BINNENLAND. Uit den omtrek. volgons het bovenstaande telegram het suc ces heeft gehad, dat de steeds in verzet zijn de pretendent-sultan opgevat werd en wel door den onvcrmoeiden woudlooper Christof- fel, die ten spijt van pessimistische verwach tingen zijne werkzaamheden op dat hem on- bekende terrein weer aanving met een daad. Do pretendent zal zich niet goedschiks hebben willen overgeven of wel hebben willen ont vluchten en daarbij neergelegd zijn. In herinnering wordt gebracht, dat juist een jaar geleden Goesti Mohamed Soman, de pre- tcudont-sultan, zijn wensch te kennen had gegeven zich te onderwerpen, daartoe zich tot vlak bij onzen pest Poerock Tjahoe op hield. maar op het laatste oogenblik zich be dacht en weer verdween. Geruimen tijd is daarna van onderwerping geen sprake meer geweest, totdat in do maand November j.l. de pretendent door het eenige vertrouwdo hoofii. Raden Djaja Kesoema. de onderhande lingen met ons bestuur weer liet openen. Daar men echter toen van plan was desnoods met geweld van wapenen ons goed recht in de Boven-Doesoon te handhaven, wilde ons bestuur niet den weg van onderhandelen op. te meer niet. omdat men eenig verband zocht tusscben do te velde staande padi en de vre delievende gezindheid van den pretendent. Wij gelooven intusschen niet. dat de dood van d n pretendent-sultan veel verandering ten goede zal brengen in den toestand van de Bo%*en-Doesoen. Zijn plaats zal wel dadelijk door een ander worden ingenomen en Goesti Mohamad Soman boteekende als persoon niets. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 31 Januari. Geopend ll£ ure. Besloten wordt tot toelating van het nieuw gekozen lid baron Van Heeokeren van Keil. Sta&tsbogrooting 1905. Al ge-moe ne beschouwingen. Do heer Vermeulen protesteert met klem tegen de herhaalde malen tegen do re- geering ingebrachte, doch onbewezen be schuldiging dat zij tweedracht en geloofshaat krweekt. Dat de regeering haar plicht niet is nagekomen, betwist- Spr. Nooit is het de bedoeling der regeering geweest- het volk te verdceleu in Christenen en heidenen. Die beschuldiging is zoo grof en onwaar, dat- het de moeite niet loont er lang trij stil te staan. Van moedwillige verscheuring der volkseen heid is geen sprake, ook niet ten aanzien van het onderwijs, maar duidelijk is gebleken, dat van één school bruikbaar voor allen eene illusie is, welke niet te verwezenlijken is. Met genoegen constateert Spr., dat er bij mannen van alle richtingen stemmen opgaan om te werken in de richting, thans door dezo Regeering voorgesteld ten aanzien van het onderwijs. Voorrechten bcgeeren de voorstan ders van het bijzonder onderwijs niet; slechts rechtvaardigheid. Van begunstiging heeft Spr. bij de ingediende ontwerpen geen spoor bespeurd. Geen oogenblik vreest hij dan ook, dat de band van nationale eenheid door deze Rog. zal verbroken worden. De heer W o 11 j e r wenscht een paar pun ten van ethische strekking in de politiek te bespreken. Tegen de ethica in het politieke leven wordt op twee punten nog al eens ge zondigd in de eerste plaats tegen de oprecht heid. Zoo geschiedt het ook daar, waar de Reg. verweten wordt, dat zij zoo weinig beeft gedaan. Wil men oprecht zijn, dan zou men moeten zoggende Regeering heeft weinig gedaan in de richting, die do overzijde wil, want zelf wordt erkend, dat de Reg., en voor al do Min. van Binuenl. Zaken, zeer veel hoeft gearbeid. In aansluiting met hetgeen door don vorigen Spr. is gezegd, betoogt Spr. dat men bij verschil van levensbeschouwing en godsdienstige richting zeer goed en ver draagzaam kan samenwerken. In het weten schappelijke leven begint zich die samenwer king en waardeering meer en meer te open baren en Spr. heeft hoop, dat dit in het po litieke leven ook nog wel zoo zal gaan. heer Waterschoot van der Gracht bespreekt de zinsnede in het Voor- loopige Verslag: Samenwerking tusschen Katholieken en Protetanton werd niet geluk kig geacht. In de Mem. v Antw. is reeds (gezegd, dat er van fusie geen sprake is, wel van coalitie, waarin Spr. als katholiek ziah van harte verheugd. Zeer zou hij het be treuren wanneer het moest worden een strijd tuaschen de belijders der christelijke begin selen en wat de Minister in de andere Kanier noemdede moderne levensbeschouwing. i>© ooalitie der linkerzijde bewijst naar Spr. s oordeel het bestaan der antithese, maar ook iliij noemt aan, dat er aan do overzijde wie gcloovigen zijn, die mede willen werken tot s lands belang. Aueen betreurt hij het, aat velen hunner bij de staatkunde den naam van God niet hooren willen. Spr. sluit zich aan bij hetgeen over de ouderwijsquaestie is gezegd. De heer' IIO v y sluit zich mede aan bij hot- gecn hiervoren is gezegd over het Regeerings- l>elead, dat ook door een groot deel der ar beiderspartij wondt erkend, getuige de be kende motie, door Patrimonium aangenomen. (X>k Spr. uit den wensch. dat do arbeid van dcee Regecring niet onderbroken zal worden door den uitslag der aanstaande verkiezin gen. Verder dringt Spr. er op aan, om aan d« Kamer en do Zuiderzee-commissio over to log gen het rapport betreffende do droogmaking der Zuiderzee en op invoering van eenheid van tijd. Do lieer Laan acht in de Troonrede van September j.l. niet juist weergegeven den toe stand van handel, nijverheid en scheepvaart en hij kon niet juist weergegeven worden waar handel en scheepvaart ten onrechte aan el kaar werden gekoppeld. Over den handel had z i. geen ongunstig oordeel mogen worden uitgesproken, gelijk terecht door den beer Hubrecht in de Tweede Kamer reeds is aan getoond. Spr. bestrijdt hetgeen door den Mi- uister van waterstaat daarop is geantwoord ten aanzien van den handel in tabak, granen effecten. Van de nijverheid zegt de Troonrede dat zij tengevolge van de buitenlandscho oon- curroutie te wenschen overliet met namo wat l>etroft do olieslagerij. Maar dat is onjuist. Enkole windmolens mogen verdwenen zijn, maar z:j zijn vervangen door stoommolens. Juist door de buitenlandsohe concurrentie is dat bedrijf geprikkeld. Voor do sombere samenstelling van do Troonrede bestond naar Spr.'s oordeel i wat handel, nijverheid en scheepvaart be treft, geen aanleiding. Do heer Breebaart had gehoopt dat het plan tot afsluiting van Je Zuiderzee spoe dig weer zou zijn ter hand genomen want dio afsluiting zou van groot belang zijn voor ver schillende polders die nu veel te lijden hebben bij stormweer uit het N. W. In het belang} der visscherij behoeft men het maken van, een afsluitdijk niet te laten, want de Zuid- derzeavisscherij is sedert lang niet loonend meer en de visschers lijden een kwijnend be staan. De heer Stork wenscht nog eenige woor den te wijden aan de ontbinding dezer Kamer waaraan vooral voor hem zoovele herinnerin gen verbonden zijn, maar vooraf wenscht hij even stil te staan bij het punt, ook door den heer Laan besproken. Ook Spr. acht het ge waagd geheel af te gaan op de verslagen van Kamers van Koophandel en Fabrieken, want in tegenstelling met hetgeen de Troonrede beweerde, heeft de nijverheid geen reden tot klagen. Daarna komende tot de rede van den heer Vermeulen constateert spreker dat de meerdere verdraagzaamheid welke tegenwoor dig hecrscht, een gevolg is van het liberale regime. Woorden als door den heer Vermeu- lo i gesproken zullen er echter niet toe lei den om die verdraagzaamheid te bevorderen. Wat de onderwijs-quaestie betreft, zegt Spreker de openbare school te beschouwen al» den tuin waarin zonen van hetzelfde volk elkaar kunneu ontmoeten, waarin zij samen kunnen arbeiden. Alsnu komt spr. tot do bekende Overijsselsche quaestie. De linker zijde der Ove rij Se Ische staten heeft, naai? Spr.'s meemng, gedaan wat zij meende dat zij doen mocht, omdat zij meende dat de R&- gcering met opzet de verkiezing zoo ontijdig had uitgeschreven. Alsnu komt Spr. tot de ontbinding der Kamer. Grosso modo geeft Spr. toe, dat elke partijgnoep de woorden van een partijgenoot accepteerende, die ook voor hare rekening iueomt, maar men lean eene partij niet aan sprakelijk Stellen voor den toon, waarop eene redevoering wordt uitgesproken, allerminst in de hondsdagen. Wanneer de liberale par tij een wetsontwerp als dat betreffende het H O., slecht voor het land achtte, dan kan zij het niet aannemen, omdat zij anders weg gejaagd zou worden. Men kan niet "beweren, dat de linkerzijde der Regeering het onmoge lijk wilde maken haar taak te vervullen. De ontbinding was naar Spr s opvatting onge motiveerd, omdat zij was gelijk reeds vroeger uitvoerig hier is aangetoond in strijd met den geest der Grondwet. De hoor W i II n g o wil in alle oprecht heid bezien en bespreken wat door dezo re gecring in dit vierjarig tijdperk is tot stand gebracht. Met te zeggen dat de oogst schraal is constateert hij eenvoudig een feit, dat is na te gaan wanneer men eenvoudig slechts nagaat wat van liet program van 1901 is tot stand gekomen. Doet men dit, dan ziet men dat de eenige wet van beteekenis, die tot stand kwiam, is geweest de Drankwet, die toch zeker geen kunstwerk op wetgevend ge bied mag genoemd warden. En wat zal er nog afgedaan worden in deze vierjarige pe riode? Veel verwacht Spr. niet. Vooral op sociaal gebied zaL, behalve wat het arbeids contract misschien betreft, niets meer ge daan worden. De heer Van Houten adviseert den hcor Waterschoot van der Gracht om wanneer hij weer eens citaten van hem aanhaalt voor een politiek debat die te putten uit het werk van Spreker zelf en niet uit de tweede hand. Een debat over geloof of ongeloof behoort naar Sprekers opvatting niet thuis in parle mentaire kringen. Hier hebben wij te spre ken over rechten en verplichtingen, maar die goede weg dreigt meer en meer verlaten te worden, om plaats te maken voor een on vruchtbaar theologisch debat. Do school te mgken tot. voertuig van gods dienst, oordeelt spreker in strijd met de grondwet. Spreker houdt vol. dat alleen het openbaar onderwijs recht heeft op verzorging van regeeringswege. Naast het openbaar on derwijs kan het bijzonder worden toegelaten, maar voor eigen rekening. Voorts herhaalt spreker zijne bekende grie ven tegen de <ioor de regeering aangenomen houding in de Overijsselsche quaestie en ter zake van de ontbinding der Eerste Kam >r. Hij blijft het betreuren dat de regeering de kroon in het debat heeft gebracht, eu hij meent dat de minister dankbaar moet rijn dat de Kamer hem op dien weg niet ge volgd is. Heden te 11 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 1 Fe bruari 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslag verleend ais voor zitter der commissie als bedoeld in art. 86 der !£pvallenwet 190j welke haren zetel heeft, in do gemeente Haarlemmermeer, J. Mullemeister, en al3 zoodanig benoemd mr. B. J. Zubli, burgemeester der gemeente Ben- nebroek op verzoek eervol ontslagen als voorzitter van do plaatselijke oommissie als bedoeld in art. 86 der Ongevallenwet 1901, welke haren zetel heeft in de gemeente Amersfoort, mr. J. O. H. Prikken, en als zoodanig benoemd E. Gerst, districte-inspecteur der spoorweg diensten in het tweede district te Amers foort; op verzoek eervol ontslagen als se cretaris der gemeente Geldermalsen V. J. A. .Verweij, burgemeester dier gemeente benoemd tot bureel-ambtenaar der 3e kl. van <lcn Rijks-Waterstaat A F. van Lunen burg te Haarlem benoemd en aangesteld tot paardenarts der 2e klasse bij het personeel van den genees kundigen dienst van liet leger in Nod.-Indië de gediplomeerde veearts o. A. van der Linde. goedgekeurd, dat aan A. J. A. Verwey, bur gemeester der gemeente Geldermalsen, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend'als secretaris dier gemeente vergunning verleend tot bot aannemen on dra gen der versierselen van ridder in de Koninklijke Slilitaire Christus-Orde. hem geschonken door Zijne Majesteit den koning van Portugal en der AJgarven, aan den heer J. E. G. C. Offerhaus, insjxwteur der registratie en dominen in de 38e divisie, te Assen. Behalve do Koningin bezocht ook d6 Koningin-Moeder gisterenavond het concert van Tilly Koenen. II. M. de Koningin zal morgen aan tafel zijn bij H. M. de Koningin-Moe der, die op die>n dag veischillende dames en heeren der Hofhouding, benevens eenige civiele en militaire autoriteiten, o. a. den vice-president van den Raad van* State en een drietal generaals, aan een diner beeft genood igd. H. M. de Koningin zal a. s. Zaterdag 4 Februari ten Hove een diner geven, waar aan ook H. M. de Koningin-Moeder zal deel nemen, voor de hoofden van vreemd© zen dingen en de zaakgelastigden bij ons Hof met hunne eohtgenooten Aan dit diploma tieke diner is ook de minister van Buitenl. Zaken uitgenoodigd. H. M. de Koningin-Moeder zal heden avond het Diligentia-concert in het Gebouwi voor Kunsten en Wetensrhappen bijwonen. De gewone audiëntie van den minister van Biinnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 4 Februari e. k. niet plaats hebben. Kamer-Oandidaten. Do Nbr. verneemt, dat de heer Friessen, het aft redend lid voor Grave, zioh niet meer candidaat zal stellen. Als zijn opvolger wordt genoemd mr. Harte, thans minister van financiën. De liberale kiesvereenigdng te Enk- huizen heeft candidaat gesteld mr. H. Goe man Borgesdus. Te Groningen heeft een vergadering plaats géhad van de besturen van de afdee- lingen der centrale liberale kicsvereenaging in het district Hoogezand. U. G. Schilthuis werd voorloopig candidaat gesteld. Nu de Volkskiesvereenigingen te Hoorn, Punnerend en Oortkuizen den heer Jos. Loopuit van Amsterdam hebben candidaat gesteld, zal deze in het hoofdkiesdistrict Hoorn voor de S. D. A. P. in de Jiuii-ver- kiezingen als candidaat dier partij uitkomen. Men schrijft uit Zevenbergen aan het D. v. Nbr. Sinds de heer Van der Kun besloten heeft zijn mandaat neer te leggen, doemen elke week nieuwe namen op. In den beginne leek liet alsof de heer Passtoors, afgevaardigde va^ Beverwijk, een oogje op ons district had ge slagen.. Sinds ©enigen tij(d is echter bekend, dat hiji enkel en alleen zich aan Beverwijk zal wagen. De candidatuur'van mr. Thijssen te Haarlem daagde toen op. Daarnaast ver scheen die van den heer A. C. van. Vuuren, Kamoroverziohfcschrijver van de Residentie bode, die afkomstig is uit het district en er nog vele relates heeft. Burgemeester Mast boom, van Oud-Gastel, kwam de laatste week naar voren. En in de schemering dolen nog rond twee koloniale specialiteiten, de heeren W. H. Boogaardt, redacteur der Javapost, en het oud-Kamerlid J. P.»Th. van Nunen, thans raadslid te Bergen op Zoom. Ten slotte zij nog vermeld de candidatuur van den heer Van Blarkom, te Eindhoven, door 't Hsgez. waarschijnlijk als proefballonnetje opgelaten. In eene te Hendrik-Ido-Amibacht ge houden vergadering der liberale kiesvereeni- ging Gemeentebelang is met op 3 na alge meen© stemmen tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer W. H. van Bilderbeek. notaris te Dordrecht. De heeren mr. A. R. Zimmerman en A. Smit bekwamen respectievelijk 2 en 1 stem. Ook de vrijzinnige kiesvereenigiiig te Maas dam heeft met 46 van de 50 uitgebrachte stemmen als voorloopig candidaat gesteld den heer W. H. van Bilderbeök. Men schrijft ons: Dat het in onzen tijld niet altijd even ge makkelijk is een candidatuur voor het lid maatschap der Tweede Kamer te aanvaar den, blijkt uit het volgende: Ben niet onbekend staatsman werd dezer dagen door den secretaris eener kiesvereeni giiig gepolst over de aanneming eener even- tueele candidatuur. De secretaris voegde er echter aan toe, dat het district 28 plaatsen telt en dat men er op stond dlat de candidaat in al die plaatsen een of meermalen voor de kiezers optrad. Dat de gevraagde voor de eer der candti- daatstelling bedankte, behoeft ons zeker niet te verwonderen. N. R. oo. De heer C. A. van Gessel te Den Helder is bestemd voor oen Indischen dienst om te worden benoemd tot vice-commandeur voor het vak van scheepsbouw bij het mari ne-etablissement te Soerabaja*. Aan den heer H. Leguyt, architect ie klasse der gemeente Amsterdam, dio zich door ziekte genoodzaakt heeft gezien, met ingang van 1 Februari een eervol ontslag to vragen, werd gisterenmiddag een hartelijk af scheid bereid. In tegenwoordigheid van alle ambtenaren van zijne afdeeling en eenige hoofdambtenaren van andere afdeelingen van publieke werken, werd hij in zijne met plan ten versierde werkkamer ten stadhuize, toe gesproken door den directeur van publiek© werken, den heer J. van Hasselt, die wees op de vele diensten, die de heer Leguyt ge durende 31 jaren de gemeente heeft bewezen A 1b herinnering bood de heer Van Hasselt hem eene fotografie aan, voorstellende alle ambtenaren die onder den heer Lgewerkt hebben Daarbij was gevoegd een album met opdracht. De wethouder van publieke werken, de heer L. Serrurier, die met tegenwoordig kon zijn, had een vleiend schrijven gezonden. Te Boskoop is Zaterdag jl. in den ouderdom van bijna 82 jaren overleden de overal in den lande welbekende boomkwee- ker W. C. Boer. Tot aan het laatst van zijn leven maakte de heer Boer alles mede wat er op tuinbouwgebied geschiedde, en men zou hem, ziende en sprekende, eerder voor een zestiger dan voor oen tachtiger aangezien hebben. In den ouderdom van ruim 102 jaren is te Kloosterburen (Gr.) over leden de oud-strijder Jacobus Klaver. Een „passage" te Amster dam. Gisterenavond is voor net publiek ver keer te Amsterdam opengesteld de Beurspas- sage. tusschen Damrak en Nieuwendiik en doorloopende onder het door den architect Borlage vergroote gebouw van de „Alge meen© Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente.'' De passage is juist zoo breed als de Haagsclie (5J Meter) en bevat 18 grootere en kleinere winkels. Tariefsverlaging bij de Oos terstoomtram. Naar men verneemt zoo schrijft men aan do Tel. bestaat bij de directie der Ooster-Stoom tram-Maatschap pij het voornemen, tot eene algemeen© ta riefsverlaging Over te gaan, in verband waarmede nieuw materieel besteld is en waarvan de levering vermoedelijk niet vóór Juni a.s. te wachten is. Behalve zwaardere locomotieven, van welker gebruik eene kos tenbesparing het gevolg zal zijn, zullen ook nieuwe personenrijtuigen worden in dienst gebracht, voorzien van ruime balkons, welke door glas zijn afgesloten en waardoor de pas sagiers tegen wind, stof en rook besciiut worden. De Schouwburgsluitingen. Die Maastrische schouwburgvereeniging heeft besloten door den rechter te doen beslissen of de Burgemeester al dan niet bevoegd is den schouwburg te sluiten. Faillissement Gebr. Grata- m a„ Door curatoren in het faillissement dier firma Gebr. Gratamai, te Leeuwarden, is thans opgemaakt oone voorloopigo uitdiee- liügslijpfc voor de crediteuren, waaruit blijkt dat de ontvangsten tot dusver hebben bedra gen f 723,991.19J, de uitgaven f 162,285.69^, zoodat voor de crediteuren te verdoelen blijft f 561,405.50. Na aftrek van f 77.25 voor 2 preferente vorderingen blijft er voor de concurrente crediteuren beschik baar f 561,328.25. Uit dit bedrag is door den rechter-com- missaris eene uit deeling bevolen van twintig percent der vorderingen, welke binnenkort zal plaats vinden. Omtrent den doodslag te Bek 1 e n (Dr.) worden, aan het N. v. d. D. nog de volgende bijzonderheden gemeld: Na een hardrijderij op eene spoorsloot bij den Stationsweg, bleven eenigen der bezoe kers tot in den avond in het stationskoffie huis, o.a. ook de reeds genoemde Willem) Wassen, die het den aanwezigen zeer lastig maakte, zoodat de eigenaar van het koffie huis, G. Ylieghuis, hem verzocht zich rustig te houden of de zaal te verlaten. Eenigen, tijd later, toen W. verdwenen was, werden bij Ylieghuis vier glasruiten verbrijzejd. Nie mand anders dan W. werd hiervan verdacht. Toen nu later in don avond W. zich weer bii de zaal van het koffiehuis bevond, ia Vlieghuis naar buiten gegaan en heeft hem met een stuk ijzer (anderen zeggen met een eiken paal) een slag op het hoofd toegebracht met het noodlottig gevolg, dat zooals ge meld is W. Zaterdag is overleden. Zondag heeft het gerecht uit Assen een onderzoek ingesteld; het sectie-onderzoek op den verslagene is verricht door de heeren dr. C. Moolhuizen, te Beilen en dr. Jaski, uit Assen. Er is gebleken, dat de dood het gevolg is geweest van verbrijzeling van den schedel. Inmiddels werd door de maréchaussee uit Assen een onderzoek ingesteld en een aantal personen in verhoor genomen. Het gevolg hiervan was, dat de stationskoffiehuishouder G. Vlieghuis als beschuldigde gevankelijk naar Assen werd vervoerd. De verslagene stond zeer slecht aangeschre ven, had reeds herhaalde malen met politie en justitie kennis gemaakt en was gevaarlijk voor de samenleving. De beschuldigde, die reeds eene volledige bekentenis heeft afgelegd, is een flink op passend mand van omstreeks 27 jaar en ge huwd. De deelneming met hem en zijne jonge, vrouw is algemeen. De aanranding te Middel burg. De 19-jarige schildersknecht J., te Middelburg, die Donderdagmiddag werd ge arresteerd en naar het Huis van bewaring overgebracht als verdacht van zeer brutale aanranding van eene gehuwde, ongeveer 27- jarige vrouw in hare woning aldaar is, na vernoor voor den rechter-commissaris, weer op vrije voeten gelaten. - Omtrent de arrestatie van den cam- didaat-notaris J. S., te Nijmegen, meldit men van daar aan de Arnih. Ct. In dqn laatsten tijd werden in verschil lende Belgische bladen advertenties ge plaatst, waarin geld ter leen werd aangebo den. Werd door personen hierop ingegaan, dan werd hun verzocht eerst 100 frs. te zen den voor de voorloopigo kosten. Ze werden dan op allerlei manier om den tuin geleid, doch ontvingen geen geld. Bij de Belgische justitie werd een klacht ingediend, die een onderzoek deed instellen, waarbij al spoedig bleek dat do vermoedelijke adverteerder was een in Nederland wonende Nederlander. Aan de Nederlandsche justitie werd de zaak ter kennis gebracht, toqn bleek dat de ver moedelijke dader was de candidaat-notaris J S., thans lecraar aan het instituut van den heer Wegerif, te Nijmegen, en dat dezo zioh aan tallooze verluiateringem en oplich tingen had schuldig gemaakt. De roof in de Damstraat. Naar het Hbld. verneemt, hebben twee personen zidb naar aanleiding van een oproep der por tie aan het bureau „Pietershal" te Amster dam aangemeld eu den Engelschman, die in de Damstraat aldaar den bekenden roof pleegde, beslist herkend ais den persoon, die zich aan het feit schuldig maakte. De hou ding van den arrestant, die zich Maandag zoo verzette tegen zijn fouilleering, was gis teren nog niet veel veranderd, zoodat hij bij de instructie geboeid bleef. De heeren blijven nog aan. het bureau voor het verdere onder zoek men vermoedt dat ze nog meer mis drijven op hun rekening hebben eu zonder twijfel bestaat tusschen hen en den roof op de Leliegracht verband. Hun aanhouding blijkt dan ook een goede vangst te zijn ge weest. Nog een slachtoffer. Behalve het jongmensch in de Damstraat is Maandag nog iemand te Amsterdam het slachtoffer geworden van zakkenrollers. Door den concierge bij een handelsvereeni- ging aldaar is nl. aangifte gedaan, dat hij aan eene bank f 1280 in ontvangst heeft geno men, welk bedrag hij bij terugkomst aan liet kantoor vermiste. Hij vermoedt dat het geld, geborgen in eene portefeuille, hem in dd Öude Leliestraat is ontrold door een onbe kende, die tegen hem opdrong. Hbld. Diefstal te Workum. In den nacht van 27 pp 28 Januari jl. zijn te Wor kum ontvreemd onderscheidene gouden en zilveren voorwerpen, voorts 5 bankbiljetten van f 60 en 18 bank biljetten van f 40. Vandalen. In een huis op den I Molenberg te Middelburg is in een der laat ste nachten door onbekende personen op schandelijke wijze huisgehouden. Behalve twee groote spiegelruiten, weiden tal van gla zen gebroken, tafels en stoelen vernield enz., terwijl bovendien nog ©en bedrag van onge veer f 175 gestolen moet zijn. De politie is de daders nog niet op het spoor. Relletjes. Na afloop van een ver gadering, door de vrije socialisten gisteren avond in Handwerkers Vriendenkring aan de Achtergracht te Amsterdam gehouden, ter herdenking van de staking der spoorwegar beiders op 31 Januari 1903, trokken een aan tal opgeschoten jongens in optocht door de Sarphatistraat. in de richting van het Leid- sclie Plein. Op liet Frederikspleiu trachtte de politie de menigte verspreiden door het maken van een charge, doch de meetinggan- gers verzamelden zioh weder op dë Wetering schans, teneinde hun wandeling in massa voort te zetten. De politie achtte het daar om raadzaam nogmaals te chargeeren, waar op de jongelui werden uiteengejaagd. Slechts een klein clubje trok toen verder naar het Leidsdhe Plein. Hbld. Ongelukken. Tengevolge van eene ontploffing van petroleum is gisteren de bak kersknecht D. te Winschoten levensgevaarlijk aan borst en armen gewond. Hij is naar heb ziekenhuis te Groningen overgebracht. Gisterenmorgen 11 uur is te Rotterdam per brancard in bewusteloozen toestand naar liet ziekenhuis gebracht de 26-jarige bootwer ker R. S. Werkzaam bij het lossen van En- gelsohe steenkolen, schoot een mand uit de strop en kreeg hij deze op het hoofd en den rug waardoor zijn ruggegraat brak. Tij Nijmegen werd Maandagmorgen om 9 uur «door eenige werklieden beneden aan den. kademuur van het Waalplein gevonden het lijk van den 22-jarigen P. W. B., daar ter ste de woonachtig. Een geneesheer constateerde den dood. j Vermoedelijk is B. onder den invloed van, j sterken drank bij ongeluk van den kademuur gevallen. Onder den trein. Op het station Amsterdam C S. is gisteren de werkman M". onder een trein geraakt met het ongelukkig, gevolg dat hem het rechterbeen boven dq knie werd afgereden en hij aan hoofd en lin kerarm verwondingen bekwam. De patiënt! in naar het ziekenhuis overgebracht. Gedood. Gisterenmiddag is de paar denhandelaar uit Laren A. van der Duijn bij het mestrijden op den straatweg Lareni Hilversum door het speelsch worden van zijn paard van de kar geslagen en tegen een tele foonpaal terechtgekomen, met het gevolg da hij dadelijk dood was. Een geneesheer uit i Laren constateerde schedelbreuk. De man, was een half jaar gehuwd. Gisterenmiddag is te Meppel den land bouwer K. uit Havelte, toen hij van zijn rijltiiig sprong, gevallen. Hij kreeg de rade ren van het in gang zijnde rijtuig over de borst en was onmiddellijk een lijk. Aan brandwonden overle- den. Te Oosterbeek is een drie-jarig kindje, wier kleertjes de vorige week met vuur in aanraking kwamen, aan de gevolgen van de daaraan betomen brandwonden overleden. Brand te Gouda. Gasteren, morgen in de vroegte' ontstond door onbekende oor- aaalc brand in het achterhuis van een per- j ceel aan de Derde Kade te Gouda. Een schuur, ingericht tot stalling en een hooi- I berg werden in asch gelegd. Een paard, der tien kouijmen en tien kippen kwamen in oe vlammen om. Alles was verzekerd. Laag water. In de vlnchthavea j te Tiel wachten nog acht groote Rijnaken de was van het water af. Alle zitten eenige j decimeters in den kleibodem. Niet onaardig. In een Amster- damsoh blad lazen wij de volgende adver- tentie H.H. Dieven! „Biji den'bij ons gepleegden diefstal met J braak, Donderdag op Vrijdagnacht, is achter- gelaten een vreemde sleutel, welke tegen be taling dezer advertentiekosten terug te beko- men is. „Drukkerij Kotting". I aDten 7. Maart a. s. hoopt de oudste dienstdoende predikant bij de Ned. herv. gemeente te Utrecht, dr. A. W. Blronsveld, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in 'Zijin amlbt aldaar bevestigd, werd door nu wijlen dir. A. R. Ruitenschild met de woorden van Paulus uit 1 Kor. 3 vs. 11 „Niemand kan een ander fundament leggen dau hetgeen gelegd is, namelijk Jezus", in i de Evangeliebediening bevestigd werd. Door de bevestigde werd toen tot tekst genomen Lukas 7 vs. 40: „Jezus zeide: Simon ik heb u wat te zeggen." Dr. Bronsveld heeft in die 25 jaar veel voor de herv. gemeente gedaan. In verschil lende kerkelijke besturen heeft hij zitting, o. .a is hij vele jaren lid geweest van do Algemeene Synode en is thans nog scriba en quaestor van het classicaal bestuur vau Utrecht. Maar ook voor zijn wijk heeft dr. Bronsveld gearbeid. Twee wijkgebouwen zijn opgericht, het eene in de Lauwerecht, het andere in de Bouwst-raat, waaraan ook Zon dagsscholen zijn verbonden. Dan is aan bera te danken de oprichting va*i het Diaconen- huis, om aan leden der gemeente kosteloos hulp te verleenen. Verder heeft dr. Bronsveld nog in ver schillende oommissies zitting in vele geval len als voorzitter. Dr. Bronsveld is tevens beschermheer van de Utreohteohe Ohristelijko Jongelingsver- eeniging en oere-voorzdtter en adviseerend lid van de Christelijke Nationale Werkmans bond voor leden van die Ned. herv. gemeente. aEen jongmensch te Zeist, die bij eenigci ingezetenen kost. en inwoning zocht, voorge vende op de gasfabriek werkzaam te zijn, zich' een maal liet voorzetten, van een ander bo vendien een bedrag van fl.50 leende, is door de politie wegens oplichting aangehouden en» ter beschikking van den officier van justitie gesteld.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2