M6. 133, Eerste Blad. Jaargang. Zaterdag 12 November 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. Over Amerikaansche schooltucht. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS P«r 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem francoper post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur '8 morgens bij do Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C<>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Tan 1—-5 regela Elke regel moer 0.15. Groote lettere naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen;tót het herhaald adverteèren in dit Blad bg abonnement: Eena circulaire, bevattendè de voorwaarden, worat óp aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. AFSLUITING BORJUG GASTEEUISLAAN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat het verkeer over de brug aan de Gasthuislaan van Maandag 14 November 1904 tot en met Zaterdag 19 No vember 1904 zal zijn afgesloten, zoowel voor rij tuigen) als voor voetgangers. Amersfoort, 10 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd), Do Secretaris, De Burgemeester, B. W. Th. SANDBERG. WUUTIERS. De Burgemeester en Wethouders Tan Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door L. J. Hontelé, alhier, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene bewaarplaats van petroleum, in het perceel alhier gelegen aan de Koningstraat, bij het. kadaster bekend onder Sectie E, no. 4581, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 24. November aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de in richting in te brengen. Amersfoort, den 10. November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd), De Secretaris, De Burgemeester, B. W. Th. SANDBERG. WUIJTIERS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis vani het publiek, dat een door I). Ruitenberg, alhier, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten vani eene brood^akkerij, in het perceel alhier gelegen achter den Heiligen Geest, no. 1, bij het kadaster bekend) onder Sectie E, no. 2056, op de Secretarie der gemeente ter visie Itet, en dat op Donderdag, den 24. November aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Riaadlhiuize wordt gegeven) om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de in richting in te brengen. Amersfoort, den 10. November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Secretaris, De Burgemeester, B. W. Th. SANDBERG. WUUTIERS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door C. Okhuisen, .alhier, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene nieuwe heote luchtoven, te .plaatsen in heb perceel alhier gelegen aan de Kampstraat no. 14, bijt het kadaster bekend onder sectie E, no. 3330, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 24. November aanstaan de, des voormiddlags te half elf uren gelegen heid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het Gemeentebestuur of van een of tmeer zijner ledien, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 10. November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, B. W. Tli. SANDBERG. WUIJTIERS. Politiek Overzicht De scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk. Die minister-president, die als minister van eeredienst het naast betrokken is bij den klerkelijken strijd, heeft eergisteren het wets ontwerp der regeering tot regeling van de scheiding van Kerk en Staat bij de Kamer van afgevaardigden ingediend. De Kamer- oommissie had reeds van dit wetsontwerp k Ti nis genomendoor de uitdrukkelijke in diening bij de Kamer h^jft de regeering blijk baar haar ontwerp tot den grondslag van de gedachtenwisseling willen maken, waartoe het ook beter past dan het door de commis sie samengestelde ontwerp. De tekst van het regeeringsontwerp is in den ministerraad be handeld en goedgekeurd; men heeft hier dus te doen met een wetsontwerp., waarvoor het geheele kabinet de verantwoordelijkheid draagt. Het regeeringsontwerp onderscheidt zich van den tekst der commissie in de eerste plaats hierdoor, dat het eenvoudiger en beknopter is; in plaats van 40 telt het slechts 25 arti kelen. Deze vereenvoudiging is hierdoor ver kregen, dat. de principieele verklaringen en bepalingen, die in den tekrt der oomm-ssie voorkomen, zijn weggelaten; aeze worden niet noodig geacht in eeno wet, die geene beginselverklaringen behoeft te bevatten, maar alleen praktische voorschriften moet geven. Verder zijn eenige artikelen bij eengevoegd; eenige anderen vervielen, -m- dat zij minder tot het onderwerp zelf be- hooren, dan ten doel hebben de uitvoering te verzekeren; de regceriug behoudt zich voor co daartoe noodige maatregelen bij be sluit te nemen. Wat de materieele wijzigingen betreft, die door de legeering zijn aangebracht, de ge wichtigste daarvan is, dat de kerkgenoot schappen zich met landsgewijs, maar slechts departementsgowijs mogen organisecren. Do p' - Gelijke gemeenten mogen zich in ieder kerkgenootschap aaneensluiten tot grootere organisatiën. Het regeeringsontwerp staa' ech ter die aaneensluiting slechts toe binnen de grenzen van een departement, .erwijl het ontwerp der commissie toeliet, dat zij zich organiseerden op eene het geheele land om vattende wijze. Hier heeft blijkbaar de vree9 voorgezeten, dat eene organisatie, die zich over het gchecle land uitstrekt, de vorming zou in de hand werken van een centraal ge zag, dat eene macht in den staat zou vor men en aan het staatstoezicht onttrokken zou zijn. Ver-'.jr verscherpt het regeeringsontwerp de bepalingen over den openbaren eeredienst en de strafbepalingen voor geestelijken, die in de uitoefening van hun beroep politiek drijven, de regeering aanvallen, de ministère en de staatsambtenaren lasteren of bcleedi- gen. Art1. 11 van het regeeringsontwerp luidt: „Godsdienstige plechtigheden, prooessiën en andere vertooningen op den eeredienst be trekking hebbende, mogen op den openbaren weg en op openhar© plaatsen, lijkstaatsiën uitgezonderd, niet plaats hebben, en ook niet in een nder openbaar gebouw dan die, welke op grond van deze wet voor den eere dienst bestemd zijn. Het is voortaan verbo de a op openbare gedenkteekenen of op eenige openbare plaats godsdienstige kentee- kenen aan te brengen, met uitzondering van de voor den eeredienst bestemde gebouwen, de begraafplaatsen, de musea en openbare tentoonstellingen". Deze z:.ak wordt dus bij landswet geregeld, waarmede de bevoegdheid vervalt, die bij eene wet van 1884 aan de gemeentebesturen was verleend om godsdien stige vertooningen op den openbaren weg te verbieden. In andere opzichten is het regeeringsont werp vrijgeviger dan dat van de commissie. Het laatstgenoemde ontwerp wil aan alle geestelijken, die meer dan 45 jaar oud zijn en 20 dienstjaren tellen, een pensioen ver- leenen, dat gaat tot een maximum van 1200 -"frs. Het regeeringsontwerp verlaagt de leef tijdsgrens tot 40 jaren, schrapt dc dienst- tijdsgrens geheel en verhoogt de pensioenen. Verdor wordt aan alle geestelijken, nadat de scheiding tot stand gekomen is, eene scha devergoeding van 400 frs. toegekend gedu rende de eerste vier jaren. Deze overgangs tijd moet dienen om aajvde kerkgenootschap pen tijd te laten zich op den nieuwen toe stand in te richten. Ook wat de beschikbaarstelling van de kerkgebouwen betreft, is er verschil. Het ontwerp van de commissie bevestigt voor de uit de:i tijd vóór het concordaat afkomstige gebouwen het naastingsrecht van den staat, de departementen en do gemeenten. Het regeeringsontwerp bevat hieromtrent geen be paling op grond, dat dit recht voldoende vaststaat. Het stelt deze gebouwen ter be schikking van de kerkgenootschappen bij wij ze van ovrlating. Ook do overige in den tijd na het concordaat gestichte gebouwen worden aan de kerkgenootschappen overge laten door het stelsel va-n gratis-ingebruik- geving voor den tijd van tien jaren, welke tijd daarna op grond van een eenvoudig verzc': van rechtswege kan worden ver nieuwd. Dit zijn de voornaamste grondslagen der regeli' g, die nu door d© regeering aan de volksvertegenwoordiging ter overweging is aangeboden. Een Monarchen-ontmoeting tegengesproken. Het bericht van eene ontmoeting tusscben den Czaar en den Duitschen Keizer, die voor de deur zou staan, is onjuist gebleken. Het blad, dat dit berioht had gebracht, heeft verklaard verkeerd te zijn ingelicht. Het ge rucht schijnt te zijln ontstaan uit de omstan digheid, dat de Czaar weder op reis is naar versohillcnde plaatsen van zijn rijk, om af scheid te .nemen van troepen, die naar het oorlogstooneel in Oost-Azië moeten vertrek ken. De reis wordt ditmaal- in de westelijke provinciën ondernomen, en daaruit zal men hebben afgeleid, dat Keizer Wilhelm met den Czaar te Skierniwice zou samenkomen. Frankrijk, Die rechter van instructie heeft minister André gehoord, om de juiste toedracht te hoeren van Syveton's optreden. De minister zeide tevens, dat hij zicih onwel voelde, dock dat zijn minder goede gezondheidstoestand vroitsproot uit een nerveuse opwinding. Doch de „Matin" ziet de zaak erger in en verklaart dat generaal André, ten gevol ge van de klappen, voortdurend lijdt aan zware hoofdpijnen, die hem vooreerst belet ten zullen zijn werk te doem. Engeland. Do Lomdensche pers is over 't geheel zeer ingenomen met de Guildhall-rede van minis ter Lansdöwne, die gekenschetst wordt als een vrede-speeoh. Eene uitzondering maakt de Morning Post, die van meening is, dat de Engelsche regeering, ook zonder interna tionale commissie, sterk genoeg ds om reoht te verkrijgen. Lansdöwne heeft gesproken ailsof hij de Russische regeering moest ver dedigen. Op zijne «iff de ergeering meer had kunnen bereikelre'dan zij thans deed, kan geantwoord! worden, dat de Britse,lie natie de grootste vloot der wereld onder houdt can, in geval dat Engelsche onder danen aangevallen worden, de Engelscihe vlag te verdedigen. Het blad komt tot de slotsom, dat de regeering nog moet leeren hoe zij, door gebruik te maken van vuur wapenen, een eervollen vrede kan waarbor gen. De Daily Telegraph meent, dat bijna nie mand de woorden van Lansdöwne met' van ganscher harte zal onderschrijven. Zijne mededeelingen over de nieuwe vredesconfe rentie en het arbitrageverdrag met Ameri ka zullen in den lande mot geestdrift be groet worden, ofschoon zulke maatregelen onnoodig zijn, omdat een oorlog tusschen beide staten eenvoudig ondenkbaar is. Spanje. De Spaansohe staat heeft gisteren de eilan den Salvora, Yiouta en Naro, op de kust van Galicaë, gekocht voor 215.644 peseta's, om er versterkingen aan te leggen. De eilan den waren tot dusver particulier bezit, en ©enigen tijd geleden beweerde men dat- een EngeLschman er geld voor geboden had. Volgens een andere lezing zou de regeering de eilanden ais strafkoloniën willen gebrui ken, waartegen de bevolking van de kust van Galicië zich echter verzet. Oostenrijk. In Inmsbriick is het thans rustig, maar het Itaiiiaansche consulaat wordt nog steeds scherp bewaakt. De bevolking geeft echter op andere wijze lucht aan hare vijandige stemming tegen de Italianen. De kooplieden weigeren te leve ren aan de Italianen. De metselaars willen den truffel niet ter hand nemen om de sohade aan het Italia ansche faculteit to herstellen. Op de .markt worden de Ita-- liaansche kooplieden verdrongen en men ver wacht, dat spoedig een algemeene boycot zal volgen. Rusland. Men bericht, dat in de staatsbegrooting voor 1905 tien millioen roebels zullen wor den beschikbaar gesteld voor voorbereidende werkzaamheden tot het leggen van het twee de spoor op den Siberischen spoorweg. Vereenigde Staten. Over de presidentsverkiezing wordt uit New-York aan de Frankf. Ztg. bericht, dat de volksmeerderheid van Rootsevelt ruim .- derhalf millioen stemmen bedraagt en dus 600,000 stemmen groot er as dan die van Mac Kinley in 1896. Massachusetts gaf aan Roosevelt wel eeno meerderheid van 90.000 stemmen, maar koos toch den democratische n candidaat voor het gouverneurschap, die zich beslist had ge plaatst op den grondslag van eene kracht dadige bestrijding van de trusts. Die socdalisten verwierven een half mil lioen stemmen tegen 200,000 voor vier jaar. Zij kozen een aantal plaatselijke ambtena ren, maar slaagden er niet in een lid van het congres te doen verkiezen Parijs, 11 Nov. Do Matin bevat de circu laire, waarbij staatssecretaris Hay de staten uitnoodigt tot eene tweede Haagsohe confe rentie. Hij brengt in berinnering het in de eerste conferentie verrichte werk en de be sluiten van de vergadering der interparle mentaire unie, gehouden to St. Louis Deze besluiten werden aan president Roosevelt overhandigd, die betoogde de staten, welke de Haagsche conventie onderteekend hebben te zullen uitnoodigen tot eene tweede samen komst, om de vragen te onderzoeken, die in de eerste bijeenkomst onbeslist gelaten zijn. De president vergeet niet, dat er een groe ten oorlog in gang is. Maar dat moet niet beletten, de regelen na te sporen, die kun nen dienen om in de toekomst de kans op oorlog te verminderen. De eerste conferentie trachtte volstrekt niet tussohen beide te komen in de regelen van de vredesvoorwaarden tusschen de Ver eenigde Staten en Spanje. Do nieuwe confe rentie zou eveneens kunnen handelen. Haar taak zou zijn het internationale recht te codifioeeren en daaraan in de toekomst effect t® geven. Het zou voorbarig zijn aan de uitnoodi- ging een bepaald programma van de te be handelen onderwerpen toe te voegen. Slechts door vergelijking van de feiten kan eene algemeene overeenstemming gevestigd wor den ten aanzien van de vraagstukken, die door de nieuwe conferentie kunnen worden onderzocht. De circulaire herinnert, dat onder de ge wichtigste vragen, die te 'sGravenhage zijn uitgesteld, zijnde rechten en pliohten van de onzijdigen, onschendbaarheid van den bij- zonderen eigendom in de zee-oorlogen en het bombardement van havens, steden eai dor pen door eene zeemacht. Verder zegt de cir culaire, dat de regeling van de rechten der onzijdigen in het belang van de geheele we reld zou zijn. Dit recht heeft in den tegen- woordigen oorlog de geheele wereld levendig bezig gehouden. Onder de vragen, die nauw verlamden zijn aan de rechten van de onzijdigen, zijn die van do oorlogsoontrabande en de onschend baarheid van de briefwisseling. Wat de pliohten van de onzijdigen tegen over de oorlogvoerenden betreft, hier is het veld niet minder uitgebreid. Inzonderheid verdient genoemd te worden de vraag hoe do oorlogvoerenden behandeld moeten wor den, die eene schuilplaats zoeken in onzijdige havens. Ten slotte drukt de circulaire het verlan gen van president Roosevelt uit, om do eeuwigdurende herinnreingen te zien ver sterken, die verbonden zijn aan 's Graven- li age, als wieg van het weldadige werk van 1899, door de tweede vredesconferentie in die historische stad te doen bijeenkomen. Zuidwest-Afrika. Berlijn, 11 November. Gouverneur Lsutwein berichtEen telegram uit Rehoboth bericht, dat volgens het verhaal van oen uit het kamp van Witbooi teruggekeerden bastaard de op stand veroorzaakt is door ophitsing van een inboorling uit de Kaapkolonie, die den naam heeft profeet to zijn. De Witbooi geloofde aan diens hoogere zending en aan de daar door geëischte noodzakelijkheid om op te staan, ook aan hunne bescherming on aan hunne zegepraal door middel van hulp vau boven. Het lot vam hunne door ome gevangen genomen landslieden was liem onverschillig, omdat het berustte op hoog bevel. Berlijn, 11 Nov. Kolonel Leutwein seint uit Rehoboth, dat hij ©en brief vam Hen drik Witboi ontvangen heeft, waarin doze na eenige godsdienstige zinsneden woorde lijk zegt: ,.Zoo heeft thans God uit den Hemel het. verdrag gebroken." Voorts ver zocht hij, dat de lieden van zijn volk, die gevangen genomen zijn, vrijgelaten zouden worden, daar deze onschuldig zijn 4uun zijm daden. XVI. Ditmaal wil oudé vrouw het nu eens niet hebben over oude en ouderwetsche dingen, doch over spiksplinternieuwe zoo ge wilt om te bewijzen, dat zij niet onont vankelijk is voor 't goede, dat er tot stand komt in dezen tijd van ontwikkeling en vooruitgang. Veel wat verouderd is, past- niet meer in het kader van deze dagen, 't bevredigt ons niet meer, onze hoogere eischen verlangen ook hoogere voldoening.. De meester met. de plak past niet meer in de hedemdaagsche school. Het. kind van onzen tijd met zijine dikwerf sterk geaccentueerde individualiteit zou zich verzetten tegen de onbejierkte auto cratie van den schoolmeester. De kreet om rechtvaardigheid is reeds tot de schooljeugd dloorgedrongem, en waar het kind van dertig jaar geleden liet gevoel van onrechtvaardig gestraft te zijn wellicht smoorae, omdat het zich niet „durfde" ver zetten tegen het gezag, daar zal het kind van dezen tijd niet rusten vóór hem recht wedervaren is. De onderwijzers klagen dikwijls over de tegenwoordige jeugd, zij hekelen den geest van verzet, welke niet zelden in een klasse heerscht. Het kost hun meer moeite om orde te bewaren, en tegenover de grootere vrijheid der leerlingen stellen zij strengere tucht wat precies de verkeerde uitwer king heeft. De Amerikanen practisch als ze immer zijn hebben dit reeds lang begrepen. Waar hunne leerlingen bovendien onderling zoo veel meer verschillen, zijnde zij van allerlei nationaliteit en ras, waren zij overtuigd, dat hen aan sterke banden te leggen even ver keerd zou zijp als hun de volle vrijheid laten. Ieder weet hoe in Amerika elk mensch', die wat worden wil in die maatschappn, moet leeren op ach zelf te staan, als het ware zichzelf moet opvoeden tot. een nuttig lid dier maatschappij,. De „selfmade man" is nergens zoo inheemsoh als in Amerika, Dte onderwijzers nu bouwen voort in die richting, of liever beginnen met de leerlin gen in die richting te leiden. De school is in Amerika niet alleen de plaats tot intellec- tueele, maar evenzoo tot moreele ontwikke ling. Het is niet zooals hier, waar men tracht in minimum tijd maximum hoeveelheid ken nis te vergaderenmen voelt te goed dat Oen wetenschappelijk ontwikkeld mensch zonder levenskennis, zonder moreele opvoe ding, een even onnut wezen is als een goed mensch zonder verstandelijk© ontwikkeling. Van deze twee gaat de eerste nog eerder te gronde dan de laatste. In onze Europeesohe toestanden is het niet zeldzaam, dat de jongeling, pas bevrijd van strenge schooltucht, zich voedt als een vrij gelaten slaaf, die de weelde van zijne vrij heid niet kent en in zijfu overmoed allerlei dwaze sprangen doet. De Amerikaansclie jon gen voelt de schooltucht niet, omdat zij een vrijwillige is. Het groote verschil tusschon onze Hol- landSche scholen en de Amerikaansche ild spreek vooral van de openbare (gemeente scholen, H. B>. S. en gymnasia) bestaat lrerin, dat over 't algemeen onze onderwij zers hier het initiatief der kinderen verklei nen, onderdrukken, terwille van de alge meene tucht, het karakter van het kind wordt -bekneld, ten behoeve van de „orde", terwijl in Amerika het initiatief wordt bruik baar gemaakt ten dienste der schooltucht, en het karakter kan zich vrij ontplooien, doch wordt geleid op wegen, die de alge meene orde niet te kort doen. In Onze scholen is het gozag de meester, in Amerika is het de jongen zelf, beter gezegd de onderlinge achting voor elkaar. In Amerika is het streven dier onderwij zers om de leerlingen te overtuigen, dat zij ttrwillc van het algemeen belang de les niet moeten verstoren. Verbieden prikkelt kinderen. Dat wordt dus zooveel mogelijk vermeden, tevens tracht de onderwijzer de leerlingen te boeien door aangename wijze van les geven); want het is een overoude waarheid dat, hoe prettiger de leeraar les geeft, des te minder last heeft hij van de klas. Maar hij beschouwt de leerlingen niet als kleine kinderen, hij beschouwt ze als jonge menschen, die hij vertrouwen wil. Hij jaagt niet. door de les heen om in het uur zooveel mogelijk af te doen, maar hij praat met de jongens en meisjes over 'hunne verplichtingen tegenover hem, en de zijne tegenover de klas. „Zie, ik ben aangesteld om jelui te helpen goede en verstandige menschen te warden, maar d'at kan ik niet alléén, daartoe moet jelui meewerken. Als oen dokter een zieke drankjes te slikken geeft en de patient gooit ze weg in plaats van zo in te nemen, wordt hij niet beter, ondanks al de kennis van den arts. Als ik wil trachten jelui te onder- wijpen en jelui werkt n"et mee, dan. komen wij niet veel verder. Het is dus in je eigesn) belang om de orde niet te verstoren. Ik ben leeraar en geen politieagent; verbieden en straffen is mijn vak niet, en ik doe het dus ook niet. Wie niet meewerkt straft zioh zelf. En jelui moet zelf voelen van hoeveel waarde het is, dat je den gang van zaken niet stoort-. E steekt bijvoorbeeld niets geen kwaad in als er twee samen praiten, maar: 1. verlie zen de twee pratenden wat er onderwezen wordt, 2. leidt het anderen vau hun aan dacht af, 3. is het in strijd met de bestem ming dei- school, die er is om jelui binnen zekeren tijd tot mannen en vrouwen van ontwikkeling te vormen. Ieder is verant woordelijk voor zich zelf. Hot hangt dus van jelui zelf af, hoe het tusschen ons gaan zal." In den regel geeft dit werken op het oer gevoel der leerlingen prachtige resultaten. Zij voelen zich iemand, zij voelen diat op hunne persoonlijkheid vertrouwd wordt, en zij willen dat vertrouwen niet beschamen. Natuurlijk zijn er altijd en overal bel hamels, naturen, die uiterst mocdelijk tot zelfbedwang to krijgen, zijn; de leeraar is voor hen niet strenger, doch hij stelt hen onder, de tucht van hunne modescholieren. Een rustverstoorder heeft gezondigd. De onderwijzer laat eerst dit feit oonstatecren door de klas. Wie geen zelfbedwang genoeg toont door zaclx zelf te regeoren moet go regeord wordlen door anderen. De onderwijzer stelt voor den leerling zoo-en-zoo te straffen altijd op eene wijze in overeenstemming met do persoonlijkheid van djen zondlaar. Deze algeaueon goedge keurde straf wordt toegepast. De zondaar voelt zijjn ongelijjk, voelt zich gcheed alleen met zijn schuldl, lieseft dat de andere leer lingen hem niet bijvallen en neemt zich voor niet ten tweede male Over dezen steen to struikelen» Onzinstraffcn als huiswerk overmaken, in den hoek staan, regels 9chrijven, de klas uit- sturen, komen in Amerika niet voor. Voor oen der grootste straffen geldt daar, wanneer de schuldige voor eenige da gen verstoken is van den omgang zijner medescholieren. Dit boycotsysteem werkt- ra dicaal op het eergevoel van den eenzame, die te dieper zijn schuld voelt, nu zijn eigen schoolkameraden zich van hem afkeeren. In Amerika verwacht men veel, zoo niet alles, van den invloed van den eenen leerling op den anderen, reden waarom de onderwij zer veel praat en zich bezighoudt met den basten onder hen. En daar kinderen het ge woonlijk zich tot oen oer rekenen, wanneer de onderwijzer voel notitie van hen neemt, trachten allen tot de besten te behooren. Dit systeem van zelfopvoeding werkt zoo veel uit, dat de kinderen daar op veel jeug diger leeftijd begrijpen waarom ze de school moeten bezoeken, dat zo do schooltucht niet voelen als eon knellende band, maar als iets dat van zelf spreekt en hen op het laatst ook goen moeite moor kost, dat- ze den on derwijzer gaan beschouwen als een vaderlijk vriend, niet als oen boeman of rechter, die de kleinste overtreding straft, dat ze plei- zior hebben in het loeren, dat de eene leer ling zioh schaamt voor deu andere om iets onbehoorlijks to doen omdat het zijne eer to na komt detar zijjn medescholier gestraft te worden. Zoo gr ooien deze Amerikaansche leerlin gen op tot zelfstandige menschen, die weteuj

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1