KOLONIËN. BINNENLAND. De agenoe Havas bericht, dat die mede- dealing van de Matin ongegrond is, dat Jar pan bij Frankrijk heeft geklaagd over de aanwezigheid van de Russische Oostzeevloot bij Madagascar. De Russische vloot is overi gens bij Madagascar even goed als bij Dji- boeti buiten de Franse lie kustwateren ge bleven. Aan de Vossische Ztg wordt uit Parijs bericht, dat de Japansche regeering met groote aandacht het verblijf van de Russi sche Oost zee vloot in de wateren van Mada-- gascar gadeslaat en bij herhaling zich heeft veroorloofd, te Parijs in uiterste beleefde termen de overtuiging uit te drukken, dat Frankrijk de wetten der onzijdigheid steed* zorgvuldig zal in acht nemen. Op de vraag van do haven-autoriteiten van Dieeo Suarez. boe zij zich moesten gedragen tegenover Russische aanvragen tot herstelling van schepen, zijn hun de circulaires van de re geering bij de uitbarsting van den oorlog in herinnering gebracht en is hun in overwe ging gegeven slechte zoodanige herstellingen toe te staan als onvermijdelijk zijn om de beschadigde schepen in staat, te stollen, zeo te bouwen. De Matin verzekert, dat de Russische vloot van de Fransche regeering zeekaarten heeft moeten vragen voor den Indifefcen oceaan, omdat zij er geene bezat Aan de Standard wordt uit Petersburg berichtdat men verwacht, dat de admirali teit weldra zal overwegen, welke wijzigingen noodig zijn geworden in de oorspronkelijk aan admiraal Rodjestwonski gegeven beve len. Tot dusver was zijne bevoegdheid onbe perkt Aan zijne onverwijlde terugroeping wordt niet geloofd. Allerlei vGeneraal Stoe®el. de dappere verde diger van Port Arthur, is ongeveer 56 jaar oud. Hij is van een familie, welker leden zich drie geslachten achtereen door krijgs bedrijven onderscheidden. Op 18-jarigen leeftijd trad hij in dienst, gelijktijdig met generaal Kocropatkin. In den Russisch-Turkschen oorlog verwierf Stoesscl zich door zijn dapperheid den rang van majoor. Na dien tijd hoorde men weinig van hem, tot den korten oorlog der verbon den mogendheden tegen China, vijf jaren ge leden. In dien tusschentijd was hij werkzaam geweest in Siberië en Mantechoerijc Hij trad op den voorgrond bij het beleg van Tientsin. Maar hij verwierf zich daar geen grooteren naam dan dien van een moe dig en beleidvol aanvoerder. Bij het uitbreken van den oorlog was hij commandant van Port Art' ur. Zijn eerste berichten wekten te St. Peters burg eenig wantrouwen. Men hield hem voor indiscreet en vreesde, dat hij niet. recht in zag hoe gewichtig en moeilijk de hem toe vertrouwde taak was. Doch Stoessel toonde, dat hij geen man van woorden, maar een man van daden was. Onder zijne leiding werd de schier on neembaar geachte vesting nog aanmerkelijk versterkt. Er werden mijnen gelegd, ver schansingen cn prikkeldi aadversperringen gemaakt. kortom, er werd niets nagelaten wat strekken kon om de sterkte nog sterker te maken. Ondertusschen vergaarde hij zooveel le vensmiddelen en krijgsbehoeften als maar mogelijk was, zoodat de stad, toen zij geheel werd ingesloten, was toegerust voor een lang durig bolog. Welk een voorbeeldig commandant hij was gedurende bet beleg, is algemeen bekend. Altijd op zijn post, streng, onbuigzaam en rechtvaardig voor allen, die onder hem stonden, wist hij allen met zijn eigen moed, kalmte en onvermoeide waakzaamheid te be zielen. Eb als onneembaar beschouwde forten be zweken het eenc voor, het andere na voor de hardnekkige aanvallen dor Japanners, maar hij hield stand on bleef strijden, tot allo verdere tegenstand nutteloos bleek. Toen eerst gaf hij het op en besloot tot overgave aan de Japanners. Zoo is Stoewel, ofschoon ten slotte over wonnen, een nationale held geworden en hij heeft zich een roemrijken naam verworven onder het klein aantal der groote vesting verdedigers. vTe New-York is, wegens het stolen van een zak steenkool, zekere Walker, een 104-jarige, tot gevangenisstraf veroordeeld. Wel verre van rich te schamen, gaf hij met zekeren trots zijn leeftijd op, onder bij voeging dat hij was „do deken van alle die ven vaai het heelal". Daarna bedankte hij don rechter met be wogen stem. want, zeide hij, gij zendt mij naar de gevangenis, en men leeft daar zoo geregeld en gezond. dat ik er vast van over tuigd ben, dat ik mijn hoogeai ouderdom te danken heb aan mijn herhaald verblijf ach ter de grendels. Daar ten minste is de dankbaarheid do wereld nog niet uit. vTo Stockholm zijn een paar honderd menschen. die deelnamen aan een vereeni gingsfeestmaal in een hotel, ziek geworden en eenigen hunner zijn reeds overleden Het bleek, dat zij door tvphus zij» aan getast, welke ziekte is te wijten aan het waasehen van groenten in ongezuiverd rivier water. OOST-INDIÉ. Een gou ver n o u r-gener aal, die ziohzelf straft. Het is van alge- rneene bekendheid, dat de gouverneur-gene raal, toen hij nog civiel en militair gouver neur van Atjeh was, dikwijls met de autori teiten te Batavia overhoop lag, wegens een of ander verzuim tegen de voorschriften, waarbij dan ten slotte de beslissing der regeering werd ingcroopen. En de regeering, dit er tegen opzag, den gouverneur van Atjeb voor het hootd te stoot en, verleende steeds haar goedkeuringdan oens op een eigen machtig verleend verlof, een andermaal op iets anders. Nu gebeurde bet eenigen tijd voor liet ver trek van generaal Van Hcutsz naar Hol land, dat een oo Atjeh werkzaam gesteld mijtiopncner de naam doet er niet toe ud rijn betrekking ontslagen werd. niet eer vol, omdat het ontslag te wijten wa9 aan brutaliteit tegenover zijn meerderen De man za te Tapa Toean, en verlangde naar Batavia terug, en de gouverneur van Atjeh verleende hem passage naar Batavia. Dat was alweder in strijd met de voor schriften. Want de regelen op het geldelijk beheer bepalen, dat een ambtenaar het recht op vrije passage verliest, zoo hij niet eervol wordt ontslagen, terwijl bet voorschrift mede wil. dat ambtenaren, door'wier schuld het land geldelijk verlies lijdt, daarvoor verant woordelijk worden gesteld. Vast stond dus, dat de gouverneur van Atjeh, die opnieuw gezondigd had, ditmaal ingevolge de voorschriften, voor die zonde zou moeten boeten door de onrechtmatig uit gegeven passage-gelden. bedragende f 149.22, J tenzij de regeering. d. i. de gouverneur-gene raal, mocht goedvinden m de fout te berusten, i Maarvóórdat één en ander deugdelijk geconstateerd was. en zwart op wit stond, was intusschen te Buitenzorg als gouverneu,*- gtneraal aan het bewind gekomen dezelfde man, die in Atjeh tegen de voorserkiften ge handeld had. En aangezien de voorschriften geen uitzondering toelaten, moest wel aan de regeering. dus aan den gouverneur-generaal Van Heutsz, voorgesteld worden, om den ge wezen gouverneur van Atjeh. denzelfden ge neraal Van Heutsz. te belasten met het be drag van f 149.22. tot welke uitgave hij ten onrechte machtiging had verleend. Zoo is geschied, en het antwoord kwam dezer dagen af. Het luidde..dat de gewezen gouverneur van Atjeh bereid is, om de som van f 149.22 in 's lands kas terugte storten" De gouverneur-generaal had zichzelf ge straft En de gewezen opziener 1>ii het mijnwezen heeft nu in den gouverneur-generaal --eii sohuldeischer, die hem nooit om zijn schuld zal aanmanen (Bat. Nbld Blijkens uit Indië ontvangen telegra fische berichten zijn sedert de jongste ïrededeelingen dienaangaande in de Neder landsohe Staatscourant van 3 December 1904 no. 284 bij de krijgsverrichtingen, a in Atjeh en onderlioorigheden. zwaar gewond, de 1ste luitenant der infanterie J. Oudsburg (door een messteek van een twaalf jarigen Atjelier bij vaccinatie) en de sergeant A Provoost (no. 46989) onbeduidend gewond, de sergeant J. Loon (no. 48062); b. in Djambi, niet levensgevaarlijk ge wond. de fuselier M. E. Rotaoll (no. 37341), eu c. bij eene excursie naar Sigi. zwaar ge wond, de korporaal B. Sonck (no. 38206). WEST-rNDIÊ De Tapanahonie-Expeditle. Door de commissie tot wetenschap pelijk onderzoek van Suriname is bericht ontvangen, dat de lieer A. Franssen Herder schee den 7en December jl. met den heer M. Versteeg via New-York naar Nederland is vertrokken en half Januari daar denkt aan te komen, alsmede dat inmiddels de heer C. H. de Goeje den 9en December jl. te Para maribo is teruggekeerd en op den 19en d. a. v. per West-Indischen maildienst is ver trokken. De heer De Goeje gelukte het aanraking te krijgen met de Trio-Indianendie hun woonplaat-s hebben aan de boven Paloemen (zijtak van de Papanahonie), in een dorp Ma- joli genaamd. Met hunne hulp trok hij het Tumme-Humac-gebergte over en bracht een bezoek aan een Indianen-dorp aan de Paroe (zij-rivier van do Amazone-rivier). Het dorp Majoli bestaat uit een 6-ta.l hui zen, die op eene kleine ruimte bij elkander staan. Daarachter liggen groote boschgron- den, waarop ook nog .eenige hutten werden aangetroffen. Het geheel maakte den indruk van welvarend te rijn. De Trio-bevolking in dat dorp bleek te be staan uit 10 mannen. oDBcveer even zooveel vrouwen en naar schatting een 15-tal kinde ren. De mannen worden beschreven als te zijn van flinke gestalte, de vrouwen wat kleiner de huidskleur is iets lichter dan die der Ojana's. De meesten droegen het hoofdhaar lang, doch steeds bij de ooren weggesneden. Baard, snor, wenkbrouwen cn wimpers wor den uitgetrokkenbij allen zijn de oorlel len en onderlip doorboord en steken zij in deze gaten, als zijl zich mooi willen maken, sieraden. Do kleeding bestaat uit Kamisa voor de mannen, een klein schortje voor de vrou wen beide seksen dTagcn kuitbanden en dikke halssnoeren van aaneengeregen zaden. Hun taal behoort tot de Carabische taal groepen met de boschnegers spreken zij een gewijzigd neger-Engelsch en met de Ojana's, hetzij Ojana. hetzij Trio, dan wel een mengsel van beiden. Hoewel aj nog nimmer Europeanen ont- moet haddon, en boschnegers, die do expe ditie vooruitgesneld waren, hun wijs had den gemaakt, dat de Europeanen in grooten getale in aantocht waren om hen allen te vermoorden, zoodat zij dan ook begonnen met het bosch in te vluchten, was hunne houding zeer vriendschappelijk en gelukte het De Goeje, dank zij de medegebrachte ruil artikelen, eene mooie verzameling ethno- grafica bijeen te brengen. De Staatscourant van Zaterdag 7 Ja nuari 1905 bevat de volgende Kon. besluiten toegekend de eere-medaille der Orde van Oranje-Nassau in goud aan W. Steen, amb tenaar ter gemeente-secretarie te Velscn ter belooning van officieren en militairen benoden dien rang van het leger in Ned.-In dië. die zich hebben onderscheiden bij de krijgsverrichtingen in Djambi, hoofdzakelijk gedurende het le halfjaar 1904, zijn be noemd tot ridder 4e klasse in de Militaire Wil lemsorde de 2e luitenante der infanterie B. W. van Ardenne en G. Bading® is bepaald dat bij afzonderlijke dagorder zoo in Indië als in Nederland eervol zullen worden vermeld de le luitenant? II. B. Town- send, en de adjudant-onderofficier G R G. Müssig. beiden van het wapen der infanterie, en is benoemd tot broeder 'in de orde van den Ncd. Leeuw de adjudant-onderofficier kwart iermecster J. van der Sluw; benoemd in den Kolonialen raad der kolo nie Curasao tot onder voorzitter voor den overigen duur der tegenwoordig? vergade ring van dat college het lid J. Möller, van dat lichaam en is benoemd tot lid C. G. de Haseth Czn. op verzoek wegens physieke ongeschiktheid eervol uit 's lands dienst ontslagen met toe kenning van pensioen de O.-I. ambtenaar A. H. van Bobtér. laatstelijk opzichter der le klasse bij den waterstaat en 's lands burger lijke openbare werken in Ned.-Indië op verzoek eervol uit 's lands dienst ont slagen met toekenning van pensioen de O.-I. ambtenaar met verlof H. N. Kiliaan, laat stelijk controleur der le klasse bij het bin- n en land sch bestuur op Java en Madoera.. De Koningin-Moeder vereerde gisteren avond de laatste voorstelling van de bruiloft van Kloris en Roosje door de Koninklijke Vereeni|ing ..Het Nederlandsch Tooneel" in den Haagschen schouwburg gegeven, met Hare tegenwoordigheid. Met zichtbaar genoegen volgde H. M., die van een talrijk gevolg vergezeld was, het oud-Holla ndsche zang- en dansspel en lachte meermalen hartelijk om de actualiteiten uit den Ndeuwjaarswc nsch van Nardus. Een zeer geestdriftige ovatie werd haar door het publiek gebracht, toen Pieternel in dien wensch het feit herdacht van de hul diging van Koningin Emma. toen het een kwarteeuw geleden was, dat zij als Koningin in Holland kwam. Zeer gevoelvol werd dit gedeelte, vooral ook de herinnering aan liet feit, dat H. M. toen begeerde, dat het hulde feest aan Oranje Nassauoord ten goede zou kamen, voorgedragen door mevrouw Van Kor laarVan Dam, die zich daarbij tot H. M. richtte. Toen Pieternel gereed was, barstte een lang aangehouden handgeklap los. dat niet ophield, vóór H. M. allervrien delijkst met een hoofdbuiging had bedankt. Niet minder werden stormachtig toege juicht de wenschen van Pieternel en Thomas- vaer (de heer Kreeft) voor H. M. de Ko ningin en den Prins in den eigenlijken heil- groet. De wensch op de Koningin w as in den rhytmus en den vorm van het Wien Nêer- landsch bloed en eindigde met den kreet •lang leye de KoninginToen werd onder da verend applaus luide hoera geroepen. Na het uitspreken van den wensch verliet H. M. den schouwburg, onder betuiging aan den heer De Wijs, president van den raad ■van beheer, dat H M. zeer veel genoegen •had gesmaakt. De leden van den Raad van State bi:- den den 24en dezer in het Hotel des Indes den vice-president van het ooilege, jhr. rar. Van Swinderen, een diner aan, waartoe ook Z. K. H. de Prins, adviseerend lid van den Raad van State, is uitgenoodigd. De Onderwijswet. Naar wij ver namen, verwacht de regeering, dat binnen kort het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp t-ot wijziging der onderwijswet het licht zal zien. Het zou dan haar voornemen zijai dit verslag zoo spoedig mogel,k te beantwoorden, zoodat de Kamer als zij in Februari weder bijeenkomt, on middellijk het ontwerp in openbare behande ling zou kunnen nemen. Men verzekerde ons, dat minister Kuyper met het oog op dezen mogelijken loop van zaken zijn voorgenomen reis naar het bui tenland zou uitgesteld hebben N. v. N Door eene oommissie der St. Michael- orde (Ver. van r. k. geheel-onthouders) is een request gericht tot H. M. de Koningin, het verzoek bevattende, te willen bevorderen, dat. aan gevangenen anti-alcoholisch onderricht" worde gegeven, opdat zij bij hun terugkeer in de maatschappij het Waad zullen ken nen, dat velen hunner op het pad der mis daad bracht. De commissie bestaat uit de heeren C. van Beers, voorzitter, P. G. Goossens en J F G. van Eunen. Kam erverkiezingon. Men schrijft uit LeidenZoo langzamerhand be gint men ook in dit district zich voor te bereiden voor de verkiezingen. De Soc. Dem. Arb. Partij stelde reeds tot candidaaft dr. Heiman Gorter, de Ned.-Hei-vormde Kies vereeniging ds. C. Plug, predikant te Kat wijk aan Zee, en van anti-revolutionaire en katholieke zijde wordt genoemd dr. Th. G. don Houter, inspecteur der volksgezond heid te 's Gravenhago en lid van die Pro vinciale Staten in dit district. De vrijzin nige kiesvereeniging stelt natuurlijjk prof. mr. W. *-an der Vlugt, het aftredend lid. Vermoedelijk zal bij eerst© stemming ook de Vrijzi mug-democratische Kiesvereeniging met. een eigen candidaat uitkomen. Uit Groningen wordt gemeld, dat het bericht van „Het Vaderland", als zouden de oud-liberalen bij de a. s. verkiezingen tegenover prof Drucker mr. S. van Houten stellen, beslist onjuist ia De Kamer-verkiezingen De Gorincbemsche liberalen hebben met 54 stem men gekozen tot candidaat voor de a. s. Ka- merverkeizing den oud-minister mr. N. G. Pierson. Mr. H. Goeman Borgesius kreeg 19 stemmen. Binnen 14 dagen vergadert het vrijzinnig centraal-comité in het kiesdistrict, om dan tót een definitieve candidaatstelïïng over te gaan. Een fuai*. Gemeld wordt, dat de Unie-liberalen in de Tweede Kamer, na liet bestuur der Liberale Unie te hebben geraadpleegd, stappeu gedaan hebben, die geleid hebben tot het vaststellen van een gemeenschappe lijk program van actie, dat, in den vorm waarin het aan de kiesvereenigingen wordt voorgelegd, de eenparige instemming heeft verkregen van alle Kamerleden, behoorende tot de beide genoemde groepen, en in de ver gadering der besturen van Unie en Bond met algemecne stemmen is goedgekeurd Beide vereenigingen, de iberale Unie en de Vrijz.-Dem. Bond, zullen nu vergaderen op 21 anuari a. s., beide te Amsterdam, de Unio in „Eensgezindheid de Bond in het Nutsgebouw. Op deze algemoene vergaderin gen zal het bedoelde program van actie voor 1905 aan de leden ter goedkeuring worden voorgelegd.. In de „Zutph. Ct." vinden we dit program afgedrukt. Het luidt- Met handhaving van de openbare school verheffing van het peil van het volksonder wijs in zijne verschillende vertakkingen. Sociale hervormingenVerzekeringswetten, waaronder in het bijzonder de verplichte in- validiteits- en ouderdomsverzekering met gel delijke biidrage van den Staat herziening van de armenwet, waarbi de openbare armen verzorging niet blijft uitsluitend politiezorg. Hervorming van het defensiewezen in de richting van een volksleger. Ter voorziening in de financieele behoef ten, ook ter verkrijging van eene betere ver houding tusschen de geldmiddelen van Rijk en Gemeente, in de eerste plaats, bezuini ging op militaire en andere uitgaven, en ver der, met handhaving van de vrijzinnige han delspolitiek. eene meer rationeele regeling van de directe belastingen door welke, zij het ook in gesplitste» vorm. de inkomsten worden getroffen, alsmede uitbreiding der progressiebillijker regeling en verhooging der successiebelasting, voorts belastingen op voorwerpen van weelde. Daarnevens worde, zonder dat andere wet gevende arbeid hierbii behoeft achter te staan, wijziging van de Grondwet, in dien zin dat aan den gewonen wetgever volkomen vrij heid bij de regeling van het kiesrecht wordt toegekend ter hand genomen, terwijl het vertrouwen wordt uitgesproken, dat deze zoo danig worde voorbereid, dat vóór het einde van het vierjarig tijdvak de eerste beslissing over een daartoe strekkend voorstel kan ge nomen worden". De geponsionneerd dirigeerend officier van gezondheid der le klasse C. de Mooij, aan wien in 1900 door het Genootschap ter bevordering van Natuur-, Genees- en Heel kunde te Amsterdam voor zijn arbeid op wetenschappelijk gebied als hoogste onder scheiding de Gouden Tilanusmedaille werd toegekend, is op den 31. Dec. 11. door de Académie royale de Medicine de Belgique benoemd tot buiten 1 andsch correspondee- rend lid. De heer C. C. Vermeer heeft tegen 1 April a.s. eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking van havenmeester te Rotterdam. Op dien 15den van de volgende maand zal die heer Vermeer 21 jaren in dienst dezer gemeente zijn geweest en in Mei a.s. zal hij ziin 66ste levensjaar bereikt hebben. Ge zondheidsredenen nopen hem om thans rust te nemen. N. R. Ct. Tot hoofdopzichter in dienst der plaat selijke werken te Rotterdam is benoemd de heer O. den Engelse, thans opzichter. Te 's Gravenhage is overleden de heer If G. J. van Hoogstraten, adjudant in bui tengewonen dienst van H. M. de Koningin. De ontslapene, die een eervolle militaire loopbaan heeft doorgemaakt, diende ook in verschillende rangen bij het regiment grena diers en jagers. Wegens zijn moedig gedrag e'. beleidvol optreden in Atjeh, was hij ver sierd met het ridderkruis van de Militaire Willemsorde en met de eeresabel, terwijl hem ook verschillende buiten landsohe orden wer den vereerd. De heer Van Hoogstraten, die als kolonel werd gepensioneerd, heeft zich nog in de laatste jaren op verschillend gebied verdien stelijk gemaakt, zoodat zijn afsterven door zeer velen zal worden betreurd. Hij bereikte den ouderdom van 63 jaar. (N. Ct.) Men schrijft ons uit sGravenhage: Wederom is uit de reeds zoo gedunde schare der Metalen Kruis-ridders een oud- strijder van 1830 en 1831 gevallen. Op 90- jarigen leeftijd overleed te 's Gravenhage de gepens. generaal-majoor jhr. A. H. des Tom be In 1814 geboren, trad hij op jeugdigen leeftijd in dienst als kadet-kanonnierin 1832 was hij tweede luitenant bij de lan siers. Later ging hij over naar de jagers te paard, de dragonders en de huzaren. Als ko lonel-commandant van het regiment van dat wapen werd hij in 1873 gepensionneerd. In 1893 kreeg hij den generaal-majoorsrang. Hij nam deel aan den Tiendaagschen veld tocht en behoorde tot het mobiele leger ge durende den Belgischen opstand. De ontslapene was ridder van den Neder- landsohen Leeuw, kommandeur van den Eikenkroon. Maandag 12 ure zal de ter aarde bestelling geschieden ter algemeene begraafplaats De koninklijke Vereeniging „Het Eereteekea voor belangrijke krijgsverrichtin gen te 's Gravenhage kwam een dezer da gen m eene buitengewone bestuursvergade ring bije n, waarbij tegenwoordig was hare eere-commisearis, de oid-schout bij nacht J. P. van Rossum, teneinde aan 34 weduwen van leden en aan 10 oude, behoeftige leden, do kalfjaarliksche pensioenen en de jaar- lijksclie ondersteuning uit te keeren, die, dank zii den steun, di* do vereemging van eereleden, buitengewone eere-leden, dona teurs, en donatrices geniet, een bedrag van f 1480 konden beioopen. Kabel verbinding met Indië. Men seint uit Bremen aan het Hbld. Heden vertrekt van Nordenham het stoom schip „Stephan" met den kabel van Menado naar Guam aan boord. Deze kabel zal Neder- landsch-Indië over Amerika met Nederland verbinden. Te dezer gelegenheid kwamen gisteren op uitnoodiging van de Duitsche Seekabelwerke 1© Nordenham daarheen ter bezichting van fabriek en schip de grootnertoging van Olden burg, de mmtster-president van dit groother togdom met verschillende ambtenaren, de minister van posterijen van het Duitsche rijk, de heer Von Kraecke, de regeeringsoommis- saris van het Duitsche rijik. de Nederlandsche regeeringscommissaris, de heer Viehoff, en verschillende commissarissen van de Deutsck- Niederlandi=che Telegrafen-Gesellschaft, on der wie uit Nederland de heer mr. F. S. van Nierop. S. P. van Eeghen, G. H. Hintzen. dr. H. F. R. Hubrecht. Men vleit zich dat bij behouden aan komst van het kabelschip, de nieuwe tele- graaf-gemeenschap met Nederlandsch-Indië op 1 Juli a. s. geopend zal zijn. De cierenmarkt te Barne- v e 1 d. In het afgeloopen jaar zijn te Barne- veld 54 millioen kippeneieren te markt aange voerd, wat wel bewijst van hoeveel beteeke- nis de eiermarkt aldaar is. De moord te Vlissingen. De Middelburgsche rechtbank deed gisteren uit spraak in de zaak tegen C W., beschuldigd Vliatingen, gepleegd op 29 October bij gele van moord op den landbouwer A. Stroo te genheid van een twist over loon dat bekl. uog te goed had. De rechtbank nam aan dat 'bekl. uit zelfverdediging bad gehandeld, en ontsloeg hem mitsdien van alle rechtsvervol ging- Die ren mishandeling. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis bevestigd van de rechtbank te Winschoten, waarbij de 23-jarige scheepsjager Willem S. te Watershoek, gem. Hoogezand, wegens er gerlijke mishandeling van zijn paard op don openbaren weg bij Veendam, is veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. Een brandstiohter. Naar de gevangenis te Assen is overgebracht een meis je uit Beilen, verdacht van het stichten van een brand die daar twee woningen in de asoh heeft gelegd. De inbraak te Rotterdam. Naar het huis van bewaring zijn gisteren over gebracht de beid© personen J. F„ schipper, ©a H. R., kamerverhuurder, verdacht van de inbraak Zondagochtend in het winkelhuis der firina Bernard Conrads en Co., Wcst- uieuwland te Rotterdam. Zij hgbben thans, door de ernstige aanwij zingen daartoo genoodzaakt in hoofdzaak eene bekentenis afgelegd. J. F. heeft reeds 8 jaren gevangenisstraf achter den rug. H. R. moest gedurende zijn verblijf in het bureau aan de Groote Pauwensbeeg voort durend door twee agenten bewaakt worden, daar hij getracht heeft uit de ramen der 2e etage op een binnenplaats te springen. Diaarna deed hij pogingen tot zelfmoord, die mislukten. Diefstallen in de Fransche bazar. Gisteren heeft de politie te Rotter dam gearresteerd drie magazijnknechten uit de Fransche Bazaar op de Hoogstraat aldaar. Dit drietal heeft zich in de paar laatste maanden in de Fransche Bazaar op schro melijke wijze vergrepen aan allerlei goede ren, die onder liun dagclijksch beheer ston den. Horloges hebben zij bij tientallen, mes sen en lepels bij dozijnen, portemomnaies, portefeuilles enz. in massa's gestolen en deels weggegeven aan familieleden, deels verkocht aan een koopman in prentbriefkaarten die de markten bereist. De juiste hoeveelheid van het gestolene is nog moeielijk te benaderen. Alle drie de verdachten legden een volle dige bekentenis af. Het mes. Te Finsterwolde (Gron.) is Woensdagavond de boerenknecht H. Uf- fen met een mes levensgevaarlijk verwond. De politie moet den dader op 't spoor zijn. Op vrije voeten. H., die te Nieuw- stadt (L.) met een revolver per ongeluk de herbergiersdochter Maria Sjonge door het hart schoot, is in vrijheid gesteld, daar na gedaan onderzoek door de justitie van opzet niets is gebleken. Dat worden dure klompen! Voor eenige weken werd aan de Pruisische grenzen bij Anholt door de commiezen een wagen met klompen, uit Holland gesmok keld, aangehouden. Het vermoeden viel op een landbouwer uit Netterden bij Gendrin- gen, die nu door de Pruisische justitie ge zocht wordt en tegen wien een cautie van 2000 mark is gesteld. Alweer iemand overreden. Uit Venlo wordt gemeld dat hedenmorgen de verificateur li., op het terrein der Köln-Min- dedbahn, onder een trein is geraakt met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Te Amsterdam is een 48-jarige man in bewusteloozen toestand gevonden in een kelderingang aan de Reigersburgerstraat, waarin hij vermoedelijk gevallen was. Naar het. Wilhelminagasthuis vervoerd, bleek hij bij aankomst aldaar overleden te zijn. Overleden aan brandwon den. Bij G. K., te Daarlerveen (O.) viel de brandende kachel om, waarop een pot met water stond te koken. Een twee-jarig meisje van IC., dat zich in de nabijheid bevond, be kwam zulke hevige brandwonden, dat het dientengevolge is overleden. Botsing. Op het spoorwegterrein te Feijenoord zijn hedennacht twee convooien met elkander in aanraking gekomen, waarbij de arbeider W. verwond werd. Het mate rieel werd door dit voorval belangrijk be schadigd. Tengevolge van den storm, die ook boven Amsterdam, gisterenavond met groote hevigheid woedde, sloeg om elf uur een groote dekschuit, aan de Handelskade liggende en geladen met 224 kisten suiker en 30 halen lompen om. De bewaker sprong bijtijds op den wal. Wraak eens dorperaars. Te Maldeghem wil de meerderheid van den raad de oude dorpskerk afbreken. De minderheid wil haar behouden en restaureeren wegens haar schilderachtigheid en om zuinigheidsre denen. Vandaar heftige twist. Het hoofd der oppositie heeft nu een eigenaardige wraak genomen. De raad bezit geen eigen raadhuis, en vergadert in een kamer, die genoemde persoon in zijn huis gratis daarvoor afstaat. De man heeft nu de deur laten dichtmetee- len, zoodat de raad op straat is gezet. „In plaats van de kosten voor een onnoodige kerk, kan de raad nu een onontbeerlijk stad huis bouwen," zegt hij. M. Ct. Een lange weg. Een onzer lezers deelt ons het volgende mede: Een briefkaart, den 3. Jan. 1900 door mij zelf uit Amsterdam aan een adres te Leeu warden verzonden, heeft vier jaar noodig ge had om hare bestemming te bereiken. Wel is zij blijkens het poststempel den 4. Januari d. a. v. te Leeuwarden aangekomen, doch schijnt toen door de Nieuwjaarsdrukte in het ongereed geraakt, want een tweede stempel van 7 December 1904, wijst en dag der be zorging aan. Hbld. Een niot-alledaagsch huwe- 1 ij k is gisteren op het stadhuis te Amster dam gesloten. De bekende man zondier bee- nen, de man op het krukje, die, voorteek uife- lend over het asphalt der hoofdstraten, met de hand op te houden den koet verdient, is in het huwelijk getreden met een knappe, volmaakt gezonde jonge vrouw. Het paar en de wederzijdsche familie wer den in keurige rijtuigen de binnenplaats van het stadhuise opgeredieu, hij met een glim-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2