BINNENLAND. familie, die eeu bruiloftsfeest vierde, uitge moord. Gedood zijn 18 personen waaronder twee Turken. Tal van personen zijn gewond. Zuid-Afrika De uitvaart van president Kruger. Bij aankomst van de Batavier VI te Kaap stad, werd do rouwkamer bezocht door den lieer Hofmeijer, president van het hulai- gingseamité, en de generaals Botha en Brand. IX? kist werd vervolgens naar de ..Huguenot Memorial Hall'' gedragen, waar het stoffe lijk overschot tot 7 December zal blijven. Dien dag wordt er in <fe Hollandsche kerk een plechtige lijkdienst gehouden, waarna de rouwtrein naar Pretoria zal vertrokken. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog ajn de volgende berichten Tokio1 Dec. Het keizerlijke hoofdkwar tier berichtHet belegeringsleger begon hot bombardement- tegen den 203 meters hoo- gen heuvel met het aanbreken van den dag van 30 November. Verscheidene aanvallen werden gedaan vóór vier uur 's namiddags, die tengevolge van den hardnekkige» tegen stand van den vijand mislukten. Om vijf uur 's namiddags rukte onze strijdmacht op tegen de stelling aan do zuidoostelijke zijde van den heuvel. In een \erwoede aanval kwam men tot op dertig meter van den top Om zeven uur werd met versterkingen eon nieuwe aanval gedaan; de top werd bereikt en bezet Onze strijdmacht, die tegen het noordoos telijkc gedeelte opereerde, chargeerde even eens en om acht uur viel het geheele fort op den top van den heuvel in onze handen. Do Russen lieten hunne lijken op de oost zijde van den heuvel achter, maar wij had den geen tijd om daarnaar onderzoeken te doen. Tokio, 1 Dcc Een officieel telegram beves tigt, dat de Japanners gisteren avond om S uur dón top van den berg van 203 meter heb ben bezet. De Russen lieten hoopen lijkeu achter op de oostelijke helling. Tokio, 1 Dcc. Een telegram uit het- Japan sche hoofdkwartier voor Port Arthur meldt dat luitenant-generaal Thuckiya gewond is en dat generaal Nakamoera. de aanvoerder van de Japansche zwaardvechters, die vel leden Zondag de verdedigingswerken van Port Arthur aanvielen, aan beide beenen is gekwetst. Ttjifoe, 2 Dec. (Telegraph). De aanval op den 203 meter hoogen heuvel berokkende zwaar verlies aan de eerste divisie van de Japansche bestormers. Gelijktijdig met deze rukten de 9ó en de 1 le divisie vooruit en be dreigden de forten Erloeng en Kik wan Men bericht, dat in de laatste 24 uren de verliezen van de Japanners waren 15,000 man. Men zegt. dat do aanvallen zullen voortduren tot den lOen December. Dan hoopt men de verovering van Port Arthur voltooid te hebben Do drie forten Songsjoen. Erloeng en Kik wan, waarvan in de berichten over den strijd om Port-Arthur in do laatste dagen steeds sprake is, liggen in het voorgebergte-van den keten der D raken bergen j la I K.M. voor den kam dezer bergen. De 203 meter hooge heuvel, die door do Japanners bemachtigd is, ligt volgens sommigen voor hot front van dezen fortenketeu. Anderen zeggen, dat het fort- Erloeng op den top van dezen berg ge legen is. Met do verovering van dezen berg zou dus de bres in den keten van de Draken berg-forten geslagen zijn. waarom zoo lang ge streden heeft. In ieder geval hebben nu de Ja panners nu cene domincerende stelling in hunne macht, van waar zij de nabijgelegen forten en de geheele haven van Port-Arthur onder vuur kunnen nemen. Over de bestorming bericht Bennet Bur leigh, do correspondent van de Daily Tele graph, uit Tsjifoc, dat de belegeraars ditmaal in den noordwestelijken, hóek van de verde diging 'n do nabijheid van Erloengsjan mij non hebben laten springen en daardoor do hoofdgrachten hebben gevuld. Ook is nog een van de kloine Kikwan-forton aangetast. In de daarop volgende grootc bestorming en al- gemeeno worsteling moeten de Japanners in ééu uur 4000 doodon op de plaats hebben gelaten. ilotkden, 30 Nor (Russisch Telegraaf- agentschap). Do Japanners zijn, ondanks hunne voortreffelijk aangelegde loopgraven, naar liet schijnt voortdurend teruggegaan in zuidoostelijke richting. Tokio, 1 Dec. Eeu telegram uit het- Ja pansoho hoofdkwartier in Mandsjocrijc van 29 Nov. vermeldt verschillende kleine scher mutselingen, waarin do Japannors steeds de aanvallen van de Russen afsloegen. De Ja pansche troepen brachten der Russische in fanterie, die zich ten noorden van Sjentsoe- lin vertoonde, eonige verliezen toe. De tot het aan vullingseskader bohoorende torpedojager Prontadtelm is bij mist en storm weer op de klippen bij O nessant geloopcn Het schip heeft de haven van Brest kunnen bereik an en is daar gedokt, maar de romp is zoo zwaar beschadigd, dat men het mogei.vk acht, dat het schip ontmanteld zal worden. De Russische kruiser Dnieper en twee tor pedo's, die to Cherbourg voor herstellingen waren binncngeloopen, hebben Dinsdagavond hun tocht voortgezet-. Volgens een bericht uit Suez aan de Daily Express zal de eerstvolgende haven dooi' hot Russische eskader onder aanvoering van ad miraal Felkersham. aan te doen, Dji booti zijn. Drie stoomjachten zijn gehuurd, om den weg door het eskader te volgen, te ver kennen. Volgens een bericht uit Sjanghai hooft eeno Japansche flottille torpedojagers van 15 boo ten, door drie kruisers vergezeld, Saseho ver laten, met verzegelde orders koers zettende naar het zuiden. De toebereidselen tot deze expeditie van de torpedo-flottille, die onder commando van admiraal Uriu staat, werden streng geheim gehouden, maar het vertrek van eene zoo aanzienlijke strijdmacht ter z:e kon toch mocielijk onbekend blijven, ofschoon de sche pen niet gezamenlijk, maar in groepen van twee. de naven verlaten hebben. In mari tieme kringen is men van meening. dat het doel van deze expeditie is het Russische Oost- zee-eskader, wanneer het Ooet-Arië nadert. tegemoot- te varen en het in den Maleisehen archipel op te wachten om het te overvallen. Ascanio Bascunan, de Clii leen sche minis ter van oorlog, heeft gisteren verklaard dat er geen schip van 's lands zeemacht verkocht was. De regeering zou echter een bod voor enkele schepen aannemen, wanneer voldoen de waarborgen werden ge geven aangaande de onzijdigheid van den kooper. Aan het Japansche consulaat te Weenen melden zich, volgens oen bericht aan de Frank f. Ztg., dagelijks troepen Russische de serteurs aan met het verzoek in het Japan se lie leger te werden opgenomen. Een cor respondent van de Daily Telegraph spreekt Va-u Kol voor een betere bezoldiging der slechts van één troep clie zijne diensten is des sail oofden, een uitgave van 2 mïllioen komen aanbieden, maar nul op liet- rekest de misstanden bij de suikerindustrie. Na repliek van den heer Van Kol en den Minister, wordt onderafdeeling 38 goedgekeurd Bij onder-afdeeling 39 (Europeesch Be stuur) dringt de heer Helsdingen aan op verhooging der salarissen van de residents klerken Bij onder-afdeeling 41 (Inlandsch Bestuur) dringt de heer VanKol aan op betere ver deeling der tractement-cn. Thans wordt de een te hoog, een ander te laag betaald. Spr. bepleit een betere bezoldiging der dessalioof- den, dei' assistent-wedono's en der regenten op Ambon. De Minister wijst er op dat de Na repliek van den lieer Van Kol, ves tigt de heer Van V 1 ij m e n de aandacht op een wet in 1885 in Noorwegen tot stand gekomen, waarbij de lepra-lijders worden ge dwongen geïsoleerd te leven ook in hun hui zen, op straffe van verpleging in gestichten. De resultaten waren in Noorwegen uitste kend. troepen te zijn geweest, waar de directeur van gemeentewerken, de heer- G. J. de Jongh destijds officier bij de genie, hem had leeren kennen als een uitnemend bouwkundige van buitengewone bekwaamheden. Als bouwkundige was de heer Struyk de ontwerper en uitvoerder van vele groote wer ken, die als zoovele bewijzen dienen, van De Minister meent, dat dergelijke be- zijne kunde. Zoo mogen genoemd worden de I,'..„,,11.-,» 1.fivorr^litci ViernmorL-t lol, 7.iotftrilliilo tio)l gekregen heeft-. Allerlei Het plan voor het maken van een spoorwegtunnel onder de Linden te Berlijn door, waarover zooveel te doen is geweest, is thans door den Keizer en de gemeentelijke overheid goedoeikevrd, vHet gebruik van de telegraaf zonder draad neemt in België sterk toe. Van 15 Maart tot 1 October zijn 1323 bijzondere telegrammen lusschen den poet van Nieuw- poort en de Belgische pakketbooten van de lij»i Oostende Dover gewisseld). vHet comité van de magazijnarbeiders in de glasn ij verheid van Charleroi heeft be sloten in geen onderhandelingen met de pa troons meer te treden en de staking tot 1 Mei voort te zetten. Het comité beweert 300,000 frs. aan ondersteuning uit het bui tenland te hebben gekregen. Het bedrag van het tot dusver verbeurde loon wordt op 11 millioen frs. geschat. Tengevolge va,» het- stilstaan van de glasblazerijnem, wordt- ook de crisis in de steenkoolnijverhoid ver scherpt. vGisteren is te -B'uenos-Ayres eene algemeene werkstaking begonnen. Er deed zich geen enkel ernstig incident voor. vTe Marseille drongen drie inbrekers den grootste» juwelierswinkel der stad bin nen. Door middel van eeu ladder wisten zij zich toegang te verschaffen tot een kamer op een der bovenverdiepingen gelegen, waar zij vervolgens een gat in den vloer zaagden om zich daardoor langs een touw naar bene den te laten zakken. In den winkel gekomen, openden zij de deur van eeai der brand k Lui zonwaarin een groote voorraad diamant was geborgen, doeli brachten daardoor een electrische schel in beweging, waarvan een verklikker de op de tweede verdieping slapende firmanten waar schuwde. Deze telephoneerden in allerijl naai de politie, die weldra het gebouw had om singeld en daarbinnen een onderzoek instelde. De inbrekers hadden geen kans gezien om vlug genoeg te ontkomen en werden in het magazijn gearresteerd. In de brandkast lag voor eene waarde van SOO.OOO francs aan goud en diamant opgestapeld. vTe Elbcrfcld! werden uit een fabriek iu de laatste avonden herhaaldelijk steenen geslingerd naar de rijtuigen van den han genden spoor aldaar. De directie loofde 500 Mk. uit vooa- dengeen die den dader aan wees. Deze is intusschen op heeterdaad be trapt Het is een arbeider, genaamd Wasko- wiaJc. VDe sneeuw heeft te Madrid talrijke ongelukken veroorzaakt. Vele telegraaflijnen zijn gestremd. In geheel Spanje woeden hevige sneeuwstormen. De Koning, de over heden en de dagbladen laten aalmoezen aan de armen uitreiken. In Valencia zijn de havenwerken gedeeltelijk door een orkaan vernield. Op verschillende plaatsen zijn over stroomingen voorgekomen. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 1 December De Voorzitter opent te 10.15 de vergade ring. Daar niet genoeg leden aanwezig zijn, wordt de vergadering verdaagd tot 10j,! uur Op dat uur wordt de vergadering her opend en voortgegaan met de bcha-ndeling der Indische Begrooting en wel over de IVe afdeeling (binnenlandsch be stuur). De heer V a u Kol wijst opnieuw op de openbare vciliglieid op Java, waarin nog stecdgeen verbetering is gekomen. Geldgebrek 19 ook oorzaak, dat niets ge daan wordt voor den onvoldoenden toestand van den particulieren landbouw. Spr. treedt daarna in beschouwingen over do toestanden dei' suiker-industrie. Spr. is geen tegenstander van de particuliere suiker industrie, maar komt op tegen de misbruiken die daarbij voorkomen. Reeds vroeger wees hij daarop, ook in zijn boek over de koloniën Maar de ondernemers noemden zijn aan klacht tendentieus en lasterlijk. Intusschen, Spr.'s aanklacht is waar gemaakt door fei ten van misbruiken door anderen medege deeld. Daarom had Spr. gaarne een. enquête gewensebt over don invloed van de particu liere suiker-industrie op de levensbelangen van de inlanders. De heer Fook wijst ook op de publieke onveiligheid op Java, een gevolg van de on gunstige economischen toestand der inland- sche bevolking en vooral van de eigenaardige positie van do mlandsche hoofden en hun in vloed op de particuliere landerijen. Spreker hoopt dat het toegezegde overleg met, de Indische regeering. spoedig tot verbetering zal leiden. De Minister van Koloniën wijst er op dat na het verschijnen van het Kolo niaal Verslag de publieke veiligheid op Java is verbeterd Vooral nam de veiligheid toe na do reorganisatie van de politie en namen bijv. de diefstallen af. Wat de suikerindustrie aangaat tegen een euquêto als door den heer Van Kol word ge- wenscht, zou geen bezwaar bestaan, wanneer dit onderzoek zou zijn openbaar en onpar tijdig. Maar de minister acht de enquête onnoo- dig, hangende hot onderzoek der welvaart commissie waarbij ook het liebt zal vallen op goheel op zich te nemen noodig achtte. Dat- is een bedenkelijk bedrag met het oog op den financieelen toestand. Intusschen, een onderzoek wordt te dezer zake ingesteld, dat de minister eerst wil afwachten. De onderafdeelingen 4156 worden goed gekeurd-, zoomede de geheele IVe afdeeling. Bij de Ve afdeeling (Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid) wijst de heer Ter Laan bij onderafdeeling 58 (Europeesch onderwijs) er op, dat voor dit onderwijs f 3.262.627 wordt uitgegeven, terwijl aan het inlandsch onder- wijs slechts f 1.779.623 wordt besteed. In dit j verband vestigt Spr. de aandacht- op de wan verhouding lussehen dc militaire- on onder wijsuitgaven. Spr. bepleit kostelooze toelating van leer lingen bij liet Lager cn het Middelbaar On derwijs. Aan liet Middelbaar Onderwijs wordt thans deelgenomen door 997 leerlingen, waar van slechts 98 kosteloos onderwijs genieten. Een andere dringende maatregel is gced voorbereidend onderwijs, zonder hetwelk het lager onderwijs niet vruchtbaar kan worden en bepleit oprichting va-n kweekscholen, o. a. van één te Batavia, terwijl hij aandringt op de verbetering van dc i/osilie der onderwijzers 3e Jslasse zonder hoofdakte. De Minister van Koloniën belooft dc regeling, die ten aanzien van de koste looze toelating cjp scholen in Indië bestaat, eens le zullen laten nagaan in verband met de bepalingen, die te dien opzichte in Neder land gelden. Wat het voorbereidend onderwijs aangaat, daaraan kan de Minister met het oog op den financieelen toestand niet beginnen. Na repliek wordt onderafdeeling 58 goed gekeurd. Bij onderafdieeiling 59 (Inlandsch onder wijs) verklaart de heer Ter Laan niet te begrijpen, waarom de minister vooralsnog de oprichting van speciale meisjesscholen niet noodig acht. Spr bepleit voorts vermeerde ring van het aantal mlandsche onderwijzers en een betere, scherpere inspectie op de in- landsehe scholen. Do heer De Visser wijst er op, dat in de toekontst oen zendeling en r.-kath, gees telijke zonder akte ook liet onder-wijs zal kunnen leiden van gesubsidieerde particu liere inlandisohe scholen Dat is een uitzon dering cp de bestaande voorwaarden, waarbij voor do onderwijskrachten, een akte werd vereisoht, Spr. wenscht nu dat die gunstige uitzondering osik van toepassing zal worden verklaard op de hulppredikers De Minister van Koloniën ant woordt, dat de bedoeling niet was de hulp predikers uit- te sluiten. De Minister herinnert er aan, dat hij on middellijk bij zijn optreden de qua-estie van inlandsch onderwijs van gouverneimentswege onder de oogen heeft, gezien. Er wordt dan ook thans een proef in die richting genomen, Wat de meisjesscholen aangaat, de Indi sche regeering oordeelde, dat aan de oprich ting van zoodanige scholen voor inlandsche meisjes geen behoefte bestond. Die behoefte zal eerst bestaan, wanneer de mannen tot groote ontwikkeling zijn gelcomen. Boven dien zijn de meisjes niet- uitgesloten van de gouverncmentsscholenal maken ze er niet veel gebruik van- Na repliek wordt onderafdeeling 59 goed gekeurd. Bij onderafdeeling 60 (Kunsten en Weten schappen) klaagt de heer Van Kol over verwaa-rlooziag ook op dit gebied. Het prach tige monument, de Boro Boed'or, een juweel van Hradóesohe bouwkunst, dreigt in verval te geraken. Spr. reept, de medewerking der Regecring in oan dit verval te voorkomen, door dezen tempel te overdekken, waarmede f 135.000 gemoeid aal zijn. De Minister verklaart geneigd te zijn verder verval van dit monument door het nemen van maatregelen, te willen voorkomen. Maar het denkbeeld van overkapping wordt door deskundigen uit «esthetisch oogpunt verwerpelijk geacht. Onderafdeelingen 60—63 worden goedge keurd. Bij onderafdeeling 64 (Armwezen) iJaagt de heer Melcbers over te geringe waar deering van de zijde der Regeering voor de inrichten# tot bevordering van het christe lijke leven en onderling hulpbetoon van den heer v d. Steur te Magcla-ng. Spr. wijst op het gewicht van dezen arbeid, ter bestrijding van het toenemende pauperisme. De heer V an Bylandt dankt voor den steun van den vorigen spreker voor de in richting van den heer v. d. Steur. Maar de eisch is niet billijk dat de Regeering voor al die kinderen zou moeten zorgen. De Minister waardeert zeer den arbeid van dén heer Van der Steur, heeft eerbied1 voor diens werkzaamheid. Maar hij, móet. cenigc keur aanleggen bij dé opneming dei- kinderen niet aankweeken het kunstmatig maken van Europeanen*. Onderafdeeling 64 wordt goedgekeurd. Bij onderafdeeling 65 (geneeskundige dienst) dringt do heer Van Kol opnieuw aan op uitbreiding van het aantal dokters- djawa's en op maatregelen tot bestrijding der wormziekte, lepra. adenoïde-vegetatie9 en malaria. Do Minister was en is dezo laatste meening ook toegedaan, vooral omdat hij daarin een prikkel ziet voor particulieren om zieken-inrichtingen te stichten. Een sub sidie-regeling voor particuliere zieken-in rich tingen wordt in Indië voorbereid en dc mi nister verwacht spoedig oor. conoept-regeling. Het aantal civiele geneeeheeren in Indië is zeker te klein voor do behandeling van de inlandsche zieke bevolking. Maar het gaat toch niet aan om den Staat tot plicht tc stellen die zickon-verzorging palingen moeilijk in Indië zullen kunnen worden nagevolgd, met het oog op het kli maat en den aard van de bevolking. Toch belooft de minister overweging. Onderafdeeling 6567 wordt goedgekeurd. Bij art. 68 (tin) bespreekt de heer Van K o 1 de werkwijs» bij de gouvernement s- tinmijnen op Banka, die wel goedkoop, maar z. i. onbillijk is tegenover de arbeiders. Spr. wees op velschillende misstanden, als gevolg waarvan de arbeiders in slechte conditie ko men. De Minister van Koloniën deelt mede te dezer zake een rapport van dr. Win kler te hebben ontvangen. Hij heeft ze vluchtig gelezen, maar kan toch wel zeggen, dat <.e voeding en gezond heid goed wordt geacht. Dé minister kon tot zijn leedwezen nog niet meedeelen den uitslag van het overleg met den chef van het mijnwezen over de misstanden. Door een onderhoud met een vertegenwoordiger van de Billetonmaatchap- pij met den minister is het overleg vertraagd. DU onderhoud toch was aanleiding dat de minister dc Indische regeling vroeg de in- winning op Billiton na te gaan, van gelijke exploitatie zoo mogelijk op Banka toe te pas sen. Onderafdeeling 68/79 wordt goedgekeurd. Bij onderafdeeling 80 (koffie) dringt de heer Van Limburg Stirum aan op maatregelen om de gouvernemenfs-koffie-cul- tuur voor verderen achteruitgang te behoe den, De heer Cremer schrijft de wisseling van inrichten in zake de koffiecultuur toe aan moeielijkhcdd om die cultuur op te hef fen. De Minister achtte de oorzaak van den achteruitgang gelegen in de verminderd.» op brengsten en de vallende prijzen. Gepleegd overleg met <1 -:i gouverneur-generaal Van Heutsz en het lid van den Raad van Indië de Jager heeft de minister niet overtuigd dat van het contractienstelse 1 geheel moet worden afgezien. Gewijzigd kan 't misschien toegepast worden, maar ook dan nog gelooft de minis ter dat de achteruitgang der koffiecultuur niet te stuiten zal zijn. Het aantal geschikte gronden is namelijk onvoldoende. Vroeger werden te veel gronden uitgegeven. Tram migrate op Java althans naar do hooge berg streken is den minister ontraden. Na repliek wordt onderafdeeling 8082 goedgekeurd. Heden te 10 uur voortzetting. Woensdag a-s. wordt de nominatie voor een lid van de Rekenkamer opgemaakt. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 2 De cember 1904, bevat dc volgendie Koninklijke besluiten op non-activiteit gesteld de 1ste luitenant- kwartiermeester H. Ankersmit op verzoek eervol ontslagen uit zijn be trekking tot de landmacht de reserve-tweede- luitenant J. ten Napel van het 8ste regi ment infanterie benoemd tot tijdelijk officier van gezond heid 2e klasse bij liet O. I. leger G. W. TJijtenlioudt, arts; benoemd tot burgemeester der gemeente Eindhoven P. H. van Mens tot burgemeester der gemeente Balgoy \NJ. G. de Bruyn, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente 3S' negen F. M. A. van Schaeok Mathon lot burgemeester der gemeente Gameren J. de Ridder, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Medemblik B. Baggerman van Houwemnge tot burgemeester der gemeente Worm er L. Rempt, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Uric jhr. A. H. P. K. van Suohtelen van de Haare, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Montfoort J. F. B. van Hasselt Woensdag had door dó leden, der hof houding een jachtpartij plaats, waarvoor ook waren overgekomen die opperkamerheer Van Hardenbroek en de kamerheer Pabsfc, Het koninklijk echtpaar bracht des mid dags een bezoek aan het jachtterrein te Vaos- sen alwaar het dejeuner werd gebruikt iu een tent, welke geplaatst was in het veld genaamd ,,de Eendenkooi. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren middag vergezeld van do hofdame baronesse Van Ittersum, een bezoek aan den Groeten of Koninklijken bazar der firma D. Boer en Zoon in de Zeestraat te 's Graven- li age. De Vorstin van Bentheim-Steinfurt, die eenigen tijd ten paleize van H. M. de Koningin-Moeder komt logeeren wordt, mor gen in Den Haag verwacht. Eone nieuwe pensioenrege ling. Naar men verneemt zal weldra aan de Staten-Generaal ter overweging worden aangeboden een ontwerp vau wet, houdende bepalingen nopens de vergelding met pensi oen van diensten, bewezen door personen in dienst vau ambtenaren, die du-i ook burger lijke diensten aan den Staat bewijzen en wier wedde of belooning mede, zij het dan ook zij delings, uit 's Rijks schatkist wordt voldaan. *-De heer W. P. A. Mutsaers te Tilburg, lid der Tweede Kamer voor het hoofdkies- district Waalwijk, heeft officieel in een schrij ven aan dc R. K. Kiesvereeniging kennis ge geven, dat hij in 1905 geen nieuw mandaat meer zal aanvaarden, Bij beschikking van den minister van Waterstaat is de adjunct-ingenieur van den rijkswaterstaat, F. L. Schlingemann, met in gang van 1 dezer, verplaatst van Ommen naar Zwolle. Jubilea. Te Rotterdam herdacht gisteren een verdienstelijk hoofdambtenaar der gemeente, de lieer C. J. Struyk, hoofd inspecteur over het bouwen, den dag dat hij vóór 25 jaren in gemeentedienst trad als bouwkundige bij plaatselijke werken, na voor af burgerlijk opzichter bij het' korps genie- overdekte Vischmarkt, het Ziekenhuis aan de Van Oldenbarneveldtstraat, de overbrug ging van het Plan C, liet derde drijvend j droogdok, het woonhuis van den directeur van gemeentewerken aan de Oosterkade, de nieuwe Leuvebrug enz. enz., terwijl met bij zondere vergunning van B. en W. de heer j Struyk tevens cle ontwerper was van een drijvend droogdok voor de Portugeesohe re geer iug, welk dok onder zij,n toezicht gebouwd werd op de werf van F. Kloos aan den* Kin derdijk. Ofschoon bij| verzocht had dat men den dag onopgemerkt zou laten voorbijgaan en hijzelf uitstedig was, gewerd hem toch menig blijk van belangstelling. Ook de hoofd-inspecteur van politie, P. J. BOngaards, chef van den administratieven dienst herdacht zijn zilveren ambtsjubileum. Hij ontving fraaie geschenken van collega's en agenten en ook van den hoofd-commissa- ris en do commissarissen. E. P. H. graaf v a. n Limburg Stirum f. Woensdag is, naar uit Veen- huizen aan de Ass. Crt. gemeld wordt, ovei-: leden de heer E. P. H. graaf van Limburg Stirum, directeur dei- rijkswerkinrichting Veenhuizcn no. 2, in den ouderdom van 54 jaaa\ Eeno langdurige ziekte maakte een einde aan het leven van dezen verdienstelijk ken, vriendelijken en humanen man. N u reeds? Er is weer „mot" bij de Nederlandsche Opera. De voorstelling vanj „Carmen" kon Woensdag avond1 te Rottcr-j dam niet doorgaan. Tot lialf negen bleef hetj scherm omlaag, en toen werd aan het vrij talrijk opgekomen publiek de mede deeling gedaan, dat de voorstelling niet kon door-i gaan, daar de koristen weigerden mede te werken, omdat zij hun gage niet ten volle betaald hadden gekregen. Zaterdag hadden zij 50 percent ontvan gen. Dinsdag nog weer 25 percent met do belofte, dat- Donderdag do res uitbetaald ziou worden. Nu eisch ten het achterstallige dadelijk te ontvangen en aan dien cisch meende de directie nie te kunnen voldoen. Daarna staakten de koristen en eisclitei zij beslaglegging op de recette van den avonc terwijl zij bovendien hunne retourbiljette naar Amsterdam vroegen, die hun ten slott werden gegeven. Een talrijk© politiemach was aanwezig, ter handhaving van do ord< Dó koristen zullen door de directie w< gens contractbreuk vervolgd worden, daar z zich verbonden hadden op coöperatieve grondslag mede te werken. Gisteren namiddag werd er in lie Paleis voor Volksvlijt druk vergaderd, ne bestuur van de Noor d-Nóder 1 andsche Oper eonferereerde met solisten, orkestleden technisch personeel niet met de koristei omdïat die volgens de opvatting van de direi tie contractbreuk hebben gepleegd. Db Tel. veirnam uit goede bron, dat dl koristen le Rotterdam vóór den aanvang dó voorstelling hun medewerking weigerden verleenen. Zij hadden nog 25 percent van hun vore weekloon te vorderen en de afspraak zou gi weest zijn, dat zij dit gisteren, Donderda, zouden ontvangen. Geheel onverwacht zoude] zij, tegen die afspraak in, Woensdagavon met den eisch zijn gekomen, dat die 25 pcj hun terstond uitbetaald zou worden. 0< werd ons nog door eenige orkestleden med< gedeeld, dat een viertal koristen, die de deren opruiden, aan alles schuld hebben. Gisterenavond werd opnieuw vergaderd, e werd medegedeeld, dat solisten, orkestlede en technisch personeel zonder uitzonderia bereid waren een schikking te treffen, waa door de Opera iu stand kan blijven. I meeste koristen, die Woensdagavond staal ten, zouden spijt over die daad gevoelen. De N. R. Ct. meldt, dat van af December- door de S. S. en de N. O. S. aai leerlingen, die buiten hun woonplaats ed ambachtsschool of een industrie- en huisliiouq school voor meisjes bezoeken, boekjes zulle) worden afgegeven, bevattende 12 enkel reizen van het meest nabij idle plaats vau iï woning gelegen Sl S. of N. C. S.-station nad do plaats waar de school is gevestigd, cj voor 12 enkele reizen in omgekeerde riclj fcing. De boekjes zijn alleen geldig op werkda gen op alle treinen behalve die, welke ol de de dienstregelingeu zijn gemerkt met <1 lettere D, L en H., en moeten vóór den aai vang der reis worden afgestempeld. In Haarlem wordt het de socialisten niet g e m a k k e 1 ij gemaakt. De burgemeester verbood h< reeds biljetten aa.n te plakken om hun ve gaderingeu aan te kondigen, en nu hee het bestuur van, het Brongebouw bepaal' geen zaal meer te verhuren voor vergaderii gen, waarin debat met de socialisten ka worden verwacht. Een heel lastige bepaling voor tal van ve eenigingen, want het zal niet altijd mog< lijk zijn, vooruit te bepalen, of er al da niet socialisten zullen binnen komen, en aa bet debat zullen deelnemen. De maatreg is genomen naar aanleiding van ougeregeh heden, na afloop van de vergadering Maai dag gehouden met ds. Postma van Voorbui als spreker. Aan het slot wilden toen oen gen collecteeren voor de stakende glasbli zers, wat anderen weer wilden belettci waarop men handgemeen werd. Val sche muntbiljetten. H« Handelsblad schrijft „De minister van Financiën heeft Woen.' dag in de „Staatscourant" gewaarschuwd da er valsche muntbiljetten van f 10.zij ontdekt genummerd P. R. 7322 (laatste m< del). Als herkenningsteeken wordt door hei o.a. opgegeven dat ,,de strafbepaling aan d achterzijde in bruine in plaats van zwart letter voorkomt." Wij hebben geen echt muntbiljet van d serie P R kunnen machtig worden, -wel oei van de serie P. U., van 1903. dat dus ooi

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2