BINNENLAND. Uit den omtrek. wenschen. dat de Czaar zelf naar hun ver zoekschrift zal luisterenzij zullen weigeren het aan ambtenaren te overhandigen. Priester Gapen beeft beloofd voor de ar beider* uit te zullen gaan in zirn priesterlijk gewaad en met bet kruis. De arbeiders ver klaren Wij zijn bereid op het plein voor liet paleis te sterven, maar wij verlangen bepaald dat d? Czaar verschijnt en ons aan hoort. De „Westnik" bericht nader nog: Sedert den middag hebben de werklieden in een aan tal fabrieken en werkplaatsen, en alle groote drukkerijen, do dagblad-drukkerijen en zelfs die waar voor den Staat en voor do Acade mie van Wetenschappen gewerkt wordt, don arbeid gestaakt. Tot dusver kwamen geene botsingen met de politic voor. Deze gedraagt zich geheel lijdelijk tegenover de gebeurtenissen. Niet temin heerscht er volkomen orde onder de arbeiders. Vergaderingen van fabrikanten onder voorzitterschap van den minister van financiën, ter bespreking van maatregelen tegen de staking, hebben niet meer plaats. l'eter sburt7, 20 Jan Het verzoekschrift der arbeiders aan den Czaar luidt ongeveer als volgt Wij, arbeiders, bewoners van Pe tersburg. komen tot U. Wij zijn ellendige, verachte slaven, verstikt door het despo tisme en de willekeur. Toen de grens van ons geduld was bereikt, staakten wij den arbeid. Wij verzochten onze hecren ons slechts datgene te geven, zonder hetwelk het leven een last is. maar alles werd ons geweigerd. Alles is naar de meening der a- brikanten onwettig. Wij die hief zijn. vele duizenden i ngetaf. en het geheele Russische volk hebben geen menschonrechton. Door uwe ambtenaren zijn wij slaven geworden. Ieder, dio het waagde te spreken van de bescherming der belangen van den arbeiders stand. werd in de gevangenis geworpen. De geheele arbeiders- en boerenstand werd over gelaten aan de willekeur. De ambtenaars klasse bestaat uit roovers. dieven van de staatsgelden; zij bracht het land in geheel ontredderden toestand, drong het- den schandelijken oorlog op en voert Rusland steeds meer naar den rand van den afgrond. Het volk is beroofd van elke mogelijkheid om zijne wenschen en eischen uit te sprekeu en deol to nemen aan de vaststelling van de belasting en van do staatsuitgaven. Dit alles is in strijd met het menschelijke en het goddelijke recht. Wij willen liever sterven dan onder zulke wetten verder te leven. Laat onder zulke toestanden de kapitalisten, de ambtenaren loven. Keizer help uw volk1 Haal den scheids muur omver tusschen U en uw volk. Moge het volk vereenigd met. U regeeren. Uit ons spreekt niet do driestheid, maar slechts de wonscli te ontkomen aan een ons allen on- dragelijken toestand. Eene volksvertegen woordiging is onontbeerlijk liet is noodza kelijk, dat het volk zelf mecregeortBeveel, dat vertegenwoordigers van alle standen en klassen, ook van de arbeiders, daartoe ge- roepon worden. Dat is onze voornaamste bede. Wij hebben echter nog andere verzoe ken. In het verzoekschrift worden dan die wen- schen opgesomd, die voornamelijk betrekking hebben op don wanhopigon toestand van de arbeiders. Het verzoekschrift eindigtBeveel de ver vulling van onze beden, en gij maakt Rus land gelukkig. Zoo niet. dan sterven wij hier. Wij hebben slechts twee wegen Vrij heid en geluk of het graf. Wij brengen gaar ne ons leven aan Rusland ton offer! Bakoe, 20 Jan. Het Telcgrnafagentsohap bericht, dat het Beurscomité besloot, den lodon van de Beursverecniging aan te raden, alle koopcontracten, die ge-heel o? gedeeltelik gedurende de tihans geëindigde staking moes ten zijn uitgevoerd, té erkennen. I>e con tracten. over eon maand loopcmde, zullen binnen dezen termijn uitgevoerd worden. Bij contracten, loopende ever langoren termen, zal do termijn met den duur van de -talking worden verlengd. Riga, 19 Jan. Heden namiddag hielden een aantal Joodsohe inwoners en studenten op het Alexandtrplem eene betooging onder ont plooiing van eene roode vlag. Ook werden oproepingen verspreid. Bii het verschijnen van de politie vuurden de deelnemers aan de betooging eenigo schoten af en gingen daar na uiteen Niemand werd gewond. Zeven stu denten werden in hechtenis genomen. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Do correspondent van do Matin to Tsjifoe bericht, dat de commandant van Port Arthur, Sjibajama. met oen ohet van zijn staf, als mede de havencommandant vioe-admiraal Oejemocra, daar aangekomen zijn. De plaats is reeds weer telefonisch verbonden met Dalny. Dezelfde berichte;, er maakt melding van ach uitbreidende onlusten in de Ohmeesche provincie Sjan-si. Petersburg. 20 Jan. Generaal Koeropatkin bericht van 18 dezer, dat twintig werst ten noorden van Sinminting op 16 Jan. een Japanscho patrouille door een kleine afdec Üng Russische cavalerie werd verrast. Vier Japannors werden gedood en een gevangen genomen. Een te Petersburg uit Moekden ontvangen particulier telegram geeft den indruk, dat de toestand van de Russische troepen in Mandsjoerije tl zeer gunstig is. De gezond heidstoestand van do Russische soldaten, zegt dit telegram, is uitmuntend. Het weer laat niets te wenschen Alle manschappon hebben nieuwe kleoren gekregen talrijke badinrich tingen rim in ordo gebracht. Een van deze bevindt «oh op nauwelijks 600 M. afstand van de Japaiuohe troepen. Dag aan dag komen versterkingen uit Moekden. Londen. 21 Jan. De Times heeft roden om te gelooven. dat tr in de eerste drie maan den geen poging zal worden gedaan door ad miraal Rod jest wenskv om de wateren van het uiterste oosten te bereiken. Tot bevelhebber van het tierde Oostzee eskader is benoemd de schoub-bij-nacht Nebo- gadof. tot dusver commandant der instructie- afdeeling van de Zwartezee-vloot. Het smaldeel dat thans te Libau in gereed heid geforaoht wordt, bestaat, gelijk men weet, uit de schepen Imperator Nikolaj I, een linieichip van oud model: de pantserschepen voor do kustverdediging General-Admiral Apraxiu. Admiral Senjawiu en Admiral Oes- jakow. en den kruiser Wladimir Monomach. Zes torpedojagers zullen daarbij gevoegd wor den. Nacht en dag wordt gewerkt aan boord van deze schopcn om ze volkomen zeewaardig te maken voor de lange reis, eu vooral van goede kanonnen te voorzien. Penang. 20 Jan. Vier Ja panache oorlcgs- echepen worden gezegd zich to bevinden in de buurt van de Langkawi-eilandeu, veertig mijlen ten neorden van Penang De geregelde stoomvaartdienst met Gensan, op de oostkust van Korea, is hervat Voor de Russische oorlogsschepen in Wladiwostok zijn de JapanneTs blijkbaar in 't geheel niet bang meer. De van Russische zijde bij de internatio nale commissie ingediende memorie over de toedracht der zaak in den nacht van 20 op 21 October bevat de volgende conclusie: Men is dus gerechtigd te verzekeren, dat admiraal Rodjeetwenski, de vermelde om standigheden in aanmerking nemende, daar op hem de zware verantwoordelijkheid rustte voor de veiligheid van de hem toevertrouwde strijdkrachten te zorgen en ze in ongeschon den toestand te houden, niet alleen het recht, maar zelfs den onafwijsbaren plicht had zoodanig te handelen als hij heeft ge daan, door namelijk, ofschoon zich volledig bewust van de schade die hij aan weerlooze visschers, onderdanen van een onzijdigen staat, kon toevoegen, alle middelen die in zijne niaoht stonden aam te wenden can de torpedobooten, die zijn eskader hadden aan gevallen, te vernietigen Den 24. Januari zal de commissie met het verhoor van de getuigen beginnen. Londen, 20 Jan. Reuter s bureau verneemt, dat de net a van staatssecretaris Hav betref fende de handhaving van Ohina's integriteit niet. instemming is ontvangen door alle niet- oorlogvoerende mogendheden, waaraan zij gericht. Groot-Brittaniwe, Frankrijk, Duitschland namen de voorstellen aan. De nota is in beginsel een v - - —ohrift van zelf verloochening. die de mogendheden zich op leggen Haar rechtstreeksch doel is te voor komen het grabbelen naar land aan het einde van den oorlog' eu de handharing van de po litiek der open deur. van d n ouden fcern- torialen status quo in eigenlijk China. Daar om zijn nooh Rusland, noch Japan uitgenoo- digd zich hij de overeenkomst aan te sluiten en China is als belanghebbende partij iuv tuur lijk er buiten gehouden De praktische strekking is, dat Rusland en Japan hunne geschillen in het Verre Oos ten zelf moeten regelen, want het oorlogs- toomeolmet name Mandsjoerije en _ort Ar thur valt buiten deze nota. Zij betreft al.een China, waarvan de mogendheden de integri teit willen handhaven. In diplomatieke 'kringen wordt algemeen geloofd, dat, nu de mogendheden zich ver binden den status quo te handhaven, de voor name oorzaak van toekomstige moeilijkheden is weggenomen. Allerlei v>Die werkstaking onder de mijnwerkers in Duitschland heeft eene plotselingen .Toot© vraag voor Bntsche steenkolen doen ontstaan met het gevolg, dat die dadelijk in prijs zijn gestegen. Te Newcastle o/T is die van 12 tot 15A shilling per ton gerezen. Mocht de werkstaking in de Rijn-provincie lang aanhouden, dan zullen daar een groot aantal labneken moeten stilstaan en de Blit se lie ijzer- én staalfabrieken een aantal be stellingen tot zich trekken, die anders in Duitachlattd zelve zouden geplaatst worden. vReods sedert ge ruimen tijd komt te Lonci. ii ArgthTijnsche boter ter markt. Maar het schijnt, alsof die handel binnen korten tijd zich belangrijk zal gaan ontwikkelen. Er is «althans een paar dagen geleden een stoomschip in Southampton aangekomen, dat met minder dan 7516 kisten, deels gezouten, deels ongezouten, boter aanbracht, totaal cir ca 18,800 kilogram. Elke kist bevat ongeveer 25 kilo (een half ..hun dredwei ght''). De boter bleek van goede hoedanigheid. Gedurende de reis werd de boter in koel- kr. i>r3 bewaard en b i aankomst bleek de ongezoutene een temperatuur be hebben van .33 gr. tot 38 gr. Fahrenheit, en de gezouten beter van 32 gr. tot 34 gr. De landbouwers in Argentinië en Uruguav doen steeds hun brrt om hun vee te verbete reu eu voeren daartoo geregeld Engelsch en onder stam boek vee in. Moobt de boter tegen loonende prijzen van de hand gezet worden, dan kan binnenkort uit de Plata-Staten een goduohte concurrentie met Australië en Nieuw-Zeeland ontstaan. vHet stoomschip ..Wilhelmina", van den heer J. de Pc rter, te Rotterdam, dat door de Japanners is «aangehouden en opge bracht. omdat het eene lading steenkolen voor Wladiwostok aan boord 1 ad. was voor 40,000 pd. si. tegen oorlogsgevaar verzekerd. De lading was bovendien verzekerd voor 33,000 pa. at. 0i> 9 November vertrok het- zelfde schip uit Laboean naar Wladiwostok eu volbracht het de reis met goed gevolg, het ging vervolgens naar Sjanghai om eene nic-uwe lading in te nemen. I)e Londenscho assuradeurs hebben op der gelijke contra bande-schepen ongeveer 2 mil- lioeu pd. st. uitstaan en het neemt vele pre mies zelfs van 30 percent om in zulk een verlies to voorzien. Er wordt geklaagd, dat de schapen den gevaarli\krten weg kiezen om eerder in Wladiwostok te zijn. vDe anarchist Gessier Rousseau, de man van de helscho machines dio te New-York werd gevat, is door de doctoren aldaar, die zijn geestvermogens onderzochten verklaard goed bij zijn verstand te zijn ..behalve waar hot anarchisme en dynamiet-aanslagen be treft." vTe Berlijn zijn drie arbeiders, die door bod rei gingen met geweld en met boycotten kameraden trachtten over t© halen tot lid worden van een socialistische vereeniging. tot gevangw>#4vaffcn veroordoeld. vIn het Turksche vilayet Aidin hebben overstroomingon groote schade veroorzaakt. Geheele dorpen staan onder water en er moe ten een aantal menschen zijn verdronken. De sultan gaf last tct onmiddellijk hulp verleenen en het houden van openbare in schrijvingen voor de noodlijdenden. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden. Hertog van Mecklenburg, vertrok )gistereuavond 7 uur naar Weimar, ten einde Hare Majesteit de Koningin te vertegenwoordigen bij de begrafenis van H. K. si. de Groothertogin van Saksen-Weimar. Van Weimar zal Zijne Koninklijke Hoog heid zich begeven naar Schwerin, om een paar dagen de gast te zijn van Z. K. H. den Groothertog van Meekleivburg-Sdhwerin. Vervolgens zal de Prins te Dresden zijn Moeder, de Groothertogin Marie bezoeken en aldaar verblijven tot na do viering van Ha ren geboortedag. Z. K. H. is voornemens begin Februari in dc residentie terug te keeren. Z. K. H. vergezeld van zijn adjudant den kapitein jhr van Suchtelen van do Haere, terwijl voor de Dlechtigheid te Weimar aan Z. K. H. is toegevoegd de luitenant ter zee le kl. jhr. Hooft Graafland, tijdelijk adjudant van TI M. de Koningin. Jhr. mr. Schimmelpenninek. die H. M- de Konrngi n-Moeder vertegenwoordigt- bij de begrafenis van de groothertogin van Sak- sen-Weimar. is gisteren naar Weimar ver trokken. Het Hof zal den lichten rou-v aanne men voor 14 dagen, heden ingaande, wegens het overlijden van H. K. H Groothertogin van Saksen-Weimar. De minister vtan Marine hesft gisteren den schout bij nacht Snethlage benoemd commandant der Java-divisie, voor diens ver trek naar Indië in afscheids-audientie ont vangen. Onderscheidene dezer dagen tot hoo- ger rang bevorderde marine-officieren, o. a. de kapiteins ter zee G. F. Tijdem«an en His sing, waren gisteren ter audiëntie hij den mi nister van marine. De leden van de Saksische Missie ver lieten gisteren och tend de residentie, en bega ven ziiah naar Amsterdam, om vandaar naar Duitschland terug te keer. n. In afwachting der benoeming van een definitieven opvolger van graaf Wrangel, zal grr -f Strömfeld van Stockholm tijdelijk de legatie van Zweden en Noordwegen bij ons Hof waarnemen. Het Vredespaleis. In de Maan dagmiddag a s. te houden Haagsche gemeen teraadszitting komt het voorstel van B. en W. aan de orde, om niet mede te werken tot oprichting van het Vredespaleis in het Ma lieveld, maar alsnog een gedeelte van den Koekamp beschikbaar te stellen. Het Vredespaleis. Naar „Het Vad." verneemt, zou er bij de Regeering geen overwegend bezwaar bestaan om mocht de gemeenteraad te 's Gravenhage te rugkomen op het aanvankelijk verzet tegen de plaatsing in den Koekamp alsnog deze plek voor het Vredespaleis te bestemmen en dan af te zien; van de overwogen plaatsing in de Maliebaan. De Staatscourant no. 18 bovat de wet van den 30sten December 1904, houdende goedkeuring van eene overeenkomst met de Fransche regeering, betreff ende de tot stand te brengen kabelverbindingen. De verkiezingen 1 90 5. De heer H. de Wild® spreekt in de Standaard het bericht tegen, dat er pogingen zouden wor den aangewend om hern in die plaats van den heer Krap in het district 's Gravenhage I te candideeren. En al zouden dergelijke pogin gen van Nederland en Oranje uitgaan, dan zou hij zich toch niet voor oen dergelijke candid atuur leenen. Uit het district Tietjerksteradeel wordt gemeld „Als vaststaande kan worden medegedeeld, dat mr. H. Goeman Borgesius de candidaat der vrijzinnigen zal zijn in het district Tie- tjerksteradeel De vrijzinnig-democraten wenschen vooraf nader te overwegen, of zij deze candidatuur zullen kunnen steunen. De heer Goeman Borgesius heeft zich bereid ver klaard, als spreker in het district te willen optreden, eveneens het oud-lid der K«amer mr. E. Schaafsma. Wat laatstgenoemde betreft, wiens naam mede op het grostal voorkwam, de heer Schaafsma heeft zich teruggetrokken vóór de definitieve candidaatstelling aan de orde werd gesteld. Zooals reeds een enkel blad mededeelde, is eene persvereeniging in het leven geroepen, met het oogmerk, in het di^-rict, door uitgave van een eigen orgaan, het vrijzinnig beginsel te versterken, of na der ingang te doen vinden Wanneer de vrijzinnig-democraten bereid worden gevonden, den heer Borgesius te steunen, zal vermoedelijk de keuze beperkt worden tot drie candidatenmr. H. Goeman Borgesius, mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) en het aftredende Kamerlid Talma, van de zijde der anti-revolutionnairen." Men schrijft uit s Gravenhage Men meent te weten, dat mr. Fock, lid der Kamer, en lid der Zuidholl. Staten voor Rotterdam, in aanmerking zal worden ge bracht voor de door mr. Goekoop in het col lege van Gedep. Staten opengelaten plaats. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, is bij den minister van binnenlandsche zaken een klacht ingediend door ds. v. d. Heide te En- gelum, tegen den bdrgemeester van Menal- dumadeel voor het feit, dat deze geen for mulieren voor adspirant-kiezers wil afgeven, anders dan op vertoon van de namen der ad- spiranten. Ds. v. d. Heide betoogt, dat deze hou ding ingaat tegen de uitdrukkelijke bedoe-, lingen van den minister, door dezen bij de laatste begroot ing kenbaar gemaakt. Blijkens bij liet Dep. van marine ont vangen bericht is Hr. Ms. pantserschip Kor- tonaer. onder bevel van den kapitein ter zee J Cardinaal. 19 dezer te Bermuda aangeko men. Bij Kon. besluit vergunning verleend aan vrouwe H. de Groot, echtgenoot® van den officier van gezondheid le klasse P. C. Th. Lens, op Curayao, tot het «aannemen van de Roodekruis-medaille van de 3e klasse, haar door Zijne Majesteit a n Koning van Pruisen geschonken. De minister van financiën brengt ter kennis van belangheL -nden. dat op een na der te bepalen dag, in het begin van de' ma«and Maart a. s., een vergelijkend onder zoek zal plaats hébben van sollicitanten naar de betrekking van schrijver met den rang van tweedeklerk bij zijn departement, aaji welke betrekking bij aanstelling in den rang van tweede-klerk eene jaarwedde is verbonden, aanvankelijk van f 400, d e in het gunstigste geval bij gebleken geschiktheid, kan klimmen tot f 1100, de maximum-belooning aan den rang van eerste-klerk verbondon. Nederlanders die zich aa«. dit onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten daartoe hun verlangen te kennen geven bij eigenhan dig op gezegeld papier geschreven adres, het welk uiterl:'k 15 Februari a. s. bij het depar tement moet zijn ingezonden. Nadere bijfconderhedon bavat de Staatscou rant no. 17. Prof. Bolland. Men meldt uit Am sterdam aan dc N. C. Dc edsch van professor Bolland aan de bezoekers zijner voordrachten gesteld, om in het bezit to zijn van des hoogleeraars werk „Zuivere Rede. is voor burgemeester en wethouders a«mleiding geweest om geen loca- liteit der gemeentelijke universiteit meer be schikbaar te stellen, omdat door dien eiscb, waaraan niet allen zullen kunnen voldoen, een zekere uitsluiting plaats vindt, In den ouderdom van 63 jaren is te 's Gravenhage overleden de gepensionneerde majoor der artillerie van het O.-I. leger W. F. Schenck, ridder der Militaire Willems orde 4e kl. welke onderscheiding hem werd toegekend voor zijn moedig en beleidvol ge drag tijdens de 2e Atjoh-expeditie in bet jaar 1874. In liet jaar 1863 tot 2e luitenant benoemd verliet do majoor Schenck in liet jaar 1888 den Indischen dienst. De begrafenis is bepaald op M«aandag a.s. op oud Eik en Duinen De stoet zal om een uur van het sterfhuis, Obrechtstraat vertrek ken. Tentoonstelling van Avi- c ui 11 u r a". In de Dierentuinzalen te 's Gra venhage heeft gisteren de Nederlatidscihe ver eenig. ..Avicultura" hare negentiende inter nationale tentoonstelling van hoenders, dui ven, eenden, ganzen, zwanen, fazanten, pa- relhoenders, pauwen, zang-, kamer- en vo lière-vogels en konijnen geopend. De tentoongestelde verzamelingen zijn nog uitgebreider dan ten vorigen jare. 't Heeft „Avicultura" bij het organiseeren der expo sitie niet aan sympathie en steun ontbroken. Z. K. II. de Prins lieeft een groote bronzen medaille als speciale prijs uitgeloofd en ook de regeer ing heeft door het uitloven van staats-eereprijzen, van hare belangstelling doen blijken. Voor de nagelaten betrek kingen. Een te VI«aardingen gehouden col lecte ben bate der nagelaten betrekkingen van het verongelukte vischloggerschip Elisabeth Aliida heert opgebracht f l264.86-t. Voor de glasblazers is tot 15 Jan. bij het hoofdbestuur van den Nederl. Glasblazersbond ingekomen tot. f 32.212.275. (Vad.) Diefstal van postalorders. De rechtbank te Middelburg heeft gisteren PH. T. 20 jaar, kantoorklerk te Vlissing n, gedetineerd te Middelburg, wegens diefstal van Engelsche bankbiljetten op het book makerskantoor der firma Topping Spindler te Vlissingen, overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot 9 maanden gevan genisstraf, onder aftrek der preventieve hech tenis. De moord op den Haagschen kastelein. Naar men verneemt is de zaak tegen den metselaar, beklaagd van den moord op den kastelein v. E. aan de Groote Markt te 's Gravenhage thans naar dc openbare te rechtzitting van de Haagsche rechtbank ver wezen, en is als verdedigster aan den be klaagde toegevoegd mej. mr E. C. van Dorp. Moord? Donderdag werd de vader van het vermoedelijk aan misdrijf gestorven kind. waarvan het lijkje te Ginneken op last der Justitie werd in beslag genomen, dooi den redhter-commissaris in verhoor genomen. Deze man was sedert Wöensdag docr de maréchaussee bewaakt. Men zegt, dat de aangewezen deskundigen don dcod ran het kind aan verregaande mis handeling toeschrijven. Na de instructie werd de vader door de rechter-commissaris voorloopig aangehouden en. in het huis van bewaring opgesloten. Ook de vrouw van den man, die mede sinds Woensdag met nog twee barer kinde ren door de maréchaussee afzonderlijk was bewaakt, werd eveneens in verhoor genomen, doch daarna weder in vrijheid gesteld. D. v. K Verduistering van effecten. Door de justitie van Winschoten is ten hu-ze van mej. wed. F. te Nieuwepekela, verdacht van verduistering van effecten, een onderzoek ingesteld. De verdachte is nog steeds gedeti neerd Straatroof. De jongemannen, drie in getal, die onlangs in het Florapark te Haarlem een dame aanvielen en van haar geldtaschje beroofden, zijn door tie Haarlem- sche politie aangehoud: n, hebben bekend en zijn in «arrest gesteld. Een geheim gehouden vondst Bij het graven langs den straat weg tusschen Slotcrdijk en Halfweg in de eerste maanden van het vorige jaalr voor de trambaan der E. N. S. M. is, zooals thans door de loslippigheid van een der betrokke nen'is uitgekomen, een kistje met gouden eu zilveren horloges, vermoedelijk van diefstal afkomstig, in het zand gegraven, gewonden. De drie arbeiders, daar ter plaatse werk zaam, verzwegen de vondst echter en deel den den buit. De zaak, die op de bovengemelde wijze is ontdekt, is bi; de Rijkspolitie in onderzoek en reeds zijn do drie arbeiders, te Haarlem mermeer woonachtig, opgespoord. Rijwielongeluk. De heer d. J uit Leiden, is te Wadfdinxveen van zijn rij wiel gevallen. In bewusteloozen toestand is hij binnengedragen bij een bakker waar zoo spoedig mogelijk de hulp van een geneesheer werd ingeroepen. Deze achtte den toestand van den heer d. J. bedenkelijk. Per stoom boot „Volharding" werd hij daarop naar Leiden vervoerd. Ongeluk bij den arbeid. Eeu werkman iu de stroocartonfabriek te Leeu warden, geraakte Donderdagnacht, toen h.j een drijfriem op de schijf wilde leggen, met de kleeren verward in den riem. zoodat hij werd medegesleurd. De machine werd onmiddellijk stop gezet en de ongelukkige naar het gastnuis overge bracht. Daar bleek zijn rechterschouder ontwricht, het schouderblad gebreken en het rechter been verbrijzeld. Het been werd onmiddellijk geamputeerd De toestand van den man is naar onistan dsgheden bevredigend. IJ s. Men meldt uit Lexmond. De Lek gaat over de geheele breedte met drijfijs. Uit Kampen wordt gemeldGisterenmor gen was de iJsel over de geheele breedte met zwaar drijfijs bedekt; het zal zich vermoe delijk spoedig vastzetten. Rechterdiep en Ganzediiep ijs vast. De scheepvaart op den IJsel is «andermaal gestremd. Uit Nijmegen De Waal is voor bijna jj met ijs bedekt. De Gierbrug is weggenomen overtocht met schuitjes. Van de haven wordt niet veel gebruik gemaakt. Uit TielDe scheepvaart op de Waal is gestremd. De communicatie met Maas eu Waal is voor rijtuigen momenteel gestremd, daar de gierpont is opgeborgen. De veer dienst echter wordt nog waargenomen door stoombootje en kleine pont. Enkele booten met ta grooten diep gang konden 'de v luchthaven niet bin nen. Daar staat echter genoeg water om de grootste Rijnaken te bergen. Veertig sche pen vonden er een plaats, enkele liggen nog op stroom. Er gaat veel ij». Van Urk Wegens het ijs om dit eiland bleven gisteren en ook heden de vuren van toren en haven gedoofd. Uit 's-Hertogeiibosch wordt gemeld Do vaart op de Zuid-Willemsvaart is ge stremd. De stoomboot „Nederland" van de Sociëteit Navigatie te 's Hertogenbosch, va rende tusschen die plaats en Maastricht, die gisteren beproefde hare reis te maken, is eenige honderden meters boven Den Bosch blijven steken. Rivierberichten. 20 Januari 1905. Keulen, drijfijs. Lubith, drijfijs over twee-vijfde der rivierbreedte. Nijmegen, idem over een-derde idem. St. Andries (Waal), vol drijfiis. Arnhem, drijfijs over een-tweede der rivierbreedte. Vreeswijk, idem. Deventer idem over een-derde idem. Kampen, vol driifijs. St. Andries (Maas), blank water. Laagwator. Gorinchem, drijfijs over een-derde der rivier-breedte. - Hellevoetsluis, blank water. Stct. aEen geweldige brand, die zich snel uitbreidde, heeft heden nacht te Utrecht ge woed op den Steenweg, in de drogisterij van de firma T. P. v. d. Btergh en Zn. Na het sluiten van den winkel trof den heer v. d. B. gisterenavond reeds een ver dachte lucht. Hij toog op onderzoek uit, doch daar de insipectie niets aan het liciht bracht, werd hieraan verder geen aandacht geschon ken en iedereen legde zich zonder eenig ver moeden ter ruste. Een der huisgenooten kwam des nachts na twaalf uur binnen en ook op dat tijdstip werd van brandgevaar nog niets gemerkt. Ruim drie uur ontwaakte echter plotse ling de vrouw des huizes, die een scherpe brandlucht waarna. In een ommezien wer den de overige familieleden gewekt. De rook kronkelde zich reeds langs de trap naar bo ven. Een der zoons wilde zich nog in het magazijn begeven, maar het vuur versperde hem den weg. In allerijl namen de bewoners de vlucht langs een branddeur, die in ver binding stond met het huis van den buur, deu manufacturier P. Bergmaai. Op die wijze wisten zij zich in veib'gheid te bren gen en aan een vreeseüjken vuurdood te ont komen. De brand bepaalde zich niet tot het be- nedenmagazijm. Weldra stond alles in lichte laaie. Het vernielende element vond ruim schoots voedsel in de voorraden benzine, verfstoffen en allerlei oliën en kon vrijelrx den rooden haan in het geheele huis steken. Niets viel er te redden Alles brandde als smeer en droge kurk. Uit de verte gaf het den aanblik alsof een reusachtige fakkel ont stoken was. De ontzettende vlammen stegen regelrecht opwaarts en verlichtten den gehee- len omtrek met een daghelder schijnsel De Domtoren was geheel en al door den gloed beschenen en duidelijk was het uur van den nacht waar te nemen. Voor de aangrenzende peroeolen ontstond inmiddels een groot gevaar, dat weldra niet meer te keeren was. Aan de achterzijde woedde het vuur met de grootste hevigheid. Brokken vuur werden met geweld door het luchtruim geslingerd tot op verren afstand. Zelfs op de Stadswerf, Achter Klaren burg, alwaar men zeer bevreesd was voor een al daar geplaatste houten loods, kreeg meai hiervan zijn deel. Door de politie werden in- tusschen de bewoners overal gewekt en ge waarschuwd. Inderdaad beperkte de brand zich niet tot het enkele perceel. Spoedig wie ren eveneens aangetast de perceelen 63 en 61, van P. Bergman en E. J. Voclring en Zn. ten eene zijde en de perceelen 67 en 69 van A. J H. Buers en Gebr.Schafers (Stad Parijs) ter andere zajde. Het geheele blok dreigde er aan te moeten gelooven, waarmede een vroeger door brandweer-experts reeds dikwijls geopperde profetie met betrekking te1, de drogisterij en de omgeving dus in ver vulling zou komeu. Intusschen was de brandweer er bijzonder snel bij. De commandant, die oumid del lijk het ernstige van den toestand' inzag, liet be halve !het noodïge personeel, zich niet alleen tot den kring bepalende, dé beide stoomspui ten aanrukken en in werking stellen. Een zeer zware taak wachtte do brand weer. Niet alleen was het noodig de vlam-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2