KOLONIËN. BINNENLAND. begon met een régiment van zijn rechter vleugel en vijf bftt-aillons van het. centrum een aanvallend gevecht. Hij nette het bom bardement voort tusschen Taling en Pensi- hoe. Een ander 'artillerie-duel werd in do richting van Tnmentzuling gevoerd. Een Japansch detachement, dat naar den linker oever van do Tai tee-rivier gezonden was, keerde terug, na den vijand to hebben terug gedreven. Do linkcrvlougcJ en de linke»- colonne, samenwerkende met de rechter co lonne vau het middenleger, trachtte de Rus sen bij Lanchiatzu aan te vallen, maar was tot zonsondergang met in staat zijn doel uit to voeren. Do vorderingen van het centrum en den linkervleugel zijn intusschen zeer gunstig Met middenleger bericht, dat zijne rechter colonne, samenwerkende met de linker ooionne van het rechter leger, Ouchiatzu aan» viol, terwijl do linkervleugel Wahoniutum en Somkwaishishan aanviel. Do uitkomsten zijn onbekend. Het linker leger bericht, dat het betrek kelijk gunstig vooruit gekomen is. Tokio, 13 Oct. Niet officieele en niet be vestigde berichten melden, dat de Russen te ruggaan óver het geheele front, dat eene Russische strijdmacht, aie den Japanschen achtervleugel bij Pensiboe aanviel, waar schijnlijk is omsingeld en dat acht kanonnen door de Japanners genomen zijn. Tokio, 13 Oct De correspondent van Reu ter bij het leger van Okoo bericht zonder datum via Foesan van 11 dezer: Gedurende den nacht bezetten de Japanners een hus- sische heuvel. Op den rechtervleugel en in het centrum weken de Russen drie mijlen terug. De Japanschc infanterie rukte des mid dags tot 1500 yards van de Russische liniën op on sloeg een hovigen tegenaanval af. waar bij zij de aanvallers, die zich driemaal togen haar wierpen, bijna vernietigden De Rus sische artillerie werd, ondanks den gehee- len dag durende hevige kanounade, niet tot zwijgen gebracht. Tokio, 13 Oct. In een bericht van gisteren- namiddag drukt maarschalk Oyama zijne te vredenheid uit over den loop van de opora- tiën. In den strijd tusschen de Taitse-ho cn de Hocn-ho behaalde het centrum en do rechtervleugel van het Japanschc leger aan zienlijke voordeelen, terwijl de linkervleugel nog hardnekkig strijdt om den Russischen rechtervleugel to omsingelen. Een nader telegram vain Oyama bericht, dat het middenleger in het gevecht omstreeks middernacht vaai den llen twee veldstuk kon en acht munitiewagens buit maakte. Generaal Murier werd gewond, ©en kolonel gedood. Tokio, 13 Oct., 1. 30 n.m. Het rapport van het hoofdkwartier in Mandsjoerije meldt dat de Japanners over het- algemeen in het gevecht van gisteren succes hadden. De drie legers behaalden allen duidelijlko voordeelen. Do bewegingen, die ondernamen werden, met. het doel de Russen bij Pensihoe te omsin gelen, hebben goeden voortging. Het aantal troepen, in dozen strijd gewikkeld, overtreft dat m den slag van Liaojang ea op verschil lende'punten was de strijd heviger dan ooit te voren. De verliezen zijn zeer groot. Do aanvallen van den vijand in de buurt van Pensihoe zijn op alle punten afgeslagen. De vijand wordt door de hoofdmachten van het rechter- en middenleger vervolgd. De Japanschc strijdkrachten bereikten de linie Maersjai>Manghoeafocn. De Russen, die zich daar met artillerie bevonden, werden omsingeld cn in groot© verwarring gebracht, terwijl een ander dool der Russische troepen naar het noorden vluchtte. Volgens de verhalen van gevangenen be vindt generaal Koeropatkin zich met drie division achter de Russische legermacht, die tegenover het rechter leger staat. Het centrum van het linkerleger bezette stellingen iu de buurt van Langtoeejan, na de Russen van daar verdreven te hebben. De Russen vluchtten in wanorde naar het noor den. Eon rechtscho colonne slaagde er ra den vijand te verdrijven uit de stellingen ten noorden van Yendonicela»; de vijand trok ook hier iu verwarring terug, door de onzen vervolgd. - u Een nader' bericht van het Mandsjocnjscne hoofdkwartier meldt Sedert het laatste be richt zet ons rechterleger ccne krachtige ve«- volginc ia noordelijke richting voort. De colonne, die in de richting van Sjinsiatotzoe gezonden is om den terugtocht van den vijand uit Pensihoe af te snijden, zet hare operation voort. Hot middenleger zet de aan vakbewe ging voort en tracht de linie Toengsjankoe- Hoetsi ia koets jatzoe ré bezetten. Heden bleek de vijand in deze richting voortdurend terug te gaan tot het'invallen vaq de duisternis. Het bericht van gisterenavond, dat ccn groote vijandelijke colonne óch in zuidwes telijke richting voortbewoog en begonnen wis de werken van Tsjienhoeangtsjiatien te ver dedigen. ia onzeker. Het aantal door de hoofd» colonne van het linkerleger buitgemaakte kanonnen bedraagt 16 in plaats van 8. De rechtervleugel van de hoofdoolonne van h«-t linkerleger veroverde 4 vijandelijke kanonnen. Twee tegenaanvallen van den vijand tegen dc hoofdoolonne van het linkerleger werden af geslagen met groot.' verliezen, veroorzaakt door onzo artillerie en het hevige infantorie- vuur. De rechtercolonne van het linkerleger maakte tijdens het vervolgen van den vijand ten westen V&n Sjihliho 5 kanonnen buit. waardoor het totaal der door het linkerleger veroverde kanonnen op 25 gebracht, wordt. De reservetroepen rukten op tot in de buurt van Koesjoetxoe een deel van deze troepen verdrijft de Russen uit Hoengtsjiaticn. IV? rechtervleugel van do linkercolonne van het hoofdleger maakte 150 krijgsgevangenen Tokio. 13 Oei 4 uur nam. Generaal Ok e maakte nog vijf en twintig kanonnen buit in het. geheel vermeesterde hij dus ongeveer dertig De laatste berichten getuigen, dat de Ja panners voortgaan voordeelen te behalen. Peterthurij, 13 Oct. Generaal Koeropatkin bericht heden aan den CzaarIn den nacht van 11 op 12 October en den ganse hen vol genden dag had het Mandsjoerijscbe leger een hovigen strijd te voeren. D> Japanners trok ken aanzienlijke strijdkrachten samen tegen ons centrum en onzen rechtervleugel. Do troepen aan deaeü vleugel behielden hun no verst vooruitgeschoven posities, maar trokken jnet hot inval Ion van de duisternis op de hoofdstelling terug. Daarop trokken in den namiddag eveneens terug de troepen van het centrum. Er werd hevig gestreden; talrijke aanvallen van de Japanners werden afgesla gen Op den rechtervleugel heroverden de Russen des nachts een daags te voren verlo ren dorpop den linkervleugel zetten de Russen den strijd ora een der passen voort. Berichten over den stand van het gevecht aan dezen vleugel ontbroken nog. De verliezen zijn onder deze omstandighe den aanzienlijk. I'eterxbury, 13 Oct. Een telegram van gene raal Sacharow bericht van 11 deoerVo1- gens gisteren en eergisteren ontvangen be richten versterkten gisteren onze troepen de stellingen die zij den dag te voren, acht werst ten zuiden van de Sjahe-rivier, had den bezet. Gisteren tegen den middag werd het oprukken van den vijand waargenomen tusschen den Mandariinenweg en het dorp Toemynt&i. De vijand was ongeveer een divi sie infanterie sterk en beschikte over eenige batterijen. Het vuur van onze voorhoede hield den opmarsch van den vijand tegen, die tot den avond een hevig artillerie-vuur onderhield. Heden begonnen de Japanners een aanval aan beide zijden van den spoor weg. Ten noorden van de kolenmijnen van Yentai werd den geheelen dag hevig gestre den de ten oosten der mijnen op den Hoea- tinpas door den vijand bezette stelling viel grootendeels in onze handen. Slechts het hoogste punt der stelling, een begroeide berg top, was tot des avonds vijf uur nog niet genomen. Over de geheele linie van den vij andelijken opmarsch handhaafden oiize troe pen zich in den loop van den dag in hunne voorste stellingen. Slechts op enkele punten moesten de troepen op de hoofdstellingen worden teruggetrokken. Tokio, 13 Oct. Men volgt hier met gespan nen aandacht den strijd om Pensihoe. De Russische strijdmacht, die dc Japanners trach ten te omsingelen, wordt op vijfduizend man geschat. Het verlies van die afdeeling zou een ernstige slag v de Russen zijn. Volgens den Temps windt de meening meci en meer void, dat de aauvalsbeweging van generaal Koeropatkin te danken is aan de tusschen komst van admiraal Alexejew en aan het verlangen om Port Arthur te hulp te komen. Wanneer die meerring gegrond is, dan zal men op nieuw gerechtigd zijn te zeg gen, hoe de uitslag van de nieuwe taktiek moge zijn, dat het lot van het Mandsjoerij- sche leger in gevaar is gebracht om redenen van bijkomenden aard. De eerste plicht toch van generaal Koero patkin is klaarblijkelijk het Japanschc leger, dat tegenover hem staat, te verslaan. Daarna zal hij, naarmate zijne overwinning volledig of onzeker is, in staat zijn op te rukken tot het brengen van hulp aan Port Arthur, of genoodzaakt zijn opnieuw slag te leveren. Het lot van dc vesting zal klaarblijkelijk af hangen van den in Mandsjoerije geleverde» veldslag, en deze reden behoorde te volstaan om den Russischen opperbevelhebber to nopen zich niet te laten voortsleepen tot eene aanvalsbeweging, zonder dat hij daarop vol komen voorbereid is. De toestand van Port Arthur ii misschien minder goed dan de belichten van generaal Stëssel hem doen voorkomen. Men kan ech ter de hoop koesteren, dat de vesting nog weerstand zal blijven bieden aan hare bele geraars. Wanneer de wensch om hulp te bren gen aan do belegerde vesting, c Russischen opperbevel hebber mocht hebben bewogen zijn leger in de waagschaal te stellen in eene on derneming van twijfelachtige» uitslag, dan zou dat betreurenswaardige gevolgen kunnen hebben. Maar alvorens te kuinen beoordee- len of de Russische opperbevelheboer gerech tigd was de aanvallende taktiek aan te nemen, moet men het resultaat van de thans in gang zijnde operatiën afwachten. Volgens de Echo de Paris za'. de Russische Oostzeevloot ten minste een dag te Libau blijven liggen. Het definitieve vertrok naar Oost-Azië zal bij gedeelten plaats hebben, omdat niet het tijdstip, waarop de oorlogs schepen de Deensche zeeengten passeeren, ge heim wil houden. Volgens een Reutertelegram uit Liverpool, liggen er sedert den len dezer maand drie Duitache kolenschepen, ten dienste van de Russische Oostzeevloot te Las Palmas; bui ten de haven ligt nog een viermaster mot 4000 ton kolen. Voor Madedra, ter reede van Funohal liggen nog twee Duitsche kolensche pen. In de haven van Gran Canaria liggen twee Engolsche oorlogsschepen In Transbaikalië is in de laatste dagen de winter.plotseling ingevallen. Uit Tsjita werd Vrijdagmorgen j.l, reeds gemeld, dat het daar 17 graden C. gevroren had; uit Nerts- jjjisk, dat de thermometer daar Zaterdag tot op 15 graden onder nul gedaald was. Dat is, zegt het „Berl. Tagebl." een veel strenger vorst" dan ook daar uit het jaargetijde zou volgen, aangezien op beide plaatsen tegen woordig temperaturen van slechts 2 tot 3 graden onder het vriespunt normaal waren. Ook in Wladiwostok, waar de temperatuur verleden Dinsdag 5 October) 's morgens nog pl.m 18 graden C. was, is de thermometer Zaterdag tot op 1 gr. C. gedaald. De barometer in Oost-Siberië is echter reeds weer begonnen te dalen, zoodat men niet verwacht, dat do zoo plotseling ingeval len winterkoude van langen duur zal zijn. Petersburg, H Oct. Eene levendige bespre king in de pers van de vraag der bemidde ling ten gunste van den vrede in den Rus sisch-Japanschen oorlog geeft het Journa' de St. Pctersbourg aanleiding er op te wijzen, dat men zich niet moet verwonderen over de reserve, door dc Russische regeering tegen over dezen persveldtocht in acht genomen, en ook r.iet over het zwijgen van het departe ment van bi itenlandscrie zaken, dat duide lijk heeft verklaard, dat geen vreemde in menging zou worden geduld. Deze verkla ring" 'aat in hare beslistheid niets te wen- schen over; olko herhahug is dus onnoodig. Allerlei vPrinses Louise van Koburg heeft op aanbeveling van Albert Clemenoeau, haar advokaat, de volgende vier mannen uitge- noodigd ovor baar geestestoestand uitspraak to doen; Magnan, van de Académie; Jaffron, van de universiteit; dr. Toulouse, directeur van het krankzinnigengesticht van Villejuif, en dr. Garnier, eerst© geneesheer van de Parijsche politio. vTe Romo wordt thans oen merkwaar dige rechtsstrijd gevoerd, namelijk over denVesuvius. Vier omliggende gemeen ten betwisten elkaar het recht op den vul kaan en de Raad van State is nu geroepen te beslissen. De gemeente Resina is het sterkst gewa pend met oude documenten, waarvan de echtheid echter wordt ontkend. Zij beroept zich ook op grenssteenen, die 30 jaar ge leden door haar om den krater zijn geplaatst m.w die zijn 9edert onder de lava bedolven geraakt. Men beweert dat het rechtsgeding alle advocaten, die er in pleiten, zal over leven. vHoe groot de werkeloosheid te Londen is cn hoeveel ellende men in en winter ver wacht, blijkt wel hieruit, dat de gemeente raad van Poplar besloten heeft de regeering t© verzoeken anstonds het Parlement in buitengewone zitting bijeen te roepen, ten einde middelen te beramen om voor de wer- keloozen te zorgenen dat bij den raad van Hackney, een andere gemeente van Londen, een dergelijk voorstel is ingediend. vDe werkstakingen te Marseille zijn eindelijk uit. Hot nieuwe referendum van den dokwerkersbond heeft tot hervatting van 't werk beslist. Trouwens, sedert verschei dene dagen al is die hervatting een feit. Meer dan vijftig dagen is er gestaakt. En de dok werkers hebben niet verkregen wat zij wensch ten. Alleen de ingeschrevenen bij de Compagnie Trausatlautiqu© hebben een rege ling verkregen van don arbeid aan boord. vDe „Djurjura", Zaterdag met 130 passagiers en 500 ton koopwaar vertrokken on die te Tunis werd verwacht gisterenmor gen, is nog niet gesignaleerd. Een ander sohip, 24 uren later van Mar seille vertrokken, is gisterenavond te Tunis aangekomen, zonder de pakketboot ontmoet te hebben. Men heeft getelegrafeerd naar Sardinië, om te weten of de pakketboot bij het eiland is aangeland. Er liggen twee schepen onder stoom om de „Djurjura" te gaan zoeken. OOST-INDIË. Coram. De N. R. Ot. geeft een nadere toelichting op het medegedeelde Indische telegram over een excursie naar Ceram. Het blad schrijft: Deze excursie heeft waarschijnlijk betrek king op gebeurtenissen in het westelijk ge deelte van het eil«id Ceram. Daar - -hoo- ren de bergbewoners tot de partij der Pati- siwa, die reeds dagteekent ui1: den tijd der O.-I. Compagnie en die gekant is tegen al wat Europeaan of christen is. Daar de be woners der strandkampopgs allen den ohris- tcilijken godsdienst, omihelsd hebben, waren zij hun leven geen opgepblik zeker en ston den steeds bloot aan het koppensnellen der Rerg-Alfoeren. Dat zulk een toestand ner- haaldelijk tot moeilijkheden aanleiding moesj, geven behoeft geen betoog. Langen tijd heeft men er zich bepaald de schuldige bergbewo ners voor zoover dit mogelijk was te straf fen, als zij zich aan gewelddadigheden schul dig gemaakt hadden, totdat er onder den re sident Oldenborgh toe overgegaan werd om te Wahaai een mobiele colonne te legeren, ten einde meer effectief tegen de Berg-Al foeren te kunnen optreden. Toen was te Kairatoe een civiele gezag hebber, de heer Moorrees, gevestigd, en of schoon deze een bijzonder flink persoonlijk heid was, kon hij het daar toch niet uit houden en werd besloten een mobiele colon ne te Kairatoe te vestigen en den detache mentscommandant (thans de le luitenant der infanterie Sachs©) tevens met het civiel ge zag te belasten. Het is hoogst waarschijnlijk oen afdeeling van dit detachement, die de marinelandingsdivisie bij de in let telegram vermelde excurs:e heeft bijgestaan Als curiosum worde hier vermeld, dat Je postlooper, die op gezette tijden de brieven enz. van A mak ei (Z.-kust) naar Wahaai (N.- kust), dus dwars door het eiland, overbrengt nooit ecmig molest hoeft- ondervonden. Die poatlooper loopt met een ontplooide Neder- landsche vlag in d© hand de oerbceschen door. De binnenlanden der Oostkust van Ceram worden bewoond door lieden van de vreed zame partij der Patalima, zoodat het minder waarschijnlijk is, dat daar een gewapend op treden onzerzijds noodig zal zijn geweest. De Saatscourant van Vrijdag 14 Oc tober 1904 bevat de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen als burge meester te Baerle-Nassau C. Verbeijen eervol ontslagen uit den militairen dienst de kapitein F. A. Th. Sommer. van het 7e leg. infanterie; op verzoek uit den militairen dienst ont slagen de luitenant-kolonel H. A. le Bron de Vexela, provinciaal-adjudant in Limburg, teiens belast met het bevel van hét 48e landweerdistrict, van welke betrekking liij als commandant eervol is ontheven op verzoek eervol ontslagen als plaatsver vanger van den distri ets-veearts, wien Dor drecht als standplaats is aangewezen, P. Tol- jer, te Peursum. De Koningin-Moeder op Oranje- Nassau's Oord. Gisteren bracht H. M. de Koningin- Moeder een bezoek aan het Sanatorium Oran- je-Nassau's Oord. Evenals bij vorige bezoe ken van H. M., was ook nu alles Ln zijn ge wone dagclijkscko doen gelaten. Toon H. M. gisteren middag tegen half twoc met klein gevolg (o. w. jhr. De Ranit-z. voorz. van de comm. van Toezicht) op het Sanatorium arriveerde, werd Zij verwelkomd dcor den geneesheer-directeur, dr. J. W. F. Donath, dr. W. J. W. Hidnink en mej. R. Piobenga, directrice. Verder waren bij de ontvangst tegenwoordig de bouwmeester van bet gesticht, de hoer E. Cuypers, de lieer J. L. Labbcrte' tijd. geneesheer en mej. C. Tal- ma, boekhoudster. Onmiddellijk na aankomst werd het Sanatorium met zijn verschillende bijgebouwen bezichtigd. Im de ziekenzalen ontving iedere patiënt een "oem van H. M. Vervolgens begaf de Koninklijke Bezoekster zich naar de groote conversatiezaal, waar Haar door de gezamenlijke patiënten gèzang'' 267 werd toegezongen. Vervolgens nam de geneesheer-directeur het woordgewag ma kend van de dankbaarheid van vele patiën ten, die reeds genezing in het Sanatorium hebben gevonden. Helaas, er zijn ook patiënten geweest, die niet herstelden. Maar toch ook bij hen heeft het verblijf in het Sanatorium zijn goede uitwerking niet geheel gemist. Zij hebben geleerd hoe en waarom hygiënisch geleefd behoort te worden. Zij kunnen althans hun nen familieleden vertellen hoe zich voor de vreeselijke ziekte to vrijwaren. Met eenige hartelijke woorden dankte H. M. voor de door den heer Donath gespro ken woorden. Nadat, door de patiënten nog het Wilhel mus was gezongen, werden de rijtuigen be stegen en vertrok H. M. over Wageningcn naar Rhcnen en verder per trein naar Soest- dijk. Buitenlandse lie zaken. Blij kens nota van wijziging en aanvulling van de bijlage der memorie van antwoord, bob op rende bij het wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk III (Buiteul Zaken) der Staatsbegirooting 1904, zijn in Zuid-Afrika de zetels van het consulaat-generaal van Bel gië en van Portugal overgebracht van Pre toria naar Johannesburg, en zijn de consu laten van Italië te Kaapstad en te Pretoria opgeheven; een consulaat van dat Rijk is thans te Joh aniksburg gevestigd. Twee afdelingen van de Tweede Kamer zijn reeds gereed met het onderzoek der Staatsbegrooting, dat deze week in de andere sectiën afloopt. A.s. Dinsdag begint in alle afdeelingen de overweging van dc Tarief wet. Is 'dit* ge* eindigd, dan verwacht men nog eene oproe ping der Kamer in openbare vergadering ter behandeling van het alsdan in staat van wijzen zijnde Overijsselsche wetje en van nog enkele andere ontwerpen. De minister van Binneulamdsche zalcon" heeft aan do 'Gedeputeerde Staten der pro- vinoiën de volgende circulaire gericht: „In. verband met het uitgebreid, krediete, verkeer en de beteekenis van nauwkeurige handels-informaties is mijn aandacht ei' op gevestigd, dat een groote verzameling gege ven^ in de ambtelijke bureau s bijeen is, die sleeds wordt aangevuld en die, behoudens enkele uitzonderingen, voor het kredietver- keer braak ligt. Men heeft hier het oog op de bevolkingsregisters en op de woningregis- ters; Op dit puilt is aan het puhlidk wel reous nu .gelegenheid gegeven inlichtingen te be komen men kan toch tegen betaling van een klean bedrag bij het bevblkingsbureau inlichtingen .verkrijgen' ovor bet adres van bepaalde personen. Doch dit is niet voldoen de voor de behoeft©, die de handel heeft. Het kleine bedrag, dat de, koopman bereid is te betalen voor een volledige informatie, maakt, het voor de informatiebureau'" tot een druk- kouden last voor het verkrijgen van een nauwkeurig adres een bedrag van circa 30 oent en meer te moeten betalen. Bovendien is het moeielijk van de autoriteiten de in lichtingen te verkrijgen die zij bezitten over geboorteplaats, de vroegere woonplaats, of de plaats waarheen iemand vertrokken is, welke gegevens noodzakelijk zijn, om ver dere inlichtingen te kunnen inwinnen. Het zou voor den informatiedienst van groot belang zijn, indien de gemeenrébeetu- ren verplicht werden deze inlichtingen kos teloos te verstrekken. Op deze wijze zou het ontmaskeren van oplichters zeer dikwijls sneller kunnen geschieden, vooral wanneer zij aich pogen te verbergen dooir herhaalde lijk van woonplaats te veranderen en zich van andere firma's te bedienen. Ik heb de eer uwe college te verzoeken mi; te dienen van advic omtrent de vraag of het aanbeveling zou verdienen de gemeen tebesturen tot het kosteloos verstrekken van de hier bedoelde inlichtingen te verplich ten." Aan het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Industrieelen en Handels lieden, gevestigd te Rotterdam, heeft do miuister van Waterstaat, Handel en Nijver heid ter audiëntie te kennen gegeven, dat hij in principe niet tegen het instellen van een Raad van Handel en Nijverheid, zooals de Bond zich dien voorstelt, zou zijn, maar dat eerst het advies zou moeten worden inge wonnen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, die een plan tot reorganisatie dier Kamers hebben ingediend N. R. Ct. Leiden krijgt een e 1 e c t r '- sche centrale. De Leidsche gemeente raad heeft gisteren een beslissing genomen om over te gaan tot do oprichting van een eleotriscke centrale. De wethouder J u t a verdedigde het voorstel, dat daartoe door de meerderheid van het college van B. en W was gedaan. Hij had een lange reeks gege vens verzameld van electrische oentrales in andere gemeenten in het binnen- en buiten land, was nog zeer kort geleden in' Gronin gen geweest, om persoonlijk zich met het electrische bedrijf op de hoogte te stellen. De cijfers van zeer recenten datum, tijdens dat onderzoek aldaar opgeteekend, waren zeer geruststel'end. De centrale voldoet daar aan een gevoelde behoefte en ea- zijn allo voorteekenen dat de inrichting, die het eerste jaar met een verlies van f 9000 werkte, in 1904 zelfs een winstcijfer zal opleveren. Eigenaren van verschillende inrichtingen, aangesloten bij de centrale, hadden hem ver zekerd dat hunne zaken daardoor waren vooruitgegaan Het gasverbruik was ondanks het veelvul dige cbruik van electriciteit intusschen nog toegenomen, zoodat zelfs cei nieuwo gasbou», der moest worden gebouwd. Dat in Haarlem do inrichting niet zoo good rendeert, werd door Spr. verklaard uit het feit, dat de gasfabriek tegen zier laag tarief van de electriciteit gebruik maakt en der halve' floreert te» koste der centrale, terwijl het tarief voor particulieren te hoog is oni tot aansluiting te lokkeu. Enkele raadsleden gaven te kennen, dat men liever, die cijfers in de stukken had ge zien; dan had men ze kalm kunnen over wegen. Anderen bestreden het voorstel op finan- U-ieele gronden. De heer "Van der Vlugt dien de een motie in om de beslissing uit te stel len, ten einde de cijfers van dan heer Juta nader te kunnen overwegen. Dezo motie werd met IC tegen 13 stemmen verworpen, waar na het voorstel van B en W. werd aange nomen met 18 tegen 0 stemmen. De op richt'netkosten zullen het bedrag van 480.000 niet mogen overschrijden. De raad benoemde nog tot gemeente-apo- tekcr den heer W. C. de Graaff, apotheker te Amsterdam. De uitslag der gisteren te Arnhem gehouden stemming voor twee leden van den gemeenteraad is als volgt1: In district II werden uitgebracht 1027 geldige stemmen; daarvan verkregen de heeren D. Boswijk (lib.) er 326, mr. G. 8. Brantsina (vrijz.- dem.) 357, en W. G. Welsing (r. k.) 345, zoodat hei-stemming moet plaats hebben tus schen de heeren mr. G. S. Brantsma en W. G. \Vels:ng. In kiesdistrict III werden uitgebracht 1276 geldige stemmen, hiervan verkregen de hee ren W. P. G. Helsdingen (soc.-dem.) 480, J. N. van Munster (a. r.) 448, en dr. P. Ribbius 348 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren "W. P. G. Helsdingen en J. N. van Munster. De heeren R. Hartmans te 's Graven hage, J. M. de Feyter te Amsterdam en E. W. van Vegchel te Alkmaar zijn bestemd voor den Indischen 'dienst ter benoeming tot onderwijzer bij liej,, Openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande. Een nieuw katholiek dag blad. Te Maastricht zal met 1 Januari e. k. een groot katholiek dagblad verschijnen. Als redacteur zal optreden een der tegenwoor dige ledacteureu van de „Maasbode", te Rotterdam. - Nog steeds komen giften in voor de nationale collecte der weesinrichting te Neer bosch, welk bedrag reeds het cijfer van f 63.621.62 heeft bereikt. Dat is nog ver van de 100.000, zegt- de tegenwoordige directeur, doch hij vertrouwt dat dit eindcijfer wel zal worden bereikt. *-rrr De .werkstaking der glas blazers. Afgevaardigden van de Delftsche en Schiedamsche afdeelingen van den R.-K. Volksbond en van Patrimonium hebben be.- sloten een comité te vormen om de Christe lijke glasblazers, die staken, te"steunen. In de Doe tinche m sche gym nasium - q u a. e s t i e, die op 18 dezer op nieuw voor de Arnhem 3che rechtbank zal b9handeld worden, zal mr. P. J. Troelstra als verdediger van dr. der Mouw optreden. De moordaanslag te Echt. Nadat de maxécbaygsée den gèheelen nacht rondom Echt gezocht had naar den d ad ei- va 11 den moordaanslag, Dinsdagavond te Echt gepleegd, is liet een brigadier dleat vplgenden dag te Doteren bijj Susteron gelukt hem t© ar restee ren. De getroffene moet zoo gevaarlijk gewond zijn, dat er weinig hoop op hei-stel meer wordt gegeven. K o p p e 1 a r ijHet vonnis der Rot- terdamsche rechtbank, waarbij een verhuur ster vaai gestoffeerde kamers, te Rotterdam woonachtig, tot 6 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens koppelarij, wera door het gerechtshof te 's Gravenhage beves tigd met deze wijziging, dat hot Hof het feit qualifioeerde als „koppelarij" door uit wiusL- be>jag opzettelijk het plegen van ontucht door een minderjarige met een derde te be vorderen Voor de Haagsche recht bank stond gisteren terecht de glazen was- scher Talsma, die reeds 7 jaren gevangenis straf aeeft ondergaan. Ditmaal had hij zich te verantwoorden wegens het toebrengen van een messteek in de borst van zijn buurman, die daardoor zóó zwaai- werd verwond, dat hij levenslang de gevolgen zal moeten dra gen. De man gisteren als getuige gehoord was nog zoo zwak dat hij, steunende op een pleegzuster en een veldwachter, de zaal binnenkwam. De aanleiding tot de mishan deling was volgens zijn verklaring van luttele beteekenis. Beklaagde daarentegen, en ook andere ge tuigen, verklaarden dat de verwonde den be klaagde uitgetart en verweten had dat hij 7 jaren gezeten had. De arts, die den getroffene in het gemeen te-ziekenhuis had behandeld, verklaarde dat de patiënt' „wonder bov-an, wonder" gespaard was gebleven, maar dat hij ongeschikt zal blijven voor arbeid vin eenige beteekenis. Het O. M. eische drie iaron gevangenis straf. Uitspraak 24 October. Een ontrouw ambtenaar. Bij- do gasfabriek te. 's Gravenhage is een kan toor, waarvan de ambtenaren belast zijn met de exploitatie o. a. van de cokes. Do chef van dat bureau, de adjunct-boekhouder H., schijnt sedert eenige jaren onregelmatighe den te hebben gepleegd in de administratie en verrekening der gelden, welke de op brengst van dc cokes vormden. Het bezorgen der cokes in de stad is uit besteed aan een expediteursfirma, die dage lijks orderbriefjes ontvangt van het aantal H.L. cokes, dat in de stad moet worden be- ste'd. Er is nu ontdekt, dat sedert geruimen I ijd de adjunct-boekhouder iu 'de opgave aan de administratie veel minder aantal H.L. ge klopte cokes opgaf en dit mindere getal voegde bii het aantal ruwe cokes. Hierdoor kwam hét totaal altijd uit met de briefjes der expediteurs-firma, doch het verschil in prijs van geklopte en ruwe cokes van het aantal H.L.. dat minder werd gedeclareerd \oor het eene en meer voor het andere, werd teu eigen bate aangewend. In geheime vergadering van het college van B. en V»werd Dinsdag besloten den amb tenaar te schorsen en wegens verduistering te doen arrestearen. Des namdidags te 2 uur werd hi* van het kantoor door een paar rechercheurs naar het huis van lewaring

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2