V. 9§ Tweede Blad. 3de Jaargnng. BUITENLAND. 3 Zaterdag 8 October 1904. ie, Uit den omtrek. FEUILLETON. Eemvoorde, vooruit. 36 ft, AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden voor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES: f 0.75. 0.15. Van 1—5 regels Elke regel meer Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester en Wetltouders van Amers foort, Gelet upartt. 6 en 7 dier Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat eet .door 1». Nefkeiïs ingediend verzoek, met bijlagen, lom vergunning tot het plaatsen vu.ii eene gasmo- Itor van 2 p.k. in het perceel, alhier gelegen,' aan Idei» Arnhemse hen weg, I iw>. 6, bij het kadaster bekend onder Sectie B, nlo. 2050, op die Secre tarie der gemeen/te ter visie ligt, en dat op Don- Iderdag, den -20. October aanstaande, des voor in iddaga te half elf nron gelegenheid ten Raad- Juiize wordt gegeven omi, ten overstaan van het Gemeentebestuur of vani een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten Van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 7. October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester. B. W. Th. SAXDBEBG. WriJTU®*. Russische tersierkiugeii. Dte Czaar heeft in Odessa en Tiraspol ut gemobiliseerde onderdooien van het. 8ste arnieekorps geïnspecteerd, die weldra naar liet tooncel des oor logs zullen vertrekken. I Commandant van het 8ste korps is de luiite- naint-generaal Myloffahef van den gene- (ralen staf is generaa l-majoor Sidorin. Tot dit armeekorps be/hoert de 14de infamterie-divisie, welke bestaat uit vier regimenten, n.l. no. 53 uit Voillhyniië, 54 uit Minsk, 55 uit Podolië !en 56 uit Sckitomir. Deze divisie was ge stationeerd te Kisjineff. Verder behoort- er toe de 15de infainterie-divisie uit Odessa, waartoe befaooren de regimenten 57 Modlim. I 58 Praga, 59 Lublin en 60 Sarnosk. De 8ste cava! erie-divisiedie ook tot het armeekorps behoort, wordt waarschijnlijk niet gemob:Liseerd. aangezien er ruiterij ge noeg is in Oost-Azië en de Europsesche paar den ander voedsel krijgen dam in Oost-Azië wordt verstrekt. Ook is nog niet bekend wat het armee korps aan artillerie zal krijgen. Tot heb korps behooren twee artillerie-brigades, n.l. de 14de eu de 15de de laatste bestaande uit acht batterijen, is voorzien van snelvuur- geschut, terwijil de ander© nog bewapend is niet een andere geschutpoort en daarom mis schien niet gemobiliseerd zal worden. Ook aan. het eerste airmeekorps, dat reeds op het oorlogsterrein is aangekomen, werd een andere artillerie-brigade toegevoegd, dan die. welke tot het korps behoorde. De 14de divisie staat in het Russische leger in hoog aanzien, wegens hare verrich tingen in den Russisch-Turkschen ooi"log. Zij maakte onder generaal Dragomeroff deel uit van de bezetting der fckshipka-pas en leed toen groote verhezen. In het verband van het 86te armeekorps is ook gebracht de 52ste reserve-in fan ter: e brigade, die eveneens op oorlogssterkte wordt gebracht. Er was ook beweerd, dat de 52ste divisie eveneens naar Mamdsjoorijte gezonden zou worden, doch daartegenover wordt de mee ning verkondigd, dat de ondervinding, die men met uit reserve-regimenten gevormde troependeelen heeft opgedaan, er toe geleid heeft, dat men die meuw-gevormde afde© l m gen maar liever in het land zelf houdt. De 54ste divisie onder gene aal Orloff, die bij Liaojang een zware nederlaag leed en daardoor de kans diie voor de Russen op hum linkervleugel heel gunstig was, geheel deed omslaan, was uit reserve-troepen samenge steld. De manschappen behoorden ten deele tot oude lichtingen, wier militaire bruikbaar heid zeer gering is gebleken. In een bericht uit Kazan werd trouwens erkend, dat dé manschappen bij de opkomst alles behalve een militaire houding hadden en dat zij zeer slecht voor den di enst, waren voorbereid. Ook over de lichaamskracht der reservisten werd geklaagd. In de Russische pers is er op aangedron gen, dat meux reeds om die rédenen geen reservetroepen naar Oost-Azië behoorde te zenden, nog afgezien daarvan dat onder hen zich tal van huisvaders bevinden, zoodat het gebruik der reserve-troepen een veel belang rijker nadeel voor de volkswelvaart oplever de. dan dat van de geregelde troepen. In Mandsjoerije bevinden zich twee leger korpsen, die geheel uit Eurapeescbe reser ve-regimenten zijn samengesteld, n.l. het 5de en het 6de korps, respectievelijk toestaande uit de 54ste en 71ste divisie en de 55ste en 72st,e divisie De drie Siberische divisies rijn ook samen gesteld uit Siberische reservetroepe.il. doch deze hebben bewezen zeer bruikbare troepen te rijm. De reden daarvan m-oet worden ge zocht in de omstandigheid, dat deze troepen in 1900 tijdens den Chlneesohen oorlog an der de wapenen rijn geveest. Generaal Gri pen berg zal, blijkens berich ten in de Russische bladen, half October naar Oost-Azië vertrekken. Aan versterkin gen zijn thans, nu het Vide legerkorps op het oorlogsterrein is aangekomen, uog de 4de divisie Don-kozakken en een aantal troepengedeelten der speciale wapens onder weg. Andere afdeelingem maken rich gereed om te vertrekken of worden nieuw gevormd. Belangrijk versterkt wordt de berg ar tillerie. Bij het uitbreken van den oorlog bevonden zich in Oost-Azië slechts twee bergbatterijen. Om in dit gemis te voorzien werden 6 rijdende bergbatterijen gevormd uit de artillerie der grenswacht. In Juli werd het bevel uitgevaardigd om uit de twee bergbatterijen van de 13de brigade te Sebastopol, die met de rijdende afdeeling te Kieff tot dat oogenblik de eenige in Euro- peosch Rusland waren, de Oost-Siberische batterijen 38 te vormen en kort geleden werden maatregelen genomen om nog 4 bat terijen 912 te vormen. Elke batterij krijgt haar eigen park en is bewapend met snel- vuurberggeschut, dat ook aan de 1ste en 2de Oost-Siberische batterij is toebedeeld. bij de gevechten in het bergland hebben de Russen er heel veel last. van gehad dat hun veldgeschut, zoowel het oude als het nieuwe, wegens het groote gewicht, niet de noodige bewegelijkheid voor bergland bad. Het Japansche veldgeschut is lichter en heeft een geringere spoorbreedte en knie hoogte als het Russische. Het Japansche ge schut heeft echter geen automatische rem, de terugloop moet door remtouwen beperkt worden. Ook de zware artillerie van het veldleger zal worden versterkt. Aan werpgeschut hadden de Russen slechts twee batterijen veld-mortieren. Deze waren samengesteld uit mortieren van 15 cM., welk een gewicht heb ben van 2130 Kg., met 6 paarden rijn bespan nen en granaten en granaatkartetsen schie ten. Projectiel-gewicht, aanvangssnelheid en schootsverheid zijn echter niet groot, zoodat zij minder waard rijn dam het Japansche worpgeschut, dat van grooter kaliber is. In Augustus is het 5de regiment mortie ren naar het oorlogsterrein vertrokken, en thans zal het 4de eveneens daarheen gaan. De oorlogssterkte van een regiment-mortie ren is als volgt. Het telt vier batterijen elk van 6 mortieren, 6 munitie-karren met 1 paard, 18 munitie-wagens met 4 paarden en 1 voorraadaffuit. Behalve deze zware artillerie van het veldleger zal nog naar Oost-Azië een regi ment belegeringsartillerie vertrekken van 10 compagnieën. Over het aantal en de soort- der kanonnen, die dat regiment zal hebben, is niets bekend. Van de overigens nog nieuw gevormde troependeelen moet genoemd worden het Oost-Siberische luchtschipper s-b a- taljon. Het Mandsjoerijsche leger be schikte tot dusver over een compagnie lucht schippers, die bij Liaojang goede diensten moet hebben bewezen. Het nieuwe bataljon, waarover het bevel is opgedragen aan kolo nel Kowanko, tot nog toe commandant- van het ballon-park te St. Petersburg, is te War schau gevormd uit de vesting-luchtsohippers- afdeelingen aldaar. Aan elk der beide legers zal een afdeeling worden toegevoegd, be staande uit 5 officieren en 136 minderen en beschikkende over een voldoend aantal ka bel- en vrije ballons met de noodige werk tuigen. Ook wordt nog melding gemaakt van bet uitzenden van een compagnie torpedisten, die rivier-versperringen en landtorpedo's zal kunnen Outploiflug te Antwerpeii, Het ongeluk is gisteren morgen voorgeval len ten 9 ure, op het fort Sinte-Marie, in een gebouw, bekend onder «den naam van het „Klein Poeiermagaziju." Door het geweld van de ontploffing is dit magazijin zoo groot als Ihet was, totaal in gruis geslagen. Er blijft niets meer van over. Drie bommen rijn gesprongen, alles doo- dend en vernielend wat in de nabijheid was. Volgens de eerste inlichtingen, te Antwer pen toegekomen, werden 11 man gedood en 2 doodelijik gewond, wait doet veronderstel len dat er nog eene menigte minder gekwet sten zijn. Men weet alvast dat er onder de do oden twee wachtmeesters rijn, die binnen twee dagen met onbepaald verlof gingen. Onmogelijk was het gisteren morgen tele fonische of telegrafische gemeenschap te krij gen met Calloo, daar de telegraafdraad voor het geweld der ontploffing verbroken werd. Op het. ontvangen van do tijding der raanp zijn gisteren morgen 2 ambulance-wagens der bereden artillerie uit onze stad naar Calloo vertrokken. Een uur ua dien vertrok uog een derde wagen. Teu 2 uur gisteren namiddag stonden twee ambulancewagens van heb miÊtaire gasthuis aan de vlotbrug om orders af te wachten. Men spreekt nu reeds van 15 dooden De boot der pontonuiers is des middags naar liet fort van Calloo vertrokken. Een andere boot- lag ten 2 ure onder stoom om generaal Timmermans, bevelhebber der 2de krijgsomsöhrijiving, naar de plaats van de ramp over te brengen. Zooals men weet bestaat de bezetting van het fort van Calloo uit een detaohemen' ar tillerie. Het fort St.-Marie, op den linkeroever der Schelde gelegen, is een van de vier forten voor de verdediging der Beneden Sclhelde ge bouwd. Van Mdsele naar het fort is zoo wat anderhalf uur gaans. Een later bericht zegt: Het rijn niet 3 bommen, maar 52 die ge sprongen zijnal wat er aan pooiervoorraad in het fort aauweeag was, is mee in de lucht gevlogen. Buiten het klein poeiermagarijn is een desl van het fort Sinte-Marie verwoest en de aanblik der vernieling moet ijselijk wezen. 11 man werden gedood op den slag5 werden doodelijk gewond. Al de lijken zijn onkenbaar, voor zoover het nog mogelijk is armen, beenen en stuk ken lichaam tot eeD geheel te brengen Veel eer is het oen vormeiooze massa overblijfsels. Aan een vinger heeft men twee ringen ge vonden en daaraan erkent, men dat de afge rukte arm was van een wachtmeester. De ontploffing op het fort Sinte-Marie is veroorzaakt onder de volgende omstandig heden Men was bezig in het poeiermagarijn bom men te laden, toen een dezer gesprongen is. Onmiddellijk daarna vloog alles in de lucht. In het gebouw Dene te Utrecht had Don derdag middag half een de 4e. algemeene vergadering plaats van de vereeniging tot Chr. verzorging van zenuwlijders onder lei ding van ds. Notten te Velp. Na opening der vergadering werd gezon gen psalm 86, waarna de secretaris, de heer A. van Andel, verslag uitbracht. Deze deelde mede dat de vereeniging telt 4025 ledien, er zijn 87 corporation, die jaarlijks collecteeren of een contributie betalen van f 5 ein hooger, waaronder 14 jongelingsvereenigingen, dat zich geformeerd hadden 69 afdeelingen, en dat 95 correspondenten hare belangen mede behartigen. Do vereeniging verkeert in bloei - enden toestand. Van de stichting „Eudokia" te Rotterdam kwam het verzoek in, mede te willen werken om voor de stichtingen van christelijke barm hartigheid in ons land eene meer uniforme salarisregeling te verkrijgen voor het ver- verpleeg personeel, ten einde onderlinge con currentie zooveel mogelijk te voorkomen. Het bestuur zegde hare medewerking toe en zal daartoe eene oonferentie bijwonen, die deze maand te Rotterdam staat gehouden te worden. Betreffende het Sanatorium te Zeist wordt medegedeeld, dat jonkvrouw© Vau de Poll te Zeist geheel tegen haar zin, om gezond heidsredenen zich heeft moeten terug trekken. Het Sanatorium is in een jaar tijds niet on aanzienlijk uitgebreid. De instructie voor het verpleegpersoneel werd herzien, terwijl de voorwaarden van opnemen eene wijziging on dergingen. Gedurende het tijdstip van 9 Juli 1903 tot 1 Mei 1904 bleek dat in dat tijds verloop 133 patiënten zijn verpleegd, 60 man nelijke en 73 vrouwelijke; hiervan zijn er 39 hersteld, 17 verbeterd en waren op 1 Mei 1904 nog 51 onder behandeling. Het 3e klas se paviljoen, dat in aanbouw is, zal plaats bieden voor 23 personen. Verder is in wor ding een gebouw voor den medischen dienst. Het zal o.m. bevatten een zaal voor heilgynir nastiek en isoleerkamer enz. Den geneesheer directeur staan ter zijde 2 hoofdverpleegsters. 13 verpleegsters en 3 verplegers. 50 van de verpleegden waren gehuwd, 77 ongehuwd en 6 verkeerden in weduwstaat. 79 behoorden tot de Ned. Herv. kerk, 36 tot de Gerefor meerde. 7 tot de R.-K. kerk en 11 tot andere kerken. De patiënten waren van verschil lenden leeftijd van 1060 jaar. Het volgende telegTam werd verzonden aan H. M. do Koningin-Moeder te Soest „De algemeene vergadering enz., brmgt Uwe Majesteit de betuiging barer eerbiedige hul de en bidt haar des Heeren zegen toe." Het bestuur benoemde tot geestelijke ver zorger het bestuurslid ds. J. H. Feringa, predikant bij de Geref. kerk (B.) te Zaan dam, die deze benoeming aanvaardde en Ja nuari a.s. rijn arbeid in het Sanatorium hoopt aan te vagen. Uit het verslag van den pennigmeester bleek, dat voor 1904 er een overschot zal zijn van f 3072,39, welk bedrag waarschijn lijk nog zal worden verminderd. De heer ds. A. van Andel werd tot be stuurslid herkozen. Het bestuur bestaat hier door uit 9 personen. De vergadering besloot tot oprichting van een ondersteuningsfonds, dat zijne inkomsten trekt uit uitsluitend daarvoor bestemde giften, contributiën, tes tamentaire beschikkingen, etc., ter onder steuning van hulpbehoevende patiënten in de bestrijding hunner verpleeg kosten en dat beheerd wordt door een commissie, bestaan de uit de heeren ds. 'Sap te Gouda; dr. J. v. d. Valk, rector aan het gymnasium te Rotterdam en J. C. van Eijk, kassier te Hilversum. Hierna hield de heer dr. J. H. Schuur- mans Stekhoven, inspecteur van het Staats toezicht op krankzinnigen en krankzinnigen gesticht te Utrecht, een referaat over „Ar beid en zenuwlijden". Spr. concludeert dat uit den arbeid onmis baar voor het welzijn van den mensch, zoo wel onheil als zegen kan voortvloeien. Een beleidvol optreden is dan ook hier plicht. Ten slotte wekte Spr. zijn hoorders op met hunne talenten te woekeren, zooals de Schrift ons leert te doen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd deelgenomen door de heeren dr Keuchenius, ds. Ferin|a en ds. Van An del. De bijeenkomst werd door ds. J. E Wes terbeek van Eerten te Kampen, met gebed gesloten. Ik heb het teruggezien, mijn lief oud Eemvoorde. Op verzoek van mijne kinderen, die rich weinig meer van t stedeke herin- uerden, maar mij zoo vaak boorden vertel len van de mooie wandelingen, van de heer lijke rood-bruine hei, van de typdge stads gezichtjes, van den ouden beroemden Lange» Jan en van, zooveel meer, dat ze alleen keu- cjen van hooren-zeggen, heb ik, 'belet ge vraagd bij oude vrienden en ik heb t dus weer teruggezien het stadje, w.aar ik de eerste jaren van mijn huwelijksleven door bracht, waar mijn oudste geboren werd, waar ik lief en leed doormaakte, dat de herinne ring onuitwisahibaar in mijn ziel grifte. Toen we in Utrecht overgestapt waren en de trein zich in beweging zette, begon mijn hart reeds sneller te kloppen. Ook langs den spoorweg was veel veranderd. De Bilt had een nieuw station gekregen en niet ver vandaar was een villapark in wordingtoen kwam Soest er berg, en kort daarop verwijdde zich plotseling de spoorbaan tot een reusachtig rangeerterrein. Ik wist, dat 't oude grijze stationnetje, dat zelfs nooit eene overkap ping had bezeten, was afgedankt, doch nu scheen 't me toe, als naderden wij een wereldstad vijf, zes spoorlijnen naast elkaar. Ianks van ons gleed een andere trein voort, maar had grootere snelheid en haastte ons voorbij. Ik hoorde hem daveren over de wis sels. De onze remde reeds. We schoven de overkapping) binnen. Nieuwsgierig stak ik mijn hoofd door Vportierraam en kon een uitroep van verrassing niet weerhouden. Was dit groote station werkelijkJa. waarlijk, het stond er Eemvoorde. Het scheen me toe, alsof ik in een vreemde stad aankwam, doch mijn goede, oude vriend, die me op 't perron opwachtte, bewees me 't tegendeel. Na een hartelijk weerzien ging hij ons voor, als een gids. „Dit keu je allemaal niet, wel?" vroeg hij. Ik schudde ontkennend het hoofd, te veel bezig met al 't nieuwe, dat mijn oude oogen ontwaarden, om te spreken. Ik klom trappen op, ik ging door gangen, moede Lijk openkleppende deuren, vestibules en 'daar stond ik op het stationsplein. Mij vriend zag me zwijgend-lachend aan „Ja, je zoudt je stadje haast niet herken nen. Maar kijk, daar heb je Lange Jan'', en hij wees me den mooien, ouden toren, waar van de wijzerplaat schitterde in de zon. Juist l>egon 't iriokkespel te spelenals van ouds beierde 't over 't heele stadje. Ginds zag ik 't geboomte van het plantsoen en vóór ïniii lag, .nauwelijks een paar jaar oud', een villadorp, straten, lanen, Omzoomd van in een tuin liggende huizen. Als ik over twintig jaar 'weer eens kom Kijken (wanneer ik dan nog leef) zal 't nieuwe gedeelte van Eem voorde zijn, zooals nu Baarn is, een gansche tuinen-stad. 's Middags ben ik gaan wandelen met Jo en Henk en onzen gastheer, en ik heb al de cudc plekjes opgezocht; ik heb weer geno ten van de oude stadsgedichten, de door kijkjes in de Muurhuizen, het uitzicht van af Monnikendam en de oude ^adswal, ik heb den Binuen-Buitenkoppel omgeloopen, ben de bochtige singelgraoht langs gegaan en ik heb me verheugd in Eemvoorde's voor uitgang. Waarlijk, als de mopperaars 't stadje een kwarteeuw vroeger gekend had den, ze zouden nu niet klagen. Langzaam misschien, maar met vasten tred schrijdt het voort, in het ontwikkelingsproces van bloeden de steden, en als we noei een kwart eeuw verder zijn, zal het reuz-enstation niet meer zoo onnatuurlijk groot lijken voor de kleine stad. maar kan, wed ik. Eemvoorde tellen ouder de zeer welvarende groote provincie steden. Onder 't vele, dat van vooruitgang ge tuigt, noem ik ook de zwemschool. En welk écneMenige groote stad kan er jaloersch van zijn. Zelfs in het vorstelijk 's Graven- li age zijn we behalve de blauwe zee zoo'n mooie zwemschool niet riik, want die aan de Mauritskade is, lioeaeer ook naar de eischen des tijds ingericht, overdekt dus naar winter- en zo merge brui k het water eenigszin9 verwarmd, een apart bassin voor heeren en dames, doch daardoor nauurlijker- wijze van zeer beperke ruimte, en dienten gevolge laaig niet zoo frisoh. Ik heb met genoegen vernomen, dat van de zwemschool door dames eu, meisjes nu ook oen ruim gebruik wordt gemaakt. Want zwemmen is volgens 't ooróteel van vele heeren medici de sport voor vrouwen „par j excellence''. En waarom? Omdiat alle spie ren van 'b lichaam doolr de 'beweging van 't zwommen regelmatig geoefend worden. Bij fietsen en schaatsenrijden zijlui 't voorname- lijk do been- eu buikspieren, bij tennissen ook de armspieren, doch bij. 't zwemmen ko men alle spieren tot beweging, en dat wel zeer regelmatig, door den zwemslag Boven- dien is liet koude water een uitstekend ge neesmiddel voor de zwakke e a gevoelige ze nuwen van de aankomende j eugd. Wie dus kan Ijcschikken over een ik irmaal hart en een stel gezonde longen, doe beoefene de edele zwemkunst intussch en nooit zonder voorafgaanflc beraadslaging uvet dien huis arts. Hoezeer me.i begrijpt dnt oen vlugge, vlotte vrouw veel jonger en krachtiger lijkt, dan eene die langzaam vc ©rtachrijdt, bang dat de lange plooien van haar kleed niet zullen vallen zooals 't lxhoort, aoodat die angstvallige deftigheid haar iets van een kwijnende graoie geeft, ei i niet doet donken aan een kerngezonde, krachtige vrouw, wordt bewezen door dei x invoer der korte rokken op straat. D i huis houd ik van ten elegante sleep, zao'at ruiseheud over 't mollige vloerkleed, maai" buiten staan de bij eengenomen en opgehouden rokken altijd leelijk, vooral wanneer de draagster haast heeft, met de sleep in de hand, zoo gauw ze kan zich voortbeweegt, dus niet aan haar toilet.denkt, een stuk sleep ongemerkt haar hand laat ontglippen en lustig lang* de straat doet slieren, stofwolkjes opdwarre lend of modder vergarend, bovendien de draagster allesbehalve elegante lijnen bij brengend. Die korte rok echter is practisch. hangt altijd goed, veroorzaakt geen last, be lemmert geen bewegingen, en stelt de draag ster in staat net zoo hard en vlug voort te stappen, als zij zelf verkiest. Lang leve die practische, inooio mode. In een der grootste magazijnen in Den Haag zag ik weer terug de ouderwetsclie speldènkuopruitjes, zooals wij ze in mijn jeugd noemden, van failleziide, die, toen ik jong meisje was, ook langen tijd in do mode is geweest en die heel Tang geliefd is, om dat die rijde door do combinatie vau tinten, in die ruitjes vereenigd, zoo'n eigenaardigen. gloed en weerschijn gaf. Wij maakten die japonnen op met tal van kleine strookjes en zeer toevallig zag ik een oostuum, geheel in dien ouden trant ook staian. Het- is alsof de mode van veertig iaar geleden is terugge keerd, alleen zonder de crinoline. Ook zie ik weer terug de kanten kragen, die vroe ger een weelde-artikel waren. Wie een mooien Brusselschen of Iersohen kantenkraag rijk was, werd benijd. En wie nog bloedkoraal be zit, kan hot weer te voorschijn krijgen uit rijn byouteiiekist. Kettingen vooral worden veel gedragen. De hooge, stijve boorden zijn nog steeds in den ban gedaan. Men draagt, soe pele boorden, van dunne, liefst van kantstof en daarom heen een collier van bloedkoraal. Als de kleur niet vloekt bii die van 't toi let, kan ik mo voorstellen, dat 't mooi staat. Hoö kom ik toch zoo in de modes verzeild gewoonlijk bekommer ik me daar niet zoo heel veel meer om; zeker oan langs oen om weg al pratende beu ik den Eemvoorder Berg eens omgewandeld terug te keuren in de Langcstraat., wiaar, in plaats van de onoogelijke kleine winkeltjes, gekomen zijn zooveel flinke., nieuwerwetsche magazijnen, waar alles te krijgen is, wat men heden ten dage al zoo kan eisohenvooral is 't mij op gievallen dat er zulke goede winkels rijn ge komen op 't gebied' van huishoudelijke arti kelen, dat wil zeggen, alles wat het huishou den noodig heeft aan voedingsmiddelen, van zout en peper tot fijne delicatessen toe. Do Eenrvoorders behoeven geen honger te lijden en de degelijke huisvrouw uit de provincie kan naar hartelust haar provisiekast vullen. Hier in Den Haag houden velen er niet een9 een provisiekast op nar Voor inmaken is 's zomers geen tijd men kan 't even goed koop koopen, heet het of 't even good en even zindelijk is, wordt wijselijk maar niet gevraagd. Suiker wordt per h jxmd gekocht, waut groote rekeaiingen bij den kruidenier gaan niet. samen met inevrouws karig huis houdgeld, en op de provisiekast heeft de ge dienstige geest toch' oen vallsohen sleutel suiker-, koffie- eu theegebruik gaat bij haar altijd met. mevrouw samen, dat is een re&i- dentieele usance in de dienstboden wereld, reden waarom een Haagsche huisvrouw heal dikwijls de weelde van een provisiekast ont beert, doch dat valt haar minder zwaar, dan 't gemis van Scheveningcn met do „Bar' de „Rotonde of een hemelsch concert op het „Kurhaus". De winteruitgangen rijn zooveel duurder en Scalahin, zco nu en dan heel stie kem, en als je dan in de traan op weg naar huis een kennis ontmoet» net doen of je uit do opera komt. Ik hoorde op den sluitingsavond van Scheveningcn twee mevrouwtjes tegen el kaar zuchten „Nu gaan we onzen winter slaap weer in." Slaap lekker, en droom geuocigelijjt Maar 't is voor hun gezin te hopen, dat zo nog oen beetje wakker blijven. OUDE VROUW.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1