KOLONIËN. BINNENLAND. uitgevoerd zijn onder dekking van oen woo dend kanon- en geweervuur. Iedere beweging aan de eeue zij do wordt gevolgd door eene tegenbeweging «aan do andere zijde. Dezo toewtand veroorzaakt ceno buitengewone spanning langs het heelo front van de bedde legers, dio 't schijnen aan te loggen op een grooten slag. of.«choon beide partijen zich er op inriehten om den winter in de tegen woordige kwartieren door te brengen. De Russen bobben nu de winterveldkwartieren aangenomen. Petersburg1 Nov. Generaal Sacharow, tot dusver chef van den staf van het eerste Mand- sjoorijsche leger, is benoemd tot chef van den staf van den opperbevelhebber der strijdkrach ten in het Verre Oosten. Lenden31 Oct. Renter's agentschap ver noemt, dat tusschen Engeland en Rusland oen.- overeenkomst wordt opgesteld tot in stelling van cene internationale commissie, bestaande uit hooggeplaatste juridische auto riteiteu van onzijdige nationaliteit met ma ritieme raadslieden. Wanneer het onderzoek to Hull on to Vigo is voltooid, zullen do En- gelsche en de Russische gemachtigden hunne gegevens in handen stellon van de internatio nale oommissie, dio waarschijnlijk in Frank rijk zitting zal houden. Londen, 1 Nov. I>e Standard t.-richt, dat do vier commissarissen, dio verleden Dins dag naar de Noordzee gingen om de schade vast te stollen, die do Kussen hebben toege bracht aan de schepen van de Gamecock- visschersvloot. gisteren aan do eigenaars .-n mondeling verslag bobben uitgebracht. Dit voorloopige onderzoek was bevolen door het departement van buiteniandsche zaken. Do commissarissen bezochten twintig traw lers, waarvano eenigen ernstig beschadigd waren door granaat- en maxim-vuur. Ande ren waren minder zwaar beschadigd, maar de toestand van allen levert hei1 stelligste bewijs van o roekelooze wijze waarop zij werden aangevallen. Er is stellig bewijs, dat de snelvurcnd© kanonnen van do Russische uit kijkplaatsen worden gericht op de weer- looze visschers. Londen31 Oct. Reuter verneemt dat zich op het oogenblik to Gibraltar of in do nabij heid 14 Engelsche linieschepen, 13 kruisers en een sterke flot Ije torpedobooten bevin den. Madrid, 1 Nov. Do Kamer hoeft eene for- mulo goedgekeurd, waarbij de afgevaardig den wegens do processen, waarop do aanvra gen om vervolging betrokking hebben, naar het hof van cassatie verwezen werden. Do zitting is gesloten. Men meent, dat de positie van Maura lavcstigd is. Parijs1 Nov. Volgens een telegTam uit Petersburg aan de Matin, hoeft het («kader van do Oostzeevloot bevel ontvangen Vigo to verlaten. Vier officieren zullen te Vigo aan land gezet worden. Men gelooft dat de Russ-scho schepen om zeven uur zullen ve: trekken. De Pctersburgseho bladen hebben met levendige voldoening het vooruitzicht be groet on eene vreedzame oplossing van het door het incident bij Doggcrsbank ontstane Engelsch-Russischo geschil Zij wensclien do Britsche rcgcering geluk met de beslistheid van hare vredelievende gevoelens, die 't haar hebben mogelijk gemaakt do oorlogszuchtige elementen van de openbare meening binnen de perken te houden. De Birshewija Wjedomoeti brengt huldo aan Frankrijk voor zijne tijdige tusschen- komst ten gunste van eene verzoenende op lossing. I)e Nowosti verklaart, dat Rus land dankbaar moet zijn jegens Frankrijk voor zijne interventie. De minister van buiteniandsche zaken van Spanjo heeft in de Kamer verklaard, dat Rusland verzocht heeft om de vergunning, zijne schepen in Vigo te laten totdat het onderzook naar do toedracht van de zaak bi het beurde in de Noordzee geëindigd za zijn. Spanje heeft daarin toegestemd, om den wereldvrede een dienst to bewijzen, maar heeft alvorens definitief antwoord te geven, raad gevraagd bij de mogendheden, om zelfs don goringsten twijfel aan zijne onzijdigheid uit tien weg te ruimen. Het «antwoord van de mogendheden is gewecet in toestemmen den zin. De Russen blijven dus in Vigo tot aan het einde van het onderzoek. Do autori teiten in Vigo hebben instruction in dien zin gekregen. De rest van de vloot kan gaan of verderop ankeren, omdat Engeland het tegendeel niet heeft voorgesteld. Het is nog niet bepaald uit welko natiën de oommis&io van onderzoek zal bestaan; Spanje wenscht daartoe niet te behooren. De toezegging van Rusland, dat do bij het incident in do Noordzee betrokken oorlogs schepen in Vigo zullen achterblijven, heeft gceu betrekking op de verdere bestanddee len van. de Russische vloot. De eerste divisie die do kritieke plaats in de Noordzee reeds voorbij was, en alle Russische schepen die zich in den bewusten nach- van Vrijdag op Zaterd«ag nog in de Deensche wateren be vonden, kunnen de reis voortzetten. In hoe verre en of de Engelsche regeering na de regeling, die getroffen is, nog vasthoudt aan den oorspronkelijk gestelden eisch, dat de Russische vloot niet verder mag gaan dan Tanger, is niet bekend. Misschien is echter deze voorwaarde aan de Russisclio regeoring zelve zeer welkom, want na den korten tocht van de Oostzeevloot van Libau naar Vigo kan rij tot do overtuiging gekomen zijn, dat de schepen van de Oostzeevloot niet die zee waardigheid bezitten, die voor eene wereld reis gevorderd wordt. Inderdaad hebben reeds in de Deensche wateren lenige sche pen tengevolge van averijen naar do ha vens van het vaderland neten terugkee- ron, terwijl inzonderheid do linieschepen van de divisie Rosdcstwensky in weinig goedo oouditie naar Vigo gekomen schijnen te zijn. IV haven van Vigo ligt aan de westkust van de Spaansche provincie Galicia en aan den zuidelijken oever van de meer dan 30 K.M. landwaarts ingaande Ria de Vigo. Het nieuwe gedeelte van do omstreeks 13,000 in woners tellende stad breidt rich uit aan den zeeoever, terwijl het door muren om ringde oude stadsgedeelte tegen de bergen opgebouwd is, die weder bekroond worden door twee oude forten, het Castello San Se bastian en Fuerto de Castello. In Vigo landt de van Emden komende Duitsche telegraaf kabel, hetgeen voor do verbinding tussclien Petersburg en het admiraalschip van do Oost zee-vloot van veel waarde is. In Tanger waren eergisteren twee Rus sische vloot-divisiën, waartoe 10 pantsersche pen of kruisers cn 7 torpedebooten behooren, onder commando van de admiraals Fölker- sahn en Enquist vereenigd. De haven van Tanger ligt aan de straat van Gibraltar, dus tegenover de maritieme basis van Engeland en oj. het punt, waar de Engelsche Kanaal- en Middellandsche zee eskaders scherp liggen uit te kijfcen. De haven van Tanger is klein, weinig diep en aan de noordoostelijke winden blootgesteld, zoodat de grootc Russische schepen, die daar vertoeven, op de re ede zullen moeten an kereu. Voor ccn verblijf van langen düur van eene groote vloot is Tanger niet zeer geschikt. Bij do vermelding van den aanval van een deel van het Baltisch eskader op het stoom schip „Sonntag" uit Geestemündo toekent het „Berl. Tagebl.", na de opmerking ge maakt te hebben dat tc*t. de mogendheden, dio zich over het gewelddadig optreden van bet Baltisch eskader te beklagen hebben „na tuurlijk ook Duitschland' behoort, aan. dat het raadselachtig is hoe kapitein Otto Hah- nel, de gezagvoerder van de „Sonntag"' ge zien kan hebben, dat een gevecht geleverd w«r<l tusschen ccn Ruscisch oorlogsschip en „een ander" vaartuig. Dat moet een vergis sing van den kapitein go weet zijn, Wie zou in do Noordzee op do Russen vuren? Japan ners rijn, niettegenstaande den ontzettenden angst van de Russen voor hen, tot nu toe niet in de Noordzee verschenen. Het officieel onderzoek van dit voorval, van Duitsche zij- do bevolen, zal in deze quaestic wel eenige opheldering brengen. Bij het telegram uit Geestemündo, melden de dat de havenmeester de verklaring van den gezagvoerder bevestigd heeft, en dat deze verklaring in uitvocrigen vorm aan de Duitsche regeering zal worden overgelegd, merkt het „Tagebl. op: „Zooals te hopen wa9, toont onze regeering ditmaal, dat rij zich door de Russen even min de kaas van het brood laat eten als het kabinet van St. James." Allerlei vDe New-Yorksohe maatschappij, aan welke het stoomschip „General Slocum" toe behoorde, bij welks noodlottigcn brand zoo veel levens verloren gingen, d© „Knicker bocker-Steamship Company", is thans fail liet gegaan, ten gevolge van het ongeluk, de daaruit voortspruit©ndè processen en het verminderd gebruik van hare overige stoom- booten. vTe Homel in Rusland is begonnen het grooto proces wegens de beleende jodenver volgingen. Op de bank der beschuldigden rit ten 14 Russen on 36 jodendeze laatsten worden beschuldigd van aanval op de Rus sen. Er zijn niet minder dan 1101 getuigen gedagvaard; 130 zijn hiervan niet versche nen. De Duitsche Petersb. Ztg. deelt bijzonder heden mee over jodenvervolgingen te Alexandria, in het gouvernement Kherson. Op grooten verzoendag, terwijl alle joden in do synagoge zich bevonden, drongen ben den bandieten, versterkt met gemobiliseerde reservisten, do joodsche magazijnen binnen Deze werden geheel leeg geroofd. Na dezen rooftocht drong een bende de synagoge bin nen, meer dan twintig joden werden hier go- wond Een Russische priester trachtte de me nigte tot bedaren te brengen, maar slaagde hierin slechts voor korten tijd. Eerst den volgenden dag kwamen kozakken die de orde herstelden. Ook oen in de nabijheid van dè stad g&- legen landgoed werd geplunderd; terwijl een Hougaarsch gezin op den weg werd aan gevallen, wa.arbij drie Hongaren, die men voor Zigeuners hield, werden vermoord. vMevrouw Galfció, de moordenares van Samt-Clar, ia tot twintig jaar veroordeel. Do directeur van het krankzinnigengesticht te Bordeaux had haar gedeeltelijke verant woordelijkheid toegeschreven; hij achtte haar geen patiënt voor zijn inrichting, maar wel voor een gesticht van ontaarden, van on vol komenen, tot de stichting waarvan zoo zeide hij een proces als dit do aanleiding zou kunnen zijn. De jury liet slechts verzachtende omstan digheden, een middel om de doodstraf to ontwijken, toe. vEen spoorweg-ongeluk onder merk waardige omstandigheden is bij Braubach aan den Rijn gebeurd. Een met kalksteen geladen goederentrein raakte op een helling in beweging togenvolge van de afgevallen blaren die op de rails lagenoogenschijnlijk pak to de rem niet en de trein gleed met razende vaart, tot aan het Traberloch, waar hij ontspoorde. Do trein werd geheel ver nield en de drie beambten die er op waren, zwaar gekwetst. Uit Trianidad, Colorado, wordt ge mold, dat in eene kolenmijn te Orte Tercio, bchoorendo aan do Fire Land Iron Cic. iu het rotsgebergte, eene hevige ontploffing plaats gehad heeft, waarbij 60 personen het leven verloren. De reddingsploegen zijn niet in staat in de mijn door te dringen, daar deze nog in brand staat. De omgekomenen zijn meest van Slavische nationaliteit. vZondag ontplofte in de haven an Noji (Japan) een mijn, dio van de stoom boot Daini Chiugsdamaroe afgeladen werd. Er werden 10 personen gewond en velen ge dood. Do stoomboot is zwaar beschadigd. Een keizerlijk odikt beveelt in China dat van de eerste maand van 1905 af, 4 Fe bruari, officieren en soldaten van het leger, mandarijnen, enz., hunnen staart moeten af snijden. De rest van dc bevolking mag dit voorbeeld volgen, zonder er echter toe ge dwongen te rijn. Een patrouille uit Boeloe Blang Ara, onder den le-luitenant. der infanterie P. II van Rijn, werd d:n 28. September in gam pong Boeloe Teungoh (Lho Soumawé) door cene kleine bende met blanke wapens aan gevallen; 5 vijanden werden neergelegd, buit: hun wapens. Onzerzijds zwaar gewond luitenant van Rijn cn licht gewond 5 inlandsche fuseliers Geen wapens raakten verloren. Luitenant van Rijn is aan zijne wonden overleden. Advbl. v. Atjeh Uit Padang werd den 29ston September aa»n de Java-Bod© geseind: Morgen vertrekt van kier per stoomschip Ca.mphuijs naar Singikel eene gemeugde co lonne, sterk 140 man, onder bevel van den kapitein J. van Leijdon, en waarbij zijn in gedeeld do le luitenant P. van Rod jen, de 2e luitenant A. Weber, dc onder-luitenant Zadelhoff en de officier van gezondheid le klasse dr. P. A. H. Rijkebusck. De trein bestaat uit 150 dwangarbeiders. Lombok. Afschaffing weduwen-ver branding. Het Bat. Nbld. meldtDe resi dent van Bali en Lombok seiude den 25 September aan de regeering, dat op den 23 het contract met den nieuw opgetreden vorst i van Kloengkoeng werd gesloten, waarin een bepaling voorkomt dat het verbranden van weduwen wordt afgeschaft. Ce ram. Onder dagteekoning van 3 September seinde de resident van Amboina als volgt: Militaire patrouille ander civiel gezagheb ber van West-Ce ram, gesteund door militaire macht van 2 officieren en 50 manschappen van Ambotna, alsmede landingsdivisie Hr. Ms. Coram, vertrok 10 Augustus jl. van Lasahata. (Noordkust-Ceram) naar Roemah- Soal via Boeria-Boeria. Werd na zwaren rnarsch 's middag3 ton 3 ure bereikt. Bevol king stond gewapend achter heg, terwijl Roemali-Soal op 100 meter West in het bcsck was opgesteld. Na onderhandeling gaf Boe ria too en ruimde heg op, doch Roeonah-Soal weigerde boete te betalen en vermeed elke aanraking. Daarop volgde kort vuurgevecht onzerzijds ontvingen schampschoten luite nant Boumam en fuselier Budding, terwijl licht werd gewond dnlamdsch sergeant Merto- dongso. Verliezen vijand onbekend. 12 Aug. met. do gewonden opgerukt van Boeria naar Roem ah-Soa] Militaria. Men schrijft uit Soera- baja aan De Locomotief Het schijnt dan toch ernst te rijn met de overbrenging naar Bandoeng van den A(rtil- lerie) C(onstructie) W(inkel) en van de P(y- rotechnie) W(erkplaatsen) alhier, wat eenigen tijd geleden zoo druk besproken werd. De officieren en ambtenaren van eerstgenoemde inrichting hebben althans nu, naar aanaan- leiding van een regeeringsmissive (geheim) in last om binnen een week hun gevoelen ken baar te maken hoe het best die overbrenging te bewerkstelligen, waarna de directeur van den A. C. W. advies uitbrengen zal aan den chef van het wapen dei" artillerie, waarschijn lijk tevens over de overbrenging der P. W., makende deze immers een onderdeel uit van den A. C. W. Uit Weltevreden werd 29 September aan de Sum.-Post geseind „De dienstplicht van vreemdelingen bij de schutterij i De Staatscourant van Dinsdag 1 No vember 1904 bevat de volgende Kon. beslui ten benoemd tot directeur der rijkswerkinrich ting Vecnkuizen No. 3 W. Gijse Weenink, thans tijdelijk als zoodanig dienstdoend; toegekend de eere-medaille der Oranje- Nassau-orde in brons aan den lickt-wachter bij de verlichting op de Westerschelde te Walsoord© C. Boogaert; benoemd tot predikant bij do protestant- scbe gemeente in Ned.-Indië P. S. Pots- pre dikant te Diepenveen en S. A. do Vries, pre dikant te Zevenhuizen (Groningen) op verzoek wegens physieke ongeschikt heid eervol uit 's lands dienst ontslagen de O.-I. ambtenaar met verlof J. Duran, laat stelijk burgerlijk ambtenaar, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van eer ste steendrukker bij het lithographisohe eta blissement bij de topografische inrichting in Ned.-Indië. Naar men verneemt was Harer Majes- teits gezant to Berlijn, jhr. Van Tets van Goudriaan, eenige dagen de gast van H. M. on Z. K. H. op het slot Dobbin in Mecklen burg. Do redactie van het Centrum deelt mode dat minister Kuyper niet zijn 70o ver jaardag, maar zijn 67e vierde. De gewone audiëntie van den minister van Marino zal op Vrijdag 4 November a. s. niet plaats hebben. De minister van Financiën maakt be kend, dat op 29 October 1901 bij de betaal meesters in kas was f 2,114,407.29^ en dat op denzolfdeu dag door de Nederlandsohe Bank, ingevolgo art. 11 bis van haar octrooi, aan 's hands k«as een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 9,513,952.01 Naar men verneemt is de op 8 Novem bor a.a te houden vergadering van de Twee de Kamer belegd uitsluitend om mededeeling te doen van het besluit der Centrale afdee- !ing om na afloop deze vergadering alsnog in do afdeelingen te doen onderzoeken do vol gende wetsontwerpen: Suppleioire binuenlandache zaken-begroo- ting betreffende de centrale middelbare tech nischo school; herziening van eenige artike len dor wet tot regeling van het lager onder wijs en aanvulling der wet tot regeling der financiëele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten, enz.nadere wijziging van dj wet, regelende du uitoefening der genees kunst nadere wijziging van do wet, regelen de de voorwaarden tot verkrijging der be voegdheid van arte, enz.aanvulling en wij ziging van do wet tot regeling van het mili tair onderwijs bij de landmacht; verhoowiir» ran hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1904 (Rijksbijdrage lager onderwijs aan ge meenten); wijziging vau hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1904 (drukkosten van de Staatscourant enz.)voordracht en over neming in beheer en onderhoud bij het rijk van de buitenhaven te Middelharnisaan vulling en wijziging der telegraaf- en telefoon- wet; wijziging en aanvulling van hoofdstuk IV dor staatsbegrooting voor 1903, (meer dere gerechtskosten enz.)wijziging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1903idem van hoofdstuk VII B der staats begrooting voor 1903begrooting van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijko ambtenaren voor 1905bekrach tiging eener provinciale heffing in Overijssel naturalisatie van W. Laimböck en anderen. Het bericht van Het Vaderland, dait de heer Ferf zich niet meer beschikbaar zal stellen bij de Kamerverkiezingen in 1905, wordt met beslistheid tegengesproken. Prov. belastingen in 190 5. Wetsontwerpen zijn ingediend tot. bekrach tiging vam provinciale belastingen in Noord Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord- Holland, Zeeland, Utredht, Friesland, Over ijssel, Groningen, Drenthe, Limburg. Worden de voorgedragen belastingen bij de wet bokrachtdgd, dan zal het aantal op centen in Zuid-Holland, Utrecht, Friesland, Overijssel en Groningen worden gewijizigd terwijl het in de overige provinciën onver anderd blijft. In Utrecht laten de geraamde uitgaven eene verlaging toe van. een hal ven opcent op de hoofdsom der grondbelasting en op die der personeel© belasting; in Friesland worden d. opcenten op de hoofdsom der laatstgenoemde belastang met een en een half verminderd. Werden deze provinciale belastingen krachbigd, dan zullen do over 1905 te heffen opcenten in de provincie Utrecht bedragen 9 opcenten (grondbelasting) en 9 (personeel") Stemming voor de Prov. Staten district Zwolle. De uitslag der gisteren gehouden stemming voor de Prov. Staten in het district Zwolle (vaca ture-Hoven) is als volgt: Aantal kiezers 3242. Uitgebracht geldige stemmen 2332. Volstrekte meerderheid 1167. Gekozen F. de Herder (vrz.-dem., tevens candidaat der liberalen, met 1233 stemmen Voorts had G. A. Bosch (anti-rev., candi daat der veroenigde kerkelijke partijen) 966 en J. G. Themana (soc.-dem.) 133 stemmen. Door dezo stemming rijn nu de Prov. Sta ten van Overijssel weder compleet en tellen deze 22 liberalen, 1 vrijzinnig-democraat, 1 sociaal-democraat en 23 leden der rechter zijde. Bij de verkiezing van een lid van de Staten van Groningen in het- district Oude Pekela is gisteren candidaat gesteld de Heer P. J. de Hoop, burgemeester van Vöeudam. die dus verkozen is. De baldadige Amsterdam- sohe straatjeugd. De Amsterdamsche vereeniging voor vreemdelingenverkeer 't Koggeschip heeft een schrijven tot B. en W. gericht, waarin wordt aangedrongen op maat regelen tor voorkoming van de baldadigheden die op Zondagavonden door de straatjeugd in de Kaïlverstraat worden gepleegd. Een betere straatverlichting in die drukke straat zou naar de meening der vereeniging reeds effect hebben. In de gisteren gehouden ritting van den Haagschen gemeenteraad is benoemd tot directeur van de Scheveningsche visschersha- ven de heer W. Bakker, gezagvoerder van de N.-A merik aansohe Stoomvaart-maatschappij te Rotterdam. Naar verluidt zou voor de benoeming tot directeur der 's Gravenhaagsche Am bachtsschool, in plaats van wijlen den heer H. L. Boersma, zeer ernstig in aanmerking komen de heer Th. A. H. van Harderwijk, directeur der ambachtsschool te Nijmegen. Het hoofdbestuur der Broederschap van candidaat-notarisseu in Nederland eu zijne koloniën heeft met ingang van 31 De vember 1904 op rijn verzoek eervol ontslag verleend aan prof. mr. H. J: Hamaker te Utrecht als mederedacteur van het Week blad het Privaatrecht, Notarisambt en Regi: trarie en in zijn plaats benoemd prof. dr. mr. J. F. Houwing te Amsterdam. Uitvaart President kruger. Te Rotterdam vereenigden rich gister middag ten huize van den heer H. J. Meer kamp van Em bdenvoorzitter van de afdee- ling Rotterdam der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereen., aan de Scthiekade de hoeren die het lijk van Paul Kruger aan de grens der ge meente zouden opwachten, ten einde het verder te begeleiden naar het stoomschip Ba tavier VI. dat thans ligfplaats had genomen aan dc Willemskade voor het- kant-Oor van W. H. Muler's Algemeene Solieepvaartm«aaitr schappij. Ook was daar aanwezig het bestuur van de afd. Rotterdam der Ncderlandöche Zuid- Afrik«aansche Vereeniging (die heeren H. J. Meerkamp van Embden, voorzitter, P. R. Mees en P. C. Van Traa). Deze heeren namen in een drietal rijtuigen plaats, welke rich achter den lijkwa,gen voegden. De stoet ver trok precies 2 uur van de Scihiekade eni kwam kwart voor 3 uiur aan de Willemskade aan. Do rouwstoet kwam gisterenmiddag te half drie aan voor de woning van den heer Meer kamp van Embden, op den hoek van den Waleburgerweg te Rotterdam. Daar was een diohto menschenmenigte samengekomen, die ten deele den stoet volgde tot aan den Maas kant. Langs den hoeden weg stonden de mensehen dicht op elkaar, en hier en daar stonden de schoolkinderen in rijen geschaard. Voor de ligplaats der Batavier aangeko men werd dè kist op een baar geplaatst en gedekt met de Transvaalsche Vierkleur. Veertien matrozen droegen toen de kist aan boord, waar de gehecle bemanning bloots hoofds stond'. Terwijl de kist in do rouw kapel gedragen word, werd de nationale vlag halfstok gehesohen. De kist werd in de rouwkapel op een verhevenheid geplaatst. Op de kist werden do kransen van de Ko ningin en den Prins, die van Steijn, een krans van dr. Leyds en no^j een tweetal andere ge plaatst. Toen kwam jhr. De Ranitz nog namens H. M. do Koningin-Moeder een palmtak op de kist leggen, als een laatste hulde aan de nagedachtenis van Kruger. De heer Eloff betuigde diep bewogen voor dit blijk van belangstelling zijn dank, wel ken dank hij ook braakt aan do Koningin en den Prins en aan het geheele Nederlandsche volk. Even na vieren vertrok de Batavier. De rci9 wordt meegemaakt dbor dr. Leyds, die in Kaapstad niet aan kind gaat, gep. vioe- admiraal MoLeod, dr. Heymans en den heer Middelberg. - Het Vredespaleis. Men schrijft <a«an Het- V«ad., dat de prijs van f 7 per vierkante Meter, die besteed zal moeten wor den voor aankoop van hot terrein aan den Bonoordeaiihoutschen Weg, waar de Vredes- I burcht zal moeten verrijzen, ongewoon hoog is, zoo men hem vergelijkt met den prijs, M«e 1 nog kort geleden betaald werd voor de vl«ak daarnaast liggende terreinen. Het komt Het Vad. na onderzoek voor, dat de prijs van f 7 inderdaad nadere ophel dering vergt. Den 29en April 1903 werd nl. het zomer- en winterverblijf „Bosch en Duin- rigt" aan deu Benoorden hou tsohen Weg, met bijbehoorende twee perceel en grond en zes peroeolen weiland na publieke veiling gegund voer f 182.000, terwijjl die acht peroeclen grond en weiland samen een oppervlakte be sloegen van 77,144 vierkante Meter. Per vier kante Meter werd hier dus maar tusscbeu de f 2 en f 3 betaald. Dit punt, zegt het blad, moet opgehelderd worden, vóór de Sta,ten-Generaal de som voor den grondaankoop kunnen toestaan. De directeur-generaal der posterijen en L telegraphic maakt bekend, dat, met ingang ]a van 1 Nov. a.s., gelegenheid zal bestaan totj het overmaken van gelden per postwissel in Lj£ het verkeer met Rusland. Het bedrag der postwissels moet i-n roebeis L. cn kopeken (1 roebel 100 kopeken) ver- meld zijnde herleiding van de Nederland- kj sche munt vindt plaats naar den maatstaf van 1 roebel f 1.29. De postwissels mogen een bedrag van 100 roebel niet te boven gaan. Als recht is ver- j "*i ""h. schuldigd 10 cent van elke f 10 of voor elk gedeelte van f 10. Telegraphisohe postwissels rij,n niet toege laten. Aan aanvragen om bericht van betaling of om inlichtingen omtrent het lot van een wis sel, na de afgifte ingediend, wordt voldaan tegen vooruitbetaling van een recht van 10 oent. Schriftelijke mededeeling©n worden n do wissels niet toegelaten. Het bedrag van het recht der postwissels K maar de Yereenigde Staten van Noord-Aane- rik a is verlaagd en mede, met ingang van 1 November a.s., vastgesteld op 10 oent van elke f 10 of van elk gedeelte van f 10. ti Een museum van onderwij In een te 's Gravenhage gehouden vergadering P1 onder leiding van den heer F. J. van i'aas- schen, directeur van de „Avondpost", weid de |2' vereeniging „het Museum ben bate van het J0' onderwijs" geoanstituteerd, de statuiten vast- f* gesteld en ecu bestuur gekozen, I Pluvieren. In Friesland rijn in dit jaar veel minder pluvieren (wilsters) dan an dere jaren in dezen tijd, naar men zegt, een gevolg van heb zachte winterweder in ^.e noordelijke streken. Voor vele vogelvangers 'is dit een groote schade. De meeste dier vogels worden verzonden naar België on Frankrijk; de prijzen len af van 20 tot 40 oent per stuk. De nieuwe spoorwegbrug te Velsen is Zaterdagnamiddag voor de eer ste maal door middel van electriciteit ge opend en gesloten. Gisteren werden de proef nemingen der inrichtingen voortgezet. Activiteit van een machi nist, Men schrijft aan de Tel.: 't Is aan de activiteit van den machinist Staatsspoor, Bouman, te danken, dat Zater dagavond op de lijn GroningenNieuwe schans een groot ongeluk is voorkomen. Bij het uitrijden van het station te Hoogezand, Zaterdagavond G u. 15 min., zag Bouman iets zwarts op de lijn, in de verte. Hij rem de en 't was gelukkig op tijdeen twaalf tal ossen van de gist- en spiritusfabriek al daar liepen op de lijn. Een ontsporing had dus niet kunnen uitblijven, te meer, daar de tender voor de locomotief was. Een lotingsquaestie. Naar ver teld wordt heeft aan de jongste loting voor de nationale militie te Nieuwerkerk a. d. IJssel een jongeling deelgenomen, die een jaar te jong is. Zijn moeder (de vader is over leden) beweert, dat hij in het jaar 1886 ge boren is en meent dit door getuigen en fei ten te kunnen staventer secretarie staat hij geboekt als geboortig in het jaar 1885. De jongeling trok een laag nummer en is dienstplichtig. De werkstaking te Enschedé. De Christ, en neutrale bestuurdersbonden te Enschedé hebben inzake de staking bij de firma Ten Cat© aldaar een commissie be noemd, die de gerezen kwestie zal onderzoe ken en zoo mogelijk tot oplossing brengen. Reeds werd een conferentie door deze com missie en de firma gehouden, die echter geen resultaat had. Het onderhoud zal worden voortgezet. De internationale effecten- diefstal. Voor den Hoogen Raad werd giste en behandeld de zaak van C. W. v. d. S typograaf te 's Gravenhage, bijgenaamd Ne- lis do Bels, door rechtbank en gerechtshof aldaar veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, wegens het Nederlander zijnde, op 5 Feb. 1903 te Brussel, uit een bestelwagen van cc Staatsspoor op de Boulevard Bischoffsheim wegnemen van een 12-tal gesloten envelop pen, inhoudende een groot aantal effecten. Adv.-gen. Jhr. Mr. Rot haan Macaré con cludeerde tot verwerping. Uitspraak 7 November. Schriftkundeapenkooi. Een Amsterdamsch advocaat, mr Arnold

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2