"BINNENLAND. Turkije» In offiaecle kringen te Konstantinopel wordt verzekerd, dat de Porto thans bereid is de grensregeling van hot achterland van Aden, zooals deao door Engeland werd voor gesteld, to aanvaarden. Reeds zou opdracht zijn gegeven de Engelscho regeering daarvap modedeeling te doen. Te Konstantinopel be schouwt men do quaestie dan ook in der minno opgelost. Konstantinopel, 9 Dec. De Porto heeft Rusland en Qostenrijk geantwoord met oeno nieuwe weigering osn de aanwijzing van nieuwe officieren voor de internationale gen darmerie in Macedonië goed te keurenzij hooft Hilmi-pacha gelast dezen niet te er- konnon. Wat db overige mogendheden betreft-, is Frankrijk besloten nieuwe officieren te be- noemen voor de aan zijne zorg toegewezen afdeoling. Engeland heen. roods oen nieuwen officier gezonden. Naar aanleiding van de ernstige en drin gende stappen van het gezantschap van Oos- tonrijk-Hongarij© in de zaak van het post- oonflict te Skutari, hooit de Porto aan het gezantschap medegedeeld, dat overeenkomstig het daartoe kon baar gemaakte verlangen de directeur en do secretaris van het belasting kantoor in Skutari zijn ontslagen en de ma joor van de gendarmerie ETusun Bey voor straf is overgeplaatst. Wanneer hieraan stipt de hand wordt gehouden, dan is deze zaak als bijgelegd te beschouwen. Canada. Ben Reutor-boricht uit Toronto meldt, dat zich in Canada oen krachtige beweging doet gelden ten gunsto van tie aflossing van de Engolsche garnizoenen. De Globe zegt, dat aan de misleidende handelwijze van de En gelscho regeering, die Canada op kosten van do Engolsche belasting- betalenaen van gar nizoenen voorziet, een einde moet worden ge maakt. Het dekbeeld vindt den bijval van de Cauadcesche militie-officieren. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Londen9 Dec. Het Japansche gezantschap maakt bekend, dat de maritieme staf van het belegeringsleger van Port-ArtTiur van den 8eu bericht: Op de Pallada is brand ontstaanhet schip holt over naar oeno zijde mot den achter steven omlaag. Ook do Bay an heeft vuur ge vat om half twaalf voormiddags en stond om kwart 11a vier namiddags nog in brand. Do commandant van het marinegcschut be richt, dat do Dmur Donderdag door veertien schoten aan de achtersteven is getroffenhet schip is gezonken. Door tal van schoten zijn gebouwen Foijoesjan en het arsenaal zwaar beschadigd. F ocean, 9 Dcc Uit het hoofdkwartier van het derdo leger wordt bericht van den 7en In den morgen van 2 December stonden do Russen aan do Japaaiors toe hunne dooden en gewonden weg te halen van den ooste lijken bergrug in het govccht van 26 Nov. Gisteren wend dezelfde gunst verzocht door do Russen voor den 203 meter hoogen heu vel het werd toegestaan en do dooden en gewonden zijn heden weggehaald. In het gevecht van 30 November werd do tweede zoon van generaal Nogi gedood op den 203 meter hoogen heuvel Zijn oudste zoon is bij Nanstran gedood. Generaal Nogi is nu kinderloos. Tokio, 9 Dec. Volgens de laatste waarne mingen voor Port Arthur wordt er van Russische zijde in liet Westen en in do gedeelten van de Oostorhaven, waarop men van onze stellingen het ge zicht heeft, niets gedaan. Men merkt met verbazing op, dat de Russen het Japansche vuur niet beantwoorden. Zeer waarschijnlijk zul Ion do Japanners bij de voortzetting van het beleg zich niet weder bl<x>tstellen aan verliezen, zooals zij voorheen ledenzij zul len moer rekenen op den honger als bondge noot, dan op een eindaanval can de vesting in hunne macht te krijgen. Daar tijdens do beschieting van de Rus sische schepen geen levensteeken aan boord werd waargenomen, meent men, dat do be manningen aan den wal do wijk hadden ge nomen of wel medewerken aan de verdedi ging van de landwerken. Tokio, 9 Dec. Do regeering heeft woder eeno lijst van 36 gedooden ou 58 gewonden officieren bekend gemaakt. Men onderstelt dat do lijsb betrekking heeft op Port-Arthur. Do vlugheid, waarmee de Japanners partij hebben getrokken van den 203 meter hoogen berg, oan hun zwaar belegeringsgeschut te richten op stad en haven van Port Arthur, is to verklaren uit de omstandigheid, dat zij sedert lang meester waren van do Soensjan- bergon, op slechts een kilometer ten noord oosten van den heuvel gelegen. Zij konden niets doen met dezo hoogten, zoolang do ver dedigers meester ld erven van den 203 meter hoogen heuvelsedert het op 30 November behaalde succes daarentegen stond er niets moer in den weg om hunne aan va ls-positie in orde to brengen, cn dat hebben zij met bekwamen spoed gedaan. Op den heuvel van 203 meter hoogte zijn ook ecnigo ver dragende kanonnen opge steld. Maar van meer gewicht nog is deze heuvel als centrale en behocrschende waar nemingspost, van waaruit men in staat is het vuur to regelen van do omliggende bat terijen, die zelf van uitzkht ontstoken zijn. Do vrocsolijikc uitwerking van hot Japan sche geschut op de Russische oorlogsschepen in do haven heeft men vernomen uit de be richten, die over het lot van die schepen gekomen rijn. De Temps verbaast zich er over, waarom do Russische schepen, wanneer zij ontwapend en niet meer bruikbaar wa ren in het gevecht, niet althans naar buiten zijn gegaan, om zich op do roede te laten zinken. Door in Port Arthur to blijven, wordt het aantal zegeteekenen vermeerderd, dia den Japannero .n handen zullen vallen, wanneer zij zich van de vesting meester heb ben gemaakt. Hunne kans daarop is thans ongetwijfeld toegenomen, en dan zouden zij de in het bavonbekken gezonken schepen weder kunnen lichten. Do vorniertiging van het overschot der Rus8i9cho vloot in Port Arthur is overigens niet het eenige gevolg van de verovering van den 20.- meter hoog**!* Ixmvel. Do ont ruiming van den Akasakaiheuvel door de Russen bewijst, dat de Japansche kanonnen zich ook richten tegen de stellingen van de Russen in den kring van verdedigingswer ken eu zich daar doen gelden. Over den toestand in Mandsjocrij© bericht de correspondent van de Temps uit Moek- den van 8 dezer: „Men kon in de natste dagen meenen, dat er verandering zou kamen in den toestand van de beide partijen cn dat do toestand van rust een einde zou nemen. Er hebben hardnekkige geruchten geloopen oiver toebe reidselen met het oog op een grooten veld slag. De laatste berichten, die ik uit uitste kende bron heb verzameld spreken dio geruch ten tegen. Ik heb eeno aigemeene rondreis ge maakt. over alle Russische liniën. Het ge- hecle leger leeft in onderaardscho wonin gen, zeer vernuftig gemaakt en goed ge stookt en dio de voorkeur verdienen boven de Chineesch© huizeu om te overwiuteren." Via Londen wordt borioht, dat er aan het leger van Koeropatkin aanhoudend nieuwe bezendingen geschut uit Sebastopel gezonden worden. Men l>eweert, dat het Mandsjoerij- sclie leger 1860 kanonnen beschikbaar zal hebben, als het transport voltooid is. Dan zou Koeropatkin, wat liet aantal kanonnen betreft, do overmacht hebben over do Japan- nero. De Japanners hebben, volgens den Peters- burgschen correspondent van do New-York Herald, te Liaojang een vo'ledig ingerichte werkplaats gebouwd voor het herstellen van geschut. De groote kanonnen, die in de jong ste gevechten beschadigd zijn, worden daar nu weer in orde gemaakt. Dezelfde correspondent zegt, dat de Ja panners mui een aantal afgerichte honden bij den voorpostendienst gebruiken. De Politisefiio Correspondenz spreekt tegen dat ton aanzien van den „vijfden man" der internationale oommissie voor het Noordzee- incident reeds iets bepaald zou zijn. Ingeval echter de commissie zelf het niet eens kan worden over de kens, wordt het als zeker beschouwd, dat een officier van de Oosten- rijksch-Hongaarsche marine aangewezen zal worden. Allerlei vMet het werk in do Simplontunnel wil het nog steeds niet opschieten. De geiheele maand November ljeeft het boorwerk in de hoofdtunnel moeten stilstaan. In de parallel tunnel is men wol een beetje opgeechoetes, maar ook daar zijin warmwaterbronnen aan geboord, die het werk zeer bemoeilijken. vOp de lijn BerlijnHamburg worden, volgens de Duitsohe bladen, proeven genomen met een nieuw model zware sneltreinmachi- na Deze locomotief is veel grooter en hoo- ger dan do gewone soort. De machinist zit alleen voor op do machine in een wigvormig glazen kastje, terwijl twee stokers achterop staan. De locomotief heeft, met drie waggons achter zich aan, een snelheid van 120 K.M. in het uur kunneu bereiken. vDe inter nationale tuinbouwtentoon stelling te Dusseldorf hoeft een batig saldo opgeleverd van 200.000 Mark. vDo wereldtentoonstelling te St. Louis heeft als zoovele ander, een nasleep van processen. Er zijn, naar men bericht, al 50 aanklach ten wegens knoeierij betreffende de toe kenning van prijzen. De commissie heeft bekend! gemaakt, dat in allo verdachte gevallen de prijzen nog niet uitgereikt zullen worden vóór de zaak tot klaarheid is gebracht. Verscheidene prijzen moeten door omkoo perij zijn verkregen. Voor een gouden me daille o. a. moet 1500 dollars zijn betaald. vIn de eerste maanden van dit jaar, zoo merkt een Fransc.h blad op, zoaid Japan een Ixxlrag van 43,800,000 yen in goud naar do Vereenigdo Staten, als betaling voor de al daar bestol do levensmiddelen en krijgsbe hoeften. De Amerikanen, die toen 200 millioen francs aan Frankrijk moesten betalen voor den aankoop van het Panama-kanaal, zou den het Japansche goud naar Parijs. Aldaar werd een deel van dat goud ge stort voor do in Augustus 1.1. gesloten Rus sische lecniug. En zoo hoeft Japanseh goud gediend om uitgaiven van den Russischen veldtocht tegen Japan te bestrijden. Ironie van het toe val vMet de arbeiders, die zich tot dusver hebben aangemeld, kunnen de glasblazerijen te Charleroi aan den gang gebracht wor den. Tegen Kerstmis hoopt men de verzen- dEng van flesschen te kunnen hervatten. Volgens de bepalingen van 1 Mei, die de stakers moeten aannemen, worden de loonen van blazers met 20, die van „koud-werkers" mot 25 tot 30 percent verlaagd Men berekent dat do stakers sedert- Mei 11 millioen frans aan loon verbeurd hen- ben. vIn het paleis van justitie te Parijs is een aanslag gepleegd op een der beamb ten. Vroeg in den morgen vervoegde zich aan -het parket een vrouw, die den procu reur-generaal wenschte te spreken. De por tier, die haar te woord stond, verwees haar, wegens afwezigheid van dezen ambtenaar, naar diens secretaris, daar de vrouw beslist weigerde heen te gaan, alvorens iemand) van het gerecht to hebben gesproken. Hot bleek, dat do vrouw een haar betreffende zaak in hoogcr beroep wenschte behandeld te zien, hoewel de tijd daarvoor was verstreken. Reeds had ze zioh ©enige malen schriftelijk tot het parket gewend, waarop een afwij zend antwoord was gegeventhans kwam zo haar verzoek nog eens mondeling doen, in de hoop nu beter te zullen slagen. De secre taris van den procureur zocht het dossier van do zaak op, doch moest do vrouw op nieuw teleur stellen, haar aantvraag kou niet in behandeling worden genomen. Van onder haar mantel haalde de vrouw daarop eens klaps een revolver te voorschijn en loste daaruit drie schoten op den beambte, die slechts een lichte verwonding aan den schou der bekwam. Door inmiddels toegeschoten personen werd de vrouiw overmeesterd en naar het politiebureau gebracht. Do secre taris had zoo volkomen zijn kalmte weten te bewaren, dat hij des middags woder zijn be zigheden verrichtte, als was er niets met hem voorgevallen. vTusschen Langsele en Ramselo (Zwe den) is een postwagen door rovers aange vallen, dio daaruit voor 19.000 kronen aan brieven en pakketten van waarde stalen. Een kist met 2000 kronen ontsnapte aan de aandacht der dieven, dio op hunne beurt 1 tot dusverre aan de uasporingen der politie ontsnapten. vIn Engeland is de winter weer ver schenen. Te Londen en elders in den lande viel er sneeuw, in het Noorden van Yorks- i hire zelfs veel. Daar vroor het ook flink. vIn de Sont is een stoomtrawler met man eu muis vergaan. Visschers, te Kiel bin- nengeloopcn zagen bij het aanbreken van den dag een vuunooden gloed op zee, waarop een geweldigen knal volgde. In allerijl werd koers gezet naar liet punt, waar de gloed was waar genomen van een boot of mensohen was ceds niets meer te bespeuren, alleen dreef hier etn daar wat wrakhout rond, waaruit viel op te maken dat het vergane schip een vïsscherschuit was geweest. Do Staatscourant van Zaterdag 10 De cember 1904 bevat o. m. de volgende kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen als 2e luite nant bij de dienstdoende schutterij te Utrecht mr. H. W. E. graaf Sohimmelpea- ninck op verzoek eervol antslageu uit zijn be trokking tot de landmacht de reserve-2o lui tenant bij de landmacht A. Th. Keen, van het regiment grenadiers en jagers; eervol ontslagen uit deu militairen dienst wegens volbrachten dienst de generaal-ma,- joor der infanterie van het Indische leger G. F. Soeters, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen, en met behoud van aanspraak op pensioen; benoemd en aangesteld tot officier van ge zondheid 2o klaeso bij den geneeskundigen dienst van liet Ned.-Ind. leger dr. G. A. Hoefer, arts; de minister van staat, mr. Asser, lid van den Raad van State, is aangewezen als ge delegeerde van Nedex-land tor internationale conferentie betreffende de hcspitaalschepen, welke 13 dozer te 's Gravenhagc samenkomt. De Vorstin van Bentheim is heden ochtend met den trein van 9 uur 40 naar Duitschland vertrokken. Hl M. de Koningin-Moeder deed Haar aan het Staatsspoorstation uitgeleide. De gewone audiëntie van den minister van Waterstaat zal Dinsdag 13, en die van den minister van Justitie Woensdag 14 dezer niet plaats hebben. De Nederlandsche consul te Belgrado vertoeft in de residentie. Bij koninklijk besluit is de heer W. G. S van Reesema erkend en toegelaten als con sul van do republiek Salvador, te Amster dam. Stct. De Overijsselsche kwestie. Krachtens machtiging van de Koningin ran 8 December 1904 heeft de minister van Bin nen landscho zaken aan de Tweede Kamer medegodeeld, d'at het ontwerp van wet be treffende de verkiezing van drie leden van di Eerste Kamer der Staten-Generaal dooi de Staten van Overijssel is ingetrokken. Drankwet. Do minister van Binnenlaudsche zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten in de on derscheidene provinciën het volgende schrij ven gericht: Voor een richtige naleving van de Drank wet zal liet, meer dan tot dusver geschiedde, noodig zijn, dat de, door die wet aan onher roepelijk geworden veroordeeliugen (of de daarmede gelijkgestelde betalingen van op gelegde boete) verbonden gevolgen inzake weigering of introkking van een vergunning of van een verlof v orden bereikt. Ter bevordering van dit doel heeft de mi nister van justitie een aanschrijving gericht tot de procureurs-generaal bij de gerechts hoven, waarvan een exemplaar wordt over gelegd. Het zal noodig rijn, dat de gemeentebe sturen van do kennisgevingen, die zij inge volge deze circulaire van de ambtenaren van het openbaar ministerie ontvangen, nauw keurig aantcekening houden on die aantee- koning steeds compleet hdbben over een tijd vak van tien jaren, het langste tijdvak, dat de Drankwet (StW. 1904 no. 235) op dit punt stelt in art. 8 eerste lid, 11e b. Heeft iemand, die oen vergunning of een verlof voor drank verkoop vraagt, binnen de laatste tien jaren ook in andere gemeenten gewoond, dan zul len burgemeester en wethouders, aan wie het verzoek is gericht, ook bij de besturen van dio andere gemeenten navraag moeten doen. Ik heb do eer uw coilcre te verzoeken, bo venbedoelde circulaire van den minister van justitie te brengen ter kennis van de ge- meen te besturen m uw gewest on dezen uit te noodigen m het vervolg te handelen over eenkomstig de bovengegeven wenken. Aangenaam zou het mij zijn, indien ook uw college bij behandeling van verzoeken als in de Drankwet bedoeld, van natuurlijke personen op de inlichtingen van de ambte naren van liet openbaar ministerie acht wilde slaan. Staatsbegrooting. Eindverslag is verschenen over het wetsontwerp tot vast stelling van hoofdstuk IX (Waterstaat enz.) dor Staatsbegrooting voor 1905, zoodat dit wetsontwerp voor openbare behandeling ge reed is. Do nieuwbenoemde raadsheer in den Hoogen Raad, mr. S. Gratama, zal als zoo danig worden geïnstalleerd in eeno plech tige openbare zitting van genoemd college, te houden morgen namiddag ten 2 ure. Dr. H. Gorter is door do S. D. A. P. te Gouda oandidaat gesteld voor do a.s. ver kiezing voor de Tweede Kamer. Dr. Gorter heeft deze candidatuur aanvaard. De Binnenschipperij. Naar aanleiding van,de besprekingen in eon op 3 Dteoember jl. te Amsterdam ge houden vergadering, waarin de belangen van de binnenschipperij aan do orde waren, is eej adres verzonden aan den min Lier van Bin- nenlandscho zaken door de hoeren J. J. van Capclle, directeur der Salmiakfabriek, C. van der Vorm Jr., scheepsmakelaar, en G. S. Vlieger, redacteur van het weekblad Schut- tevaer, allen to Amsterdam. Adressanten wijzen op de zeer ongelukkige omstandigheden, waarin de binnenschipperij verkeert en verzoeken daarom den minister te willen bevorderen dat vtan. regeeringswege een commissie van deskundigen, zoo noodig met medewerking van het centrale bureau van statistiek, of andere ambtenaren, een onderzoek worde ingesteld naar den toestand van het binnen-schippersbedrijf. Zijn de uitkomsten van dit onderzoek aldus luidt heb adres verder ongunstig, gelijk wij verwachten, dan ware aan gemelde commissie op te dragen, na te gaan in hoe verre daarin verbetering is aan te brengen, ook in verband met buitenlands getroffen maatregelen, of daartoe bijvoorbeeld doel treffend en aanbevelenswaardig zoude zijn afschaffing vtan de watertollen en het te gengaan van nieuwe lasten voor de binnen- 1 vaart; bevordering van het matsa'e goederenver voer, door aanmoedigiug van do beetwortel- suikerindustrie, beide-ontginning en het droogleggen der Zuiderzee opheffing van hot geestelijk peil der sohip- perij, o.a. door geregeld lager- cn vooits teoh- I nisch onderwijs; afschaffing van onbillijke bevoordeeling van heb spoor- en trawegwezen, bestaande in overheidssubsidieering en langdurige sluiting van spoorwegbruggen, welke de vaart strem men; regeling van de Bevrachting door het in stellen van beperkingen voor het sclieeps- bevrachtersbedrijf, waai borging van goede on billijko bevrachtingsconditiën snelle en licht bereikbare berechting van geschillen over het vervoer, welke eigenschap pen voor het binnenvaartsbedrijf onmisbaar zijn verlaging der premie voor de ongevallen verzekering; verlaging der kosten van scheepsverkla- ringen meerdere aansluiting van plaatsen aan het scheepvaartverkeer gelijke belasting van binnenlandsohe en buitenlandsolie schippers en progressieve be lasting van reed erij -m aatschappij era Daargelaten of deze middelen afdoende ©n voor verwezenlijking vatbaar zullen zijn, mee nen wij dat het onderzoek daarnaar niet van particuliere zijd© te verwachten is, maar dat het geheel is in don soest van Uwe Excellen tie, waar U verklaard heeft dat de binnen schipperij niet door kleine middelen gehol pen zal kunnen worden, doch aan een chro nische z:ekte lijdt en wordt derhalve met den meesten ernst op het bevorderen van hot door ons gevraagde regeeringsonderzoek aangedrongen. Men meldt uit 'snGravenhage Het plan bestaat het werklieden-reglement te behandelen in een extrarzitting van den Haagschen gemeenteraad, te houden 19 De cember a.s. De heer M. H. van 't Kruys heeft thans ook tegen 1 Mei 1905 eervol ontslag aangevraagd als directeur van dè Muziek- sohool te Groningen. Een hulde. Mej. Antje Br ante, be last met de zorg voor de garderobe bij het Nederlandsah Tooneel en die 44 jaar in die betrekking werkzaam was, de eerste jaren bij Rooboel Tjasink en Peters, de laatste 25 ja ren bij Het Nederlandsch Tooneel, is Don derdagavond tijdens de pauze van de opvoe ring van „De Rood© Toga door hot- schouw burgbestuur te Groningen gehuldigd. Bij monde van een der directieleden werd haar, die thans op verzoek van den Raad van Beheer eervol ontslag uit haar betrekking heeft verkregen, een couvert met een flin- i ken inhoud als bewijs van hoogachting en erkenning van verdiensten overhandigd. Hbld. Te Doctinchem is een plaatselijke af- deeling met circa 75 leden opgericht van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmis bruik. Te Neede is een af deeling opgericht van den Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik, met een 25-tal leden. Xe Nederlandsche Matuur- en Geneeskundig Congres. Het bestuur deelt in een rondschrijven mede, dat het tiende congres te Arnhem zal bijeen komen op Donderdag 27, Vrijdag 2S en Zaterdag 29 April 1905. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft wederom het ecro-voorzitterschap van het congres welwil- lend aanvaard. De inrichting van het con gres zal ongeveer dezelfde zijn als te Rotter dam en Den Haag; alleen zal in de plaats der 2de algemeen© vergadering Vrijdag voor middag eene wetonschappelijike excursie plaats hebben naar Wageningon. AJgemeene vergaderingen zullen gehouden worden Don derdag en Zaterdag namiddag: behalve de openingsrede van den algemeenen voorzitter zijn daarvoor twee voordrachten toegezegd. Do sectie-vergaderingen zullen, evenals vroeger, gehouden worden op Vrijdag namid dag en Zaterdag voormiddag. De drie onder- afdeelingen der 1ste sectie (natuur-, schei en wiskunde) zullen Vrijdag gezamenlijk ver gaderen. Zaterdag ieder aizonderlijk, tenzij nog voordrachten worden aangekondigd, die eene andere regeling wcnschelijk maken. In do 3e sectie (geneeskunde) zullen ditmaal Vrijdag verschillende specialistische vcrecni- gingen als sub-sectie fungeeren en vergade ren reeds zijn subsecties verzekerd voor heelkunde, verloskunde en vrouwenziekten, huidziekten, physische geneeskunde en hygiëne, psychiatrie en neurologie, keel-, neus- en oorzoekten; ook zal een subsectie gevormd worden -oor interne geneeskunde. Zaterdag zal in eene gemeenschappelijke ver gadering een onderwerp van algemeen me disch belang worden ingeleid on besproken. De voorzitters der sectics zijn Eerste sectienatuur-, schei- en wiskunde, prof. dr. W. H. Julius, Utrecht; subsectie: natuurkunde, dezelfdesubsectiescheikun de, prof. dr. H. W. Bakhuis Roozeboom, Amsterdam; subseatie: zuivere en toege paste wiskunde, prof. dr. P. Zeeman Gzn., Leidentweede sectiebiologie en natuur- lijke historie, prof. dr. G. C. J. Vossinaer, Leiden; derde sectie: geneeskunde, dr. \v Renssen, Arnhemvierde sectiegeologie en physische geographie, J. F. Niermeijer, Rotterdam. Algemeene voorzitter van het congres is de heer A. C. H. Moll, algemeen secretaris de heer P. Ribbius. Nederland en Zuid-Af ri ka. De vterecniging Hollaudia te Kaapstad heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij allereerst t© kennen geeft, dat zij is een vereeniging van Nederlanders on Ne- derlaradsah© Afrikaandiensdat zij werkt ter bevordering van clc Nederlandsche taal, o.a. mot. een zangkoor; dat zij; vele Nederlan ders van raad en steun heeft gediend; dat uit haar midden is opgericht het Nedier- landsche Ondersteuningsfonds, een perma nente commissie voor het verkrijgen van be trekkingen voor werklooze landgeuooten (ar beidscommissie), alsmede een informatie bureau en verder dat zij de noodzakelijkheid inziende, dafr te Kaapstad Nederland officieel behoorlijk vertegenwoordigd zij, zich heeft gewend met een request, dato Juli 1904, ten ©inde tegen de voorgestelde opheffing van het consulaat- generaal alhier ten sterkte te protesteeren, en vertrouwt dat de volksvertegenwoordiging bij de regeering zal aandringen op eervoller handelen te dezer plaatse, waardoor ook de Nederlandsche kolonie isi aanzien moet win nen; dat zij als zoodanig beschouwt liet inrich ten van een consulaat in een der hoofd straten, en zoodanig, dat- Nederlanders er gelegenheid vinden een brief te schrijven en enkele Nederlandsche bladen in te zien, als ook dat de nieuwste adresboeken van geheel Zuid-Afrika voorradig zullen zijn, die werk zoekenden, zoowel voor de stad zelve als hare omgeving en de naburige kolonies, de adres sen aan de hand doen, dien ze noodig heb ben, en te welken opzichte zij door geweten- looze lieden thans zoo dikwerf worden mis leid; dat de tijd geacht moet worden gekomen to zijn, waarin de Neder 1. regeering zioh meer bewust toont van de groote moeilijk heden, waarin Nederlanders, die aan hunne taal vasthouden, tijdelijk veelal in heit bui tenland verkeeren dat de vereeniging derhalve reikhalzend uitziet naar den dag, waarop de Nederland sche regeerrug voor haar consulaat-generaal te Kaapstad een gebouw beschikbaar zal stel len, zoodanig dat aan vereeniging van Neder landers als adressante gelegenheid kan wor den gegeven in dat gebouw te vergaderen en die gelegenheid vertrouwt kotseloos zal war den gegeven dat adressant©, de geldelijke zijde aanroe rende, niet mag verhelen, dat indien goedge zinde Nederlanders en vreemdelingen uit sympathie met het sociaal streven der ver eeniging, niet hunne beurs openden, het voor dc vereeniging onmogelijk zoude zijn te doen wat zij dcet dat adressant© de vrijheid neemt uw hoe college in overweging t© geven ten haren gunste het stelsel toe te passen, dat hier gemeen geldt, n.l. dat de regeering ponds ponds-gewijze aanvult wat uit particuliere middelen wordt verkregen, uit dien hoofde dan waagt de vereeniging Hollandia het ver zoek tot uw hoog college te richten, ca onder nadere controle van li._t consulaat bedrag tot maximum 100 worde vastge steld voor do bemoeiingen, in hare statute'' omschreven, en als blijk dat do Nederland sche regeering aanvaardt in het lot hare getrouwe onderdanen in den vreemde te blij ven deelen. Het adres is geteekend door de heereu Boer, president, en W. Plekker, secretarr en gedagteekewt uit Kaapstad e 9 Novembei Omtrent de deelneming van N. derland aan de Tentoonstellin te Luik in 1905 kan worden gemeld, di het Ned. Oomité ter beschikking heeft g kregen over 875 M2. ruimte. De hoeren baron Sloet van Oldruitenbcrs en Joh. de Geer, wonende te Luik hebbe zich bereid verklaard de belangen der ii zondera te behartigen. Aan de tentoonstelling wordt verbonde een verloting waarvoor in de verschillen' afdedingen dus ook in de Nederlandse! de prijzen zullen worden aangekocht t een bedrag van een millioen francs. Het Nederlandsch Comité houdt 28 dez te Utrecht in het Hotel des Pays Bas 2 uur een, ook voor de tors, toegamkelij vergadering. In de zalen van het Koninklijk Zoi Botanisch Genootschap te 's Gravenhagc gisteren geopend de Internationale T< toer stelling van Kookkunst, Hotelwezen Industrie, tot welke expositie de Haagse Koksvereeniiging „La Residence" den sten stoot gaf. Vele buitenlandera, o. a. u België, D'uitöahland, Frankrijk, Engel ai en do Vereenigde Staten van Noord-Au rika, hebben bijgedragen tot een flinke v tegenwoordiging dier rijken. Voornamel uit België zijn de inzendingen talrijk. Trouwens over het geheel was de toevk van inzendingen zóó groot, dat de groot© aangrenzen die zalen van het Dierentuin) bouw geheel bezet zijn. De kookkunst spa db kroon, geen wonder, wanneer men w* dat aan deze expositie wordt deelgenoii door de meest bekende firma's op het bied van diners en tafelbedieniug en d< de bekwaamste werklieden van dit vak. Ook de inzendingen van wege de depai menton van Oorlog en Marino zullen do a dacht trekken. De Koninklijke Ned. Zeemacht voert i hare inzending de bezoekers binnen in gedeelte van een volkslogies (tusscliendei waarin dagelijks gelegenheid zal worden boden tot het prooven van de micklagscii ting aan boord, bereid op de gewone sche< manier volgens tarief van den dag. KorU men kan den aard en het geheelo verlo der voeding aan boord gadeslaan, ton eii zioh te overtuigen van de qualiteit der md kost aan onze Jantjes verstrekt. Wat het departement van Oorlog aanga het ingezonden© geeft een vol ledigen in<h van hetgeen door het legerbestuur voor

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2