KOLONIËN. BINNENLAND. In den aanval van Dinsdag werd generaal Stoessel gewond. De Japanners leden zware verliezen. Tokio, 3 Nov. Een Russische kanonneer boot is sedert gisteren te Port Arthur ver nield. Sjanghai. S Nov. (Morning Po6t.) Do lin kervleugel van het Japansche leger, dat Port Arthur belegert, hoeft Laotsiloei beoct, dat gelegen ia op de kust ten oosten «mi de ha ven. Do rechtervleugel heeft zich meester ge maakt van Itsoesjan en is opgerukt naar het crematorium. .Voelden, 2 Nov. Het Russische telegraaf- agentschap bericht, dat twee divisiën van het voor Port Arthur staande Japansche leger tot versterking van het leger van Ovama vertrokken zijn. Twee nieuwe divisiën zijn in Nagasaki in gescheept, om naar Kwantoeug vervoerd te worden. Het te Tokio uitgegeven regeerings- bericht over de gevechten voor Port Ar thur releveert nog, dat Russischo sol daten, die den 18den October gevangen genomen worden, verklaarden, dat het lot van Port Arthur zich spoedig zou moeten beblissen. De levensmiddelen zijn onvoldoen de en de Russische strijdkrachten zijn nume riek zeer verminderd. Generaal Stoessel heeft belooningen in gold on medailles uitgelooid voor 400 vrijwilligers, die een uitval zouden ondernemen tot ver nieling van Japanscho kanonnen. Uit Alexandrie ontving de Petit Bleu het volgende bericht van 24 October: Op zijne reis naar Petersburg kwam hier gisteren aan de ingenieur W. Michailow, wien het gelukt is den 31. Augustus Port Arthur te verlaten zonder dat iL Japanners dit merk te. Hij verhaalt, dat ondanks de grootste waakzaamheid der bezetting ©en groot aan tal Japansche spionnen toegang vindt tot de vesting. Er verloopt geen dag, zonder dat ©enigen van hen doodgeschoten worden. Som- mrgen komen van de landzijde naar binnen, anderen komen als Chineezcn verkleed in jon ken aan; de levensmiddelen, die zij tot mis leiding van de Russen meebrengen, zijn af komstig van de schepen, die het eskader van admiraal Togo geregeld van proviand voor zien. Deze zegsman bevestigt verder de juistheid van het gerucht, dat mevrouw Stoessel wond is. Den 3, Augustus werd zij door eon granaatsplinter niet onbelangrijk aan don schouder gewond, toen zij juist in een schans gewonden verbond. Eerst liep het verhaal, dat zij dood was, en dit bericht vorwekte droefheid en ontsteltenis. Mevrouw Stceseel is eene ware heldin, en de bemanning, die haar niet andere noemt dan .goede ongel", ziet in haar een talisman, die haar voorkomt als onderpand voor de redding van de vesting. Mevrouw Stoessel wachtte haar volledig her stel niet af on verliet het lazaret reeds den 8. Augustusom de lieden gerust te stellen, bezocht zij terstond om do beurt alle forten en verschansingen. De soldaten lieten zich bij hare komst op hunne knieën neersommi gen kusten den zoom van haar kleed. Hoe het beleg van Port Arthur zal eindigen, is niet to voorziende naam van de vrouw van ge neraal Stoessel zal voortleven in do rij van de heldinnen, die de geschiedenis kent. Do kapitein en de bemanning van den Russischen torpedojager Retsjitehn, dde reeds aan boord van een Dnitséh stoomschip w«- ren gegaan, zijn naar den wal teruggekeerd, daar de regeering te Peking op het laatste oogenblik hun vertrok verbood. Londen3 Nov. Do minister voor Indië, Brodriek, verklaarde heden in oeno rede te Guildford, dat de toestand, hoe wél beter dan con© week gelcdon, toch niet zonder onge rustheid was Men mocht hopen, dat met goede gezindheid van weerskanten men in staat zou zijn aan do rechtmatige eischen van Engeland te voldoen, zender ongepasten druk op het nationale gevoel, dat Rusland bezielt. Do Engelsche regeerin^ koesterde volstrekt goea twijfel omtrent do gevoelens van hare landslieden en omtrent de maatre gelen. die noodig zijn om de nationale eer te bewaren in een toestand van liaast onge ëvenaarde spanning. Tanger. 3 Nov. Admiraal Rodjestwensky ia met 4 linieschepen en 2 kruisers hier aan gekomen. Het Oo9tzec-eskader is nu weer voltallig. Tanger, 3 Nov. De overige schepen van het Oostzee-eskader zijn uit Vigo hier aan gekomen. De schepen blijven hier 2 of 3 dagen. Het Engelscho kruiser-eskader escor- teerdo hen van Vigo af. Londen, 3 Nov. De avondbladen bevatten een telegram uit Tanger van heden, melden de dat 4 Russisclie linieschepen uit Vigo zijn aangekomen. Vier Engelsche oorlogsschepen passeerden Tanger; zij gingen verder oost waarts. Tanger. 3 Nov. De rest van liet Oostzee- eskader kwam hier aan met het Duitsohe kolenschap Pallas." De officieren decleu mode, dat. er bij de Doggersbank ten tijde van het incident op de Noordzoe verschil lende onbekende torpedobooten waren. Het Engelsche kruisereskader escorteerde de Rus sisch© oorlogsschepen van Vigo tot hier. De Engelsche kruiser „Lancaster" stoomde de baai binnen en seinde naar den Engelschen kruiser ..Diana." die onmiddellijk naar Gi braltar vertrok. De Russen verklaren, dat zij hier 2 of dagen zullen blijven. CiltraUar, 3 Nov. Do Engelsche kruisers volgden de Russische schepen op ongeveer 5 mijlen afstand. Over den geheclen weg ble ven do Russische zoowol als de Engelsche schepen klaar voor het gevocht. li? kruiser „Suffolk" neemt hier vlug kolen in; men verwacht dat hij naar Tan ger zal vertrekken. Tanger. 3 Nor. Het Russische linieschip „Sissoi Veliky' mot een schout-bij-nacht aan boord en 8 kruisers vertrokken heden aivond. Zij weigerden hunne bestemming op to geven Waarschijnlijk is Algiers het doel van reis. „Nakhimof" en „Dimitri Donskoi" zijn ou- der bevel van admiraal Folkersham in zui- I delijke richting vertrokken. Petersburg, 3 Nov. De Birshewija Wjedo- mo3ti is gemachtigd, mede te deelen, dat het in de buitenlandsche pers verspreide gerucht, dat admiraal Rost.jesbwenski tijdens het voorval in de Noordzee op zijne eigen, Rus sische torpedobooten heeft gevuurd, die waren achtergebleven en het eskader tracht ten to bereiken, een zuiver verzinsel is. Eveneens is verzonnen, dat daarbij een tor pedoboot in den grond gebooad en een tweede beschadigd is. De Eranscho minister van buitenlandsobe zakon Delcassé heeft zoowel van de Russi sche a's van de Engelsche regeering officieele dankbetuigingen ontvangen voor zijn kiescho bemoeiingen tot bijlegging van het Russisch- Engelsche geschil. Naar aanleiding van cte bij legging van dit goscbi'. heeft de groep van Franiche parle mentsleden, voorstanders van de arbitrage, besloten ceno deputatio te zenden naar do ministers Deleassé en Com bes, om hen te d.inkcn voor den door do Fransche regoering verrichten arbeid. Uit Petersburg wordt bericht, dat de En gelsche gezant, gisteren middag aan graaf Larnsdarff de voorstellen van zijne regeering met betrekking tot. de samenstelling van de commissie van onderzoek heeft voorgelegd. Engeland stelt vier gedelegeerden vooreen Engelschman, een Fransohman, een Rus en een Amerikaan. Deze vier te zamen zouden oen vijfden man aan zich toevoegen Verder drukte Engeland de hoop uit, dat- de com missie te Parijs zou bijeenkomen. De PetersburgBcho correspondent van de Matin meldt, dat admiraal Kaeanokow, die de Russische regoering zal vertegenwoordi gen in de commissie van onderzoek, gisteren naar Parijs is vertrokken, „waar de commis sie hare vergaderingen zal houden." De te Vigo aan wal gezette Russische of ficieren zijn te Parijs aangekomen en dade lijk naar Petersburg doorgespoord. Reuter vernam gisteren avond om tien uur uit Gibraltar nog, dat er toen geen vlootbewegingen hadden plaats gehad Twxe compagnieën infanterie hadden de aanleg plaats bezet -, op straat zag men veel muni tiewagens. De mobilaseeringsmaatregelen waren van donzelfden aard als bij manoeu vres. De Duitsche kolenschepen Elisabeth, Hans Menael en Askarius zijn Zondagnacht met Spaansche loodsen uit Vigo vertrokken, met bestemming naar Port Said. Het bericht, dat het Noorweegsohe stoom schip „Skaatö' door de Russische Oostzee vloot beschoten is, blijkt onjuist te zijn. De Köln. Ztg. verneemt uit Christiania, dat de kapitein van de „Skaatö" in Londen aan den Noorweegsehen consul een verklaring heeft afgelegd, waarin hij de beschieting tegenspreekt. Het stoomschip heeft het Bal- tische eskader gepasseerd zonder door de Russen lastig gevallen te zijn. Allerlei vTe Londen is een standbeeld voor den dichter Milton onthuld. vAan het station te Morteau, op do Fransch-Zwitsersche grens, stapten dezer dar gen een paar bijzonder welgedane passagiers, man en vrouw, uit een trein. Zij hadden, zoo verklaarden zij bij de visitatie, niets aan te goven. In hun hand koffertje, zoo zeiden zij, was slechts wat linnengoed en eenige kleine benoodigdheden. Maar toen de beambten het koffertje open den, bleken die kleine benoodigdheden to bestaan uit een verzameling horlogebestand- deelen en horlogemakersgpreedschap. Nu vond men ook de zwaarlijvigheid der bedde echtgenoot©n verdacht.. Men verzocht bun beleefd zich te ontkleeden en nu bleek, dat de heer een zeer dik vest aan had met een groot aantal zakjes, welke alle waren volgepropt met gouden en zilveren horloges. De dame droeg een breede ceintuur, welke ook vol horloges zat een en ander voor een waarde van duizenden francs. De contrabande werd verbeurd verklaard; de smokkelaars werden in verzekerde bewa ring genomen en zij konden eerst na 't be talen van 1000 francs boete bun reis ver volgen. vTe Smyrna zijn twee verdachte, naar pest gelijkende ziektegevallen en te Damiato is oen geval van pest voorgekomen. Te Constantinopel wordt al wat uit die plaatsen komt geneeskundig onderzocht en ontsmet. vIn Amerika is alweder een water reservoir, dat van de steden Winston en Salen in Noord-Carolina, ingestort. Het geschiedde gisteren, en bij de daar door veroorzaakte overstrooming zdjn een aantal mensehen omgekomen. Men vond reeds 17 dooden en velen warden nog ver mist. vUit de Münchener „Jugend" Wa'viscli (tot zijn kroost)„Daar komt het Oostzee-eskader aan, jongens! Pakt je bio- zen! De Russen mochten ons nog eens voor vreemde torpedobooten aanzien persoonlijkheid onder hen was 's Morgens vond men hem steeds in „politiek" aan dek. Toen men Sabang naderde, liet hij weten zonder ceremonieel ontvangen te willen wor den en in het gezicht van Sabang dat de com miss ie* van ontvangst in het wit zou ver schijnen. Maar Sabang was geheel in feest tooi en de ontvangst daar maakte op allen een hoogst aangenamen inrduk. De autori teiten waren allen in groot-uniform, waar tegen de nieuwe gouverneur-generaal een lec- lijk gezicht zette. Hij zelf droeg een wit pakje. Aan wal gestapt, werden met. generaal Van der Wijck de bestuurszaken geregeld, wat tot 's avonds duurde. Voor do aankomst vanden nieuwen gouverneur-generaal. In de Java-Bode van 30 September lozen wij Het was hedenmorgen aan liet station te Weltevreden een drukte van belang. De cava- I lerie was er met de groot© paarden aan het repeteeren voor de taak, welke het eskadron morgen, bij de aankomst van den nieuwen gouverneur-generaal te wachten staat, en heel wat wandelaars lieten zich daardoor verlei den om eens aan het station te gaan kijken, wat er eigenlijk te doen was. De sneltrein, die om 9 uur het station bin nen reed, voerde ook het salon-rijtuig mede, waaruit de gouverneur-generaal en mevrouw Rooseboom, de algemeen© secretaris en een tweetal adjudanten dames afstapten, op het perron ontvangen door den resident, den lieer Cr. R. Bakhuizen van den Brink, en den heer van den Broek d'Obreiian, secretaris van den rcgeerings-cominissa- door decentralisatie, in zijn functie als leider der werkzaamheden aan het hulde blijk van Indië's ingezetenen aan de Koning in, dat. nog altijd in bewerking is in kampong Tengah, tegenover de opiumfabriek, op Sa- lemba. De gouverneur-generaal stapte met vrouw Rooseboom, den adjudant van dienst en den heer van den Broek d'Obrenan in het gereedstaande rijtuig en reed van het station rechtstreeks naar de werkplaats, waar een 40-tal Javaansche houtsnijders druk aan den arbeid waren. Het gezelschap toonde veel be langstelling in het grootsolie werk, dat door kunstvaardige hand uit fraai djatihout wordt vervaardigd. Na het bezoek aan kampong Tengah, reed Zi E. naar het paleis aan het Koningsplein, om tegen 11 uur den heer P. M. L. de Bruijn Prince plechtig te installeer en als vice-pre sident in den raad van Indië. de pen Tanger, 3 Nov. De Russische oorlogsschep u „Sissoi Veliky", „Osliablia", „Almaz," OOST-IN Dl De verwisseling van land voogd. Het Bat. Nbld. heeft eenige in drukken opgeteekend over de reis uit den mond van passagiers der Oranje. De reis was zeer voorspoedig; over slecht weder had men niet te klagen. Do nieuwe gouverneur-genoTaal hield zich aau boord vrijwel afgezonderd. Aan een af zonderlijke tafel, aan welker hoofdeinde de commandant der Oranje plaats nam, waren plaatsen ingeruimd voor zijn familie, aange trouwde familie en den état major, 's Och tends werkte de gouverneur-generaal in een speciaal daarvoor bestemde hut's middags en 's avonds onderhield hij zich onder de koekoek met de passagiers. In zijn doen en laten zeer eenvoudig deed do nieuwe landvoagd zijn mede-passagiers zoo min mogelijk gevoelen dat een zoo hoogo op. Ik heb gestemd op alle drie do aftreden de leden. Dat ik dat gedaan heb, kan ik niet bewijzen. Ik zou het ook beneden mij geacht hebben maatregelen te nemen om dat te bewijzen. Maar dit neemt niet weg, dat ik anderen ook het recht ontzeg te beweren, dat ik tegen do afspraak gehandeld heb. Ik kan ook niemand aanwijzen, die do schul dige is. Wel heb ik feiten waargenomen, die deden vermoeden, dat er iets broeide, maar rechtstreeks bewijzen kan ik het niet." - Staten van Noor d-B r a b a n t. In de Woensdag namiddag om half twee voortgezette vergadering werd door den voor zitter, mr. A. baron van Voorst tot Voorst, aan de vergadering medegedeeld, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Ne derlanden, na bij II.II. D.D. jongste bezoek aan 's Hcrtogcnbo9ch en Noord-Brabant hem persoonlijk en bij: herhaling hun hooge inge nomenheid met de ontvangst in deze provin cie te hebben uitgesproken, reeds des avonds van den dag van hun vertrek hem per draad- bericht de betuiging hummer hooge tevre denheid over die ontvangst hadden herhaald met de verzekering, dat de herinnering aan de dagen in Noord-Brabant doorgebracht voor Koningin en Prins onuitwisckbaar zou den zijn. Deze mcdedecling bracht den voor zitter-er toe om den Statenleden te verzoe ken, dien dank der vorstelijke Ecktgenooten over te brengen in do verschillende plaatsen van de provincie. Van zeer nabij de hulde- betooging van het Brabantsclie volk gadege en hebbende, verklaarde Spr. dubbel trotsch te zijn van in de provincie Noord- Brabant als Hr. Ms. commissaris te fungee- ren. Met ecu: „Leve de Koningin!" „Leve de Prins der Nederlandenwerd deze warme toespraak besloten. De Staatscourant van Vrijdag 4 No vember 1904 bevat de volgende Kon. beslui ten benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. S. Gratama, thans rechter in de rechtbank te Rotterdam. benoemd tot kanbonrechter-plaatsvervanger in het kanton Amsterdam (eerste kanton), mr. L. S. Boas, advocaat en procureur te Amsetrdam Door Har© Majesteit de Koningin Moeder zijn in de Blind'enibazar te 's G-rat- venihage verschillende voorwerpen aange kocht, uitsluitend door blinden vervaardigd. Het feest van St. Hubert is gisteren gevierd met een groot© jachtpartijl op de goederen van H. M. de Koningin onder Wc De min. van marine vertrok gisteren voormiddag naar den Helder, echter niet voor een dienstbezoek. De Japansche gezant gaf gisteren ter gelegenheid van den verjaardag van den Kei zer van Japan een déjeuner, waaraan genoo- digd zijn de legatieleden en de te 's Graven- hage vertoevende Japanners. Van het legatie gebouw wapperde de vlag. De Overijselsche Verkiezing. De Zwolscbe correspondent van het Handelsblad seinde gisteren aan dat blad „Wij hadden heden een onderhoud met den heer mr. P. J. G. van Diggelen, het lid der Staten, wiens naam gisteren door dé „Zwolsche Courant" is gepubliceerd in ver band met het onderzoek, ingesteld door de vrijzinnige fractie der Staten. Wij stelden den heer Van Diggelen in de gelegenheid zich desgewenscht tegen deze publicatie t© verdedigen en vroegen hem of hij bleef ont kennen de daad, die de vrijzinnige slub hem heeft toegeschreven. Wij vernamen toen van den heer Van Diggelen, dat er in den laat- sten tijd tussehen hém en de overige club leden eenige verwijdering was ontstaan. Dc heer Van Diggelen meende dit althans zelf te hebben opgemerkt. Misschien kwam het wel daar vandaan, dat hij zich niet onver deeld gunstig had uitgelaten over de verkie zing van den vrijzinnig-democraat De Her der, terwijl hij ook steeds gekant was tegen liet toelaten in den laatsten tijd van vrij zinnig-democraten en sociaal-democraten tot de club. Dat- was tegen zijn beginsel en daar om gelooft Spr., dat de clubleden in hem zien den oud-liberaal, die tegen hun stroven is. In allen gevalle, meent c heer Van Dig gelen, zijn vele kleinigheden zoo tot een soort reactie tegen hem aangegroeid en heeft men, bij de ontdekking dat iemand, tegen de belofte in gestemd had, hem in de eerste plaats aangewezen als den verdachte. Zoo althans vermoedt hij. Wat nu aie verdenking zelve betreft, het is noodig daarbij het clubgeheim t© schen den door te zeggen wat afgesproken was. Er was bepaald, dat de drie aftredende libe rale leden der Eerste Kamer herkozen zou den worden. Er waren immers en ook voor Spr. geen redenen om een andere keuze te doen. Geen enkele stem verzette zich in de club daartegen, zoodat men te recht mag verwachten, dat allen zich aan die belofte zouden houden. Dit blijkt nu niet het geval te zijn, tenzij er nog iets an ders gebeurd is, wat Spr. niet kan weten. Het is nu de vraag: wie heeft dat ge daan, wie is de schuldige? Blijkens het be richt in de „Zwolschè" word ik er voor ge houden, zegt de heer Van Diggelen, maar be slist cn zeer gedecideerd kom ik daartegen Mr. A. F. baron van Lynden, admini strateur aan het departement van Binnen- landsche Zaken, van wien de „Avp." dezer dagen meldde dat bij als zoodanig rijn ont slag had aangevraagd, beeft, volgens de N. Ct., deze ontslagaanvrage weder ingetrok ken. Door den minister van koloniën zijn R. Hartman, J. M. de Feyrer en E. W. van Vegchel ter beschikking gesteld van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar Europeesch lager on- derwijs daar te lande. Een diamanten jubileum. Gisterenochtend heeft aan de fabrieken van de firma Van den Bergh's Limited te Rot terdam de onthulling plaats gehad van een gedenkraam, geplaatst ter herinnering aan het 60-jarig huwelijksfeest van den stichter der zaak en zijne eclitgenoote, den beer en roevrouw Simon van den BërgbVan der Wielen. Alle directeuren en de familie wa ren bij deze plechtigheid tegenwoordig. Namens het personeel der kantoren en fa brieken voerde de beer R. de Kadt, fabrieks directeur, bet woord. Hij wees op de be- teekenis van dit jubileum en voerde in bet bijzonder aan, wat de oude lui Van den Rergh niet alleen voor de zaak, maar ook voor het personeel steeds geweest zijn. De heer S. van den Bergh Jr., namens allen sprekende, betuigde, dat hij het pracb tig huldeblijk zeer gaarne aanvaardde, en verzekerde dat de tradities en de nauwe band, bestaande tussehen het personeel en directeuren, zeer zeker zou worden gehand haafd. Het gedenkraam bevat de portretten van den ouden heer en mevrouw Van den Bergh, omgeven door verschillende zinnebeeldige voorstellingen, als: de arbeid, de wijsheid, de vrede, de overvloed, de kracht en do volharding. Voorts rijn nog daarop aange geven de data van oprichting der verschil lende fabrieken. Alvorens tot liet onthullen van het ge denkraam over te gaan, brachten de ge zamenlijke genoodigden, daartoe uitgenoo- digd door de werklieden, een bezoek aan de fabrieken, die door de werklieden alleraar digst waren versierd. Dit bezoek gaf aanlei ding tot een spontane huldiging van de zijde der werklieden. Naar wij vernemen is namens de jubilaris sen bij gelegenheid van hun feest aan het geheele personeel der fabrieken, zoowel hier als in het buitenland, een extra weekloon of salaris uitgekeerd. Gisterenmiddag werd in al de fabrieken vrijaf gegeven. Daar het. diamanten bruidspaar, met. bet oog op hun hoogen leeftijd, het feest der werklieden der Rotterdamsche fabrieken dit maal niet kon bijwonen, zouden de werklie den 's avonds in een fakkeloptooht naar het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen, langs de woning van de oude lieden op het Koningin Emmaplein, trekken. N R. Ct. Da heer mr Tavenraat, griffier der Zuid-Hollandsche Staten, is in zooverre van zijn ziekte hersteld'dat liij heden zijn ambtswerkzaamheden weer heeft hervat. De schilder Th. de Bock is naar het Diaoonessenhuis te Haarlem o ergebracht. Zijn toestand is niet gunstig. Op 63-jarigen leeftijd overleed te 's Gravenhage de gep. kapt. ter zee H. A. de Smit van den Broecke, die in 1899 na 35 jaren dienst werd gepensionneerd. In die langdurige loopbaan was de ont slapen marine-officiere vele jaren, tot aan zijn pensionneering, chef van de afdeeling Hydrographie aan het departement van Ma rine. Hij was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De teraardebestelling is bepaald op a. s. Zaterdagvoormiddag op de algemeene be graafplaats. Te 's Gravenhage is op 62-jarigen leef tijd overleden de heer A. F. van Tienhoven, commies bij het departement van oorlog. M r. L. H. Po vel, wiens overlijden te Amsterdam wij mededeeleuhad ver scheidene jaren voor het district Weesp ritting in de Provinciale 'Sta,ten van Noord-Hollandongeveer 8 jaar geleden trad hij als zoodanig af. Doch tot zijn dood was hij in vele andere maat-" schappelijke betrekkingen werkzaam en nam bij eene voorname plaats in als bestuurslid eenige roomsck-katholieke instellingen van weldadigheid. De heer Povel was lid van den raad van toezicht en discipline van de orde van advo caten; hij vervulde de belangrijke functie van secretaris van den raad van beroep voor de vermogens- en bedrijfsbelasting; hij was lid van het Dagelijksch bestuur van den Binnendij kscheu en Buitenvelderschen pol- dor, en regent van Roomsch-katholiek Oude Armenkantoor, als hoedanig bij mede in 't bestuur zat van een viertal hofjes voor roomsch-katholieke ouden van dagen. Volkssanatoria. In eene te 's Gravenhage gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Vereeniging tot oprichting cn exploitatie van volkssanatoria voor borst- lijders in Nederland, werd uit eeu Candida ten lijst voor geneesheer-directeur van het. sa natorium te Hellendoorn een voordracht op- ;emaakt. Over drie weken zal daaruit een defini tieve keuze worden gedaan. De adjunct-directrice zal na de benoeming van den geneesheer-directeur en in overleg met dezen, worden gekozen. Het Haarlemsche Tooneel treedt den lOen en llen November a.s. in den Vlaam- schen schouwburg te Brussel op. Opgevoerd wordt Taptoe ©n Voerman Hen schel. In het laatste stuk zal dan mevr. Mann Bouwmeester de rol van Haune vervullen. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. C.: Het toetssteenen tafelblad, rijk met paar lemoer ingelegd, door den beroemden Van Rijpwijck gemaakt, hetwelk in veiling on- laings alhier voor f 1410 werd opgehouden, is thans voor rekening van het rijk aange kocht Het blad wordt in het rijksmuseum ge plaatst, alwaar het toen in bruikleen af gestaan reeds een aantal jaren is tentoon- Een visschersfonds te Urk. De burgemeester van Urkj voorzitter van de commissie tot leniging van die noodon dei- weduwen en weezen van in zee omgekomen visschers, wil trachten in het vervolg bet aanvragen om hulp bij zeerampen minder noodig te maken door liet stichten van een vast fonds. Nu een door die commissie aan den commissaris der Koningin gedaan ver zoek, om in alle gemeenten der provincie een collecte voor Urk te houden, om verschillen de bezwaren niet kon ingewilligd worden, zal de burgemeester zich tot zijn© ambtge- nooten wenden om hen uit te noodigen in hun gemeente voor dit doel te laten collec teeren. Leeds gaf de burgemeester van Lands meer in deze een goed voorbeeld. Ook zal men 1 eproeven door jaarlijksche bijdragen of giften in eens van elders cn van Urk, ook van de belanghebbende visschers, een kapi taal te verkrijgen, om uit de rente hiervan weduwen en weezen bij later mogelijke zee rampen te kunnen ondersteunen. Gewoonlijk ontvangen weduwen f2 en de kinderen be neden 16 jaar f 0.50 per week; dit bedrag kan slechts bezwaarlik verhoogd worden, om dat anders de beschikbare som te gauw zou verbruikt zijn. Op het eiland kunnen vrou wen, wier kostwinner- omkwam, slechts zel den iets verdienen, ook niet met negotie of handenarbeid. Er zijn te veel weduwen, ter wijl op TJrk de eenige bron van bestaan is de visscberij, hoofdzakelijk cie op de Noord zee. Fransche liefdezusters in Limburg. Te Reuver (L.), gelegen op 2 uur gaa.us van Roermond, hebben Fransche zusters Du Bon Sauveur. Cote du Nord, 16 bunder grond, gelegen vlak bü het statiou, gekocht, ten einde aldaar een groot gebouw te doen verrijzen voor krankzinnigen en doof stommen. Twee goneesheeren, twee geestelij ken en 126 zusters zullen ©r werkzaam zijn. P r ij s v r a a g. Dooi het bestuur der Nederlandsche Automobielclub wordt een prijsvraag uitgeschreven voor een ontwerp- omslag van haai* orgaan „De Auto". Voor de beste inzending, die voor het doel geschikt wordt geacht, wordt een prijs van f 100 be- schikbaa- gesteld. Nadere informaties omtrent het ontwerp, den tekst, het formaat etc., worden verstrekt door den uitgever, den lieer J, A. Boom, Leidschevaart. 138, Haarlem. Ontwerpen uiterlijk 1 December in te zen den bij den secretaris der N. A. C. den heer H. A. G. Venema, Nassauplein lb, Den Haag. Wedstrijd in hanengekraai, 't Is treurig afgcloopen met de kampioen- kraaiers te Tilburg. Van de 30 mededingende hanen zijn er 28 beneden den minimum- edscili gebleven, wat zo met een smadelijke<n dood en een graf in de magen der leden van de „Vogelclub" hadden te boeten. De twee, die er door hun volhardend kraaien 't leven afbrachten, kraaiden 75 en 43 keeren in den loop van 't daarvoor ge stelde uur. Een oude getrouwe. Te Tilburg heeft de dienstbode van de familie Brons geest herdacht, dat zij 50 jaren geleden bij die familie in dienst trad. De werklieden der firma Puyenbroek, tc Goirle (N. Br.), hebben aan Dr. Ariëns een kostbaar geschenk aan geboden als bswijs van hunne erkentelijk heid voor zijne tussehen k omst, waardoor bij de taking eene miuneujke schikking is tot stand gekomen tussehen firmanten en werk lieden. Werkstaking geëindigd. Uit Veendani wordt gemeld, dat de werk staking van aardappe lsohippers aan de fa brieken der firma. Duintjer, Wilkens, Mei huizen en Co. geëindigd is. Naar men ver neemt hebben de sahippers voor reizen naar Stadskanaal 1 cent per H.L. verhooging ge kregen Enkele schippers rijn ontslagen. M a <z e 1 e n. Onder de bevolking dei- school te 's Heerenbroek heerschen, naar de Tav. Ct. meldt, de mazelen op zoodanige wijze, dat er van de 106 leerlingen gisteren maar 22 present waren. Ge'ukkig komen geen sterfgevallen voor.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2