cle socialisten nu niet indienen, maar zij vra gen eenvoudig stemming over de vest-ingbe- grooting. De Minister heeft reeds driemalen de verdedigbaarheid der stelling van Amster dam tegenover den heer Van Kol verdedigd en zal niet in herhaling treden. De afwer king dier stelling is noodig, dat erkennen mannen meer deskundig dan de ministers. De Vestingbegrooting wordt in stemming gebracht en aangenomen met 48 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de heeren Ter Laan, De Klercik, Drucker, Roessingh, v. Kol, Hor dijk, Dolk, Marahant, Lieftinck, Troelstra, Fook, Smeenge, v. Raalte, Hubrecht, Hels- dingen en Melohers. De heer Smeenge legt, mede namens eenige politieke vrienden, de volgende ver klaring af Met alle waardeering voor den persoon van den minister van Oorlog, achten wij ons niet verantwoord liet nu aangevraagde be drag aan legeruitgaven toe te staan. Dit bedrag overschrijdt, ook in verband met do kracht van ons defensiewezen, den druk die op de schouders van ons volk mag worden gelegd. Biet verder gaan op den weg, thans ge volgd, zal, blijkens de verklaringen hier af gelegd, in de naaste toekomst nog tot ver hooging van 'het eindcijfer leiden, zondier dat wij zieker zijn van een bevredigend resultaat. Op dien weg ga Lk ©n anderen met mij niet mede. De begrooting wordt daarna aangeno men met 52 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de heeren Merchant, Lief- tiack, Troelstra, Mjelahers, Smeenge, Van Raalte, Hubrecht, Helsdingen, Ter Laan, De Klerck, Drucker, Roessingh, Van Kol en Pijnacker Hordijk. De Middelen wiet en de Onvoorziene Uit gaven worden goedgekeurd. De Kamer is tot nadere bijeenroeiping ge scheiden. Berichten. lie Staatscourant van Zondag 25, Maandag 26, en Dinsdag 27 December bevat o. m. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen ris brrgemees- ter van Gendringen jhr. A. F. M B. van Grotenhuis benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Enschedé J. Huender. thans ont vanger bij dat dienstvak te Medemblik tot ontvanger der registratie en domeinen te Boxmeer D. Boersma, thans -utvanger bij dat dienstvak te Gennep; met ingang van 1 Januari 1905 benoemd tot aidet-eissaieur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Amsterdam, A. P. M. Moussavit aan dien surnumerair der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, i,. G. van de Pol, uit de directie Arnhem, is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1905, eer vol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins gaven Zaterdag avond ten paleizo een Kerstfeest voor dames en heeren der hofhou ding en eemige kinderen. Een kerstboom met kostbare geschenken was daartoe in een der zalen geplaatst. H. M. de Koningin-Moeder was bij dezo viering tegenwoordig. H. M. de Koningin, H. M. de Ko ningin-Moeder en Z. A. H. de Prins woonden den Eersten Kerstdag de voormiddag-gods dienstoefening bij, in de Willemskerk, onder gehoor van as. Cramer. Den Tweeden Kerstdag wias de koninklijke familie tegenwoordig bij de godsdienst-oefe ning in de Duitsolie kerk, waar ds. Grave- mann voorganger was. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins gebruikten den Eersten Kerstdag, het middagmaal bij H. M. de Koningin-Moeder. O» Hulde aan H. DN. de Koningin- ■Hoeder. Men schrijft uit 's Gravenhage. Zooals kartellj£k gemeld, heeft op Vrijdag 23 December bet Uitvoerend Comité der Hc ofdcommissie tot het brengen van eeno bijzondere hulde aan H. M. de Koningin- Moeder zijne opwachting gemaakt bij H. M., ten eind© Haar, als een hulde van bet N©- derlandsche volk. de bijdragen aan te bie den in de verschillende gemeenten van liet land bijeengebracht ten bate van „Oranje- Naesau's Oord" en het „Emmafonds". De som, welke ter beschikking van H. M. kon worden gesteld, bedroeg ruim f 207,000. Na afsluiting der rekening werden neg eeni ge bijdragen ontvangen. In de hoofdplaatsen werd bijeengebraoht f 113,391.99, waarvan alleen in Amsterdam een bedrag van f 57,000 en in de Residentie f 23,973, in die andere gemeenten f 83,720.89. Door drie commissi ën werd verzocht de in hare gemeenten bijeengebrachte gelden uitsluitend te bestemmen voor het Emma- fonds, van welk verzoek aan H. M. mededee- ling zal worden gedaan. Kleine inzamelingen van verschillenden aard brachten op f 269.65. Aan afzonderlijk ontvangen giften van particulieren werd een bedrag geïnd van f 1737. p Ook van verschillende vereenigingen wor den bijldragon ontvangen. Op 22 Januari werd een bedrag van f 860 aan het comité ter hand gesteld als opbrengst van een lief dadigheidsvoorstelling Oedipus", door den heer Albert Vogel ten bate van het Sana torium Oranje-Nassau's Oord gehouden. De Nederlandsche Meisjesbond zond een bedrag van f 90, de Hollandsche Colonie te Smyrna f 227.29, de vereeniging „Oost en West" stortte de opbrengst van een door haar uit gegeven feestnummer ten bedrage van f 379.04. Bijzondere vermelding vinde nog de bij drage van f 460, bijeengebracht door par tienten en oud-patienten van het Sanatorium Oranje-Nassau's Oord en met waardeering worde gewaagd van den steun, welke werd ondervonden van de zijde der Nederlandsche artisten. Ben tentoonstelling en verloting van kunstwerken, daartoe door hen afgestaan, gaf een opbrengst van f 5304.76 In de garnizoensplaatsen werd door de mi litaire oommissiën menig schitterende uit voering georganiseerd, waarvan de opbrengst e«f bij do plaatselijke commission werd ge stort, of direct aan den penningmeester dor hoofdcommissie werd toegezonden. Ook de Marine werkte krachtig mode, voornamelijk in de gemeente Den Helder. De ontvangen gelden werden tijdelijk be legd, waardoor een bedrag aan rente werd gekweekt van f 1079.30 De onkosten be droegen f 597.33A Eene commissie, bestaande uit de heeren M. M. Couvée Jr.. jhr. J. D. Siix en kolonel H. R. H. Smeding, heeft de rekening en verantwoording van den penningmeester na gezien en goedgekeurd. Het Uitvoerende comité, dat gisteren aan H. M. verslag uitbracht, bestond uit de hee ren C. H. A. van der Wijck, voorzitter; A. Kool, J. G. Patijn, S. M. S. de Ranitfe. J. A. Röell, J. A. de Jonge, secretaris. De hoofdcommissie stelt er prijs op open lijk een woord van dank te brengen aan allien, die in de verschillende gepieenten van ons land op zoo bereidwillige wijze aan bare oproeping hebben gehoor gegeven en i'etzij door geldelijkeu steun, hetzij; door liun per soonlijke bemoeiingen hebben medegewerkt •tot hot doel, het brengen van een waardige hulde door het Nederlandsche wik aan H. M. de Koningin-Moeder. De gewone audiantie van den minister van justitie zal Woensdag 28 December e.k. en die van den minister van oorlog zal op Donderdag 29 Dec. a.s. niet plaats 'hebben. De minister van buitenlandsöhe zaken maakt bekend, dat, blijkens mededeeling door de Nederlandsche regeering aan de re geering van den Zwiteersohen Bond gedaan, Nederlandsch-Indië, met ingang van 1 Maart 1905, toetreedt tot de op 15 Juni 1897 te Washington gesloten overeenkomst, betref fende de uitwisseling van brieven en doosjes met aangegeven waarde. Tot attachés bij het Duitsolie gezant schap te 's Gravenhage zijn benoemd de lui tenants Yolmer eii von Ziedsewitz. Gehuwde onderwijzeressen Mr. J. A. Levy teekent in een ingezonden stuk in het Hbld. op de volgende wijze pro bes taan tegen het K. B. van 7 Dec. jl. waar bij, met vernietiging van het besluit van Gedep. Staten van Groningen dd. 22 Juli jl., gehandhaafd wordt het besluit van den Raad der gemeente Veendam, houdende eervol ont slag aan eene gehuwde onderwijzeres op den enkelen grond van zwangerschap, straks moederschap. Hij zegt: „Ik acht dit K. B. beslist onwettig en be hoef, ten bebcoge daarvan, slechts over te schrijven der eersten considerans, di© den volgenden gedachteugang genoegzaam aan wijst. Dde considerans luidt„dat bij gebreke vau wettelijke bepalingen omtrent dit- onder werp. de gevolgen van zwangerschap of van het moeder-zijn van eene gehuwde onderwij zeres bah oor en te worden geregeld met het oog O]) hetgeen het belang van het onder- wijs geacht wordt te vorderen." Uit dit „belang van het onderwijs" wordv dan verder afgeleid de moeilijkheid waarin de moeder wordt geplaatst, door eenerzijds de zorg voor haai* kind. aan den anderen kant de eischen barer dagtaak aan de school. In dit conflict van plichten kan, volgens het; K. B., noch door tijdelijk verlof, noch door plaatsvervanging werden voorzien. Wil hebber» hier du3 voor ons een waar ..arrêt de reglement''. Immers, het is tame lijk duidelijk dat. wanneer elders dan te Veendam, een gemeenteraad op gelijke wijze zich bezwaard gevoelen mocht, gelijke beslis sing volgen zou. Wat dit z-geei wil? Niet'-, m-er of minder dan, dat het uitvoerend gezag der Wet. die zwi>t. Verft aangevuld met eene bepaling, inhoudende ontslag aan de gehuwde onder wijzeres, welke in zwangerschap verkeert. Deze bevoegdheid nu mist. de uitvoerende macht. Het stónd aan den wetgever de* be doelde eventualiteit zich voor te stellen en te regelen, gelijk hij deed nopens handel drijven des onderwijzers. Het staat niet aan dé* uitvoerende macht langs een omweg („het belang van het onderwijs"^ op drens stoel zich plaatsend, aan zich te trekken, wat gene haar onthouden heeft Het valt ernstig te hopen, dat de betrok ken minister te dezer zak» ter verantwoor ding geroepen worde." De Amsterdamsohe winkeliers-vereeni- ging beeft den 12en October tot H. M. de Koningin het verzoek gericht de wijziging van art. 236 en de toevoeging van 236 A. van het- strafwetboek, strekkende tot betere bestrijding van de flesschentrekkerij e*1 op genomen in bet wetsontwerp tot het aan brengen van een aantal verbeteringen in bet wetboek, bij afzonderlijk wetsvoorstel te la ten behandelen. Het bestuur van den Nederlandschen bond van vereenigingen van den bandeldrijivendeii Middenstand üeeft thans aan H. M. ecu adres gericht, waarin ten volle instemming met dit adres wordt betuigd cu aan H. M. verzocht wordt het in wcLwillende overwe ging te nemen. De wonderkuil. Te Huizen is een verzoeksohrift aan H. M. de Koningin door vele vissckers onderteek©nd, niet liet doel te geraken tot veibod der wonderkuil. Daartoe waren te Huizen gekomen de hee ren Klaas Kes en G. de Waard, visschers van Marken, afgevaardigden van de voor loopig© oommissie, gevormd tot het afzenden van bovengenoemd verzoekschrift, namens alle Zuiderzee-visschers. Deze afgevaardigden zijn van plan alle visschersplaatsen aan de Zuiderzee te bezoeken tot het verzamelen van handteekeningen. In het adres wordt gewezen op de werk loosheid onder de vissohers, omdat door do „moordkuil" zooveel kleine, jonge visöli weg- gevangen wordt, dat er geen verkoopbare grootc visdk meer kan groeien. Adressanten verzoeken dan den betrekken minister op to dragen die maatregelen te nemen, dat aan deze uitmoording der Zuiderzee een einde worde gemaakt, daar anders de visschcrij op de Zuiderzee binnen korten tijd te gronde wordt gericht. De nood van zeer vele vis- sohersgeannen is reeds zoo groot, dat vele visschers genoodzaakt zijn hun armoedig be staan te rekken door het verkoopen van de kleine, jonge visch als eendenvoer en mest voor bet land. (Hbd.) B. en, W. van 's Gravenhage hebben in overeenstemming met de commissie van bij stand in het beheer der gemeentefabrieken voor gas- en electriciteit, van gegadigden voor de betrekking van administrateur-boek houder der gemeentegasfabrick den Raad be volen 1. J. C. van Uije, boekhouder en admini strateur bij de Maatschappij van Scheeps- en Werktuigbouw „Feyenoord" te Rotterdam 2. W. J. de Mik, hoofdboekhouder der gemeente-lichtfabrieken t© Haarlem. Burgemeester en wethouders stellen voor de benoeming te doen ingaan op 1 Januari 1905 en de aanvangswedde te bepalen op f 3500 's jaars. B. en W. van 's Gravenhage meencn, dat, zullen de Laakhavenwerken met sucoe3 kunnen geëxploiteerd worden, uitgifte op erfpacht beperkt behoort, te worden tot die gedeelten van de Laakhaventerreiinen, die de meeste waarde hebben of die wellicht voor latere uitbreiding noodig zullen zijn, en dat overigens aan gegadigden de vrije keuze behoort gelaten te wouden in de wijze van verkrijging der gronden, hetzij op erf pacht, hetzij in koop geheel a contant of a contant voor één vijfde gedeelte van den koopprijs en met vestiging van grondrente voor hot overige hetzij in huur. B. en W. hebben mitsdien don Raad een ontwcrp-regeling voorgesteld. De Leidache hoogjeeranr P. L. Muller is gisteren te Garden di Riviera ten gevolge van oen aanval van beroerte overleden. Hij bereikte den leeftijd van 62 jaren. N. R. Ct. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van ruim 71 jaar overleden de heer J. A. Focquin, oud - assist© ut-uesidc nt in Nederl.- Indië. Te Cujemboug is op bijna 76-jarigen leeftijld overleden de heer J. H. van Eek, sedert verscheidene jaren lid van den ge meenteraad cu wethouder aldaar. Katholieke organisatie. Naar „Het Centrum' verneemt, zijn thans vijf-en- vijftig centrale of daarmede gelijkgestelde kies vereenigi nge n tot den Alg. Bond van R,- K. Kies vereen igingeiu toegetreden en hebben nog eenige andere die tootredig in 't vooruit zicht gesteld. Behalve eenige kiesveroonigingen in Bra bant on elders kan men dus zeggen, dat het gehccle katholieke Nederland bij de nieuwe organisatie zich heeft aangesloten. Nation a a 1-H istorische P a r- t ij. Het eerste nummer van het orgaan der Nat.-Bast. Partij, Nederlandsche Stemmen (weekblad) is verschenen. In een hoofdartikel „De oprichting der Nat.-Hist. Partij" wordt doel en streven der nieuwo partij en haar bestaans-noodzakelijkheid aangetoond. De re dactie is voorloopig gevestigd J. Pz. Coen- straat 21, 's-Gravenhage. Volks-liuldeblijk Justus van Maurik. In de vergadering der oommissie voor het „Huldeblijk Justus van Maurik" is hot voorloopig comité, bestaande uit de heerenII. J. Schimmel, ecro-voorzitter, BusgumFrits Olie, voorzitter, Hilversum J. G. Pouw Jr., penningmeester, Hoeren- gracht 160, AmsterdamJ. de Koo, Hil versumWillem Otto, Amsterdam, en J. H. Róssing, secretaris, Haarlem, definitief benoemd. Op die vergadering werd voorts besloten allereerst tot de oprichting van een hulde blijk op het graf van wijlen Justus van Maurik Jr., zonder daarmede eene huldiging op andere wijze daarenboven uit te sluiten. Als leden der commissie worden, boven de reeds bekend gemaakte, nog vermeldde heeren A. J. van Laar, G-. Prot, J. A. Tours en R. W. P. de Vries, allen te Amsterdam. Op die tentoonstelling van Kunstnaaldwerk, die in het museum van Kunstnijivefl'hedid te Haarlem gehouden wordt, werden do volgende diploma s toege kend. Buiten mededinging de leden van het comitémevrouw M. W. V. Dijsselhof- Keuchenius, mejuffrouw J. P ley te eu mejuf frouw A. M. Beernink. Industrieschool voor vrouwelijk© jeugd, Amsterdam, voor het onderwijs in liet kunst- naaldwerk. Mejuffrouw M. Yerweij, Amsterdam, voor de pogingen door haar in het werk geste Ld tot bevordering on verbetering van het kunstnaaldwerk in Nederland. Do dames van Reese ma en Nierstrasz, Oos- torbeek, voor de ontwerpen eu praktische toepassing van het naaldwerk, in verband met de gebruiksvoorwaarden. Do inzending van het communiekleed. Ontwerp van den heer W. Mengelberg, Utrecht, gewerkt door de ecrw. Zusters Franciscanessen te Rotterdam, onder leiding van mej. A. M. v. d. Velden. Mevr. H. G. van OosterzeeDe Hartog, Rijswijk, vooa* weefwerk. Mej. T. Zee-Bakker, Hoorn, voor kunst naaldwerk, toegepast op kunstindustrie. Mej. A Klinkhamer, Santpoort, voor diverse inzendingen. Mej. T. II. Fockema, Arnhem, voor zijde borduurwerk op om afgedeeld weefsel. Gedurende de Kerstdagen zal de tentoon stelling van Kunstnaaldwerk op het museum van Kunstnijverheid van 104 uur geopend zijn. Naar men verneemt zal het buiten verblijf „Staverden" op de Yeluwe nabij El spoel, dat aangekocht is dootr den hoer F. B 's Jacob, burgemeester van Botterdam, voorloopig geëxploiteerd worden door een ambtenaar der Niederlanclsche Heiide-Maat- schappij., waarvan de heer 's Jacob voorzit ter is. Tot „Staverden" beboeren zeer uitge strekte bosch en akkerlanden. jj ©g a at. Wijlen de kunstschilder de heer Jr. L. J. F. Sadóe, vermaakte aam den Nederl. Blindenbond. te 's Gravenhage gevostigd, de som van f 2000, vrij van suc cessierechten. Door den hoer J. van der Vlugt, over leden te Oversehic, is, vrij van successie rechten, vermaakt aan de Ned. Herv. ge meente f 1000, aan de Ddaconiearmen der Ned. Herv. gemeente f >300, aan het Burger lijk of H. Geest Armbestuur f 200 en aan do school voor Chr. Nat. Schoolonderwijs f 250, allen aldaar. De Schevoningsche vis- achershaven. Mem schrijft orns uit Scheveningen Er liggen t hans 2 6 visschersvaartuigen in ae binnenhaven te Scheveningen. Zaterdagmid dag kwamen er wederom 10 bij,. De meesten liggen gemeerd aan dien aanlegsteiger. Reeds worden enkelen in gereedheid gebracht voor do trawlvisscherij. Afgescheiden van de uit komsten dei* haven in do toekomst, laat" zich thans reeds bemerken den invloed der haven op de Schevoningsche industrie, welker ach teruitgang, ja vorLoop. als een der gewichtige vended igingsgronden voor de haven werd aangevoerd. Waar dagelijks meer en meer vaartuigen in de haven worden verwacht, verplaatst zidh uittor aard de beweging tot liet uitrusten dor schuiten van Vlaardingem cji Maassluis naar Sciheveningen en ao© ont staat weer voor de smederij, het voorwezen, scheepsmakerij, victualiehandel, ververij enz. nieuw leven. Luidcns eene bekendmaking te Sche veningen worden de zeelieden aldaar uitge- noodigd tot het volgen van eenen kosteloo- zen cursus in verbandleer en. eerste hulp bij ongelukken, in verband waarmede onder hun aandacht wordt gebracht, dat de moge lijkheid niet is uitgesloten dat de vaardig heid daarin als vereischte wordt gesteld bij opneming ook van de zeelieden in de Onge vallenwet. Kolen voor Rusland? Men schriift uit Emden aan de Tel., d.d. 22 dezer In de buiten haven zijn de acht volgende groote stoomschepen met kolen geladen Maria, RousLa, Prima, Neptun, Hcinrich Horn, Hol ene Horn, Homburg cn Walde- mar. Algemeen is men hier van gevoelen, dat deze booten, die alle bohooron tot do Ham burgAmierikalijjn. bestemd zijn voor de proviandeertng van Russische oorlogsschepen. De klepperman. Te Pnnseniffage, waar tot nog toe 's nachts de klepperman rondging, heeft men besloten deze middal- eeuwsch© figuur te pensionneeron. Men kon echter nog niet geheel van hem scheiden; bij brand zal er nog geklepperd worden. Inbraak te Rotterdam. Zaterdag nacht is ingebroken in het kantoor der firma G. J. Harff Jr., houthandel, aan de Linker Rottekade 83, te Rotterdam. Op het terrein der houtkooperij staat een kantoortje, waar de inbrekers zijn binnenge komen dooi* verbreking van eene glasruit van de buitendeur en het intrappen van de binnendeur. De inbrekers zijn blijkbaar gestoord, al thans een staalboor stak in het schrijfbureau, waarvan eenige laden waren opgebroken. Slechts wordt vermist een doosje met f 10 aan post- en plakzegels. Smokkelarij. Men schrijft uit Sas van Gent aan do M. Ct. In den nacht van Woensdag op Donder dag zagen twee hier gestat iormeeirde Rijks ambtenaren onder dezo gemeente, nabij de Belgische buurt „De Valeké," een kar en paard rijden, met vier personen er bij- Het spreekt van zelf, dat zoo iets midden in den nacht den argwaan der kommiezen opwekte, die dan ook aaustomds cr> het span afgingen. De smokkelaars hadden hen spoedig be merkt, bewijze het feit, dat zij weldra hun vracht, ongeveer 500 K.G. siuiker, achterlie ten, en zich hals over kop met kar en paard uit de voeten trachtten te maken. Onze Rijlksambtemaren echter lieten de suiker voorloopig rusten en renden de vluchtelin gen achterna; deze, dit mende, spanden het paard af en kozen daarmee, met achterlating der kar, het hazenpad. De uabijjhedd der grens deed nu de kom- miezen van veaxlere vervolging afzien, en zij deponeerden de in beslag genomen waar bij een in de nabijheid wonend landbouwer. Wraakoefening. Twee personen hebben bij het kantoor dor tramwegmaat schappij GoudaBodegraven te Gouda schan delijk huisgehouden. Zekere S. Van Gouda, on G. B„ van Bode graven, do laatste ontslagen beambte der maatschappij, die al dikwijls gedreigd en ge poogd had, den inspecteur der maatschappij een pak slaag te geven, hebben allo ruiten van het kantoor totaal veruiéüd. Ook de in de nabijheid staande waggons moesten het ont gelden. Van een er van werden de ruiten stuk geslagen. Groote schade werd aangericht. De politie arresteerde beiden. Een beschonken vletterman veroorzaakte Vrijdag middag te IJmuiden heel wat opschudding. Hij wilde iedereen te lijf eu had reeds verschillende personen afgerost, toen er een tegenpartij op kwam dagen, die den beschankcno stond en hem zoo afranselde, dat hem het bloed uit neus en mond liep. Na die afstraffing trok de vletterman af, doch spoedig kwant hij terug met een revolver gewapend, waaruit hij een schot loste, zonder echter iemand van de omstanders te treffen. Gelukkig versaheen toen de politie, die den woesteling in ver zekerde bewaring stolde. Een drama. In ceai hotel te Amster dam arriveerden Donderdag middag een jon- g> man en vrouw, tussclicn de 20 en 30 jaren oud, beiden tot den beschaafden stand beboo- rende en lieten zich. in l et vreemdelingenboek inschrijven als het echtpaar K. Vrijdagmor gen verscheen alleen de jonge man aan de ontbijttafel, onderhield zich met de andere logeergasten cn ging daarna uit om eenige boodschappen te doen. Na zijp terugkomst begaf hij zich onmiddellijk weer naar de logeerkamer, waar de jonge vrouw was ach tergelaten. Den geheelon dag r"g of hoorde liet hotelpersoneel niete meer van hen, en toen zij om vijf uur nog niet beneden kwa men, ging men aan do deur kloppen van hun kamer. Toen er geen antwoord kwam, liet. de hotelhouder do kamerdeur door een smid openen. Thans vertoonde zich een viee- selijk tocnecl. Op den vloer, bti de wascn tafel, lagen do man en vrouw geheel gekleed uitgestrekt.beiden hadden den linkerpols doorgesneden met een scheermes, dat lus schen hen in lag en tevens stond naast hen op den vloer een glas. Op do tafel ston 1 een fleschje waarin vergif was geweest, dat zij blijkbaar in het glas hadden uitgestort on daarna ingenomen. Voorts lagen op don vloer two© brieven. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd en ook de justitie kwam weldra ter plaats©, die de brieven opende. Toen bleek dat de brieven waren gericht aan de wederzijdse he familiën, waarvan de ongelukkig©!!, wairbij een inmiddels geroepen geneesheer den dood constateerde, afscheid hadden genomen Vrijdagnacht tusschen twee on drie uur werden de lijken naar het politiebureau in de Warmoesstra&t en van daar naar do weder zijdse he familiën vervoerd. Die jonge man was afkomstig uit Rotterdam; de vrouw behoor- dï in de Zaanstreek tehuis. (Tel) Een Stijlbloempje. In de Me- dedeelingon van de Vereeniging tot verbete ring van armenzorg te Rotterdam komt het volgende voor: Menigmaal bereikten ons aanvragen om voorschotten, maar zelden in zulk een bloemrijken stijl vervat en ondier voor do vereeniging zoo uiterst gunstige voorwaar den als onderstaande: Heeren Coinmissio der Vereeniging „Tot Verbetering van Armenzorg" Rotterdam. Als kunstenaar in 't algemeen, en wegens het voeren van den „Professorstitel" in het bijzonder, zou het een diplomatieke fout van Ixvteekenis zijn, indien ik in gebreke bleef mij iin 't ojoenbaar te dóen hooroneener zijds, en anderzijds is de praktijk mijner studie, wegens de geringe kunstliefde in Rot terdam, zóó onbeteekenend, dat het geven van concerten voor mij lucratiever is dan hier te Rotterdam te blijven wachten op leerlingen. Evenwel do slechte staat mijner financiën, veroorzaakt, door die onvoldoende praktijk, noodzaakt mij revengaande erfenis hiervoor ten gelde te maken, tot wolk doel ik deze reeds elders heb aangeboden, docih zonder resultaat, daar de korting, welke men verlangt, op 't ©ogenblik voor mij nog to groot is. Dezer dagen echter bedacht ik mij, dat het onderhavige geval toch eigen lijk ook op den weg der Vereeniging legt, waarom ik do Vereeniging het volgende voor stel doe Nevensgaande erfenis voor f 275 van mij te koopen, en als bewijs mijner ge negenheid, van mij dan tevens oen belofte op zegel geschreven te aanvaarden, dat ik de Vereeniging vijf jaren lang een jaarlijksöhe belatiglooze bijdrage van f 100 toeken* te be talen per jaar, en ik do Vereeniging macht geef, dat, indien ik in gebreke mocht blij ven, zij mijne eigendommen, als muziek, kleederen, enz. mag aanspreken en ik mij dientengevolge verplicht haar nauwkeurig op de hoogte te houden mijner verblijfplaats. Het adres van den notaris is (was een naam en woonplaats ingevuld. Red.). Nevensgaan de brief is een tweede adlres voor informatie naar de soliditeit der erfenis, doch ik moet hem bepaald terug hebben, daar ik hem voor verschillende doelen noodig heb. Ten slotte verzoek ik zeer dringend mij zoo spoedig mogelijk to antwoorden, want binnen 14 dagen moet alles in orde zijn, en als men weet, dat de erfenis soliede is, dan weet men genoeg. Met achting, Professor G-. Pianist en Componist. School- en Kerknieuws. Polytechnische School. Het totaal aantal" ingeschrevenen bedraagt 1062, ver deeld als volgt: 513 lid van het D. S. C., 162 oud-lid van dat corps en 410 niet-leden. Volgens do studievakken: voor civiel-ingenieur 302; werktuigkundig-ingenieur 419 technoloog 120 mijnen-ingenieur 90 scheepsbouwkundig-inge nieur 25 bouwkundig-ingenieur 32 ijker 5 verschillende studievakken 88alle lessen 1. Hieronder zijn begrepen 26 dames, waarvan st-u- deeren 10 voor technoloog1 voor civiel-inge nieur 1 voor bouwkundig-ingenieur en 14 voor verschillende studievakken. De gemiddelde leeftijd der ingeschrevenen is le studiejaar 19 jaar 2e studiejaar 20 jaar eu 5 maanden 3e studiejaar 21 jaar en 8 maan den 4e studiejaar 23 jaar en 4 maanden. Het onderwijzend personeel telt 29 hoogleer- aren, 10 leeraren (waarvan 3 tijdelijk) en 46 as sistenten. Het verdere personeelwaaronder bibliothecaris, ambtenaar van. administratie, bedrijfs-ingenieur, enz., is totaal sterk 45 per sonen. Gehuwde onderwijzeressen. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Baad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werd mededeeling gedaan van een Kon. besluit van 7 Dec. 1.1., waarbij met ver nietiging van het besluit van Ged. Staten van Groningen d.d 22 Juli, goedkeuring wordt ver leend aan het besluit van den Baad der gemeente Veendam van 19 Mei, v aarbij G. Bieze, geboren UllmanD. eervol is ontslagen als onderwijzeres aan de school aan het Benoden Oosterdiep al daar. In het Kon. besluit wordt omtrent deze zaak overwogen dat bij gebreke van wettelijke bepalingen om trent dit onderwerp, de gevolgen van zwanger schap of van .het moeder zijn van eene gehuwde onderwijzeres bchooren te worden geregeld, met het oog op hetgeen het belang van het onderwijs geacht wordt te vorderen dat hierbij niet uitsluitend de vraag te beant woorden is of het onderwijs door do bedoelde omstandigheden waarin de onderwijzeres ver keert, reeds feitelijk geschaad is, maar als grond \an beslissing ook kan gelden de overweging 'at die omstandigheden, naar het oordeel, van het met de beslissing "belast gezag, moeten geacht worden een nadeeligen invloed op het onderwijs to zullen oefenen dat na de door zwangerschap en bevalling veroorzaakte vorhindering der onderwijzeres die het hier geldt, om hare betrekking waar te i.e- men, de zorg voor een zeer jong kind op haar zou komen te rusten, en er dus zeker alle reden bestond om aan te nemen, dat, ook na afloop van het aangevraagd verlof, het niet raadzaam zou zijn haar in hare bet rekking te handhaven dat immers afgescheiden van de hier bui ten beschouwing blijvende eischen aan de vrouw als moeier jegens hare kinderen to stellen, maar uitsluitend met het oog op de belangen van het onderwijs, moet worden in aanmer king genomen, dat, al wordt ook gedurende den tijd dat de moeder onderwijs geeft, hot kind aan een ander toevertrouwd, toch de moeder vaak vermoeid door de thuis aan het kiml gewijde zorgen ter school zal komen en hare gedachten veelal bij het achtergelaten kind zullen verwij len, zoodat zij zich niet scheel onbevangen aan hare taak op school zal kunnen wyden dat dit vooral klemt waar. zooals hier, do onderwijzores gedurende den ganschen school tijd in de haar toevertrouwde klasse moet aan wezig zijn dat bovendien de taak van onderwijzers en onderwijzeressen niet beperkt is tot het geven van onderwijs op school, maar daartoe ook be hoort het zich door voortdurende studiën steeds meer voor het onderwijs bekwamen. h; t zich voorbereiden Toor het onderwjjs van den volgen-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3