BINNENLAND. van het Icrsche lid van het hoogerhuis ba» ron Fermoy; hij bevindt zich thans te Pa rijs. Het Japansche gezantschap te Londen spreekt tegen, dat het tot het instellen van de strafvervolging den stoot gegeven heeft. Allerlei vDe overleden oud-president uer Zuid- Af rikaansalie republiek. Paul Kruger, was een groot kindervriend, en de hulde hem iliier te lande door kinderen, o. a. door het zangkoor der Amsterdamsche jeugd, ge bracht, zal velen nog wel in het ge nou gen liggen. Thans zal to Pretoria ook aan ziji stol- felijk overschot, dat nu derwaarts onderweg is. een hulde door kinderen worden bewe zen. Den 14en December zal het. gebouw, waar het stoffelijke overschot van den oud-presi dent in staatsie 'igt, alleen voor kinderen toegankelijk wezen en een zangkoor van kin deren der verschillende scholen zal daar voor do lijkbaar een treurzang zingen. Eou mannenkoor zal voorts bij aankomst te Pretoria een Psalmvers en daarna een treurzang zingen en ook als de lijkstoet de kerk verlaat, zal dat koor zich weer doen hooren. Op den dag der begrafenis zullen op een zelfde uur al de kerkklokken in het land worden geluid. vNaar men bericht, is de heer Jacques Lebaudy „Keizer der Sahara", verloofd met een Londensche jongedame, miss Maud Berk ley. dochter van een rijken reeder. Hjet hu welijk zou in Februari te Londen met groe ten praal worden voltrokken. vZekere Nissen, uit Chicago, die inder tijd veel opzien wekte met zich in een groot v<it door den waterval van den Niagara to laten drijven, is thans oni het leven geko men op een 1 uohtbaillontockt over het moer Michigan, wa&rtrij hij door een sneeuwstorm werd overvallen. vIn de fabrieken der „Standard-Auto mobielen-Compagnie" te New-York zijn Maaudag door een ontploffing tien mensohen zwaar gewond en vijftig motorwagens ver nield. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 7 December. Geopend 10j ure. Dé premier, dr. Kuyper, is lieden m de vergadering tegenwoordig en wordt door vele leden geluk gcweiischt met zijn aanvankelijk herstel. Staatsbegrooting 1 90 5. Algemeene beschouwingen. Do lieer Van der Vlugt. maakt zich tot tolk der vergadering om den minister president geluk te wetisohen met zijn aan vankelijk herstel. Alsnu komende tot. de algemeene beschou wingen, wijst Spr. op twee klachten in het Voorl. Versl., waarop in de Mem. van Antw. slechts even wordit ingegaan, n.l. het aan- kweeken van geloofshaat, en de beweerde partijdigheid bij benoemingen. Wat het eerste punt betreft, wordt geantwoord in dien geest dat het. gevaarlijk vuur reed» brandde, toon dit kabinet optrad. Spr. betreurt dit antwoord en tevens het ter marlot brengen, van dio heilige gevoelens, die in de huis kamer thuis behooren. Het kweeken van die kiemen van geloofshaat, bijl ons volk is even gevaarlijk als alcohol. Spr. zal hier verder geen woord aan verspillen. Thans komt Spr. tot. de tweede griefde benoemingen. Zal hij haar onderschrijven. Hij weet het niet. Ilem zijn wel eens voor- boelden ter oore gekomen omtrent burge meesters op de Zuidi-I I o 11 andteche eilanden, en personeel bij de Rijksverzekeringsbank. Maar daar staan tegenover de benoeming van gouverneurs in Oost- en Weat-Indië. de benceming van het jongste lid bij den Raad van Staite en bij die van den Commissaris der Koningin in Drenthe. Spr. onderschrijft dus de grief niet, hij overweegt slechts. Maar een groote fout begaat zijns inziens de Reg. in de Mem. van. Antw., waar zij zegt, dat de liberalen vroeger de belijders van christelijke beginselen wel eens hebben achtergesteld. Dat is eene gevaarlijke verdediging. Noode- Ioos moet een volk niet worden verambte- lijkit en dat doet eene Regeering, wanneer zij ambten creërt en die uitsluitend bezet met hare partijgonooton. Dat is een politische fout-, die zich in de 'historie niet ongewroken heeft gelaten in andore landen. Spr. wijst hierbij op Amerika, en Frankrijk.Tcgen het scheppen van zulle een toestaud of, zoo hij bestaan mocht tegen uitbreiding, doet. Spr. zijüi waarschuwende stem hooren. De heer Troclstra besprak in de eer ste plaats de schraalheid van den oogst op wetgevend gebied, hetgeen hij toeschrijft aan samenstelling en inzicht dezer regeering. De regeermg heeft verschil lende omstandig heden aangevoerd om zich te verontschuldi gen over haar, laat liet ons dan noemien mindere werkzaamheid. Een van die omstan digheden noemt de regeering de werkstaking van het jaar 1903. Spr. betwist dat die werk staking eene bJcnimoring voor de Reg. is ge weest om goede wetten, waaraan het volk be hoefte heeft-, tot stand te brengen. Ook Spr. komt vervolgens krachtig op te gen de verdeeling van ons volk in twee groe- pe ngeloovigen en ongeloovigen, die de ge leidelijke ontwikkeling van ons volk moet tegenwerken. Over dit punt is reods veel ge sproken, rnaar hij wenscht er ook nog over te spreken, omdat de Mem. van Antw. op dit punt verbazend zwak is. Geen behande ling. neen, een ontwijken van de eigenlijke quaestie. Geen spoor van die christelijke be ginselen en do wetgeving die bij liet optre den dezer regeering nocxlig heette, om ons volk voor verdere inzinking te behoeden. Altijd en altijd weer het geloofs-vraagstuk in woorden op den voorgrond gebracht, dat slechts verdeeldheid brengt, zonder eeuig praktisch nut. Van het invoeren der Christelijke begin selen in oenig vraagstuk van belang geen spoor, slechts eenig gepeuter aan de gemeen-' towet Do eerste wet van eenig "belang die hier werd gebracht, wu* de Militaire straf wet. overgenomen van de vorige regeering. Eu inp laats dat- deze christelijke minister van justitie dat ontwerp verdedigde liet men dit een professor uit Leiden doen. Een ander staaltje van christelijke beginselen zag en hier bij de behandeling der esdsquaestie. Heeft men ooit grooter verwarring gezien Zelfs Jezus werd op een inconsequentie be trapt door Di*. Kuyper. En hoe Runnen zulke dingen hier gezegd worden? Omdat. Jezus hier op de markt der politiek wordt gebracht. Dat is een fout, en een groote fout. Juist de verschillende uitleggingen die wij, hier hoor den van den heer Lohman, van, Dr. Kuyper en van Staalman. Zij stichten verwarring. Spr. herinnert aan de behandeling van de rioogeronderwijswetWat voor Dr. Kuyper het. christelijke was, was voor den heer Lohman en de katho'ieke iiartij een steen des aanstoots. Spr. herhaalt dat geen enkel wetsontwerp liet stempel draagt van dat specifiek christe lijk beginsel dat hier zoo sterk werd voorop gesteld Dit, komt omdat de calvinisten het zelf niet eens zijn omtrent de calvinistische beginselen. Alsnu komt ook Spr. tot de ontbinding der Eerste Kamer. Spr. constateert dat de houding door deze regeering aangenomen te genover de Kroon lijnrecht indruischt tegen de woorden van anti-rev. zijde geuit. Men heeft het kwalijk genomen dat de Koningin een vliegwiel en een ornament werd genoemd maar deze regeering ging veel verder. Thans het' zedelijke karakter dezer regee- ring. De heer Talma zeide in eene vergadering, dat zedelijke leiding moest gegeven worden aan ons volk. Maar wat is zedelijk karakter. Van iets specifiek zedelijks op christeLijik ge bied heeft Spr. wederom niets gemerkt. Hij wil de christelijke staatslieden geen haar la ger stellen dan die der liberalen, maar ook geen honderdste van een haar hooger. Zij streven evengoed naar eer en macht en heb ben evenzeer hun mensehelijke zonden en zwakheden. DeV oorzittor meent dat spreker thans tot een geschikt punt is gekomen om over te gaan tot de benoeming van een lid voor de Kekenkamer (gelach). Voordiraicht lid van de Rekenkamer. Aan do orde is liet opmaken der voor dracht voor de benoeming van een lid voor de Algemeen© Rekenkamer, .noodig gewor den door het overlijden van den voorzitter van diat college, de heer C. M. van Vliet. Eerste stemmingUitgebracht worden 79 stemmen, waarvan <3 op mr. G. J. Goekoop, lid van de Tweede Kacrner, die dus als num mer één op de voordracht wordt gebracht. Als tweede ciandidaat wordt op de voor dracht gebracht mr. R. van dér Feen, ont vanger der directe belastingen 2© afd. te Rotterdam, met 34 van de 69 stemmen, en als derde candidaat rr. J. W. Smidt, hoofd ambtenaar ter gemeente-secretarie van 's Gravenhage, met 55 van dé 62 stemmen. De lieer T ro e 1 s t r a vervolgt zijn rede en betoogt dat de slappe zedlelijkiheid geen gevolg is van liet christendom. Wanneer dat Christendom zich ethiscih kon ontplooien, zou het oen zegen voor het volk zijn. Hoe koirat het dan diat het dit niet is? Omdat het Christendom van de overzijde zicli niet los kan maken van het kapitalisme. Omdat de overzijde kapitalistisch is, kan zij niet an ders zijn dan onmachtig op zedelijk gebied. Alsnu komt Spr. tot do politiek dezer re geering op sociaal gebied. Na hetgeen dr. Kuyper vroeger heeft, geschreven over het sociaal congres en ziitne erkenning, dat de socialisten staan tegenover het Mam monis me, zou men van hem hebben mogen ver wachten, dat hij niet de socialisten zou stel len tegenover de oud-liberalen. Maai* lioo heeft men zich vergist. Men had het recht van dezen minister te mogen verwachten, diat hij gesteund zou hebben de organisatie dér arbeddéndé klasse, die bezig was zich op te heffen. Maar wat beeft men gezien? Dat hij er zich tegen heeft gekeerd en zaju vuist er tegen heeft opgei- lieven. Ehi wat betreft de sociale maatrege len, die onder dit Kabinet genomen zijn, och, Spr. zal er niet diep op ingaan. Wellicht komt eerstdaags de wet op het Arbeidscontract, maar zeer scherp wordt daartegen dloor do georganiseerde arbeiders partij opgetreden. Afgewacht zal worden of de groote grief kan worden weggenomen. Do groote grief, dat oen aanval wordt gedaan op de vrijheid van beweging dier arbeiders. En als zij er uit wordt genomen., dian is dat te danken aan de georgauiaeerde arbeiders partij. En wat verder de andere wetten be treffen die daar nog liggen, wat daarvan komt zal moeten worden afgewacht als dieze regeering in 1905 aanblijft. Vervolgens zet Spr. uiteen, dat dr. Kuy per door zijn saimenloopen met den beer Lohman wordt gedwongen om op het gebied van sociale wetgeving langzamer te loopen. Men moet elkander en de kleine luyden tot vriend houden. Achter de schennen staat dr. Kuyper met den heer Lohman, daarach ter de heer Talma eu dan komen de kleine luyden, die roepenkom, wij willen nu ook wel eens het kiesrecht hebben, dat ons zoo lang beloofd is; wij kunnen niet langer wachten, geen dag en geen nacht. En als dan die kleine luyden te onrustig worden, dan komt de zweep van Troelstra, om hen weer in hun hoek terug te dringen. Na tuurlijk, welke christelijke arbeider zou so cialist willen zijn? Terugkeerend© tot de coalitie zegt Spr., dat geen christelijke regeering mogelijk is zonder coalitie. Zou dr. Kuyper ooit kun nen denken aan een uitsluitend Calvinisti sche meerderheid? Spr. gelooft het niet, want het positief christelijk© gaat bij ons volk niet vooruit. En de overwinning van 1901 is hoofdzakelijk te danken aan lien, die zich afscheiden van de liberalen, die zij niet meer vertrouwden. Tot- Dr. Kuyper zegt Spr.ik gun u al die kruideniers en renteniers, die ge bevreesd maakt met u/we werkstakingen, want meer en meer zul len zij1 van u meerdere maatregelen eischen tegen de socialisten en zij zullen ten slotte uwe eigen vijanden borden. Thans wenscht Spr. het licht te laten val len op de linkerzijde in hare verschillende groepen. Die liberale partij heeft uitgeleefd en voor ecuwig heeft zij zich een onsterfe lijke» naam in het land verworven door de ontwikkeling van het kapitalisme, waarvoor het liberalisme alle hinderpalen uit den weg heeft geruimd. Aan de liberalen vraagt Spreker hun soheidingslijn aan te geven, zooals de sociaal democraten en zooals de ch riste lijken dat doen.. De liberalen zullen zeer moeten veran deren, wil nog ooit kracht van hun uitgaan; zijl zullen democraten moeten worden, sociale verbeteringen moeten aanbrengen op kapita- listischen grondslag, door de arbeiders daar- 1 toe gedrongen. Thans is Spr. gekomen aan liet slot van zijn betoog: de sociale nooden, die met een paai* trekken hier voor het liolit moeten worden gebracht. Een blik op het lot van de arbeidersklasse mag niet uitblijven. Zeker, de toestand is niet zoo ellendig als 20 jaren geleden. De drang der arbeidersklasse zelf heeft gedreven naar beters levensvoorwaar den en betere levenstoestanden. Men beschuldigt de sociaal-democraten dat zij revolutionair zijn tegenover maatschap pelijke stelsels. Welnu, dat. is zoo, en zijl be schouwen dien naam als ©eretitel. Ook het Calvinisme lieeft zijn tijd gehad, dat het revolutionair was, maar het was het feller dan die sociaal-democraten. Het is spr.'s overtuiging dat wij in Neder land niet tot een beteren tijd en toestand zullen 'komen voordat de wetgever zal staan onder do leiding der gociaal-democratie. Toen spr. de rechterzijde critiseerde bad hij een willig oor links; later toen hij de linker zijde aantastte had hij een willig oog rechts, maar nu hij tot zijn eigen partij komt wordt bet rumoerig in de zaal. (Er is geen sprake van eenig rumoer.) Do Voorzitter zegt dat hij daar niets van merkt en do Kamer daarentegen zeer veel geduld toont. De beer Troelstra vervolgt, zijn rede en zet nader de zegeningen van de democra tie tegenover do bourgeoisie uiteen, die z. i. beeft uitgediend. Met de bestrijding der soc.- dem. begaat de regeering een groote misdaad tegenover die partij en tegenover hot Ne- derlandsche volk. De heer Staadm an is teleurgesteld over het beleid dezer regeering en constateert' dat in de eerste memorie van antwoord op hoofd stuk I de kracht werd gezocht in den naam van God terwijl de naam van God in de me morie van antwoord dit jaar geen enkel maal wordt genoemd. „Critiek op het beleid der regeering heeft spreker zich voorbehouden en hij zal zicli het zwijgen niet laten opleggen. Geen woord is er van waar, dat hij zich aan de linkerzijde zou scharen. Dat i9 een ver dringen van de waarheid. Spr. zet uiteen dat de regeering bij de indiening vaa verschil lende wetsontwerp n zooals de vaccine-wet thans begraven en bij de Drankwet niet vol daan heeft aan Gods gebod maar een wet heeft gemaakt die aanpaste bij ons volksle ven. Gaaiti de coalitie door met werken gelijk zii nu doet dan zal dit worden een zegepraal voor de soo.-democratie. Pal staan, een muur daartegen oprichten door vast to staan voor hare beginselen, alleen dat kan de coalitie redden en gaarne zal spreker cement aan dragen om die muur te versterken. Spreker ontkent dat lrij zich ten aanzien van de kies- reohtuitbreading zou aansluiten bij de revo- lutionnaire democraten. Heden 10 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant va.n Donderdag 8 December 1904 bevat o. a. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen uit zijn be trekking tot de landmacht de reserve tweede-luitenant niT. W. H. de Grove, van het 9e regiment infanterie; benoemd tot ridder 4de klasse der Mili taire Willemsorde de korporaal der infante rie van liet Ned.-Ind. leger K. van Besten, ter zake' van zijn gedrag op 9 April 1904, a.ls commandant der eerewaelit bij het paleis van den Sultan van Tidore. H. M. de Koningin-MoedOr wooude giteren avond met die Vorstin van B'entreim liet Di 1 igentia.-concertbij De heer Maas, consul-generaal te Lon den, is tijdens zijn aanwezigheid te 's Gra- venhage ook dcoa* H. M. de Koningin-Moe der ontvangen. V ogel wet-. In zijn antwoord op het begrootingsverslag deelt de minister van waterstaat mede, dat een vóór-ontwerp voor een afzonderlijke vogelwet is samengesteld. Over dat ontwerp wordt met deskundigen overleg gepleegd. Vooa* de verkiezing van leden der Tweede Kamer in 1905 is door de Mesver- eeniging „Veluiwe" te Apeldoorn, met alge meene stemmen tot candidaat gesteld jkr. R. A. P. Sandberg tot Essenburg, wethou der der gemeente. Diepenveen, te Colmschate. Door B. en W. van Rot ter,daan is aan den gemeenteraad voorgesteld, in de veror dening, regelende de verdeeling en bezoldi ging der onderwijzers aan de openbare scho len voor L. O., en die, regelende de jaar wedden en toelagen voor het personeel ear de helpsters aan de openbare bewaarscholen de bepaling op te nemen dat, in geval van be valling aan gehuwde onderwijtaeressen, een verlof wordt verleend van 5 maanden, waar van ,niet meer dan 3 mogen vallen na hare bevalling, dit echter zonder behoud der jaar wedde geschiedt, daar niet de gemeente, dooh de onderwijzeres zelive de consequenties van haar vrijwillig aangegaan -huiwlijik heeft te aanvaarden. Behoud der wedde wensdhen B. en W. al leen toe te staan aan de thans in dienst zijnde onderwijzeressen, voor zoover zij reeds giehuiwd zijn, of vóór 1 Jan. 1906 in het hu- we'ijk mochten treden. Wel werd reeds nu, krachtens maatregel van het college van B. en W.. "n ©enige der gelijke gevallen de jaarwedde gedeeltelijk ingehouden, doch B. en W. stellen thans voor, deee aan de betrokken titularissen te restitueeren. Nog wordt voorgesteld, ook, in do verorde ning op te nemen do regeling van het ver lof wegens militie-dienst, en deze tevens te doen gelden ten opzichte van de verplichtin gen, door de Landweerwet opgelegd. Te Anisterd'lam is gisteren overleden de heer J. K. Huyst'Jiga, lid der bekende ef- fectenfirma Gebrs Huysiuga. De overledene had zitting in verschillende financieele on dernemingen en interesseerde zich zéér voor de muzikaal-dramatische kunst. O a. bracht hij voor do instandhouding cler Nederland- sche Opera; groot© offers. Door het hoofdbestuur van het Ne- derlaudsche Onderwijzers Genootschap is herbenoemd tot commissaris der Levensver- zekering-iMaaitschappij, opgericht door het N. O. G,, de heer J. Coninck Westenberg. Bij de verkiezing van een directeur wer- den door de verzekerden uitgebracht op den heer C .Montijn 3684 stemmen en op den heea* J. W. de Koning 218, zoodat de heer C. Montiju is herkozen. In liet*hoofdbestuur der Nederl. On- derwijzers-Propagandaelu'b (voor drankbe strijding) zijn herkozen mej. M. Oostveen, mej. L. F. G. Joret eu de lieer J. C. Max en gekozen in de vacature-Van Praagik de heer L. Flentge. D e A. J. V. In een gisteren, avond onder leiding van den heer mr. L. W. van Xrigch gehouden jaarlijksdie algemeene ver gadering der Amsterdamsche Juweliersver- eeniging werden in plaats der aftredende bestuursleden, de heeren, A. Tabakspiuder, J, A. Kaas Jr., J. A. Gerdes en M. Alex Wolff, die zich niet 'herkiesbaar hadden ge steld, gekozen de heeren D. S. Granaat, A. Asscher, A. Dresden en M. de Vries (firma E. van Dam). De heer Herin. J. Hartz, die mede aftrad, stelde zich herkiesbaar en werd herkozenhij zal het ambt van secretaris blijven waarnemen. De Haagsobe tentoonstel ling. De volgend© heeren hebben ach, be reid verklaard als leden deel uit te maken van het ©ere-comité gevormd voor d© ten toonstelling van kookkunst, hotelwezen en iodiustrie, die a. s. Vrijdag wotrdt geopend., t. w.M. M. Couvée, Jr., directeur van dien Grooten Koninklijken Bazarmr. W. Dolk, lid van de Tweede Kamer der Staten- Genieraal, van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en van den gemeenteraad jhr. P. O'. H. Gevaerts van Simonshaven, Kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin A. A. Knuijiver, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken; mr. L. P. H M. baron Michaels van "^erduynen, lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal J. M. Pijnactker Hordijk, lid van de Tweede Kamer dei* Staten-GeneraalJ. D. Ruya T.Az., gedelegeerd' commissaris der exploi tatie-Maatschappij Salie veilingenW. F. ba ron Snouckaert van Schauburg, voorzitter van de Nieuwe of Literaire Sociëteit, en G. E. V. L. van Zuylen, gep. kolonel der genie O.I. leger. Behalve de eere-dioloma,'s, medailles en eerv. vermeldingen door de tentoonstellings commissie beschikbaar gesteld, werdén gen schonken pi.m. 60 medailles. Do opening der tentoonstelling zal wor den opgeluisterd door een archest, samen.ge steld uit leden der Kon. Mil. Kapel. Tijdens de tentoonstelling zal een dames- en heerenkapel djag- en avondconcerten gev- ven. Wij lezen in de Nij|k. Cb. over de Zui- derzee-visscheriji Als heb niet spoedig verandert, dan gaan dé Zuiderzee-visschers een schrale winter te gemoet. Was toch reeds de ansjovis-visschérij dit jaar sleoht en de. botvisscherij zuinig, ooik de hoop op eten goede haringvangst blijkt tot heden toe ij-del. Al ruim drie weken toch zijp o. a>. eén 40-tal visscbers uit Lemmer met deze vissciherij bezig* en nog is in 't ge heel geen 25-tal (een tal is 200 stuks) haring aangevoerd. Ook de berichten uit andJere vissohiers- plaateen lui dien allen1 even ongunstig. Dientengevolge is de echte Zuiderzeeboik- kiug dit jaar dan ooik peperduur, voor dé en kele haringen toch, die nog gewamgtem wor den, wordt reeds 5. cent per stuk betaald1. Steun aan visscherswedu- w e n. Vooa* de Goedereesch© weduwen en weezen van de op 6 October vergane bla zerschuit G. O. IJ. is tot dusver een bedrag van f 1400 ingekomen. In de afgeloopen week kwamen verschillende gilten in, waarbij een van H. M. do Koningin van f 100. Op 29 en 30 Dec. a.s. zal te Amster dam een Cchristelijk Sociale Conferentie wor den gehouden, waarin getracht zal worden omtrent verschillende punten, de arbeiders beweging betreffende, tot meerdere eenstem migheid onder Christenen te komen. Het comité, dat met do leiding belast is bestaat uit de heeren ar. J. R. Slotemaker de Bruine, predikant te Nijmegen, B'. J. Ger- retson te Rotterdam, ds. P. van Wijk, pre dikant te Amsterdam, E. A. Grondijs te Utrecht, J. Huizinga te. Kampen, W. Hovy te Amsterdam, J. A. Wormser te Amsterdam en jhr. mr. D. J. de Geer te Rotterdam. Achtereenvolgens zullen behandeld worden de volgende onderwerpen le. De algemeene taak der vakvereenigin- gen. Inleidei-3: de heeren A. S. Talma, lid der Tweede Kamer, en ds. J. C. Sikkel. 2e. Volgt uit het wezen van de vakver- eeniging, dat alle arbeiders uit hetzelfde vak in één organisatie worden vereenigd? Inlei der d© heer J. Huizinga. 3e. Heb verplicht lidmaatschap. Inleiders: de heeren J. Douwes en B J. Gerretson. 4e. De vakorganisatie onder landarbeider. Inleidersde heeren P. van Vliet', lid der Tweede Ka,mei* en J. van der Molton. Beide dagen zal de conferentie worden voor afgegaan door een bidstond, waarbij succes sievelijk zullen voorgaan dr. J. R. Slotema ker de Bruine en ds. W. If. Gispen. Het voornemen bestaat, op den avond van den 29en een openbare bijeenkomst te hou den in een der groote zalen van Amsterdam waar waarschijnlijk een tweetal sprekers zul len optreden. Do werkstaking der glasbla- zers. Gelijk bekend gemaakt is, hebben die beeren Hovy, Schölvinok en Treub bericht, dat het hun leed deed, dat de loonsquaestie volgens de verklaring dei* glasfabrikanten geen punt van bespreking kon uitmaken en dat zij dus verder geen gevolg konden geven aan do uitnoodiging der ar bei ders-orgianisa- ties om op te treden als bemiddeling»- of ar bi trago-oommissie in den over het loonta- rief uitgebroken strijd. Tor wegneming van een in dezen blijk baar bestaand misverstand, laat de N. R. Ct. het haar toegezonden antwoord volgen, dat namens de Vereeniging van glasfabrikanten in Nederland tot de commissie werd gericht Rotterdam, 6 December 1904. den Weledelgestr. heeren W. Hovy, mr. J. G. Schölvinok en mr. ?T. W. F. Treub, te Amsterdam. In beleefd antwoord op uwe geëerde lette ren, van 3 December jl., zien wij tot ens leedwezen, dat u ons schrijven van denzelf den datum heeft opgevat als eene weigering om eene bespreking te houden over de pun ten, welke door u in uw bedoeld schrijven zijn genoemd. Wij hebben echter te kennen gegeven, dat naar onze meening de loonsquaestie niet voor arbitrage vatbaar is, doch wij wenschen ea* niet nadruk cp te wijzen,, dat het ons zeer aangenaam zou zijn er een bespreking met uwe commissie over te voeren. Door eene dergelijke bespreking stellen wij ons voor u de overtuiging te kunnen schen ken. dat er werkelijk van onze zijde over de loonsquaestie niet te arbitreeren valt. Ons ten allen tijld© tot eene nadere be spreking bereid verklarende zijn wij Hoogaichtend, (get.) Vereeniging van Glasfabrikanten in Nederland, G. J. v. d. KLOOT, Secretaris. Voor de stakende glasblazers is f 300 in gekomen van de Duitsche sociaal-democra ten. Op de fabriek ,,Tbe Bottle Warks" te Zwijndfecht zijn gisterenmorgen een 15-tal arbeiders aan _t werk gegaan. Is de Dordir. Ct. goed ingelicht, dan zijn het slechts de oude werklieden, die reeds tal van jaren bij die firma in dienst waren. Voor de Amsterda-msohe rechtbank stond Dinsdag terecht de schil der J. C. K. "beschuldigd in den nacht van den 22en op den 2 3 en October aan den O.-Z. Voorburgwal te Amsterdam Sophia M„ de vrouw met wie hij samenleefde opzettelijk in het water te hebben geworpen met het doel haar van het leven te berooven. Uit het getuigenverhoor bleek dat Sophia in een café, waar zij en bekl. zaten, aan an- dere mannen om drank had gevraagd, waarop bekl. een hevige twist met haar kreeg. Op de O.-Z. Voorburgwal nam hij haar onder de armen en smeet haar in het water, dat tea* plaatse gelukkig slechts 90 centimeter diep was. Bekl. meldde zioh vervolgens bij de po litie aan, terwijl eenige toegeschoten personen er in slaagde de vrouw te redden. Deze zat van onderen tot boven vol met modder en werd naar 'het gasthuis gebracht, waar ze eenige dagen wegens koorts moest blijven. Bekl. bekende, dooh ontkende het doel te hebben gehad te dooden. Het O. M. eischte drie jaar gevangenisstraf De verdediger mr. Lannbeats Hurrelbrinck wees op de schuld die Sophia M., eene pros titute©, aan het gebeurde had en pleitte eene lichtere straf Dé rechtbank te Groningen heeft Meyea* B., die verleden week wegens inbraak met diefstal terechtstond, overeenkomstig den eisch van het O. M. tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. De straatroof te Dordrecht. Zooals reeds gisteren is medegedeeld, was de politie te Dordrecht er in geslaagd ook de beide medeplichtigen aan den straatroof, welke daar in den nacht van Maandag op Dinsdag gepleegd werd, op te sporen. Het zijn de 22-jarige varensgezel J. P. H .M. en de 24-jarige arbeider L. M., de laatste te Zwijndrecht woonachtig. Laatstgenoemde' had liet door de meid A. J. aan een der jonge lieden oip de Glasblaeersvest onrukte hor logo in ontvangst genomen en, volgens zijn eigen verklaring, in de lijmkcekenfabriek der fir ma Sohepp en Zn. te Zwijndrecht, waar hij werkzaam was, tusschen zakken verstopt. Door een inspecteur der Dordtsche politic, bijgestaan door een agent van politie te Zwijndrecht,werd liet daar gevonden en in beslag genomen. Na volledige bekenten is t© hebben afgelegd, is het drietal gisterenmid dag ter beschikking van de justitie naar liet huis vaai bewaring overgebracht. D. C. Een brutaleinbraak is gepleegd in de woning van den koopman, in manu facturen C. Tak te Zegge bij Rozendaal. Uit een wagen met manufacturen, waarmede deze handelaar de omliggende plaatsen bezoekt en welke in de schuur stond, is voor een waarde van ongeveer f 500 aan manufactu ren ontvreemd. Onze lezers, zoo schrijft de P. Gr. Ct. herinneren zioh liet geval van de onge lukkige vrouw op de Dnehovenplaats te Gro ningen, die eerst door haar man, zekeren P., kwaadwillig was verlaten, en later, nadat hij' uit Duitschland was teruggekeerd, opnieuw door hem was verlaten, nadat hii haar in- boedeltje had verkocht. Door ons was be weerd, dat de maji in Duitschland heel lee- lijkv. dingen had gedaan en dat de justitie daar naar hem zocht. Hij heeft dat tegen gesproken in een niet ge-publiceerden brief aan een der bladen hier ter stede. Thans wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat P. in Duitschland is veroordeeld tot op hanging en dat het vonnis reeds is voltrok- kep. Een lafhartige mishande ling. Men schrijft uit Oudenbosch aan de N. Ct, Zon dagavond omstreeks 9 uur had een laf hartige mishandeling aldaar plaats. Eenige lieden, waarbij zeer bekende vechtersbazen, kwamen van Oudgastel terug, zingende en hossende met een klein draaiorgeltje. Men wilde bij den visscker Van Blerök, die tevens herberg houdt, binnen, met het doel, zooals meer geschiedt, veel te drinken en niets te betalen. De cleur was op slot en de bende kon niet binnen'. Een glasruit werd stuk gesla gen. De oude Van B. ging achteruit om door een poortje van de voorzijde hulp te gaan halen, maar kwfam daardoor juist tusschen een achttal, dat van de bende overgebleven was. De oude man werd vastgegrepen, op den grond gegooid, geslagen, getrapt, gebonkt op een verschrikkelijke wijze. Een neef van v. B. die inmiddels toege schoten was, kreeg ook de noodige trappen en slagen. Vrouw do P., die er zich in mengde kreeg met een mes een ernstige verwonding zoodat nog gisterenmorgen ter plaatse een flinke plas bloed te zien was. Na nog een paar ruiten stukgeslagen te hebben, lieten de onverlaten den arme» v. B. liggen en gingen lafhartig op den loop. Men

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2