W°. soa 3de Jaargangi Dinsdag 24 Januari 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Speculanten. MRSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS P« 8, mwnden voor Amersfoort f 1.85. Idem foanéd.per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Oqze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nnr 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN f •.TH. O.IS. Yan 1—5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrjjf bestaan voordeel!*© bepalingen tót het herhaald adverteeren in dit Blad bjj abonnement. Een# circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanmaf toegezonden. Kennisgevingen. KIEZERSLIJST De Burgemeester der gemeetne Amersfoort Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kies wet Noodigt de mannelijke inwoners dezer Ge meente uit om, zoo zij in eene andere Gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in een der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wal de grondbelasting betreft in eene andere Ge meen te of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging der, overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan getee- kende aanslagbiljetten vóór den I5den Febr „ri a. s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten wor den na de vaststelling der kiezerslijsten aan be langhebbenden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15den Februari a. s. aangifte to doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aan slagbiljet, of een door den Ontvanger gewaar merkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, een© opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten be wijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belang hebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gemeente, die krachtens artikel lb derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daar van vóór den 15den Februari a. s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, bljjkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende: Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben be reikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar int eene of meer der Rijks directe be lastingen zijn aangeslagen, liet te dier zake ver schuldigde voor of op den laten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbe lasting, in do belasting op bedrijfs- en andere in komsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeel© belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72)of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaal de sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond: krachtens huur, eeni huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijge bouwen, niet ter bewoning bestemd, de werke lijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen of. krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaarluis van ten minste 24 ku bieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadver mogen 2o. dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten» Januari van het laatstverloopen jaar ach tereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instel lingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrjjf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een in komen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het genot zjjn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of ver leende lijfrente van gelijk bedrag, met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking mn het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld 3o. dat zij op den lsten Februari sedert «.en jaar «len eigendom met recht van vrije beschik king hebben van ten minste f 100.(nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50.ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaar bank of in eene spaarbank, beheerd door het be stuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene Stichting Onder de 1 ijzóndere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na-1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang ais zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds vanl f 25,000.bij de Nederlandsehe 'Rank hebben gedeponeerd. 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeeneiu maatregel van be stuur en in verband staande met de benoembaar heid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Artikel 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den lSden Mei. De aanslag der vrouw in de Rij ka directe be lastingen geldt voor haren man die van minder jarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vadër het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatst verloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens on roerende goederen eener onverdeelde nalaten schap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam "iet bij den aanslag in het kohier is ver meld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten min ste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks- opcentem verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of perso neele belasting geeft geene aanspraak op kies recht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huur prijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwver- eeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats vanl de som, ver schuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. lb, 2o., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gereken! op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel enkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of al gemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een be drijf medebrengt, dat zij' in den regel een ge deelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaaml eden, waarvoor hij in dienst, is, hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tjjd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. lb, 2o., als vast week-, veertiendoagsch, maand- of jaar loon is genoten en dit loon wegens ziekte of ver wonding gedurende ten hoogst»* twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het- normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. lb, 2o., eene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt ge noten, in rekening gebracht tot een bedrag, ge- ljjk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijferente, bedoeld) in art. lb, 2o., der vrouw geldt voor haren man; dat van do inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeentein de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden ge noemd, wordt de grens tussohen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, be paald en wanneer verandering van omstandighe den daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling ge daan in de 'Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loo- pende kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aan gifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewo nen 2o. genot van pensioen of lijfrente 3o. bezit van eene inschrijving in de Groot boeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wèl noo dig voor hen, wier plaatsing op de lijst be rustte op: lo. bewoning van ©en huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonepden zoon, in let bedrijf of beroep dor ouders werkzaam, hetzij mee of zonder ge not van pensioen of lijfrente. Aan hen. die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burge meester een aangifte-biljet ter invulling toege zonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de gemeente Amers foort betreft, het volgende bepaald Amersfoort (stadsgedeelte): Huurprijs f 1.50 (per week) Minimum>-infkomcn f 400Vrije woning of inwoning f 75 Vrije kost en inwoning f 275. Amersfoort (overig deel)Huurprijs f 1 (per week); Minimum-inkomen f 300; Vrije woning of inwoning f 37.50Vrije kost en inwoning f 200. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Ge meente. De ingevulde formulieren, kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toege zonden. met i«achtneming van het volgende voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het op schrift: „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet", en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handtee- kening. Amersfoort, den 21. Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, "WI7IJTIERS. De Burgemeester van Amersfoort maakt be kend, dat in de gemeente Wilnis een geval van miltvuur is geconstateerd. Amersfoort, 23 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTEERS. Politiek Overzicht Het nieuwe ministerie in Frankrijk. Toen president Loubet in de vorige week het nieuwe bureau van. de Kamer van afge vaardigden ontving, dat hem deelneming kwam betuigen met het overlijden van zijne moeder, onder verzekering dat de Kamer eenstemmig zijne diepe smart deelde, ver klaarde hij in zijln antwoord, dat hij zich zeer verheugde over dit bezoek van het "bureau), waartoe leden oehoorden van alle partijen der Kamer. Dikwijls had hij een beroep ge daan op de vereeniging en de eendracht van alle partijen; d!at was de droom van zijn leven geweest en hij zou aan het einde van zijne loopbaan dien droom niet prijö geven. Het richtsnoer, dat president Loubet hier mede heeft aangegeven voor het regeerings- beleid, is ook oij de pogingen tot oplossing van de ministerieele crisis in acht genomen. Dat spreekt van ze.i, want geen der politieke partijen, of liever groepen, van hetFransohe parlement is op zich zeil sterk genoeg om te kunnen regeeren. Er moet aaneensluiting plaats hebben; anders is het niet mogelijk een ministerie te vormen. Maar de aanslui ting kan naar links of zij kan meer naar links gezocht worden, en daardoor wordt de politieke kleur van het ministerie bepaald. Nu schijnt de kleur van het nieuwe kabi net, waarvan de samenstelling gisteren is opgegeven, die te zijn, welke de per soonlijke sympathie van den president der republiek het meest "bezit. Yan het vorige kabinet riin in het nieuwe over gegaan de ministers van financiën, bui- tenlandgche zaken en oorlog. Onder de ver dere leden vindt men radicalen en de nog verder naar links staande radico-socialisten, maar ook het gemiatigdo element is vrij sterk vertegenwoordigd en heeft gewichtige porte feuilles gekregendie van binnenlandsche zaken, marine en onderwijs. Verder dan de radico-socra listen is men niet gegaan bij het zoeken naar aaneensluiting. Ook in het vonge ministerie had geen socialist zit ting, hetgeen echter niet "belette, dat in de ministerieele meerderheid de socialisten (voor zover zij de leiding volgen van Jaurès) heit drijfveude element vormden. Nu zal het an ders wordenhet schijnt, dat het kabinet- Rouvier het zwaartepunt meer naar rechts wil verleggen. Wel is het programma van dit kabinet het zelfde ais dat van het vorige kabinet. Dat programma heeft de Kamer zelve gesanctio neerd in de zitting, die voor het kabinet- Com bes de aanleiding is geweest om heen te gaan, heeft de groote meerderheid der Kar mer zich vereenzelvigd met het. programma van het kabi net-Cam bes. Met 380 tegen 55 stemmen is verklaard, dat het programma, waarop staat de inkomstenbelasting, do ver zekering tegen den muien dag, de scheiding van Kerk en Staat en de tweejarige dienst tijd bij het leger, is het programma van de republikcmsche partij. Maar bij de vraag hoe dat programma moet worden uitgevoerd, houdt de eensge- heid op. Hoe het nieuwe kabinet daarover denikt, zal het weldra in de vertegenwoordi ging bobben te verklaren. Maar de persoon van den minister-president bevat reeds eene aanwijzing, hce die verklaring zal luiden. De heer Rouvier is in het kabmet-Combes op genomen niet als vertegenwoordiger van eene partij, maar als de ervaren financier, dien men behoefde aan het "hoofd van het ministe rie van financiën op een tijdstip, waarop twee groote hervornuugsmaatrêgeien op het gebied der financieele en der sociale polities, de inkomstenbelasting en de werk lieden ver zekering, ter hand, zouden worden g&* nomen. Hij heeft zich als bewindsman be paald tot wat als zijne speciale taak was aan te merken; aan den scherpen anti-ele- dicalen strijd van Combes heeft hij niet mee gedaan. Integendeel weet men van hem, dat hij in het kabinet met de ministers van buitenlandse lie zaken en van onderwijs, Lei- caasé en Chaumié, de minderheid uitmaakte, doe in dezen strijd den miiiuuster-president slechts voorwaardelijk volgde eu inzonderheid wat de scheiding van Kerk en Staat betreft, eene andere meening was toegedaan. M«t de antecedenten van het hoofd van het nieuwe kabinet zou het (Lus overeenkom en, wanneer het de punten van het programma, waarbij de minister van financiën eene lei dende rol heeft te vervullen, op den voor grond stelt. In verband daarmee zou dan de scheiding van Kerk en Staat tot later worden uitgesteldmen zou zich te dien aanzien tot een principieel votum kunnen bepalen, om bij de Kamerverkiezingen in het volgen de jaar aan de kiezers de eindbeslissing voor te behouden. De tweejarige diensttijd zal in ieder gerval met bekwamen spoeu worden af gedaan bet overleg tussohen Senaat en Kanoer over dien maatregel is reeds ver ge vorderd. De verklaring, waarmede het nieuwe mi nisterie voor de Kamer zal optreden, zal zijn standpunt tegenover het politieke hervor mingsprogramma doen kennen. Afgescheiden daarvan leggen de netelige personenkwestiën terstond steenen op zijn weg. De minister van oorlog heeft tot taak de beweging te onderdrukken, die in het officierenkorps ont staan is door bet verklikkingsstelselde mi nister van justitie zal een besluit moeten nemen, of hij het voorstel van den raad yan het Legoen van eer tot schrapping van majoor Bégnicourt uit de registers der orde aan den president der republiek ter onderteekening zal voorleggen. De beide ministers bevinden zich in een moeielijk parket. Eenerzijds wordt verlangd, dat den officieren en ambtenaren, die hebben meegedaan aan het lichten van den doopceel van hunne reactionaire kame raden, de hand boven het hoofd zal worden gehoudenaan den anderen kant is de op positie vast besloten den veldtocht, die zoo veel koren op haar molen aandraagt, voort te zetten en waarschijnlijk zou elke conces sie haar daarin, sterkeu. Hier staat de nieuw© regeering reeds dadelijk voor eene moeiebjike beslissing. Duitschland. Berlijn, 23 Jan. Naar de Norddeuteche Allgem. Ztg. verneemt, zijn de werkzaamhe den voor het Du itsch-Oostenrij ksch-Hongaar- sche handelsverdrag zoover gevorderd, dat de onderteekening binnen enkele dagen ver wacht kan worden. Berlijn23 Jan. Het huis van afgevaardig den heeft het wetsontwerp betreffende de deelneming van den 9taat aan het bedrijf van de steenkolenmijn Hibernia met groote meer derheid aangenomen. Frankrijk. De gisteren gegeven njst van de nieuwe ministers was niet geheel volledig; de minis ter van justitie ontbrak er aan. Die porte feuille was voor Sarrien bestemd, den voor zitter van de radicale Kaïnergroep. Deze had eerst onder voorbehoud zijne medewerking 16 Ronian van BALDUIN GROLLER. „In zaken ia u nog vreemd', mevrouwnog heel onervaren. Maar ik wil u de zaak toch opheldeien, als u mij even wilt laten uitspro ken. U weet niet hoe men zaken doet. Als ik mij met iets inlaat, dan kunt u er zeker van zijn dat het iets goeds is. Ik doe geen zaken om te verliezenmaar in 't kort - wij zijn allen menschen. Ik kan. mij vergis sen, zoo goed als een andier. Waarom zxm ook ik geen domheid kunnen begaan? De specu latie kan tegen ldopem, en wij kunnen verlieeoen." „Dat is liet juist), wat ik graag wilde we ten." „En u zult bet weten. U kunt gerust zijp, mevrouw; tot een catastrofe kamt het niet." „Neen, voor u niet." „U moet mij laten uitspreken. Voor u ook niet Aan waaghalzerij maak ik mij al in lang niet meer schuldig. Ik speel niet meer om mijn hoofd. Dat heb ik in het begin ge daan, totdat ik een plaats aan de aonnezijde heb r ogen veroveren. Vroeger moest ik alles inzetten, om iets te winnen. Die tijd is voor bij). Ik heb een positie eoi die ziet ik niet op bot spel." „Ja, ik weet' wel wat u zeggen wilt. Voor u zou zoo n angunstigen uitslag van groot ge wicht kunnen zijn. Maar er is een middel, om het verlies te neutraliseeren. Iets heel eenvoudigs. Verliezen kunnen alleen degenen die haast hebben, wij niet. Loopt de spe culatie niet nacir wenBöh, welnu, dan wach ten wijl geduldig, totdat de koers weer stijgt', al duurt dat ook zes maanden of een jaar." Drie dagen later bezoaht Cannabel de barones opnieuw en overhandigde haar een grdote geldsom, met een rekening der Bank, die geheel naar den eisdh was opgemaakt. „,Het ibedlrag klopt niet met de rekening), mevrouw," voegde hij er aan toe. „U heeft iets. minder ontvangen dan u toekwam, want ik heb iets achter gehouden." Hij haalde uit zijn zak een etui te voor schijn. en toen hij het deksel opende, schit terde de barones een halssnoer van prachtige diamanten tegen. „Het zijn de mooiste steenen, die te krij gen waren," vervolgde Cannabel. Barones Mainau kleurde tot aohtcr de ooren. Zij had geen vrouw moeten zijn, om niet door de onvergelijkelijke schoonheid der diamanten verrukt te wezen. „De steenen zijn heerlijk," sprak zij ver ward. „Maar, mijnheer OaJrnnabel, heusrih, ik mag zo niet aannemen." „Zooals u wemsoht, mevrouw. Ik heb zo onder voorbehoud gekocht en. kan zo weer teruggeven. Ontvangt u liever de waarde in contantenhet zij zoo. Ik hoop, dat u het mij niet kwalijk neemt, dat ik zoo eigen machtig gehandeld heb. Maar ik dacht en ik weet het bij ondervinding dat men van gemakkelijk gewonnen geld wel eens iets wil laten rollen. Daarom he>b ik het bedrag 'n beetje afgerond en dit sieraad voor u als een aandenken aan onze speculatie gekocht. Heb ik diaarmee in uw geest gehandeld, goed! Zoo niet, dan geef ik het weer terug." „Mijnheer CannabelU zult nog een ver kwistster van mij maken!" „Moet ik 'het étui terugzenden V' Zij zog hem lachend aan. Het sieraad werd niet teruggezonden. Can nabel had het trouwens niet onder voorbe houd gekocht,hij had zelfs in het ge heel niet in traan weg-aan doelen gespecu leerd Een paar dagen waren verloopen en Can nabel gaf zijn groot soiree. Redenen van commerci ëelen aard wiareu er immers ge noeg, en hij: moest toch ook Artiier eens uit- noodigen. Maar in waarheid bestond er voor hom slechts één reden toe, een reden die hem dag en nacht bezig hield: liii wilde barones Mainau ton zijnent zien. Niemand wist het, doch bij hem stond het vasthet feest werd alleen te barer ear gegeven, en zij zou de koningin er van zijn. Het zou barer waar dig zijn. Daarbij docht hij als zij op dien avond het halssnoer draagt-, dan mag ik hopen. Zij) kwam en om haar hals schitterde bet kostbare snoer. Honderd gasten waren er verzameld, het was een focst waarvan de stad nog dagen lang sprak. Tot op do straat reikten de loopers, waarover de in equipages en huurrijtuigen aankomende gasten, tussohen een dubbele rij lakeien rich naar de tooverachtig verlichtte zalen begaven. De sterren van schouwburgen en opera waren gekomen, om hun talenten ten bes to te geven. Zelfs een zeer beroemde Franscho chanteuse, die toevallig in Weenon gastrollen vervulde en van wie ieder wist, dat haar honorarium duizend francs per avond bedroeg, was uitgenoodigd om aan het feest den gewenschton luister bij te zetten. Ook Riemer bevond zich onder de genoodig- den, en hij was misschien van al de aanwezi gen wel de gelukkigste Zoo veel mogelijk was hij aan Dora's zijne, die er aUer bekoorlijkst uitzag, hoewel zij in haar eenvoudig kleedje, onder al die schitterende sensatie-toiletten zeker niet opviel. Riemer onderhield zich voortdurend met haar, wat haar zeer aange naam was, want zij zou zich anders onder al die vreemde menschen niet op haar gemak hebben gevoeld. Wel is waar deden d)° Canna- bela alle moeite om de honneurs naar behao ren waar te nemen en allen gasten, een vrien delijk woord te geven, maar met den besten wil ter wereld konden zij zich niet met een enkelen gast in het bijzonder bemoeien. Eerst toen de artisten hun taak hadden volbracht en het „vorotelijk" programma afgeloopen was, kwam er een zekere schakeering in de gasten, Paren en groepen, die zoo goed en zoo kwaad als het ging elkander zochten, vonden elkaar, en toen reeds laat in den avond door do gastvrouw dc schitterende tafel opgeheven werd, werd de splitsing nog meer merkbaar. De ouderen scheidden zicli van de jongenen, de dian&lustigon van de niet-dansers, de stille proevers, de rockers, die politici, de kaart spelers allen vormden hun kringetje. En thans trachtte ook Edward, die tot nog toe door allerlei verplichtingen bezig was gehou den, Dora te naderen. Riemer kon dat het beste merken en hij dacht er het zijne van. Hoe lief Dora or ook uitzag, Edward was niet dè persoon, om haar O}) die rechte waarde te schatten. Er waren ook zoovele schitterende verschijningen aan wezig, dat het donkbcc'd, om zich alleen, met Dara te bemoeien, bezwaarlijk vanzelf in Ed wards brein kon zijn opgekomen. Hij had natuurlijk een wenk gekregen. Riemer gevoelde zich in eens zeer terne- deigealagen. Niet omdat hij geloofde, dat nu op eens de zon was ondergegaan, want hij wist wel, dat Dora niet van Edward hield! maar het gevoel van veiligheid1, dat Mj tot dusver had gehad, scheen toch eensklaps te vervliegen. Dora was trouw en aanhankelijk aan haar vader Voor hem zou geen offer haar te groot zijn. en zonder twijfel zou zij zich opofferen, indien zij wist dat het van haar afhing, zijn levensideaal te doen ge lukken. En dit voor oogen te zien, Haar en duide lijk, zonder er iets aan te kunnen veranda ren, zonder het te kunnen verhinderen, dat maakte Riemer radeloos. Plotseling kwam daarin echter verande ring. Dora trad op hem toe en fluisterde haastig „Mijnheer Riemer, ik heb over u be- schikt." „V weet, dat u dat ten allen tijde kunt doen," juffrouw Artner. „Maar u zult toch niet boos zijn, als ik misschien een beetje onbescheiden ben ge weest?" „In het geheel met." „Ik heb gezegd, dat ik mijn eersten dans aan u heb gegeven." „Dat vind ik uitstekend." „Jamaar ik ben nog niet klaar. Ik hoop op uw doorzicht te mogen rekenen." ^Dat kunt u." „Eu ik zou graag nog verder over u be schikken." „Ik begrijp het niet al te beet, maar ik zal gehoorzamen." Wanii vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1