W®. 18©. 3d* Jaargang. Vrijdag 30 December 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. MIJN GODFRIED. AMERSFOORTSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIÉN Tab 1—» nf«Ufojhl Kikt ragt! moer 0.15. Groote lettere baat plaatsruimte. Voor handel tn bedrjjf beataan roordeellge bepalingen tot het herhaald adrerteeren in dit Blad by abonnement. Eent eironlalre, berattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. ABONNEMENTSPRIJS Per 5 maanden voor Amersfoortf 1.85. Idem franco per poat- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nor 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgever»: VALKHOFF G>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. Kennisgeving. Do. Burgemeester der gemeente Amersfoort, Gelet op eene missive van den Voorzitter der Commissie van onderzoek, ingevolge art. 104 der MSlitiewet 'Brengt ter openbare kennis, dat de onder staande lotelingen tot het onderzoek naar hunne militaire bekwaamheid, en lichamelijke geoefend heid zich moeten aanmelden aan de Infanterie- kazerne te Amersfoort op den 5den Januari 1S05. des voormiddags te 10 uur: R. P. van der Mark H. J. van der Veer E. J. iBloeminla; W. de Vries. Amersfoort, 27 December 1904. De Burgemeester voornoemd, WULFITERS. Politiek Overzicht De beweging in Rueland. Keizer Nicolaas II heeft thans voor de tweede maal zijnen onderdanen kond ge daan, dat- zij een liberaal hetrvormingstijA- perk niet van hem hebben te verwachten. Ditmaal is de afwijzing van den wensch naar eene verandering van de staatsregeling zelfs nog krasser en scherper uitgevallen dan tien jaren geleden. Toen de Czaar den 29en Januari 1895, een. paar maanden na zijme troonsbeklimming, de verklaring aflegde, dat hij aan de beginselen der alleenheerschappij even onwrikbaar zou vasthouden als zijn overleden vader, geschiedde dat bij de plech tige ontvangst van de deputation dei zemstwo's in het winterpaleis. Toen klonk het uit 's Keizers mond: „Het. is mij be kend, dat zich in den laatsiten tijd in eenige landsoha-ps vergaderingen stemmen hebben doen hoor en va,n lieden, die zich door onzin nige drooanerijen van eene deelneming der vertegenwoordigers van de zemstwo's aan de zaken van het bimnenlandsche bestuur heb ben la,ten meesleepen." Ditmaal wordt in het keizerlijke- manifest op dten voorgrond gesteld, dat de „onwrik baarheid van de rij-ksgrondwet onveranderlijk wordt gehandhaafd'', en wordt- in. de zorg voor de behoeften van het land, die als taak van de regeering wordt- genoemd, onderscheid' gemaakt tnsachen „al wat aan. de belangen van het Russische volk werkelijk beant woordt," en „de niet zelden op dwaling be rustende en door voorbijgaande omstandig heden geïnfluenceerde richtingen." Wat. het manifest aan Rusland belooft-, is niet de vrijheid; maar de wettigheid, eene wettig heid, in 't leven geroepen en gehandhaafd alleen door het uitvoerend gezag, waarin zich niet de wil van het volk, maar die van den souverein uitdrukt. De autocratie wordt dus gehandhaafd, maar ter beoordeeling van de wijze, waarop dat geschiedt, moet niet op het manifest alleen gelet worden.. Ook de bij-omstandig heden komen daarvoor in aanmerking. De; persoonlijke zienswijze van den Czaar heeft1 men leeren kennen uit de kantteekening, die hij heeft gevoegd bij het verzoekschrift van' de zemstwo van Tsjernigow, dat hij. als „on beschaamd en taiktloas" heeft gekenschetst. De inhoud van dit verzoekschrift werd bij deze mededeeling niet- vermeld. Maar wat het inhield, is bekend genoeg; zonder twij fel weid daarin herhaald wat de vertegen woordigers van aille zemstwo's op het- par ticuliere congres van 19 tot 21 November besloten hebben en wat sedert op ontelbare andere wijjzera is herhaald. Het punt van deze besluiten, waarop het aankwam, betrof de deelneming van vrij gekozen volksvertegen woordigers aan de zaken der landsregeering. Juist- hetzelfde dus, waarnaar enkelen van de zemstwo's in het eerste regeeringsjaar van Keizer Nicolaas II den wensch hadden "uit gedrukt-. Wat toen als „onzinnige droame- rijen" werd gekenschetst-, heet) nu „onbe schaamd en takt loos. De weigering is dus na tien jaren nog eens herhaald, ofschoon de wensch ditmaal met veel meer nadruk werd uitgedrukt dan vroe ger. De toestand is in die tien jaren veran derd. maar -niet ten gunste van de regeering. Toen leefde de indruk nog voort van de streng conservatieve regeering van Alexan der III en deed de wensch naar een vrijzinnig stelsel van best-uur zich slechts schuchter hooren thans staat de geheele intelligentie in Rusland achter de beweging. En inmid dels is de oorlog gekomen met zijne voor het beleid der regeering zoo gevaarlijke te leurstellingen en onthullingen. Men moet de beteekenis van de beweging, dit- in de laatste maanden in Rusland zich steeds meer heeft doen gelden, niet onder schatten. Een medewerker van de Kölii. Ztg. schrijft-„Dat groote colleges eensgezind en zoo goed a's zonder tegenspraak van enkelen zich bij elkaar aansluiten, om wensohen te doen kennen, die tot dusver in Rusland uit den booze waren, is een bewijs, dat de onte vredenheid met de tegenwoordige toestanden nog geheel andere kringen beheerscht dan d: gemakkelijk op te winden academische jeugd en de met deze min of meer samen hangende elementen. Men zou zioh vergissen, wanneer men meende, dat deze beweging on- ke1 door de revolutionaire leiders aangevuurd en bestuurd wordt, want de strijdorganisatie van dé revolutionaire partij bestaat niet meer in dezelfde sterkte als vroeger. De moorden e-i verspreid voorkomende misdaden, die wij ook nu weer beleven, gaan doorgaa-ns uit van lieden, die zich door plaatselijke gebeurtenis sen laten leiden.... Wanneer thans de drang naar hervormingen zoo krachtig aan den dag komt-, dan i9 dat volstrekt geen revolutionai re beweging; wel echter beantwoordt zij aan een a-lgemeenen en dringenden wensch van de geheele intelligente bevolking." Die beweging wil men nu onderdrukken. Dat dit de bedoeling is, "blijkt uit de kennis geving, die tegelijk met de afkondiging van de boodschap van den Czaar is uitgevaardigd, waarin aart de zemstwo's, de gemeentebestu ren en de instellingen en genootschappen van anderen aard wordt ingescherpt, dat zij de hun gestelde grenzen niet mogen overschrij den, en allen, die aan de beweging meedoen, gewezen worden op het gevaar waaraan zij zich bloot-stellen, om met de strafwet in aan raking te komen. Eh dat deze bedreiging zich niet tot woorden - zal bepalen, mag men aan nemen on grond van het bericht, dat de mi nister van justitie Moerawjew. die zijn ont slag had aangeboden omdat hij niet wilde meedoen aa-n den „nieuwen koers", dien men -scheen te zullen uitgaan, zijne ontslagaan vrage heeft ingetrokken. Het' machtwoord is gesproken, dat liet moet uit zijn met- de liberale beweging in Rusland. Wat zal ditmaal de uitwerking er van zijn 1 Frankrijk. Ook de Senaat heeft de credietwet voor Januari toegestaan. De buitengewone zitting van 1904 is gesloten. Arbitrageverdragon. Bij wijze van Kerstboodschap heeft do Zwitsersche bondsraad bij de Kamers inge diend de arbitrage-verdragen, die hij, onder voorbehoud van de parlementaire bekrachti ging, heeft gesloten met België, Groot-Brit- tannië, de Vereenigde Staten van Noord- Am erika, Italië, Oostenrijk-Hongarije en eindelijk Zweden en Noorwegen. Een van deze verdragen het eerste verwezenlijkt eenigsrins eenigermate het ideaal, dat in 1883 door president Ruchoruus werd aangegeven en door hem werd voor gesteld aan de goedkeuring van de Ver eenigde Staten, waarvan de Senaat echter weigerde mee te gaan. Het verdrag met Bel gië verschilt namelijk van de ze6 anderen, omdat er de anders gebruikelijké clausule in ontbreekt, die de uitoefening van de arbitrale rechtsmacht (of de verpliohting om er gebruik van te maken) beperkt tot de geschillen, die niet de „levensbelangen" van de oontracteerende partijen betreffen. De partijen blijven intusachen vrij; ieder voor zich om te verklaren of het geschil haTe eer, hare onafhankelijkheid of hare souve- reiniteit raakt. Het verdrag met België is voor tien ja ren gesloten. Dat is ook het geval met het verdrag met Zweden en Noorwegen. De an dere verdragen zijn allen vöor vijf jaren ge sloten en stemmen, wat den inhoud betreft, overeen met het verdrag met Zweden en Noorwegenzij onderwerpen aan het arbi tragehof te 's Gravenha-ge „de geschillen van juridische n aard -af betrekking hebbende op de uitlegging van de tussohen de ontractee- rende partijen bestaande verdragen, die niet geregeld zijn kunnen worden langs diploma- tieken weg, echter op voorwaarde, dat zij noch de levensbelangen, noch de onafhanke lijkheid of de eer van de beide staten be treffen en dat zij niet raken aan de belan gen van derde staten. Oostenrijk. Weenen, 29 Dec. De minister-president van Koerber heeft zijn ontslag genomen. Hongarije. De zitting van den rijksdag van 28 De cember is, aooals verwacht werd, zonder re sultaat gebleven. Het opnieuw door den mi nister-president, graaf Tisza, gestelde verlan gen om eeno korte credietwet gedurende den verkiezingstijd, werd door graaf Apponyi na mens de vereenigde oppositie geweigerd. Er is nvu nog eene zitting bepaald op 3 Januari, om het besluit van den Koning over de ont binding van het huis in ontvangst te nemen Rusland. Als bijdrage tot de wordingsgeschiedenis va.n de boodschap van den Ozaar zijn de vol gende bijzonderheden van belang, die aan de Neue Freie Presse zijp medegedeeld over de laatste vergaderingen dier ministers in Zarskoje Sela en het vooigevallene aan het hof van den Czaar, terwijl het zemstwo-con- gres bijeen was: Weinige weken na de benoeming van prins Sfoiatopodk-Mirsky tot minister van binnenlandsche zaken had de Ozaar zijn vast besluit kenbaar gemaakt om de vol gende hervormingen zonder verwijl toe te staanwaarborgen voor de onaantastbaar heid van personen en eigendom men, volle dige gewetensvrijheid, gelijk recht voor alle nationaliteiten, uitbreiding van de bevoegd heden dtr zemstwo's en oprichting van een hoogste gerechtshof om toecicht te voeren over de stipte handhaving, van de wetten. De Czaar weifelde slechts in de vraag der toelating van gekozen volksvertegenwoordi gers tot deelneming aan de werkzaam heden van het departement voor staatseoonómie en van het departement van wetgeving in den rijksraad. De Czaar gaf daarom zijne toestemming tot bijeenroeping van het zemstwo-oongres naar Petersburg, omdat hij hoopte, dat het congres zich tevreden zou stellen met de in beginsel reeds door hem toegestane hervor mingen. De meerderheid van de congresle den wilde dit ook. Aan de leden uit Petere burg en uit Twer gelukte het echter, het congres tot aanneming van de bekende elf punten te bewegen. Dit besluit van het con gres heeft de besluiteloosheid van den Ozaar nog verhoogd. Eene conferentie van alle leden van het keizerlijke huis, die spoedig daarna gehouden werd onder voorzitterschap van den Czaar, verliep bijna zonder resul taat. De Keizerin-Moeder en de grootvorsten Sergei en Wladimir kwamen op voor het on verwijld nemen van represailles tegen alle elementen, die eene constitutie verlangden; de andere grootvorsten echter, waaronder Miohael Alexandrowitsoh, de broeder van den Ozaar, verklaarde rich voor het verlee- nen van liberale hervormingen. Zoo stonden de zaken, toen den 13en De cember de Moskousche duma haar bekend besluit nam, dat doelde op de invoering van een constitutioneel regeeringsstelsel in Rusland. Dit besluit maakt aan het hof van den Czaar een diepen indruk. Reeds den 15en werd een ministerraad ander voorzitter* schap van den Ozaar gehouden, waarvan het resultaat was het besluit van den burgemees ter van Moskou, prins Golytrin, ophelde ring te vragen over zijne handelwijze. Inmid dels kreeg ook het ministerie van financiën mededeeling van eene belangrijke verklaring ten gunste van eene constitutie. Op de vraag van dien minister namelijk, welke middelen het meest geschikt waren om het terugkee- ren van studentenonlusten te veihoeden antwoordden alle professoren van Kiew, met Swarykin aan het hoofdi, dat alleen de in voering van eene constitutie in Rusland het academisch leven in normale wegen kon lei den, aan de studenten onlusten den grond zou ontriehfien en aan de volksontwikkeling een goéden grondslag zooi geven. In den mi nisterraad van 21 December werden even eens geen stellige besluiten genomen. Daar op volgde den 26en December de boodschap van den Ozaar, die aan hét volk bekend maakte, dat hij zijn besluit genomen heeft in den bekenden rin. Petersburg, 29 Dec. De in de laatste dagen gevoerde onderhandelingen over eene nieuwe Russische leening hebben thans tot éen de finitief resultaat geleid. De Russische regèe- ring gaat over tot de uitgifte van eene 4.t pet. leening tot een bedrag van 500 millioen mark of 231,500,000 roebel, die ook in Hol- landsche guldens en ponden sterling is uit gedrukt. Uitloting, opzegging of convertee ring van de zijde der Russische regeering is gedurende twaalf jaren uitgesloten. Het consortium tot overneming van de leening staat onder leiding van Mendels sohn en Co. te Berlijn en bestaat uit Rus sische, Duitsche en Néderlandsolie bankiers huizen en bankinstellingen. Minsk, 29 Dec. In, het postkantoor hier ter stede ontplofte heden een met kruit ge vuld pakket. Een beambte werd zwaar ge wond. Griekenland. Athene, 29 Dec. De Koning heeft de lijst van leden van het nieuwe ministerie goedge keurd. in Japan. Het hoogerhuis heeft eenstemmig de oor- logs begroot.mg aangenomen, zooals zij oor spronkelijk was voorgedragen, alsmede de verdere begrooting zooals rij door hefT"lager huis gewijzigd is. De oorlog in Ooot-Azië. Van den oorlog rijn de volgende berichten Tokio, 29 Dee. De Japanners hebben gis teren het geheele fort Erloengsjan bezet. Londen, 29 Dec. Het Japansche gezant schap maakt het volgende telegram uit Tokio "bekend Van het belegeringsleger van Port Arthur wordt bericht, dat het midden en de linker vleugel van het leger om tien uur in den morgen van »v oensdag de borstwering in het front van het fórt Erloengsjan in de lucht hebben laten vliegen. Daarna werd de borstwering stormenderhand bezet en werden er verdedigingswerken uitgevoerd onder dekking van het vuur van be legeringsgeschut en veldgeschut, in weer wil van het vuur van den vijand. Om vier tiur 's namiddag3 violen wij de standplaats van de zware ka/nonnen binnen in het lort aan en bezetten die. Daarna rukten wij op naar de keel van het fort. waaruit de vijand na een hevigen tegenstand verdreven werd. Zoo ?eheel fort Kjdoengsjan om half acht des avonds in onze handen. Tokio, 29 Dec. Reuter's oorrespondent bij het leger voor Rort Arthur bericht in eene beschrijving van de inneming van het fort Erloengsjan, dat de Japanners om 4 uur 's na middags de binnenste linie van de geschut- stelling door zware kanonnen bezetten. De onderneming begon om drie uur 's mor gens. Zeven dyuamietmijnen ontploften om tien uur voormiddags en jnaakte bressen in den frontrauur van het fort. Door deze bres sen deed eene groote troepenmacht een aan val onder dekking van een verschrikkelijk bombardement en vermeesterde de eerste li nie van lichte kanonnen. De Hevige strijid eindigde met de verovering van het fort. Yan het garnizoen, dat 500 man sterk was, ont kwam een derde. Tokio, 80 Dec. De Japanners hebben in het fort Erloengsjan 43 kanonnen veroverd. Tokio, 29 Dec. De verliezen van de Japan ners bij de inneming van Erloengsjan wor den op duizend man geschat. Tokio, 29 Dec. Etene nieuwe verlieslijet be vat de namen van 49 gesneuvelde officieren en van 58 gewande affioieren, van kolonel tot luitenant. Tsjifoe, 29 Dec. Het resultaat van den al- gemeèiien aanval op Port Arthur, die p 25 dezer begon, is dat de Japansche liniën dichter bij Liaotisjan rijn gekomen. Cbinee- zen, die gisteren Port Arthur verlieten, dee- len mede, dat eene veel geringere Russische troepenmacht drie dagen lang de buitenste verschansingen verdedigde on eerst terug ging toen de Japansche artillerie eene stel ling had bezet, die haar in staat stelde een enfileerend vuur op de Russen to openen. De Russen trokken terug naar Tsriixhakoa. Japanners uit Datny berichten, dat de be legeraars na een reeks nachtelijke aanvallen dén Yaughoeban-heuvel namen. Het bezit van dezen heuvel 9telt hen in staat de land verbindingen tusschen Liaotisjan ten zuiden en Itsoesjan en Antsoesjau ten noorden te bestoken. Gedurende een van de nachtelijke aanval- Ei jNr.ar het Engelsch TAM JOHN STRANGE WINTER. Nog dienzelfden avond bleek mevrouw Clement erg riek te zijn. Zoodra het. diner; dat wij thuis gebruikt hadden, afgeloopeii was, zeide rij op lusteloozen toon tot haar echtgenoot, dat rij gaarne had, dat hij naar rijn club ging; het scheen, of het haar te veel was, dat zij sprak. „Liefste," zride hij met rijn blik vol aan bidding, „ge weet, dat ik alles wil doen, „wat ge verlangt. Ik vrees, dat dit huwelijk te veel voor u geweest is." „Neen, neen, ik_ben wat moe, dat is al'es." Maar het was niet alles. Hiji was nauwelijks weg, of zij gaf zich', zooals ze werkelijk was zóó als ik haar nog nooit gezien had. En meer dan eén uur hield ik haar in mijn armen, terwijl ik 'naar srikken trachtte te bedaren, die zij; niet lan ger kon bedwingen. Natuurlijk bleef ik daar niet als stomme tje zitten en liet- het arme schepsel lijden zoo dwaas was ik niet. Ik stuurde een der bedienden in een rijtuig, om haar eigen dok ter, en, toen hij er was, brachten wij haar boven naar 'bed. En toen wist ik, dat haar krachten haai- begeven hadden, haar moed bezweken was. Dokter Tergus Tiffany was toevallig een persoonlijk vriend van de Warringtons en me vip uw Clements medicus. Waarschijnlijk had hij reeds eenige dagen deze boodschap gewacht, want zoodrai rij veilig in bed lag, waar zij lag te krimpen en te snikken van <le pijn, zeide hij) tot mij,: „Ik zal de jajn doeu bedaren. Een weinig morphine zal haar voor het oogenblik rust geven. Toen. de kleine operatie was aigeloopen. en hiji rijn duim nog op het prikje in haar arm hield, keek. hij óm en zeide zachtjes tot mij „Waar is vVarrington V' „Zij heeft hem naar zijn club gestuurd. Hij l:ad er niet veel zin in, maar zij dacht, dat liet niet zoo erg zou worden. Moet ik hem laten halen?" „Ja, direct," antwoordde hiji Ik spoedde mij- uit de kamer en stuurde ae meid in een rijtuig naar Clements club. en, toen ik terugkwam, scheen rij: in. een vasten slaap te zullen vallen, terwijl dokter Tergus nog steeds naar arm vasthield. Het meisje was in weinig oogenblikke» terug en bracht haar mijnheer mede, en als ik aan de liefde van den schilder voor zijn vrouw ooit getwijfeld had, zou dat oogen blik voldoende zijn geweest om mij gerust re stellen, want hij kwam de kamer in, doods bleek en over rijn heele lichaam bev -nd. Dokter Tergus keek op en s-tak zijn sand waarschuwend in de hoogte. „Niets zeggen," zeide hiji zachtjes. Daarop ging Clement op zijn tecneu naar het 'bad en durfde noch te spreken, noch zich te bewegen.' Ik véftèctde mij, dat hij dacht, dat zij stervende of dood was, want hij greep mij bij den schouder om zich, als het. ware, een steun te geven en kneap mij ioo hard, dat ik weken daarna aog de sporen van zijm vingers kon zien. Het was vreese'ijk dezeu grootén, sterken man naast mij te voelen beven en sidderen, en ik fluisterde hem in het oor, dat dokter Tergus Tiffany haar zooeven morphine had ingespoten en dat hij bang was, dat zij gestoord zou worden daar zij in slaap ging vallen. Na verloop van eenige minuten Tiet de dokter zachtjes' den rrm los en wendde zich tot haar echtgenoot „Beste vriend." zeide hij. niet fluisterend dokters doen dit nooit, alleen dilettant- doktere houden veel van fluisteren „beste vriend, ik wil u niet doen schrikken, maai uw vrouw i& zeer ziek. Ga even mede naar beneden, dan zal ik er u alles van vertellen." Ik bleef natuurlijk bij het bed en hield naast haar de wacht. Watson sloop de kamer ii en kwam naast mij naar Baar mevrouw staan kijken. „Arme. lieve mevrouw," mompelde zij, „rij heeft zidh dapper gehouden, tot zij niet meer konmaar ik vrees, dat de drukte voer haar té gróót is geweest." Ik dacht dit volstrekt niet. Ik ge.loof, dat de gedachte aan de grootè schildérij" van Cle ment haar meer zorg had gegeven dan de hruiloft, omdat, had zij zich niet zoo lang goed kunnen houden, het huwelijk toch zon der haar had kunnen voltrokken worden. Maar zij geloofde niet, dat Clement rijn schilderij zou voltooid hebben met rijn geert vol ongerustheid over haar. Spoedig daarop, nadat dokter Tergus nog eens naar zijn patiënte was komen kijken, sloop Clement Warrington weder de kamer in en ging aan den anderen kant van het bed ritten. En dit was het begin van een ontzettend angstigen tijd voor ons allen. Ik héb nog slechts een verwarde herinne ring van, wat er in de twee volgende dagen gebeurde en niet veel meer van hetgeen er in de daarop volgende week voorviel. Ik weet, dat dokter Tergus kwam en ging, en dot er zoo goed als altijd een dokterskortsje voor de deur stond. Er lag een voet hoog zand op de straa*. de schellen waren omwoeld, de klopper was opgebonden, terwijl er iri huis slechts een geest scheen rond te waren van wachten en waken; een zacht heen- en weer- loopen van fluisterende verpleegsters en een diepbedroefd meisje, dat haar best deed een halt krankzinnigen man to troosten. Zoolang ik leef, zal ik die week nooit ver geten de week dat mevrouw Cl.ment zweefde tusschen leven en dood, zoo dicht bij het laatste, zoo ver van het eerste, dat zelfs de knapste dokters bij geen mogelijk heid konden verklaren, wat het eindè zou zijn- Het was een treurige tijd. Niettegenstaan de er altijd een verpleegster in de onmidde'- lijke nabijheid was en deze werden telkens verwisseld, opdat de patiënte niet door iemand zou verzorgd worden, die vennoeal was warén Clement en ik bijna nooit uit de ziekenkamer. Voor zoover wij iets gebruik ten, deden wij dit in stilte; in 'iet begn hadden wij de riekte nog besproke maar, toen het hart ons hoe langer hoe meer in de keel ging zitten, durfden wij zelfs in hét gc heel niet meer over de toekomst te spreken. Zij was zich onzer tegenwoordigheid Ie wust., ten minste somtijds, maar to zwak cm haar hand op té lichten of meer dan een paar woorden te spreken. Eens, op <1 zes den dag, fluisterde rij iets togen lom over de schilderij, waarop hij antwoordde, dab duizend schilderijen niets voor 'hem waren, vergeleken bij haar welzijn. Nooit zal ik de uitdrukking van innige tevredenheid verge ten, die er op haar armzalig, uitgeteerd, ver magerd gelaat kwam. En den vtreeselijken nacht, die daarop volgde, scheen zij hard achteruit te gaan. Wij dachten er geen oogen blik aan om haar te verlaten en bijna den ganschen dag een snikheeton September dag bleef dokter Tergus Tiffany bij ons. De hecte middagtijd was bijna voorbij. Mevrouw Clement verroerde bijna geen oog lid on scheen op rijn best adem te halen, en uren achtereen zat de schilder op den rand van het ledikant met haar hand in de zijne, alsof hij, wanneer het in Gods bedoeling lag hen te scheiden, geen minuut verliezen wilde van den tijd, dien zij nog samen kon den rijn. En juist, toen d'e zon onderging, keek ik toivalifig op en ontmoette den open blik van den kundigen dokter. Bijna onmerkbaar schudde hij het hoofd, en het hart zonk mij in de schoenen, daar het mij toescheen, dat haar einde naderde. Toen, gelijk met het ga- lui der kerkklokken, dat door het- open raam tot ons doordrong, kwam er verandering in haar gericht. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1