KOLONIËN. BINNENLAND. To 7.30 u. beproefden do Russen Laoetin te hernomenzij werden echter met groote verliezen teruggeslagen. Het gevecht is geëindigd. Gaandeweg worden er bijzonderheden be kend over do bloedige gevechten in do streek tusschen Liaojang on Moekden, dio 't mo gelijk maken zich eeno vooretelling te ma ken van de bedoeling, die voorzat bij do on derneming van den Russisch©» opperbevel hebber, en van de rodenon waardoor zijn plan is mislukt. Do Temps schrijft daarover: Alles steunde op,het slagen van do om trekkende beweging tegen don Japansche» rechtervleugel. Twee legerkorpsen waren mot de uitvoering belast. Men schijnt gehoopt to hebben, dat zij aan de Taitee-ho zouden ko men na eenvoudige schermutselingen, maar zij moesten een belangrijk gevecht leveren en zich meester maken van den pas van Too- mentseling, die huil naar Bensikoe den weg moest openen. Do gemakkelijke inneming van do passen van do bergstreek van Zogoe, dio uitkomen op Bianjoepoetae, had waar schijnlijk do Russen tot do onderstelling ge bracht, dat de Japanners, door do aanvals- beweging van hunne tegenstanders verrast, tot aan d© Taitae zouden teruggaan. Maar zij maakten onderweg van de terreingesteldheid gebruik om do colonne tot staan to brengen, die bestemd was om hen to verstrooien. Het is <*>k do vraag of Bensikoe in wer kelijkheid het punt was, waarop do aanval van de Russen moest doelen. Do weg, die van Bianjoepoetae naar Bensikoe leidt, is tusscheu hoog geborgte ingesloten en door de ter zijdo gelegen Talingborgen van ei ken parallelweg verstoken. Mioer dan 50 K.M. scheiden do van Bianjoepoetae en van Taling naar het dal van do Taitso-ho leiden de wegen. De omtrekkende beweging van de Russen kreeg daardoor oen buitengewonen omvang en werd zeer moeielijk om uit te voeren. De weg van Bensikoe verschafte talrijke verrassingen aan do legerkorpsen, die ach naar liet zuiden wendden. Zij moesten zich aaneensluiten om vechtende den pas van Toornen teeling voor zich te openen, doch moesten daardoor ©en leeg© ruimte laten ontstaan tusschen zich cn hunne basis, Bian- joopoetso. Do Japanners bleven niet in ge breke van deze fout partij te trekken, en do naar Bensikoe afgezonden vliegende co lonne liep groot gevaar vaat het gros der RussiscEo strijdmacht te worden afgesneden. Aan don pas van Toemen heeft dus de gehoele Russische strategie schipbreuk gelo den. Terwijl de, naar 't 9chijnt, door Stackel- berg geleido oolonno zich togen Koeroki uit putte, weken do Russische korpsen, die hi{| de zwenking den pas moesten markoeren, door eeno overmacht aangevallen, terug, en daar do vliegend© oolonno opnieuw moest vochten op haar terugtocht, om zich weer to voegen bij hot gros van hot leger, waarvan zij was afgezonden, moesten do ten zuiden van de Sjaho verschanste Russische regimen ten een strijd tot hot uiterste volhouden, om den aftocht van hunne kameraden te verge makkelijken. Daar do Russen ditmaal de aanvallers war ron, zijn natuurlijk hunne verliezen ook veel gTootor dan bij Liaojang; intusschen moe ten die Japansche schattingen toch met ©enige omzichtigheid worden opgevat. Gelijk bij Liaojang, heeft ook nu wocr do Japanscho strategie over do Russische geze gevierd. Do Japannors kennen ioderen duim van don grand, waarop zij mooton strijden, en rij weten steeds uitmuntend partij te trokken van de gebreken der Russisclie stel lingen. In do militaire kringen to Londen houdt men de voordeeion voor den overwin naar wol voor grooter dan dio uit den slag bij Liaojang, maar toch wegens den langen duur van do voorafgegane gevechten, do onvermijdelijke uitputting van do troepen cn do door een twoedaagsch ouweder doorweek te wegen voor minder beslissend, dan men onder andere omstandighodon had mogen verwachten. Een nader bewijs, dat do nederlaag van de Russen minder afdoendo geweest is dan men oon oogonblik dacht, leveren do berich ten ovor eene herleving van don strijd in de laatste dagen, waarbij de Russen deu Japan ners een aantal kanonnen hebben afgenomen. Ook do correspondent van de Temps bij hot Russische leger bericht uit Moekdcn van den 17en: „D© dien men voor geëin digd bad kunnen houden, is hervat. De Rus sen wilden gisteren morgen over de goheelo linie den aanval weder oeginnon; deze was echter mat, zooals ook op do vorige dagen. De Japanners vielen, zooals altijd, krachtig aan. Zij n anion des morgens in hot centrum een strategisch gewichtigen heuvel, gelogen op vijf werst ten noordoosten van Sjahopoo. Aan de rechterzijde, waar ik mij bevond, zijn do Russen niet vooruitgekomen. Ik zag hen niet ernstig aanvallen. Het kanonvuur duur de den gchooien dag; de Japansche grana ten vielen op het dorp Tandiapoetse, 20 K.M. van Moekdcn. In hot midden, bij den heu vel, word bij 't schijnsel van de avondzon eon lovondigo strijd op nieuw begonnen. He den morgen duurt hot zware kanongebulder voort." Van de voordooien, die volgens do berich ten uit Petersburg door do Russen behaald zijn, geven de Japanners do verovering van de veertien kanonnen, die do colonne-Yama- da n den steek heeft moeten laten, too, maar voor do rest rijn, volgens do tijdingen uit Tokio, do Russen overal met groote verlie zen moeten afdeinzen. Op zich zelf ia het in tusechen eeno zaak van beteokenis, dat de Russen, ondanks hunne in de vorigo week geloden ontzettende verliezen cn doorgestane vermoeienissen, rich zoover konden horstel len, dat rij in staat waren op nieuw tot ocne krachtige aanvallende beweging ovor te gaan. De eindbeslissing van don roede zoo lang du rende» strijd is daardoor wodor onzeker ge worden. Die Sja-ho, de rivier waarom do bloedige strijd tusschen Russen en Japanners zich dit maal voornamelijk bewogen hoeft, is oono zijrivier van de Hoen-ho die in het gebied tusschen do Hoen-ho on Tait&e-ho loopt mee- rendeels in westelijke richting. Moekden ligt bij de Hoen-ho, Liaojang bij de Taise-ho Justai ligt ongeveer halverwege tusschen de Sja-ho en do Taitee-ho. Ito correspondent van Reutor te Moekden geeft van den geheelen veldslag, of liever van de reeks van veldslagen die door de Japanners zijn samengevat onder de bena ming „slag aan de Sja-ho, het volgende over zicht De Russische aanvalsbeweging begon den 9en met het oprukken der troepen over de Sja-ho zuidwaarts, terwijl de Japanners op hun hoofdmacht terugtrokken. Den lOen zet ten de Russen den opmarsch langzamer voort. In den volgenden nacht bleken de Ja panners echter stellingen bezet te hebben, van waar uit zij de loopgraven van den vij and van terzijde onder vuur konden nemen; zij openden verder een zoo hevig granaatvuur op de Russische infanterie, dat een regiment bijna geheel vernietigd werd. Van dat oogenblik af waren het de Japan ners, die aauvallenderwijs optraden. De Rus sen behielden den llen hun stellingen, in weerwil van het overstelpende vuur van den vijand, dat zich vooral tegen hun linkervleu gel richtte. In den ochtend van den I2en bleek, dat de Japanners een eind op weg waren den Russischen linkervleugel om te trekken. Een hevige artilleriestrijd woedde den 12en, terwijl het zwaar onweerde en regende. Op eenige plaatsen werd men in do stellingen handgemeen. Den volgenden dag begonnen de Russen, steeds hardnekkiger vech tende, terug te trekken, en den 14en waren rij tot aan de Sja-ho teruggedrongen 's nachts was de trein reeds die rivier over gezonden naar het noorden. In deze stelling verdedigden de Russen zich den 14en, waar bij ook Russisclie troepen zich op den noor delijken oever van de Sja-ho opstelden. De regen had intusschen het terrein tot een moeras gemaakt1, 's Avonds trok het gros van het gewestelijke leger der Russen over de rivier terug, om op den anderen oever den algemeenen aftocht te dekken. Te Moekden hoorde men den 15en duidelijk het schieten. Op dien dag gingen de Russen, altijd door vechtend, nog verder terug. Volgens eon bericht van den 15en was de linio der terugtrekkende Russen onregelma tig en gebroken. Door een verschrikkelijk vuur trachtte de Russische artillerie de Ja panners te beletten, daarmede hun voordeel te doende Japanners trachtten door het Russische centrum heen te breken, waarbij hun ruiterij een prachtigen aanval deed. Die Russen ten oosten van den spoorweg gingen, hoewel de Japansche batterijen wel dra het vuren staakten, voortdurend verder terug. Slechte met moeite sleepten de Rus sen zich over den moerassige» grond verder; toch behielden zij hun stellingen tot den avond. De geheele weg naar Moekden is vol met gekwetsten. Uit1 de latere berichten blijkt, dat de Japanners in het uiterste westen thans den strijd voeren op den noordelijken oever van do Sja-ho, maar dat het Russische oentrum er in geslaagd is, tot dusver de overige Ja pansche afdeelingen te beletten, verder naar Mookden op te rukkende jongste telegram men van generaal Sacharow gewagen zeis van een voordeel, dat de Russen behaald heb ben op de Japanners, die elf kanonnen in den steek moesten laten. Dank zii deze ach terhoede-gevechten zal het Koeropatkin wel' licht nog gelukken het gros van zijn leger toch nog veilig de Hoen-ho over te brengen Intusschen zijn de verliezen der Russen ontzettend groot. Een bericht uit Moekden spreekt van 23,OCX) gewonden, die tot op 15 dezer het station Moekden gepasseerd zijn. Een correspondent van de Nowoje "Wrem- ja seint: „De door ons ondernomen marsch naar het zuiden zal weldra geëindigd zijn. De vijand is ontegenzeggelijk te sterk, en bovendien goed georiënteerd op het1 terrein. Zijne energie kent geen grenzen. De Mikado heeft ëene proclamatie uitge vaardigd om het Japansche leger in Ma-nt- sjoerije dank te zeggen voor het afslaan van den aanval der Russen. Allerlei vDe „Nobelprijs" voor natuurkunde zal, volgons geruchten, dit jaar worden toege kend aan Marconi, den uitvinder van de draadloozo telegraphie. vSarah Bernhardt is te Aken, door een stuk glas van een brekende ruit in bet rijtuig, waarmede zij naar den Stadsschouw burg reed, aan een oog gewond. Do kunstenares kon haar rol spelen; maar rij leed veel pijn en zij heeft haar vertrek naar Bremen uitgesteld. vIn Italië dreigt, juist nu men aan stalten maakt voor den verkiezingsstrijd, een nieuwe werkstaking van post- en telegraaf ambtenaren, die. ontevreden over het uit blijven van do hun beloofde hervormingen on lotsverbeteringen, der regeering kennis gaven dat rij, als die hervormingen den 27en October nog niet rijn uitgevoerd, het werk zullen staken. v— Do behandeling van het prooes-Bon- martini voor het gerechtshof te Thirijn is na het lezen van de akte van beschuldiging een u-eek verdaagd, ingevolgo een verzoek der verdediging om mededeeling van een aan tal documenten, welke de rechter niet bij het dossier heeft gevoegd en waaronder ver scheidene stukken van belang voor de ver dediging moeten rijn. vHet echtpaar Klein, dat verdacht wordt den heer Sikora te hebben vermoord, is thans te Parij3 gevangen genomen. vEen vreeselijke moord is ontdekt in do Rue de 1'Eclipse to Brussel. Een vrouw is in haar kamer gevonden, met afgesneden hals. Tegen acht uur zagen de buren iemand die kamer in allerijl verlaten; men poogde hem te achterhalen, doch te vergeefs. Het was een goedgekleede jonge man, van om- govoer 25 jaren. Zijn signalement is bekend gemaakt. vTe Straateburg is een koopwarentrein, komend© van Saarburg, op ©en anderen koop warentrein gereden. Do machinist had wo- gens de mist do signalen niet kunnen zien. Er werden twee mannen gedood on vijf ge kwetst. De stoffelijke schade is zeer groot. De lijn naar Brussel was ©enigen tijd onder broken. vBij Beaver Creek, in Colorado, is een Californisohe sneltrein in botsing gekomen met oen goederentrein. Vijftien menschen moeten daarbij gedood en twintig gewand zijn. vDe stad Caraargo, in Mexico, moet door eene overstrooming ziin vernield. Ruim 5000 menschen ziin er zonder ouderkomen. vOvervloedige regens, welke thans in Australië zijn gevallen, hebben veel goed gedaan aan de te velde staande gewassen foodat men oen goeden oogst verwacht. vIn den omtrek van La Rochelle (Chah rento Inférieure) zucht de landbouwende be volking onder een rattenplaag, welke daar over eene uitgestrektheid van 300.000 hecta ren groote schade aanrichtte, naar schatting van het prefectoriaa! bestuur wel voor een bedrag van 3 millioen francs. OOST-INDIË. De Telegraaf ontving uit Kota-Radja een telegram, meldende, dat bij een klewang- aanval in Pensaugan, de luitenant Scheuer gesneuveld is. De Staatscourant van Woensdag 19 October 1904, bevat de volgende Kon. beslui ten- benoemd tot ridder in do orde van den Nederl. Leeuw, mr. J. B. J. N. ridder De vau der Schueren, raadsheer in het gerechts hof te Den Haag; op verzoek eervol ontslagen als raadsheer in het gerechthof te Den Haag, onder dank betuiging voor de in rechterlijke betrekkin gen bewezen diensten, ridder D© van der Schueren voornoemd; benoemd tot rechter in de rechtbank te 'a Hertogenbosch mr. P. J. G. van der Mueleai, thans rechter te Almelo benoemd toit burgemeester van Leeuwar den A. E. Zimmerman, burgemeester van Hoorn, met toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking; op non-activiteit gesteld de late luitenant A. J. M. Verspyck van het 8ste regiment infanterie op verzoek eervol ontslagen de commies der telegrafie 1ste klasse H. C. J. F. Croes. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin ten behoeve van de visschersgezin- nen, die hun kostwinner bijl den jongs ten stoom hebben verloren, een gift geschonken voor die te Urk f 500; te Enkhuizon f 200 te Nieuwediep f 100 en te Umuidën f 50. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens een drietal weken in het buitenland te vertoeven en dan naar Den Haag terug te keeren, na eerst ©enig© dagen op Hot Loo te hebben doorgebracht, ten paled^e van liet inmiddels uit Dobbin teruggekeerde konink lijke echtpaar. De majoor graaf Sohimmelponninak, adjudant van H. M. de Koningin, zal 21 dezer adjudant-kapitein Van Hoogstraten, dienstdoend) to Dobbin, vervangen. Heb Engelsche oorlogsschip „Sussex" is op de reede van Vlissingen geankerd, oa» heb Koninklijke Engelsch jacht dat met Ko ningin Alexandra van Engeland van daar zal vertrekken, te escoaibeeron. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Woensdag 19 October e.k. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 21 October 1904 niet plaats hebben. De minister van oorlog, generaal Rer- gansius, teruggekeerd van zijn reis in. België, heeft gisteren zijn. ambtswerk aan het depar tement hervat. Hr. Ms. gezant to Berlijn, jhr. Van Tets, tevens geaccrediteerd bij het Saksische Hof, zal te Dresden de begrafenis van Z. M. den Koning van Saksen bijwonen. De tweede Kamer heeft gisteren in de kortstondige openbare zitting besloten om Donderdag a.s. om half twee precies aan ae orde te stellen het opmaken eener voordracht ter vervulling van eene vacature in den Hoo- gen Raad der Nederlanden. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de Tariefwet d© heeren de Savornin Lohman, Hubrecht, Talma, Van den Heuvel en Bos; ovor Hoofdstuk X (Koloniën) en de begroe tingen voor Suriname en Cura9ao, de heeren Pijnacker Hordijk, de Waal Malefijt, Van de Velde, Fock on Van Kol. Tot het onderzoek van de tariefwet vergaderden gisteren twee afdeelingen vóór en drie sectiën na de openbare vergadering der Tweede Kamer. Ds. A. van der Heide, te Engelum, door de sociaal-democratische organisaties in bet district Franeker candidaat «esteld voor lid van de Tweede Kamer voor de verkie zing in 1905, hoeft naar „Het Volk" mede deelt, voor deze candidatuur bedankt. De minister van Financiën maakt be kend, dat op 15 October 11. bij do betaal meesters in kas was f 2,547,819.39^, en dat op denzelfden dag door de Nederlandscho Bank, ingevolge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bodrage van f 10,044,629.83. IJk en her ij k van maten en gewichten. De minister van waterstaat heeft goedgevonden te bepalen, dat het goed- kéuringsmerk, gedurende het jaar 1905 te be zigen, zal zijnbij den ijk en herijk van maten en gewichten de letter p in den ge wonen schrijfvormbij den ijk en herijk van gasmeters do koninklijke kroonen voorts ter algemeen© kennis to brengen, dat, als merk bij eerst© stempeling aan do nage- noeinde ijkkantoren gebezigd wordt het cij fer achter den naam van elk kantoor ge plaatst: ;s Hertogenbosch 1, Ara hom 3, 's' Gravenhage 5, Rotterdam 6, Leiden 7, Dordrecht 8, Amsterdam 9, Alkmaar 10, Middelburg 12, Utrecht 14, Leeuwarden 15, Zwolle 16, Groningen 17, Assen 18, Maas tricht 19. (Stf.-Ct.) Vervoer van krankzinnigen. De minister van binnenlandsche zaken heef,' het volgende schrijven gericht aan de com missarissen der Koningin in de onderscheide ne provinciën; In het Voorloopige Verslag van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal op het hoofdstuk V der Staatebegrootiug voor 1904 is geklaagd, dat b" het vervoer van krankzinnigen dik werf op ruwe wijze wordt te werk gegaan. Uit het naar aanleiding daarvan bij de besturen van de onderscheidene krankzinni gengestichten in ons land ingesteld onder zoek is gebleken, dat bij het vervoer van krankzinnigen inderdaad niet altijd behoor lijk worden in acht genomen de wenken, dien- aaneaande gegeven in de circulaire van 20 Juni 1902. No. 2005, afdeeling M. P. Daarom heb ik de eer U.H.E.G. te verzoe ken, de gemewentebesturen in Uwe provincie te herinneren aan de wenken, in die circu laire gegeven, onder bijvoeging, dat bet mede aanbeveling verdient, het vervoer der lijders naar de gestiohten per rijtuig te doen ge schieden, in zoover niet van eenig openbaar vervoermiddel zonder schade voor de lijders kan worden gebruik gemaakt-. Door den minister van koloniën is T. N. Hellemans, scheepsbouwkundig en werktuig kundig ingenieur, ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, ten einde te worden belast met de tijdelijke waarneming der betrekking van in genieur voor het vak van scheepsbouw bij! het marine-etablissement te Soerabaia. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van den datum waarop bij zijne betrekking zal aan vaarden, benoemd tot amanuensis aan de Rijks hoogere burgerschool te Bergen op Zoom, J. D. Wiering, instrumentmaker te Amsterdam. Een goed geslaagde jacht. In het „hazengras" tusschen Knocke en Blankenborghe is Zondag weer oen klopjacht op konijnen gehouden, waarbij door 5 schut ters 1500 van deze langooren werden gescho ten. Verscheurende dieren. Te Zwaagwesteinde (Fr.) heeft men tegenwoor dig veel last van bunsings en marters, die bij nacht de kippenhokken bezoeken en de zen uitmoorden. Bij een der ingezetenen wer- delT* 80 lappen gedood, oij anderen 20 en 30. Op de bloeddorstige dieren wordt thans ijve rig jacht gemaakt. Oer. Bij het maken van een geul voor een zinker, ten behoeve der gasleiding van Heeremvee» naar Knijpe, is men op een 10 centimeter dikke laag oer gestooten. Deze is zoo hard, dat men met breekijzers stukje voor stukje moet loswerken. De laag zit 50 c.M. onder den kanaalbodem. Het bekende gebouw „Vélox" aan de Hobbemakadb te Amsterdam, vroeger hoofd zakelijk dienende voor sport doeleinden, is verkookt geworden en heeft in publieke vei ling f 58,001 opgebracht. Indertijd kostte 't ruim f 100,000. Het werd gekocht door een makelaar, voor rekening van een derde. Wat er nu met „Vélox" gedaan zal wordlen, is nog niet bekend. Onverwacht ontslag. Nkar die Leeuw. Ct. verneemt heeft de directie der Noord-Friesche Locaal Spoorweg-Maatschap pij om bezuiniginsredenen een gedeelte van haar personeel eervol moeten ontslaan. Onder de ontslagenen waren verscheidene in vasten dienst. Hot ontslag kwam bijna zonder eenige voorbereiding. Financieele tegemoetkoming wordt niet verstrekt. Uit de diaman t-indiuatrie. Men meldt uit Amsterdam aan de N. C. Het veel besproken en door den A, N. D. B. zoozeer gewraakte contract der fabrieks eigenaren met de Amsterdamsche Juweliers- Vereeniging loopt ultimo December van dit jaar ten einde. Zooals men weet, sloten de eigenaren van diamantslijperijen^ ingevolge het contract, hun fabrieken, 24 uur nadat die A. J. V. de jongste uitsluiting had gepro clameerd! Slechts enkele niet-gecontracteerde fabriekjes noden tijdens de crisis den dia mant-bewerkers gelegenheid tot werken aan. Zijn wij goed ingelicht, dat zal opnieuw een verbond tusschen fabriekseigenaren en juweliers worden gesloten. Beider vereenigin- gen, dat zijn de Yereeniging van eigenaren van Diamantslijperijen en de Amsterd. Ju weliers-vereen ging hebben deze zaak reeds in behandeling genomen en onderling over- leg gepleegd. De werkstaking der glasbla zers. Naar de „Maasbode" verneemt, zal het in de bedoeling liggen der betreffende besturen, 3e staking der glasblazers door arbitrage tot een goed einde te brengen. Bij het aannemen van arbitrage zal van verschillende zijden meerdere steun toe vloeien dan thans het geval is. Bij den Hoogen Raad nam adv.-gen. jhr. mr. Rethaan Maca-ré conclusie in de zaak van een logementhouder te Amsterdam, ont slagen van rechtsvervolging ter zake van kop pelarij omdat de dagvaarding niet zou inhou den dat de meisjes, voor het misdrijf gebe zigd, minderjarigen waren. Er stond in ce dagvaarding dat de meisjes beneden de 23 jaar waren. Adv.-gen. achtte dit voldoende. Wel kun nen volgens ons recht ook personen bene den de 23 jaar meerderjarig zijn als zij n.ï. voor dien tijd gehuwd zijn doch d't is een uitzondering, waarvan trouwens in dit strafgeding niet gebleken was. Het woord „meisjes", in de dagvaarding gebezigd, betee- kont dan ookongehuwde vrouwen. Mitsdien word geconcludeerd tot vernietiging van bet arrest, schuldig-verklaring van den beklaag de aan „koppelarij" en veroordeeling tot één jaar gevangenisstraf. Uitspraak 14 November. De D oeti n ch ©m sc h e gymna sium kwestie. De rechtbank t© Arnhem hoorde gisteren in do zaak-Der Mouw, den des kundige dr. Sissingh, die den beklaagde vol komen toerekenbaar achtte. Het Openbare Ministerie handhaafde den eisch f 150 boete, subs. 30 dagen hechtenis. Mishandeling met doodelij- kenafloop. De rechtbank te Arnhem heelt van rechtsvervolging ontslagen den landbou wer H., tegen wien 9 maanden gevangenis straf was geëischt wegens mishandeling met doodelijken afloop. Verduistering van d a g b I a- d e n. De persoon IJ., gewezen agent van het Dagblad „Arnhem en Omstreken", die voor de Arnheinsche rechtbank heeft terechtge staan wegens verduistering van dagbladen hem ter verspreiding toevertrouwd, is vrij gesproken. De eisch was 2 maanden. Diefstal. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is door middel van valsche sleutels ingebroken in de woning van den heei- L. A. C. Steffelaar aan de Banstraat te 's Gravenhage en al het aanwezige zilverwerk ontvreemd. De heer Steffelaar ds tegen inbraak verze kerd. "t Is daar lang niet» rustig! De strafzaak tegen den oneerlijken bode van de visohclub „Hou je rustig"' te Knijpe heeft nog een staartje. Een der getuigen heeft van den anderen gezegd, dat hij een valschen eed in die quaestie had afgelegd. De beleedigde heeft daarvan aangifte ge daan. Een brandstichter. De knecht van den landbouwer P. Noordam te Maas- wijk onder Naaldwijk, ten wiens huize Za terdag 1.1. brand ontstond, heeft thans bekend den brand aangestoken te hebben. Hij is naar de strafgevangenis te 's Gra venhage overgebracht. Te Winschoten is gisteren aangehouden zekere J. S., timmerman uit Lete, gem. Bel- lingwolde (Groningen), verdacht van brand stichting in zijn eigen woning, den 27. Sep tember jl. gepleegd. Kwaadwilligheid. Maandagavond zijn door kwaadwilligen planken gelegd over een spoorlijn van de Rotterdamsche stoom tram naar Spijkenisso. D'aar het gevaar tijdig door den ma-nimst werd ontdekt, werden ongelukken voorkomen. Op vrije voeten. Vrouw L. van Lonneker, die als verdacht van bramdstich- ting, gevankelijk te Almelo was binnenge bracht, is wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld. Zware verwonding. jTe Zeven bergen is de 20-jarige verversknecht M. L. in den nacht van Zondag op Maandag zwaar verwond door een mes in den rag. De ge wonde werd in bewusteloazen toestand door een tweetal jongens gevonden. Men vermoedt, dat hij bij een vechtpartij dezo wonden heeft opgedaan. Daar hij nog steeds buiiten bewustzijn is», heeft hij nog geen inlichtingen kunnen versohaffen, zoo dat de dader nog onbekend is. Naar De Tijd verneemt is de dader opge spoord. Het is zekere T., schipper te Goe dereede. Hij heeft zijn tegenpartij met eoiix dolkmes gestoken, maar beweert uit zelfver dediging gehandeld te hebben. Wreed. Op de najaarsmarkt in het Friesche dorp N. kregen twee kooplieden ruzie over het bezit van eene bigge. Beidon grepen het dier aan de pooten, om het in bezit te krijgen. Het arme beest bestierf het onder het rukken. Een vreeselijk ongeval heeft den 22-jarigen diamantbewerker M. Polak te Amsterdam getroffen. Op de diamant-s'ijpcrij waar hij werkte, is hij, door het vliegwiel der machine gegrepen en een groot aantal male» rondgeslingerd en te pletter geslagen. Het lichaam van den ongelukkige was geheel uit eengeslagen, zoodat de bloedige stukken aau molens en ramen kleefden. Men meldt aan de Limb. Koerier uit Schoot-Budel van 15 dezer: In den avond van gisteren kwamen de ge broeders P. H. van K., oud 19 jaren en M. van K., oud 16 jaren, voerlieden, wonende te Weert, alhier aan met paard en kar, be laden met mangel wortelen. Laatstgenoemde volgde de kar per rijwielbeiden hadden goed gedronken ter gelegenheid dat_ eerstge noemde dien dag voor de nationale militio had geloot. Na aldaar nog in een bierhuis te zijn geweest, vertrokken zij. Door de duister nis verdwaalden zij van den weg en reden een voetpad op in de richting der zsüikfabriek. Nauwelijks een 100 paseen op dat pad zijnde, kantelde de kar om, met het gevolg, dat kar en paard in een diepen put terecht kwamen. P. H. van K. geraakte onder de kar, zoo, dat- de as van den wagen hem de borst indrukte en hij onmiddellijk een lijk was, terwijl zijn broer eveneens de hoogte afreed en met zijn rijwiel tegen de kar terecht kwam en zich verwondde, 's Morgens, 15 dezer, werden bei den, door werklieden, die naar de zankfabriek gingen, ter plaatse gevonden. P. H. van K. werd alstoen van onder de kar gehaald, ter wijl daarna heb paard, dat nog leefde, uit zijn hachelijke positie werd verlost. Ongelukken. Te Sas van Gent hadden gisteren twee ongelukken plaats. Des middags werd de vrouw van den tolgaarder Piet Gilson, terwijl zij bezig was tolgeld in ontvangst te nemen van een voorbijkomen den wagen, door een automobiel gegrepen eu een eind weegs medegesleept. Aan hoofd, ar men cn beenen gekwetst, werd zij met mede hulp van den eigenaar van de automobiel, den heer P. Malolaux, in hare woning gedragen. Een door dezen uit Asseuede ontboden ge neesheer vond haar toestand bevredigend. Des avonds werd op het stations-emplaco ment den spoorwegarbeider Jan Bract bij he rangeeren een been afgereden. Hij was va de trede der locomotief gevallen en kreeg toen de wielen van tender en verscheidene wagens over het been. Hij werd door twe Belgische geneesheeren behandeld. Terloops merkt onze berichtgever op, dat er noch te Sas van Gent, noch in een der aangrenzende gemeenten Westdorpe, Zuid- dorpc, Philippine of Sluisikil een dokter woont. E*e naastbijzijn de Nederlandsche dok ter moet men daar zoeken te Neuzen of te Axel, beide op een afstand van twee uren gaans. (M. C.)

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2