BINNENLAND. Januari zijne zittingen heeft verdaagd, zon der sommige wettende voteeren, die voreischt waren om het uitvoerend gezag in staat te stellen den financieelen toestand te regelen. Dientengevolge zijn voorshands alle maat regelen tot regeling van de buitenlandsche schuld geschorst. De president van de repu bliek beeft echter in Maart eene nationale conventie bijeen geroepen. Men >opt, dat er dan stappen zullen worden gedaan om tot ectic regeling met de houders van schuldbe wijzen te komen. Oe oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Tokio, S F tbr. Uit het hoofdkwartier in Mandfcjuerijo wordt bericht, dat de Russen Maandag verschillende deelen van de Japan- ache liniën hebben beschoten. In den avond van dien dag deden kleine afdoelingen Rus sische infanterie aanvallen op verschillende punten, die allen afgeslagen werden. De Rus- ren gaan voort zich te verschansen in de richting van Wanchiaquatitaoe, Litajentou, Chcnchiechpoe en Heikoetai. De gevechten bij Sandepoe hebben uitge woed, cn ook de van beide kanten gezonden reserve troepen komen tot rust; zij trachten zich thans te bevestigen in de ingenomen stel lingen. Elke partij doet haar best. voor zoover do hard bevroren grond dit toelaat, de nieu we grenzen van haar bezit te beveiligen door het aanleggen van veldv^rsterkingen «als steun punten voor de verdediging. Hieruit blijkt, dat geen van d« beide veldheeren voornemens is een veldslag uit te lokken, d. w. z. zoolang de tegenwoordige abnormal-1 koude aanhoudt. Wanneer het weder verandert, dan moeten de aanvalsplannen, als die bestaan, spoedig aan den dag komen door hervatting van de operation. Voer 't oogenblik heersclit er ech ter rust op het Mnndsjoerijsche oorlogstoo- neel, daargelaten de troepenverplaatsingen, die mogelijk achter het front plaats hebben. Do gevechten, die plaats hebben, bepalen zich tot ontmoetingen bij ondernomen verkennin gen. Aan den westelijken vleugel is het daar bij intusschen niet alleen om het inwinnen van inlichtingen, maar ook om het uitvechten van kleine bezitgeschillen te doen. Menig ter rein-object komt aan beide partijen bogee- renswaard voor. Dit wordt zoo dikwijls ge wonnen, verloren en weder veroverd, totdat eindelijk de komst van aanzienlijke verster kingen aan de ceno jde over het bezit Veslst Zoo s aat het inzondcrh id met Tsja.ntauhonan aan do Hoenho, dat voor de Russen na den dooitijd eene bijzondere beteckenis heeft. Welke partij het ten slcrtte behouden heeft, is nog niet bekend. In den nadht van 8 op 9 Februari van het vorige jaar is de eerste oorlogsdaad voor gekomen de beschieting van Port Arthur door do Japan sche vloot. In het eerste oor logsjaar, dat heden voltooid wordt, hebben do Japanners volgens hun eigen opgaven 115,000 dooden en gewonden verloren, de Russen 125,000 dooden en gewonden, samen 240.000 manzijn in gevangenschap geraaht 600 Japanners cn 35,400 Russen. Do verliezen ten gevolge van ziekten en ontberingen zijn hier niet bij gerekend. Tokio, S Febr. Het Engelsche stoomschip Eastry, bestemd naar Wladiwostok met eene lading steenkolen, is gisteren door een Ja- pansch oorlogsschip cp de hoogte van Hokkai do gepakt. Het zal gebracht worden naar Yskoeocka. De Duitsche gezant te Washington heeft uit Berlijn een telegram ontvangen, waarin hem machtiging gegeven wordt te verklaren, dat er tusscken Berlijn on London geen ge- dachtonwissoling heeft plaats gehad over ren tusschen komst in het belang van den vrede. De eerste afdeeling van het derde Russi sche eskader zit te Libau in liet ijs vast en heeft haar vertrek moeten uitstellen. Men zaJ een geul in het ijs moeten laten springen. Allerlei vVoor do rechtbank te Berlijn is dezer dagen oen pbonograaf als getuige gehoord. Het was in een proces van den vertegen woordiger eoner buitenlandsche firma tegen oen exporteur uit Hamburg, wegens een be stelling, welke laatstgenoemde beweerde, niet stellig te kebbou gedaan. De Hamburger was, na herhaaldelijk ge daagd te zijn, eindelijk voor het gerecht ver schenen. Hij wrist zeer krachtig te betoogen. dat hij do bestelling, waarvan eerst sprake was, mondeling h«*ul afgezegd, en de weeg schaal der gerechtigheid helde reeds naar zij:i kant over... Maar daar kwam opeens de vertegenwoor diger van den ciscber naar voren, zette een phonograaf op de tafel der getuigen neer en verzocht den rechter, oen oogenblik naar dat toestel te luisteren. Toen drukte hij op een knopje, en daar klonk do stem van den Hamburger uit den trechter, in een gesprek, waaruit duidelijk bleek, dat hij de bestelling wel degelijk had gedaan Do slimme eischer verhaalde, dat hij, we tende, dat de gedaagde dikwijls chicanes maakte, het gesprek in een phonograaf had laten opnemen, om op alle mogolijkhedon ge wapend te zijn. Het onwraakbare getuigenis der machine, welke als ..dei» ex machina'' optrad, besliste nu do zaak ten gunste van den eischer. vDe Amerikaanacbe blauwbaard Johann Hoch, van wion wij dezer dagen hebben ge sproken, blijkt hot nog bonter gemaakt te hebben dan cent bericht werd. Het staat nu vast dat hij zich mot minstens 29 vrouwen heeft laten trouwen De moesten liet hij heel gewoon in den steek, na ze uitgeplunderd to hebbenanderen heeft hij, naar vermoed wordt, vergiftigd. In do maag van zijn voor laatste vrouw zijn sporen van arsenicum ge vonden, en de politie van St.-Louis en van Wheeling, waar Hoch ook vrouwen op het kerkhof heeft laten liggen, laat nu haar lijken onderzoeken. Hoch is te New-York in hechtenis geno men op het oogenblik dat hij aan boord wil- do gaan van een stoomschip naar Duitsch- land. Bij de New-Yorker politie beeft zich een Duitaeher aangerreV die vast van mec- ning is, dat Hoch eigenlijk Schxmtt heet. en dat hij tien jaar geledon vrouw en kinderen te Horweiler heeft laten zitten Drie van zijne vroegere Amerikaansche vrouwen, die in New York wonen, roemen Iloch's zang en citerspel. vTe Altenburg is brand uitgebroken in het paleis van den hertog van Saksen-Alten burg. De zoogenaamde kerkzaal brandde ge heel uit. Ve!o kostbare schilderijen, hand schriften en gocchiodkundige schatten zijn to loor gegaan vAan boord van het stoomschip „Ca- ronia'het nieuwste schip der Cunardlijn, liet welk eerlang zijn eerste reis zal onderne men, vindt men onder do kajuiten le klasse geen no. 13. Dat nummer is overgeslagen ter wille van bijgeloovigo passagiers, die 13 als een onge luksgetal beschouwen. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Woensdag 8 Februari. Geopend lij ure. Sta.itsbcgrootiug 1905. Hoofdstuk VIII (oorlog en vesting-begr oot i ng. De begrooting wordt bij afwezigheid van den minister v.m oorlog, (generaal Bergausi- usj verdedigd door den minister van marine (vice-admiraal Ellis.) De heer Van Houten betreurt de af wezigheid van den minister van oorlog en uit de beste wenschen voor diens herstel. Voorts wijst spr. er op, dat do bouw van den reeds gisteren besproken ringmuur te Groningen weinig getuigt van zucht naar bezuiniging. Nog een enkel woord over de eigenlijke oorlogsbegrooting. De militiewet. van 1901 komt hem voor als een wet, niet van blijven- den aard. Naar Spr.'s oordeel is die wet slechts een soort transactie om van ons leger te maken eene nabootsing van de groote legers, terwijl het slechts moet zijn een nar tionaal verdedigings-instrument. Boor de wet van 1901 heeft men ons leger als zoodanig en als internationaal vecht-in- strument bedorven. De heer Van der Feltz had gaarne eenige inlichtingen ontvangen omtrent het geval Reitsma te Assen. Hij verzoekt den minister nu aan de Kamer bij Nota van in lichtingen uitvoerige inlichtingen te versohaf fen De Minister van Marine (vioe-ad- miraal Ellis) betreurt de afwezigheid van zijn ambtgenoot-. Hij zal zich in hoofdzaak bepa len tot het overbrengen van de hier geudtte wenschen aan zijn ambtgenoot van oorlog. Alleen acht de minister zich verplicht den heer Van Houten er op te wijzen, dat de mi nister van oorlog verplicht was de wet van 1901 uit te voeren, t. zij dan als trans actie of niet. De Vestingbegrooting, zoomede do Oorlogsbegrooting worden z. h. s. goedgekeurd. Hoofdstuk IX (Waterstaat, H. en N.) De heer Bosch van Jrakestein dringt aan op verbetering van den wateraf voer der Utrechtsche echt. Het onderzoek duurt nu al 50 jaar. Spr. hoopt dat de minis ter deze quaestie ernstig zal overwegen en de bewoners aan de Vecht zich spoedig zullen mogen verheugen in een goeden waterafvoer. Het geld daarvoor zal beter besteed zijm dan voor dc droogmakerij der Zuiderzee. De heer W 111 i n ge vraagt bespoediging van den aanleg eti het in exploitatie bren gen van den N.-O.-locaalspoorweg en dringt aan op uitvoemg van de Drentsch-Friesche spoorwegplannen. De heer Van Velzen appuyeert uit een oogpunt van regeeringsbeleid, dat de minis ter alles wat uitstel kan lijdon van deze be grooting heeft, genomen. Wat de Zondagsrust aangaat, dringt Spr. aan op beperking van het aantal trei nen op dem rustdag, tot op de hel.'t. Ver der bepleit hij den aanleg van een spoor weg GoudaSchoonhoven met rijkssubsidie. Reikhalzend wordt naar die lijn uitgezien. Wijders vraagt hij toezicht op de zeewaar digheid van visschcrsschepen, dat thans ten eenenmalc ontbreekt en onze wetten betref fende de visscherijen, en verbod van het vis- schen met den z g. wonderkuil. De heer Brouwers vraagt verbetering van de rivier de Maas bij Venlo, ie het be lang der scheepvaart. Hi: hoopt dat de mi nister krachtig deee verbetering zal bevor deren. Nog dringt. Spr. aan op het maken van een nieuwe brug over de Maas bij* Maastricht, daar de tegenwoordige onvoldoende is. De lieer Van Limburg Stirum zegt don minister dank voor het in uit zicht gestelde hooger rijkssubsidie voor de Tuinbouwschool tc Frederiksoord. De hoor Reekers vreest niet, dat men spoedig zal terugkamen op don maatregel in 1890 genomen, waarbij het verbod om met den wonderkuil te visacfaen werd opgeheven. Spr. sluit zich «aan bij den aandrang van vissebers en belanghebbenden om het dood- vissahen van de Zuiderzee te voorkomen, maar dat dit door den wcmderkuil zou ge schieden is allerminst bewezen. Dat do vis- schorij in bet algemeen achteruitgegaan zoude zijn is eene onjuiste bewering, die door de resultaten wordt weersproken. Zelfs al was bewezen dat de vissoherij op do Zuiderzee achteruitging. Evenals voor de Harderwijkcrvissahers de kwak en dware- kuil niet kan gemist worden, kunnen an- dtre viasdhers den moordkuil niet missen. De hoer Van der Does de Wille- b o s vestigt de aandacht op den tegen stand. die de aanleg van een kanaal van d- Zuid-Willemsvaart naar den Amcr zelfs in Noord-Brabant ondervindt, .'pr. toont bet ongemotiveerde van dien tegenstand aan, en betuigt zijn dank aan dozen minister voor de ontworpen plannon. Hij hoopt dat die spoedig tot uitvoering zullen komen. Temeer dringt Spr. op spoed aan. daar alle voorbereidende maatregelen reeds getroffen rijn. Spr. geeft de Regeering de verzekering dat de subsidie- door het waterscnap Oostelijk Noordbrabant kan en zal betaald worden uiterlijk in I$17. De technische rijkshulp aan het watorsclup verleend, wordt op hoo gen prijs gesteld, en zal het waterschap in staat stollen heffingen te gaan doen en ge leidelijk ui', haar schuld te komen, die nu nog ruim 6 ten bedraagt.. Do heer Bultman brengt hulde aan de ambtenaren, werkzaam aan do afdeeling land bouw, wier werkzaamheid en kunde hij heeft keren waard es ren. Spr schets hierna de ge schiedenis van do wording van het directeurs- schap van landbouw, waarvan de bedoeling was dat de directeur-generaal zelfstal r.ig zou kunnen optreden, hetgernnooit geschied is. Spr. betoogt dat de minister ge: n tussohen- persoon behoeft, inzake landbouw en hij meent dat de minister zich zeer v rdienstelijk zou maken, door de oprichting van een ministerie van landbouw. Verder dringt spr. aan op be- spoeding van den aanleg van de lijnen UtrechtHaarlem en HaarlemLeiden. Do heer De Jong dankt den minister voor diens toezegging om de consulaire amb tenaren meer dienstbaar te maken aan den landbouw en vestigt de aandacht onzer regee ring op onzen kaashandel. De heer Breebaart komt op tegen liet gezegde van den heer Bosch van Drake- stein, dat het geld voor afwatering van de Vecht, beter zou besteed zijn dan voor de droogmaking van de Zuiderzee. De lieer Van Nierop dringt nogmaals aan op het uitgeven van Staatssckuldboekjes door de Rijkspostspaarbank. De regeering heeft wel een ontwerp toegezegd, maar als liet te laat komt dan loopt het gevaar door een ander ministerie weer ingetrokken te worden. Voorts behandelt Spreker de quaes tie. der controle op de hypotheekbanken in verband met de belegging der fondsen van de Rijkspostspaarbank Toen deze werd op gericht waren er 3, thans zijn er 60 hypo theekbanken, die pandbrieven uitgeven. Dat de Rijkspostspaarbank daarop geen controle kan houden en er geen gebruik van maakt voor geldbelegging, kan Spr. zich begrijpen maar tooh kan hij het niet goedkeuren dat de Rijkspostspaarbank zich laat beheerschen door indrukken en daarmede soms de cre- dietwaardigheid eoner hypotheekbank in ge vaar brengt. Do heer Welt verdedigt, de wet op de paardenfokkerij. Dat er in Noord-Holland en Friesland minder paarden worden ver kocht is niet de schuld der wet. In versohil- lendo provinciën is de paardenfokkerij zeer gewild. Ook het hengstveulendepot zal naar Spr. vertrouwt., o» den duur aan het doel beantwoorden. Hij brengt een woord van hulde aan den oud-hoofdofficier, die aan het hoofd van het depot staat zoomede aan de commissie van keuring en aankoop. De heer Havelaar verdedigt het post- tarief tegenover de opmerkiag van aen heer Bultman. De heer Van Beyma constateert, dat wanneer de ministerraad zich vereenigt met de denkbeelden van den minister, geen comp tabele misbruiken meer zullen voorkomen als waarop in het Voorl. Verslag wordt gewe zen. De heer Scholten meent, dat de juist heid der appreciatie van het rijkshengsten- veulen-depot in het midden ligt en verdere werking moet worden afgewacht. De Minister van Waterstaat zegt zidh niet alleen te laten leiden door de zucht naar bezuiniging; het noodige wordt door hem verricht met inachtneming van de draagkracht dér schatkist. Negentien groote werken werden hem door zijn voor ganger achtergelaten. De minister acht het moeielijk een norm aan te geven van werken, waarvoor mag worden geleend. De rede van den heer Brouwers geeft den minister geen aanleiding tot eene breede uiteenzetting. Reden van groote on gerustheid behoeft bij den heer Brouwers niet te bestaan. Bij het opgemaakte plan is in de 11 millioen voor liet vale Viséo Maastricht is ook begrepen de bouw van een nieuwe brug te Maastricht. De quaestie der Ut recht sche Vecht is ook niet van van daag of gisteren. Herhaaldelijk zijn al plan nen gemaakt voor betere afwatering. Pro vincie en belanghebbenden moeten het ini tiatief nemen, dan wordt rijkssteun verleend. Waar het plan destijds 7 ton vorderde ging het de doodslaap in, waaruit men het thans te-recht weer tracht op te wekken. Ver betering acht de minister zeer wenschelijk, maar het. initiatief zal weer uit moeten gaan van de direct belanghebbenden, provincie, gemeenten en waterschappen. Heden 11 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 9 Februari 1905 bevat liet volgende Koninklijke besluit benoemd tot tweede-klerk bij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld en het agentschap van het Ministerie van Fi nanciën te Amsterdam J. A. Muller Jr., rijksklerk ten kantore van de inspectie der directe belastingen te Amsterdam. 7e k«ui- toor. Z. K H. do Prins is voornemens op 27 Februari a.s. bij te wonen de lezing in de vereemging ter beoefening van de krijgswe tenschap, te houden door den gcp. majoor van het O. I. leger Nypels over De oorlogs- gebruikon in den strijd tegen minder be schaafden. Do Oosten rij ksche gezant bij ons Hof, do heer Okolecsanye d'Okoliesna, is vooq eenigeu tijd met verlof naar het, buitenland vertrokken. Kamercandidaten. De heer mr. A. baron Mackay, voorzitter der Tweede Ka mer en afgevaardigde voor het district Kam pen, heeft zioh. ter wille van de gezondheid zijner echtgenootc, in Juni niet weer herkies baar gesteld. (Ned.) De heer mr. E. G. C. doheidius, kan tonrechter te heeft, naar wij verne men. bedankt voor de candidatuur der Twee de Kamer, hem door de ch riste li jik-histori- sohe partij in het district Arnhem aangebo den. (N. A. Ct.) Recht sche tactiek. Er wordt onder de rechterzijde zeer sterk aangedron gen op het betmchton van verkiezings-disoi- pline door de gecoaliseerden. Reeds in ver schillende k ieö vereen ïgingen werd in dien zin gesproken en thans lezen wij van dr. Nolens in bet Venl. Weekblad: Als regel z,al m. i. moeten aangenomen worden, zooals ook steeds aangenomen werd, dat een zittend lid, niet door een ander zon der diens toestemming vervangen worde. En nog veel meer, dat een zetel, die tot heden door oen der bondgeuooten werd in genomen, niet aan deaen betwist warde. Het is niet onwaarpchijttlijjk, dat het opvolgen van dezen door „de zuivere rede" aangege ven regel in sommige gevallen en voor som mige gedeelten van een kiesdistrict eoingo zelf overwinning zal kosten en eenige zeer be grijpelijke gevoeliglieden zal opwekken. Maar het is toch niet te veel verlangd van hen, dio zioh met verkiezingen bemoeien, en daarbij door motieven van algemeen belang geleid worden, dat ze in de tegenwoordige omstandigheden zich in de eerste plaats af- VIagen hoe wordt de grootste waarschijnlijk heid bereikt, dat de zetel behouden blijft. En dat met alleen. Een misslag, een toegeven aan persoon lijkheden of gevoeligheden in één twijfelach tig district, waar samenwerking onmisbaar is, heeft allicht een nadeeligen weerslag op der g«ang van zaken in «andere districten, waar anders «alles in orde zou zijp. Nationaal huldeblijk Generaal Van Neutsz. Zaterdag waren oere- en uitvoerend comité uitgenoodigd de schilderij op het atelier van den heer Hoynck van Papendreckt te bezich tigen. Deze schilderij, die de photographic zal vervangen, indertijd het Instructie-ba taljon te Kampen aangeboden en voorstel lende de bestorming van Baitée Ilie (Sama- langa), maakte op beide oomité's een verras senden indruk. Zij is 2.17 M. bij 1,22 M. groot en zal binnen enkele dagen in Den Haag worden tentoongesteld, waarbij H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Ne derlanden zullen worden uitgenoodigd. Daar na komen Rotterdam en Amsterdam aan de beurt. De opbrengst der entrees zal der ver- eeniging het Generaal Van Heutsz-fonds ten goede kamen. De vergadering der oomité's, die denzelf den dag plaats had, werd ingeleid door den voorzittei- van het eere-camité, den luitenant- gener&al W. G F. Snijders, die de aanwezi gen hartelijk wiel'kom heette Door den voor zitter van het uitvoerend comité, den heer J. H. Solkesz, werd daarna de leiding over genomen. Besloten werd het fonds te stichten onder den naam van de Vereeniging het Generaal Van Heutsz-fonds, en het door de Neder- landsche natie gestortte kapitaal na aftrek van de kosten der aan het Instructie-batal jon te schenken schilderij, als grondkapitaal der vereeniging te bezigen, waarvan alleen dc renten, aangevuld met de oontributiën der loden, gebruikt mogen worden. Na de verschillende artikelen besproken en goedgekeurd te hebben, werd hierop met algemeene stemmen besloten de koninklijke goedkeuring aan te vragendoch alvorens dit te doen, den generaal Van Heutsz een exemplaar ter beoordeeling op te zonden. Hierna ging men over tot het kiezen van commissarissen en hoofdbestuur. Als commissarissen werden gekozen de hee- ren W. G. F. Snijders, luit.-generaal, inspec teur der infanterie, 's Gravenhagejhr. G. iC. Quarles van Ufford, M. Merens, B. Nier- strasz, K. F. A. van de Wall, plaatselijk commandant, allen te AmsterdaanJ. Hu- dig, wethouder to Rotterdam en A. C. do Koek, voorzitter van den Kon. Ned. Bond rvoor ond-onderofficiereii. Door het hoofdbestuur werden gekozen de hecren J. H. Solkesz, voorzitter; J. H. de Bruk, secretaris, J. M. van Dugteren, pen ningmeester, allen te Amsterdam; W. G. H van Erp, te Hoorn; F. Kiepe, adj.-onder- officier-administrateur, te Breda; P. R. J. 'Brands, idem regiment grenadiers en jagers, .te 's GravenhageJ. A. Graafland, sergeant majoor bij de marine te Amsterdam. De vereeniging liet Generaal Van Heutsz- fonds, welke onder bescherming van den Prins der Nederlanden zal staan, is breed opgezet en zal hare vertakkingen hebben in Nederland en koloniën. Zij stelt zich ten doelhet behartigen van stoffelijke en mo- reele belangen van wettige, gewettigde en erkende kinderen van militairen beneden den rang van officier, die in Nederlandsch-Indië zijn gesneuveld of aan voor den vijand be komen verwondingen zijn overleden. Zij tracht dit doel te bereiken a. door het verleenen van geldelijke bijdra gen tot tegemoetkoming in de kosten van opvoeding en onderwijs b. door ook op ander gebied de belangen vau die kinderen, ook na volbrachten leer tijd, te behartigen, bijv. door het aanwen- ideu van pogingen oan hen ondergeschikte betrekkingen te bezorgen c. door mede te werken met andere ver- eenigingen, die hetzelfde doel beoogen en dit door dezelfde of gelijksoortige middelen •trachten te bereiken. Ieder wordt, zoowel in Nederland als in de koloniën, in de gelegenheid gesteld dit sohoone doel te steunen, door zich op te ge ven als lid of donateur der vereeniging aan •het adres van den voorzitter, den heer J. 'H. Solkesz, Amsterdam, Amstelstraat 19. Bij het departement van justitie zij® benoemd tot tweede-klerk: J. C. Faber, thans schrijver 2den rang bij de rijkswerkin richting Veenhuizen no. «2 J. 'Swenne, thans onderwijzer aan de openbare school A to 's-Gravezande, en C. L. E. Molier, thans schrijver met rang van tweedo-klerk bij het departement van financiën te 's Gravenhage; tot. bode: Pi C. Albi- thans vaste-kneoht "bij dat departementtoi vaste-knecEt H. vaB Staal, te 's Gravenhage t<t portier; G. Vrie- link, te 's Gravenhage. De heer mr. Th. Heemskerk te Am sterdam heeft zijn 25-jarige werkzaamheid herdacht als secretaris van den Raad van Tucht op de Koopva.ardijschepen. Hem werd gisteren door de leden van dien Raad en door eenige oud-leden een diner aangeboden in het American-hotel. Volgens de Gcoi- en Eemlander is de bekende kunstschilder A. J. Derkinderen zeer ernstig ongesteld. Te Sneek is gisteren overleden de heer «Tan Visser, oud-schoolhoofd en oud-directeu-r der Rijksiiormaalschool aldaar. Als paeda- goog stond de heer V. in de onderwijzers wereld hoog aangeschreven Zijn werk „De Roeping der Volksschool" getuigde van diepe kennis op onderwijsge bied. Ee overledene bereikte den ouderdom van 39 jaren en was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Onder zeer groot betoon v«an deelne ming werd gisterennamiddag ter algemeene begraafplaats te 's Gravenhage het stoffelijk hulsel in de groeve gelaten van den psychia ter dr. S. Reeling Brouwer, geneesheer-direc teur van bet Haagsche Geneeskundig ge sticht voor krankzinnigen. Een zeer groot aantal doktoren wachtte het stoffeelijk over schot op. Dr. Van Dam vertegenwoordigde de Haagsche afdeeling van de Vereeniging tot bevordering van de geneeskunst; prof. Kouwer uit Utrecht den Bond van Zieken verpleging; de doktores Teljer en Hanke met den oud-minister van marine Jansen de Algemeene Haagsche Polikliniek; de dokto ren Van Dommelen en Bense het Haagsche Geneeskundige Gezelschap; dr. Van Wely den Haagschen Bond tot opleiding van zie kenverpleegsters. Verder werden opgemerkt mr. E. Z. L. van der Kamp, de officier van justitie te 's Gravenhage, die veel ambtelijke aanraking had met den ontslapen psychiaterdr. Ruysch, hoofdinspecteur van de volksgezond heid de hoeren Van Andel en Stakman Bosse, inspecteurs voor het Staatstoezicht op krankzinnigende heer Margadant, rent meester van het krankzinnigengesticht en voorts een groot aantal zustens-verpleegsfcers uit dat gesticht en particuliere verpleegsters en verplegers. In den stoet volgden ook de regenten van het gesticht. Het aantal kransen en bloemstukken was buitengewoon groot. De heer mr. A. F. A. Leesberg, bracht na mens regenten van het gesticht hulde aan den ontslapene voor den velen arbeid door hem verridht en dank voor de onvolprezen wijze, waarop deze in den bloei zijns levens weggerukte man dien arbeid deed. Spr. ver zekerde, dat de nagedachtenis van dr. Ree ling Brouwer bij regenten en in het gesticht in dankbare en eerbiedige herinnering zou .blijven. Ditzelfde verze'.erde ook dr. Le Nobel, de tweede geneesheer van het gesticht, die het verlies schetste van het overlijden van dr. Reeling Brouwer voor 'het verplegend personeel en voor de patiënten. De vader van den overledene dankte be wogen allen voor de laatste eer, zijn dier baren zoon bewezen. A n t i-r e v. P a r t i0 d a g. Op 22 de zer zal te Zwolle een anti-revolutionaire par tijdag worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de h.h. prof. Fabius en dr. Postma. „De eeuw van het kind." Door den directeur van het museum van kunst nijverheid te Haarlem worden pogingen in het werk gesteld om im den loop van dit jaar in genoemd museum eene tentoonstelling te organiseeren, betrekking hebbende op de aesthetisohe ontwikkeling van het kind. Hij verzoekt allen, die daartoe in staat zijn en roeping gevoelen, aan deze tentoonstelling hunne medewerking te verleenen door goede wenken" te geven en bijdragen te leveren, zich met hem in verbinding to stellen. Er zal worden onderzocht hetgeen op ge noemd gebied in het buitenland werd ver richt, terwijl het voornemen bestaat d©n cata logus, die van deze tentoonstelling zal uit gaan, zóó in t,o richten, dat hij voor belang stellenden als leiddraad zal kunnen dienen. Nadere bijzonderheden omtrent organisa tie, alsmede het juiste tijdperk, waarin deze tentoonstelling zal worden gehouden, zullen later worden bekend gemaakt. Geen schitterende figuur. Het vorige jaar is bij gelegenheid van de wereldtentoonstelling te St. Louis een con gres van bibliothecarissen gehouden. De Amerikaansche regeering benoemde tot voor zitter den bekwaamsten man op dit gebied, dr. Herbert Putman, bibliothecaris van oe groote rijks-bibliotheek te Washington. Bui tenlandsche regeeringen werden uitgenoodigd vertegenwoordigers te zenden. Alle landen zonden hun eerste mannen op het gebied van. het bibliotheek-wezen, teoi einde met hun collega's te beraadslagen over dit gewichtig onderwerp tot bevordering van de volksont wikkeling. Ook de Nederlaudsche regeering werd uit genoodigd een vertegenwoordiger te zenden, en wien zond zij? Bij Kon. besluit van 6 Aug. 1904 werd gedelegeerd, „zonder bezwaar van de schat kist" het hoofd der koninklijke bibliotheek zou mem denken, neeneen uitgever te AmsterdamEn nog wel een, die op het ge bied van bibliotheekwezen nooit iets ge presteerd heeft. De man maakte dan ook op het congres nu juist geen schitterend figuur. En ons land? Het ging er ter dege c r de tong. Naar aanleiding van bovenstaand bericht, aan de Vrijzinnig Democraat ontleend, kan de Tel. mededeel en, dat de benoeming van een uitgever voor het congres van bibhothe- carissen te St. Louis een gevolg is van de ge brekkige kennis der Engelsche taal aan üet departement van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage Men heeft daar, toen de uit- noodiging kwam om een vertegenwoordiger te zenden raar het congres van „Librarians,' heel leep ddt woord vertaald in „Boekver- boopers." Toen men eenmaal zoover waa, lag de benoeming van een uitgever voor de hand Landverhuizing. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de M. C. Do lust tot landverhuizing naar Noond- Amerika, die lang heeft gesluimerd, is thans op eens ontwaakt, dank zij enkelen Cadzan- tenaren, die van uit het beloofde land een pleizierreisje naar hun oud vaderland heb ben ondernomen en daar zooveel goeds van hun nieuw vaderland weten te vertellen, dat velen aan den drang om hun geluk daar ook eens te gaan beproeven, niet kunnen weer staan, niet omdat zij in den laatsten tijd in hunne behoefte® niet weten te voorzien, zoo als vóór jaren het geval was, maar omdat men hun voorspiegelt, dat ginds iets voor den ouden dag valt te besparen, vrouwen daar niet werken moeten en zich geheel aan hare huishouding kunnen wijden, terwijl jonge meisjes als dienstboden gemakkelijk twintig dollars per maand kunnen verdienen en daarenboven meer kans hebben tot een huwelijk te worden aangezocht dan hier het geval is. Daardoor valt het te verklaren, dat de jongeren hun ouders er veelal toe aanzet ten de reis naar de nieuwe wereld te onder nemen. Een paar honderd inwoners zullen in den loop dezer maand via Antwerpen of Roosen daal scheep gaan, vergezeld van wederkeeren.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2