KOLONIËN. BINNENLAND. Radom (Russisch Polen), 25 Dec. In den af- geloopeti nacht om één uur trok na het einde van de godsdienstoefening in de Roomsch- Katholieko kerk eene hoofdzakelijk uit ar- beidere bestaande volksmenigte zingend met eon roode vlag door de hoofdstraat. Ecno pa trouille, dio den troep tegemoet ging, werd met schoten ontvangen. Du bevelhebber van het 26e infauterie-regiment werd gedood een gendarme gewond. Van de manifestanten werd oen man gedood. Er heeft hier tegenwoordig mobilisatie plaats. Moskou, Dec. De gisteren gehouden zit ting van het landbouwkundig genootschap nam een zeer stormachtig verloop. Een lid las eene verklaring voor, waarin 28 leden hunne sympathie uitdrukten met de beslui ten van <te m Petersburg gehouden confer rentie van vertegenwoordigers van zemstwo's. De voorlezing geschiedde ondanks het pro test van den voorzitter. Do vertegenwoordiger van de afdeel in g van het genootschap te Kostromesch deelde mede, dat deze gelijkluidende besluiten had genomen en het einde van den oorlog ver langde. Deze verklaring lokte bijvalsbetui gingen uit. De voorzitter verliet hierna de zaal. De vergadering verlangde dat een voor zitter uit haar midden zou worden gekozen. Tot een gevorderd nachtelijk uur werden opgewonden redevoeringen gehouden. Volgens de correspondent van het Berliner Tageblatt te Petersburg 18 het resultaat vau de laatste minister-vergadering onder voor zitterschap van den Czaar, dat besloten is eene ukase uit te vaardigen, waarin wordt te verstaan gegeven, dat Rusland geregeerd wordt volgens het stelsel van alleenheer schappij en dat elk ander streven zal worden beschouwd als hoogverraad. Bij het rapport van den minister van bin- nonlandscho zaken op een adres van 250 per sonen uit Tambow, dat met de uitdrukking van hunne gevoelens als trouwe onderdanen do verklaring inhield, dat slechts de alleen- hecrecher Rusland kan bevrijden uit den toe stand, door „onbeteekenende groepen van bi»- nenlandsche vijanden" verwekt, schreef de Keizer eigenhandig do kantteekening„Dat heb ik met genoegen gelegen." Do Regeeringsbodo bericht, dat aan do gouvernoments-landschapsvergadering in Twcr en aan de districts-1 andschapsvergade ring in Nowotorsk liet hun in Januari ont nomen recht om hun voorzitter uit hunue leden te kiezen, teruggegeven is. Nauwelijks is de landdag van Finland ge opend of hij is liet tooneed geweest van een protest-manifestatiö van de gr00to meerder heid der loden. Aan de voorzitters van de vier stenden van den landdag is eon stuk overhandigd, door de meeste leden geteekend, dat de klacht bevat, dat „met ter zijde zet ten van de rechten van den landdag eene reeks besluiten afgekondigd en maatregelen genomen zijn, die diep ingrijpen m do rechts orde van het land en stoornis gebracht heb ben in den maatschappelijken toestand en in do private rechten van de burgers. Na de opsomming van deze besduiten en maatrege len wordt dan verder gezegd,Alle standen van de maatschappij tóbben ernstige beproe vingen en leed ten gevolge van de met de wet strijdige besluiten en regelingen uitge staan. Langzaamheid, nalatigheid en toene mende wanorde in liet bestuur ziin door het nieuwe stelsel ontstaan. Onder zulko omstan digheden ontbroken de noodzakelijke voor- waardon van eene normale werkzaamheid van den landdag." Ten slotte wordt verlangd, dat do landdag zoo spoedig mogelijk maatregelen zal voor stedien tot herstel van een grondwettig be stuur en een wettelijken toestand. Van zij» kant heeft de gouverneur-gene raal prins Obolensky, tot landmaarschalk be noemd, ondanks het ernstige protest van den adelstand, den senator Linden, een aanban- f;er van do Russische regeering, en tot vice- andimaarschalk eveneens een geestverwant. In den priesterstand is aartsbisschop Johans son de aangewezen spreker. In den boeren stand zijn tweo leden van de oude Finscho partij, die de zijdo van Rusland houdt, maar de minderheid uitmaakt, tot spreker en plaatsvervangend spreker benoemd. Alleen in don burgerstand werd een constitutioneel ge kozen daar was dit niet te ontgaan, want onder de afgevaardigden van den burgerstand zijn slechte drie Fennomanen en bij twee van deze wordt de keuze neg betwist. De redevoeringen van de sprekers r adat de troon rede was voorgelezen, moesten vooraf aan dern gouverneur ter inzage gegeven wirden. IX» spreker van den burgerstand, Lilius, had a! te vrijmoedig rijtno meening uitgedrukt hij moest zijne rede omwerken, omdat er ge dreigd werd, dat als dat niet gebeurde, de landdag terstond zou worden ontbonden. Men ziet het is geen coulee r de rose den Landdag van Finland. Turkije» Saloniki, 24 Dcc. Dinsdag werd de moedir von Oachan, die met 15 soldaten naar Loeb- nitza ging, door eeno Bulgaarsohe bende aangevallen. 9 soldaten en 1 officier werden gedooddo moodir werd gevaarlijk gewond Griekenland/ Athene, 24 Dec. Het kabinet heeft zijn ont slag ingediend. Canada. In de Dominion van Canada bestaat het plan tot vorming van ecue vloot'. De minis ter van Landsverdediging zal, als het kolo- nialo parlement de plannen goedkeurt, zich naar Engeland begeven, 0111 met de admira liteit to beraadslagen over bet bouwen van drie schepen, die het begin zuilen vormen van eene vloot voor de vlootmilitie van Cana da. Verder is Canada berejd, de verdedi gingswerken van de werven van Halifax en Bjquimault terstond over te nomen, zoodat van Engeland niet zou worden gevergd deze werken verder te onderhouden op kosten van do Engelse lie belastingbetalers. Venezuela. XetrYork, 24 Dec. De Washingtonsche Sun bericht, dat liet stoatsdepartement bévestigt. dat Castro Creusot-kanonnen heeft- opgesteld to La Guavra en^te Puerto Cabelho. De World bericht, dat aan Cast ro 60 da gen zullen gegeven worden om zich te bete ren. Blijft hij in gebreke, dan zal eene Ame rikaanse he oorlogsvloot naar Venezuela ge zonden worden 0111 oor.e demonstratie te doen. Is dat niet voldoende dan zullen waarschijn lijk verscheidene havens en belastingkanto ren in beslag genomen worden Zuidwest-Afrika. Berlijn, 24 Dec. Generaal von Trotha be richt van gisteren uit WindhoekVan de afdeeling Kleist tastte luitenant Ritter met de tweede compagnie en een halve batterij den 21en eeno bende van 150 a 200 opstan delingen bij verrassing aan. De vijand, die in eane verschanste stelling aan de Hodoep. ten zuiden van Aub, hardnekkig tegenstand •bood, werd na een gevecht van tien uren volkomen verslagen. Twaalf boladen ossen wagens, 50 paarden, 1000 stuks groot vee, verscheiden duizenden stuks klein vee, ver scheidene geweren en veel munitie werden ■buit gemaakt. Er werden tien doode Hotten- totten gevonden. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Tokio24 Dec. Een brief van den Keizer van Japan aan admiraal Togo zegt: Wij vernemen met groote voldoening, dat onze torpedo-flottilles dapper en met sucoes de plachten hebben vervuld, die van haar voor Port Arthur worden gevorderd. Zij hadden, dit doende, gevaren van stormen en kogels dag en nadht door te staan. Ondanks de be zwaren slaagden zij er in hunne plichten te volbrengen zonder de minste verwarring, el- ka-r wederzijds steun brengende. Wij nemen speciaal kennis van de moedige en trou/w© vervuiling van hunne plichten en drukken onze tevredenheid uit over hun dapper ge drag. Tokio, 24 Dec. De belegeraars bestormden gisteren de hoogten van het oosten van Kovangsjoekou en houden die nu bezet. Ge vangenen berichten, dat de generaals Kom- dratsjenko en Ilma ziin gedood en dat ge neraal Fock gewond is. Tokio, 24 Dec. Admiraal Togo bericht, dat het grootste gedeelte van de vloot van Port Arthur is terug getrokken. Nagasaki, 24 Dec. Een bericht uit Dalny meldt, dat de Russen voorstelden Port Ar thur over te geven, wanneer aan tót garni zoen en de schepen werd toegestaan naar Rus land terug te keerem De Japanners weiger den. Tokio, 25 Dec. Do belegeraars van Port Arthur hebben gisteren Talioesjiatoen bezet. Zij berichten officieel, dat alle vooruitgescho ven Russische stellingen tegenover den rech tervleugel der Japanners gevallen zijn. Tokio, 26 Dec. Russische gevangenen te .Moji berichten, dat slechts zes compagnieën zijn overgebleven van de 3000 man, die in de verdediging vai Noord-Kikwansjaai be trokken zijn geweest. Tsjifoe, 26 Dec. (Telegraph). Een bood schapper, die van Port Arthur hier gekomen is bericht, dat den 22en 5000 Japanners met maxims de noordelijke versterkingswerken van Port Arthur hebben aange allen De Ja panners namen loopgraaf na loopgraaf en bereikten ten slotte den waterloop beneden de Paiyaingsjan-keuvel, toen de Russische maxims op den heuvel in vereeniging met de artillerie van de forten An toesjan ein Sjansjoesjan het vuur openden en eene ver schrikkelijke slachting onder de Japanners aanrichtten. Het Russische vuur bestreek aan houdend het terrein over een afstand van verscheidene honderden meters. Er volgde een woedend bajonetgevecht te middernacht, doch daar eene groote Russiscue macht de Japansche linie van terugtocht bedreigde, trokken de Japanners ten slotte in noorde lijke richting af. verscheiden© maxims, 300 geweren eu 80 gevangenen achterlatende. Naar schatting verloren de Japanners 600 man aan dood en zii verschansten zich ten slotte op kleine heuvels bij ltsoesjan onder een zwaar enfileerend vuur, dat hen verder zware verliezen veroorzaakte. Gemiddeld komen 40 treinen met kingen uit. Port Arthur te Dalny aan. Men bericht, dat generaal Nogi ernstig se wond werd aa.n een arm en ee-n been, terwijl hij de operation leidde, die voorafgingen aan d - inneming vau den 203 nieter hoogen heu vel, en dat mi nu ir het hospitaal te Dalny De Japansche legatie te Londen maakt bekend, dat zij niets weet van de herove ring van den Hoogen Berg bij Port Arthur door de Russen. Het gerucht daarvan, dat liep onder de Chineezen te Moekden. werd naar Petersburg geseind door generaal Koe- ropatkin. Het stoomschio „King Arthur", den 19den dezer door den Japanschen torpedojager Asagiri aangehouden toen het Port Arthur wilde verlaten, w.as in November uit Bom bay vertrokken oogenschijnlijk naar Nioe- tsjwan^, met 50,000 zakken meel aan boord De bemanning bestond uit inlanders, de officieren waren Engebchen. Het bericht van admiraal Togo aan de regeering te Tokio over het terug' trekken van verscheidene zijner schepen van Port Arthur luidt: Ik heb na do vernietiging van d<- Russische schepen in de haren van Port Arthur een gedeelte van het blokkade-eska der teruggetrokken. Het terugblijvende deel is sterk genoeg om eventueele incidenten op zee te voorkomen. Uit Tokio bericht de Daily Express, dat het zuidwaarts gezonden Japansche smaldeel onder admiraal Kaanimoera voorshands dienst zal doen als verkenningsafdeeling. Men gelooft in Japan nog altijd niet dat de Oostzee vloot werkelijk voor Ooot-Arië be stemd is of ook maar tot Saigon zal gaan. Mon wil echter op alle gevallen voorbereid zijn. Kamimoeras taak is. te» waken, dat <le Oootzocvloct niet to dicht bij het eigenlijke oorlogsterrein kome. Zoo noodig zou dë ge- hcele voor Part Arthur dienstdoende vloot., die nu nog maar te letten heeft op het ont snappen van het garnizoen en het binnen smokkelen van levensmiddolon en schietvoor raad. elk ©ogenblik gereed zijn, om tegen do Ooetzoevloot uitgezonden to worden. Achter het front in Mandsjoerije heereoht, volgons den correspondent van do Berliner Lokalanzeiger to Moekden, bijna een toe stand vau vrede Alleen do troepen, die vlak voor den vijand liggen, worden af en toe door geweerachoten of door kanongebulder san den oorlog herinnerd. Toekenend voor de rust is de aankomst van agenten van Duitsche handelshuizen uit Tientsin, om te Moekden bijkantoren op te richten. Tokio, 25 Dec. Tokio is weder een groot militair kamp. Wiji zijn getuige van eene herhaling van de tooneelen in het voorjaar, toen de eerste legers gemobiliseerd en naar Mandsjoerije gezonden werden. Duizenden rekruten en reservisten zijn bijeen in d© hoofdstad; allo kazernes zijn gevuld en de soldaten zijn bovendien in de stad ingekwar tierd. Het Aoyama-veld is het middelpunt van de beweging. De infanterie en de ka- vallerie houden steeds oefeningen, de batte rijen schieten met loss© patronen, om de nieuw© paarden aan het Vanion vuur te ge wennen. De toebereidselen worden op reusachtige sohaal genomen. Er bestaat plan het leger van Oyama op 500,000 man t© brengen en zijne artillerie zeer te versterken. Er worden uitgebreid© maatregelen genomen om For mosa en de zuidelijke eilanden t© versterken, voor het geval dat de Oostzee-vloot mocht beproeven ze te bezetten en tot basis van hare operatiën te maken. Keelung is in staat van beleg verklaard en er worden nog an dere voorzorgen genomen op Formosa en de Pescadores. De wintertijd belemmert niet den Japan schen transportdienst. De spoorweg-gemeen- sdhap tusschen Dalny en Yentai werkt goed. D© reis van Tokio naar Liaojang vordert zes vWat de dure suiker voor de suiker bakkerijen en minerale-waterfabrieken betee- kent kan blijken uit de volgende globale op gave van een Engelsch blad. De suikerbak kerijen hadden een paar jaar geleden in dienst ongeveer 100.000 werklui, nu 88.000; met verkorte werktijd en loon werken er nu 50.000 menschenvoor eenige jaren geen. Die firma White <fe Sons, die minerale wate ren fabriceert, maakte voorheen een jaarlijk- sche winst van 70.000, nu van 20.000 Batey Sons vroeger 25.000, nu een ver lies van 1931 enz. vWest-Ham is een Londonsclio gemeen te, waaa* veel werkvolk woont en er nu eem groot aantal werkeloozen zijn. Men schat hun aantal op 9000 en zoo zijn er, met hun gezin nen, een 50.000 menschen die gebrek lijden. De gemeente zelf is niet bij machte in die ellende te voorzien. Men zal nu een beroep doen op het fonds van den Lord Mayor. vBij een brand te Blyth, in Engeland, in een dicht aaai- de aee staand restaurant, heeft een 17-jarig meisje zich heldhaftig ge dragen. De brand brak 's-nachts uit, en bijna al d© huisbewoners, door vervaarlijk huilen van een hond gewekt, snelden in nachtgewaad naar bun ten. Daar bemerkte men, dat d© jonge zoon des huizes ©n een neefje zich nog in huis bevon den, en nu snelde de 17-jarige Dora Chand ler tot tweemaal toe het brandende huis in, naar de kamer der jongens, die zij beiden veilig buiten bracht. D'aaoxyp ging zdj nog voor do derde maal Tokio, 25 Dcc. (Times). De nationale ver- naar binnen eene partiji kruit die ontwaardiging wordt opgewekt ten gevolge rns ag, e a e w j erp. van geruchten, dat Nederland voornemens is 1 vIn Engeland spot men niet met dieren- Sabang ter beschikking te stellen van het mishandeling. Dinsdag heeft een poht-iereck- Russische Oostzee-eskader. ter te Londen een aannemer, die een riek en Een voornaam blad dringt er op aan, dat zwak paard een zware vracht zand liet voort- het de plicht van Japan is, bij gebreke van eene rechtvaardige behandeling door onzijdi gs staten, maatregelen te nemen om rich zelf te beschermen. Allerlei nKoning Carlos van Portugal, die in de laatste dagen door zijn bezoek aan En geland en Frankrijk veel van zich deed spre ken, heeft veel talent voor schilderen 011 teekenen. Hij beoefent alle gjemcres: Landschappen, zeegezichten, portretten, Kerstkaartjes, maar hij onthoudt zich, in tegenstelling met Kei zer Wilhelm, van allegorieën, en sociaal- metaphysische voorstellingen. „Zijn talent," zegt „le Journal des Debate' „is voor een vorst zeer buitengewoon en het zou zelfs voor een gewoon niensch boven het middelmatige rijp." De Koningin van Portugal zal eerstdaags geLijik men weet, promo voeren als doctor xn de geneeskunde. vDe Koning van Italië ontving van Negus Menelik van Abessynië als nieuw jaarsgeschenk een prachtig spam paarden. Als tegen-beleefdheid gaf de Koning den Negus een automobiel. vAls kerstgeschenk heeft de Duitsche Kroonprins aan zijne verloofde, prinses Ce- cilie van Mecklenburg, een prachtig paar- lensnoer ter waarde van 37.000 mark gezon den. Een hofjuwelier te Frankfort heeft het zelf uitgezocht. vAan de bekende Zweedscbe schrijfster Selma Lagerlöff is de groote gouden me daille der Zweedsohe Académie geschonken, de eerste maal, dat eene vrouw" deze onder scheiding verwierf. vDir. Dalmette, van het Pasteurgestiaht te Rïjssen, heeft een groot aantal inentings- proeven met menschelij|ke tuberoulose-bacil- len op kalveren genomen, welke de beste uit kamsten opleverden em liem hoop geren, dat eenmaal ook menschen door inenting tegen longtering gevrijiwaardl lcumfliein worden, zoo goed als tegen pokken. vBinnen weinige weken zal een begin worden gemaakt met de verdere opgravin gen der o verbliifselen van den beroemden Apolio-tempel van Didya bij Miletus, een maal de machtigste Grieksche stad in Klein- Arië, ter plaatse, waar nu een armoedig dorp st-aat, Pal at ia geheeten. Reeds in de tweede helft der vorige eeuw is van Engelsohe en later van Framsahe rijde met de opgravingen een begin gemaakt. Thans heeft de sultan van Turkije aan de Pruisische regeering vergunning verleend tot verder onderzoek, dat nu onder de led- ding van prof. Wiegand zal plaats hebben. Op het uitgestrekte tempclgebied staan eenige dorpen, waarvan de huizen reeds grootendeels zijn onteigend. vIn Engeland bestaat reeds sedert tij den een „Church Army", een Staatskerke- lijk Leger", dat maatschappelijk werk doet, mede in den trant van het Heilsleger. Dit lichaam heeft een statistiek uitgege ven, volgens welke in Londen alleen 200,000 menschen onger lijden. hZij geven elke maand 370,000 maaltijden en kunnen 500 meii9clien werk verschaffen, waarvoor rij slechts één daalder loon kunnen geven. De hulp is dus op verre na niet voldoende. Toch is rij hoog noodig, want het comité van het „Mansdon House", dat nu tracht 100,000 pd. st. voor de werkloozen bijeen te brengen, helpt all eem menschen die ten minste 6 maanden een en dezelfde woning hebben gehad. Die beperking is wellicht noodzakelijk om geen bedelaars van buiten af naar Londen te lokken, maar tovens hard, want aan houdend breekt mem hier huizen af, zoodat do menschen wel moeten verhuizen. In die gevallen tracht nu de „Chrurch Ar my" vooral hulp te vorleenen. vEr bestaat plan dat het „Palais Royal" to Parijs voor Amerikaansche rekening ge kocht en tot een groot „Warenhaus" inge richt zal worcleu, „een Centraal Hamdelsina ga rijn voor Europa", waar alle in de Ver ve nigde Staten gefabriceerde artikelen te zien eu te koop zijn. De ontwerper van dat plan, de heer Theo dore Stanton, gewezen dagbladcorrespondent to Parijs, is met den oud-minister Yves Guyot, die de onderhandelingen met de Framsohe regeering zal voeren, naar Ame rika vertrokken, om te trachten het noodige kapitaal 60 a 75 millioen gulden bijeen te brengen. trekken het dier is sedert bezweken veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Een veearts, die getuigde, dat het paard wel wonden had, maar dat een weinig werk geen kwaad kon, kreeg een uitbrander van den rechter. Hij had liet paard zelf gezien, en 't was voor ieder duidelijk dat dat geen werk voor het afgetobde dier was. Het was een schande, dat een veearts rich voor dergelijke getuigenissen deze reearts had reeds in een ander geding van dien aard een dergelijk getuigenis afgelegd leende. Bern grappigen kant had een ander vonnis van dienzelfden politierechter. Hij veroordeel de een vrachtrijder tot een boete van twee pond sterling, omdat hij zijn hit onbarmhar tig geslagen had. De man was dronken, toen hij 't deed, en verontschuldigde rich met te zeggen, dat de hit voor elke kroeg maar wou stilstaan Daarom had hij hem geslagen. Het dier had zijn meester, dien het blijkbaar ken de, dus nog een genoegen willen doem. vTe Londen is plotseling een zoo zware mist over een deel der stad neergekomen, dat, het straatverkeer een paar uur stilge staan heeft. Vooral in de buurt van het Tra- falgerplein was het erg. Bussen, karren, hau- soms stonden in de aanpalende straten sti en wachtten. De politie herinnert zich niet een zoo zwaren mist. vDe dicht© en dagenlange aanhoudende imist te Lontden heeft de vorige week niet alleen verkeersstoringen, maar ook een aan tal ongelukken veroorzaakt. Alleen Donder dag kwamen vijf menschen er door om het leven. In het Oosteinde der stad is groot gebrek aan gas, omdat booten met steenko len wegens den mist niet waren aangekomen. De zakkenrollers maakten druk gebruik van den alles omhullenden nevel om hun slag te slaan en eene tapperij werd door die ren geplunderd. Eem man, die een troep schapen voort dreef, raakte in den mist rijn geheele kudde kwijt en een omnibus-conducteur, die even afstapte, kon zijn wagen niet terugvinden. vIn het bergachtige en moerassige Iersdhe district Roscommon is het dorp Cloon Shdever bedolven onder een van dë bergen neerglijdenden moddervloed. Het glijdend moeras was niet snel in rijn vaart, zoodat al de bewoners van liet dorp konden vluchten. Maar ongeveer 1000 boe ren rijn zonder onderkomen. OOST-INDIÊ. Da correspondent te Batavia van het Hbi<L seint, dat de heer W. P. D. de Wolff van Westerode plotseling is overleden. De heer De Wolff van Westrode zoo teekent het Hbld. aan kreeg 26 Jam. 1896 den rang van adsistent-resident a la 'suite en werd belast met het onderzoek van landlboulw-oredietbanken in Indië. Het rap port daaromtrent door hem uitgebracht, is veel besproken geworden. Sedert 1 Januari 1904 was hij ook tijdelijk hoofd van den pandhuisdienst." Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Zaterdag 24 December. Geopend 10J ure. Staats begrooting 190 5. Hoofdstuk VIIL (Oorlog). Bij de IVe afdeeling (bezoldiging van het personeel der verschillende wapens) komt de heer Ter Laan terug op de quaestie van den milicien van het regiment Grenadiers en Jagers, die gestraft werd, omdat hij een socialist in de kazerne had begeleid, die socialistische geschriften had verspreid. Spr. heeft dat gisterenavond nog onderzocht en het is hem gebleken, dat er geen geschrif ten zijn verspreid. Voorst stelt hij twee amendementen voor, strekkende om art. 24 te vermindereu resp. met f 20.947 en f 13,674, met de bedoeling de lichtingen 1900 en 1902 dit jaar vrijstel len van herhalings-oefeningen te geven. De Minister van Oorlog riet daar voor geen reden. Naarmate de oefeningstijd korter wordt, zijn herhalimgs-oefeningen te meer noodig. Bovendien eischt de wet die oefeningen. De heer De Savornin Lohman zal op grond van dat laatste argument reeds te gen de amendementen stemmen. De heer R e 11 zegt, dat de Comm. van Rapporteurs niet deelt het staatsrechtelijk bezwaar van den heer Lohman, waar de mi nister zelf van de wet is afgeweken. Wanneer de heer Ter Laan zijn amende menten had voorgesteld in den vorm eener motie, zou een deel der commissie daar voor gestemd hebben. Thans ontraadt de C. v. R. de aanneming der amendementen. Na repliek wordt tót eerste amendement 1 verworpen met 60 tegen 7 stemmen, waar na het tweede amendement door den voor steller. wordt, ingetrokken. Bij art. 25 antwoordt de Minister aan den heer Van den Berch van Heem stede, dat ihij geen verandering kan bren gen in de promotie van de 2de luitenants. Bijl art. 61 (subsidiën aan vereenigxngen voor volksoefeningen in de gymnastiek) .vraagt de heer Verhey verhooging van subsidie. Verder vraagt hij aan het diploma van den Bond van Nederl. Gymnastiek een officieel karakter te geven. De Minister antwoordt, dat de Ne- derlamdsclie Gymn. bond1 hem verhooging van subsidie heeft gevraagd. Het volgende jaar zal hij dit voorstellen. Het tweede ver zoek zal hij overwegen. Bij artikel 88 (hospitalen) dringt de heer Ferf aan op afschaffing vam het ration bier aan de verpleegden in de hospitalen, hetgeen slechts geschiedt uit sleur. Bij artikel 106 (Normaal Schietschool) vestigt de heer Ter Laan de aandacht op de stelsel looze bevordering van het kader. De Minister antwoordt, dat voor be paalde graden- bepaalde eischen worden ge steld. Bij de XVe afdeeling (Artillerie-inrichtin gen) dringt de heer De Klerok aan op herziening der werklieden-reglementen, rtr is wel geld voor nieuwe kanonnen, die over 10 jaar weer oudroest rijn, maar niet voor de toegezegde lotsverbetering van den ar beider. De heeren ±ielsdingen en Van de Vei de sluiten zich hierbij aan. Bij de XVIIe afdeeling (oefeningsterreincu enz.) klaagt de heer D ruoker over de on mogelijke eischen. die aan de gemeente Gro ningen worden gesteld, en uit h;j den wensch dat de minister daarvan alsnog zal afzien. De Minister antwoordt, dat de bedoe ling is, een oefeningsterredn te krijgen in de nalbdjheid van Groningen. Wanneer dat niet verkregen kan worden, zal een andere weg moeten ingeslagen worden. Zoo noodig zal de minister zelf naar Groningen gaan. Bij de XXIe afdeeling (wapen der maré chaussee) dringt de heer Van Nispen tot Seven a- er aan op overbrenging van het wapen der marechaussee van oorlog naar justitie. Verder klaagt Slpr, er over dat te veel mi litair (karakter aan het wapen wordt gege ven, waaronder de politiedienst lijdt en be toogt hij, dat de nieuwe dienstvoorschriften ontevredenheid wekken. 9pr. dringt aan op een onderzoek naar de gegrondheid dier klachten. De heer Verhey eegt, dat het aantal bereden maréchaussee te groot ia en dat de organisatie te grootsoh is. Spr. zou aan het wapen, dat nu'onder de cavalerie ressorteert, zijn eigen oommandant willen geven. De Minister is overtuigd, dat de ma rédliaussees voor hun taak berekend rijn en die ook naar wensch volvoeren. Verandering in het dienstreglement is er niet gebracht. De verschillende voorschriften zijn alleen sa mengevoegd. De bereden maréchaussees kun nen niet ingekrompen worden. Voor een af zonderlijken commandant is iets te zeggen, maar het zou weer geld koeten. De officieren der maréchaussee hebben getoond gloed voor hun taak berekend te zijn. De (heer Verhey spreekt over den bouw van een nieuwe kazerne voor de artillerie te Utrecht. Het :o e fen in gsterr ein voor de veld-artillerie zal daardoor nog kleiner wor den. De moeielijkbeid kon worden on-dervan-- gen, door overplaatsing van de veld-artillerie Haar Groningen. De lieer Lieftinck klaagt over de on geriefelijkheid der woningen voor gehuwde onderofficieren. Laat de genie die woningen minder geniaal, maar meer practisch bouwen. De Minister wil den wenk omtrent liet gebruik van zandsteen gaarne overwegen, ma-ar er wordt maar een heel klein deed zand steen gebruikt bij de rijksbouwwerken. Dë minister wil intusschen beproeven het ge bruik zooveel mogelijk of geheel te beperken. Dat de veld-artillerie in Utrecht bij den bouw eener nieuwe kazerne Voor de genie een deel van haar oefeningsterrein zal mis sen is niet juist, want zij zal in de nabij heid der kazerne weer nieuw oefeninigster- re^ krijgen. Tegen overbrenging van de artillerie naar Groningen heeft- de Min. bezwaar. Het wordt hoog tijd dat de genie eindelijk eens een goede, doelmatige kazerne in Utrecht krijge, vooral ook met het oog op het verminderen van het aantal vrijwilligers bij dat korps. Over de woningen, die in den lateren tijd voor gehuwdè onderofficieren gebouwd zijn, zijn de bewoners zeer tevreden. Bij de V estingbegrootimg ver vult de heer Van Kol zijn jaarlijksche oorveo om te spreken over de Vestingbe- grooting, waarover niets nieuws te zeggen valt. Spr. handhaaft zijn grieven tegen het wegwerpen van geld aan de stelling van Amsterdam. Als de vijand naar Wijk bij Duurstede gaa-t en daar dë dijken doorsteekt zijn wij weg, zonder dat er een schot gelest behoeft te worden of een soldaat gezonden behoeft te worden naar de stelling van Am- sterdam. In 1672 is het reeds geschied en alleen de vorst heeft ons toen gered. En bet- doorsteken va-n de lekdijken zullen wij niet kunnen beletten. De minister laat de Kamer onzin slikken. De Voorzitter verzoekt. 9pr. zulke woorden niet te gebruiken. Vervolgende betoogt de heer Van Kol, dat de vijand zeer gemakkelijk de sluizen van IJmuiden kan overmeesteren en daar mede onze eigen stelling kan inundeeren, terwijl hij zelf veilig in de duinen blijft zit ten. Verder betoogt Spr., dat het zeer gemak kelijk zal rijn om Amsterdam te boinbar- deeren als het zwakke fort Abcoude geval len is. De heele stelling, die millioenen heeft gekost zal met nog 50 millioen nog niets waard zijn. Al dat geld is verspild. Moties willen

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2