KOLONIËN. BINNENLAND. 1 Siberische legerkorps; verder is het vijfde veldmortieT -regiment uit Rusland aangeko men. Er zijn dus 64 bataillons en 24 batte rijen met 192 snelvuurkanonnen en 24 veld- mortieren niéuw beschikbaar. Met 60,000 man verscho troepen en hot genoemde aan tal batterijen kaD dus Koeropatkin zijn leger versterken, nog afgezien van de 61c divisie, die volgens militaire bladen Moek- den heeft bereikt. Bovendien is het moge lijk, dat van de Oeesoen-troepcn bij Wladi- wot»tok een deel zich bii het Mandsjoerij- sche leger heeft gevoegd. De Japanners hebben rondom Liaojang zich in versterkte stellingen genesteld. Aan eene aanvalsbevreging van Koeropatkin door het bergachtige land ten oosten van den spoorweg en den grooten weg van Moekden naar Liaojang valt morielijk te gelooven. wegens de Ijezwaren van het terreinhet gros van zijr.e troepenmacht zal dus in de vlakte oprukken, en men kan aannemen, dat hij zal beproeven <Ten linker Japansclien vleugel strategisch om te trekken en taktisch te omsingelen. Voor den slag in de vlakte ia het van gewicht, dat de ingevallen vorst den grond hard heeft gemaakt, zoodat de Russische veld-artillerie voor hare de Japan- scho in gewicht overtreffende kanonnen niet meer dezelfde belemmeringen vindt als tot dusver. Maar het komt thans voor de Rus sen er op aan. verschanste stellingen aan te vallen, en het is de vraag of de taktiek van liunno infanterie en de samenwerking van de verschillci.de wardens hoog genoog staat om deze taak te volbrengen Zoo zullen de eerstvolgende dagen gebeurtenissen van in grijpende heteekenis brengen. Allerlei vEr is sprake van, den geneeskundigen Nobelprijs dit jaar toe te kennen aan den beroemden Duitschen bacterioloog Robert Koch. vHonderd dertig Fransche doktoren zijn het Kanaal overgestoken en zijn nu de gasteu van hun Engelsche ambtgenooten. Zij gaan hospitalen en laboratoria zien en ken nis maken met de Engelsche kouken, waarin misschien e?n Franschman chef is. v„Le Matin" bericht, dat dr. Laveran, van het „Institut", een geneeswijze togen de slaapziekte heeft ontdekt. vDto Boerenkrijgsgevangenen van de Bermuda's hebben verlof gekregen over Port Elisabeth naar Transvaal te vertrekken, waarvoor ze niets anders hebben te doen ge had dan zich bereid te tooneu de verklaring van trouw te teekenon. vTo Berlijn heeft Zondag August Schrö der, de oudste huurkoetsier aldaar, zijn zes tig-jarig ambtsjubileum gevierd. Zaterdag werd hij verrast met een postwissel van 100 Mk. uit het kabinet van den Keizer. Sch'öder is nu 87 jaar oud en denkt binnenkort- den bok voorgoed to verlaten, daar hij een gebrek aan zijn rechterhand heeft. vTo Barcelona zijn door de politie twee anarchisten gevangen genomen. El* schijnt in Spanjo tegenwoordig voel van dit goedje te zijn. vVrouw Wiese is, nadat do gezworenen twee uur lang beraadslaagd hadden, schul dig bevonden aan moord in vijf gevallen, en vervolgens door de Hamburgsche rechtbank ter dood veroordeeld. vEr is Zondag in Zwitserland veel sneeuw gevallen. Sommige bergspoortjee hebben hun dienst voor een deel al moeten staken. Op den kleinen Soheidegg ligt de sneeuw 40 cen timeter, op den Eigergletser 60 centimetor hoog. Ook in Bern zageu Zondagnamiddag de daken wit. vDe Belgische militaire overheid heeft de oorzaak van de ramp in het fort St. Marie te Calloo nog niet kunnen ontdekken. Men neemt echter aan, dat er tegen de voorschriften gehandeld is. l>it wordt be vestigd door net vinden van een afgcrukten voet die n.et een laars geschoeid was, terwijl de manschappon die belast zijn met het vul len van de granaten gedurende dat werk linnen schoenen met kaoetsjoek zolen moe* ten dragen. vBij een spoorwegongeluk to Warreus- burg in Missouri zijn 33 menschen gedood on 30 gewond. Een goederentrein is daar in botsing gekomen met een plciziertrein uit St Louis. vDe storm heeft ook groote schade toe gebracht aan de visschers vloot uit Emdem Van 81 schepen die ten haring waren geva ren, rijn er tot gistoron 26 uit IJsland te ruggekomen, die ineerendcels de vleet ver loren en maar weinig gevangen hadden. OOST-INDIË. Zuid-FIorea. De correspondent van de „N. R. Ct." to Batavia seinde gistoron „De „Gelderland" en do „Mataram" gaan do stranddessa's van Zuid-Flores tuchtigen." Het blad toekent hierbij aan „Zooals men zich zal herinneren werd den lOden van de vorige maand con telegram uit Indiö gepubliceerd, meldende dat ia Endeli (Zuidkust van het eiland Flores) do berg kam pongs in opstand en zwaar versterkt- wa len. Bij eene conferentie op het strand kreeg de l.andingsdivisie van de Mataram de teen gemelde gesneuvelden en gewonden. Wegens de ontoereikende macht kon toen niet tot de bestorming van do oproerige kampongs worden overgegaan en keerde de Mat-aram naar Soerabaia terug om aanvul ling van troepen te halen. Nu is blijkbaar ook het pantserschip Gel derland (hetzelfde dat indertijd president Kruger naar Europa overvoerde) aangewe zen om met- de Mataram de weerspannigen tot rede te brengen. Zulk een groote bodem beschikt natuurlijk over veel meer combat tanten dan een flottieljevaart-uig. Toch schijnt men zich niet aan een tocht naar de binnenlanden te willen wagen immers ver meldt het telegram uitdrukkelijk, dat de ..stranddesGaV' zullen worden getuchtigd en niet de bergkampong*. die men de vorige maal ook al ongemoeid moest laten." Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 11 October. Drankwet. De beraadslaging wordt voortgezet. De heer Van den Biesen stelt voorop dat waar men vergunningen of licentiëu geeft om drank te verkoopen. men ook maat regelen moet nemen om clandestiencn ver koop tegen te gaan. Dat men bij het voor schrijven van maatregelen om daartoe te ge raken tevens maatregelen neemt om eenige aanlokkelijkheden als damesbedieuing, mu ziek, dobbelspel enzaf te schaffen, wel, dat vindt Spr. zeer goed. Verder gaat hij daar op niet in. Gisteren betoogde de heer Van Houten, dat deze Kamer geen wettige besluiten kan nemen, maar Spr. betwist dit. Geen enkele rechterlijke macht zal weigeren eene beslis sing te nemen, berustende op deze wet. Naar Spr.'s oordeel is de juridische con structie van deze wet niet1 slecht, en als men let op den vl' ed van amendementen, die er over is gegaan, dan verbaast men zich over hetgeen er van terecht is gekomen. Er werd gespreken van een koekoeksei, maar uit een koekoeksei moet dan toch een koekoek komen, en die koekoek komt dan toch van een geestverwant van den heer v. Houten, n.l. van den heer Borgesius. Spr. begrijpt dus den tegenstand van den afgev. uit Friesland niet. Hij zal volgaarne zijn stem aan het ontwerp geven, hopende dat- ons land daardoor voor een deel der drank ellende zal verlost worden. De heer Van Leeuwen heeft al straks geroepen om deze wet mee te helpen uit voeren, er een studie van gemaakt, maar doel en strekking zijn hem nog niet duide lijk. Spr. gaat nu allereerst de bedoeling van het ontwerp na en volgt daartoe de Mem. van Antwoord. De bedoeling is vol gens dat stuk, het. drankgebruik zoo niet dadelijk te verminderen, dan toch vermeer dering tegen te gaan. Maar zal dat doel met de voorgestelde maatregelen bereikt worden? Spr. betwijfelt het, en met den heer Van Houten acht hij de macht, die aan de po litie gegeven wordt, niet zonder bedenking. Alleen in Amsterdam komen er 3700 „ver- lofsdnrichtingon" onder politietoezicht, en wanneer men de maatregelen aanvaardt, die h'jr worden voorgesteld, loopt men groot gevaar een wet te maken, die geheel in strijd is met onzen volksaard. Verder wijst Spr. op de onmogelijkheid voor B. en W„ can art-, 14 uit te voeren. In het afgcloopen jaar werden in Amsterdam 11173 gelegenheden bezocht, waar men ver moedde dat clandestien werd getapt 669 maal werd eene overtreding geconstateerd en prooes-verbaal opgemaakt on in 547 gevallen volgde eene veroordeoling. Toch hebben B. en W. nooit gebruik gemaakt van de toe passing van artikel 14. Hoe zal dit nu in de toekomst moeten gaan De heer Sickcnga constateert dat deze Kamer is geconstitueerd, terwijl de leden voor Overijssel ontbreken. Do Regeering acut deze quaestie geen quaestie. maar Spr laat haar aan den rechter over. Het ingediende wetsontwerp om de Eerste Kamer voltallig te maken, acht Spr niet aannemelijk. De Voorzitter verzocht over de Over ijsselsche quaestie niet verder uit te weiden, daar dit wetsontwerp thans niet aan de orde is. Do Minister van Binnen 1. Zanea (dr Kuyper) in den aanvang zeer moeielijk verstaanbaar, begint met eenige détaiilopmer- kingen te beantwoorden. Ten aanzien van het verleenen van vergunningen aan inrichtingen voor buitengewoon verkeer, schijnt eene ver keerde opvatting te bestaan, dat- de minister uit den weg wil ruimen. Altoos blijft de bui tengewone inrichting staan buiten de gewone vergunningen. Of eene inrichting een excep tioneel karakter draagt, wordt niet uitge maakt door B. en W„ maar door de Kroon En met het maximum heeft zulk eene in richting niet te maken. Thans de quaestie of deze Kamer bevoegd is wetten te maken. Incidenteel gaat de Min. op deze quaestie niet in. Daarvoor is thans het oogenblik niet Wie gelijk heeft, zal later wel worden uit gemaakt. Dat komt van aelf terecht. De minister komt thans tot de opmerking van den heer Van Houten, dat het volk neg geen kennis draagt van de wet on dat een termijn van 20 dagen noodig is voor de invoering. De Minister wijst er op, dat die termijn van 20 dagen dateert uit vroeger dagen uit den tijd van de trekschuit. Maar nu tegen woordig ile Pers geworden is wat zij is, nu zij dagelijks alles vlug onder de oogon van het- publick brengt, nu is waarlijk die ter mijn van 20 dagen niet meer noodig. Wie nu de Drankwet nog niet kent, leert er noodt iets van. Het denkbeeld van den heer Hovy, isolcering, lacht den minister wel toe en ter gelegener tijd wil hij dit over wegen. A's do heer Hovy nu vraagt of de Min. van plan is spoedig weer met een nieuwe Drankwet te komen, dan zou de minister antwoorden, dat hij eerst een pauze zou wenschen. Do Minister schetst alsnu een staaltje van ergerlijke dronkenschap, door hem in het buitenland aanschouwd, en constateert dat er tusschen hem en den heer Van Houten een verschil in kijk bestaat ten aanzien van drankgebruik. De heer Van Houten scheen er luchtiger over heen te gaan en het scheen den minister toe, dat hij met den waren toe stand niet bekend is. In de laatste jaren is het gebruik van sterkendrank in het alge meen zeer afgenomen, maar in kleine krin gen heeft het. zich geconcentreerd, en daar is het. gebruik misbruik geworden tot het bestiale toe. Wat de straffen betreft, doet de minister den heer Van Houten opmerken dat dit woord hier slechts in overdrachtelijken zin gebruikt wordt. Een overtreder, wien zijn bedrijf ontnomen wordt, wordt dit niet ge daan als straf, maar wegens incompatibdli- teit. Er is hier goen quaestie van plagen van sommige categoriën. liet gaat altijd in do maatschappij zoo. dat de goeden zich iets moeten getroosten om de slechten te vangen. Wat hrt verlofs instituut bctr-ft. co!; dit kon de Min. niet loslaten. Vroeger werd or licht bier gedronken, maar allengs is dit zwaarder geworden zoodat het gebruik van een paar liters evengoed dronken maakt. Maar zelfs al bepaalde men zich tot licht bier, dan zou het verlofs-instit uut nog noo dig blijken, omdat in de bierhuizon het meest, clandestien getapt wordt. De heer Van Houten wilde de dronkaard niet straffen, doch hem slechts in custodie plaatsen. Hij wil dus weer terug van den rechter naar de politie, terwijl hij anders te gen uitbreiding der macht van de politie is. Wat de arbitrale macht van de burgemees ters betreft, de minister verheugt er zich over, dat cr nog altijd zooveel mannen in ons land gevonden worden, die de veelom vattende, slecht betaalde betrekking van bur gemeester willen vervullen en dit met tact doen. Voor de uitvoering van artikelen 14 en lo.i verwijst de Min. naar hetgeen de Min Mod derman daarover heeft gezegd. De Min geef de voorkeur aan een flink gebouw dan boven de kleine kroegjes. Hoewel het geven van vertooningen, muziekuitvoeringen, enz ver boden is in inrichtingen met vergunningen, zoo zal toch voor buitengewone gelegChbode door den burgemeester een uitzondering kun nen worden gemaakt. Het heirleger van nieuwe ambtenaren, waarvoor de heer Va. Houten vreest, zal bestaan uit 9 personen geef elk 3 schrijvers, dan koant het heirlege, nog maar op 27 man. Wat de klachten over het ontwerp aan gaat, wijst de Minister er op dat elk om werp fouten aankleven en in ontwerpen waaraan jaren gewerkt was door tal van kun dige personen, dezelfde fouten voorkwamen waarover thans geklaagd wordt. Ook de wet- Modderman is in zekeren zin eene proetiie ming geweest en ook. dit ontwerp is een proc' De heer Van Houten repliecerenoe, neemt hiervan acte en spreekt zijn twijfe' uit over het gelukken der proef. Terugkomende op de Overijsselsche quaes tie en het incompleet zijn der Kamer, blijf; Spr. volhouden dat eene beslissing door deze Kamer genomen, aantastbaar is. De algemeene beraadslaging wordt ges c ten. zoomede die over de onderdeel en. Het ontwerp wordt daarna in stemming gebracht en aangenomen met 22 tege i 14 stemmen. Tegen stemden de heeren Welt, Van Houten, Rahusen, v. Leeuwen, v. Boy ma. Stickenga, Bultman, Vening Meinesz, Doje*. De Jong, Laan en Breebaart De Kamer is tot nadere bijeenroeping ge scheiden. Ter aanvulling van het verslag der Ecrstc-Kamer-zitfcing zij nog gomeld, dat ook de heer Kist behoorde tot de leden der Eerste Kamer die tegen de Drankwet stem den. Tweede Kamer. Vergadering van 11 October, (li uur.) Na mededeel ing dat de centraio afdeeling besloten heeft morgen ten 11 uur in de af deelingen te doen onderzoeken het wetsont werp betreffende verkiezing van 3 leden der Eerste Kamer door de Staten van Overijssel, wordt de vergadering gesloten. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 13 October I£f04 bevat de volgende Kon. be sluiten, benoemd tot burgemeester van Goedereede en Stellendam J. L. Bosscliieter op verzoek wegens lichaamsgebreken eervol ontslagen de commies der posterijen 2e klasse J. S. Parker. Het Koninklijke Echtpaar in Mecklenburg. Men schrijft uit Schwerin aan de N. R. Crt. „De vernieuwing, welüe de tegenwoordige landheer van Dobbin en zijne gemalin de ge bouwen op deze bezitting hebben doen on dergaan, strekt zich ook uit tot de liefelijk gelegen dorpskerk, die inwendig nieuw inge richt en van nieuw meubilair voorzien is. De wanden ziin voorzien van aardige deco ratieve schilderingen en hunne versiering is vervolmaakt :net zeer vele schilderijen, reeds door vroegere eigenaars van het landgoed aan het kerkje geschonken. Prins Hendrik heeft voorts luchters aan de wanden laten aanbrengen, die als producten van Neder- landsche kunst het Godshuis tot een bijzon der sieraad strekken. De Koningin en de Prins hoorden ook voor het eerst het nieuwe orgel bespelen, dat een vollen en fraaien toon heeft. De gemeente is natuurlijk met de nieuwe in richting van het gebouw zeer ingenomen. Daar men vermoedde, dat Zondag de gods dienstoefening zou plaats hebben in tegen woordigheid van de koninklijke familie, wa ren bij het mooie weer de kerkgangers van alle kanten toegestroomd. De domdné sprak na afloop van zijne preek namens de gemeen te wannen dank uit voor de vernieuwing en de aangebrachte verfraaiingen. Na het ontbijt op het kasteel, waartoe ook de landraad von Böhl genoodigd was, richtte do Koningin voor de kinderen der school te Dobbin een kinderfeest aan in het park van het kasteel, waar^bij verschillende spelen werden uitgevoerd. Prins Hendrik reikte aan de overwinnaars bij de wedstrijden de behaalde prijzen uit. Hare Majesteit verleende op de ongedwon- gendste wi'ze hire hulp- bii de spelen der meisjes, wees de meisjes terecht en deelde onder haar de prijzen uit, bestaande in nut tige dingen en speelgoed. Hot feest verschafte zoowel aan H. M. en den Prins met hun gevolg als aan de kin deren veel genoegen. Er heerschten een har- trl;*ke on on vel vreoliikheid. Na afloop der spelen werden de kinderen retracteerd. H. M. de Koningin heeft met groot leedwezen do berichten vernomen omtrent de ramp, welke de visschersvloot bij den joug- sten storm hoeft getroffen. H. M. heeft aan do burgemeesters dor getroffen visscters- plaateen verzocht Haar deelneming aan ae visschersbevolking kenbaar te maken en te gelijkertijd doen vragen of er, tot leniging van de ramp, onmiddellijke hulp noodig is. spociaal voor de gezinnen, wier kostwinners daarbij zijn omgekomen. Meni schrijft uit 's Gravenhage Het bericht in enkele buitenlandsche bin d-m, dat H. M. de Koningin kamers heeft doen bestellen in het groote badhotel te Sal- somaggioro in de provincie Parma, cn dat H. M. er gelijktijdig met de hertogin van Aosta zou verblijven, kan, als een zuiver v,-r zinsel, met de meeste beslistheid worden te gengesproken. H. M. de Koningin-Moeder is van plan a s. Donderdag een bezoek te brengen aan Hare stichting: het Sanatorium Oranje- Nassau's oord bij Renkum. Door H. M. de Koningin-Moeder, daartoe uitgenoodigd, logieeren graaf Du Monceau en gravin Du Monceau, clio onlangs liuu gouden huwelijksfeest mochten vieren, thans als gasten van H. M. ten Paleize te Soostdijk. Gedenkteeken voor H. M. de K o n i n g i n-M o e d e r. Gisteren, is een begin gemaakt met de fundeering voor de oprich ting van het gedenkteeken ter eere van Hare Majesteit de Kouingin-Mooder, voormalig Re gentes van het Koninkrijk, op het Regentes- seplein te 's Gravcnhage. De vioe-president van den Raad van State, voorzitter der Afdeeling voor de ge schillen van bestuur, roept bij deze op de onbekende belanghebbenden, in zake van het beroep ingesteld door mr. J. Pb. Th. du Ques- iie van Bruchem, te Baarn. tegen een besluit van burgemeester en wethouders van Soest, dd. 13 Juni 1904, waarbij aan de Utrechtsche Waterleidingmaatschappij vergunning is ver leend tot het oprichten van eene inrichting met stoommachine en ketel tot het opstuwen van water ten behoeve der gemeente Amers foort, op het perceel kadastraal bekend ge meente Soest, sectie E no. 97, om zoo zij dit noodig «ohten hunne memoriën en be wijsstukken in te zenden aan den Raad van State te 's Gravenhage, vóór 25 October 1904. Tot dien dag liggen de stukken ter inzage ter secretarie van den Raad van Sta te De Kamerverkiezing te Assen. Bij de gisteren in het kiesdistrict As sen gehouden herstemming voor een lid dor Tweede Kamer (vacature-Wil 1 inge) werden, uitgebracht op den heer mr. M. W. F. Treub (vrijz.-dem.) 2520 st.op den heer mr. N. G. Pierson (lib.) 1801 stemmen. Zoodat geko zen is mr. M. W. F. Treub. Bij de stemming op Dinsdag 4 October werden uitgebracht op den heer Treub 1654 st., op den heer Piersooi 906 st.op den heer v. d. Heide (soc.-dem.) 297 st. en op den heer Bos (anti-rev.) 670 st. Ingevolge een dezerzijds met de Brit- sche regeering getroffen regeling zullen de Britsche autoriteiten in China bescherming verleenen aan fabrieks- en handelsmerken, door Nederlanders in Groot-Brittannië en Ierland gedeponeerd. Bij de te Gouda gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad (vaca ture-Straator) in het tweede district (607 kiezers), werden uitgebracht 538 stemmen, waarvan 251 op dr. A. C. A. Hoffman (r.-k.), 278 op den heer J. de Jong Hzn. (lib.), en van onwaarde 9, zoodat gekozen is de heer De Jong. Gisteren heeft te 's Gravenhage de Staatscommissie voor den Middenstand ver gaderd De vergadering was voor een groot deel gewijd aan het nader preciseeren der uitgebreide taak, voor welke de commissie zich geplaatst ziet, de wijze waarop zij zich van die taak zal hebben te kwijten en de raming der kosten, die deze zal meebrengen. Besloten werd tot het doen van enkele voorloop igo stappen, waarvoor reeds nu do gegevens aanwezig zijn en die zullen kunnen leiden tot een spoedig resultaat voor enkele onderdeelen barer taak. Bij reso'utde van den minister van financiën van 11 October 1904 no. 40 zijn, met ingang van 1 December 1904, benoemd tot aspirant-landmeter van het kadasterJ. J van Wiechen te Breda, A. M. van Gastel te Zierikzee, O. Eisinga te Loppersum, J. H. R. H. Pijls te Herten, J. G. Ferwerda te Amsterdam, J. Alving te Amsterdam, W. Mooy te Leiden, H. G- de Ruiter te Aduard, A. J. Schooleman te Zutpheu, W. van der Voort te Alkmaar. Ten haren huize heeft Maandagmiddag de voorzitter van het hoofdoomitó van het Ned. Roodo Kruis, baron van Hardenbroek van Bergambacht, vergezeld van den secre taris van het college, aan mevrouw de dou- airère N. van Willes, geboren Janse van Zou- telande en Werendycke, het Koninklijk be sluit van 27 Augustus j.l. overhandigd, waar bij zij is benoemd tot eerelid der vereeniging het Nederlandscho Roode Kruis. In deze bijeenkomst, waarin ook verschil lende leden van het Haagsch© Vrouwenco mité aanwezig waren, hield baron van Har denbroek een toespraak, waarin hij verklaar de dat het hoofdcomité hoogelijk waardeert dat met deze benoeming H. M. de Koningin heeft wenschen te huldigen de veeljarige toe wijding van mevrouw van Willes, aan het Nod. Roode Kruis. Spr. deed daarbij uitko men, dat mevr. van Willes door zoo menig stoffelijk blijk, getuigenis aflegde van haar hartelijke, buitengewone deelneming in het leven van de nationale vereeniging, het Ned. Roode Kruis en bracht in herinnering haar veeljarige werkzaamheid als voorzitster en het later als eere-voorzitster van het Haag- sche Vrouwencomité, aan welk comité Spr. bij dezo gelegenheid herhaalde zijn warmen dank voor zijn rusteloos streven, ook in vre destijd. Charles de la Mar. Do heer Róssing deelt in het „N. v. d. D." mode dat 3e heer Charles de la Mar, do bekend© tooneelspolcr, ziek te bed liggende, dezer da gen bijna levend verbrand is, doordat cod brandende kaars omviel, terwijl de patient lag te slapen en het teddegoeu vlam vatte, waardoor de heer De la Mar vrecselijko brandwonden bekwam. Het onheil werd te- merkt door diens zoon die in het aangren zend vertrek sliep en nog net bijtijds kwam. "m hnl vvr te Ho^vn slfroti' dit den door schrik geheel verlamden lijder aantast te. Deze heeft thans erge pijnen en het spr© ken valt hem zwaar. Draadlooze telegrafie. Te Scheveningen op de duinen nabij de Visschers- liaven is de inrichting voor draadlooze tele grafie welke zooals bekend daar geplaatst zou worden, dezer dagen gereed gekomen Ten behoeve daarvan is o.a. een samengestel de paal. bestaande uit drie stukken, geplaatst, gezamenlijk ter lengte van 52 meter boven den grond. Donderdag wordt op de reedc van Vlissingen verwacht het Amerikaansche slag schip Besmoines, laatst komend© van Grave- send. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is door zwaar stormweer te Grimsby binnengeloopen. A es is wel aan boord. Men schrijft uit Loosduinen: De reddingsboot met vuurpijltoestel, al hier gestationeerd, wordt overgebracht naar Scheveningen. De schipper en zijm man schappen zijn reeds ontslagen. En geen won der, want 't ging er zoo naar toe: In tijd van nood telefoneert de strandvonder van Kijkduin naar een stalhouder op 't dorp, wat bij nacht b.v. nog al een poosje kan aanhouden. Deze snelt naar Monster, een klein uur van hier, leent daar wat paarden, spant zijn eigen dieren in en trekt naar het strand op een half uur afstand. Zijn nu de schipper met zijn roeiers inmiddels opge klopt, dan heeft men na nog een half uur de boot in zee. Maarin die we zullen maar zeggen drie uur hebben de schip breukelingen al lang zout water gedronken. Onbetrouwbare firm a's. Men schrijft uit 's Gravenhage: Onlangs deed in dé bladen een bericht de ronde, dat door de Kamer van Koophan del te Leipzig een lijst openbaar zou ge maakt zijp van onbetrouwbare buitenland- sche firma's, onder wie velen hier te lan de. Uit door het bureau der Kamer van Koop handel alhier ingewonnen information blijkt, dat dit bericht minder juist is. Wel worden door de K. vaji K. te Leipzig zoo danige lijsten bijgehouden, doch dezen wor den niet openbaar gemaakt.. Zijl dienon slechts tot het verstrekken van inlichtingen aan binnen het ressort der Kamer gevestig de firma's en ook dit geschied met zeker© beperking. De werkstaking der glas blazers. Heden avond zal te Schiedam eene vergadering gehouden worden van afge vaardigden van de afdeel ingen Delft en Schie dam van Patrimonium en van den R. K. Volksbond, te.i einde zoo mogelijk te gera ken tot vorming van een comité, dat den fita- kenden glasblazers gcorganiseerden steun zal verstrekken of bemiddelend tusschen de pa troons en werklieden zal optreden. De werkstaking teEnschede. Da stakende werklieden der firma ten Oate hebben in een schi'ijven aan die firma ver klaard den arbeid op bare eischeu niet te zul len hervatten en wijziging daarvan verzocht voor een bepaald tijdstip. De firma zal op dit schrijven niet antwoorden. Moordaanslag. Voor de Amster- damsehe rechtbank had zich gisteren te ver antwoorden do 23-jarige Duitsch© koopman C. A. O. Pieper, beschuldigd van in den nacht van 23 op 24 Aug. 11. een revolver schot gelost te hebben op Maria L. aan de Prins Hendrikkade. Beklaagde was door haai' aangesproken en op een vraag daartoe toonde hij haar zijn portemonnade, doch loste op hetzelfde oogenblik een revolver schot op getuige, die aan 't hoofd gewond naar het Binnen-Gasthuis vervoerd werd en weer geheel herstelde. Na het hooren van zes getuigen eischte het O. M. een jaar gevangenisstraf. De doodslag te Made. De W., gevangen genomen als verdacht van dood- si ag te Made, is naar de Nbr. meldt op vrije voeten gelaten, aangezien uit het onderzoek is gebleken dat hij uit gewettigd© zelfverdediging heeft gehandeld. Inbraken te Nijmegen. Te Nijmegen is ingebroken bij den goud- en zilversmid b„ in de Hezelstraat, waar voor eene waarde van f 1000 aan zilverwerk werd' gestolen. De Dolftsohe studenten. Twee Rotterdamsche inspecteurs van politie hebben Maandag te Délft een onderzoek in gesteld naar de belhamels van het opstootje in het circus Pflaging, te Rotterdiam, met het gevolg dat acht studenten werdén mede genomen naar Rotterdam. Van deze aolit werden er zes aangehouden op het ooilego van dr. H. de Vries. Uit den trein gevallen. Maan dag avond is nabij Enschedé een jongen) udt den trein gevallen en licht verwond. Cholera. Men bericht aan „de Tijd" uit Gemert, dat aldaar de arbeider J. E. aan cholera is overleden. Zijn lijden duurde slechts een half etmaal. Brand te Amsterdam. Een felle brand brak gisteren morgen omstreeks elf uur uit in het perocel Goudsbloemstraat 119 te Amsterdam. In dat peroeel was op het ge noemde tijdstip de timmerman J. E. de Wit aan het werk. Onder den schoorsteen op de eerste verdieping had hij op een petroleum- toestel een pot houtlijm te kooken gezet. Op eens spreng het toestel uit elkaar en de vlam men kronkelden in een ommezien als vurige tongen door hot vertrek. De timmerman nam ijlings de vlucht en maakte op straat alarm Intusschen sloegen de vlammen zeer Tel ui* na enkele minuten ook uit de vensters dor bovenste étage. Do bewoners van do Gouds bloemstraat, ter hoogte van peroeel li9 wa ren bij het aanschouwen van den zoo zenuwachtig geworden, lat ze b-jkfcp»» niet wisten wat zie 't. eerst zouden doen, Toon zie bemerkten, dat de e kis-?© school 113, gelegen vlak naast het branden©© per ceel, wel aangetast kon worden liepen zc te hoop voor den ingang van die school aan de Lindcngracht cn de uitgang in de Gouds bloemstraat Heel wat ontstelde moeders stonden tc gil-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2