KOLONIËN. BINNENLAND. zijn af te leiden, dat zij thans beter best-and zijn tegen het vuur van de nabijgelegen for ten dan twe© maanden geleden. I'rtembury, 2 Dcc. Generaal Kocropatkin seinde aan den Keizer ouder dagtoekening van 1 December Drie sotniëu kozakken, die op 30 Novem ber den vijand achtervolgden, welke uit den 12 wersten ten zuiden van Tsinhetejen gele gen pas werd verdreven, hebben hem voort durend op het lijf gezeten en kwamen over Soeidocn tot aan de Taitse-rivier. Zij be schadigden de telegraaflijn in het rivierdal en namen den draad mede. De Japanners staken tijdens oen gevecht de proviandma gazijnen in twee dorpen in het dal van de Taiso-lio in brand. „Van do tot vervolging van do Japan ners uitgezonden afdoe ling werden twee kozakkeu gewond. „Volgens berichten van Chineezen brach ten de Japanners tijdens het gevecht in den pas op 30 November vijftig dooden en 150 gewonden op Karren weg Wij vonden yog 23 lijken en hebben zeven man gevangen genomen. Over den nacht op 1 Dec. zijn geen be richten omtreut gevechten ontvangen." Perim, 2 Dcc. Twintig Russische oorlog. - schepen stoomden hedenmiddag to vijf uur voorbij Perim, gaande in de richting naar Djiboeti. Ten noorden van Perim voegde zich het. Franscho stoomschip „Binger" bij hot smaldeel, vermoedelijk om de Russen van loodsen voor do haven van Djiboeti te voor zien. 7 u u r d e s a v o n d 9. Na een uur te heb ben stilgelegen aan de Afrikaanscho kust tegenover Perim, verandorden de Ru-sischo schepen hun koers en gingen oostwaarts naar Aden in plaats van naar Djiboeti te stoo- men. Tanger, 2 Dec. De officieren van de hier binnen gekomen Russisch:- schepen ver klaren. dat zij omstreeks Maandag zullen ver trekken De Novo je Wremja wijst in een artikel op de talrijke moeilijkheden, die de Russi sche Oostzec-vloot gedurende haar tocht nog zal hebben te overwinnen. Het eskader ver slindt iederen dag 3140 ton steenkool en dan wordt nog slecht9 met matige snelheid gevarenmocht ..volle vaart" worden gelast, dan zal deze hoeveelheid nog driemaal groo- ter worden. Als men voor anker ligt, wordt 423 ton per dag verstookt, alleen voor ver warming en verlichting. Tot dusver liep het eskader 1600 kilometer in vijf dagen; daar na moest het drie dagen voor anker gaan om steenkool te laden. De geheele afstand, die liet oskader moet afleggen, bedraagt 28,800 kilometer. To Swakopmond (Duitscli Z.W.-Afrika) is men nog zooder berichten van do Russische Oa-tzeovloot. Allerlei vKoningin Helena van It,alio is eeno even ijverige verzamel aarster van postzegels als haar echtgenoot een verzamelaar van munten is, en zij verkeert in gunstiger om standigheden dan de meeste andere verza melaars Op verzoek van den minister Moreno heeft thans do consul van Argentinië H. M. ecu volledige collectie Argentijnsche post zegels van verleden en lieden verschaft en de gezanten der andere mogendheden zijn voornemens, II. M. ook een volledige ver zameling der postzegels van hun land aan te bieden. vZware sneeuwstormen, hier en daar aan een orkaan gelijk en elders met ower- stroomingen gepaard, hebben in Spanje, dat dergelijko bezoeken van den wintervorst niet gewoon is, grootc ontsteltenis, belemmering in het verkeer en schade veroorzaakt. Nijpende nood voor do armen is er het eerste gevolg van en de Koning gaf aan stonds het goede voorbeeld om met. milde hand ondersteuning te doen uitreiken, oen voorbeeld door de overheid en de directiën der dagbladen gevolgd. Volgens nadere beridhten hield do sneeuw storm 32 uur aan. In de hoofdstad lag do sneeuw J S, 2 meter dik. De stad was als uit gestorven. het rijtuigverkeer had opgehou den en alle klokken stonden stil. Slechts enkele voetgangers zag men in do straten en de meeste winkels sloten. Vele boomen werden vernield. Ruim 20,000 arbeiders zijn zonder werk en alle levensmiddelen zijn plotscliug in prijs gestegen. vTo Birmingham is een. motor-omnibus van de Edgbaston-route „op hol"' gegaan. Het mechanisme weigerde opeens te wer ken naar den wil van den bestuurder en liet, voertuig rolde in snelle vaart een helling af. De weg was vol voetgangers en rijtui gen maar de bestuurder wist met inspan ning van alle krachten ongelukken te ver mijden. tot de omnibus in botsing kwam met een kar en een cab. en eindelijk op een kerkhof te land kwam. waar hot gevaarte aanmerkelijke schade veroorzaakte. De cab was verbrijzeld en de koetsier werd ernstig gewond. OOST-INDIË. Hot I n <1 i s c h e leger. De corres pondent te Batavia van het Hbkl. seint: „Gouverneur-generaal Van Heutz beoogt vermindering dor werving in Nederland tot do helft van hetgeen thans gevraagd wordt, bevordering van hot dtenstnemen door Indo's en invoering van het kapitulanten-stelsel". Het kapitulanten-stelsel, zoo toekent het Ilbld. hierbij aan, waarvoor o.a. door do ver- eeniging „Voorwaarts Marsch!" in Nederland zeer wordt geijvcyd, beoogt aan liet kader na een zeker aantal dienstjaren een betrek king in de burger maatschappij te verzeke ren. Daardoor zou oen prikkel ontstaan tot dienstneming, terwijl het leger verlost werd van die oudeu van dagen, die tegen hun zin en dus zonder opgewektheid blijven dienen totdat de tijd voor pensionneering is geko men. Do Javn-Bode schrijft: „Van de daden van den nieuwen gouver neur-generaal, die liet betrachten van zui nigheid bovenaan geschreven heeft in zijn vaandels, vernamen wij er een, die in het officierskorpe evenveel ontstemming zal te weeg brengen als onder de departementale ambtenaren, het bevel dat al dezulken, die beven de normale formatie worden gevoerd, binnen drie maanden moeten' zijn ingesmol ten of uit hunne betrekkingen ontslagen. Dezer dagen werd nl. door den landvoogd aan den legercommandant bi; kabinetsmis sive in overweging gegeven of het niet wen- rehelijk ware do z.g Atjeh-toclagen in te trekken, evenals dit onder don vorigeu vloot voogd reeds is geschied ten opzicht der ma rine-officieren. De missive was zóó suggestief gesteld, dat binnen drie dagen het voorstel door den legercommandant, was aanvaard en do noodigo besluiten door de militaire ad ministrate waren ontworpen. „Overigens streeft de gouverneur-generaal, zooals wij onlangs reeds zeiden te verwach ten, naar een gezonde decentralisatie. Beslis singen van niet ingrijpenden aard, die aan zijn oordeel worden onderworpen, gaan allen terug naar de betrokken departementschefs met de mededeeling, dat de heeren die be sluiten maar zei ven en op eigen verantwoor delijkheid moeten slaan. Verzetten zich daar tegen papieren bolwerken, dan wordt de slechting daarvan bevolen binnen een mini mum van tijd Flinke departementschefs juichen natuurlijk deze vermeerdering hun ner zelfstandigheid toe en dc algemeene secretaris wordt daardoor van allerlei beu zelwerk ontlast. Hare inkrimping zal daar van natuurlijk in een niet ver verwijderde toekomst het gevolg zijin." De correspondent van do N. R. Ct. to Batavia seinde gisteren Het lijk van den cp 1 November in do doesoen Nielau in Djarabi vermoorden con troleur Krocsen is aldaar gevonden. Allo schuldigen, op twee na, zijm gevat. Aanstokers waren de pangerans Hadji Oeinar (Dji-Oeonar) en Soman. Genoemd blad geeft hierbij de volgende toelichting „De vermoorde controleur R. H. Kroesen, een bijzonder flink en voortvarend ambte naar, die vooral in zulk een streek, waar nog alles te doen viel, uitmuntend op zijn plaats was, bestuurde do onder afdeel ingon Boven- Mera,ngin en Boven-Tabir van de Batin V. Dadelijik toen het telegrafisch bericht van den op den heer Kroesen gcplecgden moord hier bekend werd, verwekte dit bij de des kundigen niet geringe verbazing. Als vast staande gold, dat die misdaad niet in de Boven-Tabir kon hebben plaats gehad; daar hebben we den toestand te veel onder de knie Dit vermoeden is bewaarheid gewor den, daar do docsoen Nilau in de Boven- Merangin ligt. Toch was het gemelde voorval in de Bo- ven-Merangi.ii ook niet direct te verwachten, omdat de hoofdfiguren in die streek, t. w. Pangeran Toemenggoeng, Engkoe, Hadji, Pangeran Mangkoe, Raden Mohammad Ari- pin (een O-nergiek man, maar niet van hooge geboorte) en Pangeran Soerio onschadelijk waren gemaakt. De eerstgenoemde heeft zich indertijd vrijwillig onderworpen, vluchtte weer en werd toen door do bevolking van Merangin aan ons uitgeleverd, n.l. aan den fungeerenden eiviolen gezaghebber, den ka pitein der infanterie J. A. van Daalen. Èngkoo Hadji (gehuwd geweest met Kemas Djolai, jongere echte zuster van Pangeran Toemenggoeng) werd met zijn zoon Pange ran Mangkoe. den handlanger Kemas Dja- par en een 25-tal vrouwen en kinderen, waar onder dio zoon van Raden Mohammad:, Ari- pin, door den kapitein der infanterie W. Reverinck. de bekende Djambi-figuur, in het Korintjische landschap Ajer Liki gevangen genomen en daarna met zijn aanhang ver bannen. Raden Mohammad Aripin en Pan geran Soerio zijn beiden overleden. Na die zuivering ging de controleur Kroe sen steeds, alleen vergezeld door de hoof- deu, die tot de tanden gewapend zijm, op tournee. Op een van die tochten is die ver dienstelijke ambtenaar vermoord. Uit het achterlaten van liet lijk blijkt wel, dat het gevolg geheel uit elkaar geslagen is. als er tenminste geen verraad van die zijde achter Zit. Omtrent, de in het telegram genoemde hoofden valt nog het navolgende te melden Pangeran Hadji Oemar (Dji-Oemar) trachtte indertijd de Batin V in opstand te brengen, hetgeen hem door krachtig optre den onzerzijds werd belet-. Sedert dien tri is hij zwervende en heeft zich nimmer on derworpen. Pangeran Seniati wordt beschreven als een „sloeber", die zich steeds aan de achtervol ging van onze troepen wist te onttrekken. Deze bedde pangerans hadden tot voor korten tijd geen steun meer bijl de bevol king en leidden een zwervend leven, nu hier dan daar vertoevende." Gesneuvelden en gewonden in Idie. Blijkens uit Indië ontvangen telegrafische berichten, zijn sedert do jongste mededeelingen dienaangaande in de Nederl andsche Staatscourant" van 4 Nov 11. bij de krijgsverrichtingen a. in Atjeh en Oildorhooriglieden gesneuveld de le luitenant der infanterie J. J Burger, en de ziekenverpleger G. Loode aan wonden overleden de sergeant J. F Stomp, en licht gewond de luitenant der infanterie E. J. Geldorp, do sergeant W. Hellema, en de fuselier W. Wagenaar; b. in de Gajoelanden aan wonden overleden de fuselier J. B. Koos. en c. op Ce ram, bij de inneming van de heu velstelling Kapilatitoto op drie dagmarschen Zuidelijk van Wahaai. gewend de fuseliers J. Bronkema. A. J. Ilcinze, H. van Wenkop en de infanterist R. A. Mauri en licht gewond de le luite nant der infanterie P. L. Steiinekes. de on der-luitenant I. Kuyper en de fuselier J. M. Ferdinande alsmede bij den terugmarsch licht gewond de voornoemde luitenant P. L. Stennekos en de fuselier M. A. de Woerd. St.-Ct. De Staatscourant van Zaterdag 3 De cember bevat dë volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de met den rang van luite- :-generaal ge pensionneer de generaal-mn- M. G. Matthes oud-inspecteur der ca valerie op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de 1ste luitenant der genie O. Gunning thans op non-activiteit; benoemd bij den generaion staf tot kapitein Hr. Ms. ordonnans-officier de 1ste luitenant jhr. A. G. Siekiugbe van dien staf en met bepaling dat hij op 1 Mei 1905 wordt ont heven uit zijn gemelde betrokking; bij de infanterie tot kapitein met ingang van 1 December bij het 3e regiment de le luitenants C. J. F. de Graaf van den staf aan het wapen werkzaam bij de cadettenschool en C. E. Nardten, mede van dien staf werkzaam bijj de normaal-schietschool bij het 4e regiment de 1ste luitenants H. Koster van het 3e regiment benoemd bij de infanterie tot k a- p i t e i n met ingang van 15 December de 1ste lui tenant M. L. Pliester van het wapen, gede tacheerd bij de landmacht van West-Indië bij het 1ste regiment de 1ste luitenants J. F. Legner van het 9de regiment, L. F. Th. Vogel van de grenadiers en jagers, M. van de Siepkantp van het 9de en D. A. van der Wedden van het 8ste regiment; bij de artillerie met ingang van 1 December tot kapitein bii den staf van het wapen de 1ste luitenants jhr. W. A. Ortt van het 2de regiment veld-artillerie, en zulks met bestemming om werkzaam to zijn bij de Kon. Mil. AcademieF. Boo- gaardt, mede van den staf, adjudant van den gouverneur- der K. M. A. bij het 3e regiment vesting-artilleriede lste luitenant H. J. Furstner van het 3e reg. veld-art- en G. F. baron van Till van het lste reg. veld.-art. bij het 4e regiment vesting-artilleriede lste luitenant J. N. Boom van het korps torpedisten. op verzoek eervol ontslagen de surnume rair der posterijen en telegrafie W. Tim- mers te 's Gravenhage benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw C. Statius Muller, admini strateur van financiëu en onder-voorzitter van den Kolonialen Raad van Curasao. benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Meerssen W. G. Koeh, thans ontvanger bij dat dienstvak te Weert; tot ontvanger der registratie en domeinen te Purmerend K. Wiersym, thams ontvanger der registratie en domeinen te Roosendaal J. G. Lijbering, thans ontvanger bij dat dienstvak te Loenen. Dë Koningin ontving heden de hee ren Van Weede, gezant te Weenen, voorzit ter, en Maas, consul-generaal te Londen, lid der commissie voor de consulaire examens. De Koningin-Moeder schonk 4 medail les voor de tentoonstelling van Kookkunst en hotelwezen te 's-Gravenhage. Z. K. H. 3e Prins der Nederlanden met gevolg, begaf zich gisterenmorgen per rij tuig met 4 schimmels bespannen naar Bar- ncveld ter jacht. De jachtpartij werd gegeven door W. ba ron van Nagel 1. Op den straatweg vóór „de Schaffelaar" liet kasteel van baron Van Nagell stonden do kinderen der openbare scholen geschaard, die bit het passeeren van den Prins een hoera aanhieven. Men schrijft uit 's Gravenhage Minister Kuyper vertoeft voor onbepaal de» tijd te Brussel onder genees- en heelkun dige behandeling van een specialist. De audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zal a. .3 Dinsdag 6 December niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Woensdag Deoember e. k. niet plaats hebben. De Britsche gezant bij ons hof, da heer Howard, is voornemens het laatste ge deelte van het jaar met het oog op de Kerst dagen weer in het buitenland door te bren gen. Het Fransche gezantschap heeft amb telijk bericht ontvangen, dat de heer Bal- léro, attaohé bij de teruggeroepen, maar nog niet opgeheven ambassade van Frankrijk bij den Heiligen Stoel te Rome, in zijn hoeda nigheid werkzaam is gesteld bij de legatie der republiek te 's Gravenhage. Tweede Kamer. Eindverslagen zijn uitgebracht, over de wetsontwerpen tot vaststelling van hoofdstuk IV (Justitie) der Staatsbegrooting voor 1905 en tot rege ling van de ontvangsten en uitgaven van het- Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren voor 1905, welke ontwerpen dus voor openbare behandeling gereed zijn. De uitslag van deherstemming voor do Provinciale Staten van Friesland in het district Heerenveen is, dat gekozen werd de heer mr. J. Woltman (vrijz.-dem.) met 2030 stemmen. De heer E. de Haan (soc.-dera.) verkreeg er 1933. Nadere memorie der Vrijzinnige Statenclub in Overijeel. De Vrijzinnige Statenclub in Overijssel heeft het volgende antwoord gepubliceerd op mr. Van Ddggclen's verweer. „Het verweer van den heer mr. P. J G. van Diggelen op den voet te volgen en pu.nl voor punt te beantwoorden, ligt geenszins m onze bedoeling. Eerstens niet dewijl er veel zaken in worden behandeld, die met do eigenlijke quaeetie niets te maken hebben en het publiek dan ook minder of in 't ge heel niet zullen interesseeren, en in de tweede plaats niet omdat wij van oordeor zijn, dat niemand zich gerechtigd zal achten de juistheid onzer beweringen verder in twij fel te trekken, zoodra de volgende vragen nader zijn beantwoord le. Heeft mr. Van Diggelen ter clubver- gadcring van 2 November de hem medege deelde, voor hem zoo ernstige bezwaren ge loochend? 2e. Hoe was dc houding van mr Van Diggelen na den uitslag van de verkiezing van Gedeputeerden, toen de leden der club waren bijeengekomen om te bespreken wat er gedaan moest worden, naar aanleiding van de niet-herkiezing van mr. Van Marle? 3e. Is de heer Jacobs bijziende? 4e. Bestaat de mogelijkheid, dat deze heer zich vergist heeft en dus mr. Van Diggelen ten onrechte imputcert op een stembriefje mr, A. I. van Renen te hebben ingevuld? Tot de beantwoording dier vragen zullen wij. daartoe dooi' de club gecommitteerd en na. gehouden overleg voor zooverre noodig met de betrokken personen, bier overgaan edoch niet, dan na in het algemeen onze ver ontwaardiging te hebben uitgesproken over de vele onjuistheden eu de ergerniswekken de verdraaiingen, wélke in het antwoord worden aangetroffen. Ad 1 um. Wij plaatsen ons geheel op het standpunt, ingenomen in het Eerste blad van de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 22 November no. 321, een vertegenwoordig ster der pers wier outsider's oordeel voorze ker door niemand als partijdig zal worden aangemerkt. „Uit niets blijkt,aldus het- genoemde blad, „dat de heer Van Diggelen de „uiteen gezette punten," welke bem werden voorge houden, geloochend heeft. Er staat alleen, dat hij niet in staat was „de verschillende tegen hem gerezen ernstige bezwaren op to helderen." Dit geeft ons aanleiding tot de volgende opmerking: Mocht de heer Van Diggelen ook in de vergadering der Libe rale Statenclub de feiten, waarop de beschul diging tegen hem steunt geloochend hebben en daar hebben gesproken gelijk bij nu beeft geschreven, dan zou die club niet kunnen ontkomen aan de ernstige grief, dat zij door baar eigen beschuldiging in het breede te ontvouwen, maar van hetgeen daartegenover door den beschuldigde is verklaard, geen mel ding te maken, de publieke opinie zeer een zijdig en partijdig heeft voorgelicht, en te genover deu heer Van Diggelen hoogst onbil lijk en onverdedigbaar heeft gehandeld. Een zoodanige handelwijze zou niet kunnen na laten twijfel aan de onbevangenheid vain het oordeel der club te wekken. Indien echter de gang van zaken een andere mocht zijn ge weest en mr. Van Diggelen in de vergadering der Statenclub de bedoelde feiten niet ont kend heeft, doch alleen heeft verklaard, dat hij ae niet kon ophelderen, maar dat hij toch aan de hem ten laste gelegde ontrouw on schuldig was, dam zou de zaak voor den heer Van Diggelen zeer bedenkelijk staan. Het zou dan den schijn hebben alsof hij na de vergadering der club bedacht heeft, dat het een slechten indruk zou maken, zoo hij zich de te berde gebrachte feiten liet aanleunen( en toen ze is gaan ontkennen. Zeer noodig is het, dat ten aanzien van dit belangrijk punt volledige opheldering wordt gegeven." Welnu, wij aanvaarden individueel en col lectief zonder eenigen schroom de zedelijke en wettelijke verantwoordelijkheid van dit beweren, dat mr. Vaai Diggelen met geen enkel woord zelfs, de feiten waarop de be schuldiging; tegen hem steunt, heeft ge loochend dat de leider der Clubvergadering die pun ten één voor één naar tijdsorde hem heeft voorgehouden en hem vervolgens heeft ge vraagd wat hij daarop had aan te merken en hoe bij die velschillende bezwarende omstan digheden kon ophelderen; dat mr. Van Diggelen in antwoord daarop niets anders heeft gezegd dan Daartoe ben ik niet bij machteik kan dat niet., maar ik heb goed gestemd"' dat hierna de leider der vergadering tot hem zeide, dat hij niet wilde, dat mr. Van Dig- gelen alleen uit zijn mond de bezwarende feiten vernam, die door andere leden tegen hem weiden aangevoerd en dat hij. daarom deze andere leden één voor één zoolde op roepen, eik om te releveer en, wat hij had waargenomen dat zulks is geschied, en achtereenvolgens de heeren De Goeyen, Van Hasselt, Van Dedem en Jacobs hun verklaringen hebben afgelegd dat telkens na liet afleggen van zoo'n ver klaring de leider ziedde: „U hoort, het, meneer Van Diggelen," en dat deze daarop schouder ophalend telkenmale antwoordde: „Ik kan daar geen opheldering van geven." In aansluiting aan dit beweren voegen wij daaraan toe, dat de positieve tegenspraak, thans van den heer Van Diggelen uitgegaan, niet slechts wat de uitlegging van het waar- genomene, maar ook wat de waargenomen feiten zelven betreft (vergelijk De Nieuwe Courant van 22 November 1904, no. 325) niets anders is dan een puur uitvindsel pour le besoin de la cause Ad 2um. En hoe was de houding van mr. Van Diggelen na de verkiezing van een ge deputeerde (vacature-Van Marle)? Precies tegenovergesteld aan de voorstelling, welke hij in zijn antwoord er van geeft. Met hand en tand wij trekken daarvan geen woord terug verzette bij zich tegen bet. onder zoek. wie niet op mr. Van Marle had ge stemd. En volstrekt onwaar is het, dat mr. Van Diggelen juist gezegd zou hebben, dat heb meei- dan noodig was om in dit onder zoek te treden, en wij allen met ui ten dering natuurlijk van hen, die toen nog geen Statenleden waren herinneren ons als den dag van gisteren, dat van den aanvag af als argument tegen dat onderzoek door den heer Van Diggelen werd aangevoerd, dat hij. het te inquisitoriaal vond. Hij heeft dat. argu ment meermalen aangevoerd, in het begin, in het midden en aan het einde van zijn redeneeringen. Ad 3um. En de heer Jacobs is volgens zijn beweren nooit van zijn leven bijziende ge weest en is het nog niet. Het eenige wat waar is, is dit, dat hij zoo nu en dan wel eens een lorgnet gebruikt, iets wat meerderen, met overigens geheel normale oogen, op zijn leeftijd (49 jaar) met hem gemeen hebben. Ad 4um. Geheel uit zich zelven heeft de heer Jacobs op den 21en dezer aan den laatst- ondergeteekende een schrijven gericht, waar in hij volkomen bij alle door hem aange voerde beweringen blijft volharden en waar in ten aanzien van het onder dit nummer bedoelde punt het navolgende voorkomt: „Ik blijf bij mijn verklaring dat hij (mr. Van Diggelen) een briefje heeft, ingevuld met- mr. A. J. van Roven, en dat ik me absoluut niet vergist kan hebben met den naam mr. A. J. Dijckmeester." Sapienti Sat Namens de Liberale Statenclub (w. get.) W. J. van Dedem, J. de Goeyen, F. de Her der. G. Jannink, D. van Laer, J. van Setten. De onderteekenden kunnen aan het voren staande nog het navolgende toevoegen: In de Clubvergadering van 2 November heeft de leider der vergadering, mr. J. van Set ten, na mr. Van Diggelen bij herhaling op ale voor hem zoo bezwarende punten te- liebben opmerkzaam gemaakt, mr. Van Dig gelen ten slotte nog op gewezen, da.t hij mr Van Setten duidelijk mr. Van Diggelen s hand op de stembriefjes had herkend. Op die mededeeling antwoordde mr. Van Digge len, de houding aannemende dat deze op merking weinig gewicht in de schaal kon leg gen, niets anders dan „De stembriefjes zijn vernietigd. Het kwam ondergeteekenden voor, ook deze mededeeling niet aan het pu bliek te mogen onthouden. Dat zij niet ook namens mr. Van Setten geschiedt, vindt hier in zijn ooi-sprong, dat deze, dooa- den ernst, der zaak er toe geleid zijn waarnemingen in do besloten c 1 ub vergade ruig bekend te ma ken, geen vrijheid vond zulks in het publiek te doen. (Was get.) W. J. van Dedem, J. de Goeyen, F. de Herder, G. Jannink, D. van Laer. H a a g s c h e Raad'. In de onlangs gehouden vergadering van den ge meenteraad van Eteni Haag vroeg de heer Repelaer van Driel inlichting omtrent de sinds eenigen tijd hier verspreide geruchten omtrent onzedelijke handelingen, welke door 'leerlingen van openbare inrichtingen van hooger en. middelbaar onderwijs zouden; zijn gepleegd- Wethouder Mouton verklaarde zich ter stond tot antwoorden bereid. Ook hem wi re» die geruchten niet onbekend gebleven en ook hij had de zaak van genoegzaam be lang geacht om een onderzoek in te stellen. Daartoe heeft de directeur der Hoogcro Bur gerschool aan de Stadhouderslaan wicn hij daarvoor openlijk dank betuigde de gelegenheid gegeven. Hij had hem toch de bron medegedeeld, waaruit vermoedelijk al die geruchten zijn ontstaan. Het was een schrijven uit Den Haag, voorkomende in het te Samarang verschijnend blad „De Locomo tief." De correspondent van dat blad, dien de heer Mouton heeft weten op te sporen, gaf hem inlichtingen. Hij wenschte niet te noemen den naam van den in zijn bericht, bedoelden persoon; maar hij heeft hem ver klaard, dat het gebeurde geheel staat buiten de onderwijs-aangelegenheJendat het be- ti-eft een lichtzinnige», omgang van jonge lieden, doch daarbij noch van het gymnasium, noch van een der hoogere burgerscholen sprake is; terwijl uit een verder onderzoek is gebleken, dat niet een of meerdere leer lingen van onze inrichtingen van b >ger of middelbaar onderwijs in deze zaak betrok ken zijn. De heer Repelaer verklaarde zich door deze inlichtingen bevredigd. Onder de belangrijke voorstellen, die weldra den raad der gemeente 's Gravenhage zullen bereiken, beliooren behalve het uit breidingsplan voor de gemeente, de plannen betreffende de exploitatie der Laakhaven met bijbehoorende gronden. De Doetinchemsohe quaes- t i e. In de Donderdagmiddag gehouden verga dering va.n den raad der gemeente Doetin- chem was o. a. aan de ordevoor-stel in zake het in de vorige vergadering ingekomen rap port betreffende gymnasiale aangelegenhe den. De voorzitter deelt mede, dat de com missie in haar rapport voorstelt de drie leer aren van het gymnasium to ontslaan, waar om hij voorstelt de behandeling tot de vol gende vergadering uit te stellen en het rap port van B. en W. en van den inspecteur der Gymnasia tegelijk te behandelen. De heer Van Gorkum had die rapporten reeds in deze vergadering verwacht, daar de zaak geen uitstel gedoogt. Na eenige besprekingen werd nog besloten bet rapport der raadscommissie te drukken eu voor een ieder verkrijgbaar te stellen. Dr. O. U. Ariëns Kappers, art} te Amsterdam, is volgens de N. R. Ct. dooi de regeering belast met een zending naar Napels tot het doen van wetenschappelijke onderzoekingen. Vroeger kreeg hij ook reeds een» zoodanige opdracht van de regeering. Bij beschikking van den minister van marine is de gewezen marinier der lste kl. P. F. Schram, niet ingang van 1 Januari a.s., benoemd tot vaste knecht bij het de partement van marine. Te Dordrecht is overleden, na een lang durige ziekte de heer o. Lebret, een groot industrieel, ie van 1884 let 1893 lid van den raad dier gemeente was.. Woensdag is te Leeuwarden de alge meene vergadering van de Ned. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust gehouden. Nadat do voorzitter, prof. dr. S. D. van Veen. een openingswoord had gesproken, werd door den secretaris, den heer G. B. van Aaken Bzn., het verslag over het afgeloopen dienstjaar ter tafel gebracht, dat niet werd gelezen. Er werd echter medegedeeld, dat do vereeiniging in bloei toeneemt. De rekening van den penningmeester sloot met een voordeelig saldo van f 533,78L Tot leden van het hoofdbestuur werdeu verkozen de heeren D. de Klerk te Rotter dam, mr. dr. W. C. A. baron van Vredeu- burch te 's Gravenhage en P. H. J. Steenhoff te Baarn. Omstreeks 5 uur werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Na afloop had in het hotel „Wapen van Friesland" een gemeenschappelijke maaltijd plaats. Om 8 uur werd een openbare samenkomst in het hotel „Amicitia" gehouden, waarin als sprekers optraden de heeren F. X. W. Bult, r. k. priester en rector van het St. Gr.v goriushuis te Utrecht en B. Klein Wasink te Leeuwarden. Een mannenzangkoor, onder leiding van den heer P. C. Koerman, liet zich daarbij in eenige nummers hooren. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Volgens art. 20 van de wet der Maatschappij wordt de algemeene ver gadering jaarlijks ge ouden des Woensdags na Pinksteren, en op zoovele volgende da gen als de werkzaamheden vereischen. Dien overeenkomstig zou de algemeene vergade ring van 1905 moeten plaats hebben i p

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2