franzus; b. in de Bataklandenbij eeaie excursie tegen Kedjoeron Linggo, aan uitputting overleden, de fourier E. P. Oskam bi; vermeestering van de kampongs Ba- toekarang en Negri licht gewond, de 2ci/e luitenant der infanterie P. Th. de Jongh Swemer en onbeduidend gewand, de fuselier A. Peters; bij vermeestering van de kampongs Lingga cn Linggad'joeloe, licht gewond, de fuseliers J. A. Faeles, J. Fust, A. Yerkxmmen en Tb van den Berg, en onbeduidend gewand de 1st© luitenant der infc^iterie C. A. Remmert. de sergeant Ohr. Dirksen en de fuselier G Bo umanen bij kampong Ka lïbataik, licfht gerwond. de fuselier J. F. G. Naumannj c. op Borneobij eene excursie in de Boven Doesoenlandeu aan do Opper Barilto. zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond de fuselier A. J. Braeckman d. op Cerambij eene patrouille te Roe maihsoal, zwaar gewond de sergeant M. P Siegers onbeduidend gewond, de fuseliers Th. J. J van der Voort on H .vaii Wen kop, terwijl do lste luitenant der infanterie E. L. A. Boiv man en de fuselier A. Budding een onbedui dend schampschot bekwamen. Voorts werden te Kota Radja vermoord de 2do luitenant-kwartiermeester J. D. van Mourik en de korporaal-staftamboer M. Blok en licht gewond de bij liet leger in Neder 1 andsöh -I ndië gedetacheerde officier van gezondheid lste klasje van. het leger hier te lande dr. A van Dorsten, de korporaal- schoemmaker K Köbl© en do fuselier B. de Graef. De Staatscourant van Woensdag 5 October bevat het volgende Konink ijke be sluit: benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandsclien Leeuw, rar. N. S. Th. A. van Meurs, procureur bij het gerechtshof en de arrondissement»-rechtbank te Arnhem. Ter gelegenheid van de vijftigjarige echtverecniging van den adjudant-generaal giaaf Dumonoeau, chef van het Mil. Huis van IL M. de Koningin, bracht H. M. de Ko ningin-Moeder gisteren een bezoek 'e hunnen huize. Om vier uur keerde H. M. weer naar Soestdijk terug. H. M. schonk aan het gouden paar haar portret, geschilderd door Josselin de Jong. De gewone audiënties van de ministers van binncnlandsche zaken en van kolotii n zullen deze week niet plaats hebben. Do gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal gedurende de ge heele maand October niet plaats hebben. De Kamerverkiezing ih As sen. Bij de gisteren gehouden stemming voer een lid der Tweede Kamer in bet dis trict Assen werden uitgebracht 3527 geldig© steramen. De uitslag is, dat er herstemming moet plaats hebben tusschen mr. M. W. F. Treub J (vrijz.-dem met 1654 en mr. N. G. Pierepn (lib.) met 906 stemmen. De heer Bos Kzn. (antir.) had 670 en de 1 heer A. van der Heide (soc.-dem.) 297 stem- men. De Haagsche gemeenteraad vergader de Maandagmiddag onder voorzitterschap van den wethouder dr. Mouton. Naar aanleiding van het voorstel tot aan vulling van de ontwerp-evereenkomst met de H. IJ. S. M. en de Zuid-Holl. Electriseke Spoorweg-Maatschappij, in zake het maken van overgangen in de spoorwegen bij die maatschappijen, deelde ue wethouder De Wij9 aan den heer Van Liefland mede, dat bij B. en W. ernstig in overweging is een adres aan de Regeering om, met het oog op de wenschelijke uitbreidingsplannen in de rich ting van Voorburg, te verzoeken niet in te gaan op het bekende adres van het bestuur der gemeente tegen het aanhangige ontwerp tot grensverandering. Het voorstel tot aankoop voor netto f 82000 van het perceel naast den schouw burg werd met 27 tegen 6 stemmen aange nomen. Na afhandeling der agenda interpelleer de de heer Vas Dias over de ruwe manier, waarop bij gelegenheid van de opening der vereenigde zitting van de Staten-Generaal het Binnenhof door cavalerie was ontruimd. Dr. Mouton antwoordde, dat hier tegen de beve len van het hoofd der gemeente is gehandeld, maar dat bet lioofd der politie regen dat op treden niet in verzet is gejjjomen teneinde op dat oogenblik geen de orde verstorend conflict uit te lokken met de militaire auto riteit. H r. Ms. E v e r t e e u. De Tel. beves tigt het bericht van Het Volk, dat Hr. Ms Evortsen naar Amsterdam is gezonden, met het oog op eventueele relletjes in de haven aldaar. Zooals bekend is schrijft het blad wordt er ander de havenarbeiders, vooral na het ontslag van A. C. Wessels uit 'de ge vangenis, weer een heftige actie gevoerd. Menigmaal gebeurt het, dot de woordvoer ders onder de bootwerkers 's ochtends, voor den aanvang van het werk op een geïmpro viseerd spreekgestoelte, zooals vaten en kis ten, de werklieden toespreken. Hierdoor wordt de geest van verzet natuurlijk niet weinig aangewakkerd en het is reeds bij het 1 oasen van eenige schepen voorgekomen, dat er werkstaking dreigde. Het blad. voegt hier nog bij, dat niet al leen de Everbsen gereed lagt om een oogje in 't zeil te houden, maar dat eveneens een vijftal stoomsloepen in gereedheid zijn ge bracht voor den surveillancedienst in de Am- sterdamsche haven. Den 2. October was het 25 jaar gele den dat prof. mr. H. van der Hoeven, be noemd werd tot hoogleeraar in strafrecht en strafvordering aan de Universiteit te Leiden, als opvolger van mr. A. E. J. Modderman, die minister van justitie geworden was. Den 26. November aanvaardde hij zijn ambt met een rede over: „Do vaststelling en invoering van het wetboek van strafrecht." Op nadrukkelijk verlangen van prof. van der Hoeven is deze dag onopgemerkt voorbij gegaan. De heer J. P. de Sauvage, eerste custos bij de Universiteitsbibliotheek te Lorden, was gisteren 40 jaar werkzaam geweest aan deze instelling. Gedurende deze lange reeks va.n jaren maakte de heer Sauvage zich in ver schillende betrekkingen, maar vooraf als ahef van liet bureau van uitleenen, zeer verdijen- stel ijk. De vele bezoekers van de Leidsclie Bibliotheek kennen zijn ijver en zijne hulp vaardigheid. Daarom vormde zich uit hun midden eene oommiasie, bestaande uit de heeren prof. ar. P. J. Blok, dr. G. J. Boekenaogen, prof. dr. M. J. de Goeje, B. s' Jacob, dr. P. C. Mol- huijsen, prof. dr. W. Nolen, L. D. Petit en dr. S. G. de Vries. Namens deze werd den jubilaris gisterenmiddag door prof. De Goeije do eenige van aflen, die thans tot de Bibliotheek in betrekking staan, die hem in dertijd daar heeft zien komen eene porte feuille aangeboden, niet inhoud, vergezeld van een album met bijna 500 namen van per sonen, die aan het huldeblijk hebben bijge dragen. De heer Sauvage betuigde in hartelijke bewoordingen zijn© erkentelijkheid voor dit bewijs van hulde en waardeering. Des morgens was de jubilaris bij zijne komst aan de Bibliotheek reeds in zeer waar- deeretide woorden toegesproken door den bibliothecaris dr. S. G. de Vries en was bem namens hot personeel met een toespraak van den heer H. Cornet, een bronzen beeld „De Samaritaansche Vrouw" aangeboden. N. v. d. D Door de familie in den Haag is bericht ontvangen, dat de lo luitenant der infanterie P. H. van Rijn in den ouderdom van 34 jaar te Llio' Seraawé (Atjeh) aan bekomen ver wondingen is overleden. (N. C.) Bij beschikking van den minister van waterstaat is bepaald, dat met ingang van 1 Novembei de naam van het station Dalf- sen zal worden gewijzigd in Bcrkum en die van het station Dalfsen (dorp) in Dalfsen. Dezer dagen vergaderde te Amsterdam het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Vereenigingen van den Handel- drijvenden Middenstand. Door het dagelijksoh bestuur van den Bond was voorgesteld, naar aanleiding van het verzoek van vele industrieelo Middenstands- vereenigingen, om ook tot de Nationale Mid denstandsorganisatie te kunnen toetreden, den naam van den Bond te veranderen in ..Ned. Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Midden stand" Bij dit voorstel was eveneens een voorstel ingekomen van bet Dag. Bestuur van den Bond van Horlogemakers, om in plaats van „Industrieelen" te spreken van „Nijiveren". Met algemeene stemmen werd besloten aan de leden het voorstel te doen het bij te voegen woord te doen luiden „industrieelen", en daarover bij referendum volgens art. 22 Huish. Reglement door de leden te laten beslissen. Naar aanleiding van het voorstel van liet Dag. Bestuur ten opzichte van de zooge naamde Hall. S|xx>r-ooöperatie, werd met algemeeno stemmen goedgekeurd het besluit van het Dag. Bestuur in zake het optreden der Almeloosche Vereeniging en er tevens op gewezen, dat de bemoeiingen van den Bond in deze quaestie van 't midden van 't vorig jaar dagjteekenen en uitsluitend betrekking hadden op den steun (vrij vervoer der wa ren enz.), door de directie aan deze coöpera tie verleend, en niet tegen die coöperatie zelf. Alsnu word besloten de heeren W. Aal- berse, dr. De Visser, leden der Tweede Ka mer, en bet Dag. Bestuur van den Bond uit te noodige et een commissie te vormen, ten einde de onderhandelingen met de directie der Holl. Spoor verder voort te zetten, en tevens om aan alle aangesloten vereenigin gen in overweging te geven hun eventueele actie tegen de H. IJ. S. M. op te schorten, tot de uitslag der bemoeiingen van deze com missie bekend zal zijn. Eveneens werd naar aanleiding van het verzoek van een der ver eenigingen, om zoo noodig, een buitengewone algemeene vergadering te beleggen, besloten eefsfc het rapport van de commissie af te wachten. De misdadige jeugd in het havenbedrijf. Te Rotterdam is een ver gadering gehouden van do afdeeling van Pro Juventuto, ter bespreking van en het doen van vooi-stellen naar aanleiding van het rap port „De misdadige jeugd in het havenbe drijf'. De vergadering besloot 1. een adres te zenden aan den minister van justitie om volledige instemraig te be tuigen met de aanvulling en verscherping van art. 416 Wetboek van Strafrecht (in zake opkoopers); 2. een adres aan den gemeenteraad om aan de politie de bevoegdheid te geven leer plichtige kinderen naar school te geleiden 3. aan cargadoors, expediteurs enz. te ver zoeken vooral kleine goederen beter te doen bewaken voor diefstal door kinderen; 4. een adres aan B. en W. en aan de betrokken spoorwegmaatschappijen, om zorg to dragen voor betere afsluiting der handels terreinen 5. de hulp in te roepen van de hoofden der. scholen, om meer invloed uit te oefenen op d© scholieren buiten de schooltijden 6. aan de Toynbee-vereenigingen te ver zoeken avondcursussen te organiseeren te Katendreclit en Charlois. De Electrisohe tram Am- ster d a mH a a r 1 e mZ andvoort is gisteren plechtig! geopend. Heb Spui, uit gangspunt te Amsterdam en Spuistraat wa ren ter gelegenheid van dit heugelijk feit in vlaggendos, en een groote menigte nieuws gierigen was tegen II uur op het punt van vertrek samengekomen om de twee met dun doek versierde wagens te zien vertrekken. De raad van beheer had een groot aantal personen uitgenoodigd den eersten rit mede te maken, die tegen 11 uur in Ebnsgezind- heid bijeenkwamen. Onder hen werden op gemerkt de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. G. van Tien hoven, enkele leden der Gedep. en der Prov. Staten, de burgemeesters van Amsterdam, Haarlem, Zandvoort, Heemstede, Haarlem- merliede en Spaarnwoude, Bloemendaal, Slo ten, leden der directie van de H. IJ. S. M. en nog een aantal burgerlijke en militaire autoriteiten. In twee wagens werd de reis naar Zamd- voc«rt aanvaard. In het Brongebouw te Haarlem werd een lunch aangeboden waaraan 240 gasten aan zaten, waarbij veel heildronken werden uit gebracht. Te 3.45 ure was men te Amster dam terug. Vonkentelegrafie. Het Vader land meldt, dat de eventueel te verleenen concessie betreffende de vonkentelegrafie in Nederlandsch-Indië een veel minder wijde strekking heeft dan men over 't algemeen schijnt tc denken. Het blad schrijft: „De eventueele concessie heeft uitsluitend ten doel, het seinen der scheepvaart, dat thans naar men weet bijna geheel in han den is van Lloyds, voor Indië te geven aan de zooveel beter en uitgebreider werkende vonkentelegrafie. Met dat doel zullen o. q. op verschillende punten van onzen Archipel stations worden opgericht en al onze stoom schepen der groote vaart, inclusief de Pak ketvaart-Mij-, worden voorzien van toestel len voor vonkentelegrafie, daar hiet den te- ge nwoordigen gouv.-generaal, op zijn reis uit Indië herwaarts, pijnlijk had getroffen, dat r.agenoeg alle buitenlandsche stoomschepen, die hij passeerde, van zulk een inrichting v.aren voorzien, daarentegen geen enkel Ne- derlandsch. Zóó weinig echter geeft de re geering door de eventueele concessie haar te legrafie recht uitl handen of benadeelt zij haar eigen kabels, dat de stations der Mijt. de van schepen ontvangen seinen slechts dan door haar eigen toestellen naar Java of el ders zullen mogen overbrengen, indien zulk een station niet door een gouvernementska bel met het ontvangstation is verbonden, ste1 bijv. Riouw en Siak, in welk geval, maar ook alleen dan, particulieren van do vonken- telograaf zullen mogen gebruik maken. Nu echter, naar men weet, Pontianak, Bandjer- massin, Makassar, Menado, Medan etc. iai ons kabelnet zijn of worden opgenomen, zal nagenoeg geen enkele handelsplaats van be te aken is aan de gouvernenxents-telegrafi© worden onttrokken. Bovendien krijgt, naar wij reeds vroeger meldden, de eventueele Mij. geen monopolie, en behoudt de regeering zich te allen tijde het naastingsrecht voor. „Of echter op deze voorwaarden een maat schappij levensvatbaar zal kunnen zijn, m. a. w. het kapitaal ervoor zal worden gevon den, is een andere vraag, die wij niet gaarne bevestigend zouden beantwoorden. Onze on verantwoordelijke koloniale politiek, die do geldmiddelen van Indië ten eenenmale heeft

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2