KOLONIÉN. BINNENLAND. heid stemmen in do schatting van de effec tieve sterkte van het leger van Koeropatkin op dit oogenbiik. Nemirowitsj Dans jon ko meldt uit Mand- ejoerije, dat de wonden, die de Russische sol daten oploopen, in den laatste» 1 ijd veel erger zijn, omdat aan Japanschon kant zoo vele reservisten meevechten, die gewapend zijn met. het oud model-geweer van groot kaliber. De kogels, bii dat geweer behooren- de, zijn geheel van lood en zender stalen punt Het gevolg is dat er dikwijls koud vuur bij de daarvoor veroorzaakte wonden komt. Do door admiraal Folkersam gecomman deerde divisie van do Rusnsche vloot, die haren weg door do Middellandsche zee en het Suez-ka naai genomen heeft, heeft zon der incident den tocht door de Roode zee volbracht en is de straat Bab-el-Matideb doorgevaren Een gedeelte van de divisie heeft op de reede van de Fransche haven Djibooti hot anker uitgeworpen een ander gedeelte nam bij het Engelsche eiland Porim, dat midden in de straat van Bab-el-Mandeb ligt, koers naar het oosten, hetgeen deed ver moeden, dat liet uoh zou begeven naar Aden, het Engelsche militaire en marine- station. Er is intusschen nog geen bericht ontvangen, dat het daar is aangekomen. Van Aden uit kan admiraal Folkersam, den oostelijkon kcors behoudende, den korto ren weg nomen ten zuiden van het eiland Oerilon «ai door de straat van Malacca naar de Oost-Aziatische wateren. Ook kan hij, om kaap Ouardafiu hcenvarende, naar het zui den gaan om bij Dicgo Suarez, het noorde lijke punt van Madagascar, met het eekader van Rodjestwensky zich weer te vereen igwn. Deze divisie van de Russische vloot, waarbij de zware oantaerschepen zich bevinden, doet den tocht om liet zuiden van. Afrika heen. Waar zij zich op dit oogenbiik bevindt, is niet mot juistheid bekend. In. ieder geval zullen de beide afdeelingon van Rodjcstwonsky en Folkersam trachte zich te rereonigen op een punt van den Indische» oceaan, want hot zou een© gewaagde onder neming zijn. wanneer de beid© division af zonderlijk hot zuidelijke gedeelte van de Chi- noesche zoo. waar zij reeds op vooruitgezon- den afdeel ingen van de Japansoh© vloot kun nen stuiten, wilden invaren. Ook in den zee oorlog geldt het strategisch beginselAf zonderlijk oprukken, veraeaiigd vechten." De Russische torpedojager Prouzitelny, die te Brest- moest dokken om de bekomen averij te herstellen, is verleden Zaterdag u-eer vertrokken, ofschoon er eene hooge zee stond. Het schip zal zijne reis bespoedigen, om het eskader, waartoe het behoort, weder in te balen. De Kielsche reeder Ddedriclisen heeft be richt ontvangen, dat het opperste prijsge- rocht te Petersburg de inbeslagneming van zijn stoomschip Thea door de Wladiwostoic- sche vloot onwettig heeft verklaard. Allerlei vDrie Belgische Kamerleden stellen voor, bij de viering van het Onafhankclijk- heidsfeest, als nationale belooning aan el- ken drager van het Herinnerigskruis der strijders van 1830 5000 frs., en aan ieder kind van do dragers van hot IJzeren Kruis 1000 frs. toe te kennen, indien dezen nog in leven zijn op 1 Januari 1905. v— Hendrik Ibeens toestand is, volgens den Kopen haagschcn berichtgever van „Dailv Telegraph", veel verergerd. De beroemde dichter moot verlamd zijn, zoodat hij niet meer kan lezen, schrijven of spreken. vEen internationale conferentie wordt heden, die» 6en, en morgen, den Ten Decem ber, to Münohen gehouden, tot vaststelling van de zomer-dicnstregeling voor 1905 op de spoorwegen in Europa. vIn Ierland, en vooraJ in bet Westen van Ierland, komen herhaaldelijk jaren voor van groot gehrek lijden, als het gefvolg van een mislukten aardappeloogst. Dit jaar moet het al hcol erg zijnna den zwaren hon gersnood van 1847 moet het er nog niet zoo treurig met de bevolki.ng hebben uitgezien. Het is die schuld van de ellendige regeering, die op Ierland drukt, zegt "Wïlliam O'Brien. Hefc volk moet het doen met den slechten grond, die alle vier ol vijf jaar een misgewas oplevertdo rijke grond in het Westen blijft m handen der rijke landheeren. vTo Osnabrück heeft een kostschool jongen een makker bij het „lawn-tennis"- spelen gedood door een onbedacht toege brachte» slag met een raket, welke de knaap aan den alaap trof. vEen telegram uit New-York meldt, dat een spoortrein van St. Louis naar Kansas City Zaterdag op een brug bij Holden is ont spoord Er werden 45 menschen gewond, van wie 10 ernstig. vEen brand, die tijdens een storm bij middernacht op do Pik© uitbrak, hoeft de verlaten wereldtentoonstelling te St. Louis in gevaar gebracht. Do vlammen braken uit in Oud-Rome. Het Quo Vadis is geheel. Ja pan en d© straten van Rome zijn gedeelte lijk in de asch gelogd. Overvliegende vonken veroorzaakten ook brand in het paleis van kunstnijverheid, maar hier werd het vuur gauw geblusoht. Ecu man is naast een bran denden hoop papier in hechtenis genomen. Do nachtwakers van Oud-Rome rijn waar schijnlijk omgekomen. Het staat vast dat de brand gesticht is. OOST-IN Dl Benoemd is tot militairen commandant van Atjeh en Ouderhoorigheden tevens gou verneur van dat gewest, de generaal-majoor der infanterie jhr. J. C. van der Wijck, thans belast me< de waarnoming dier betrokking; met bepaling dat hij voorschreven function zal uitoefenen onder den titel van civiel en militair gouverneur van Atjoh on Onder- hoorigheden en onder toekenning van eervol ontslag uit rijn liét-rekking van chef van liet. wapon der infanterie, tevens chef der F Ie afdoeling van het dep. van oorlog in Ned-Indie. Eervol ontslagen als militair commandant van Atjeh en Onderkoorigheden, wordende hij in verband daarmede teruggevoerd a la suite bij zijn wapen, de kolonel der infante rie J. A. P. Grovere. Tegenspraak Volgens het Soerxb. Handelsblad zou de heer mr. J. L. T. Rhem- iov, officier van justitie aldaar, zich bij de Tweede Kamer hebben beklaagd over -'-ju passeermg door de 'benoeming van mr .T van Darelaar tot president van den Raad van Jurtitic te Soerabaja. Mr J. L. T Rhemrev machtigt den Java- Bode dit. bericht ten stelligste tegen te spre ken, zijude geheel uit de lucht gegrepen. De Staatscourant van Diusdag 6 De cember 1904, bevat de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen als lid en voor zitter van het college van curatoren van het weeshuis te Buren, onder dankbetuiging voor do goede diensten door hem in die be trekking bewezen J. R. Kist; op verzoek eervol ontslagen de ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen A. Somers te Kuijk c. a. en de ont vanger der directe belastingen en accijnzen J. ter Haar te Winschoten (buiten-gemeen ten) en L. A. van Giffen te Breda (buiten gemeenten) eervol ontslagen de ontvanger der invoer rechten en accijnzen en van den waarborg op gouden cn zilveren werken J. A. van den Dries te Arnhem op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de 1ste luitenant der infante rie K. Spoclstra, thans op non-activiteit en is die officier benoemd tot reserve-eer- ste-luitenant der infanterie, met bestemming I voor den dienst der landweer en wel in "het 29ste landweerdistrict H. M. de Koningin heeft met ingang van 1 December j.l. aan den gepens. luite- I nant ter zee der Ie kl. J. A. van der Star, I sedert verscheidene jaren werkzaam ter se- j cretarie van H. M. den persoonlijken titel i verleend van „Hoofd van het Bureau Secre tarie van H. M. de Koningin." Men meldt uit 's Gravenhage H. M. de Koningin-Moeder en de vorstin Van Bentheim waren Zondag tegenwoordig bij do godsdienstoefening iu de Duitscke kerk. H M. de Koningin-Moeder en de vorstin Van Bentheim brachten gisteren een bezoek aan de tentoonstelling van de werken van de leden van Pulchri Studio. Z. K. H. de Prins, benevens eenigo hof dignitarissen, waren Zaterdag ter herten jacht in Hoog^Soeren eui omgeving. Het déjeuner werd op het Aardhuis ge bruikt en namen H M de Koningin, ver gezeld van eene hofdame, daaraan mede deel. Z. K. H. de Prins is Zondagavond naar Buckeburg vertrokken met zijn adjudant jhr. Van Such telen van de Haare. Het doel is om daar op jacht te gaan. Vrijdag en Zaterdag vertoefde prof. Kramer, directeur van het Huisarchief va» H. M. de Koningin, ten paleiae Het Loo. De minister van Binnenlandsche za ken is gisteren avond, omstreeks 9 ure, met den Brusselsohen trein in Den Haag terug gekomen.. Men kan t dr. Kuyper aanzien dat hij nog niet gdheel hersteld is. De minister van Financiën maakt be kend dat- op 3 December 1904 bij de betaal meesters in kas was f 3.033.968,424 en dat op dcnzelfden dag door de Nederlandscho Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 10.988.701,89J. De minister van Financiën maakt be kend, dat de Bewijzen van ontvangst, uitge reikt in ruil voor do door de houders inge leverde aandeelen in de bij de koninklijke besluiten van 11 September 1826, no. 131 en 23 Mei 1851, na 12, geaiegotieerdo geldlee- ningon op den Rijk-sjveg van Deventer over Zutpken en Winterswijk naar de Pruisisch» grens, van en met 16 December 1904 tot en met 30 Juni 1905 betaalbaar rijm ten kan tore va» den Rijksbetaalmeester t© Zutphen, met een bedrag van f 367.50 (driehonderd zeven en zestig gulden vijftig oent) per stuk. De minister van Financiën maakt be kend, dat, ten kantore van den ontvanger der registratie en domeinen te Delft, van e©n onbekende is ontvangen eene som van f 100, ter voldoening van verschuldigde ver mogensbelasting. De Eerste Kamer komt. deze week voornamelijk liijeen voor het afdeelings-on derzoek der Indische begrooting en tot be handeling van het voorstel van den voorzit ter omtrent den rooster van aftreding. Bij het federatiebestuur van het dis trict Leeuwarden is een sohrijiven van het Kamerlid Melohers ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat hij zich voor do Kanier- verkiezing 1905 niet weer beschikbaar stelt. (Het Volk). Sollicitatie Algem. Reken kamer. Naar de betrekking van lid in de Algemeen© Rekenkamer, hebben alsnog ge solliciteerd do heeren J. A. Kroef, gepen- sionneerd 1 uitenatih- ko 1 onel kwartiermeester, met rang van kolonel, wonende te Gorseel on J G. van der Marks, chef de bureau, met. den rang van referendaris, b:; de Staats mijnen in Limburg, womende te Heerlen. Nag cana de zaak.Van Diggelen. In de „Zwolsche Ct." is opgenomen bet- antwoord van mr. P I. G van Diggelen op het stuk van de liberale Staten-club. Dit antwoordt luidt: Eindelijk dan wordt het uit een nader schrijven van de Liberale Staienclub, voor komende in uw blad van heden, no. 284, dui- clijk, hce de 22 leden dier club aan hun overtuiging rijn gekomen Niet uit de aanwijzingen, zooals rij in hun rapport verklaarden. Niemand, die deze aanwijzingen nauwkeurig cn onbevooroor deeld overwoog, kon dat ook begrijpen, want zij beteekenden daarvoor to weinig. Ook door henzelf werd dit reeds lang stilzwijgend toe gegeven door hot wospivulcn vaai het ga rucht, dat mr. Van Setten de hand van mr. Van Diggelen op een stembriefje had her kend en dat er dus meer grond dan aanwij zing zoude zijn voor het beweren, dat mr. v. D. de schuldige was. Gelogen hebben dus de 22 leden in hun rapport, toen zij aan het slot met ongepaste» ophef schreven„Onomwonden eu trouw en „waarachtig hebben wij de feiten medege deeld, welke in hun onderling verband en „samenhang niet alleen voor ons zelve onze „overtuiging vestigden, maar ook ons het „recht gaven, die eerst tegenover den heer „Van Diggelen en daarna in het openbaar „uit te spreken." Gelogen hebben ze allen de hoeren Van Dedeni, de Goeijen, De Herder, Jannink en Van Laer verklaren het voor zich en voor hun medeleden van de club, want zo heb ben die feiten niet medegodéeld, maar zij hebben er één achtergehouden. D© heeren komen er nu, oen maand na dato, mee, zeggende, dat het hun voorkomt ook deze mededeeling niet aan het publiek te mogen onthouden Waren zij deze mee- ning dan niet toegedaan in de elubvergade- ring, in welko zij zich volgens eigen ver klaring m het rapport hebben „ten plicht gesteld immer de waarheid „te schrijven en „ecu volledig verslag van het „voorge vallene" te geven, onder toevoeging „Het „publiek heeft daarop recht, want dat is „de óétiige wijze, om het in staat te stellen „met volledige kennis van zaken de gron- „den te beoordeelen, waarop ons aller over tuiging gegrond was en blijft?" Even goed natuurlijk, maar dat is de zaak niet.. Ze hebben dit opzettelijk verzwegenwe tende. dat zij toch wel de gelegenheid zou den vinden dit buiten het rapport om pu bliek t© maken, en dit hebben rij gedaan ook. Overal werd dit praatje ter versterking van het rapport rondgestrooid, en wie door het rapport niet overtuigd was, wercl toege voegd „Maar weet je dan niet, dat mr. Van Setten duidelijk mr. Van Diggelen's hand op een stembriefje heeft herkend?" Velen rijn hiervan in de provincie cl© dupe geworden en nu moet dit. middeltje, dat hier zoo goed gewerkt heeft, worden toegediend aan het geheel© publiek in den lande. Maar dat kan niet zoo ondershands ads hier en men zal nu wel inzien bedrogen te worden, nu de heer Van Set ten, blij kens verklaring van rijn 5 medeleden, deze verklaring niet eens wil teekeneu. Voor zoo discreet als die heeren hem willen doen voorkomen, zal men den heer Van Set-ten toch wel niet. houden. Voor zoo discreet willen de andere 5 heeren niet eens doorgaan, wamt zij zeggen het wel. Men lette eens op, hoe handig mr. Van Set ten zich nu achter anderen verbergt. VreemdIk ben dat niet van hem gewoon. Openlijk durft hij niet volhouden, dat de stembriefjes, welke afweken, van mij waren. Ieder zou er ook verbaasd van staan, dat h>' die geen schriftkenner is, met één oog wenk, terwijl hij met iets anders (do stem opneming) bezig is, uit één woord iets kan zien, waarvoor schrift kenners dagen studie cm veel schrift ter vergelijking noodig heb ben. Ieder, die wel eens als stemopnomer heeft gefungeerd, weet, hoe mem rijn ge dachten er bij moet houden om zien niet te vergissen. Maar toch insinueert hij het, niet open lijk, maar op slinksche wijze. Of liever, als men liet goed leest; zegt hij het niet eens, want zijn medeleden zeggen, dab mr. Van Setten duidelijk mr. Van Diggelen's hand op de stembriefjes had herkend. Ik vraag: „Op welke stembriefjes?" Zeker op die, waar op de namen der liberale candidate» ston den, want op anderen heb ik niet gestemd. Ik haal dit slechts aan, om te doen zien hoe vaag de "bewering is. De heer Van Set ten zal haar nog wat moeten aandikken! Hij is daarmede nu al een maand bezig. Met dit alles werkt mr. v. S., zooals ik dit reeds in mijn antwoord heb gezegd, in het duister. „Het is slecht van uen moet ieders verontwaardiging opwekken in deze zaak, waar openbaarheid op den voorgrond wordt gesteld door beide partijen. Ik heb mij daaraan gehouden, maar de 22 leden der club niet. En hoe perfide wordt dit nu nog mede gedeeld Als een kleinigheid, in een post scriptum, volledigheidshalve! Maar zij heb ben er toch maar de bedoeling mee om effect te maken. Wederom moest daarbij mijn hou ding dienst doen als bewijs. Ik acht mij nu eenmaal te welopgevoed om tegen een derge lijk drijven, om mij schuldig te maken, een andere houding aan te nemen dan die, welke doet blijken: Gij zegt daar iets, dat gij niet verantwoorden kunt, en daarom benoordet gij het voor u te houden. In" cauda venenum! Daarom ben ik op deze zaak het eerst in gegaan, op het. andere zal ik niet zoo diep ingaan. Waar do heeren zichzelf niet meer kunnen redden, maar hun toevlucht moeten nemen tot uitknipsels uit de „Nieuwe Rot terdammer" en de „Nieuwe Courant", zal ik hun in deze richting niet volgen. Ik zoude op die wijize kolommen kunnen vullen. Men leze wil men niet langer zien door den bril van mr. Van Setten, eens de „Nieuwe Gro ninger Courant" van Dinsdag 29 Nov., no. 330; „De Residentiebode" van Maandag 7 Nov., no. 3176 en van Woensdag 30 Nov., no. 3196 (waarin een plattegrond van de Statenzaal voorkomt)„De Hoeksche Waard" van Zaterdag 26 Nov., no 340; „De Voor uitgang" van Zaterdag 26 Nov., no. 48; „Sal- land's Volkslblad" van Vrijdag 18 Nov. no. 47„Het Vaderland" o.a. van Maandag 21 Nov. no. 276 en nog vele andere bladen meer. Wellicht zult U, Mijnheer de Redacteur, die deze zaak onder uw rubriek „Zwolle" bij het publiek hebt geïntroduceerd, om onpar- tijdig te zijn, deze artikelen wel in hoofdzaak i» uw blad overnemen. Alleen dit nog. Ik lees daar, „dat achter eenvolgens de hoeren De Goeijen, Van Has selt, Van Dedem en Jacobs hunne verklarin gen hebben afgelegd. Dit werd in het rapport gezegd, en nu nader herhaald, alsof deze personen iets te zeggen hadden met betrekking tot d© zaak zelve, en dit is onjuist. De eerst© drie hebben met betrekking tot de zaak zelve niets mee te deelen, de eerste twee niet, omdat zij er niets persoonlijks van hebben waargenomen, de laatste niet, omdat hij er van zijn plaats, welke aan den anderen kant van de zaal is, niets van kon zien. Hoe kan ik dan de hersenschimmen van deze hee ren „opheldoren"? Zij kunnen bet niet eens zelf. En de heer Jacobs? Hij is niet bijziend, maar als hij goed wil zien moet hij volgens de verklaring van zijn modeleden een lorg net opzetten! „Sapienti Sat!" Maar waarom kan hij niet uitleggen, waar om hij mii niet opmerkzaam maakte op mijne fout, als hij die zag? Wellicht ook discretie! Maar ook die heer is zoo discreet niet; hij geeft blijk mij erg bogluurt te hebben. Overigens zal ik er het zwijgen tce doen. Waar de heeren in hun rapport over de vergadering van de club, gehouden na de ver kiezing van een Gedeputeerde, vacatur Van Marle, zelf zeggen, sprekende over mijne ver klaring: „Op het1 oogenbiik zelfs is dat nie mand zoo uitdrukkelijk opgevallen, slechts naderhand heeft zich die wetenschap beves tigd, daar zal ieder wel inzien, dat hij voor zichtig doet met aan de verklaringen van de leden uit die vergadering, berustende op „zich later bevestigende wetenschap", niet te voel gewicht te schenken. De heeren hebben er zich nu eenmaal in hun opwinding ingewerkt en moeten nu de schande van hun lichtvaardig oordeel, hun van zoovele zijden aangewreven, maar dra gen. De St. Ct. no. 286 bevat een Kon. be sluit van den 24en November 1904. tpt schorsing van het besluit van den raad der gemeente Numansdorp van 31 October 1904, waarbij D Bijl is benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand in die gemeente. Door den minister van koloniën is mr. P. F. Woesthoff ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië om in rechterlijke betrekking daar te lande te worden geplaatst. Door de arrondissementsrechtbank te Rotterdam is ter vervulling eener vacature van rechter in dat college opgemaakt de vol gende alphabet ische lijst van aanbeveling: mr. M. Polak, advocaat en procureur te Gro ningen mr. A. Riet erna, rechter te Heeren- veen en mr. H. W. B. Thomas substituiut- griffier van de rechtbank te Rotterdam. Bij 'beschikking van den minister van Binnenlandsche zaken van 5 December 1904, no. 9355, afdeeling Onderwijs, is, met ingang van 16 Januari 1905, benoemd tot prosector bij de anatomie aan do Rijks-universiteit te Utrecht, H. vin Wering, thans amanuensis bij de pathologische anatomie aan de Rijks universiteit te Groningen, uit welke betrek king, met ingang van genoemden datum, hem een eervol ontslag is verleend. R ij| k s k! rankzinmigenge- stichtte Mede m blik. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan bovengenoemd ge sticht met ingang van 15 Februari 19Ö5 to vervullen is eene betrekking van hoofd ver- pleger, waaraan aanvankelijk eene jaarwedde van f 400 is verbonden, met genot van vrije huisvesting, voeding, verpleging, vuur en licht. Ongehuwde personen, die voor deze be trekking in aanmerking-wenschen te komen, beliooren zich daartoe vóór 10 Deoem'ber 1904 te vervoegen bij den geneesheer-direc teur dier inrichting op werkdagen, de9 na middags tusschen 2 en 4 uren. Klerken der poster ij en en telegraphic. De directeur-generaal der posterijen en telegraphic maakt bekend, dat voor het in Februari 1905 te houden examen voor de betrekking vtain klerk der posterijen en telegraphic, aangekondfigd in de Staats courant van 26 October, 13/14 November en 26 November 1904. vijf en ze ren tig plaatsen beschikbaar worden gesteld, waarvan ten hoogste tien voor ongehuwde vrouwelijke candidate». De minister van Financiën maakt be kend, dat, aan te vangen in het laatst der maand Februari of liet begin der maand Maart 1905, het in art 2 van het koninklijk besluit van 7 Juni 1856, no. 80 (bijv. Staats blad 1856, no. 125) bepaalde vergelijkend examen zal worden gehouden voor de betrek king van surnumerair dier registratie en do meinen, waarvoor het aantal plaatsen is vast gesteld op ten. hoogste twaalf. Zij die tot dat examen wenschen te wor den toegelaten, moeten vóór of uiterlijk 25 Januari 1905 het bij art-. 4 van voormeld be sluit. bedoelde verzoekschrift aan het depar tement van Financiën indienen, met overleg van de bij dat artikel gevorderd» stukken. Bij koninklijk besluit van 12 November 1904 no. 44 is de medaille, wegens verdien sten ten opzichte van 's Rijks verzamelingen van wetenschap en kunst, in zilver, toegeken aan mr. A. W. F. H. Sanger, directeur der Noord-Nederlandsche Hypotheekbank te Gro ningen. Orelio en Clous. Volgens het „Bat. Nwbl." lag begin October de heer Ore lio ernstig ziek te Lawang. Hij leed aan een keel-catarli. De heer Clous keerde 24 Get. met de „Ko ning Willem I" naar Europa terug. Justus van Maurik. In het weekblad „De Amsterdammer" wordt mede gedeeld, dat een commissie in wording is, welke zich ten doel stelt den talrijken lozers van Van Maurik's geschriften d% gelegen heid te openen, mede te werken tot het stichten van een eenvoudig buldelijk op zijn graf. In het volgende nummer hoopt ae redactie van „De Amsterdammer" de na men der commissieleden te kunnen vermel den. Te 's Gravenhage is op 87-jarigen ouderdom overleden jhr. H. P. F. Hooft, ka merheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin en oud-administrateur van het kroondomein. Uit Sche%*euingen wordt gemeld dat ldaar hedennacht een bekend cn populair dorpsgenoot, de heer Job. Taal Sr. is over leden. De overledene zou op lJ Maart 1905 den ouderdom van 90 jaren liebbeu bereikt. De lieer Taal was gepensionneerd opzichter van het Burgerlijk of Stedelijk armbestuur voor de wijk Scheveningen, oudreoder, en oud- wijkmeester bij de vroegere gemeente-indee ling. Uit het maandbericht van het Net'er- landsche Zendelinggenootschap (gesticht in 1797) blijktdat het nadeolig saldo over 1903 bedroog f 11362. De raming voor 1904 be draagt f 98000. Totaal f 109362. Daaren tegen werd ontvangen tot 31 October f 82760 zoodat nog noodig blijft voor 1904. f 26602. De eerstvolgende algemeen© vergade ring van het Nederlamdscho Gymnaatiek- Verbond zal gehouden worden op Zondag 29 Januari a s. te Amsterdam. Ingevolge uesluit van het laatste na tionaal hygiënisch congres te Nijmegen ge houden heeft hot oongresbestuur eene com missie benoemd om prae-advies uit tc bren gen ter zake van den vuilafvoer van het platteland. In die commissie hebben zitting genomen voor het hoofdbestuur de heer C. Gulden- steeden Egeling, buitengewoon lid van den Centralen Gezondheidsraad en wethouder van Zeisten voorts de heerenE. J. Bergs- ma, buitengewoon lid van den Centralen Gezondheidsraad cn burgemeester van En schedé; dr. W. Eingels, voorzitter van den Gezondheidscommissie te Wij he; J. H. Pa- ber, ingenieur, inspecteur van de Volksge zondheid te Zwolledr. W. H. Ma naholt, lid van de Gezondheidscommissie te Tolbert en M. A. van der Perk, directeur van de ge- meantereiniging te Rotterdam. Tegen Kerstmis verwacht men bij de Ned. tooneelvereeniging een nieuw «tuk van Herman Heijermans Jr. Munt- en bankbiljetten „Uit verschillende mededeelingen is ons," zegt het Handelsblad", „gebleken, dat het versob.il tusschen !e oude en do nieuwe biljetten van f 10 nog niet diep is doorge drongen. Mem heeft, naar aanleiding va.n de waarschuwing tegen valsoh© muntbiljetten de nieuwe bankbiljetten van dat bedrag be keken, en daarop, met schrik, juist gevon den wat als herkeiiningsteeken der valsoh- heid was opgegeven „strafbepaling" in bruine letters. Inderdaad staat de trafbepaling in bruin op de achterzijde der (echte) met- 1 Octo ber in omloop gebrachte (blauwe) bankbil jetten van f 10, die de oude, vaalgele munt biljetten moeten vervangen. De waarschu wing wij herhalen het -betreft echter juist niet die nieuwe „bankjes", maar de oude „muntjes", die van staatswege zijn uit gegeven en dan ook de onderteekeni ng draagt van den minister van financiën, en die nu allengs worden ingetrokken. Op die oude vaalgele papiertjes staat aan de achter zijde tweemalen van boven naar benedien in zeer kleine letter's, niet gelijk wij reeds eergisteren hebben opgemerkt een „straf bepaling", maar de verwijzing naar de wet van 1884, waarbij de uitgifte van de munt biljetten 't laatst was geregeld. Op de echte muntjes in zwarte lettertjes, op de valscho in bruine. Het woord „strafbepaling" is in de waar schuwing ingeslopen naar wij vernemen omdat daarmede gewoonlijk het kleine opschrift wordt aangeduid dat op papieren geld naar de wet- verwijst en dat op de bankbiljetten inderdaad een uittreksel be vat van een artikel van luet wetboek van strafrecht. Men rij echter gerustwat de nieuwe bankbiljetten van f 10 aangaat-. Deze rijn zóó kunstvol en kunstig vervaardigd, dat zij voor namaak schier onoverkomelijke moei lijkheden opleveren. Spoorweg Leeuiwarde n Drachten. Uit Groningen ontvingen wij schrijft de Lw. Ct. het belangrijk te- j telegrafisch bericht, dat zich daar in verbinding met het bekende Drentsche Spoor weg-Comité heeft geconstitueerd een comité tot oprichting van een maatschappij voor den aanleg en de exploitatie van een, spoor weg van Leeuwarden naar Drachten en van Sneek naar Groningen, en dat zijn benoemd tot voorzitter de heer J. E. Scholten, ha van de Eerste Kamer dor Staten-Generaal aldaar; tot ondervoorzitter de heer C. J. van der Veen, burgemeester van Bols ward, en tot secretaris de heer M. A. D. Jolles, burgemeester van Assen,. Met ingang van heden ia tot nadere aankondiging, het. rijkstelephoonkantoor te ter Aar. op werkdagen, uitsluitend geopend van 9 uren voormiddags tot 12 uren 's mid dags. en van 3 tot 5 uren namiddags (Green- wichtijd). De dienst op Zon- en feestdagen blijft on veranderd. De uitgave gestaakt. Men schrijft uit Den Haag aan „Het Volk" Naar wij vernemen, zal binnenkort de uit gave van het ..Dagblad van Zuid-Holland en 'a Gravenhage" gestaakt worden. De alge meen©, buitengewone vergadering van aan deelhouders, verleden week bijeengeroepen, besloot daartoe met algemeen© stemmen. Opheffing van kiosken. Naar aanleiding van het feit, dat bij de onlangs geil ouden aanbesteding voor het pachten dei- kiosken voor den verkoop van kranten, tijd schriften enz., te Rotterdam geen enkel bil jet werd ingeleverd, zullen die kiosken ver dwijnen. Het personeel kreeg dezer dagen bericht, dat het met ingang van 1 Januari a.s. is ontslagen. Zondagsrust voor slagers. In eene vergadering van slagersgezellen, te 's-Gravenhage, waarin vertegenwoordigd wa ren 26 organisaties met pl. m. 4500 leden, werd besloten de leiding der actie ter ver krijging van Zondagsrust, in handen te ge ven van den Haagsohen Bestuurdersbomd. De werkstaking dier 1 as- blazers. Bij het secretariaat van den Al- gemocnen Neder!. Bond van Glasblazers to Delft is gisteren een schrijven ingekomen van de heeren W. Hovy, mr. J. G. Sahölvink en prof. mr. M. W. F. Treub, vormende de be middelingsoommissie in de staking, dat- de Bond van Patroons deze tusschen komst heeft afgewezen. Voor de stakende glasblazers is tot dusver ingekomen een bedrag van f 13.097.01J. De werkstaking der glasbla zers. De glasblazers van c'o flesschenfabriek

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2