STADSNIEUWS. Ingezonden Stukken. ^Woensdag 14 Juni, en, wegens den omvang der werkzaamheden, waarschijnlijk mede op Ponderdag 15 Juni e.k. Tegen de vaststelling der algemeene ver gadering op die data doet zich evenwel thans een zeier ernstig bezwaar geden, dat het hoofdbestuur aaneiding geeft, aan de depar tementen voor te stellen, van het stellige voorschrift af te wijken en de algemeene ver gadering van 1905 te houden op Woensdag 16 April e.k. Bedoeld bezwaar vi«dt zijn oorsprong in le kieswet (wet van 7 September 1896, ctbl. ïo. 154). Krachtens de artikelen 131 en 133 fcer wet zal de periodieke verkiezing van de ifgevaardigden dor Tweede Kamer der Sta gen-Generaal moeten plaats hebbenniet (roeger dan 10 Juni. De mogelijkheid Le gaat derhalve dat als dag der stemming wordt jangewezen 14 Juni, in welk geval de eerste jag der algemeene vergadering, indien deze epaald blijft op den bij de wet voorgesohre- en tijd, met den dag der stemming zou >a- >en vallen. Maar ook, indien bedoelde verkiezing wordt it geschreven tegen een vroegeren of lateren at urn, zullen vele personen, die het eerst n pmmerking komen om de departementen in e algemeene vergadering te vertegenwoor- jgen, ook vele leden van bet hoofd- estuur en van de oommissie van art. 41 er wet, door de werkzaamheden, verbonden »n de voorbereiding van die verkiezing, bogstwaarschijnlijk verhinderd zijn de ?1- femeene vergadering op 14 Juni bij te wo- pn- Ter vervanging van de heeren W. Spakler Amsterdam en P. M. Keller van Hoorn te Dordrecht, die volgens rooster op 1 Juli a.s. lis hoofdbestuurders moeten aftreden, cu tn raej. I. Kooistra, die tusschentijds heeft ïdank, zijn opgemaakt de volgende dubbel zien Vacature Spakler: 1. Mej. E. S. Bien- it, te Amsterdam2 mr. E. M. von Baum- »uer, te Amsterdam. Vacature Keller van Hoorn: 1 mr. G. jnnink, te Almelo; 2. de heer A. W. van fijk, te Zwolle. Vacature mej. Kooistra: 1. de heer J. C. In den Berg, te Heerenveen, 2. mr. Jozua jruijn, te Alkmaar. I Italiaansche opera. Werd oor den heer De Hondt, directeur van de taliaansche opera reeds in het vooruitzicht psteld dat Pietro Mascagni persoonlijk in lol land zijn door het operagezelschap in dit cizoein op te voeren werken zou komen lei en, thans bericht de heer De Hondt- ons dat ii zooeven telegrafisch bericht van Mascagni ntving, dat' de vermaarde maestro bereid is ich in het begin van Februari ter beschik- Üng van den heer De Hondt te stellen, om in plland zijne opera's Iris, Cavalleria Rusti- lua en Zamtto zelf te dirigeeren. u Noor d-N ederlandsche Ipera opgeheven. De Noord-Neder- Lndsche opera is haar voorgangsters de Ne- erlandsche, de Nieuwe Nederlandsche en de lollandsche opera gevolgd. Giterenochtend heeft de directie moeten be luiten de vereeniging op te heffen. De tegen isterenavond voor dJe hoofdstad) aangekon- ligde voorstelling van „Faust"' kon dus niet 1 orgaan. Zooals wij reeds mededeelden, schrijft i Tel., heeft de directie vergaderd iet deputaties uit de afdeelingen van t personeelsolisten, orcliest en tech- seh personeelniet met het koor. i Dezo afdeelingen waren bereid tot. 20 Dec. jn part ago te spelenna dien datum zouden li'n weer de bestaa.ude contracten gelden. Maar er was geen koor; met de koristen cu niet onderhandeld worden, wijl zij geen f ge vaardigden, gezonden hadden. Het aan e Tel. medegedeelde dat niet met en onderhandeld werd, omdat zij contract- "ouk gepleegd hebben, schijnt dus niet juist. En zoo moest1 de directie wel besluiten, de ndememing op te heffen. De directie wijt dezen ongelukkigen afloop litsluitend aan de houding der koristen. i De zooveelste. Het Handelsblad eeft van goed ingelicnt© zijde vernomen, at weldra een nieuwe Nederlandsche Opera al verrijzen onder leiding van den heer C. au der Linden. I Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de maand Novem ber bezocht door 959 belangstellenden, ter wijl uit de aan het museum verbonden boe- jcerij 232 hoek- en plaatwerken naar verschil lende plaatsen van ons land verzwiden wer- Een gedenkstuk. De Hervormde terk te Noordwijk-Binnen is weder in het jezit gekomen van een gedenkstuk uit den ijd der eerste Christenen in Kennemerland. Iet is een steenen doopvat, hetwelk geplaatst is in den zuidelijken torenbeuk, op dezelfde plek waar het in vroeger eeuwen ook ten toongesteld is geweest. De verkooping van schilde rijen, porselein enz. vaai Gebrs. Gratama te Leeuwarden heeft f 19.445 opgebracht. De schatting, door deskundigen voor curatoren gemaakt moet, volgens de Leeuw. Crt t 30.000 zijn geweest. I Blijkens mededeeling van den heer J. J A. van den Bergh, consul-generaal der Ne derlanden te Antwerpen, zal te Leuven van 14 Januari tot 3 Februari a.s. een interna- tionale tentoonstelling worden gehouden van voedingsmiddelen, hygiëne en daarop betrek king hebbenden handel en industrie. Aangifte kan plaats hebben tot- 25 Decem ber a-si en de ten toon te stellen artikelen kunnen van af 2 Januari d. a. v. worden geplaatst. Do tentoonstel Iers zullen gelegen heid hebben hunne artikelen in het tentoon- telingslokaal te verkoopen. Ter verkrijging van nadere inlichtingen omtrent bedoelde tentoonstelling kunnen be langhebbenden zich wenden tot bovengenoem den consul-generaal of tot het comité van ge melde tentoonstelling, theatre Bériot, Lou- vain (Leuven) België. Legaten. Door wijlen mevrouw de wed. prof. dr. P. J. Cceijn—Pluijgers, echtge- nooto van prof. Cosijn, in leven hoogleeraaj in de faciliteit der letteren aan de Leidsohe hoogcschool, is aan het Universiteitsfonds aldaar eeu legaat van f 10.000 vermaakt'. De Nederlandsche Vrouwenvereeniging „Tesselschade" ontving f 300, de Vereeni ging tot verzorging van kleine kinderen f 250 en de Vereeniging tot bescherming van die ren eveneens f 250. Bekeeringen van Dowic. Dr. Dowie, de profeet van Zion, schijnt in den Haag ook bekeeringen te hebben gemaakt, zegt de N. C. getuige het leit, dat aldaar een paai- dames op straat liepen, die tractaatjes of brochures, op den modernen Elia betrekking hebbend, voor den prijs van 5 cent aan den man trachtten te brengen. Zij hielden zich daarbij strikt binnen de per ken van onze colportageverordening, door met zacht gefluister en stille gebarentaal hare waar aan te prijzen, die evenwel weinig aftrek vond. Het Noo-rdzeekanaal. Naar men aan het Hbld. mededeelt-, moet bij het rijk het plan bestaan met de verkregen bag ger uit het N oordzee kanaal een groote op pervlakte water in land om te zetten, 'nl. de strook van af rijkanaal G. tot het Banie- gat, grenzende aan den polder Oostzaan. De aldus verkregen grond beslaat ongeveer 7 bunders. Behalve de aanwinst van een prachtig stuk grand, dat voor verschillende doeleinden zou zijn aan te wenden, zou ook nog dit voordeei worden gekregen, dat de invaart in het Zaan dammer gat, die vooral bij mistig en storm achtig weer niet zander gevaar is, belangrijk verbeterd wordt. Tegelijkertijd zou een flinke waterkeering voor den polder Oostzaan wor den verkregen. Men meldt aan de N. Ct. „Voor de aanbiedingen aan de geadres seerden van briefkaarten, waarop uitdruk kingen van kwetsen den aard voorkomen van briefkaarten en gedrukte stukken, welke met port belast zijn en welke daarbij aan de adreszijde geen schriftelijke mededeelin- gen bevatten, zullen eerlang opzettelijk daar toe vervaardigde omslagen met doorzichte adreszijde worden gebruikt, zoodat de ambte naren den naam en het adres van den ge adresseerde op den omslag niet hebben te herhalen en de geadresseerde het oorspronke lijk handschrift van het adres onder de oogen krijgt. (Als het adres zelf kwetsend is zal men ze ker wel ondoorzichtige omslagen gebruiken)? 1Jacht op zeevogels. Men schrijft aan de N. R. Ct. Hartstoehbelijlk liefhebber van de eigen aardige jacht op waterwild o-p de Wadden, heeft ook nu wederom, evenals bij-na twintig jaar achtereenvolgens, de oud-officier Sir John Gould uit Engeland, voor eenige we ken zijn intrek genomen in het vdsschersdorp Zoutkamp. Honderden vaoi zeevogels zijn in ruim een week tijids door den, in de wande ling steeds „Etngelsche lord" geheeten jager, neergelegd met een zoogenaamd „kanonge weer" geladen met geweldige patronen. Ver gezeld va.n zijn vasten assistent, die te Zout- camp zijn woonplaats in een primitieve be huizing aan het Reitdiep heeft, gaat de Ln- gelschman dag aan dag Wadwaarts, om op een geschikte plaats aangekomen, over te stappen in een laag, plat boomd vaartuigje, waarmee de enorme zwermen vain vogels wor den genaderd. Vooral op smienten en rot ganzen heeft hij het gemunt; in de vorige week maakte hij' op één dag, naar schatting van iemand, die de vangst- bij aankomst m de haven overzag, er ongeveer een vierhon derd exemplaren buit. Het maximum in één schot schijnt tot- nu toe tachtig geweest te zijn. Al de geschoten vogels worden het eigen dom van den assistent, die de smienten voor 35 oeait en de rotganzen voor 50 ct. per stuk verkoopt. Trouwens is hij niet de eenige, die den rijken Engelschma-n gaarne zietdoor zijn belangstelling in verschillende aangele genheden te Zoutkamp met daden te to-onen, is hij daar een welkome gast. Llit jaar heeft hij in een drietal daglooners concurrenten verkregen. Dezen hebben een kanongeweer laten maken, doch öf de onbekendheid met de methode van schieten, of mogelijk een ander soort van geweer, heeft hun succes tot nu toe meer dan twijfelachtig gemaakt. Vol gens de verklaring van één hunner zou de Engelschrnan in één schot meer neerleggen, dan zij den geheelen herfst nog hebben ver kregen. Bij den laatsten sto-rm was het drie tal niet ver van Schiermonnikoog bijna wr ongel uk t, zoodat het een bij het ander ge nomen, niet auwaarschij.nlij'; maakt, dat do lord het volgende jaar, hier, zoowel als op de Friosche Wa-dde achter Holwerd, waar hii eerst- een tijdlang heeft vertoefd, het ge- heele terrein op de Wadden wederom alleen voor zich heeft. Pluvieren. Te Leeuwarden worden dagelijks gemiddeld 1500 pluvieren of wil- sters aangevoerd. Deze vogels, die tengevolge van de lange nachten in het Noorden, waar door zij moeielijk voedsel kunnen vinden, zuidelijker komen afzakken, worden aan de poeliers verkocht voor 40 cents per stuk. De meesten gaan naai' Enge'and en Frankrijk. ♦—Statistiek van marktprij- zen, pachtsommen en polder- lasten op Walcheren. Van wege het Centraal bureau voor do statistiek is als no. XLVI der bijdragen tot de statistiek van Nederland verschenen een „overzicht van marktprijzen van granen te Middelburg, pachtprijzen van landerijen en polderlasten in den polder Walcheren in de jaren 1801 1900" Deze historisch-statistische bijdrage dankt haar ontstaan aan de inzending van het Centraal bureau door den heer J. A. Zip, secretaris-penningme^ ter van het bestuur der godshuizen te Middelburg van een drie tal door hem vervaardigde tabellen op bo vengenoemde onderwerpen betrekking heb bende, waarvan door mr. A. Heringa, adj.- oominies bij genoemd bureau, een toelichten de „Inleiding" werd toegevoegd. Werkeloosheid. Te Arnhem zijn op het oogenblik 400 werkeloozen. Maan dag zullen zij gezamenlijk naar het Stadhuis gaan. om te verzoeken dat van gemeente wege maatregelen in hun belang zullen wor den genomen De werKstaking der glasbla zers. Uit Schiedam schrijft men aan het N. v. d. D Gedurende de negen weken van staking hebben de glasblazers zich voortjeeldig ge dragen allen steeds rustig en kalm. Jammer dat een der mannen, die het werk hervat had, onder begeleiding van zingende jongens, bchoorende tot het glasblazersbedrijf, naar zijne woning werd gebracht. Deze aangele genheid gaf aanleiding, dat vele nieuwsgie rigen zich bij het zingende groepje aansloten, wiat natuurlijk veel drukte veroorzaakte. Tegen eenigen der „zingende begeleiders is proces-verbaal opgemaakt. Van politiewege wordt met' nadruk herinnerd aan het Wet boek van Strafrecht, art. 284 en 426bis, als mede aan de artikelen 30 en 31 uit de ver ordening ter handhaving van de openbare orde en veiligheid. De arbeiders worden door politiemacht naar hunne woningen begeleid. Het hoofdbestuur van den Gladblazersbond heeft met ernst gewezen op deze minder gun stige handelwijze van de „jeugdige stakers". Ook de afdeel ing Schiedam van genoemden Bond zal zich in dien zin uitspreken. Werkstaking der glasbla zers. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Schiedam van gisterenavond Ondanks de ernstige vermaningen van de zijde der leiders, houdt het thuisbrengen der niet-stakers aan. De politie treedt zeer gematigd op en slaagt er in de zaak binnen de perken te houden. Journalistieke vr ij buitor ij Het Handelsblad schrijft: „Ruim een jaar geleden hebben wij, in ons no. van 25 September 1903, er de aandacht op gevestigd, hoe de Soerabaja Courant er een goedkoopen en ijverigen medewerker op nahield, die zich A. H. noemde. Zijn artikelen waren letterlijk overgedrukte artikelen uit het Algemeen Handelsblad. En daar dezelfde courant telkens beweerde dat het Handelsblad niets van Indië begrijpt, zijn lezers misleidt enz., schreven wij o.a. „Wij weten er niet beter op, dan dat de re dacteur van de S. C. zijn medewerker A. H. afdankt Dit is echter niet geschied; alleen bewaart hij nu in den regel zijn anonymiteit. Met andere woorden voortdurend bevat het blad hoofdartikelen, die, zonder eenige vermelding van bron uit ons blad overgedrukt zijn. Het Handelsblad maakt vervolgens mel ding van een tiental hoofdartikelen, die zóó maar brutaalweg zijn nagedrukt. Dat ie de „knipperij" toch wel wat al te ver gedreven! In de zaak van den boer, de Veever- ze kering-maatschappij, het ingezonden stuk van den boer in de Rijn bode en de actie tot schadevergoeding van de maatschappij te- *en den boer, vernietigde de Hooge Raad lieden het arrest van het Amsterdamsche hof, hetwelk den boer tot f 100 schadever goeding had veroordeeld en ontzegde de ver dering van de maatschappij. Diefstal van postal-orders. Voor do rechtbank te Middelburg zijn gis teren behandeld de zaken tegen J. B., brie venbesteller te Vlissingen, en N. J. d. V., b'erhuishouder aldaar. Eerstgenoemde stond terecht ter zake dat hij op het postkantoor te Vlissingen, drie brieven met geldswaardige postalorders opzettelijk z:ch heeft toegeëi gend den tweede beklaagde wordt ten laste gelegd dat hij van den eersten beklaagde op zettelijk heeft gekocht negen postalorders, terwijl hij wist of begrijpen moest dat B die door misdrijf moest verkregen hebben. De ee ste beklaagde legde eene volledig? bekenteir's af. Hij was door misbruik van sterken drank tot het misdrijf gekomen. Het O, M. cischte twee jaar gevangenis straf ondsr aftrek van de voorloopige hech tenis. De tweede beklaagde ontkende te hebben geweten dat do post al orders door diefstal wa ren verkregen. Het. O. M. vorderde zij no veroordeeling tot 1 jaar en 6 maanden eveneens met af trek van de voorloopige hechtenis. De uitspraak in beide zaken is bepaald op 9 Deceml>er. Het mes. De loteling N. v. d. M., te Heerenveen, thans gedetineerd, die op den lotingsdag in October il. zonder eenige aan leiding den molenaarsknecht G. Panne al daar een gevaarlijke messteek in de lin kerdij toebracht, is deswege door de recht bank te Heerenveen veroordèeld tot 9 maan den gevangenisstraf. Poging tot doodslag. Het muis je van verleden Zondag, hetwelk wij niet ten onrechte „Bombardement" noemden, zegt de Limb. Koer. zal voor de bedrijvers dier bal dadigheid een staartje hebben. Niet minder zal dat zijn voor zekeren T., kostganger bij den herbergier W., waar Zondag dat booneel- tje werd afgespeeld. Naar 't scheen was T., alles behalve ge sticht over die vernieling bij zijn kostbaas. Woensdagmiddag ging hij een der medeplich tigen, zekeren K. opzoeken en hem ter ver antwoording roepen. Hij vergezelde K., die een boodschap ging doen. Nabij de Linde trok T. een revolver, hield hem K. voor 't hoofd en trok af. Het mag een wonder geluk genoemd worden, dat de revolver ketste. K. vatte de hand van T. dadelijk vast én hield hem in de hoogte, en, daar hij deze houding niet kon blijven aannemen, maakte hij van een gunstig oogenblik gebruik om te vluch ten in een nabij gelegen schuur. Een tweede schot werd thans gelost; ditmaal verzaakte i het wapen niet; de kogel deed het in zoo- verre, dat K. niet getroffen werd. Op een naburige vrouw, die eens kwam kijken wat er gaande was, loste de onverlaat ook een schot, zonder haar echter te treffen. De politie was spoedig ter plaatse om de zaak te onderzoeken. Zij nam den schutter in hechtenis in zijn kosthuis. 1 Lijk opgegraven. Op last der justitie is Donderdag op de r.-kL begraafplaats te Delft het lijk opgegraven van eene onge huwde jeugdige vrouw en ter gerechtelijke schouwing naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Men vermoedt, dat de dood deoer vrouw het gevolg is van ondergaan lichamelijk let- sel. Moord of zelfmoord? Woensdag morgen jl. is in de bosechen in de nabijheid van Laag-Soeren (bij Dieren) het lijk gevon den van een beruchten wildstrooper, zekeren R. van den Brink, wonende geheel alleen in een hut op de heide (gen. het Schadeveld) aldaar. De man hield in zijn hand nog een groot mes, terwijl een diepe wond zioh in zijn hals bevond, zoodat men aan zelfmoord dacht. Bij onderzoek door den gemeente-ge neesheer te Dieren is gebleken, dat er in zijn onderlichaam een kagelschot zat, zoodat het niet uitgesloten is dat er een moord plaats heeft gehad. De justitie te Arnhem is met een en ander in kgnnis gesteld. De 46-jarige v. d. Br., die ongehuwd w-as, stond als eeu gevaarlijk strooper bekend, pleegde in 1883 poging tot moord op den gemeenteveldwachter Hindriks te Laag-Soe ren en werd daarvoor tot 10 jaar gevangenis straf veroordeeld. Moord of zelfmoord? Omtrent het vinden van het lijik van den strooper Reinder van den Brink in de bossohen te Laag-Soeren, wordt nader gemeld, dat Van den Brink naar de markt, te Doesburg is ge weest en daarna het laatst is gezieen in een kroegje aan den Harderwijkerweg. Ruim 9 uur ging hij daar vandaan en ongeveer 10 minuten later is een eind verder een schot gehoord. Men weet, dat het lijk gevonden werd met een hagel schot in dc buik. Ver moed wordt, dat hier een moord heeft plaats gehad op Van den Brink en men hem daarna een mes in de hand heeft gegeven om het te doen voorkomen, dat hier zelfmoord was gepleegd. Inbraak te Haarlem. Donder dagnacht is ingebroken in de zeepzieder ij van de heeren Gorter en Co. te Almelo. Op het kantoor werd eenig geld vermist. Valsoh geld. In het dorp Hoorn- sterzwaag (Fr.) was in den laatsten tijd valsch geld in omloop, nl. wit gemaakte halve stuiverstukken en centen, die voor halve guldens en kwartjes uitgegeven wer den. De politie heeft de daderes gevonden zij is een gehuwde vrouw, die bekende de muntstukken met kwikzilver van een oud stuk spiegelglas wit te maken en ze dan uit gaf. Proces-verbaal is opgemaakt. Eenoplichterdie „schi 1de rt." Enkele bekende schilders hebben sedert ge- ruimen tijd reeds de onaangename zekerheid, dat iemand misbruik maakt van hun naam. Deze man meldt zich aan bij kunstenaars en vermogende kunstliefhebbers en noemt zich dan b.v. Van Lokhorst of Wijsmuller. Als het dan blijkt, dat de personen die hij be zoekt of die hij zelfs op straat aanspreekt die schilders persoonlijk hebben gekend, dan zegt hij. een eigen broer te zijn. Hij heeft eén mooi praatje en vertelt van allerlei te genspoed, waardoor hij aan lager wal is ge raakt. Een andermaal is hiji erg verlegen om reisgeld, want hij wil zijn familie opzoeken. Deze artistieke oplichter beweegt zich meest in Amsterdam, maar ook in den Haag, Utrecht en elder». Tal van schilders en kunst liefhebbers zijn er reeds ingevlogen en het verwonderlijke hiervan is, zegt het N. v. d. D., dat hij deze industrie leeds jaren ach tereen drijft, zonder dat hij ooit in de fuik liep. De man, naar gissing 35 tot 40 jaren oud, draagt een baard eu heeft een verloopen uiterlijk. Weerwraak. Onlangs werden op last van den directeur der R. H. B. S. te Apeldoorn de ramen van den beneden ge legen schoollokalen gedeeltelijk wit geverfd, omdat genoemde heser meende, dat het uit zicht op straat de leerlingen te veel afleidde. De directeurskamer, op dezelfde étalage ge il, bleef liet ruime uitziekt natuurlijk be houden. Wie stelt zich echter de verbazing van directeur en leeraren voor, toen zij op een morgen van deze week bij hunne komst be merkten, dat ook de ramen van de direc teurskamer den nacht te voren met een dikke verflaag waren voorzien. Wie 'm dat gelapt heeft, is natuurlijk on bekend. Gasvergif tiging. Donderdag is een dame, wonende aan de Oranjekade te Haarlem, tengevolge van gasvergiftiging de gaskraan was des nachts opengeble ven -overleden. Bloedvergiftiging. Een zoon van een landbouwer onder Abbenbroek ver wondde zich onlangs aan de hand, toen hij met een knipmes een steentje uit den hoef van een paard verwijderde. Kort daarna kreeg hij pijn aan de hand; deze zwol op, daarna ook de armde jongeling werd ziek en is nu aan bloedvergiftiging overleden. Aan een grootgevaar zijn Don derdagavond de reizgei-s met den trein 5.10 ■an Nieuweschaus naar Groningen ontsnapt. De brugwachter, naar men zegt door slaap overmand, had verzuimd de brug te sluiten. Gelukkig bemerkte de machinist, dat de signalen niet veilig stonden. Nog juist bij tijds kon hij stoppen. Postcuriosum. Als een staaltje van de schranderheid onzer postbeambten in het nasporen van onduidelijke adreaöen, kan het volgende dienen, zegt de Gelderlander: Aan het postkantoor te Nijmegen kwam een brief aan met geen ander adres dan de woordenNijmegen Houtstraat, alsmede het tusscben haakjes geplaatste cijfer (85S6). Hoe dien brief op zijn bestemming te be zorgen? De slimme postbeambte wist raad. Dat nummer, zoo redeneerde hij, is klaar blijkelijk dat van een advertentie, waarop de schrijver van den brief heeft gerefleo- teerd. Werkelijk vond hij in De Gelderlan der een advertentie met dat nummer, en die advertentie braoht bem op weg om den ge adresseerde uit te vinden. De brief kwam be hoorlijk terecht, waar hij wezen moest. Het Buikje. Men schrijft uit 's-Hee- renberg aan „de Post" het volgende: 't Was Zondag. De tram uit de richting Dcetincbem hield voor 't station stil. Heel wat passagiers, die het mooie weer tot een Zondagsreisje had verlokt, stapten uit. On der hen was oik een manneke van middel matige grootte, doch oogenschijnlijk erg zwaarlijvig. Hij moest eigenlijk naar Emme rik maar hij had al zoo lang in de tram gezeten, dat het bem begon te vervelen. Daarbij 't weer was immers wondermooi, zoodat hii besloot- naar ümimcrik te kuieren, met een hoofdknik en vroeg: Aan de Duitsche grens gekomen, zag hij daar een beambte staan, die zoo straks do tram zou visitearen. ..Goeien dagzei ons manneke. Do tolbeambte beantwoordde dezen groet „Nichte zu versteueraï „Ik? nee, niks," zei de man en wilde doorgaan. Edoch, de grensbeambte, wien de omvang van 's mans buikie wat al te verdacht leek, trad voor hem en sprak, met den vinger naar 't uitpuilende lichaamsdeel wijzend l „Aber das, ist das alle3 Natur?" „Allemaal natuur," wes 't antwoord, ,,'k Heb zoo'n soort bierbüksken, ziet u!" „Ach so, das kommt von biertrinken, sa gen Sie? Bitte, gehen Sie mal mit." Ons manneke zette groote oogen op, doch was wel genoodzaalct den beambte te volgen naar 't grens kant oor. Daar moest hij zich uitkleeden. Jas, vest en overhemd waren spoedig af- gelegd. „Verder hoeft 't zeker niet!" merkte den dikkerd nu op. „Dochwas 't korte bescheid, en niet dan aarzelend werd de ontkleeding voortgezet. .,'k Heb wat last van dc rimmetiek, weet u," sprak de man, ,.en daarom draag ik nog al veel ondergoed." En inderdaad, onder 't bovenste hemd ver toonde zich een tweede, daaronder een derde en onder 't derde een vierde. Ietwat verbaasd riep de tolbeambte: „Eins, zwei, drei, vierDonnerwetter, noch immer mehrHort das denn niemals auf?" Zeker hield 't. op, want, toen eindelijk 't achtste hemd was afgelegd, vertoonde zich 't negende of laatste, doch tegelijk een kunst- buikje vanfijne portorico. De nieuwsgierigheid van den tolbeambte was bevredigd. Onze man kon zich weer aan kleed en, en, om eerder klaar te zijn, trok hij eenige hemden minder aan, ondanks zijn „last van de rimmetiek". Toen het hemdenmanneke eindelijk het grenskantoor verlaten mocht, was hij zóó ge- metamorphoseerd, dat 't wel scheen, alsof hij een ontvettingskuur had ondergaan. En niet alleen hij zelf was heri wat lichter geworden, 's mans beurs was het evenzeer. De le luit. der infanterie H. de Haan Hugenholtz, thans te Utrecht in garnizoen, wordt op 2 Januari a. s. overgeplaatst naar Leeuwarden. De onlangs benoemde reserve-2e luit. Blote werd heden ochtend bij het 5e regi ment infanterie op de gebruikelijke wijze vóór het front van den troep beëedigd. Morgenochtend te 10 uur hoopt bij cDe Evangelisch-Luthersahe gemeente voor te gaan prof. J. W. Pont, hoogeeraar te Am sterdam. Wij herinneren nog eens aan de heden a-vond te half adht ini Amicdtia vanwege de afd. Amersfoort van het Ned. Onderw'ijziers- genootschap em, Bond van Ned. Onderwijzers te houden vergadering, waarin mr. J. A. Levy, van Amsterdam, zal spreken over „Dé voorgestelde wijzigingen in dé wét op het Lager Onderwijs. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelia Willöbrordus, z. van C.W. Hol en K. P. Reijmers; Gerardlus, van G. Schuur Entingh en J. van dén HooffDirk Jam, z. van R'. A. Derksen en H. C. Pinedla. Overleden: Gerardus Mosterd, ouid 6 jaarJacob Dlirk Overeem, oud) 5 jaar. Gevonden voorwenen. Een fietspomp. Eén bruin lederen portemonnaie, iuliou- d'ende eenig Duitsch en Hollandsch beid). Een zilveren theelepeltje. Een duimstok. Een bonte boezelaar. Een wit kinderbontje. 9 koperen platte plaatjes. Hoe kan lfe ml|n zo»n eeu goede poflltie vers* keren Benige jaren, als kapitein, bij. het instructie- bataljon te Kampen doorgebracht hebbendé, trok het mijn aandacht, dat. waar zooveel jon gelieden uit geheel Nederland' en vooral uit Hol land en Overijsel bjj dat bataljon in dienst tra den, er van de omstreken Utrecht en Amersfoort bijna geen vertegenwoordigers aankwamen. De oorzaak daarvan moet- aan onbekendheid met die inrichting te wijten zijn, want, ook uit anJere deelen van het land, van waar zich wei nig jongens aanmeldden, werd dat getal aan- z.enlijk grooter, nadat, door dagbladen, de aan dacht van de bewoners dier streken, eens op het instructie-bataljon was geves-tigd. Het bataljon beoogt., kader op te leiden voor de infanterie, cn dat het daarin slaagde blijkt, want het le ver le reed6 meer dan 18.000 jongelieden in ver schillende rangen aan dat wapen. Ruim 2600 daarvan werden officier maar on> zoover tv komen, moet de jongeling, bij. zijn in diensttreding, reeds een aanzienlijke hoeveelheid wetenschap medebrengen, of, door stalen tfver zich in den dienst de kennis eigen maken, om op een van de cursussen, die tot dien rang op leiden. te worden toegelaten. Het grootste deel wordt geen officier en het is vooral op hen dat ik de aandacht wenscht te vestigen de aandacht van ouders uit den klei nen burgerstand'die niet weten hoe zjj gemak kelijk en kosteloos hun zonen een eervolle en geziene positie in de maatschappij kunnen doen Innemen. Om tot het instructie-bataljon te wor den toegelaten, moet men eenige stukken over leggen. die ik hier niet zal opnoemen, maar. óio nven op elk gemeentehuis of op een gamiaei bureel kan te weten komen. Het beste is. den commandant van het batal jon per brief om inlichtingen te vragen. Overigens moet men. tussohen de I6i19 jaar zyn, lichamelijk geschikt, bevonden worden en eenige ontwikkeling hebben, welke echter elke jongen^ die d« lagere school bezocht, bezit. Ge woon lagor onderwys genoten, te hebben, is vol doende om toegelaten te worden. H*-: leven in Kampen moet iederen jonren bevallen, de dienst is niet wermoeiend1, de prach tige cantine verschaft met rijn biljard» en andere spelen, met zijn couranten en tijdschriften. ?an gename afleiding tegen bespottelijk lage prijzen zijn er tal van kleine geriefelijkheden te beko men. terwijl het muziekkorps \an het bataljon er minstens éénmaal in de week een uitvoertng geeft. Om wat te kunnen koopen, heeft men geld I nooctig welnu, elke volontair ontvangt minstens 10 cent zakgeld per dag en dat is ruimschoots voldoende. j Onverstandig doen de ouders die hun zonen nog geld zenden. Kleeding en alles is kosteloos. De voeding is uitstekend en bestaat uitioor ontbijt, gort, op het middaguur brood met bo-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3