KOLONIËN^ BINNENLAND. geweten volgen en aan mijn plicht gehoorza men zal. Wanneer er nog ééne misdaad aan een Bulgaar door Grieken of Turken begaan wordt, dan zal ik mij naar Ghevgheli bego ven en alles te vuur en te zwaard vernielen. Laat het u gceegd zijn, dat ik, als de solda ten represailles mochten nemen, alle Grie ken en mohammedanen, die mij in handen vallen, zal afmaken. Gegroet, Yovan Woj woda". Het ia niet bij het schrijven van dezen brief geblévenYovan Wojwoda is roods met de verwezenlijking' van zijne bedreiging begonnen. In de vorige week Donderdag keerde de moedir van het district Nutia, Hassan Effendi, met een klein, 15 man tel lend detachement soldaten en gendarmen van Gewgiheli naai- het op twee uren afstand van daar gelegen Nutia terug. Onderweg stuitte hij plotseling op een© bende van 150 man onder bevel van Yowan Wojwoda en zijn luitenant Apostel. „Tuur!" comman deerde Yowan. Zeven soldaten vielen dood neer, en Hassan zelf werd zwaar gewond De overigen werden ontwapend en beroofd van 't goon zij bij zich droegen. Yowan klopte den gewonden Hassan gemoedelijk op don schouder en zeide: „Ga en bericht aan uwe gebieders, dat ik hun den oorlog heb verklaard". Wat zal de Turksche overheid daartegen doen? Kenschetsend voor hare houding is de hardnekkigheid, waarmee zij zich verzet tegen den wensch van de mogendheden, die zich gelogen laten zijn aan het herstel van. orde en wet. in Macedonië om het getal Euro- peosche officieren bii de gendarmerie te ver meerderen Al wat overreding vermag, wordt beproefd om de Porte tot toegeven te be wegen. Zelfs is de concessie gedaan, dat Tur- kijo niet voor de bezoldiging van de nieuwe officieren zal behoeven op te komen. Het Fremdenblatt. bevat hierover een artikel, dat klaarblijkelijk eene waarschuwing is van het departement van buitenlandsche zaken te Wocnen aanhet adres van de Porte. Daarin wordt do Porte verantwoordelijk gesteld voor do bezwaren, die do uitvoering van het her- vormingsprogram van Mürzsteg ondervindt, en wordt gezegd, dat het in het belang van Turkije zelf is de revolutionaire beweging niet to laten aangroeien. In eene officieus© mededeel mg uit Kon- stantinopel wordt getracht den tiestand in oen gunstiger daglicht te plaatsen. Ten be wijze, dat de algemecne toestand in de drie vilajets met zoo slecht kan zijn als men hem voorstelt, wordt gewezen op het feit, dat do Porte inmiddels alle gemobiliseerde troe pen kon ontslaan. De zwaai- beproefde platte landsbevolking was dit jaar overal in de ge legenheid Bare akkers te bebouwen en zich te wijlden aan hare andere bezigheden, het geen in hot vorige jaar niet mogelijk was. Een nader bewijs lovert liet binnenkomen van de belastingen, wat dit jaar bijna door gaans good geschiedt. Wanneer niettemin rust en orde in den laatsten tijd weder door gevechten tusschen benden, moorden en andere daden van ge weld gestoord werden, dan is dit in de eerste plaats terug te brengen tot de wederzijdscht overmatige kerkelijke en schoolpropaganda vain de verschillende nationaliteiten en kerk genootschappon. Uit dezen toestand kan men tegelijk het bost zien hoe moe ie lijk. de Turk sche heerschappij zou zijn te vervangen. Wanneer een der nationaliteiten, die Mace donië bewonen, do hegemonie bezat, dan zou er een hovige burgeroorlog in de drie vilajets te verwachten zijn en zou' de toostand in ieder geval verergeren. Verder mag met worden vergeten, dat de civiele agenten eerst sedert Januari van dit jaar zich in hunne ambten bevinden. Daar de hervormingsbeweging den status quo wil handhaven, konden door hen geen ingrij pender maatregelen genomen -orden. Radi caler middelen zouden er toe leiden, dat Tur kije uiteen viel, en dit zou bloedige oorlogen ten gevolge hebben. Het doel van de her vormingsmaatregelen is echter in de eerste plaat» het behoud van den vrede en daarbij, voor zooveel mogelijk, eene verbetering van den door eeuwenlang Turksch wanbestuur in 't loveu geroepen toestand dor drio vilajets. Dit resultaat werd bereikt. Hier wordt een eenigszins guostiger licht op den toestand gowrpen. In ieder geval ech ter staat dit vast. dat het verkrijgen van verbetering in den toestand van Macedonië een werk is van eindeloos, onuitputtelijk go- duld. Frankrijk. Parijs23 Dec. In de Kamer verklaarde de minister van oorlog, in antwoord op eeno interpellatie van Montebello over de officie ren, die heimelijk aanwijzingen over hunne kameraden hadden gegeven, dat de goheele republikeinsche partij het stelsel der „fiches"' veroordeelde, maar dat dieze „fiches" niet zooveel beteokenideu. als men zich voorstelde. Vele officieren, die op de „fiches" vermeld stonden, waren bevorderd of gedecoreerd. Do minister ontkende, diat een door den interpollant aangeduide officier een „fiche'' zou hebben opgesteld, gericht tegen president Loubct. Een levendig incident, dat volgde op het noemen van een ander officier, noop te den voorzitter de zitting te schorsen. Nadat do zitting was hervat, vervolgde minister Berteaux zijne rede. Hij verklaarde, dat het plicht van het ministerie is niets too te laten wat do officieren tegen elkaar kan opzetten. Politiek kan in hot leger niet wonden geduld. Do minister wil de disci pline en do verdraagzaamheid handhaven, maar daarvoor heeft hij het vertrouwen noo- dig van de Kamer en vooral van de repu blikeinen. Do minister eindigde met te zeg gen Ik vraag van de officieren toewijding aan do wetten der republiek en aan de re publiek zolf. Dat is mijne taak. Do voorzitter ontving drie motiën, waar van één motio van vertrouwen, voorgesteld door Gouzy. Een voorstel om over te gaan tot de een voudige orde van den dag werd door de ministers Berteaux en Combes niet aan vaard on verworpen me>t 290 tegen 274 stem men. Daarna werd de motie-Gouzydo verkla ringen der regeering goedkeu ronde, met 323 tegen 256 stemmen aangenomen. Do zitting eindigde hiermede. Oostenrijk. De landdag van Ned er-Oost onrij k heeft eeirige wijzigingen gebracht in het door haar vastgestelde wijzigingsontwerp van de onder wijswet, De regeering had daaivan de be krachtiging van de wet afhankelijk gemaakt. Rusland. De voorzitter van de zemytwo van het gou vernement Tjeriugow, die tegelijkertijd adelsmaarschalk is, heeft den 19en dezer te legrafisch een verzoekschrift vaai de zemstwo aan den Czaar overgebracht, eenige staat kundige vraagstukken van aigemeenen aard betreffende. De Regeeringsbode meldt nu, dat de Tsaar op dat telegram de volgende kantteekoning heeft gezet„Ik vind dit- op treden van. den voorzitter onbeschaamd en onkiesohkwestiën van het staatsbestuur zijn geen zaken, waarmee do zemstwo zich te bemoeien heeftde wet regelt nauwkeu rig de bevoegdheden en rechten van de zemstwo's.'" Eene deputatie uit Polen heeft den mi nister van bmnenlandsche zaken de volgen de wenschen kenbaar gemaakt: 1. Herstel van de Poolsche taal in scholen, rechtbanken en regeeringsbureaux. 2. Hei-stel van het recht deir Polen om openbare betrekkingen in het koninkrijk Polen te bekleeden. 3. Ge wetensvrijheid vcor roonisch-katholieken en unitariërs. 4. Verleenen van stedelijk zelf bestuur en instelling vaai zemstwo's bdj ge lijktijdige handhaving van de Poolsche dorpsgemeenschap. De Polen verlangen daar mee dezelfde inrichtingen, die reeds bestaan in de 34 provinciën, waar zemstwo's bestaan.. Het door de Polen ingediende verzoolt- schrift, werd vastgesteld in eene door 105 per sonen bezochte vergadering, die onder voor zitterschap van den bisschop van Warschau in de woning van graaf Ladislaus Tyszkiewiez gehouden werd. Do Petersburgsch© correspondent van de Matin, melding makc-ade van het bevel tot mobiliseeriing van 300,000 man, verzekert uit goede bron te weten, dat slechts een klein gedeelte vaai deze troepen naar het oorlogsterredn gezonden zullen wordenhet grootste deel blijft in Rusland. Turkije» De ministerraad is verleden Woensdag den geheelen dag bijeen geweest, om nogmaals te beraadslagen over de hangende kwestiën be treffende de conventie met Engeland over het achterland van Aden en de aanstelling van de nieuwe vreemde officieren in Macedonië. Er wordt niet aan getwijfeld of deze beide zaken zullen worden afgedaan naar don zin der betrokken mogend lieden. Het schijnt ech ter, dat de Sultan daarbij den grootvizier en den minister van buitenlandsche zaken wil prijs geven. Uit Yemen komen voor Turkije verontrus tend© berichten. De hoofdstad van Yemen, Sana., moet door 30.000 opgestane Bedoeïnen belegerd zij". Er schijmt geen twijfel aan to zijn of de Turksche macht in Arabië is afnemend. In de meeste deelon van dit uit gestrekte gebied is het oppergezag van den Sultan slechts nominaal. Te Konsta ntinope 1 as de kanselarij v'a.n het Bulgaarsche exarchaat afgebrand'het grootste gedeelte van die papieren is vernield. Griekenland. Athene, 23 Dec. In de Kamer kritiseerde Delyannis de politiek van de regeering. Het .ministerie stelde de kwestie van vertrouwen. Eene motie van Delyannis werd met 114 tegen 112 stemmen aangenomen. Het kabinet zal morgen, öf zijn ontslag indienen óf de Kamer ontbinden. Marokko. Tanger, 23 Dec. Ten gevolge van instruc tion uit Parijs, heeft de Fransche gezant aan het corps diplomatique meegedeeld, dat hij tot nader order die vervulling van zijne zen ding tc Fez zou opschorten en dat hij den con sul te Fez, Gaillard, en den chef der militaire missie, majoor Fareau, had uitgenoodigd met alle leden der missie en alle Franschen deze stad te verlaten. De Fransche gezant zond tevens een schrijven aan den Marokkaan- schen minister van buitenlandsche zaken, warin hij kennis geeft van do door de Fran- i sche regeering genomen beschikkingen, met het oog op de gebeurtenissen, die voortvloeien uit den vijandigen goest tegen den Fra.nschen invloed, een gteest, die met alle middelen Frankrijk tracht te beletten, het. werk voort t© zetten diat bet op ziich genomen heeft. China. De Chineesche gezant te Weemen maakt in de Pol. Korr. het volgende telegram bekend, dat hij van het Waiwoepoe (departement van buitenlandsche zaken) heeft ontvangen In geen enkele provincie is eene Bokserbewe ging. Geruchten, die daarop betrekking heb ben, verdienen geen geloof. Philippijnen. New-York, 23 Der. Een telegram uit Mar nil la bericht, dat inboorlingen op Dolores eiland (Sa/mar) een hinderlaag gelegd heb ben aan de 38e oompagiriiie inïa.nidsohe troe pen en een luitenant en 37 man hebben gedood. De toestand is kritiek die bevelheb ber van den troep heeft hulp gevraagd. Zuidwest-Afrika. Berlijn, 23 Dec. De consul-generaal te Kaapstad bericht, dat volgens officieele me dedeel ingen Samuel Maherero over de grens van Betsjuanaland trok en tot de Britsche autoriteiten het veraook richtte op Britsch gebied te mogen verblijiven.. De magistraat van Ngamiland kreeg opdracht, van het; Duitsche gebied komende vluclvtelinge.il zoo veel mogelijk te weerhouden naar Engelsch gebied over te gaan. Wanneer zij toch over de grens trekken, dan moeten de vluchtelin gen onmiddellijk wooden ontwapend en moet hun worden belet weder op Duitsch gebied terug te keeren en opnieuw deel aan de vijandelijkheden te nemen. Zij moeten op voldoenden afstand van de grens worden gevangen gezet en Duitsche beambten moe ten bij, hot. onderzoek naar de herkomst van vee, dat vermoedelijk gestolen is, onder steund worden. Aan Samuel Maherero zal bericht worden, dat hij met- een beperkt aantal van zijne volgelingen, slechts onder dezelfde voorwaar den als andere vluchtelingen, op Britsch ge bied kan blijiven. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog rijn de volgende berichte» Over de stellingen, die de Japanners aan d© Duivenbaai (hebben bezet, is te Tokio van het leger voor Port Arthur nader bericht ontvangen, d/ait eene afdeeling van den rech ter vleugel in den morgen van 22 December een stormaanval heeft ondernomen op de ten noorden van Husangantaxj in de nabij heid van de Duivenbaai gelegen hoogte en haar bezette.. Eveneens is de hoogte bezet op het schiereiland in de Duivenbaai, waarbij een Russisch kanon van 'klein kaliber werd genomen. De tegenaanval van den vijand! werd teruggeslagen. Een Renter-telegram uit Tokio vermeldt, dat admiraal Togo nu zelf verklaart gezien te hebben dat de S&bastopoi zwaai' beschar digd is. Uit Tsjifoe wordt aan de D'aily Telegraph gemeld, dat het stoomschip Lady Mitchell, varende onder Engelsche vlag, maar met Noorweegscho bemanning, een lading munitie ep dynamiet tijdiens een hewigeai storm, vei lig te Part Arthur binnen bracht. Moekden, 23 Dec. De Russen slaagden er heden in de stelling van hun belegeringsge schut vier werst naar het zuiden vooruit te brengen langs den rijweg. Zij deden dit onder een vrij hevig geschutvuur van den vijand. Behalve do versterkingen door complete troepen-afdeelingen, heeft het Russische ope- ratieleger ook aanhoudend versterking aan officieren moeten ontvangen, om bdj de re gimenten de leemten aan te vullen, die dood, verwonding en ziekten (hebben gemaakt. De niet gemobiliseerde troepen in het moeder land moeten aanhoudend officieren afstaan. De militaire opleidingsscholen hebben aan hét leger afgeleverd 2136 officieren, tegen 2525 in 1903. Blijkens de verlieslijsten heeft men bdji de reserve-troepen, die voor den vijand kwamen, een groot aantal dienstdoende officieren in gedeeld en bij de mobiele linietroepen zdjn veTe reserve-officieren in dienst gesteld. Peking23 Dec. (Times). Chineesche amb tenaren hebben te Fenghai, een spoorwegsta tion bij Peking, in beslag genomen drie rnil- lioen pakjes Russische geweerpatronen, geconsigneerd voor eene Russische firma, te Tientsin en blijkbaar bestemd voor Port Arthur. De munitie was verbor gen tusschen balen wol, die van Kalgan op kaan celen waren aangevoerd onder ge leide van een Duitstcher, agent van eene Duitsche firma., die gekocht en met contra^ bande geladen heeft de stoomboot Foepdng, een prijs, van hooge waarde, die onlangs door de Japanners is gepakt. Allerlei vDe beroemde verzameling nagelaten schilderijen van den Russiscnen schilder We- restchagin, welke te St. Petersburg was ten toongesteld, en die voor een groot deel ook in Nederland te zien is geweest, een wel sprekend pleidooi tegen den oorlog en zijne gruwelen, is in haar geheel door den Czaar aangekocht. vTe Parijs is thans een plan in over weging van een spoorweg onder de Seine door, lijp uo. 4 van den ohdergrondschen stadsspoorweg, de „Métro". Die spoorweg zal onder ,,1'ile de la Cité" en do twee armen der Seine Loo-pen in twee groote buizen, elk 5 meter in middellijn en in 't geheel 1100 meter lang. Het werk zal 12 a 15 millioen francs kos ten. vGedurende het jaar 1904 werd in de Vereenigde Staten door liefdadige instellin gen en inrichtingen van onderwijs in 't ge heel een som van 88 millioen dollars 220,000.000) oaitvangen aan schenkingen en legaten. Daarvan gaf Andrew Carnegie 7,900.000 dollars, Rockefeller 5,500.000 dollars, Mrs. Reed 2,000.000 dollars en Mrs. Wilder 2,000.000 dollars. Wanneer men ons nu maai' weer niet aan komt met verzoeken om de adressen van die goedgeefsclie personen om ze nog meer te hel pen uitmelken. Niettegenstaande wij het her haaldelijk „voor het laatst" in d© courant afdrukten, blijft men ons nog maar steeds ge regeld om het adres van Carnegie vragen, die toch denkelijk wel niet op al die brieven ant woordt. vTwee jaren geleden werden te Brussel bij den heer Tilman op den Henegouwen- boulevard, door inbrekers eenige kostbaar heden en obligatiën gestolen. Maar dlezer dagen ontving de bestolene, die inmiddels naar de Laekenstraat is verhuisd, aan zijn nieuw adres in een groot couvert do gestolen obligatiën terug. Do kostbaarheden hebben de dieven, naar 't schijnt als aandenken gehouden. vUit Kattowitz wordt bericht, dat op den spoorweg Norvirdza-Watawka een trein met rekruten, op weg naar het oorlogstoo- neel, in botsing is gekomen met een ran- geerenden trein. Verscheidene wagens scho ven daarbii in elkander en aan ongeveer zestig man werden de beenen verbrijzeld. Parijs, 2Jf Dec. Ten gevolge van den mist kwam gisteravond om half elf de sneltr n van Rijssel in botsing met den sneltre'n uit Boulogne. Tal van personen werden gekwetst. Tweede bericht. Bij dit spoorweg ongeluk zijn vier personen gedood en 5 ge wond. De trein uit Boulogne liep om 11 uur 10 minuten op den trein uit Rijssel in, zondier het waarsckuiwingssein te zien, dat op het laatste rijtuig was aangebracht. De trein uit Rijssel is geheel vernield. Er ont stond eene paniek. De niet gewonde reizigers brachten hulp aan de slachtoffers en haaiden een vijftiental uit de vernielde waggons. De identiteit van de slachtoffers is nog niet be kend. Derde bericht. Er is nog een vijfde lijk ontdekt. Nog andere slachtoffers moeten onder de puinhoopen zijn, maar de dikke mist belemmert het onderzoek. Behalve de 15 ernstig gewonde personen, die naar, het hospitaal vervoerd zijn, zijn er nog vele an dere gewonden, die hunne woning konden bereiken. vTe Ashland in Kentucky, aan den mond van do Beaver-rivier, zonken Dinsdag twee vrachtschepen cm de door en door nat geworden bemanning, die naar iots verwar mend» verlangde, dronk houtepirituSj on danks het vergift-etiket op de fleseh. „Wij zullen Kerstmis vieren", zei een bij het inschenken. „Als het vergif is dan ster ven wij samen." "Van de 17 mannen zijn reeds 10 gestorven en drie zijn spoorloos verdwenen. OOST-IN DIÉ. De correspondent van de „N. C." to Batavia zond aan zijn blad de volgende tele grammen „De expeditionnairc troepen uit Makas sar, onder kapitein Engelen, dlie met den resident Brugman naar Douggola waren vertrokken,, tot tuchtiging van Sigi, zijn t© Makassar teruggekeerd." „Geweldige regens hebben overstroom in- gein op Midden-Ja,va veroorzaakt. Solo is ge heel overstroomd. Tal van mensehen te Wo- niogdri hebban op daken moeten vluchten. De Soloriivder is 40 aM. gewassen." De Staatscourant van Zaterdag 24 De cember 1904 bevat de volgende Kon. beslui ten benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- Oorde mevr. S. Me9dag-Van Houten, kunst schilderes te 's Gravenhage. erkend en toegelaten als consul van Siam te Rotterdam, de heer F. J. E. Horstmann op zijn verzoek, vergunning verleend tot het aannemen van het ridderkruis der Dannebrogs- orde, hem door Z. M. den Koning van Dene marken geschonken, aan J. O. Harken, oud-con sul van Denemarken te Paramaribo. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis teren het dejeuner gebruikt, bij H. M. de Koningin, waarna beide Vorstinnen te zamen zij|n uitgereden. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis teren avond ten 5^ uur ontvangen het hoofd- oomité tot het brengen van een hulde aan H M. bij gelegenheid van Haar 25jarig ver blijf hier te lande in het begin dezes jaars, op. welke audiëntie aan H. M. versdag is uit gebracht en aanbieding gedaan van de gel den, door het comité bijeengebracht. Na afloop van den maaltijd ten Have zijn de leden van de internationale confe- renteie in de gada-kleediji, waarin zij aan tafel van H. M. de Koningin verschenen, in audiëntie ontvangen door de Koningin-Moe- dier, behalve de Siameesche gezant, die nog gist.eren avond naar Londen is teruggekeerd. Op 21 December 1904 heeft in de Trè- veszaal te 's Gravenhage de onderteekening plaats gehad van eene internationale overe een komt. strekkende om in tijd van oorlog aan hospitaalschepen vrijstelling te verleenen der rechten en heffingen welke in de havens der contracteeren de mogendheden ten bate der schatkist, worden geïnd van schepen. Bedoelde overeenkomst is onderteekend door vertegenwoordigers van de na te noe men staten Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, België, China, Corea, Denemarken, Spanje, Veree nigde Staten van Amerika, Mexico, Frank rijk, Griekenland. Japan, Luxemburg, Neder land, Perzië, Portugal, Rumenië, Rusland, Servië Siam. De leden van de Eerste Kamer zijn bijeengeroepen tegen a. s. Dinsdag, 's mid dags 2 uur. De minister van Staat, mr. Asser, ont ving, als bewijzen van belangstelling in de op Nederland's initiatief ondernomen een vormige regeling van bet internationale pri vaatrecht, van den Keizer van Oostenrijk het Grootkruis der Frans Jozef-orde; van den Duitschen Keizer bet Grootkruis der Pruisische Kroonorde, en van den, Keizei van Japan liet Grootkruis van de orde van de Rijpende Zon. Verkoop van koloniën. De Volksstem van 26 Nevember schrijft: „Volgens een speciaal bericht aan de „Le ader" zou de Nederlandse Minister van Fi nanciën in de Stateh-Generaal gezegd heb ben dat het 't beste was de Hollandse kolo nies maar aan Engeland te verkopen, voordat zij per slot van rekening in handen van de andere mogendheden vielen. „De Britse ko lonies" dit zou gezegde minister verklaard hebben - „werden beter .geregeerd en waren voorspoediger dan die onder Hollandse ad ministratie." „Bij zulke staatsgevaarlijke uitingen merkt de N. Ct. naar aanleiding van dit bericht op, zinken 's heeren Harte's planne tjes van accijnsverb ooging en opcenten <>p de Vermogensbelasting in het niet Maar hoe komt men toch in Zuid-Afrika aan zulke nonsens? Is het louter uit den duim gezogen, of worden die berichtjes hier te lande gefabriceerd? Gelulkkig vefrklaart de Volksstem dat zij gaarne afwacht om te hooren wat de juiste woo7 m van den minis ter waren." Bronzen pasmunt. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij bezig is de indiening voor te bereiden •h van een wets-voorstel tot invoering van bronzen 0f nikkelen 5 oeoit- stukkeu. Reeds zijn van beide soorten proef stukken geslagen, maar een beslissing is nog niet genomen. Dit nieuwe stuiverstuk zal heï in onbruik geraakte zilveren 5 cent-stuk moe ten vervangen en dan tevens de gebrekkige circulatie van dë 2^-centstukken minder doen gevoelen, een gebrek dat aan het toenemend gebruik van muntgasmeters is te wij'en. Voorraad van dezo specie is vo'doe ode. R ij k s verzekeringsbank. Bij het ontwerp tot wijiziging van de Ongeval lenwet wordt door den minister van Bfinnen- landsche zaken, o. a. voorgesteld, uit art. 13 dier Wet te doeai vervallen de bepaling dat de Rijksvearekeringsbank te Amsterdam is gevestigd. Dit voorstel wordt gemotiveerd dooa* die hooge prijzen der bouwterreinen aldaar, noo- dig voor het optrekken van een gebouw in den trant als diat van de Rijkspostspaarbank. De Regeering zou dus dë vrijheid willen ver krijgen om elders een geschikte gelegenheid te zoeken. Naar het N. v. d. D. uit goede bron ver neemt, is bij het gemeentebestuur van Am sterdam het denkbeeld in overweging om aan het Rijk een terrein aldaar aan te bieden. Ongetwijfeld zou het geen gering nadeel zijn voor onze stad als de Bank met haar breeden staf van ambtenaren verplaatst werd en is het aan B. en W. toegeschreven voor nemen toe te juichen. Bij de gisteren te Haarlem gehouden herstemming voor een lid van den Raad in district III, waren uitgebracht. 1971 gel dige stemmen. Gekozen werd mr. H. J. Th iel (vrijz. dean.-, met 1043 stemmen. De heer J. W. A. Bey nes (kath.), had 928 stemmen.. B. en W. van Dordrecht hebben aan den raad voorstellen gedaan in zake de op richting van een openbaar slachthuis op het daarvoor door den gemeenteraad aangewezen terrein aan den Markettenweg. Voorgesteld wordt die levelling' van de koel inrichting in de electrisdhe installatie te gunnen aan Th. Witt., tc Alken, en dë transportinrichtin- gen in dë slaohthaJlen en het voorkoelhuis, alsmede de inrichting der d'armwasscherij aan T. H. Thomassen en Oo. te Nijmegen, vertegenwoordigende Kaiser en o. te Cassel. Voor die inrichting der cellen in het koel huis en die dier slachthallen voor paarden en ziek vee wordt voorgesteld alsnog inschry- vingem te vragen. Aan het rijk wordt een der twee daarvoor t© bouw'en lokalen ver huurd voor f 150. Dë bouw der geheel© inrichting wordt ge raamd op f 215.000. De jongste vergadering van den raad der gemeente Doetincbem genoot een onge wone belangstelling. Op d© publieke tribun© stonden meer dan 100 personen. Van de stukken, betrekking hebbende op de gymnasium-quaestie, werd geen voorlezing gedaan, daar de raadsleden die in druik ont vangen hadden. Allereerst vroeg en verkreeg de heer Mis set het woord, die uit het rapport van B. en W. bestrijdt, dat de commissi© bare be voegdheid te buiten is gegaan, daar Spr. geen verschil ziet tusischen een commissie van. enquête en een oommissie van onderzoek. Toch is Spr. gaarne bereid een oplossing, die alle partijen bevredigt, te ondersteunen. De heer Velsink heeft het hoofdzakelijk over het rapport van den inspecteurWaar deze beweert, dat aan het Doetinckeansche gymnasium niet meer of minder geknoeid wordt dan aan eLk ander gymnasium, zegt Spr., dat nu het bewezen is, dat aan dit gymnasium wel degelijk geknoeid is, hij het een bewijs vindt, dat de inspecteur zijn plicht niet kan doen, of dien verzuimt. Dë heer Van Gorkom zegt, dat, waar de inspecteur de waarheid van het door deni lieer Th oden van Velzen getuigde in twijfel trekt, de heer C. de Kloet, voor wien de heer Th. v. V. gesproken heeft, nu zelf deze verklaring voor waar bevestigd heeft. De heer Van Perlstein stelt nu de vol gende motie voor De raad der gemeente Stad Doetinchem, gezien het rapport, uitgebracht door de oom missie, benoemd in hare vergadering van 14 Juli j.l. om haar van advies te dienen, om trent de vraag: „in hoeverre het waar is, dat leeraren aan het gymnasium alhier zich schuldig gemaakt hebben aan onrechtmatige handelingen bij het afnemen der eind-exa mens." Gehoord het voorstel der oommissie om dë betrokken leeraren dr. Schwartz, Leven kamp en Van Bakergem te ontslaan; gezien het rapport van den heer inspec teur der Gymnasia en dat van B. en W. der gemeente Stad D'oetinchem, verklaart zich te kunnen vereenigen met het oordeel der commissie, dat er onrechtmatige handelingen bij de eind-examens hebben plaats gehad verzoekt B. en W„ om in overleg met hee ren curatoren van het gymnasium, zoodanige maatregelen te nemen, waardoor een herhar ling van dusdanige voorvallen niet meer kan plaats vinden; gaat niet mede met het voorstel der oom missie om zonder voorafgaande waarschuwing de betrokken leeraren te ontslaan brengt dank aan de commissie van onder zoek voor haar rapport en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie wordt met alg-meene stemmen aangenomen. De voorzitter stelt voor den heer dr. Der Mouw eervol ontslag te verleenen, waartoe met algemeene stemmen besloten werd. Mevr. Mesdag-van Houten. Mevr. MesdagVan Houten werd! gisteren op haar 70sten verjaardag te 's Gra venhage in Pulchri Studio, te midden van haar tentoongestelde kunstwerken, door de bloem der Nederlandsahe kunst en weten schap gehuldigd als kunstenaresse, als meiDSch ©n als vrouw. Binnengeleid aan de zijde van haar echt genoot en kunstbroeder, den meester Mes dag, door een commissie van dames en hee ren, werd de 70-jarige begroet door een f eestkoor van vrouwen met pianobegelei ding en een mooie cantate van Bart Ver- hallen. Vervolgens verscheen een rij van verte genwoordigers uit de kunstwereld voor haar om de geliefde kunstenares, dë noeste ar beidster in de schilderschool geluk te wen schen en sympathie te betuigen. Blommers ging; namens het huldiging»- ooimité voor met te schetsen bare groote talenten als kunstenares, die dë groote schenking van het beroemde museum-Mes dag aan den Staat had bevorderd en hare vriendschappelijke eigenschappen als huis vrouw. Namens kunstbroeders en vrienden bood hij der jubilares als sympathie blijk aan 4 portefeuilles met schetsen en toekemingen van schilders en schilderessen in Nederland en hot album met letterkundige en musi cal© bijdragen. Onder een hartelijkcu geluk wen sch met het behoud van Mesdag's ©chtgenoote, te vens kunstzuster in de rij der vadëriamdsohe kunstschilders, voldeed de commissaris der Koningin, mr. Fatijn, aan 'het vereer&nd verzoek vaai den minister van Binnen! Zar ken, om namens dezen mede te deeien, dat II. M. de Koningin bij besluit van 21 dëzer mevr. Mesdag benoemd heeft tot officier der orde van Oranje-Nassau. Terwijl applaus met deze tijding instem ming bewijpt, uit mr. Patijn den wensch,

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2