KOLONIËN. BINNENLAND. joete; een andere kreeg voor een dergelijk je val dezelfde boete V'De algemeen© werkstaking in de ha vens van Marseille kan als geëindigd be schouwd worden. vTusscheu Zermatt en Viege, in Walli- scrland, is Woensdag, door het schichtig wor den van de paarden, een rijtuig met acht toeristen en den koetsier in een 45 voet die pen afgrond gestort. Vier personen waren da delijk dood, en een dame en de koetsier zijn levensgevaarlijk gewond. Op den Simplon is een diligence zonder passagiers in een afgrond geraakt. De koet sier kwam er merkwaardig genoeg heelhuids afde paarden echter waren onmiddellijk dood. OOST- IN Dl De correspondent te Batavia van de X. R. Ct. seint Overste Van Daalcn is telegrafisch ontbo den 0111 niet den resident de zaken van Zuid oost-Bomeo te regelen. Zooals bekend is, teekent het blad hierbij aan willen de zaken in de Zuider -en Oos- ter-afdeeling van Borneo, met name in Bo- ven-Doesoen, waartegen uit onze vestiging Poeroek-Tjahoe wordt geageerd, niet naar wensch gaan. De oproerige geest neemt eer toe dan af. De herhaalde wisselingen onder de hoogero ambtenaren en de officieren in de Zuider- en Oost-er afdeel ing van Borneo werk te ook nadeeligj. In Mei j.l. was een expedi tie naar Boven-Kapoeas noodig om het nut ons bevriende hoofd Raden Johannes te ont zetten. Het terrein in Bovon-Doesoen is z?o l>ezwaarlijk, dat onze troepen zonder steun van inlandschc hulptroepen weinig vermogen. Eerst onlangs ging men over tot het gebrui ken van d e hulptroepen. Ook de bovenge melde expeditie voerde door oerwouden met reuzenboomeu en altijd aanwezige slingerplan ten. De nieuwe gouverneur generaal zal nu aan den toestand in Borneo eon einde willen ma ken cn heeft daartoe een bijzonder energieke persoonlijkheid als de over-te Van Daalen ter beschikking van den resident gesteld. De militaire commandant van Zuidoost- Borneo overste Drijber trad pas op. Ass's- tent resident voor de Djajaksche aangelegen heden is de heer Hoeke, die het voornemen had met verlof te gaan. Men meldt uit Schwerin aan de N. R. Ct Öo vroegere Pruisische minister van Oor log, generaal Bronsart von Sahellendorfen zijn vrouw kregen gisteren middag op hun landgoed Marienhof bij Krakow bezoek van Koningin Wühelmina en Prins Hendrik die in oen open met vier paarden bespannon jachtwagen aankwamen. Ook Hun gevolg ver gezelde bon. Om zeven uur keerde men te Dobbin terug. Op het Loo wordt verwacht dat de Koninklijke familie tegen 6 of 8 November ton palcizc uit Duitsohland terugkeert. Naar men verneemt is do minister van Binncnlandscho zaken, dr. Kuyper, sedert eondgc dagen niet aan zijn departement werk zaam geweest, tengevolge van een lichte on gesteldheid, welke hem verplicht zijn Kamer te houden. Do gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Woensdag 12 October e. k. niet plaats hebben. Door den minister van marine werden gisteren onder meer in audiëntie ontvangen de oommandaut van het pantserschip Hertog Hendrik, de kapitein ter zee Hoekwater, do chef van het Marinehospitaal te Willemsoord, do directeur officier van gezondheid Klas sor, do kapitein-luitenant Schalken, die eerst daags naar Indië vertrekt, zoomede vele der onlangs bevorderde adelborsten der le klasse. De herstemming te Assen Prof. Treub zal vóór de herstemming nog maals voor de kiezers optreden en wel Zon dagmiddag te Eoldc en Zondagavond te Poize De herstemming te Assen. Van beiden zijden zoo meldt men uit As sen wordt ter bevordering dor candida ture!» Pierson en Treub bij de herstemming op a. s. Dinsdag nog krachtig gewerkt. Mr Treub, die, zooals reeds gemeld werd, op nieuw optreedt, spreekt Zaterdagavond nog te Gasselterniiveen. De liberale kicsvereeni- ging te Assen hield Donderdagavond een langdurige vergadering van strikt huishou- delijken aard. Omtrent de houding, welke anti revolutionairen en katholieken zullen aannemen, is nog niets bekend. De Standaard schrijft Veel versohil maakt Pierson of Treub voor ons niet en de 2500 thuisblijvers hebbon de bwhnmng in handen. Voor zoover het op stemmen- in do Kamer aankomt, zal het, hoo het ook loope, de zaken wel 'laten zooals zo zijn." Het Volk adviseert, op Treub te stemmen, omdat deze de voorstander is van algemeen kiesrecht. Onwillige raadsleden. In de Noordbrabant&che gemeente Putte, waar onlangs de raadsleden weigerden ter raads zitting *c verschijnen, kwamen zij eindelijk, nadat, zij voor de achtste maal opgeroepen waren, bijeen. Voorstellen werden er echter niet behandeld. Besloten werd alle punten aan te houden, omdat men verlaagde, dat eerat vroeger genomen besluiten zouden wor den uitgevoerd. Do suikerconferentie. Het Ifbl. v. Antw. meldt, dat de suikeroonferen- tic aanst. Maandag te Brussel een aanvang zal nemen. Talrijke afgevaardigden zijn reeds iu do Belgische hoofdstad aangekomen. De minister van Justitie heeft dr. F. Verheydeu, te Montfoort. benoemd tot ge ne—heer aan het Rijksopvoedingsgesticht al- da. ter vervanging van dr. Peel, die de ge meente heeft verlaten. Kruger's uitvaart. Omtrent de uitvaart van president Kruger schrijft de hier te lande verschij nende „Z. A. Post'' „l>e roden waarom de Nederlandsche re geer ing niet een oorlogsschip beschikbaar stelde, zal vermoedelijk gezocht worden in do eiscben van etiquette. De Britsche regee- nng had vrijwel formeel een oorlogsschip aangeboden voor de uitvaart van den presi dent. Mocht het Hollandsche gouvernement na dien met eene offerte komen Het optre den van de Xederlandscne regeering in Zuid- Afrikaansche aangelegenheden is in de laat ste jaren steeds gekenmerkt door een over dreven vrees om Engeland te stootenei in daaruit geboren zucht om Engeland ter wille te zijn, heeft men zich zelfs laten verleiden om onverantwoordelijk te handelen met be trekking tot Boerenbelangen. Het ingrijpen van minister ICuvper op den oorlogstoestand in 1902, oorspronkelijk uit humanitaire be weegredenen voortgekomen, kan staatkundig slechts geteekend worden als eene enormiteit, verregaande onbekendheid in zaken van oorlog heeft den Nederlandschen minister toen tot werktuig gemaakt in handen van Engelsche staatsliedende behandeling van de aanhangige consulaat-regeling is wederom een klap in het gezicht van de Boerenpartij in Transvaal. De ongunstige beoordeeling, die de huidige regeering treffen moet voor hot verleden optreden cn wegens hare hou ding in zake Zuid-Afrika in het algemeen, mag ~chtcr niet verleiden haar ook in deze te beschuldigen van mindere flinkheid of an derszins voor wat de oorlogsschipsquaestio ■betreft, zouden wii der regcering niets dur ven verwijten, zoolang hare motieven niet gekend rijn. Er zal bij de regeering wel g:en bezwaar bestaan hare beweegredenen te open baren en het is dus te hopen, dat in de Kamer ook deze zaak even zal worden t-ter sprake gebracht". Het stoffelijk overschot van "generaal C. L. Langguth. werd gisteren, van 's Graven- liage naar Arnhem overgebracht De kist, hodekt met. bloemen, werd uit de lijkkoets naar den spoorwaggon van de Staatsspw.. godragen in een kleinen stoof van familie leden, vrienden en kennissen Men schrijft uit New-York aan het Hbltft het volgende over een man, die den Nederlanders in Amerika steeds tot vriend was O]) 22 Sqjtember overleed alhier na een kortstondige ziekte op 46-jarigen leeftijd de heer John van Lansing Pruyn. In hom verliest de Nederlandsche kolonie to New-York een harer beste Amerikaansche vrienden. Geboortig uit een der oudste Hollandsche families, die nog steeds do kern der bevol king van Albany (hoofdstad van den staat New-York) uitmaken, koos de heer Pruyn een rechtsgeleerde loopbaanwant hoewel ver mogend kon hij als Amerikaan niet het leven werkeloos doorgaan. Zijn vrije uren wijdde de heer Pruyn aan de studie van de geschiedenis der Hollandsche „Settlors" langs de Hudson-rivier. Dit deed bij h«m oen oprechte liefde en waardeering ontwaken voor alles wat betrekking heeft op hot oude en hedendaagschc Holland. Zijn na- vorschingen brachten hem verschillende ma len naar Nederland. Dat de heer Pruyn zich inderdaad eon getrouw vriend der Nederlan ders betoonde, bewees zijn ijverig streven in de V. S. voor de Boeren. Tijdens den En ge lsch-Transvaalschen oorlog was de heer Pruyn onvermoeid aan het werk voor het in zamelen van gelden en met woord en pen trachtte hij verder de zaak der Boeren in t de V. S. populair te maken. Bij de oprichting de<r Nederlandsche Ka mer van Koophandel te New-York verklaar de do heer Pruyn zich onnrddellijk bereid deze instelling met raad en daad bü te staan Ter erkenning voor zijn belangstelling werd hem dan ook het onder voorzitterschap de- Kamer aangeboden. Steeds konden de Nederlanders op zijn steun rekenen en zijn persoonlijkheid was te moor aantrekkelijk, omdat bij bij al zijn wer ken zoozeer hef hart deed spreken. Dit is zoo n opwekkend voorbeeld in een land, waar zoo velen de levensopvatting zijn toeeedaan van de life is business en business is life. Een treffende attentie werd der Nederland sohe kolonie bewezen bij bet grafwaarts dra- een der kis! Op het "oeteneindo la? de grno- te krans door de directeuren der Ned. Ka mer van Koophandel gezonden. Deze met lief kru s van viooltjes door de weduwe cp de kist ?elc?rl. ?aven zwijgend een breid van wat hem in het. leven het naast, aan hot. hart gelegen heeft. Prof. dr. Adolf Mayer, die in ons land nu eon dertigtal jaren zijn© beste krachten heeft gewijd aan de landbouwbelangen is dezer dagen naar zijn geboorteland terugge keerd, om den avond van zijn nuttig leven „in rusU door te brengen. Was hij voor velen een vraagbaak en leeraar, ook als adviseerend lid van het Ne derlandsche Landbouw-comité, en als mede werker aan het. Nederl. Landbouw-weekblad heeft hij zijne groote kennis steeds gaarne beschikbaar gesteld, waarvoor hem vanwege het Nederl. Landbouw-comité een dankbare hulde wordt gebracht. Ook om zijne welwillendheid en vriende- lijkcn omgang was hij in wijden kring be faamd. Wij houden ons overtuigd, zegt het Nederl. Landbouw-comité, uit naam van dui zenden to spreken, wanneer wij hem een har telijk „Vaarwel" naroepen, en de hoop uiten, dat hij in Hcddclberg zijn welverdiende rust vele jaren moge genieten. Do toestand van Justus van Maurik blijft nog steeds zeer zorgelijk. Hondord-en-een jaren oud. Te Oud-Beierland heeft. Donderdag de beer Nioolaas de Voogt van der Straten zijn 101steu verjaardag gevierd. Do oude lieer maakt nog steeds eiken dag een wandeling. Zijn 81-jarige te Puttershook wonende zoon kwam hem gelukwenschen. Dc Leidsche maskerade. In de foyer van de stadsgehoorzaal te Leiden zul len tentoongesteld worden de costuums, stof f.-:. ckc:ii:i: -» yPHf-l-n voor dc kor; de in 1905. Deze tentoonstelling zal voor genoodigde geopend zijn op Maandag 17, en voor alle korpsleden op Dinsdag 18 October. Tentoonstelling van win tersport en tuinbouw. Men schrijft uit 's Gravenhage Voor de national© tentoonsteling van win tersport. ©n tuimbouw, welke van 1418 Oct. a.s. in de zalen van het Kon. Zool. Bot. Ge- nootsohapp alihier gehouden zal worden, zijn de inschrijvingen thans gesloten. Naar wij vernemen, is ingeschreven gewor den voor een vijf honderdtal inzendingen. Wat den tuinbouw betreft, zijn voor alle nummers van het programma vele inschrij vingen. Ook voor de tijdelijke tentoonstel ling van vruchten en groenten van 1416 dezer, zoomede voor de tijdelijke tentoonstel ling van afgesneden bloemen en bloemwer ken zijn de inschrijvingen zeer talrijk. Ook wat de wintersport aangaat, zijn voor ale rubrieken vele inschrijvingen ontvangen. Aanwezig zullen zijn meerdere inzendingen pelterijen en dames- en hccren wnterspoi-r- kleeding, Noorsche snoeuwsohoenen (ski's); schaatsschoeisel, inzendingen van schaatsen door alle groote fabrieken op dat gebied, ijs- beitels, ijsschaven, sneeuwschuiver?, ijsbrug- geu, een complete ijsschuit, terreinkaarten ten behoeve van schaatsemijders. Voorts vele antieke en moderne arrcsleden en arretuigen, verzamelingen van winterhoef- beslag, Amenkaansohe sleden, recklings-, ver- kennings- en veiligheidssleden, priksleden, duw- of schuifoleden en teh slotte raddings- 1 adders en andere reddingstoestellen, een ijs- rijrwiel, een sportmeter ten gebruake bij wed strijden op de korte baan. In het bijzonder vendienen nog vermel ding eene reproductie van de gebouwen en banken der Kralingsahe IJsclub en relief be werkt, zoomede eene inzending van het- mu seum „de Lakenhalte Leiden, afkomstig uit de verzameling van wijlen mr. J. van Buttongha Widhers. in leven le secretarrs Nederl. Sohaatsenrijdersbond en eene histo rische verzameling van de Friesohe vereeni- ging „Tjalf.'7 De tentoonstelling belooft zeer belangwek kend te zullen worden. Om aan alle inzen ders eene voor hen passende plaats aan te bieden, moet met de beschikbare ruimte ge woekerd worden. Nieuwe tramlijnen. Het „Noordbr. Dagbl." verneemt, dat door oen maatschappij pogingen worden aangewend om oe i tramlijn te leggen van Breda naar Geertruidenberg via Terheiden, Wagenber gen en Made en een van Terheiden naar Ze venbergen, Klundert en Willemstad. Uit de diamantindustrie. Iu het weekblad van den Diamantbewerkersbon cl lezen we het volgende over de roosjessnijders- quaestie De A. J. V. heeft de quaestie der verhoo ging van het tarief voor het roosjessnijden met prijzenswaardigen spoed aangepakt. Op Donderdag 22 September werd het concept- tarief door de vergadering van Vakgroep VIII aanvaard. Op Vrijdag 23 September werd het door het bondsbestuur, voorzien van een begeleidend schrijven, aan de A. J. V. opgezonden en reeds Woensdag 28 Septem ber had een ledenvergadering dier vereeni- ging plaats, waarin de zaak aan de orde werd gesteld en besloten een commissie te benoe men, die met het bondsbestuur te dier zake in overleg zal treden. Er bestaat dus alle reden om te verwacht-en, dat de zaak spoedig haar beslag zal krijgen en de roosjessnijd- sters de zoo hoog noodigo lotsverbetering zul len erlangen. Geëindigde werkstaking. Door bemiddeling van den Leidschen Be- stuurdersbond is de werkstaking bij den aan nemer Dessing te Zoeter woud e opgeheven. Werklieden en patroons hebben beiden iets toegegeven, zoodat het loon nu van 16 tot 17 cent per uur is verhoogd. De werkstaking der glas blazers. De stakende glasblazers te Delft hebben gisterenmorgen den arbeid niet her vat- Dientengevolge rijn aaD de fabriek de vuren gedoofd. Donderdag heeft de directie der fabriek een schrijven ontvangen van het hoofdbestuur van den Glasblazersbond, waarin de volgende eischen gesteld worden In-voering van het oude loon tariefinvoering van den arbeids dag van 9i uur; betaling van nevenarbeid en betaling van slecht glas, benevens erkenning van de vakorganisatie. Van deze eischen behoeft de fabriek al daar de vier laatstgenoemde niet in te wil ligen, omdat daaraan reeds lang is voldaan en die betreffende het loontarief kan niet worden toegestaan. He3en avond vindt de uitbetaling van vier dagen loon plaats, dat de arbeiders nog tegoed hebben. De directie zal die gelegen heid to baat nemen om de work lieden nog eens te wijzen op het hopelooze van hun strijd. Heden avond spreekt van Erkel in eene openbare vergadering. Ook te Capelle is dc arbeid niet hervat geworden. De werkstaking der glas blazers. Evenals te Delft en Capelle zijn ook te Schiedam en Vlaardingen de vuren gebluscht. Op de stoomdrukkerij en cartonnage- fabriek der firma J. ten Cate Bzn. te Ensche de verlangden de patroons dat voortaan het personeel werkbriefjes zou invullen. De ar beiders waren niet geneigd hieraan te vol doen, waarop ontslag werd aangezegd met 14 dagen, volgens reglement De arbeid werd daarop oogenblikkelijk neergelegd. Op deze drukkerij wordt het Ensciiedeescb Advertentieblad gedrukt, dat heden dus wel niet zal uitkomen. Een drukpers-delict Gepleit werd voor den Hoogen Raad in de navol gende quaestie van drukpers Een boor uit Bodegraven had in de Rijn- lx>de geplaatst- een ingezonden stuk, waarin hij zich wendde tot zijne collega's in hot boerenbedrijf, en hun mededeelde zijne erva ringen ten opzichte ecner veeverzekering- maatscbappij, wedervaringen die volgens ge meld ingezonden 3tuk nu niet van de aan- gena .male waren geweest, tc.i minste niet op het. stuk van uitkeering voor zijn - gestorven vee, Aan het slot waarschuwt de geëerde in zender de geachte landbouwers voor zulk een lage Maatschappij „en wilt ge meer verne men, kom dan tot mij. Tot hem kwam de Maatschappij met een vordering om schadevergoeding^ f 1000, of zooveel minder als de rechter billijk achtte. De rechter rechtbanx Utrecht achtte in het geheel geen schadevergoeding verschul digd. omdat de vordering niet ontvankelijk werd geoordeeld- niet ontvankelijk op grond dat bij de in ons land bestaande vrijheid van drukpers hel ingezonden stuk alleen dan een onrechtmatige daad oplevert wanneer het valt onder het begrip van beleediging, waar onder het niet valt omdat uit de dagvaar ding niet bleek, dat de gedaagde heeft gehad het oogmerk om te beleedigen. Anders dacht in appèl het Amsterdamsche hof over de zaakal is het ingezonden stuk niet beleedigend, dat neemt niet weg dat het oplevert een onrechtmatige daad en be doeld bij art. 1401 B. W. Honderd gulden schadevergoeding luidde '9 Hofs veroordeeling. Van 's hofs arrest kwam beroep in cassatie. Namens den veroordeelden boer betoogde mr. W. M. de Brauw, dat, nu uitgemaakt was dat het stuk niet beleedigend is, geen beleediging of smaad bevat, het stuk ook niet '-on gezegd worden onrechtmatig te zijn en inbreuk te maken op eens anders recht Mr. D. van der Goot. voor de veeverzeke ringsmaatschappij optredend, was daarente gen van oordeel dat door het hof feitelijk was beslist dat het ingezonden stuk onrecht matig was, zoodat de H. R. niet over het al of niet rechtmatige van het veel besproken stuk kon oordeelen. Adv.-gen. Noyon zal over 14 dagen con clusie nemen. Hooger beroep. Tegen de vrij spraak door de Haarlemsche rechtbank van den aannemer J. de Koning, te Edam, wien valschheid.in ^c^urifte bij eene aanbesteding was ten laste ge'egd, heeft het Op. Min. hoo ger beroep aangeteekend. De gesnapte jachtopzie ners. Als een gevolg op het bericht betref fende de stroopende onbezoldigde rijksveld wachters, zij nog vermeld, schrijft de Zutph. Ct. dat de twee gevatte personen waren bezoldigde jachtopzieners, terwijl de derde, die vluchtte naai- men verzekert een veld wacht moet geweest zijn. De op lieeterdaad door de maréchaussees betrapte jachtopzieners beweren nu, dat zi; zelf stroopers met lichtbak naspoorden oi' reeds gevat hadden, toen ze door de maré chaussees werden overvallen. Een onderzoek wordt naar een en ander ingesteld. Men schrijft, udt het noorden van Gro ningen aan de N C. Enkele weken geleden arriveerden in het noorden van Groningen een tweetal Enge:- sche hecren, vergezeld van een tolk. Bij een ervaren Wadbsvaander aam de kust achter Westernieland namen ze hun intrek. Aller lei takken van sport, waarvoor de Wadden ruimschoots gelegenheid aanbieden, a,ls daar zijn het schieten, vain zeehonden, het bot- prikken, het diooden vara zeevogels enz. wer den met groote ainimo door liet gezelschap beoefend, terwijl ze voor 't overige zorgden dat bet hun aan niets ontbrak en ze, naar 'b scheen de „ponden" maar voor 7t grijpen hadden. Tot afwisseling maakten de heeren, die al spoedig in grooten omtrek het mid delpunt van gesprek vormden, uitstapjes naar 't zuiden en naar 't buitenland, doch verder waren in hoofdzaak Groningen en Baflo de plaatsen, waar ze zich meestal di verteerden. Langzamerhand bleek intusschen dat een bepaald doel hen naar de noordelijke kust van ons land had geleid en wel de dui zenden van zeevogels, die hier jaarlijks in de stal netten op de Wadden worden gevan gen. Deze zouden op een bijzondere wijze geprepareerd en gekleurd, waarvan een hun ner, liet gethedm sobijmt te bezitten, later worden opgezet, om dan naar Londen en ge deeltelijk naar Amerika te worden verzon den. Om zich nu van de geibeele vangst, te verzekeren, werd te Baflo een bekend vogel handelaar als hoofdcommissionair aangesteld, die over de geheele kust vara Groningen en Friesland sub-agenten aanstelde. Al de ge vangen vogels moesten door dezen naar Balfo worden opgezonden, waar ze tegen contant geld werden verkocht Voor de vele vogel vangers was het dus een prachtige, gelegen heid om direct tegen goede prijzen de vangst- af te zetten en ofschoon liet- vangen van zee vogels in hoofdzaak nog moet- beginnen, wa ren er reeds talrijke exemplaren aangebracht. Niet lang heeft de grootsche onderneming stand gehouden. Tal van leveranciers en an deren schenen bezorgd te warden dat de be taling wel eens kon uitblijv en naar wc vernamon, met zonder reden. Het slot is geworden dat de contracten met den hoofd- commissiounair zijn verscheurddat twee der heeren reeds zijn verdwenen en dat van dezen vogelhandel wel niets meer zal over blijven. De aanslag te 'sHertogen- b o s c h. De schoenmaker D„ te 's Hertogen bosch, wiens leven dezer dagen in groot ge vaar werd gebracht toen hij door een revol verschot werd getroffen, dat door den onbe- zoldigden rijksveldwachter Van den Bogaart werd gelost, zal zeer waarschijnlijk en boven verwachting het leven er afbrengen. Zijn broeder, de sigarenmaker, die bij dezelfde gelegenheid ook een schot opliep, maar in het been werd geraakt, zal weldra het gast huis kunnen verlaten. Van de Bogaart be vindt zich nog altijd iti voorloopige hechte nis. Delfsche studenten. Naar men aan de N. C. meldt, is het gisterenavond in Circus Pflaging te Rotterdam zeer woelig geweest. Oudergewoonte werd de inrichting bezocht door een aantal Delfteche studenten van het eerste jaar. Zij waren nogal luid ruchtig en verwekten daardoor groote onte vredenheid bij de overige bezoekers. Nadat enkele minder beteckenend© botsingen in dei: loop van den avond waren voorgevallen be sloten de studenten eindelijk tegelijk de zaal te verlaten. Doch dit zou niet geschieden dan nadat bij den uitgang een hevige vechtpartij tusschen het publiek, studenten en politie had plaats gevonden, die nog op de straat werd voortg07,"t e:i waarbij ta-l van personen ook die in den U-.ist geheel iiiit 'ïr/; ken, gevoelige slagen opliepen. Van weers zijden werd er ruw op ingeslagen, 't Spteek vanzelf, dat de voorstelling, die trouwens al ten einde liep, daardoor ndet werd vooitge- zet. Het ongeluk te Vlist. De ge rechtelijke schouwing van mej. De Jong, uit Bonrepas, heeft plaats gehad, omdat de be doeling bestaat eene civiele actie in te stel len, waarvoor moet uitgemaakt worden of juffrouw De J. overleden is tengevolge van den val, dan wel of zij door den schrik is doodgebleven. In tegenwoordigheid van den rechter van instructie heeft do in- en uit wendige schouwing gisterenmiddag in de sectiekamer van het Rotterdamsche zieken huis plaats gehad. Treurige toestanden. Uit De venter deelt men aan de Tel. mede, dat het daar, vooral in den laatsten tijd, treurig ge steld is met den woningtoestand voor de arbeidende bevolking. Voor velen is een huur prijs van f 1.50 per week reeds te zwaar. Reeds ongeveer twee maanden geleden is een huisgezin op straat, gezet, daar de woning onbewoonbaar werd verklaardmeer gezin nen volgden, zoodat op het oogenblik een aantal menschen, waaronder dertien kinde ren, dakloos zijn geworden, en nog zijn er eer dertiental woningen onbewoonbaar ver klaard. De nu reeds op straat staande gezinnen le ven bij elkaar op een plaatsje, waar een schrikbarende ellende heersclit. Het tooneel is meer dan treurig, en een aantal voreenigin- gen hebben er zich dan ook mee bemoeid. Een oommissie is geweest bij den waarne mend burgemeester. Het dagelijksch bestuur schijnt wel geneigd gehoor te geven aan den wensch, van gemeentewege steun te verlee- neu. Zoo is het plan geopperd een houten loods te laten bouwen als asyl, waarvoor be schikbaar gesteld zou worden een som van f 60Ó0 vanwege de gemeente, maar een meer directe hulp is dringend noodig, vooral met het. oog op het jaargetij. Door ©enige arbeiders-vereenigingen is dan ook een adres aan den gemeenteraad ge richt, waarin verzocht wordt zoo spoedig mo gelijk hulp te verschaffen. Uit hun woning gezet. Door de politie te Boekel in N.-Br. zijn een drietal gezinnen uit hun woningen gezet, daar deze door de gezondheidscommissie waren afge keurd. De gezinnen lotgeeren thans op een akker. Vertraging E. S. M. In den dienst, der Electr. Spoorweg-Maatschappij ontstond gisteren te Haarlem eenige vertraging door een defeot aan de kabelleiding onder en over de Langebrug aldaar. Door te stenken stroom ontstond aard- sluiting in den onder de brug liggeonde kabel die daardoor ira. brand geraakte, evenals de afsluiter in een der aijpalen. De hrand\vcer rukte aan maar kon tegen het nn en dan. prachtig uitslaande electrisohe vuurwerk niets verrichten.. Het teohnisdh personeel der traan nam he': gevaar voor de bijigangers weg dioor den ka.liel af te kappen. De trarais moesten daardoor op de brug worden voortgeduwd, over do brug kregen ze weer stroom. Het gebrek is thans weder hersteld. 'Hbld. Te Gemert (N.-Br.) zijn de bijgebou wen van het hotel „De Kroon" door brand vernield. Door spoedige en krachtdadige hulp van de brandweer bleef het hoofdgebouw ge spaard. Bij deaen brand werden de drapeaux, sjer pen, pieken en steken, toebehoorende aan het oude „Sint-Jorisglde" zoomede voor een waarde van f 400 aan kanarievogels, eene prooi der vlammen. Aanvaring. Gisterenmorgen heeft te Maassluis een aanvaring plaats gehad tus schen de stoomlogger VL 83 011 een Westlan-% der, geladen met pulp, waarbij laatstgenoemd zonk. Do bemanning werd door den stoom- 'ogger gered. De Storm. Den 6en October zal zonder twijfel als een der grootste ongeluksdagen im de annalen de.r Nederlandsche vissdherij vermeld wor den aldus schrijft men udt IJmuiden aan de Haarl. Ct. Zoowel b Den Helder als bij IJmuiden zijn een aantal botters totaal ver ongelukt, waarbij verscheidene menschen het leveu gelaten hebben. Eenige botters en schokkers evenwel zijn neg gelukkig binnengekomen, al was het soms met buitengewoon gevaar. Dit was o. a. het geval met den schokker U K. 293, schipper Frederik van Urk, die ongeveer half zes voor de pieren kwam, maar door den hevigon wind en de felle eb tot vlak bij den kop van de zuidpier gedreven werd. De talrijke toeschouwers in den omtrek van de Semaphore dachten niet anders of het vaartuig zou zonder twijfel tegen het zuiderhoofd verbrijzeld worden, toen hot plotseling begon te loeven en nog veilig bin nenkwam. Er moeten evenwel nog een twintigtal kleinere visschersvaartuigen buiten zijn, waarover men zich natuurlijk nog ernstig on gerust. maakt. De barometer is echter rijzen de, zoodat men hoopt, dat het ernstigste voor- b zal zijn en het- weer spoedig zal verbete ren. Naar men verneemt heeft ook de stoom loodsboot averij bekomen door de herige gol ven, die af en toe, bij het uitvaren vooral, over het söhip heensloegen. De zee is oen gebeelen dag zeldzaam woest geweest. Van het eiland Urk wordt gemeld, dat voor zoover daar bekend is, de storm van het eiland vier slachtoffers heeft geëischt. Vara botter U. K 48 sloeg de jonge K Weerstand over boord en verdronk. UK 94 strandde, doch de bemanning is gered Van meer dan 20 visschersvaartuigen is nog niets bekend en men vreest voor groote rampen. De drie opvarenden der UK 57, die bij Castricum gestrand is, zijn verdronken. Het Enkhuizer visschersvaartuig E H 180 is in den storm van Donderdagochtend ver gaan. Van de opvarenden, den schipper J. Schenk, gehuwd en vader van één land, 011 den knecht Tj. Blok. gehuwd en va-der van zes kinderen, is nog niets vernomen, zoodat zij zoo ?ocd a-ls zeker zijn omgekomen. Van rl.- nml r» vaartuigen is bericht ontv.'tu^en.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2