WATERSCHOT I Co., J. ff. Amersfoortsche Bank. Firma J. KOOL, C. H DE JONG, J. NEFKENS, C. ÏAN D. PRINS Jr., MER en VAN WAMELEN, Uit den omtrek. I Januari 1905. STADSNIEUWS. Het Amorsfoortsch Dagblad. Th. J. WELLING W. VONK 0111,8 Vlasakkerweg 34a. Stalhouder. Wilhelminastraat. V G. 8. ENTINGH Jun., A. J. MICHIELSEN J. VAN GENDEREN, J. G. FONTEIN, Magazijn Je Zoo", l SCHLIEHE, Hof 26. ütrechtsche straat 29. J. A. VAN DER VET JEBBINK, E. J. VAN OMMEN VAN DER WANT en Co., Boek-, Kist- en Hanflelsdrnkkerti'. J- PEPPINCK, D. J. SMITS Gez. VAN GOOR. Langestraat 75. G GERRITSEN, Boulangerie franpaise N. OP 't LAND Koloniale Waren G. «VESSELS Hof 38. Langestraat 43. BloemisterijFlora", M. A. VAN BEMMEL A.Mzn. Behanger- Stoffeerder. TM, VAN BEMMEL, ADVERTENTIEN. Kortegracht 20. Overijselsche Hypotheekbank, f 1 000.000, (10 °o gestort.) Ütrechtsche Voorschotbank. MEID-ALLEEN, Brillen en Pinze-nez, Doctoren liij W. I A. GROENHUIZEN G. Wuito en dr. W. de, A. R. Jolles, dr. Renssen. Verzending van medicijnen Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de mededeeling van een apotheker in het Hbld.; dat op Zondagen wel vleesch, visch, versohe ■bloemen enz. doch medicijnen niet ter ver zending worden aangenomen, zoodat een fleschje medicijn bij een kabeljauw moest worden verpakt 0111 te kunnen worden ver zonden, geen betrekking kan hebben op den postpakketdienst. Op Zondagen worden vol strekt geen postpakketten ter verzending aan genomen; wel op feestdagen, doch dan gel den, ten opzichte van. den inhoud der pakket ten, dezelide regelen als op werkdagen. Al wat op werkdagen in pakketten wordt toege laten, kan dus ook op feestdageen worden verzonden. Voor do Post- en Telegram, bestellers. Te Haarlem heeft zich een comité uit de ingezetenen gevormd, om gel den in te zamelen voor de bestellers der pos terijen en telegraphie, die, nu ze geen Nieuw jaar mogen wenschen, een met onaanzienlijk bedrag missen, waarop zij vrijrwel rekenden. Naar wij gemeld hebben, zouden er vol gens een bericht van het Vad. te Leeuwar den, dat ruim 30.000 inwoners heeft, meer dan 300 hoofden van huisgezinnen en ver moedelijk wel meer dan 1200 raensohen wo nen, dio de Vries heeten. Deze cijfers kwa men de Leeuw. Ct. «enigszins overdreven voor. Het blad heeft er het Leeuwarder adresboek op nageslagen en het blijkt, dat daarin 230 de Vriezen voorkomen. Dit zijn echter niet allen hoofden van gezinnen, hier onder zijn ook begrepen de inwonende kin deren, dio vallen 111 de gemeentelijke belas ting naar het inkomen. Veldwachter enz.... In de „Po litie Gids' wordt door een inzender gewezen op een veldwachter in de provincie Utrecht, die, behalve dit ambt, nog heel wat andere functies bekleedt, Als gemeentebode is hij verplicht, de aanslagbiljetten der belasting uit te reiken, schoolgelden te innen en wat daar meer bij komt. Verder is hij haven meester, keurmeester van vleesch en visch, stadsaanplakker, agent van een bran waarborg en een levensverzekerings-maatschappij, enz. Gebrek aan baantjes heeft deze dienaar der Heilige Hermandad vooreerst dus nog niet. Het gesticht Meerenberg le Bloemendaa.l is thans een geheel open stich ting. Alle afsluiting heeft opgehouden. Het hek 'bij de portierswoning staat geheel open en alleen wordt een bord verzocht, dat ongenoods gasten zullen buiten blijven. Uit de diamantindustrie. De uitslag van een onder de diamantslijpers gehouden referendum over de vraag, of na 1 Januari de schafttijd op de diamantslij perijen 1£ uur of 2 uur zou duren (tot dus ver bestond er geen uniforme regeling) is, dat 2758 werklieden zich verklaarden vóór een schafttijd van uur en 2725 vóór een schafttijd van 2 uuir. Hiermede heeft deze zaak, vooral waar ue meerderheid van stemmen zoo gering is, haar beslag nog niet gekregen. Het hooaabastuur van den A. N. D. B. zal nog overleg plegen met de besturen van die „Amsterdamsohe Juweliers vereendging" en van de „Vereeni- ging van eigenaren van diamantslijperijen, aleer iu deze aangelegenheid, waarvoor de werklieden zich nog al warm gemaakt heb ben, eene beslissing wordt genomen. Het weekblad van den A. N. D. B .be richt, dat het bedrag der contributie over de vorige week de tien duizend gulden over schreed en f 10,098.72 bedroeg, een cijfer dat nog nimmer te voren werd bereikt. Met 241 stemmen voor, 197 tegen en 59 blanco, uitgebracht door de verschillende af deelingen van den Nederlandschen Glas- blaaersbond ein de andere christelijke orga nisation, is gisteren de staking in de glas industrie opgeheven. De voorwaarde is gesteld, dat alle arbeiders dezelfde plaatsen zullen bezetten, door hen vóór de staking ingenomen. Aan de glasblazerij te Nieuwerkerk a Usel hebben heden de arbeiders het werk hervat. Ook daar is dus de staking geëindigd. Omtrent het vergiftigings- geval te Amsterdam deelt de Tel. nu meoe, dat de aanleiding de volgende was: De heer v. d. K., lid van de firma v. a. K. en Co., in koffie, "Warmoeestraat 14, had frauduleus boek gehouden ten nadeele van zijn compagnon. De lieer J. F. Hoekstra, boekhouder bij de firma, en andere bedien den hadden dit ontdekt en den heer v. d.. K. daarover gesproken, dlie getracht had hen om te koopen, hetgeen echter niet ge lukte. De lieer Hoekstra sprak er zij.n an deren patroon over en deze liet Van der K. eeaie week tijd om 't ontbrekende aan te zuiveren. Dit is werkelijk geschied, maar men begrijpt, dat de verhouding van Van der K. tot het personeel na dien tijd minder vriendschappelijk was. De officier van justitie te Amsterdam maakt bekend dat eene premie van twee hon derd en v it f t i g gulden wordt uitge loofd, ter beslissing van hem, officier, aan hem, die in verband met de op 23 Decem ber 1904 to Amsterdam gepleegde poging tot vergiftiging met arsenicum, aan de justitie d'. noodige inlichtingen kan geven omtrent den verkoop van het voormelde tot bovenge noemde poging gediend hebbende vergif. Baldadigheid. Te Tweede Ex- loërmond (Dr.) hebben kwaadwilligen in één nacht in onderscheidene gebouwen een groot aantal meai spreekt zelfs van bij de 200 vensterruiten vernield. In de Christ. Geref. kerk werden 36 stuks verbrijzeld, Te Buinerveen werd half dagwerk turf van een arbeider in brand gestoken. De politie doet onderzoek. Twee kindoren verbrand. Men meldt uit Zwijndrecht aan de Dordr Ct. Gisteren voormiddag ongeveer half twaalf heeft alhier een treurig ongeval plaats ge had. Aan den Langen weg. circa li KM van de kom van het dorp. staat een hquten huis, waarin do gezinnon van Van Loon en Los zijn gehuisvest. Vrouw Van Loon was gisterenmorgen in de buurt op kraamvisite en had baar twee kinderen, een- driejarig meisje en een vijfjarig jongetje, alleen thui9 gelaten. Los, die koffie zat te drinken, be merkte brand in de woning van zijn buren en trachtte onmiddellijk nog te redden wat te redden was. Hij wist echter niet, dat genoemde kinde ren in het brandende huis waren, een in een kinderwagen en een te bed. Niemand die om do kleuters daoht in de verwarring, zoodat dezen in de vlammen omkwamen. Hoe de brand aangekomen is, is niet bekemd. Naar men zegt is de eene helft van 't afgebrande perceel verzekerd, de andere niet. Een stakkerd. Men schrijft uit Dïemen aan het Hbld. Op den rijksstraatweg in het dorp loopt een man, met een taschje over den schou der, fcussohen de tramrails. Er nadert een tram. Voorbijgangers roepen den man toe op zij te gaan. „Naar welke zijde?" vraagt de man, „ik ben blind!" En zoo was het. De arme blinde zwerveling, die met een kleine negotie langs de deuren zijn kost trachtte op te halen, was door zijn geleider schandelijk in den steek gelaten. Door de politie naar het gemeentehuis geleid, werd deu stakkerd, na ondervraagd te zijn, eerst een maal eten verstrekt. En daar, hij, volgens zijn. opgave, in Den Haag thuis behoorde, werd hij door politie per trein daarheen gebraoht. üe Storm Stormvloed te Rotterdam. Uit Rotterdam wordt gemeld Opgezweept door den noordwestelijken wind, die omstreeks 8 uur nog noordelijker liep, kenmerkte zich de avond van gisteren door een sedert jaren ongekend hoog water, waardoor alle havens en kaden tusschen den Schiedamschen dirk, Hoogstraat, Oostzeedijk, en Boompjes onderliepen. Reeds om 9 uur liep het water op de Noordblaak de winkels ■binnen en gmg men tot aan de knieën door het water. Het Beursplein stond zelfs gedeel telijk blank. Alle kelders en vele pakhuizen langs de Wijnhaven, Leuvehaven, Scheepmakershaven en Nieuwe Haven liepen onder. Het post- en telegraafkantoor stond mid-* den in het water. De tramdienst was ge stremd. Om half elf teekende de groote pe'l- schaal aan de Vlasmarkt 3.48 boven R. P., zijnde 3 oM. lager dan bij den vloed van 1825. De vloed van J.894 was echter nog 2,7 c.M. hooger. Eerst om half twaalf begon het water zicht baar te vaillen en was ook de wind gaan liggen. De dijkgraaf en hoogheemraden waren ïd het huis van Schieland vergaderd. Het dijk- leger van Schiedam tot Gouda was geconsig neerd. Telegrafische berichten kwamen voort durend binnen, doch geen onrustbarende tij dingen. De dijken hebben stand gehouden. De schade in winkels, magazijnen, enz. is niet te overzien. Tusschen negenen en tienen was het de tijid voor menig typisch geval zoo lezen we in de N. R. Ct. Zoo bij/voorbeeld was er een souper op de Leuvehaven. Een fille van rijtuigen stond voor het huis, de paar den tot aan de knieën in het water. De feestvierenden ontijdig opgeschrikt,, wilden huiswaarts. En weldra zag men nu menig man, of breedgeschouderd koetsier, met een gedecoletteerde dame in avondmantel op den rug, door het water plassen om in het coupé- tje een veilige haven te bereiken. Elde. s waagde een dienstmeisje of een huiswaarts keerend echtpaar er een paar natte beenen aan, natuurlijk onder het gejuich van het kijk-grage Rotterdam. Hier trachtte een va- ensgezel met zijn roeiboot varende over de straten een vrachtje te snappen, elders was het een sleeper, die zijn wagen productief poogde te maken door hem met mannen en vrouwen te beladen en het water te door kruisen, dikwijls niet rekenende op de kop pigheid van zijn paard, dat bij zoo een onge wone tocht-, meermalen zijn weinige ingeno menheid met het water to kennen gaf. Klei en vette modder deden opgeld en het was heelemaal geen zeldzaamheid, als men mijnheer zelf met opgestroopte hemdsmouwen zijn dienstbaren zag helpen om de voegen van in de haast geplaatste vloedplanken met het vettige goeoie dicht te stoppen, spijtig dat het water hem nog te vlug was en zijn huis binnenstroomde, geen plekje in de be nedenverdieping droog latende. Behalve een logger, hebben nog Don derdag de binnenhaven te Scheveningen be reikt twee bomschuiten. Wegens den hevigen Westerstorm werden gisteren geen vaartui gen verwacht. De stormbal is vervangen door de zwarte vlag, waaronder een scherpe driehoekige vlag is bevestigd, ten teeken dat de storm zwaar woedt-. Vele Hagenaars komen naar het strand om de woelige zee te aanschouwen. Het thans in afbraak zijnde gebouw van de voormalige Pro-Boer-tentoonstelling aan het Gevers-Deynootplein te Scheveningen 19 gisteren door den hevigen storm geheel "nga- stort. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op den strandboulevard werd een 60-jarige heer door den hevigen wind omvergeworpen. Hij bezeerde zich bij dien val vrij ernstig en moest per rijtuig naar zijn woning worden vervoerd. Ter reede van Texel is gisterenmorgen een vlet van den klaringdieust te Nieuwediep, waarin zich drie ambtenaren der belastingen bevonden, door den hevigen storm op drift geraakt, in de richting van Wieringeu. Een ter assistentie uitgezonden blazerschuit verloor do zeilen on liet thans ook reddeloos op den Zuidwal. Een stoombarkas der marine is ver trokken om te trachten vlet en schuit op sleeptouw te nemen. Door den hevigen wind is gisteren een der schepen van de schipbrug over de Maas bij Hedel weggeslagen en gezonken. De over tocht wordt sedert dien met de veerpont eu roeiboot onderhouden. Door den storm van gisterenmiddag konden te TieMde pont niet gieren en de op varende sleepbooteu niet varen. Het rivier vak van Tiel tot Dreumel lag vol schepen. Gisterenavond was met den Noord-Wes terstorm te Vlissnigen buitengewoon hoog tij. Het water stroomde over de Bellamy kade. welke geheel blank stond. Overal waren daar vlocdpfanken gezet. Ook het- Ruijterplein stond geheel blank en het water stroomde in de Westerhaven, waar de sluizen gesloten waren Uit Gouda meldt men De hevige storm, welke gisteren den gan- scben dag woedde, dreef het water in 'e talrijke grachten en singels in den loop van den dag tot op den kant en de3 avonds zelfs daarover, zoodat langs de Turfmarkt en Bleekerssingel net water een eind op de straat stroomde. Ook IJsel en Gouwe, waar talrijke vaar tuigen aan den kant lagen gemeerd, stonden verbazend hoog en het water van eerstge noemde rivier zou in de stad zijn gestroomd als niet des avonds, tegen half elf, de sluit- balken, aan den een en kant tegenover het huis van jhr. Meijer en aan den anderen kant tegenover het kantoor van de reeder ijl „De Uscl", waren aangebracht. Deze beide gebouwen stonden reeds geheel in het water. De boomen in de plantsoenen en in de stad hebben geducht te lijden, terwij] een der buitenste torens van de nieuwe St.-Jo- senbs-kerk, aan de Gouwe, afwoei, gelukkig eenter zonder ongelukken te veroorzaken. Te Bergen op Zoom is door den hevigi storm uit het Z.W. de haven ondergeloopen. De Kalverstraat te Amsterdam werd gisterenmiddag over vrij grooten afstand bij de Nieuwezijds-kapcl afgezet, omdat het haantje op den toren dier kapel bedenkelijk was los geraakt door den stormwind en overhelde naar den kant van het Rokin. Ook het kru;s, waarop het haantje staat, stond zichtbaar le zwiepen. De brandweer, die was aangerukt ter poging om het gevaarlijke lichaam te ver wijderen, kon er niet bij komen en moest onverrichter zake wegtrekken. Een menigte menschen stond op het Rokin en in de Kal verstraat te wachten op de neerstorting. De storm van gisteren is een schade- postje voor een kassierskantoor te Amster dam geweest. Een bediende van die inste1- ling verliet gisteren morgen het gebouw -*er Nederlandsche Bank aan het Rokin, mét een groot bsdrag aan bankpapier bij zich. Toen hij in het voor hem gereedstaande rijtuig wilde stappen, ging de trommel, waarin het geld zich bevond, open en een hevige ruk wind deed een groot gedeelte van de bank biljetten er uitvliegen. Spoedig waren er vele hulpvaardige voorbijgangers, die de papiertjes achterna holden en ze bij den eigenaar terug brachten, maar alle bankbriefjes kreeg deze echter niet terug. Drie biljetten van f 1000 worden nog vennist, waarvan een op de bin nenplaats van het Binnengasthuis is terugge vonden. Vermoedelijk zijn de andere in l et water geraakt. Te Oisterwijk (Nbr.) is gisterenmorgen liet pas gebouwde gebouw van de heeren Da Jong Teurlings, nabij het station Oisterwijk, behoorende bij de steenfabriek Wilhelmina, door den storm geheel m elkaar geworpen geen muur er van bleef staan. Het gebouw bevatte woning, kantoor en stal, doch was nog niet in gebruik gesteld. Gelukkig was op het oogenblik der instorting niemand in het gebouw aanwezig. Van Terschelling wordt gemeld dat -'e Noorsche driemast schoener Lap (Lom?), ka pitein Nielsen, van Brazilië naar Hamburg, moe beenzwart geladen, op de Noordvaarder ■bij Spathoek gestrand is. Het volk heeft met eigen boot het schip verlaten en is door een stoomboot opgepikt. De stuurman is verdron ken, de overigen zijn gered. Met Heilwenschen voor 1905 bevelen de ondergetee- kenden zich bij vrienden en begunstigers aan Hilversum. Tot leden van do gezond heidscommissie zijn benoemd de heeren A. J. van Heemskerk Diiker, J. J. Stooker en J. A. van Tienh.aven. Verdachte individuën. Reeds eenige dagen aaneen worden verschillende personen, voornamelijk villa-bewoners te Hil versum-, lastig gevallen door een 3-tal men schen 2 mannen en 1 vrouw, die gifben wen schen in te zamelen. Het doel, waarvoor zulks geschiedt, wordt door hen echter zeer ondui delijk aangegeven. Eén va-ji hen, die zich Van de Brink noemt, geeft zich voor een ziekenverpleger uit. De politie werd reeds eeoige malen opgeroepen. Tot nog toe kon zij evenwel geen feiten constateeren, daar de bedoelde personen zeer omzicjhtig te werk gaan. Men vermoedt, dat hier van oplichterij sprake is en de gangen van het drietal wor den dan ook nauwkeurig nagegaan. In de gisteren gehouden vergadering van -den gemeenteraad van Apeldoorn was ingekomen een adres van de commissie tot wering van schoolverzuim, met verzoek ue verordening op de invordering van school gelden op de o. 1. s. zoodanig to wijzigen, dat het verwijderen van leerlingen, die hun schoolgeld niet hebben betaald, niet meer kan voorkomen. Het adres werd gerenvoieerd naar B. en W. B. en W. stelden ingevolge daartoe ge daan verzoek, den raad voor de subsidie der ambachtsschool te verhoogen met f 750 en te brengen op f 4750. Dit voorstel werd met algemeen© stemmen aangenomen, vooral om dat de gemeente anders wellicht tot stich ting eener burger dag- en avondschool zou mee ten overgaan, die belangrijk meer zou kosten. lm ;)De Week zjjm eenige afbeeldin gen van beeldhouwwerken van Henri Teixeira de Mattos opgenomen, o.m. een uitmuntend geslaagde buste van den oud-minister van bui- tenlandsche zaken ïnr. W. H. de Beaufort. Wij ontvingen een wand kalender, ver vaardigd op de Stoom-, Boek- en Kunstdruk- kerij van deu heer A. J. Michielsen. Bij nauwkeurige beschouwing van dezen kalen der, moet men wel tot de conclusie komen dat men hier een product van kunstdruk in den waren zin vóór zich ziet. Do letters en cijfers zijn net en duidelijk en do keurige rand getuigt van veel smaak. De firma van der Want en Co. zond ons eea op haar Boek-, Kunst- en Handelsdruk kerij vervaardigden vloeikalender voor den lessenaar; zeer practisch en keurig van uit voering. Op do achterzijde zijn opgenomen een tarief dor posterijen en een opgave van vrachtwagens-, boden- en stoomboot-dienst van Amersfoort naar omliggende plaatsen. De hevige storm heeft ook hier ter stede op sommige plaatsen schade aangericht. Op den borg moesten de dakpannen het- ont gelden, elders oen paar boomen, een schoor steen, enz. Burgerlijke stand. G e b o r e nk Wilhelmma, d. v. B. de Wit en E. Oostveen. Dirkje Berendina, d. v. J. Mol en D. B. Iddink. Uitgevers VALKHOFF en Go. p. f. Utreohtsche straat 1. Kleedermakerij naar maat. titrechtsehe straat 14. p. f. Koloniale Waren. Comestibles. Ctrechtsche straat 20. p. f- p. f. Stoomdrukkerij. Breedestraat. Koloniale Waren. Comestibles, enz. Arnb. straat 39. m. g. p. f. D. VAN DER HEUL, Filiaal BURGERS. Arnb. Weg 32a. Rijwielhandel. Amersfoort. Luxe Bakkerij. Langestraat 18. Spiegel- en Ltjstenfabrikant. m. g. N. FöRSTER, Galanteriën Porcelein, Glas- en Aardewerk, Speelgoederen, p. f. Utrechtacbe straat 3. Manufacturen. Garen, Band, Gemaakte Goederen. Utrecbtacbe straat. J. VAN HAMERSVELD, Agent: Beijersch Bierbrouwerij ..De Amstel". Dtrecbtscbe straat. p. f. Groot en Kleinhandel In Brandstoffen. Magazijnen Muurhuizen 20. BestelkantoorUtr. Weg 51. Varkensslachterij- Fyne Vleesch- en Worstsoorten- p. f. ARNH. STRAAT 19. P. Ph. GREGORIUS Varkensslachterij en Fijne Vleeschwaren. Utr. straat 18. J. A. SCHOTERMAN, In Wijnen en Gedistilleerd. Dir. straat 34. p. f. Maison DE KLOET, CuisinierPatissier. p. f. Arnb. straat 10. Beekesteinsche laan 38. Amersfoort. R. J. VAN EIMEREN, Coiffeur. Posticheur. Arnb. Weg 8, Amersfoort. Schoenenmagazijn. Langestraat 10. LANGESTRAAT 20. Behangerjj. Stoffeerder!), P. r. Langestraat 79. Stalhouderij, Westsingel 44. p-f- Langestraat 98. Confiseur. Langestraat 117. Korte Bergstraat 2. Bloemisterij. Hoek van Asch van Wjjckstraat. J. W. HAMEL en Familie. p. t Compliment van den dag aan geachte Begunstigers Vrionden en bekenden bij de intrede vau hot Nieuwe Jaar. Amersfoort, 1 Januari 1905. W. VAN DEN DONKER. Kampstraat 36-38. Stoomsmedêry en Magazijn van Haarden en Kachels. Belast zich met aan- en verkoop van effoc- ten Incasso'ssluit Prolongatiën verleent Crediet in Rekoning-conrantneemt gelden in Déposito mot 1 d. opvragen 2 U 2Vi kantoor geopend van 93 uur voormiddags, gevestigd te Deventer. Volteekend Maatschappelijk Kapitaal Voor de a. s. Januari-belegging bevelen wij aan do 4 Pandbrieven onzer instelling, in stukken van f IOOOf 900, f ÏOÜ (cou pons l Januari en 1 Juli,) tegea den koers van 99'/s °/o, verkrijgbaar te Utrecht bij onze vertegenwoordigers de Ütrechtsche Is- Hel- en ütftCtrn'iMnk J. FKIJDA l.zii. «V ('oM Choorstrant 27alwaar de Jauuari-Co pons mede betaalbaar zijn. De Directie bericht, dat de op 1 Januari 1905 vervallende bal narlU W*checoupons der 4 percent* pandbrieven (Serie A), van af den 2den Januari 1W09 betaalbaar zijn ten kantore der Bank, ten Bjjkantore te 's-Gravenhage (Plaats 3), bij de firma JAN BLIJDESTEIJN ZOON to Utrecht; bij do firma BURDET DRUYVESTEYN, to Am sterdam en bij de H.H. Correspondenten in de verschillende plaatsen des Rijks. Do Directie: Mr. Dr. W. A. VAN ZIJST Dir. H.E. KOOPMAN8VAN BOEKEREN, Adj.-lHr V Mevrouw v. LEEUWEN v. DUIVEN- BODE -Reinai.da Parkstraat 44 Arnhem vrAMtI tegen 1 Febr, eene flinke eenvoudige voor alle workzaamheden,van goede get. voorz. In Goud. Doublé. Zilver, Nikkel en Slaal. en Slijpinrlchting voor brillen. ln*h'nm'»'mnlcei'L"ng*t aat il.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3