Uit den omtrek. ziekte brengende bacteriezij jagen deze microben na, nemen ze in zich op en verte ren ze. De heer Metohnikoff betoogde de juistheid der grondslagen dier theorie, waar aan de zestigjarige geleerde vele jaren arbeid» hoeft gewijd. Met. een kort woord wees spreker er ook op, dat een zekere categorie van phagocytexi. door hem makrophageu genaamd, zicli in hun „vraatzucht" niet enkel richten tegen inge drongen microben, doch ook tegen de cellen van het lichaam zelf, voornamelijk tegen de gangliën-ellen der hersenen en de pigment cellen der haren. Zij verwekken dusdoende ouderdomsverschiinselen en zijn de oorzaak van den dood door ouderdom. Hen in dat vernietigingswerk tegen te gaan. ziedaar nog een taak voor de wetenschap op dit gebied, waarop door een ernstig onder zoek nog veel tot klaarheid kan worden ge bracht. Spreker hoopte, dat het jonge geslacht, dat hij de voordracht in grooten getale tegen woordig was, hier de oplossing zal brengen. Het rapport der kaascom- 111 issie. In het hotel „De Zalm" te Gouda, had gisteren, onder voorzitterschap va,u den heer E. J. van Rossum, kaashandelaar te Rotterdam, eene vergadering van kaashan delaren plaats, ter bespreking van het door de kaascommissie der Hollandsohe Maat schappij van Landbouw uitgebracht rapport in zake het in den handel brengen van on deugdelijk samengestelde kaas. De door de commissie voorgestelde, op particulier initiatief te nemen maatregelen ontmoetten in de vergadering ernstig be zwaar; men verwachtte hiervan over 't al gemeen niet veel. Met 24 tegen 4 stemmen werd de volgen de, door de heeren Van Rossum voornoemd en J. L. van Eijk te Gouda, voorgestelde motie aangenomen „De vergadering van kaashandelaren, ge houden te Gouda op 17 November 1904, ter bespreking van liet Rapport van de Com missie, benoemd volgens besluit der Alge- mecuc Vergadering van de Hollandsohe Maatschappij van Landbouw" dato 21 Octo ber 1903, tot het doen van voorstellen om maatregelen te nemen in het belang van den Nederlandschen kaashandel, spreekt atahare overtuiging uit, dat 't wenschelijk is: 1. te verbieden: kaas te maken, waarin andere vetbe- standdeelen voorkomen, dan die, van melk afkomstig; b. kaas te maken in de bekende Goudsche en Edammer modellen, wanneer het vetge halte in de droge stof blijft beneden 25 pet. 2. de Nederlandsclie kaas in de bekende Goudsche en Edammer modellen te verdee- len in 2 soorten a. vette kaas, bevattende een minimum- vetgehalte in de droge stof van 40 pCt. b. halfvette kaas, bevattende een minimum vetgehalte in de droge stof van 25 pCt-. 3. van de in cle bekende Goudsche en Edammer modellen gemaakte Nederlandsclie kaas liet „halfvette" soort (onder 2b ge noemd) van een bij den aanmaak duidelijk ingedrukt stempel van minstens 5 niM. diep te te voorzien 4. de sub 1, 2 en 3 bedoelde maatregelen ten uitvoer te doen brengen langs wettelijken wég. 5. de voor de te houden buitengewone vergadering te Amsterdam op 30 November a.s. te benoemen aigevaardigden van de af- deelingen der Hollandsohe Maatschappij van Landbouw", uit te noodigen, in dien geest hun stem uit te brengen; 6. het hoofdbestuur van de „Hollandsche Maatschappij van Landbouw" met het be sluit in kennis te stellen. De heeren dr. C. L. van der Burg, 11ud'-gemeesheer-dircoteur van het Herstel- li ngsoolrd Laag-Sboren, te Utrecht; J. Nord!, officier van gezondheid lo klaisse, te Utrecht, en P. Visser J.Wz., geneesheer aan het krankzinnigengesticht te Delft, hebben zich bereid verklaard, als voorloopig comité, de levensvatbaarheid vaar het plan te onderzoe ken om oeue vereeniging Unit as Medicorum op te richten die zioh ten doel stelt -aan hare leden alle artikelen en hulpmiddelen in den ruimste®, zin die zij tot het uitoefenen hunner praktijk noodig hebben, te verschaf- ien, ten einde uit dé eventueele daardoor te behalen winsten een fonds te vormen tot ou derlingen steun en een deel dei" winst uit te keeren aan de leden in evenredigheid van het bedrag door hen bij de vereeniging ge kocht en na te gaan welke wijze van ver- eeuigen tot het gewensohte doel kan leiden. N. R. Ct. Vanwege de directie van „Do Avond post te 's Gravenhage is eene vergadi-mg uitgeschreven, die op Zaterdagavond 26 No vember in liet Zuid'-Hollandsch Koffiehuis zal worden gehouden, en waart-oe belangstel lenden zijn uitgenoodigd, tot- bespreking van een plan om van gemeentewege hulp te ver- leenc-n voor de beschikbaarstelling van doel matig ingerichte terreinen? bestemd voor open-luclitspel van de kinderen. Het voorne men is om te dezer zake eene monsterpoti tie voor den gemeenteraad1 op touw fee zetten. Bij het gemeentebestuur van Rotter dam zijn plannen eu teekeoingen ingediend tot het bouwen van een eigen kazerne vcor de bereden politie met- inspecteurs woning, woningen en bureau's voor de superieure agenten, wachtlokalen voor de agenten enz. liet benedengedeelte zal geheel gereser veerd blijven voor paardenstal, koetshuis voor de politiewagens, harnachementenkamer en rijsohool. Dooi den bouw van deze kazerne zouden de paardenstal in de Delftsohestraat en het posthuis Adrianastraat komen te vervallen, welke beide huurpanden zijn. Vrouwen bij de telegrafie. Dinsdag was het 25 jaar geleden, dat de eerste vrouwelijke ambtenaar bij de rijkstele- grafie in dienst trad. De directeur van het hoofdtelegraafkan- toor te Amsterdam, de heer H. W. L. Leur. iiad gemeend, dit feit niet geheel eu al on opgemerkt- te moeten laten voorbijgaan en op zijn uitnoodigiug kwamen Dinsdagavond een groot aantal vrouwelijke ambtenarèn, be nevens eenige mannelijke collega's in een dei- lokalen vau het hoofdbestuur bijeen. Vóór 25 jaar waren nog slechts enkele be trekkingen voor vrouwen toegankelijk, eu daarom vooral ook was 't een gewichtige gebeurtenis, die komst van de eerste telegra fiste thans zij® alleen op het hoofdkantoor der hoofdstad meer dan 160 dames werkzaam. In eens was het niet gegaan, dit toelaten van vrouwen tot de rijkstelegrafieZ. M. de Koning weigerde twee keer het daartoe strek kende koninklijke besluit te teekenen. De lieer Leur herinnerde hier aan dien avond nog eens, toen hij met een korte rede dit jubileum herdacht, waarbij hij er tevens op wees, dat thans bijna alle betrekkingen voor vrouwen toegankelijk zijn. (Tel.) Omtrent de verplaatsing van zes A'msterdamsche brieven bestellers meldt Het Volk nog de vol gende bijzonderheden De tekst van het ministerieel besluit van 14 November, waarbij de verplaatsing ge schiedde, luit aldus „De Minister van W., H en N., overwegende, dat de besteller Lamman op 1 October 1904 ten kantore van de Crediet- vereeniging zoo zichzelf als van de bestellers Eteinga, Hanekamp, Van Banen, Van de Weetering en Bergmans heeft kenbaar ge maakt, dat bij uiet-ontvaugst van een uajaars- fcoi van genoemde Vereeniging de correspon dentie van die inrichting niet meer zooals gebruikelijk was aan het loket van het kan toor, maar aan de voordeur vau het perceel, waarin genoemde vereeniging kantoor houdt, zou worden afgegeven dat genoemde bestellers mitsdien getracht hebben zich door bedreiging een geldelijk voordeel te verschaffen Geeien het advies van den directeur-gene raal der posterijen en telegrafie van 8 Nov. 1901. no. 21398; gelet op de Koninklijke besluiten van 6 Juni 1900, no. 101, 28 Februari 1902, uo. 34, 17 Jan. 1883. no. 8 en 25 Mei 1883, no. 6; heeft goedgevonden: aan ieder van de ge noemde bestellers ter zake een schorsing op te leggen van veertien dagen, ouder inhou ding van traktement. Verder werd nog aan de verplaatsten het volgende document, eveneens van 14 Novem ber gedateerd, uitgereikt De directeur-generaal, gezien do ministerieele beschikking van 14 dezer no. 3902, waarbij aan den brievenbe steller... een schorsing is opgelegd van veer tien dagen onder inhouding van traktement gelet op het Koninklijk besluit vau 6 Juni 1900 no. 101 verplaatst met ingang van 1 December 1904 den brivenbesteller... van Amsterdam naar..., zullende hij voor vermindering van jaarwedde met f 25 worden voorgedragen." Volledigheidshalve laten wij nog eens den letterlijken tekst volgen van het artikel 14 alinea a der insfeructiën voor de brievenbe steller 5, waarop de gestraften zich beroepen „Hij (de brievenbesteller) geeft bij de be stelling de brieven of andere stukken af aan de voordeur der woningen of steekt ze in de voor opneming daarvan bestemde bus." De gestraften verklaren zich aan geen be dreiging en evenmin aan cenig fooienvragen te hebben schuldig gemaakt. De Credietver- eeniging was gewoon aan de bestellers we gens hun onverplicht boven brengen dei* brie ven een vergoeding te geven. Deze vergoe ding, geheel iets anders dan een fooi, werd dat°jaar door de direotie der Credietvereeni- ging geweigerd met een beroep op het verbod van den directeur-generaal tot fooien-vragen. De besteller, die dat bescheid in ontvangst nam, zeide toen te vermoeden, dat de bestel lers nu ook zouden weigeren de brieven enz. voortaan boven te brengen. Toen de directeur van het postkantoor hun evenwel tegen het reglement in. gelastte de brieven wel boveu te brengen, gehoorzaamden zij. Men schrijft aan de N. R. Ct. Het vorige jaar is aan de machinefabriek van de Gebrs. Stork te Hengelo een nieuwe loonregeling ingevoerd, waarbij de werklie den meer dau tot toen het geval was, belang kregen bij den goeden gang van zaken ia de fabriek. De oude regeling was aldus; Alle arbeiders hebben een vast -urloon, dat voor alle werklieden werd vastgesteld, elk half jaar herzien eu, waar het kon, verhoogd. Men werkte echter op stuk, d. w. z. voor het ver vaardigen van elk stuk werd een bepaalde som betaald en de werkman verdiende in den tijd, dien hij daarvoor noodig had, liet daarvoor vastgestelde loon. Hoe vlugger hij werkte, hoe meer loon dus. Door deze rege ling had de werkman de zekerheid, dat zijn loon de strekking -ad te zijn. De hoofdfout dezer regeling was, dat door de voortduren de verbetering der werktuigen en fabrieks- iurichtangen de tarieven moesten dalen, om de loon er! der werklieden niet zóó te doen stijgen, dat een winstgevende voortbrenging onmogelijk was. Deze tariefverlagingen, die altijd in het directe voordeel der firma sche nen te zijn, brachten haar er toe een nieuwe regeling aan haar personeel voor te stellen. De uurloonen bleven bij deze regeling be staan als va6to grondslag voor de bclooning der werklieden. Maar bovendien ontvangen dezen een groot winstaandeel (in plaats van net stukgeld, dat, om in de bestaande ver houdingen niet fee zeer in te grijpen, gedeel telijk ieder kwartaal en voor de rest aan het einde des jaars wordt uitbetaald). Om den overgang gemakkelijk te maken, garandeer de de firma de eerste vijf jaar een minimum van f 42,000, zoolang de fabriek nog eenige winst maakte. Dit cijfer was ruim genomen, daar het stukgeld te voren hoogstens f 37000 bedroeg per jaar. zij, die op stukgeld wer ken. deelen elke drie maanden in dit winst aandeel naar verhouding van het ingelever de werk, zoodat de persoonlijke prikkel om bij grooter l>elcwaamheid en vlijt meer to verdienen, blijft bestaan. Wat er over is, wordt aan het einde des jaars onder alle werklieden verdeeld in verhouding van het verdiende loon. De tarieven dienen thans dus slechts nog als maatstaf vcor het toe te kennen winst aandeel. Wijziging in de tarieven brengt de firma dus geen geldelijk voordeel. De firma heeft deze wijziging echter bij de looncom- missies annhaugig gemaakt, omdat alle werk plaatsen naar billijke verhouding in die winst behooren te deelen, wat thans niet het geval is, daar iu de ver schillende afdeelingen de tarieven een 2eer ongeluk percent van het vaste uurloon als stukgeld aanwijzen (van 13£ tot 22 pet.). De eene greep arbeiders wordt dus boven de andere bevoordeeld. Verder moet er aan het einde des jaars een overschot zijn, omdat ook andere werklieden dan de stukgelders in de winst deelen. Dit was nu dit jaar niet het geval. Het winstaandeel was aan het einde van het boek jaar recd9 verdeeld, wat niet mocht voor de uiet-stukgelders. Do geheele wijziging be oogt dus niet anders, dan ten rechtvaardige verdeeling van de winst, over de verschillende werkplaatsen en een regeling, waarbij allen iets krijgen. Volgens de oude stukgeld regeling zou er f 50,000 overstnkgeld gemaakt zijn. De fir ma heeft nu besloten het winstaandeel dit jaar nog te brengen van f 42,000 op f 50000, een voordeel van f 8000 voor de werklieden. De werkstaking der glasbla zers. Naar de Tel. verneemt, was den glas blazers van „De Struisvogel" te Nieuwerkerk a/d. IJsel aangezegd, dat zij met de oude voinien tegen de oude loonsregeling liet werk kunnen beginnen. Gedurende de saking zijn zij, hoewel niet bij den Nederlandschen Glas- fa lazersbond aangesloten zijnde, door dien bond ondersteund. Zonder het hoofdbestuur van den bond te erkennen, willen zij daarom niet met werken 'beginnen en dus is een deputatie uit hen naar Delft gegaan, om het' advies van het hoofdbestuur in te win nen. Dit heeft den raad gegeven het werk nog niet te beginnen, omdat de andere patroons nog niet die voorwaarden hadden gesteld. Zelfverdediging? Voor het ge rechtshof te Arnhem werd Donderdag in hoo- ger behoep beliandeld dé zaak tegen G. A. Hieltjes, die in den nacht van 22 Juni na de kermis te 's Heerenberg twist kreeg met zekeren Damen. die hem den geheelen avond had achtervolgd, en dezen bij een wor steling met zijn eigen mes een doodelijjke wonde*, toebracht. De beklaagde, die verklaarde uit zelfver dediging te hebben gehandeld, was door de rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. De advocaat-generaal eischto met ver nietiging van dit vonnis veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf, terwijl de ver dediger, mr. R. J. de Visser, ontslag van rechtsvervolging pleitte. Een rijksveldwachter voor do rechtbank. Voor de rechtbank te 's Her togen bos t*fa heeft gisteren terecht ge staan do onbezoldigde Rijksveldwachter N. van den Bogaard, oud 26 jaar, geboren en wonende te Or then, gemeente 's Hertoge®- bosch, beschuldigd dat hij in den avond van 30 September jl. aan den Hoogen Steenweg aldaai twee personen met opzet ernstig met kogels heeft verwond, daarbij, handelende als ambtenaar in dienst en gebruik makende van bot hem ter uitoefening vau zijn ambt gegeven wapen. Het verhoor va.n den beklaagde en zestien getuigen duurde geruime» tijd aan. De be klaagde beweerde door de gebroeders Dietz aangevallen te zijn en gehandeld te hebben uit. zelfverdediging, toen hij zijn revolver trok en schoot. De getuigen verklaringen, door de Gebr. Dietz afgelegd, verschilden zoo zeer met die van du andere getuigen, dat de raadsman va® beklaagdé, mr. P. H. Loeff, aanleiding vond aan do rechtbank te verzoeken tegen hen eene instructie te openen in zake meineed, hen in voorloopige hechtenis te stellen en de behandeling van de strafzaak v. d. Boo gaard te schorsen tot de instructie tegen de gbbr. Dietz zou zijn gesloten. Nadat heb O. M. zich in deze homogeen had verklaard met mr. Loeff, ging de rechtbank in raad kamer. Na vrij langdurige beraadslaging in do rechtzaal teruggekeerd, gelastte zij de ge vraagde instructie, geav'n gen neming der gebr. Dietz en schorsing. De moord in d e S c h e v e n i n g- 9 c h e b o s c li j e s. Marius Brouwers, de verdachte vau den moord in de Schevening- sche boschjes. heeft dezer dagen nog eens zelf aau de justitie de plek aangewezen waar het misdrijf heeft plaats gehad en de plek waar even te voren een kindermeisje heeft, gezien dat hij door mevr. KriismanPot werd aan gesproken om hem naar den weg te vragen. Hij gaf op de plaats des miödrijfs nog eens liet verhaal van zijne handelingen op het noodlottige oogenblik. De moord iu de Schevening- sche bo sc lij es. Het Dagblad van Zi.id- Holland en 's Graveuhage bevat een brief, door Marius Brouwers uit Amerika aan een zijner onderwijzers gericht, en welwillend ter opname afgestaan. Het «blad is hiertoe overgegaan, omdat uit dien brief blijkt, dat de gedachtengang van Brouwers op 28 Januari 1904 niets abor- maals toonde. Het. naschrift vormt eon psy- chologisoh-raadsdachtige tegenstelling met de in de Boschjes bedreven daad immers daaruit, blijkt wel degelijk, dat de gedachte aan, en een zeker gevoel van medelijden niet zijn gestrafte voormalige mede-scholie ren hem vervulde. Platte, 28 Januari 1904. WelEdelein Heer! Volgens belofte heb ik mij aam de schrijf tafel gezet, om U.Edl. den zoo lang ver wachte brief te schrijven. Den 3en October zijn wij van uit Antwerpen niet do Vader land (Red Star Line) vertrokken on kwamen den 12en 's avonds 0111 9.j uur aan. Wij heli- beu stormachtig weer op zee gehad. Op de derde dag, ben ik een lieetje zeeziek geweest, maar dat. kwam, omdat het zoo stormachtig was. Deuzolfden nacht dat wij aankwamen, bleven wij in New-York en logeerden in een hotel dat- 22 verdiepingen hoog was. Do volgende dag gingen wij verder op neas met de trein. Dezen dag zijn wij door 5 tunnels gegaan. Wij hebben drie dagen en twee nach ten in ilea trein gezeten. Een nacht zijn wij in Siouse-City overgebleven. Het ds een «ugeloofelijk verschil of men in een Ilollaiulsclie trein zit of men zit in een Amorikaansche trein. Het zijn verba zend groote gevaarten, die Amerikaanscho locomotieven. Ik had altijd gedacht, dat do ]>rairie vlak was, maar het is niets dam een golvende vlakte; op de eene plaats erger dan op de andere. Ook had ik gedacht dat alles groen zou zijn, maar alles is bruin verbrand door de zon. Do prairie is slechts een korten tijd groen. Het. heeft hier al 54 graden Fahrenheit gevroren en de grond geheel met sneeuw bedekt. Toen ik pas hier was, kon ik niemand verstaandat komt door liet vreemd accent, maar nu ken ik bijna iedereen verstaan en antwoorden. Ik wen nu ook goed paardrijden, zoowel met als zonder saddle. Er is een groot verschil tus- schen een farm in Holland of hier. Ploegen, cultivateren, Baaien, graamaaien, enz. gaat allemaal met rijdende machines. Ook heeft men hier, do selfbinders; dat zijn machines, die de haver, millet., tarwe of wat men heeft, afsnijd, tot- bosjes maakt en vastbind. Wheat treshen gaat met stoom, evenzoo het eorns- hellen. Ik zal -nu maar eindigen, daar ik niet veel tijd moer heb. Doe s.v.p. ook <re groeten van mij aan de andere leeraars. Waarna ik met de meeste achting blijf UEdl. Dw. Dr. MARIUS BROUWERS. P.S. Wees s v p. zoo goed om de jongens die straf hebben, hun straf kwijt te schelden uit mijn naam, en groei ben van mij. MARIUS. De internationale o f f e o- tou>diefstal. In zake Bascherhoa en Vinkhuizen, verdacht van lxtrokkcn te zijn bij den internationalen diefstal van effecten, welke zaak thans te 's Graven hage geïn strueerd wordt, worden naar do Tel. meldt bijna dagelijks Amsterdamsche per sonen door den rechter van instructie ge hoord, zooals koffiehuis- en café-chant.uit houders, wissolagenteu en brateiilandsche agenten in fondsen. Tegen a.s. Maandag zijn thans eenige Am- sterdamsche bookmakers opgeroepen. Een waanzinnige. Sedert, eonigen tijd weid de Ringdijk bij Aalsmeer onveilig gemaakt, door zekeren Franken, die perso nen, die hij tegen kwam, mishandelde on die hier en daar met stoenen glazen inwierp. Donderdagavond liep hij naar Hoofddorp, ge wapend met een langen stok, en begaf zich naar het Raadhuis, waar hij vroeg den bur gemeester te spreken. Inmiddels maakte hij zioh' weder aan mishandeling schuldig. Daar na is hij van 't gemeentchu.s weggeloopen, doch do politie zette hom na eu bracht licin weder naar het Raadhuis voor den burge meester. De man stelde zich aan als een ra zende. zoodat spoedig bleek, dat men met een krankzinnige te doen had. Hij is dan ook naar Meerenberg getransporteerd De nian heeft reeds vier jaar in 't krankzinnigonge sfeioht te Zutphen gezeten. Levend verbrand. Toen giste renmorgen zekere vrouw L. te Almelo naar de haven ging, om turf to halen, liet zij hare beide kinderen, waaronder een van vier jaar. zonder toezicht thuis eu sloot de deur. De vierjarige dreumes was op een verwarm de stoof gezeten. Door. onbekende oorzaak vatten de kleertjes vlam en daarbij bekwam de kleine hevige brandwonden, zoodot, toen de vrouw terug kwam, liet kind reeds overle den was. Omtrent li e t droevige o n g c- 1 u k, dat Donderdagmiddag op do houtwerf der firma Jacob Vrieseuclorp ór. Zoouen aan den 's Gravendeelschen dijlc te Dordrecht plaats had, deelt do ,,D. Ct." nog het volgen de mee: Een ploeg werk lieden waa bezig niet hel losreu van planken en schroten uit het aan die werf liggende stoomschip „Betha", welke op den wal werden opgestapohl. Vermoede lijk door de gladheid van het geschaafde hout geraakte oen deel van een stapel in bo weging en schoof omlaag, met het gevolg dat de massa terecht kwam op den 21-jarigen Bartus Johannes de Groot, wonende Stoor straat no. 2 te Dordrecht, en den 26-jarigen Teun is Visser, woonachtig te 's Gravendeel. Terstond snelden een aantal andere werk lieden tor hulp om Hüuue kameraden uit hun ne bcnaide positie le verlossen. Visser had oogenscliijnlijk slechts eenige lichte kwetsu ren en schrammen bekomen, maar do toe stand van De Groot liet zich al dadelijk ern stig aanzien, roden waarom hij por vigelanlc naar het ziekenhuis werd vervoerd. Op weg daarheen blies hij den laatste» adem uit vermoedelijk was hem de b-orstkas ingedrukt Zijn lijk is vervolgen? |>er brancard vnn hel ziekenhuis naar de echtelijke woning overge bracht-. De ongelukkige laat eon wedmvo met een- kindje achter. Volgens verklaring van Vi? er is het ge beurde niet aan schuld urn andoren te wijten Verpletterd De zoon van den landbouwer D. J. M. te Wezepe, te <31 st. had gisterenmorgen het ongeluk met kar en paard ten onderste boven te vallen, waarbij hem de slapen werden ingedrukt en de dood onmiddellijk intrad. Uit het raam gevallen. Een dienstbode te Rossum. gom. Woerselo (O), had hel. ongeluk bij l»et. glazonwassohen te vallen uit een raam der tweede verdieping. Zij overleed weldra aan de bekomen verwon dingen. Overreden. Te Dinteloord (Nbr.) is gisterenmiddag eon. tienjarig jongetje door een vrachtwagen overreden. De wielen gin gen liet kind over het hoofd, zoodat het on middellijk een lijk wvis. Een stoom k orenmiolcn af gebrand. To Drumpt is door een gebrek aan oen pctroleummotor brand uitgebroken in den korenmolen, die, daar de spuit geen water kon geven, binnen het uur geheel uit brandde, benevens de aan dien molen gren- zeden uitbouw. De molenaar H. Bol, was pas eenige weken in zijn nieuw bedrijf, dat hij voor 12 jaren gehuurd had. De eigenaar van den molen heeft deze op beurspolis verzekerd. Aan den grond geraakt. Giste renmorgen is te Amsterdam liet Nederland- sohe stoomschip „Alstcr", met stukgoederen van Hamburg, bij het Koningsdok ten ge volge van den mist aan den grond gevaren. Het schip heeft oogenschijnlijk geen schade bekomen. Nadat- liet schip gelicht wws, is liet. <l«»or een sleepboot van Gebr. Goedkoop vlot ge bracht en naar de Handelskade vertrokken. Hoe,droevig hot gesteld is met sommige arme drommels, die mot het geven van muzieklessen den kost moeten verdienen, blijkt uit de volgende ad vertentie in het N. v. d. D.A. één gulden per maand twee leasen per week leert men uitstekend goed piano, viool, orgel, zang en blaasinstrumenten. Adres enz. Eene zonderlinge. Eenigen tijd geleden werd zoo schrijft men aan de N. R. Ct. vermeld het overlijden van een zonderlinge vrouw te Woudsend, die onge veer f 10,000 zou hebben nagelaten. De grootte der geldsom schijnt overdreven. Doch hiervan kan het volgeiide worden mee gedeeld Do eenige zoon vond in een trommeltje een bankbiljet van duizend gulden en ging hiermede naar een bakker en liet bet zien „Kijk eens wat een aardig prentje ik heb ge vonden „Kerel, dat is een bankje van duizend!" Tableau. De overleden vrouw had in haar bed een ham liggen, waarvan zij onder het te bedi liggen af en toe een brokje afsneed. Als pro visie zijn gevondeu o. a. 300 eieren, 9000 tur ven en allerlei lekkernijen in groote hoeveel heden. De vrouw werd vroeger bedeeld, totdat plotseling uitkwam, dat zij aan een notabel persoon f 4000 geleend had. Deze persoon heeft dan ook van den burgemeester, naar men zegt een glooiende» uitbrander gehad, omdat hij jaren lang dit had stilgehouden. Sint -Maarten iu de provin cie Groningen. Men schrijft uit Omme- landerwijk aan de Vecndammer Courant Smit-Martinus Bisschop Roem van allo landen Dat wie hier mifc lichchies loopen Is veur ons gijn schande. Mijn vader heeft gezegd, Dat ik zoo goed kan leeren, Mijn sabel aan mijn zij Mijn degen in de recliterhand Zoo striid ik voor mijn vaderland. Wonderlijke poëzie toch, die volkspoëzie! De eerste 4 regels staan iu geenrlei verband met de twee daaropvolgende en tusschen detzc cu de laatste 3 evenmin een spoor van velband to ontdekken. Daarom bekommeren zich echter de kleine „Sunt-Meertenloopers" in 't geheel niet. Bij geheele ritsen volgen ze op elkaar, schuifelen achter elkaar aan en ruiken oijna waar 't. wat geeft. En zij zij;n zoo gauw tevreden, en ze vinden 't zoo heer lijk ieta te krijgen. Wat est kregen, Inderk? Twij centen, jong, twij centen T Mooi zoo geef maor op, ier in 't puutje. En nou naer dij gie rige lang© daor, 't zei wel nik3 geven, maor 'k wil 't porbijern. Inderk er op af, belt- form aan en begint: Sunt Sunt Meerten, Koien droagen steorten Maar verder komt hij niet, daar een stom door do ijzeren raampjes der deur heen te kennen geeft, dat ze „niet geven". „Ver rek", snauwt Inderk, ,,'k wol da je..." „01 die stille", roept zijn makker, die uit de verte hot totaal gemis aan succes vau zijn vriend aanschouwt, „moust niks zeggen, ze binnen 't zulf neudig, jong". Hartelijk gelach van Inderk, die echter niet1 laten kan, al schel dend nog een hartgrondige verwensching aan 't adres der „niets-gevers" af te steken. Met nieuwen moed gaan de vrienden verder om hun geluk elders te beproeven. En straks worden do oenten geteld en gedeeld en ze hebben weer n heerlijken avond gehad en als ze dan eindlijk zijn ingeslapen, de klei nen, dan zien ze in hun droomen de lichtjes nog eens weer gloren en een enkele herhaalt1 nog eens zachtjes: Sunt, Suut-Meerten. „Passende'*' gechenken. Te Eiberge» heeft de doodgraver zijn 50-jarig jubileum als zoodanig gevierd. Do berichtgever voegl. er bij, dait men den jubilaris met „passende" geschenken heeft vereerd „Proefdier" uit vrijen wil. In een tier Anirterdamsehe bladen komt de volgende advertentie voor: „Iemand, 31 jaar oud, stolt zijn lichaam beschikbaar voor proefnemingen van welken aard ook, onder nader te bepalen conditiën". Echt twintigsle- eeuwsch Bon eigenaardige vangst deed dezer dagen e;n motselaar in de Zandstraat te Culeniborg. Terwijl hij en zijn zoons boren op den zolder aan het werk waren, hoorden zij plotseling in liet achterhuis een vreeselijk leven. Zij gingen kijken en tot hun groote verwondering zagen zij dat de levenmaker was. een haa» Natuurlijk werd dadelijk jacht gemaakt op liet dier, dat. de gang en zelfs de huiskamer invluchtte, doch eindelijk word afgemaakt. Dat zulk een schuwo lang oor in de stad en dan nog wol in huis wordt buitgemaakt zegt do N. Arnh. Ct. ge beurt zeker hoogst zelden. Een w a 1 v is o h Door vlettcriieden i? heden aan het strand te Huisduinen een doode walvisoh aangebracht, die door hen in zeo drijvende gevonden en op sleeptouw ge nomen was. Misschien is dït wel hetzelfde cremplaar, dat, volgens rapport van den ge zagvoerder der sleeplioot. „Wodan" deser da gen dwars van TJmuiden werd ontmoet. School- en Kerknieuws. Examens Wiskunde, K I, Al.'O. 's-Gravenhage17 Nov. Ongeroepen en geslaagd 2 candidAten, n. 1. mei. W. C. Kerlen, uit Amsterdam, en de heer A. C. va» Braam Houck»ee«t, uit Don Haag. Examens Wiskunde, L O., aru 65. 's-Gravenhage 17 Nov. Opgeroepen en opgekomen 3 candid&ten. Afgewezen 2. Geslaagd de heer A. Franse, uit Rotterdam. Nog geslaagd op 16 Nov. W. J. Roodenburg, uit Rotterdam. aHet najaarscongres van de Nederland- scho Vereeniging voor psychiatrie en neuro logie zal te Utredhfe op Woensdag 23 en Don derdag 24 van deze maand worden gehouden. Op den eersten dag zullen verschillend© rappoiten worden uitgebracht, o. a. der exa men-commissies, en zal het b^tuiir racdedec- lingen doen in z:ike het international© con gres voor psychiatrie en neurologie en zullen

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3