Uit den omtrek. STADSNIEUWS. dat de gedecoreerde vrouw nog lang de vaderlandsoke schilderschool tot eer moge strekken. De oude Israels brengt op het podium zelf de gelukwenschen der Holl. teekenmaat schappij over met een hoog opgevulde mand bloemen. Pulchri's secretaris vertolkte de gevoelens van sympathie en hoogachting van dit Ge nootschap en vereerde haai' een krans als kunsthulde. Namens Arti et Amicitiae te Amsterdam, overhandigde prof. Bart. van Hove een bou quet aan de talentvolle vrouw, wier kunst werken 'beter spreken dan hij kan doen waarbij zich, onder aanbieding van een bloj- menkrans. aansluit namens de Rotterdam- eche Academie voor Kunsten de heer Huaig, die er op wijst, dat het echtpaar zich de sympathie der geheele natie verwierf, door het afstaan van die prachtige verzameling kunstschatten. En prof. Van Hamel uit Groningen, bood uit naam van het schilderkundig gezelschap Pictura te Groningen het eere-lidmaatschap met eere-diploma aan in welsprekende woor den, waaruit blijkt, hoe ook in het nooTden des lands en in de geboorteplaats van Sientje Mesdag haar heiden en duinen als proeven van echt vaderlandsche kunst geliefd zijn. Spr. droeg de belangen van het Genootschap op aan haar, die niet in 't- provinciale Pictura maar in het Vorstelijke Pulchri thuis be hoort en wees in dit verband op de behoefte van Pictura aan een ejgen gebouw. Ook de jonge schilders-vereeniging St. Lu cas te Amsterdam, bleef niet achter in hulde voor het groote talent van mevr. Mesdag. Simon Maris deed dit met eenige artelijke woorden, vergezeld van bloemen, die de jeugd straks bij de binnenkomst der jubilares mil- delijk voor haar voeten had gestrooid. Hiermede waren de officieele gelukwen schen afgeloopen. Tegenover die overstelpende bewijzen van sympathie, vriendschap en vereering, sprak Mesdag, namens zijne vrouw, een algemeen woord van dank aan allen, voor hun persoon lijke 'belangstelling en gelukwenschen en in 't bijzonder tot- mr. Patijn voor de mededee- ling der koninklijke onderscheiding. Alle feestgencoten werden hierop in de gelegenheid gesteld mevr. Mesdag op het podium te complimenteeren. Nationaal-historisch* partij Voor d© op 7 October j.l. te 's Gravenhage opgerichte Nationaal-historische partij werd het program van beginselen vastgesteld door de heerenjhr. A. vg.n den Brandeler, te Baarn; mr. H. W. J. Fockema, te Arnhem; A. F. R. E. baron van Haersolte van den Doorn, te 's Gravenhagemr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, te Utrecht jhr. mr. W. H. Hoeufft, te Middelburgprof. dr. F. J. L. Kramer te 's GravenhageN. Mac Leeod, te Rijswijk (Z.-H.); mr. J. P. van Outerem, te Zwollejhr. mr. W. H Snouck Hurgronje, te Middelburg; mr. N. G. van Taack Tra Kranen, te 's Gravenhage jhr. L. F. Teixeira de Mattos, te 's Graven hage, (secretaris van het voorloopig comité van actie)mr. R. J. de Visser, te Arnhean dr. W. C. A. baron van Vredenburch, te 's Gravenhage, en J. A. Zip, te Middelburg. Het program, waaraan ©ene Memorie van Toelichting n toegevoegd, luidt als volgt Art. 1. De Nationaal-historische partij plaatst zich op den bodem van het historisch staatsrecht en streeft dientengevolge naar eene ontwikkeling van Staat en maatschap pij op historiscben grondslag. Art. 2. Zij streeft, rekening houdende met het godsdienstig karakter van het volksleven, naar een geleidelijken vooruitgang, rekening houdende met de behoeften van het oogen blik, onder naleving van alle geldende be palingen en eerbiediging van verkregen rech ten. Art. 3. Zij huldigt het beginsel, dat de krachtens historisch recht verkregen en door de Grondwet bevestigde Souvereiniteit berust bij den drager der Kroon. Mitsdien erkent zij als plichttrouw aan Hare» Majesteit Koningin Wil'helminja eD aan Hare rechtmatige erfgenamen. Art. 4. Zij wenscht onverkorte handhaving van de rechten van den drager der Kroon, als voorwaarde voor een krachtige regeering. Art. 5. Aangezien d- maatschappij zich uit het gezin heeft ontwikkeld, behoort het kiesrecht te worden toegekend aan manne lijke gezinshoofden, wier leeftijd en wier ent- wikkeling en maatschappelijke omstandige beden hen in sfaat kunnen doen achten om zelfstandig over het algemeen belang te oor- deelendaarnaast aan andére mannelijke Nederlanders, die aan dezelfde vereischten voldoen. Art. 6. De partij wenscht handhaving der op de Grondwet- steunende rechten der Sta- ten-Generaal, maar beschouwt de Volksver tegenwoordiging niet als een orgaan der Overheid. Art. 7. Het volkskarakter en de national" vrijheidszin eischon decentralisatie en vrij heid van beweging op wetgevend en admini stratief gebied. Art. 8. "Wat de bu't-enlandsoh^ staatkunde aangaat, zij in hoofdzaak het streven der overheid gericht op de krachtdadige bevor dering en uitbreiding van de handelsbelan gen der zoowel b'nnen als buiten de g en- zen des Rijks en in de koloniën en bezittin gen gevestigde Nederlandsche onderdanen. mede. door bet steunen van met dit doel op gerichte particuliere instellingen en veree- nigmgen, en op de v^rhooging van het aanzien van ons land in den vreemde. De werkzaamheden d"r consulaire ambte naren in het bijzonder behooren te strekken tot spoedige en voortdurende voorlichtan? en tot opwekking van den ondernemingsgeest. Art 9. De rechtspraak ri zoodaig te r°sre- len. dat een rechtzoekende steeds gphoor w'ndt. hetz-i bii den burg-rlijken, hetzij bij d"" admin's+ratieven rechter. Wenecbebik wordt, geacht, wetteliike r3g°- l ng der bevoegdheden en verplichtingen der pobtie in dien geest, dat d-> vrüheid van be weging van dit orgaan der Ovprhc'd in het belang der openbare orde. veiligheid en 7e- deliikheid verruimd worde, onder rnoodige waarborgen tegen mchtsoversohriiding er wdlekeur Door de instelling va-n een politie-rechter worde de snelle Vrecht'n? van politie-over- tred in gen bevorderd. Art. 10. De Overheid behoort de vrije uit oefening van den Godsdienst te bevorderen, te steunen e>n te beschermen. Aangez-ien onderwijs, kunst en wetenschap onmisbare factoren voor den bloei des Rijks en de volksbeschaving zijm, doch deze geeste lijke behoeften liggen op het gebied van het maatschappelijk leven, behoort de Overheid de vervulling daarvan in beginsel slechts te steunen en deze niet als een voorwerp van regeeringszorg te beschouwen, dan voor zoo ver de maatschappij daarin niet of op onvol doende wijze voorziet, dan wel niet in staat is daarin te voorzien. Wat het onderwijs betreft, behoort het ge halte van leerkrachten, leermiddelen en leer- gelegenheden te voldoen aan bij de wet vast gestelde vereischten. Wat evenwel in het bijzonder het Hooger Onderwijs betreft, behoude de Overheid zich onverminderd het bepaalde bij artikel 192, 4e par., der Grondwet met uitsluiting van anderen, de bevoegdheid voor: lo tot het doen toekennen door van Ha- rentweg daartoe aangestelde personen van alle zoodanige titels, diploma's, gctuigescnrif- ten of wat ook van dien aard, die recht gevn tot het dingen naai' of tot het uitoefmen van openbare ambten, bedieningen, beroepen, betrekkingen, van welken aard deze ook zij a mogen 2o tot het regelen der opleiding tot de bedoelde ambten, beroepen, bedieningen en betrekkingen een en ander met dien verstande dat tl«- verkregen rechten van reeds bestaande instel lingen en genootschappen wordm geéarL.e- digd. Art. 11. De partij staat de toepassing eener krachtige sociale staatkunde voor, wel ke uitgaat van het beginsel, dat aan iedere dwingende wettelijke regeling vooraf moet gaan het aanwakkeren en steunen van het particulier initiatief, met dien verstande, dat de Overheid slechts daar m-oet ingrijpen, waai- het particulier initiatief onvoldoende is gebleken, terwijl, waar regelen moeten wor den gesteld, deze noch aan bedoeld initiatief, noch aan de ontwikkeling van eenigen tak van weivaart belemmeringen in den weg be hooren te leggen. Het optreden der Overheid: boude steeds rekening met de eischen van een goed finan cieel beleid, in dier voege dat algemeene gewichtige Rijksbelangen niet opgeofferd worden aan de belangen van eene bepaalde klasse der bevolking. Art. 12. De wettelijke regeling der amen- zorg ga uit van het beginsel, dat de overheid slechts dan behoort in te grijpen, wanneer de krachten van kerkelijke of particuliere in stellingen te kort schieten. De aldus geregel de armenzorg drage zoo veel mogelijk het karakter van blijvende verbeterng in den eco- nomi9ohen toestand der bedeelden. De onderlinge samenwerking der verschil lende instellingen worde bevorderd. Art. 13. De strijdkrachten en weermidde len ter zee en te land behooren zoodanig te worden samengesteld ©n toegerust, dat zij naar behooren in staat zijn het grondgebied des Rij|ks, zoo in als buiten Europa, te ver dedigen de neutraliteit te handhaven en aan het optreden der diplomatie tot bescher ming der nationale belangen kracht bij te zetten. Teir wille van de landsverdediging behooren alle middelen in het werk gesteld te worden om de weerkracht des volles te ontwikkelen, opdat in tijd van gevaar de Overheid on- middelijfk over het groofc.it mogelijk aantal weerbare kunne beschikken. Art. 14. Ter bestrijding van de voor de staathuishouding noodzakelijke uitgaven moe ten worden opgefbracht lo indirecte belastingen, mits de eerste levensbehoeften niet in die mate treffende, dat het volkswelzijn worde geschaad; 2o directe belastingen, waarvan de hef fing niet strekken mag om wijziging te bren gen in de onderlinge verschillen van maat- sehappelijjken welstand, doch gelijkmatig moet drukken op de belastingschuldigen, terwijl er naar gestreefd moet worden, dat zij zoo min mogelijk belemmerend werke op de in standhouding en vorming van kapitaal. Art. 15. Uitgaande van het standpunt, dat het ingewikkelde bedrijf der hedendaag- sohe maatschappij zich niet. leent tot eene regeling gegrond op leerstellige begrippen, wenscht de partij zich ton opzichte der eco nomische staatkunde niet aan theorieën te binden. Zij is van oordeel, dat die staatkun de, zich richtende naar de behoeften van alle takken der volkswelvaart, en rekening houdende met de door de met het Rijk han deldrijvende Staten genomen of te nemen maatregelen, strekken moet tot bevordering van den nationalen arbeid. Art-. 16. Voor Ned.-Indië worde eene staatkunde gevolgd, welke streeft naar be vordering van de welvaart en beschaving der in'andsche bevolking, oooh zich vóór alles o nth oude haar Westersche instellingen en gebruiken op te dringen, welke met hare historische ontwikkeling en haar karakter niet strookenzoo worde, onder meer. het rechtstaeeksche bestuur over die bevolking, mits onder de noodige waarborgen en toezicht der xiegeering, voor een niet onbelangrijk deel toevertrouwd aan hare vorsten en hoof den. d° bevordering van wier ontwikkeling en beschaving inzonderheid eene van de voorname zorgen der Regeering zij. Voorts worde in Oost en West de vader landsche ondernemingsgeest opgewekt- en on dersteund, ten eindje de productiviteit er overzeesche gewesten te verhoogen en daar nieuwe bronnen van welvaart in het leven te roepen. In de dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering van het Algemeene bestuur van den A. N. W. B, bracht do hoer Kruvff hulde aan den heer E. Rergsma, die dit jaar 20 jaren voorzitter van den Bond is geweest en herinnerde er aan wat van den Bond is gegroeid onder zijn krachtige leiding. De voorzitter dankend, wees op de on langs aangenomen wet op het- verkeer als een zeer heuglijk feit en op do omstandig heid. dat het advies en het oordeel van den Bond meer en meer op prijs worden gesteld en gewicht in de schaal leggen. Aan den heer Jatison, benoemd tot as sistentie der wegen-commissie en van het toezicht op Bondseigendammen, word de titel verleend van „inspecteur van den A. N. W. B.". zijn salaris werd bepaald op f 1000, vergoeding voor reis- en verblijfkos ten. vastgesteld, en tot een verzekering togen ongelukken voor den benoemde besloten. On der instemming der vergadering werd door een der leden aangedrongen op een pen sioenverzekering voor de ambtenaren va.n den Bond. De reglementscommissie werd hc-rkozeu, eveneens do commissie voor den reiswijzer, de rechtsgeleerden-commissie. de garantie- oommissie, do wegencommissa©in een vaca ture in de laatste commissie zal later wor den voorzien. Tot leden der redactie-oom missie worden benoemd de heeren J. C. Bur- kens, jhr. J. L Nahuys, D. Fockema, met een door het dagelijksch bestuur te benoe men voorzitter. De hoofdredacteur van do Kampioen zal te Arnhem zijn woonplaats hebben. Tot accountant wordt herbenoemd de heer Reianatn. De ontwerp-begrooting voor den Bond sluit in ontvangst- en uitgaaf met f 65.217.86L Onder de uitgaven is o. a. f 7000 geraamd voor wegwijzers en waarschuwingsborden, f 4000 voor hulpkisten voetpompen, f 6000 voor wegen, f 14.500 voor de Kampioen. Voor de bondsfeesten is f 4000 uitgetrokken. Een voorstel om deze niet- ieder jaar te houden, vond geen ondersteuning. De speciale reserve bedraagt thans f 39.454.75L Ten slotte werden de leden van het dage lijksch bestuur met nagenoeg algemeene stemmen herkozenzij namen de benoeming weder aan. In de gewone wintervergadering van de Ned. Nat. vereenigiug van werklieden werd medegedeeld, dat het ledental 307 bedraagt en aan ondersteuning bij ziekte f 617.50 is uitgekeerd. Voor rekening van de Vereeni- ging zijn 30 kinderen van leden op de ver- :eh illende inrichtingen van onderwijs ge plaatst. Parsifal te Amsterdam. De „Allgemeine Musikzeitung" weet te verha len, dat de opvoering van „Parsifal" dezen zomer door de Wagner-vereenigiug te Am sterdam volledig te geven, doorgaat, dat de repetitiën in Januari zullen aanvangen, dat de beste solisten van Duitschland zullen me dewerken en dar voor 70,000 mark aan de- core is besteld te Weenen. Het Hbl. merkt hierbij op, dat nog niet van een feit kan worden gesproken, daar de Wagner-vereenigiug nog aan hef onderham delen is. Prijsvraag Ned. Toonkun- stenaars-vereeniging. Na ingewon nen oordeel der jury, de heeren W. de Haan (Darmstadt), W. Berger (Meiningen) en Jan Blockx (Antwerpen), over de prijsvraag, uit- gesohreveu door de Nederlandsche Toonkun- stenaars-vereeniging, deelt het bestuur mede, dat geen der ingezonden oomposities de prijs van duizend gulden kon vtrwerven. Eene eervolle vermelding wordt echter toe gekend aan „Eine Lebensmesse", ingezonden onder het motto: „Nimmer ruht der Wünsohe Spiel, Jeder Tag entfert dat ziel!" De ingezonden toonwerken zijn op franoo aanvrage eu met opgave van het motto terug tc bekomen bij, den len secretaris der Ned. Toonkunstenaars-vereenigmg, den heer A. J. Aclcennann, Koningin Eanmakade 105, te 's Gravenhage. De O. Haarl. Ot. meldt als een merk waardigheid, dat de schrijver van „Het kind van Staat, de 82-jarige M. J. Schimmel, naar aanleiding van de succesvolle opvoe ring van zijn historisch tooneelspel te Haar lem en gebruik makende van de opmerkin gen en aan w ijlzin gen hem verstrekt, zijn stuk gedeeltelijk heeft omgewerkt. Enkele too- neelen zijn geschrapt, andere ingevoegd, waardoor het geheel nog spannender is ge worden en zeker aan duidelijkheid heeft ge wonnen. Haarlem zal de eer van de pre mière van deze nieuwe bewerking genieten, wanneerhet publiek de opvoering mo gelijk maakt. Het schilderij „Houthakkers", geëx poseerd op de tentoonstelling te St. Louis, door den heer öharles P. Gruppe, te 's Gra venhage, is aldaar verkocht. De tentoonstelling van kookkunst, hotelwezen en industrie in den Dierentuin te 's Gravenhage, is Donder dagavond gesloten met een. toespraak van den voorzitter van het comité, den heer Wen- nips, die er op wees, dat met dankbare te- viedenheid op de tentoonstelling kon wor den terug gezien, en dank bracht aan allen, die tot haar welslagen hadden medegewerkt Op Spr.'s uitnoodiging werd door de aanwe zigen een driewerf hoera aangeheven voor het Vorstenhuis. Het bezoek was den laatsten avond nog bijzonder druk en slechts noode verlieten de bezoekers de tentoonstelling. Naar St. Eustatius! Dé heer G. J. van Grol. gezagvoerder van het Nederlandsche eiland St. Eustatius, wijst in een particulieren brief er op, dat er op het eiland voor deskundigen gelegen heid is zich een vrij en onafhankelijk be staan te veroveren met het katoenbedrijf, de bijen- en de veeteelt. Brieven naar St. Eustatius komen daar het spoedigste aan, wanneer zij verzonden worden via het eiland Sint Kitts. Een Hollandsohe schoen fabriek in St. Petersburg. Naar aanleiding van het bericht uit Waalwijk als zou door de Russische regeering aan eonigo Waalwijksche en Doiigensche schoenfabri kanten de vervaardiging zijn opgedragen van 500.000 paar laarzen voor 't Russische leger, schrijft men uit Dongen aan De Tijd: Het was in sommige industrieel e kringen hier te Lande niet onbekend gebleven, dat het Russische departement van oorlog naar een maatschappij uitzag, die de fabrikatie op zich wilde nemen van het- jaarlijks be- noodigd aantal laarzen voor legerbehoeften. Do desbetreffende fabriek moest opgericht worden te St. Petersburg. Nu heeft zich te dezer zake de oud-Hol- landsche ondernemingsgeest niet verloochend en hebben zich onverwijld eoiiige in dustrieeion, waaronder de heer Jac. G. Aarts aldaar, vereenigd, die in overleg met een bekwaam technicus, den heer S. A. J. Smite, do genoemde exploitatie in de Russische hoofdstad zullen ter badmd nemen en bereids met liet gouvernement een contract hebben afgefloten voor de jaarÜjksche vervaardiging pan 500,000 paar laarzen voor het Russische leger, gedurende een tijdvak van minstens 10 jaren. De heer Smits treedt op als technisch di recteur. 't Mag den Hollandschen onderne mers als eene goede noot worden aangotee- kend, dat zij zich im concurrentie met den vreemde, deze lucratieve zaak hbeben weten te verzekeren. Onverwachte erfenis. Ecae onderwijzeres aan eene openbare lagere school in de Boven-Betuwe is naar het N. v. d. D. meldt dezer dagen erfgename geworden van eene Parijsche gravin, die haar als kind gekend had. De erfenis moet 1 millioen francs bedragen. Wilde zwijnen. Naar aanleiding van het bericht, dat Z. K. H. Prins Hendrik dezer dagen een paar wilde zwijnen uit Duitschland liet aanvoeren, om er de boe- schen van het domein mee te bevol ken, de volgende historische bijzonderheid wordt vernomen. „De Veluwscho bos- scben waren van ouds de geliefkoosde ver blijfplaats der everzwijn-nwij behoeven dan ook niet ver in het ver'eden terug te gaan, om ze er nog te ontmoeten. Ja, het schijnt zelfs, dat deze dieren z-ch het langst op de Veluwe hebben staande gehouden. Zoo leest men in de Geschiedenis der NederVeluwe. van T. Pluim en H. van Gortel, dat nog in 1760 de wilde zwijnen in de Edesohe bos- schen en de aangrenzende bouwlanden groote schade aanrichtten, zoodat. blijkens één der elf ingekomen requesten. de akkers voor de tweede maal moesten omgeploegd en bezaaid wordenja tiet was zelis zoo erg, dat „de swijnen niet alleen des nogts, maar selfs op den dag komen". Een ander reque&trant verklaardeden 12 April 1760 des morgens ten vijf ure na(ar) Weker om gaende, gesien te hebben een koppel wilde syijnen van 12 of 15 stuks." Wilde ganzen. In Friesland zijn in de laatste dagen weder vele zwermen wi de ganzen aangekomen, die, vermoedelijk wegens het ijs, het noorden van Europa heb ben verlaten. Zij houden thans verblijf in dy waterrijke streken der provincie, totdat ook daar het water met ijs is bedekt. Zij zijn zeer schuw en moeielijk te naderen. De jagers maken er te Leeuwarden prijzen voor tusschen f 0.90 en f 1.40 per stuk. Afschaffing van het afsnij- den der paardestaarten. Naar men verneemt is door de af dee ling „Gemeente Renkum" van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren het initiatief ge nomen tot een poging om het coupeeren der paardestaarten af te schaffen. Zij heeft- daartoe een verzoek gericht aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden om hierin het voorbeeld te willen geven en aan verscheidene eigenaars van paarden een cir culaire gezonden, waarin hen op het wreedc en tegennatcurlike van deze mode gewezen wordt. De werkstakingder glasbla zers. In de Zuid-Hollandsche Glasblazerij te Cape-lle aan den IJsel worden thans de vuren aangemaakt, in afwachting of de werk lieden genegen rijn het werk te hervatten Zeven man hebben zich daartoe aangemeld. Als niets tusschenbei'de koant zou a. s. Donderdag of Vrijdag weiïer aian den arbeid gegaan ikunnen worden. Men hoopt dat tegen dien -fcijtd wel meer dere werk1 leden zullen toetreden. De werkstaking der g 1 a s b 1 a- z e r s. Heb Pers-comité deelt aan de Schied. Ct. mede, dat een gift van f 1100 is ingeko men biji het hoofd-steun-comité, onder 'de volgende bijvoeging: „Vrede op aarde tusschen kapitaal en ar beid ;een feestgave aan de strijdenden in de flesschen-industrie, die in bitteren nood verkeeren, van een bevoorrechte, die de vruchten plukt van jarenlangen, wederzijd- schen, welwillenden omgang, en geregeld vertrouwelijk overleg tusschen den patroon en ziijie werklieden." De vergiftiging te Haar lemmermeer. Vrouw Datema, die te Haarlemmermeer haar main vergiftigde en veroordeeld werd tot 12 jaar gevangenisstraf, heeft in haar vonnis beirust. De moord te Vlissingen. Voor de rechtbank te Middelburg werd gisteren behandeld de zaak tegen C. W., oud 23 jaren, boerenknecht, geboren te Arnemuiden, wo nende te Oost- en WeshSouburg, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij in den avond van 29 October 1904, omstreeks 1\ uur, te Vlissingen moedwillig Abraham Stroo, op diens aan den Bosch weg gelegen erf, een scteek met een mes in den hals heeft toege bracht, tengevolge waarvan genoemde Stroo door verbloeding overleden is. De aanleiding tot het gebeurde was dat bekl. con loon vroeg als gewezen knecht, wat de verslagene niet wilde geven, wijl beklaagde willekeurig den dienst had ver laten. Bekl. zedde het mes getrokken te hebben uit zelfverdediging, doch niet de bedoeling te hebben gehad om te dooden. De gehoorde getuigen konden niet beslist verklaren wie begonnen was gewelddadigheden. Het O. M. meende, dat bekl. zich wel an ders had kunnen verdedigen dan door het mes te trekken en eisohte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Vervaardigen van zegels. De rechtbank te Middelburg deed heden uit spraak in de zaak tegen J. Jobse, ontslagen rijksklerk bij de registratie. Hij werd ver oordeel tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf, met mindering der doorgebrachte hechtenis, wegens „het vervaardigen van van rijkswege uitgegeven zegels, door wederrech telijk gebruik te maken van echte stempels n:et het oogmerk om die 2cgcls als echt en onvervalsch te gebruikc-n, tweemaal gepleegd door een ambtenaar, die bij het begaan van het strafbare feit gebruik heeft gemaakt van gelegenheid en middel hem door zijn ambt geschonken." Valse he verklaring. Tegen d? Gebr. Dietz is Donderdag j.l. "door het O. M. bij de rechtbank te 's Hertogenbosch, wegens het afleggen van eeno vaJsche verklaring an der eed? in de veelbesproken zaak van don onbezildigden rijksveldwachter Van den Bo gaard, die, door de gebr. Diotz gemolesteerd, van zijn revolver gebruik maakte en beiden trof, den een zelfs levensgevaarlijk, eene ge vangenisstraf van een jaar voor ieder geeischt. De rechtbank zal 5 Jan. uitspraak doen. Afpersing door een politie^ agent. De Rotterdamsohe rechtbank heeft den ontslagen agent van politie 3e klasse D. K. wegens «afpersing van een verliefd paartje, dat hij in burgerkleeding aansprak en onder bedreiging vau hen naar het poli tiebureau te willen brengen, een gulden liet betalen tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Mishandeling met d o.o del ïj- ken afloop. Hendrik Paalman van Noord- Bargc, die in den nacht van 11 op 12 Dec. 1.1. tusschen Emmoii en Weerdinge, door een tweetal personen ernstig werd mishandeld (hij werd zoodanig gesneden, dat hij per rijtuig naar Noord-Barge moest worden vervoerd), is, naar do Ass. Crt. verneemt, overleden, vermoedelijk ten gevolge van de mishande ling. Een geneeskundig onderzoek zal daar omtrent zeker wel licht verschaffen. Zooals men weet zijn twee personen, in verband met deze mishandeling, gearresteerd. De instructie in deze zaak ia nog niet afge loopen. Inbraken. Door middel van val se lie sleutels is Vrijdagnacht ingebroken in tïe di«omantslij[perij der firma J. J. Canes aan do Linker Rottekade te Rotterdam. Er werd slechts ontvreemd een waarde van f 30 aan koperen en looden slijpdoppen, waarin de diamanten vastgezet worden. Eeni- gi daarvan zijn reeds in beslag genomen in eenige woningen in de buurt. Vermoedelijk is de diefstal door eenige jongens gepleegd. De diamanten lagen veilig opgeborgen en waren buiten hun bereik. Vrijdagnacht is door inklimming door een tuimelraam boven de winkeldeur inge broken in het huis van den heer W G., win kelier in koloniale waren, te Alkmaar. Om half twee uur hoorde mej. G. gedruisch in den winkel en waarschuwde haren echtge noot. Waarschijnlijk hebben de inbrekers dit gehoord. Althans men zag een man uit den winkel verdwijnen, terwijl iemand, die juist die straat passeerde, zag dat 3 personen zich snel verwijderden. De politie van een en ander spoedig on derricht, arresteerde 3 personen, die zich had den verscholen in een wagen van de atoom tram AlkmaarHaarlem. Twee er van kwa men uit Rotterdam, een uit Utrecht. Door den heer G- wordt niets vermist. Het mijnongeluk. De „Limb. K." verneemt nader omtrent het ongeluk in die mijn Oianje-Nassau, waarbij oen man zou omgekomen zijn, dat de man nog niet dood, doch zeer ernstig gewand ifi. De linkerarm werd hem letterlijk van zijn lichaam gescheurd, en hierna stortte hij ruim 40 M. diep naar beneden, waar hij nog eien beonbreuk kreeg. Hier kwam hij in 't water terecht, hetgeen ook de oorzaak schijnt te zijin, dat hij niet onmiddellijk een lijk was. Zijn toestand is, zooal niet hopeloos, dan toch zeer zorgwekkend. Door de stoomtram gedood1. Een oude vrouw, die gisterochtend te Nijtap de rails van de stoomtram DrachtenSuiar meer wilde oversteken, werd door de loco motief gegrepen en zwaar gewond aan hoofd en. beenen. Die ongelukkige, die geen tee'ke- ncn van leven meer gaf, werd in een woning binnen gedragen, waar zij spoedig overleed. Tengevolge van den dikken mist kwamen gisteren avond alle treinen te 's Herlogenbosch te laat aan, sommige met een vertraging van anderhalf uur. Alles trouwtEen man zon der beenen, die geregeld over den Nieuwen- dijik en door de Kal verstraat te Amsterdam op zijn houten stooltje voortschuift, is gis teren in het huwelijk getreden. Er zijn op do z.g. brouwd.ageai steeds een aantal Kjk- lustigen voor het stadhuis, maar deze bij zondere gebeurtenis had hondterden naar het Prinsenhof doen stroomen. School- en Kerknieuws. Examens Staatsinrichting, M. O. 's-Gravenhage23 Dec. Geëxamineerd 3 candidate11 toegelaten de heerenG. A, van Poelje, t« Naaldwijk (schoolakte) en W. J. A. Ch. Bins, te Westervoort (huisakte). Examens Staathuishoudkunde, M. O. 's-Gravenhage23 Dec. Geëxamineerd en afgewezen één enndid&at. Examens Fransch, akte B, M. O. 's-Gravenhage, 23 Deo. Toegelaten de heer C. J. H. van Baren akte Atoegelaten mejuffr. W. M. Wilmans, vanB&arn afgewezen 2 mann. candidaten. Examens Delfstof-, aard-, plant- en dierkunde, K IY, M. O. "s-Gravenhage23 Dec. Opgeroepen en geslaagd 2 cand., n.l. de dames: M. E. v. d. Veen, uit Zandpoort, en P. J. de Rooy, uit Am sterdam. Examens Boekhouden, K XII. 's-Gravenhage23 Dec. Opgeroepen en opgekomen 12 cand. Afgewezen 5. Geslaagd do heerenA. C. W. van Es, uit Don rlaag J. Enklaar, uit Zuid laren Q. G. van Eyden. uit Utrecht; en voor huisakte de heeren: F. A. Bedijn Jr., uit Rotterdam H. R. P. Prins, uit Roosendaal W. L. «T. Dekker, uit Den Haag, en B. Kodde, uit Amsterdam. Examens Wiskunde. L. O., art. 65. 's-Gravenhage23 Dec. Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten. Afgewezen 1. Geslaagd de heerenS. J. IJsgelstein, uit Rotterdam, en 8. Zwanenburg, uit Amsterdam. Ds. P. K. Dommisse Czn., predikant hij de Ned. Herv. gemeente te Lage Zwaluwe, dio 4 December j.l. zijn 40-jarige jubileum vierde, heeft tegen 1 Muart emeritaat aangevraagd. B a a r n. Mej. W. M. Wilmaüs slaagde voor d© akte B., middelbaar Fransch. Apeldoorn. Door de vrijz. kiesvereeni- gmg Veluwe is mot algemeene stemmen can- didaat gesteld voor lid voji de Provinciale Staten dr. P. Brocx, te Voorst. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Woensdag 28 Decem ber 1904, dies namiddags lialf twee. Punten van behandèlitig 1. Nadere vaststelling van, de gemeente-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3