koloniènT^ BINNENLAND. wa! bassin toevlucht te zoeken. Daarmede is ech ter nog niet gezegd, dat de Japannors zon der meer in staat zouden zijn, van do be dreigde forten van het noordelijke front uiit flankcerend de naburige werken te beschie ten. Zij moeten eerst in de forten, wanneer zij veroverd zijn, artillerie in stelling bren gen en tegen deze poging zullen de Russen in ieder geval opkomen, zooveel zij vermogen, door de verloren werken onder vuur t j ne men. De gedachte is uitgesproken, dat gene raal Stoessel, wanneer hij zich niet meer kan handhaven in het oostelijke gedeelte, in de forten op het Tijgerstaart-schiereiland i op Liautisjan den tegenstand zal voortzet ten. Daargelaten, dat voor dit doel reeds sedert geruimen tijd de noodige toebereid selen zouden moeten zijn genomen om troe pen, munitie en voorraden veilig cmder dak to brengen, moet men echter bedenken, dat er in dat deel van do vesting watergebrek heerscht. Voor 't oogenblik schijnen de con densators van do oorlogsschepen in het grootste gedeelte van het benoodigde water te voorzien; met den val van het oostelijke doel der vestingwerken zijn echter de sche pen verloren. Zij zullen of door het Japan- scho vuur vernietigd worden of zij wagen eeno poging om door de blokkadee-loot heen te braken. Voor do bezetting zijn zij ook in dat gevad niet meer van nut. Maar nog houdt dc door vijandelijke projectielen, ziekten en gebrek zwaar geteisterde bezetting zich held haftig staande, en misschien zal er nog ge ruime tijd verloopcn, voordat zij voor de overmacht bezwijkt. Petersburg, IJ Nov. Een telegram van ge neraal Koeropatkin aan den Czaar van den 12en November meldt, dat den llen voor zonsopgang eeno afdeeling Russische vrijwil ligers eeue verkenning ondernam in de rich ting van het dorp Hoeamnitsan, twee wersten oostelijk van Bianioepoetsi. Een patrouille van acht Japansohe dragonders vluchtte uit bet dorp in zuidoostelijke richting. Twee rijen verschansingen, dio door eene compa gnie van den vijand bezet waren, werden op gemerkt. Nadat de lanval door het vuur van onze troepen voorbereid en een deel der troe pen vooruitgezonden was om den vijand in den rug te vallen, werden deze verschan singen genomen. Daarop kwam van de hoofd stelling dor Japanners vlug een bataljon te hulp. De beide eerste compagnieën van den vijand gingen terug voor ons salvo-vuur, hunno dooden en gewonden meenemende Toen daarna de beide andere vijandelijke compagnieën eene omtrekkende beweging beproefden, trok de afdeeling vrijwilligers zich terug op onzo stelling. Aan onze zijde werd een man gedood, oen zwaar en vier licht gewond. In den loop van den 12cn had een zwak artillerie-gevecht, plaats over het gebeele front. Over gevechten op dien dag zijn geen berichten ontvangen. Een telegram van generaal Koeropatkin, gedagteekend den 13eiv, meldt dat de nacht van 12 op 13 November rustig is verloopen. Berichten over gevechten zijn niet ontvan gen. Petersburg, 15 Nov. In een dagorder aan het Mandsjoerijsche leger wordt het aantal van de van 8 September tot 24 October naar Moekden en verderop vervoerde gewonden opgegeven als 828 officieren en 2S.479 man schappen., dat van ue zieken als 198 officde- ron en 3827 soldaten. Tokio, lJf Nov. Men bericht, dat de Russi sche eorsto-k lasso kruiser Gromoboi op een rots is geloopen, daarbij ernstige schade kreeg en terug stoomde naar Wladiwostok. Men gelooft dat het ongeluk gebeurde op een proeftocht, nadat de herstellingen aan do Gromoboi geschied waren. Het schip keer de naar de haven terug in zinkenden toe stand. Een vloot van kleine schepen hield het schip boven water. Het is weer in het dok gebracht. Wanneer dit bericht juist is, dan zullen de in Wladiwostok liggende schepen verder werkeloos moeten bl.jven. Het gedeelte van dc Oostzoevloot dat door het Suez-kanaal naar Oost-Aziü gaat, zal ver gunning krijgen, can te Port Saïd steenkool in te nemen tot de volgende haven, die de schepen aandoen. Er zijn toebcoridsclen ge troffen, om deze schepen zoo spoedig mogelijk door het kanaal le helpen. Dc Dakar, in Senegal, zijn binnengeloo- pen vier pantserschepen, vijf kruisers en ze ven transportschepen van de Oostzeevloot vonden daar het kolenschip Menzel en de stoomboot Espóranco. niet 3000 ton vleesch in koelkamcrs aan boord. Allerlei vTe Kopenhagen is een nagelaten werk van professor Finseu verschenen over de behandeling van poklijders door middel van rood licht. vTo Lyon is in tegenwoordigheid van den minister van publieke werken, het stand beeld onthuld van den in 1900 gestorven be roemden chirurg Oilier, die de eerste geweest is, die zich met schitterend succes heeft toe gelegd op do operatie van tuberculeus© ge wrichten. Het standbeeld van Oilier is het eerste, dat in Frankrijk voor een chirurg is opgerioht. Onzo landgenoot1 dr. van Stockum, van Rotterdam, die in ons land bijdragen voor do o]>richting van het standbeeld had ver zameld, heeft, daartoe uitgenoodigd, de ont hulling bijgewoond. vTo Marseille is in do St. Lazaruskerk tijdens de hoogmis een persoon gearresteerd, dio op don preekstoel was geklommen en verklaarde do Christus to zijn. Op het poli tiebureau ondervraagd, gaf hij als zijn naam op Francis Moulin en aei de dader to zijn van den dynamiet aanslag in do Republiek - straat. Bij vergelijking van het schrift van een brief, dien do man in zijn zak had, met dat van een aan den bcnn bevestigd papier, bleek dat hetzelfde to zijn. Voorts was de brief goteekend „666", wat MouJin's num mer was in de gevangenis van 9t. Etienne. waar hij vroeger heeft ge*©te:» l)o man iy kennelijk krankzinnig. vDo schade, veroorzaakt door <*on brand in do ministcriegebouwen to Bussel, is met I zoo groot geweest, als eerst werd gedacht. Zij wordt geschat tusscheu de 40.000 en 60.000 francs. vEen fabriek te Issv (Parijs) is gedeel telijk vernield door pen hevige ontploffing. Twee werklieden zijn op slag gedood, en der tien gekwetst, waaronder verechcidenen zwaar. vBij de jongste gemeenteraadsverkie zingen to Frankfort a.M. heeft oen ontevre den kiezer op zijn stembriefje geen naam in gevuld, maar oen Bijbeltekst geschreven, nl. Jesaja 41 24..Zie. gijlieden zijt minder dan niets, en ulieden werk is erger dan een adder; hij is een gruwel die ulicclen ver kiest." OOST-INDIË. Do correspondent van De Telegraaf te KotarRadja seint Luitenant Geldorp heeft in Simaloer een schotwond in een arm gekregen." (Bedoeld zal zijn de luitenant E. J. Gel dorp. die in 1901 officier word). De Staatscourant van Dinsdag 15 No vember 1904 bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot ridder in de Ordo van Oranje- Nassau de hoofdcommies der provinciale grif fie van Utrecht A. J. van Munster; benoemd tot burgemeester van Gasselte J. Huges. opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Oirschot mr. J. A. E. Bink te Eindhoven benoemd tot leeraar aan do R. H. B. S. te den Helder H. W. R. Raken, tijdelijk leeraar aan die school; op verzoek eervol ontslagen als dijkgraaf van het polderdistrict Over-Betuwe F. G. baron vtan Lyndeu van Hemmen te Hemmen, die tevens benoemd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Velseu L. H. Bartelink, thans commissie der post le klasse; te Viar nen C. G. A. Jansen, thans in gelijke be trekking te Klundert; benoemd tot reserve-tweede-luitenant bij' het wapen der infanterie; bij het regiment grenadiers en jagers de vaandrigs W. A. C. van Dam, F. A. H. de Marcz Oyens, J. P. Loeven en G. W. Bruins, allen van het corps; bij het tweode regiment de vaandrigs A. G. C. Bauduin, G. J. Hartgors, W. F. H. van Baareloo, L. A. J. J. M. van Heijst, J. P. Boots, en J. Sever ij n, allen van het corps; bij het 3e reg. de vaandrigs A. M. de Klerk en L. do Priester, beiden van het corps; bij het 5o regiment de vaandrig W. G. Blote, van het corps; by het 6o reg. de vaandrig F. C. Gerritson, J. P. Rommenholler en O. J. Cluijsenaar en J. A. Ladage, allen van het corps; bij het 7e reg. de vaandrigs J. H. Hilgen, D. van der Zee, C. M. Beukeis, en J. A. Koopmans, allen van het corps, bij het 8e rc-giment do vaandrigs J. A. van Odijik, van het corps en A. P. de Ruiter van het le regimentj bij het 9e reg. de vaan drig-! J. D. Roos en G. J. W. Terbals, bei den van het corps- bij het 10 regiment de vaandrig C. Gerber van het korps; bij de cavalerie: bij het lo reg. huzaren de cornet H. Smidt van Gelder, van het corps bij het 2e regiment huzaren de cornet G. W. baron Taets van Amerongen tot Wou denberg van het corps; bij het wapen der artillerie bij liet 2© regiment veld-artillerie de oor- net J. Hoogkamer, van het corps; bij het lo regiment vesting de vaandrig K L. Schel 1, van het corps, bij het wapen der genie: bij het regiment genietroepen de vaandrig J. A. de Lint-, van het eorp6; op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de luitenant-kolonels F. B. A. v. Steenhardt Parré, W. van Houten en H. J. Hendrickx, provinciaal adjudanten omder- scheidelijk in Noord-Holland, Utre^it ooi Noord-Brabant aan de luitenant-kolonels Van Steenhardt Carré en Van Houten is de rang van kolo nel verleend; bepaald dat do luit -kolonels Van Steen- hardt Carré en Hendiokx, hiervoren ge noemd, na hun eervol ontslag zullen belast blijven met do betrekking van commandant onderscheidenlijk in het 21e en hot 19e land weerdistrict bonoomd bij don provincialen staf tot ma joors-provinciaal adjudanten onderscheiden lijk in Noord-Brabant, Utrecht, Limbui^J en Noord-Holland do kapiteins J. C. Vogel, van. het 3e reg. veld-art.G. A. Jong, van het le reg. veld-art.P. Th. Lamberts, van het reg. grenadiers en jagers on J. J. E. Franc- ken, van het 3e ré?, infanterie, toegevoegd aan den bevelhebber in do 3e militaire af deeling; bij het wapen der artillerie bij don staf van het wapen tot majoors-magazijnmeester de kapiteins-magazijnmeester van dien staf J. J. A. F. Kanncmans, te Woudriohem R. M. Hoogeveen, te Utrecht, on A. H. Huart, hoofd der stapolmagarijne»de ma joor Lamberts is belast met do betrekking van commandant in bet 48e landweer-dis trict; bevorderd bij de infanterie bij het oe reg. tot kapitein do le luit. J. F. A. Bischoff, van het 8e reg. bij do artillerie bij het 4e reg. vesting-art. tot kapitein de le luit. E. ivan Andcl, van het 2© reg. veld-art. in hunnen rang overgeplaatst bij de artil lerie lo reg. veld-art. do kapitein van den generalen staf A. J. do Booij, toegevoegd aan den commandant- in do stelling van. Amster dam bij den generalen staf do kapitein, F. Aron- stein, van het 4e reg. vesting-art.; bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborst 1© klasse M. Bottenheim, met bepaling dat hij zal plaats nemen in do rang lijst van do zeeofficieren tusscheu do luite nants ter zee 2e kl. M. H. do Beaufort en F. C. baron van Aerssen Beiieren van Vos hol; op verzoek eervol ontslagen uit den zee- I dienst de officier-machinist le klasse bij den marinestoomvaartdienst J. J. Hessels. ■benoemd tot burgemeester der s-emeente Gasselte J. Huges tot burgemeester der gemeente Huybergen J. P. J. van Agtmaal, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Gemert F. K. Buskens tot burgemeester der gemeente Nibbixwoud J. Winkel, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeenten Eikerzee en Ellemeet C. J. J. Fokker tot burgemeester der gemeente Obbicht en Papenhoven C. J. M. Venèken op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan na te melden officieren 'bij de d.d. schutterijen bij die te Maassluis aan J. W. Lintz, als kapi tein-commandant, en aan L. F. H. Dirkzwager, ais le luitenant bij die te Amersfoort aan J. A. T. H. F. van Rijswijk de Jong, als kapitein benoemd bij de d.d. schutterij lo Rotterdam tot le luit.-kwartiermeester C. B. G. Opzoo- mer, thans 2e luit.-kwartiermeester benoemd bij de rustende sdhutterij te Maas sluis tot kapitein-commandant J. F. Eichholtz, ge- pensionneerd kapitein der administratie van het Oost-Indische leger benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te 's-Gravenzande (stand plaats Hoek van Holland), J. H. Claessen, ont vanger derzelfde middelen te Ittervoort c .a. tot ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen to Ommen c. a., J. P. Jans sen, ontvanger der directe belastingen en acoijn. zen te Hat-tern c. a. tot ontvanger der directe belastingen en accijn zen te Raalte c. a., G. van der Zee, ontvanger derzelfde middelen te Sint Anna Parochie c. a. tot ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te 's-Gravcnpolder c. a., A. J. H. Hag- dorn, ontvanger der invoerrechten te Sint Pie ter tot ontvanger der direote belastingen en ac cijnzen to Eist c. a., E. van de Pol, ontvanger derzelfde middelen te Ede c. a tot ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te Steenbergen c. a., P. 0. H. Hu vers, ontvanger derzelfde middelen te Oud-Beijer- 1-and c. a. tot ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen to Viancn c. a., A. W. Overvoorde, ont vanger derzelfde middelen te Zwartsluis c. a. tot ontvanger der directe belastingen en ac- oijnzen te Valkenberg c. a., R. F. baron van Ra- ders, ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Wijck station (gemeente Meerssen) tot ontvanger der directe belastingen en ac- oijnzen te Appingedam c. a., P. Schoutens, ont vanger derzelfde middelen te WoudTichem c. a. H. M. de Koningin is gisteren avond op den aangegeven tijd met den koninklijken trein op het Loo aangekomen, alwaar H. M. werd ontvangen door baron Bentinck, hofarts Pot, en de burgemeester van Apeldoorn: Na- zich enkele oogenblikken met' deze hee- ren te hebben onderhouden, reed de Koningin in een gesloten rijtuig naar het paleis. Er waren nog al belangstellenden naar het Loo gegaan, en deze hieven luide hoera's aan, toen H. M. in het rijtuig plaats nam. H .M. de Koningin-Moeder heeft in de afgeloopen week ©en tocht per automobiel gemaakt in het Odenwald, bracht in die week ook een bezoek aan Darmstadt en ontving den lOen te König een bezoek van Z. M. den Koning van Wurtomberg. H. M. do Koningiiv-Moeder vertrekt a.s. Woensdag, dea morgens ten 9 ure, van König naar liet Loo, alwaar H. M. des avonds tussclien 7 en 8 uur hoopt aan te komen. In de volgende week wordt H. M. voor het winterseizoen in de residentie verwacht! Veranderingen in het kabinet. De Maasbod© schrijft „Dezer dagen is in ©en Brabantsoh blad, met zekere stelligheid van vorm,, het gerucht Weergegeven, als zouden in 1905 ook bij bevestiging van liet Kabinet door de uit spraak der kiezers veranderingen in het ministerie te wachten rijn. Daar waren goede redenen, die ons weer hielden liet gerucht weer te geven. Nu echter in steeds breeder kring de mare verspreid wordt, zien wij geen bezwaai* mede te deelen, dat die tijding inderdaad niet vol- koanen ongegrond is. Evenwel, zoo als steeds met praatjes het geval is, wordt de zaak sterk overdreven. Sommigen stellen het voor, alsof ongeveer de helft der portefeuilles van houder zoude verwisselen, die van binnenlaudsche zaken niet uitgezonderd. Overdrijving nu dient tot niets; zie kan alleen de verbreiders er van beschamen. Wanneer men rich voorloopdg bepaalt tot het door ieder waai" te nemen feit, dat do wijze, waarop enkele genoegzaam bekende kwesties ter regeling zijn. voorgedragen, ook aau niet-oppositioneelen kant ontevredenheid en critiek veroorzaakt heeft, dan is 't ge makkelijk genoeg te begrijpen, dat bij en kele leden van het Kalnnet voor 't oogen blik weinig lust bestaat, om rich reeds bij voorbaat bereid te verklaren tot het torsen eener verantwoordelijkheid als de hunne, ge durende een tweede vierjarige periode. Hieruit echter thans te concludeeren, wat er het volgende jaar gebeuren zal, zou getui gen van weinig bekendheid met de, vaak plotselinge, wisselvalligheid van politieke verhoudingen." De gewone audiënties van de ministers van justitie, van marine en van financiën zul len deze week niet plaats hebben. De kecren Fromagcot, dr. Weifert, en Walford, resp. gedelegeerden van Frankrijk, Duitschland en Engeland voor de behande ling voor het Hof van Arbitrage, van het geschil tusschen Japan en eenige andere mo- fendheden, worden op 18 dezer verwacht in et Hotel den Ouden Doelen te 's Graven- hago. HetVredespaleis. In afwachting van de beslissing der Staten-Generaal over don aankoop van terreiu voor het Vredespa leis, worden door de commissie voor de Car- negie-stiohting reeds voorbereidende maatre gelen genomen voor de uitschrijving van een prijsvraag. In de residentie wordt morgen verwacht de heer Isala., nieuw-benoemd gezant van Paraquay bij ons Hof, die zijne geloofsbrief ven aan H. M. komt overhandigen. Tot eenzelfde dool wordt voorts in den Haag verwaoht de heer Carlin, nieuwbe noemd gezant van Zwitserland. Tegen Woensdagavond a.s. 8£ uur, rijn de leden der Eerste Kamer ter hervat ting van de werkzaamheden bijeengeroepen ter vergadering. In die vergadering zal eene oommissie be noemd worden tot onderzoek van de geloofs brieven van de Overijsselsche leden, welke stukken Zaterdag ontvangen werden. Het verslag der commissie zal dan behandeld worden in dc volgende vergadering van de Kamer, die tot geen andere werkzaamheden is opgeroepen. Het werkprogram der Kar m e r. De Standaard schrijft „Het sohijnt wel, dat de middelbaar-on derwijswet eerst na Kerstmis in openbare be raadslaging zal komen. Do wijziging van de wet op het lager onderwijs zou in het voor jaar worden afgedaan na de middelbaar onderwijswet. Ook de nieuwe arbeidswet zal alsdan op afdoening wachten. In hoeverre ook andere wetsontwerpen arbeidscontract, tariefwet, gemeentewet, technicum, loterijen, Staatsloterij enz. in de voorjaairszitting zullen afgedaan worden, kan van zelf nu nog niet beoordeeld wor den, schrijft De Standaard. Maar dat is ze ker, dat de Kamer in de maanden Februari, Maart, April en Mei langer dan tot het eind van Mei zit de Kamer niet, met het oog op de alsdan naderende verkiezingen en stemmingen nog heel wat kan afdoen, als ten minste geen spoorwegstaking of zoo iets in den weg komt. Onder het vorige ministerie werd in het voorjaar vóór de verkiezingen van Juni 1901 het voornaamste tot stand gebrachtde woningwet, de gezondheidswet, de lager on derwijswet, do militiowetten, enz.zóó zal en zóó kan het nu ook gaan onder dit mi nisterie. Van zelf is te verwachten, dat reeds begin Februari de Tweede Kamer bijeen zal komen. Het laatst© jaar van een vierjarig parlementaire periode is altijd het oogstjaar geweest; en bepaaldelijk in de laatste maan den werd het voornaamste en het beste in de voorraadschuur van het Staatsblad bin nengehaald." Door den minister van Koloniën zijn de heeren H. E. Loffman en A. Korving ge steld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandscih-Indië, om te wor den benoemd tot adjunct-ingenieur bij den dienst der Staatsspoorwegen daar te lande. Door den ni'nieter van Koloniën is, op verzoek van dec belanghebbende, inge trokken de resolutie van 13 Juli 1904, La. D. no. 3, v. z. b. do tor beschikbaarstel ling van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië van den heer P. Koster, ran te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse bij het Europeesch onderwijp daar te lande. Tot directeur der Nationale Levens verzekeringsbank te Rotterdam is benoemd, in de plaats van don heer A. S. van Ree- sema, die bedankt had, do heer J. W. Nie- meyer, hoofdambtenaar bij de gemeente-be lastingen te Rotterdam. Benoemd is tot redacteur-verslaggever van het Vaderland de heer A. Moresco te Amsterdam, vroeger redacteur-verslaggever aan De Telegraaf Vad- De procureur-generaal bij het gerechts hof ta 's Gravenihage, die gisteren in intiemen kring herdacht den dag waarop hij 25 jaar aan het hof verbonden was, ontving van de leden van dat college een paar vazen voor zijn werkkamer. Naar vernomen wordt heeft de gezond heidstoestand van prof. dr. A. P. N. Fran- chimont, te Leiden, in de laatste dagen we der eene min gunstige wending genomen. De toestand van den kunstschilder Th. de Bock was vooral Zondag zorgelijk. De nacht van Zondag op Maandag verliep kalm, ook de dag van gisteren. Het eerste nummer is versohenen van Het groene blad „de Spaarne-Stad," weekblad voor Haarlem en omstreken, redacteur-uit gever J. W. Stuffers. De brand dier Vondielkerk. De brandschade van de Vondel kerk bedraagt naar aan het N. v d. D. gemeld wordt om en nabij f 50.000. Er bestaat hier te lande, schrijft het blad, sinds meer dan vijftig jaren eene Onderlinge Brandverzeke ring-Maatschappij voor Kat/h. kerken en ge stichten, „St. Diomatus" geheeten, welke, omdat ook de Vondelkeric er bij aangesloten is, do schade meet vergoeden. Bijna alle katholieke kerken en gestichten in Neder land komen dus in geval van brand voor elkaar op. De maatschappij staat onder op pertoezicht van de bisschoppen eji onder directie van de pastoora A. de Bonter en Wijttenburg, te Amsterdam. Zij plaatst wat, zooals ons bekend is, andere assurantie maatschappijen niet doen op al de ge bouwen en kerken, bij haar aangesloten, gratis bliksemafleiders. De schade van. de Vondelkerk is der direc tie nog al meegevallen*. D e 1 ij s t e r v a n s t' in Friesland is afgeloopen. Duizenden strikken waren opge hangen, doch de opbrengst van het bedrijf is niet zeer bevredigend geweest; slechts en kele dagen werd goed gevangen. Bovendien moest pacht voor de bosschon betaald wor den en 'i het materiaal nog al korthaar. Jammer diat dit onedele bedrijf niet geheel verboden wordt. - Uit do Amsterdamsche haven. Naar men verneemt, zal door de bootwerkersvereeniging Recht en Plicht het oordeel der bootwerkers over de al of niet wenschelijkheid van de instelling dor arbi trage-commissie in het havenbedrijf per refe rendum worden ingewonnen. Werkeloosheid. Op het oogen blik heerscht te Amsterdam eene groote wer keloosheid in de bouwvakkenalleen het aantal ledig loopendo timmerlieden schat men op 5000. Uitkomst schijnt er voor hen niet to zijn. 1 got got gen ma; gen 4 3 tal ren tjes vei-' 1 ma; plu ven tel hee Vei oen spoi een wai trel het mad spri der blil I zins mis woc een den bod op we het tus ver de stn Sie gra daj pla Oe moord in de Scheveningache bosohjes. Men schrijft uit 's Gravenhage Gisterenochtend' zijp, de ouders van Marius Brouwers, op hun daartoe aan den rechter commissaris gedaan verzoek, in de gelegen heid gesteld hun zoon te zien. Toen hij binnengeleid werd in de instruc tie-kamer in het huis van bewaring, maakte hij op zijn ouders den indruk van een lam geslagen mensch. Weenen deed hij niet, maar men hoorde slechts zenuwachtig snikken en de borat maakte een hijgend, tochelend ge luid. Hij was des ochtends dan ook naar wij vernemen geneeskundig onderzocht door den aan het huis van bewaring verixin- deu geneesheer. Toen d© vader hern gevraagd hadkind, wat heb je ons aangedaan, begon ETij eerst te schreien en bekende dat hij, na het ontvan gen van den brief uit Amerika van zijn nichtje „zoo raar" in het hoofd was gewor den. „Ik geloof dat' ik gek ben geweest", zeide hij. De reohter-commissaris zeide tot hem: vraag je vader vergiffenis, waarop de vader zeidekind, dat behoef je mij niet te doen, maar vraag vergiffenis aan God. Toen begon liij weer te snikken en zeide, dat hij al in do cel gebeden had. Al wat de ouders uit hem konden krijgen, bewoog rich in de zelfde richting, nl. dat hi; 't niet weet waarom hij 't gedaan heeft en dat hij zoo vreemd was over den brief van z'n nichtje, en dat alles met dat nichtje i. verband stond. Toen hij was weggeleid, deelcten de ouders den reoh ter-commissaris, mr. Van Rees, tot in bijzonderheden den levensloop van den jongen mede, waaromtrent wij reeds uitvoe rige bijzonderheden gaven. Deze kunnen nog worden aangevuld met. do mededeeling, da Marius, toen hij indertijd ook tot rijn broertje de vraag richtte om hem naar Amerika te vergezellen, hem, wat de geldquaestie betrof, niet zeide dat hij, Marius, voor geld zou zor gen, maar dat het meerbedoelde nichtje we geld zou overzenden voor de reis. Nader meldt men: Door de ouders van den knaap, Amoldus Albertus Marinus Brouwers, verdacht van den moord in de Scheveningsohe Bo9chjes te hebben gepleegd, zijp omtrent het leven van den jongen nog verschillende medediee- lingen verstrekt. Daaruit blijkt dat hij uit Amerika, waar hij gelijk recdb is gemeld 9 maanden ver toefde iongriek en koortsachtig is terug gekomen, na aldaar heb van den dood te hebben opgehaald, en rijn ouders zeggen dat na dien tijd zijn gezondheidstoestand zeer sukkelend is gebleven. Die geheele reis is voor den jongen van ongunstige^ invloed geweest. Arbeidende op een hoeve in South Dacota, kon hij het daar goed vinden met al zijn familieleden, behalve met één hunner, tegen wie hij een onverholen wrok ging koes teren en die hij voor zijn ouders nooit ver zwegen heeft'. Hij raakte in Amerika verliefd op zijn jaar oudere nicht, die zijn liefde beantwoord de. En nu heeft het bedoelde familielid stelselmatig en krachtdadig die genegenheid tegengewerkt. Zijn ouders verklaren, dat hij over deze liefde hard aan hot tobben is ge raakt en ©enigen tijd geleden smeekte hij zijp vader met hem naar Amerika te gaan om zijn nichtje weder te zien. Toon zijn vader weigerde, deed hij een voorstel aan rijp broertie om met hlem naai Dacota te gaan. Hij zou wei voor het geld zorgen. Een dag of veertien geleden heeft Marius va.n dat nichtje een met potlood geso brief ontvangen, dien de ouders zeker weten dat hij bij zich moet dragen en die dan bij de arrestatie inderdaad in zijn bezit is ge vonden. Die brief in vrij koele termen ver vat, heeft op den knaap den indruk gemaakt dat het meisje hem wilde voorbereiden op een terugtreden harerzijds, althans op ver mindering van genegenheid. De jongen heeft na de ontvangst van dien brief erbarmelijk geweend en is sedert dien tijd slecht gaan eten. Nu het feit van de arrestatie bekend geworden, vallen de ouders verschillende dingen op, waaraan zij vroeger niet zoo zeer bijzonder aandacht sclionken. Zoo stond bijv. ongeveer een week gele den ziin moeder in de keuken, toen Marius binnenkwam, op zeker oogenblik een mes opnam en zeide„Moeder wil ik nu eens", terwijl hij het lemmet op haar hals hield. De vrouw heeft dat voorval natuurlijk ails een grapje opgevat, maar beziet het thans van een geheel ander standjpunt. Het mes, waarmede de steek is toege bracht, gebruikte de jongen voor het ver snijden van speciale pennen, noodig voor het rondschrift waarin luij les ontving. Het is een mes met vrij lang lemmet, aan de punt ©enigszins rondloopende en dat in een vierkant, zwart houten steel zit, aan welks uiteinde zich een ivoren of beenen punt be vindt. Vernomen wordt dat nog deze week rechtsingang, met bevel tot gevangenhou ding en instructie zal worden verleend, tegen den jeugdigen Brouwers, den dader van den moord in de Schev. Bosohjes. Deskundigen, die nog niet benoemd rijn, zullen alsdan een onderzoek instellen naar de geestvermogens van den verdachte. In zake den moord, gepleegd op den kastelein Van Eekelen op de Groote Markt te 's Gratvenhage, worden nog steeds verschillende personen gehoord. De verdachte 21-jarige metselaar, die zich nog in voorarrest bevindt, blijft bijl rijpe ont- kentenis, niettegenstaande de aanwijzingen ten zijnen nadeel© sterker worden. De schrij ver met de met „Van Zaaien" onderteekende briefkaart-, welke gericht was aan den com missaris van politie en waarbij de verdachte als de dader werd aangewezen, ia nog niet bekend. Een goud- en zilverwinkel g e p 1 u n de r d. Bij de dezer dagen te Am sterdam gepleegde inbraak in den goud- en zilverwinkel van den heer Meijer Noadh aan de Amstelstraat 25, blijken thans na inven tarisatie ontvreemd te rijp 31 gouden heeren- en dames-remontoir horloges, waaronder divere merk 0,Walt- ham," 16 zilveren horloges, waaronder an- kerhorlogcs „Waltham'a" en merken Contra, Oranje en Helios.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2