KOLONIËN. BINNENLAND. mmm lijk maakt, maar dat de generaal weigert het bevel over het garnizoen uit handen te geven. Hij verklaart, dag hij liever op zijn poét wil sterven dan /:oh overgeven. Men zegt hier. dat liet moreel van de Kus sische troepen vemvakt moet zijn door den aanhoudenden arbeid, waartoe zij gedwongen zijn en door,, het gebrek aan levensmiddelen. Vele soldaten moeten geneigd zijn zich over te geven,- maar aij worden daarin verhin derd door de officieten. De Japanners ge- looven, dat. het garnizoen gekomen is tot de grens van menschclijk draagvermogen. Pftrrxbnr IX A nr. Generaal Savliarow bericht van beden aan den generalen staf, dat de Japanners in den nacht van gistercu op heden een aanval decfcn'off eén butit \obr den Pretilowneuvef, maar teruggeslagen wcr- deu. l'arij», 1$ Xuv. liet „Journal des Debate'' ontving van het Russi-xrho Telegraaf agent- schap de voigeude mededeel mg, waarvoor liet blad de verantwoordelijkheid geheel laat aan hot agentschap Petersburg, 18 Nov. Aan den generaleti staf bevestigt men het bericht van den dood van geneaal Kocioki, die te Liaojang is overleden tengevolge van eene verwonding, bekomen in den slag bij Yentai Sedert drie weken was de tcesland van deo generaal hopeloos De Nowoje Wremja meldt uit Mockden, dat men daar iu de eerstvolgende dagen een beslissin® over het lot van Moekden ver wacht. Het Russische leger heeft de laatste dagcu aanmerkelijke versterkingen gekregen. Volgens geruchten zijn de Japanners van fila.li Zaterdag den aanval te beginnen. 0111 iet centrum van de Rus en tot wijken te brengen. Uit Hadokate wordt aan de Dailv Mail geseindEen kapitein die uit Wladiwostok is aangekomen, bericht, dat de drie Russi sche oorlogsschepen aldaar zwaar beschadigd en niet. zeewaardig zijn, omdat men te Wla diwostok de uoodige hei-stellingen niet kan uitvoeren. Met het in de lucht vliegen van de Ras toropny hebben de Russen een van hunne sik 1st varende torpedojagers vrijwillig ten offer gebracht. De komst van dit schip in de haven van Tsjifoe bewijst, dat de blok kade van Port Arthur aan de zeeeijde niet zeer streng is of althans dat zij ten gevolge van oen sneeuwstorm tijdelijk kan worden verbroken en dat Russische of onzijdige schepen daarvan partij kunnen trekken om de haven in- of uit te gaan. De Rastoropny heeft dépêches uit Port Arthur overgebracht, en dat schijnt liet doel lo zijn geweest waarmee de tocht is onder nomen. Optimistische verb alen over den toe- tand vau de belegerde vesting widen dooi de ofPcieren gedaan, maar het is duidelijk, dat do Russen niet oen van hunne oorlogs schepen zouden liebbou opgeofferd, wanneer do dépêches, die moeslen woaxlen overge bracht. en die den Russische» consul ter ver dere verzending zijn overgegeven, niet Van het uiterste gewicht geweest waren. Waar schijnlijk vindt de Czaar daarin eene schil dering van den tegen woord igen toestand der vesting, van de bemanning, van de nog aan wezig voorraden munitie en leeftocht. Men zal er een mededceling in vinden van het weerstandsvermogen, dat do vesting ver 1110e- delijk nog heeft, on ten slotte, zooals ge bruikelijk is. de verzekering, dat de beman ning bereid is tot den laatste» man voor vaderland en voret te strijden en te sterven. Volgens een gerucht bevat de dépêche ook «ene mededeeling over een voorstel tot. over gave. door de Japanners gedaan. De Neue F re ie Pr esse merkt naar- aanleiding daarvan op: „De krijgsraad te P- lersburg zal op grond van l»et bericht over den toe tand hebben te overwogen of een tegenstand tot aan do komst van de Oortzcevloot mogelijk en to verwachten Ls. Beslissend zal hiervoor zijn do 9tand van deu munitievoorraad. Rautsocsien levensmiddelen laten zich verminderen een handvol rijst is voldoende 0111 zich in 't. leven te houden. Mot munitie echter kan men niet z.uinig zijn. Om aanvallen af lo weren, moet er geschoten worden, en wan neer dat lang duurt, dan komt het oogen- blik waarop de laatste patroon geladen wordt. Dan 13 de tegenstand gedaan l)it zou reeds lang zijn ingot reden, wannen- overste Spiridonow niet den laat.sten sjwortrein met munitie nog juist vóór het liegin van do in sluiting naar Port. Arthur had gebracht. Ook do inl»oud van een spoortrein kan worden verbruikt; het verstommen van het artille rievuur der hoofdforten getuigt hiervan. Misschien is er nog munitie voor geweren en voor veldgeschut iu overvloed voorhan den daarmede echter kan een over mach tigo belegeraar met kanonnen van het zwaarste kaliber niet. l*s>t reden werden Zeker zal de krijgsraad alle omstandigheden in overweging nomen 011 volharding in do verdediging eischen, wanneer er ontzet van do vesting te hopen is. Indien echter hier voor alle kans mocht verkeken zijn, da.11 zal hij aai de rest van de dappere bezetting niet mogen verbieden eene eervolle capitu latie aan te nemen, want ook door den hel dendood van den laatsten soldaat kunnen de verzuimen van het legerbestuur in de uitrus ting van de vesting niet goed gemaakt wor den." F akkthjirtf 1 Laugeland), IS Xnr. Het Rus sische aanvullingseskader is heden 111 de vroegte hier aangekomen en hij den vuur toren voor anker gegaan. Volgons de Tiigliche Rundschau wordt er in wel ingelichte kringen beweerddat Ja pan in 't begin van November liet Berlijn- sche kabinet heeft gepolst over de kansen van eene bemiddeling. Het Berlijnscho ka binet deed stappen om gewaar te worden, of men in Petersburg dien weg uit wilde en daaruit ontstonden de geruchten over eene ontmoeting tussehen de beide Keizers. Er was een nieuwe strijd aan heb Ri®sische liof tussclien de vredovrienden en de oorlogspar tij. Do laatste stond de voortzetting van den oorlog tol eiken prijs voor. Ongelukkig be hield de oorlogspartij de bovenhandvan daar de besliste verklaring van graaf Cassini te Washington Xeie-Tork, IS Xov. Voor de nieuwe Japan- sche leening is belangrijk meer mgesch.even dan gevraagd werd. De leden van liet ban kiers-syndicaat weigeren te zeggen met hoe veel liet Kdrag overtroffen wordt. Allerlei v— Dr. Frank Mc. Clean, bekend o. a. 0111 zijn spektroskopisch onderzoek van den zuidelijken ster reuhei nel en om de milde on dersteuning. die hij aan sterrenkundige on derzoekingen besteedde, is op 67-jarigen leef tijd overleden. v - Paul Fródóricq. de Gentsche hoog leeraar, die tot hot Protestantisme is over gegaan, heeft te Antwerpen een voordracht gehouden over het Protestant i.sme in. Belgie iu de I7o eeuw. Iu bicede trekken schetste hij, volgens „de Vlaauischc Gazel", de vervolging van de hei vormden in België, 0111 ten slotte een ver gelijking te maken tus-'ohen de onder be dreiging niet het zwaard in bedwang gehou den Belgische gewesten en de Noordelijke Nederlanden, „machtig, voorspoedig, toe geeflijk. schuiloord van alle verdrukten, waar handel en wetenschap hun hoogst en bloei bereikten, ja de wereld in verbazing brach ten'. V'De nieuwe dom tc Berlijn zal den 27stcn Januari, 's Keizers verjaardag, wor den ingewijd- Er wordt met alle kracht aan gewerkt. vEen Bijbel, welke, naar beweerd wordt, aan Shakespeare heeft toebehoord, is op een veiling te Londen verkocm. voor 210 pd. st of f 2520. Als uc echtheid der twee hand- teekeningen van Shakespeare in dien Bijbel 'bewezen was geweest, dan zou hij zeker tus sclien de 10.000 of 20,000 pd. st. hebben op gebracht. Er ware 1 echter volstrekt geen bewijzen en zoo werd het boek voor den genoemden prijs toegewezen aan don cenigen bieder, die liet- kocht voor een Ainerikaanschen verza melaar. vPretoria heeft zich een wapen geko zen. Ilet; schild, toonende een mimosaboom. wordt gesteund door een Eland en Koedoe. Het devies is geduld, wilsheid en volharding, niet iu Hollandse!maar in Latijn. vTe Lübeck is de stadsschouwburg we gens onvoldoende liescherming tegen brand gevaar gesloten verklaard, tegen het voor jaar. wanneer het speelseizoen eindigt. vPüekler. de Duit>che anti-semietische knuppel-graaf, heeft de wijk genomen over de Zwitserscbe grens, am zich te onttrekken aan het onderzoek naar zijn geestestoestand. Zwitserland heeft hem ai meer tot schuil plaats gediend in netelige omstandigheden, tot hij den Duitschcn bodem weer opzocht, omdat hij bang was voor vergiftigde soep, die een hotelhouder hem. naar zijn zeggen, had voorgezet. vVolgens den secretaris der Londcn- sche verccnigirig tegen bedelarij, zijn er te Londen 75,000 beroepsbedelaars, „van welke geen enkele medelijden verdient. v-— In Wales heeft zich weer :cts als een godsdienstige razernij vertoond. Een zekere Evan Roberts, tot kort geleden student in de theologie, voelt zich door God geroepen en gaat nu preekende en bekeerende rond, gevolgd door vijf jonge vrouwen, van wie nij er drie geroepen heeft de twee andereu hebben zelf de roeping geveeld. Te Aberdarc, waar hij dezer dagen was, verdringt men zich op de bijeenkomsten. Zoo weet. hij zijn gehoor, meest van eenvoudige mcnschen mijnwerkers en zoo, veel vrouwen te boeien, dat hij ze soms tien uur aan een stuk. den lieelen nacht door. bijeen houdt Uit de gemeente springt er telkens een op en bcginl zelf hardop te bidden en te getui gen, in blijkbare geestverrukking. De vijf vrouwelijke apostels spreken ook, maar als Roberts begint, dan komt er vervoering over de schare. Hij verkeert zelf dau ook on der den invloed vau een sterk gevoel. Nu eens stroomen de tranen hem over de wan gen dan weer is het niet vroolijk lachen dat hij spreekt. Alles in het Welsch natuur lijk. want hot. eenvoudige volk van Wales verstaat voor een goed deel geen woord En- gelsch. Plvgu 1 (op de knieën). Gogoniant (cere) en Diolch iddol (prijst Hem), klinkt het telkens van het spreekgestoelte of uit het gehoor. Men 19 iu Wales vol van den profeet Evau Roberts. v— Men houdt zich te Louden bezig met het geval van twee aaneongogroeido Duitsohe meisjes, voor wio tusschen Dover en Ostende maar één plaatsbiljct op tie stoomboot ver langd werd, maar die van Dover naar Lon den 111 tien spoorweg als voor twee plaatsen werden aamremerkt. Er is sprake vau eene reehferii ito beslis ring. vUit Thorn wordt gemeld, dat het ijs op do Weichsel reeds aan het kruien is. Het vriest daar al graden. De Gebroeders Genlis. De cor» respondent te Batavia seinde aan de .,N. R. Crt." „Cor Gent is heeft algcheclc gratie en Het man Gcntis 7 jaren afslag gekregen." Een advocaat van diefstal vrijgesproken. De correspondent te Batavia seinde aan de „N. It Ct. „Het Hof sprak den van diefstal beschul digden advocaat mr Van Dclden te Soera- ba ja vrij Het blad toekent hierbij aan „Over deze zaak hebben wij indertijd een uitvoerige correspondentie van onzen corres pondent te Soera'baja geplaatst. Daaruit ver meldden wij kortelijk. dat een rijk© Chinees sche vrouw te Soera ba ja bij haar overlijden hare bezittingen naliet aan een Chineescho Vereeuigitig. met. opdracht aan deze 0111 uit. de inkomsten van dat vermogen jaarlijks uitkecringen te doen aan de door haar aan gewezen familieleden. Hare kleinzoons had den liever het kapitaal zelf gehad en op raad van haar advocaat, mr. Van Delden. hebben z- toen met diens medewerking ge tracht- een brandkast der bedoelde Chinee scho vereeniging te forceeren, om er de daar in bewaarde juweelen der erflaatster uit te nemen. De toeleg misiukte. Een aanklacht van het bestuur der Chineesche vereeniging tegen den advocaat volgde. Deze beriep zich tot zijn verdediging op zijn vaste o vertui- 1 ging. dat het bedoelde testament nietig was en dat zijn cliënten de erfgenamen waren. Inmiddels had de rechter, hangende het. on derzoek der strafzaak, uitspraak gedaan in een eiïcii tot nietigverklaring van het testa ment en dien eisoh afgewezen. Tegen mr. Van Dolden eischte liet onênoaar ministerie 6 maanden gevangenisstraf, het minimum, en de rechtbank te Soerabaja veroordeelde hem tot deae straf. Blijkens het door genoemd blad ontvangen telegram heelt het hof hem thans vrijgesproken. IK' Staatcourant vau Zaterdag 19 November 1904. bevat. o. a de volgende Kon. besluiten 'benoemd tot notaris in het arrondisse- /uont Groningen, ter standplaats Appinga- rfam, G. C do Lanóy, candidaat-notaris te Utrecht in het arrondissement Winscho ten ter standplaat» Wedde J. S. 0. Konuig. candidaat-notaris te Finsterwoldein het arrondissement Maastricht. standplaats Ilcensbroek, G. A Beckers, candidaat-nota ris aldaar j bemoei ml tot' burgemeester van Aduard 1>. P. Focust ra op verzoek eervol ontslagen als burge meester van Pa.pcndrecht, onder dankbetui ging vox- de in die betrekking bewezen diensten, A. Bonten Nan.; G. Hemme, verificateur der directe belas tingen en accijnzen, thans waarnemend ont vanger derze-lfdc middelen te Hont-enisse, is definitief als zoodanig benoemd. op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrecht er-plaatsvervanger in het kanton Appingedam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig !>ewezen diensten, aan mr. R. T. Mees benoemd tot kantonrecbter-plaatsvervanger in liet kanton Roermond mr. L. Th. Verscheure, ad vocaat en procureur te Roermond benoemd tot commies bij den Centraler Ge zondheidsraad dr. W. K. M. Götte, oud-secre taris van den voormal igen Geneeskundigen Raad voor Zuid-Holland, lid van de gezondheidscom missie te "s-Gravenhage, en mr. J. Houwink, ad vocaat en procureur te Arnhem Het Koninklijke echtpaar, benevens H. M. de Koningin-Moeder, maakte Donder dagmiddag een rijtoer door de omgeving van het Loo. l>e kamerhecren van H. M. de Koningin- Moeder, Ridder Pauw van Wieldredlit en Jhr. A. G. Schimmelpenninck verwisseld.il Don derdagmiddag van dienst. Laatstgenoemde vertrok van het Loo. Door Z. K. H. den Prins en genoodigden werd gisteren een jacht, gehouden. Graaf van Bylandt, gezant te Konstan- tincpel, met verlof hier, is gisteren door H. M. de Koningin op het Loo ontvangen en keert de volgende weck naar zijn post. terug. Dinsdag a s. zal H. M. de Koningin in gehoor ontvangen de hoeren Carlin en Irala. ter aanbieding hunner geloofsbrieven als gezanten reap. van Zwitserland en Paaw guan. De Russische gezant bij 011s hof. ridder de Strove, verlaat heden voor geruimen tijd de residentie, zich naar Wiesbaden begevende. Suppletoir© J u s t i t i e-b e- grooting voor 1904. Ton gevolge van te lage raming zijn de gelden, toegestaan bijl artikel 68 (uitgaven wegens hot fabrieks wezen) van het lVde hoofdstuk der Staa*s- bcgrooting voor het dlienstjaar 1904. reeds thans niet toereikend gebleken, oni daaruit al de noodige uitgaven te bestrijden. Derhalve wordt f 40.000 meer aangevraagd. Do „St.-Ct." 110. 272 bevat een wet waarbij besloten wordt dat ten behoove van de uitbreiding van liet. station IJsselmonde, ten algemeonen nutte, ten name van den Staat, ter uitvoering van de wet van 7 Juli 1902 (Staatsblad 110. 146), zullen worden ont eigend cenige eigendommen, in de gemeen ten Rotterdam en IJsselmonde. Een ministerieel s 0 h r ij v e n o 111 trent brandgov a a r. Men meldt aan de N. R. Ct. In de laatste jaarvergadering van den Ned. Oudheidkundigen Bond werd op voor stel van jhr. Victor de Stuers besloten do aandacht van den minister vau Binnenlaud- sche Zaken te vestigen op het ernstige ge vaar, dat voor monumenten van geschiedenis en kunst kan ontstaan bij, het onvoorzichtig omgaan met vuur door loodgieters bij werk zaamheden aan daken en goten. Dat dit go- vaar niet denkbeeldig is. wordt volgens het bestuur van den Oudheidkundigen Bond be- we. 11 door de vernietiging door brand, slechts enkele jaren geleden, van de kerken te Scliageu en te Monster. Door den minister is thans een circulaire gericht aan commissarissen der Koningin, waarin op het bovenbedoeld gevaar de aan dacht wordt gevestigd. Voorkoming althans grootendeels van dit gevaar ware volgens den minister te verkrijgen, indien steeds dc volgende voor zorgen werden in acht genomen a. dat steeds een voorafgaand speciaal ver lof zal vereisoht zijn voor dergelijk werk, hetwelk niet wordt verleend bij hevigen wind of andere ongunstige weersgesteldheid b. dat het in het algemeen verboden worde om vuur op het werk mede te nemen eu worde voorgeschreven om den vuurbout beneden te verwannen cn buiten het gebouw naar boven te liijsclien c. dat, waar 111 uitzonderingsgevallen aan het onder b. genoemde te overwegondo be zwaren mochten verbonden zijn, men althans het vuur alleen iu een gesloten pot zal mo llen vervoeren cn dit voortdurend zal moe ien staan onder een speciaal hiertoe aange wezen toezicht d. dat «teods telkens nadat de loodgieters het werk verlaten hebben, terstond een in spectie in loco zal worden gehouden Tn verband met liet groot aantal gebou wen van historisch of architectonisch belang in belicer van gemeentebesturen, noodigt de minister commissarissen der Koningin uit het bovenstaande ter kennis van die bestu ren te brengen en hen te wijzen op de wen- schelijkheid. cru dit gevaar voor zooveel in hun vermogen is door doeltreffende bepalin gen te beperken. De z a a k-V an Diggelen. De tegen gisterenavond uitgeschreven gecombi- neo-.de ledenvergadering vau de liberale kiesvereenigiug „Burgerplicht" en van de vrijz.-demoor. lciesvereenigiiiig „Eendracht", beiden te Steeniwgk, ging niet door. Met V oog oji het door den lieer Van Diggelen aan gekondigd antwoord op de beschuldigingen door de ldierale Stat°nclub tegen hem inge bracht, is de vergadering tot nadere aankon diging verdaagd. Zw. Ot. Prof. Molengraaff. die dc vorige week? naar ZuwbAfrika vertrok, zal wellicht slecibts enkele maanden daar verblijven. Hij was voornemens in het aanstaande voorjaar- naar Europa terug te keeren en zal zioh dan ver moedelijk voor goed liier vestigen. Z-A.P. Tot ouder'havenmeester te Rotterdam is benoemd do heer K. H. K. Wijtsma.. eerste-stuurman bij de Maatschappij Zeeland. Hot stoffelijke overschot van wijlen den heer A. D'. Gillet, in leven consul-generaal van Duitsohland. te Amsterdam, werd giste ren naar Wiesbaden overgebracht. In het sterfhuis werd een plechtige lijkdienst ge houden, waarbij, vele autoriteiten, hoofden van consulaten, vele leden der Duitsohe ko lonie en van Dtritscihe vereenigiiiigen in de hoofdstad, alsmed'e de burgemeester mr. W. F. van Leeuwen, enz., tegenwoordig waren. De Duitsohe gezant, baron von Schlöser, sprak een kort woord, evenals de lieer Van Rosental, oonsul-generaal van Portugal. Het aantal kransen was zóó groot, dat zij in con landauer naar den trein werden vervoerd. Justus van M aurik J r. f Na een langdurig ziekbed is gisteren in de „Zie ken-verpleging te Amsterdam de bekende schrijver Justus van Maurik Jr. overleden. Hij was eerst 58 jaar oud. Van Maurik heeft zioli als schrijver vooral bekend gemaakt door de juiste manier waarop hij zoo vele echt Amsterdamsdie typen wist te teekenen. Wie kent zijn no vellen niet die bundels „Met z'n achten", ..Papieren kinderen „Uit het Volk" enz. Prettige, vlot geschreven lectuur, humoris tisch en vrooliik van inhoud zijpi die schet sen echte volkslectuur geworden. Voor een paar jaar maakte hij een reis naar Indië. Zijn reisindrukken schreef hij neer 1 1 ziju werk „Indrukken va.n een To tok Hij kende Amsterdam zooals het nu is en zooals het vroeger was als geen ander. Ook als tooneelschrijver bad hij naam. Zijn „Janus Tulp", zijn „Fijne Beschuiten" zijn zeer veel gespeelde stukken, terwijl ook „Par ketten voor Dames", „S. of Z. en meer auderen ook bekend zijn. Als „voordrager" van ziju eigen schetsen had hij veel succes en was hij zeer be mind. Met den heer De Koo redigeerde hij voorts het bekende grctene weekblad De Am sterdammer. I11 de laatst gehouden vergadering van het hoofdbestuur van het Nederlandsehe Onderwijzers-Genootschap, werd o. 111. beslo ten het adres aan de Tweede Kanier der Staten-Generaal iu zake de „Oniderwijs- novelle, opgemaakt door de heeren L. C. T Bigot. K Audriesse en H. W. J. A. Seliook, in brochure-vorm, vermeerderd met eenige gegeveus over het Nederlandsehe Ge nootschap, en voorzien van een voorbericht als propagandageschrift uit te geven. Benoemd werd tot afgevaardigde voor de op 26 November a.s. te houden vergadering van het departement Zuid-Holland der er- eenigiug van Leeraren aan inrichtingen van Middelbaar Onderwijs, de heer H. W. J A. Seliook, te Amsterdam. Herbenoemd werd tot directeur der On derwijzers-Spaarbank de heer M. J. IJzer man te Amsterdam. Den 5en November jl. is te Amster dam de eerste vergadering gehouden van het hoofdbestuur der „Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens". Deze vereeniging. waarvan de statuten zijn goedgekeurd bij Kon. besluit d.d. 31 Mei 1904, No. 50, stelt zich ten doel, zooveel mogelijk te voorkomen, dat militieplichti- gen, tengevolge van de vervulling hunner dienstplichten hunne betrekking verliezen, cn hun, mochten zij dientengevolge hunne broodwinning verloren hebben, hulp te ver- leeneu door hun gepast werk en, zoo noodig, tijdelijk geldelijken steun te verschaffen. Toen, in den aanvang van het vorige jaar, door de regeering twee buitengewone lich tingen dor nationale militie waren opgeroe pen, en deze drie maanden later met groot verlof huiswaarts keerden, waren er onder die jonge mannen zes honderd, die hunne plaats in winkel of kantoor, in nering of bedrijf, vonden ingenomen door anderen en dus broodeloos waren. Een comité tot steun van dezen trad op en deed een beroep op liet Nederlandsehe volk. De bijdragen stroomden van alle kan ten toe. Honderden jonge menschen, die hun plicht jegens het vaderland vervulden en zich bij de vereeniging aanmeldden, heeft het comité aan een eerlijke broodwinning kun nen helpen. De toen opgedane ervariug mocht niet on gebruikt blijven. Daarom werd er besloten tot het oprichten van eene vereeniging, die de telken jare in den lande terugkeerende ellende van bonderden, die hun dienstplicht vervuld hebben en daardoor broodeloos zijn geworden, zooveel mogelijk wil lenigen. De vereeniging wenscht een beroep te doen op den steun en de medewerking van heeren burgemeesters van gemeenten, waar nog geen afdeelingsbestuur gevestigd is. De contributie zal bedragen minstens f 1 '9 jaar9. Het lioofdbestuur voornoemd, heeft zijn zetel te Amsterdam en bestaat uit de hee ren M. C. P. Barbe, directeur der Westersui kerraffinaderij te Amsterdammr. H. C. Ilacke, directeur der Nederlandsehe Groot- boekbank, te AmsterdamF. J. Beekman, gepensioneerd kapitein ter zee, te Amster dam A. Hoogeboom, luit.-kolonel bij het regiment grenadiers en jagers, Den Haag; dir. mr. W. H de Savornin Lobman, voor zitter van den Raad van Beroep, Utrecht; jhr. mr. H. C. M. van Nispen tot Panner- - den, advocaat, Arnhem; dr. P. H. Ritter, hoofdredacteur van Het Nieuws van den Dag, Amsterdammr. J. W. Telders, advocaat, Den Haag; W. C. M. van Wayenburg, no taris, Bcok. bij Nijmegen. In bovengenoemde vergadering werden tot leden vaji liet dagelijksch bestuur gekozen, de heeren M. C. P. Barbe, voorzitterdr. P. H. Ritter, 2de voorzitter; F. J. Beekman, secretaris; mr. H. C. Hacke, penningmees ter. Het tienjarig bestaan van don A. N. D'. B. Gisteren was het de dag dat de Alg'. Ned. Diamantbewerkerslboiid zijn 10-jarig bestaan herdacht, Zooals wij vroeger al eens medegedeeld hebben, was met het oog op de financiën van den bond na de laatste uitsluiting, besloten geen bijzonder? feestelijkheden te organiseerenslechts wo?i gisteren de bondsvlag uit liet gebouw aan de Fransche Laan en verscheen het weekblad in feestgewaad. Uet bevat voorts tal van bijdragen -au oud-bestuurders van diamant- werkerj-vereenigingen en artikelen van F. M. Wibaut, C. Th. van Deventer, P. L. Tak en tal van hoofdmannen der arbeiderskringen. Het hoofdbestuur- ontving voorts tal van gelukwenscheu van arbeiders-kringen uit ge heel ons land en een aantal bloemstukken. In de hal van liet. gebouw wordt een marme ren gedenkplaat aangebracht, geschenk van Parijsche kameraden. Een gewezen Afrikaander meldt aan de Haagsche Ct., dat wijlen president Kru- ger aan verschillende instellingen van lief dadigheid hier te lande soheaikuigen heeft vermaakt, samen groot ruim 3 ton. In boo, zaak zijn bedacht die stichtingen, welke verband houden met de geloofsbeginselen van wijlen den president. Bekroningen op de wereld- tentoonstelling te St. Louis. De St.-Ct. no. 262 bevat het rapport van den heer Willy Martens voor de aan Nederland toegekende onderscheidingen op de Louisiana Purchase Exposition St. Louis 1904. Uit dit rapport blijkt, dat de volgendie onderschei dingen werden toegekend Fine Art-Department. Groep 9. Olie- en waterverfschilderijen. 1. Grand Prix. Jozeli Israels. 9 gouden medailles, Schilderijen. M. A. J. Bauer, B. J. Blommers, Th. de Bock, G. H Breitner, Jan van Essen, W. Maris Th. Schwartze, Wm. Wifcsen, C. F. L. d« Wild. 20 zilveren medailles. Schilderijen. N BastertA. Briet, H. F. de Court Onderwa ter, G. W. Dijsselhoff, A. M. Gorter, b Hoppe, P. Josselin de Jong, J. H. Jurre». J S. II. Kever, Wally Moes, Evert. Pieters, B Schregel, Willy Sluyter, J. H. Wijsmuller Louis Apal, Fl. Arntzeaiius, J. II. Masten broek, Tony Offermaus, Albert Roelof9, L van Soest. 19 bronzen medailles. Jacob Dooijewaard Eduard Frankfort, J. G. Heyberg, A. H Koning. D. Wiggers. J. Zoetelief Tromp, J F. Hulk, J. Hoynck van Papendrecht, B Bongers, H. J. Melis, A. Ie Comte, M: Schild F. G. W. 01dewelt, R. Bisschop, A Broedelet, A. L Koster, F. Mondriaan, W Oppenoorth, W. C. Rap. Groep 10. Gravures en etsen. 1. Grand Prix M. A. J. Bauer. 4 gouden medailles C. L. Dake, P. Dupont, J. M. Graadt van Roggen, C. Storm van 's Gravesande. 5 zilve ren medailles. E. Bosch, H. J. Haverman Th. van Hoytema, J. G. Veldheer, Wm. Wit een. 2 bronzen medailles. A. L. Koster, M Kramer. Groep 12. Architectuur. 2 bronzen me dailies. H. P. Berlage, Ed. Cuypers. Groep 11. Beeldhouwwerk. 1 gouden me da.'ile. Charles van Wijk- 1 zilveren me daille J. C. Wienecke. 3 bronzen medailles C. J. Begeer, Abr. Hesselink, Georgia Scbwartze. Groep 14. Kunsthandwerk. 5 gouden me dailies. J. Brom, Hartgring, Van Rossiua Le Co-mte en Mauser. 8 zilveren medaillei Lion Cachet, J. Eisenlöffel, Cb. Lebeau, J Men des da Costa, L. Nienhuis, W. G. F Jansen, F. Niouwenlni s, W. Penaat. 1 bron zen medaille. L. Nienhuis, voor metaalwerk Buitendien is nog een speciaal diplom voor de eere-medaille toegekend, aanH. V Mesdag, Wm. Maris, H. P. Berlage, voo hunne carrière als leading artiste in hui land Benevens een speciaal diploma met gou den medaille aanWilly Marten#, Eduari Cuypers. Ad. le Comte, voor de zorg aai de installatie besteed. De Haagsche tentoonstel liug. De datums voor de verscki 1 lende ten toonstellingen op de internationale expositi van kookkunst enz. te 's Graveuliage zijn gt steld als volgt Kookkunst 9, 10 en 11 December; wil en gevogelte 12 cn 13 Dec.; rundslagerij 1 en 15 Dóo.gi-centen, bloemen en vrucbtei 16, 17 en 18 Dec.; banketbakkcrskunsl brood- en beschuitbakkorij 19, 20 011 21 Dec en viscb 22 Dec. België zal zich in den prijskamp dappe weren. De hoofdbesturen van de Ned. Zuid Afr. Vereeniging en van het Chr. Nat. Bcw reuoomité hebben in een schrij/ven aan dl afdeelingsbesfcuren de zending va,n de heerei ds. Vau Heerden e.11 generaal Kritzimger tel behoove van het nationaal onderwijs in d Oranje-rivier-kolonie warm aanbevolen. A wat voor dit doel wordt ingezameld, 5al wor den in handen gesteld van het lioofdbestuu der Ned. Zuid-Afr. Vereeniging, het well door tusschenkoni9t van het Schoolfonds de gelden rechtstreeks zal overmaken aan d< synodale commissie, uitsluitend voor d« christelijik-nationale scholen in TransOrauje zonder onderscheid, onder verplichting ham zijds van volledige verantwoording aan het Schoolfonds van het beheer en het gebruik dezer gelden. Phagooyfen. Elie Metchnikoff de Russische ge'eerde, die directeur is van het Instituut Pasteur te Parijs, heeft Zater dag in de aula der universiteit van Amster dam een lezing gehouden over zijn onderzoe kingen naar de beteekenis der witte bloed lichaampjes, de leucocyten, voor het mensclie lijke organisme. De theorie komt hierop neer, dat de leuco cyten, door hem gedoopt met den naam „pba- gocyten de lieftigst© bestrijders zijn van

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2