KOLONIËN. BINNENLAND. door Rusland te zijn aangekocht. Dit sensa- ticbericht, dat telkens weer verschijnt, berust vermoedelijk op de ijverige bemoeiingen van onderhandelaars om de onoverwinnelijke di plomatieke bezwareen te boven te komen, die aan een verkoop van schepen aan Rusland in den weg staan. Argentinië durft evenmin zich bloot stellen aan do wraak van de Ja panners als in tegenspraak te handeion met do meerderheid der toongevende natiën, en daar do schepen slechts door eeno wet, na voorafgaande behandeling in het congres, aan een vreemden staat kunnen worden ver kocht, ia het reeds hierom onmogelijk, dat zij in het beaat van Rusland zijn overgegaan. Por ijs, IS F tbr. In do commissie in zake het Doggersbank-incident zijn door de par tijen conclusies gestold. Die der Engelsclien houden in, dat geen enkele torpedoboot zich onder de visschersvloot bevond en dat er geen enkele reden was, die het openen van het vuur wettigde. Men had bovendien do ge wonden tor hulp moeten komen. Geen enkele fout is door de visschers begaan. De Russische conclusies houden in, dat het vuur wel degelijk gewettigd was met het oog op de vervulling der militaire plichten. Geen enkele verantwoordelijkheid voor de gevolgen rust op Rodjestwenski en zijn ondergeschik ten, De regeenng betreurt echter het inci dent en is bereid de slachtoffers schadeloos stelling te geven tot een 1 drag dat door een scheidsgerecht, te ren uit het Hof van Ar bitrage te 's Gravenhago, zal worden vastge steld. Uit Londen wordt nan de Tagliche Rund schau, op grond van inlichtingen, die in goed ingelichte Russische kringen uit Petersburg ontvangen zijn, bericht, dat de pogingen in het belang van den vrede zijn mislukt. De beslissing van den Ozaar is uitgevallen in den zin van cene krachtige voortzetting van den oorlog. Allerlei vEen ongenoemd burger vau Ncureti berg heeft een 90m van 50.000 Mark gegeven voor liet oprichten van een Schiller-stand beeld aldaar. vTe Parijs is een „Dispensaire Vander- bilt" gesticht een armeiu-apotheek en in richting voor geneeskundige behandeling, welke onder leiding van professor Goorgt Gautier staat. De Amerikaansclie millionnair Vanderbilt werd ziek, toen hij zich eenigen tijd geleden to P&rijï bevond en prof. Gautier behandel- do hem. Na zijn terugkeer te New-York vroeg de rijke man zijn rekening en toen hij zag, dat prof. Gautier niet meer dan 20 fr per visite had gerekend, schreef hij, dat de geneeskun dige zich zeker vergist moest hebben en hij zond hom zijn honorarium berekend tegen 200 fr. por visdto. Daarenboven zond de dankbare patiënt den professor nog een cheque van een millioen francs voor het stichten van bovengenoemdo geneeskundige inrichting. vEenigen tijd geleden kocht, gelijk men weet, een Amerikaansch million air, die een oor moest missen, voor duizenden dollars een oor van oen minder bemiddeld*- man, het welk hij zich aan 't hoofd liet planten. Nu wordt in de New-Yorksche bladen een vinger gevraagd voor eene dame, die 500 dol lars (f 1250) wil betalen om daarmede haar hand te completecren. vDo Casino-schouwburg te New-York is geheel afgebrand. Do schade is groot, maar menschenlevens zijn niet verloren ge gaan, hoewel velen zich slechts met moeite konden reddengelukkig brak de brand een paar uren voor den aanvang der namiddag- voorstolling uit. vUit de Vereeuigde Staten wordt ge meld, dat acht rijtuigen van een sneltrein naar Milwaukee van een hangende brug ge stort zijn, toen do trein met eene snelheid van 70 mijlen in 't uur reed. Vier personen zijn gedood en 24 gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door het breken van een riggel. OOST-INDIÊ. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren Benoemd tot gouverneur van West-Suma tra de heer Hecklcr, resident van Timor." „Resident Brugman arresteerde zonder bloedvergieten den Bonischen prins Pa-Tanfa en retourneerde naar Makassar. Het Wad schrijft naar aanleiding van dit laatste telegram „Dat de arrestatie van den Bonischen prins Pataufa gelukte, bewijst dat de bevolking op onze hand is cn met den prins niet erg be vriend, anders zou zijn vlucht zeer goed mo gelijk zijn geweest, daar oen stoomschip reeds van verre to onderscheiden is. De geruchten dat. Sumatra's Westkust eene residentie zou worden, worden door het tele gram van onzen correspondent gelogenstraft. De heer Hecklcr diende als assistent-resident op At joh .onder generaal Van Heutsz. De nieuwe gouverneur is een energieke persoon lijkheid, zijne capaciteiten als bestuursman worden echter niet algemeen'hoog aangesla gen. Voor de invoering oener belasting op Westelijk Sumatra is eene doortastende per soonlijkheid noodig: vandaar de keuze tot gouverneur van iemand, die in fV> laatste maanden op Flores en An don are getoond heeft voor geen krass© maatregelen terug te deinzen." WESÏMNDIÉ Curasao, 20 Januari. De gouverneur mot bijhebbend gezel schap. is deze week naar dc West divisie dezes ei lands, op de jaarlijkcsho inspectiereis gegaan. Do Staatscourant van Dinsdag 14 Febr. 1906 bevat de volgende Kon. besluiten: benoemd tot tweede kanselier bij Hr. Ms. gezantschap te Berlijn J. K. Feijlbrief, lo klerk bij hot departement van buitenlandscho zaken cn tot directeur der kanselarij van dat gezantschap mr. P. A. Jansma van der Ploog, kanselier bij dat gezantschap; bencemd tot adjunct-commies bij het de partement van justitie J. F. Paulen, thans le klerk; benoemd bij de infanterie tot le luitenant de 2e luitenant N. A. Bouwman, directeur van de Kon. Militaire Kapel; bij het 10e regiment de 2e luitenant J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, van dit korps; op verzoek eervol ontslagen do ingenieur der telegraphie P. H. G. Montcnberg; bij het departement van koloniën be noemd tot referendaris de O I. ambte naar met verlof J. R. van der Houven van Oordt, laatstelijk referendaris ter algemeene secretarie in Ned, Indië, die tot dusver met den titel van refenrendaris bij hot departe ment was te werk gesteld. bevorderd tot referendaris de hoofdcommie zen C. J. Corporaal, en J. J. Groenemeijer bevorderd tot hoofdcommies de commiezen C. Z. Haak, en mr. II. LHcmsing; benoemd tot commies der commiezen-titu lair jhr. mr. H. A. van Kamebeek en jhr. mr. B. C. do Jonge; verleend de titulaire rang van commies aan den adjuncticommies jhr. L. C. van Panhuijs en bevorderd tot adjunct-commies de le klerk L. C. J. Janclaes bij afzonderlijke dagorders in Indië Nederland zal eervol worden vermeld ter za ke van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Djamlri le halfjaar 1904 de sergeant der infanterie van het Ned.-Ind. leger J. de Groot. H.H. M.M. de Koninginnen en Z. K, H. do Prins hebben Zondagochtend dé gods dienstoefening bijgewoond in de Fransche kerk te 's Gravenhage, onder gehoor van ds. F. Thomas, uit Genève. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hadden gister als gasten aan het diner ten Paleize genoodigdbaron Van Harden- broek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, opperkamerheer, en baronesse van Harden broek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, grootmeesteres van H. M. de Koningin baron Bentinck, -opperstalmeester en baro nesse Bentinck; jhr. F. Groeninx van Zoe- len en mevrouw Groeninx van Zoelen, dame du palais, en kapitein Van Hoogstraten, ad judant van H. M. de Koningm, en mevrouw Van Hoogstraten. H. M'. de Koningin-Moeder bracht gis teren met gevolg een bezoek aan de tentoon stelling van werken van Joh. H. van Mas tenbroek, M. Scihildt cn G. J. Roermeester, in de zalen van het schilderkundig genoot schap „Pulchri Studio" te 's Gravenhage. De gewone aulienties van den minister van Marine en van den minister van Kolo niën zullen op Vrijdag 17 Februari a. s. niet plaats hebben. Do minister van Financiën maakt be kend, dat op 11 Februari jl. bij de betaal meesters in kas was f 2,135,124.25, en dat op denaelflen dag door de Nederlandsohe Ban' ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 13,366,984.46. De Commissarisder Koningi in Friesland. Men sclirijft uit Leeuwar den aan de N. Gron. Crt. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Friesland is aangekocht heb pand op de Nieuwstad alhier, vroeger be woond door wijlen mr. Horatius Albarda, een der fraaiste ©n grootste heerenhuizen van Leeuwarden. In verband met dezen aankoop wordt van verschillende zijde beweerd dat de heer mr. B. Ph. baron van Harinxma tkoe Slooten zijn ambt als commissaris der Koningin bin nen kort zal neerleggen. Naar wij echter uit betrouwbare bron ver nemen is deze gevolgtrekking onjuist; de heer Van Harinxma is, voorloopig -althans, niet van plan als zoodanig te bedanken, Van mr. Ph. de Kanter is bericht ont vangen, dat hij in het district Enkhuizen tegenover den heer Goeman Borgesius geen candidatuur wenscht te aanvaarden, zoodat deze de eenige door de verschillende liberale kiesvereenigingen in het district Enkhuizen gestelde candidaat is. Men schrijft uit Leiden aan De Neder lander De jonge Nederl. Hervormde Kiesverecni ging alhier, ontstaan door de oplossing dor Chr hist kiesvereeniging. telt reeds meer dan honderd leden en ook verscheidene dona teurs Meldden wij vroeger reeds, dat zij tot voorloopig candidaat voor lid der Tweede Kamer koos ds. C. Plug, te Katwijk aan Zee, thans kunnen wij mocledeelen, dat deze ter jaarvergadering weid gekozen tot definitief candidaat en hij deze benoeming staande de vergadering, waarin hij het woord voerde, aannam. Aangezien het zeker is, dat de ver eeuigde anti-rov. en r.-kath. kiesvereenigingen ds. Plug niet zullen candideeren, zullen de stemmen, op hem utgebracht, of als verloren te beschouwen zijn öf als winst voor den candidaat der liberalen, mr. W. van der Vlugt. Uitbreidingsplan van Rot terdam. Een door den heer Van Oordt in de jongste zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad ingediende motie, betreffende de vaststelling van het uitbreidingsplan der gemeente naar het noordwesten, heeft tot doel B. en W. uit te noodigen alvorens de zaak aan do ordo te stellen, nadere inlichtingen te verstrekken omtrent de vraag welke verbete ringen in do ligging der spoorwegen en de stations binnen de gemeente gewenscht en bereikbaar zij®. Daar de heeren v. Vessem c. s. in cene reeds vroeger ingediende motie eene oplos sing der moeielijkheden slechts in één rich ting voorstellen, wensch; den heer v. Oordt B. en W. een zoo ruim mogelijk veld te laten, de zaak eerst van alle zijden te beschouwen. Haagscheraad. De gemeenteraad van 's-Gravenhage, gisterenmorgen 10 uur bij cengekomcn, heeft een commut e van bijstand in h-,bolleer van het abattoir samengesteld, onder voorzitterschap van den wethouder De Wijs. Het voorstel tot het aangaan van een 3J pet. geld leening van ten hoogste 3 millioen ten behoeve van tram bouw en waarvan rente en aflossing uit de door de Trarawegmaat- solnppij tot 1927 te betalen huursom zullen worden gevonden werd bestreden door de heeren Rcpelaer, van Molenaarsgraaf en Bodaan, die een speciale lecning voor de tram niet noodig achtten. Beter ware 't, volgens den eerstgenoemde, een groote leening aan te gaan on deze dan hierin op te nemen. De wethouder Simons wees echter op het speciale karakter van deze leening, dio niet betreft een gemeente bedrijf, zcoals bij de gasfabriek, de waterled- di enz. Het voorstel werd aangenomen met 26 tigen 4 stemmen. De gemeenteraad van Arnhem stelde in zijn zitting van gisteren vast een veror dening op de gemeente-avondschool voor han delsonderwijs. Het ouderwijs aan deze school is hoofdzakelijk bestemd voor jongelieden, die zonder middelbaar onderwijs te hebben genoten, werkzaam rijn in den handel of op kantoor en omvat handelsrekenon, boekhou den, handels-aardrijkskunde, Nederlandsche taal, Fransoh, Engelsoh en Duitsch. In elk dier vakken wordt het onderwijs gegeven in een tweejarigen cursus van 1 October tot 30 Juni, gedurende 4 avonden per week. Tot leeraar in de natuurkunde aan de Hoo- gere Burgerschool met 5-jarigen cursus werd benoemd dr. B. Meilink, thans tijdelijk leeraar. Na de opheffing der schuttersmuziek te Doesburg had zich een commissie gevormd om met de hulp der gemeente de muriek- vereeniging als stedelijk muziekcorps in stand te houden Op een adres dienaangaande be sliste de raad f 400 tot steun toe te staan. Daar dit niet voldoende geacht wordt, zal de vereeniging zeer waarschijnlijk ontbon den worden.. Naar men uit goede bron aan de N. R. Ct. verzekerd, kan tegen 1 Mei een groote promotie biï posterijen en telegrafie worden tegemoet gezien. Bij ministerieele beschikking van 13 Fe bruari 1905 zijn bij het departement van Koloniën bevorderd tot 1st© klerk de 2de klerkenW. C. Hoos, J. N. Rimmelzwaan, S. van der Kloet, H. L. A. Huguenin en A. J. Rotteveel, en benoemd tot 1ste klerk de heer D. J. C. Schenk benoemd tot 2de klerk de heerenF. L. J. van der Mark, Pb. A. Fedtzer, 0. C. Rem mers waal, J. J. Kraan en J. II. Eeuwens; tot vaste-kneohtA. van der Kamp. Omstreeks half Maart 1905 zal bij de Algemeene Rekenkamer een vergelijkend examen worden afgenomen van hen, die wen- schen in aanmerking te komen voor eene be noeming tot tweede klerk bij het college, aan vankelijk op eene bezoldiging van f 400 's jaara. Tot het examen worden toegelaten zij, aie geboren zij® tusschen 1 Januari 1880 en ulti mo December 1887. Verzoekschriften om aan het examen te mogen deelnemen, moeten eigenhandig schreven op gezegeld papier, vergezeld van geboorte-akte en bewijs van Nederlander schap, vóór of op 1 Maart bij de Algemeene Rekenkamer zijn ingekomen. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscc nt no. 38. Ds. J. A. Gerth van Wijk Jr., uit Bennebroek, vertrekt met verlof naar St. Petersburg, waar hij tot begin Maart de predikbeurten van ds. Pantekoek zal vervul len. Stand. Naar het Leidsche Dagblad verneemt, is aan ds. G. van Herwaar.'.n te Leiden, die wegens zenuwlijden niet in staat is zijn pre dikambt te vervullen, ecu verlof van zes maanden verleeud tot hei-stel zijner geschok te gezondheid. Men meldt uit Laren, dat Maandag morgen de toestand' van Derkinderen gun stiger was. De bloeding se1,':-"t tot staan geko men te zijn. Indien dat zoo blijft, staan de kansen Vl*>r herstel zeer gunstig. De patiënt is zeer verzwakt, doch dat hoopt de behan delende geneesheer spoedig te boven te ko men. In strengen eenvoud werd gisterenmid dag te 's Gravenhage op de begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den oud-directeur der directe belastingen, den heer L. R. Wentholt. Met de familiebetrekkingen van den ont slapene stonden eenige hoofdambtenaren bij het belastingwezen aan de groeve geschaard. De schouribij-nacht Wentholt dankte voor de betoonde belangstelling. Te Amsterdam is plotseling overleden de heer J. P. Jukkenekke, sedert 1881 nota ris daar ter stede. Te Dronrijp is overleden de heer J. S. Potter van Loon, de oudste notaris van Fries land, en jaren lang lid van de Prov. Staten van dat gewest. Blijkens het maandbericht van het Ne derlandsche Zendelinggeri'-Mschap (gesticht in 1797) is de stand der rekening als volgt: Nadeelig saldo over 1903, f 11362 raming van uitgaven voor 1904 f 98000, te zamen f 109.362. Daarentegen werd ontvangen tot 15 Januari 1905 ("einde van het boekjaar) f 104.190, blijft thans nr noodig voor 1904 f5172. In de vergadering van het Dag. Be stuur van het Ned. Landbouw-Comité te 's Gravenhage werd door den oorzitter o. a. medegedeeld: a. dat een conferentie is ge houden met vertegenwoordigers va® stoom vaartlijnen, over den uitvoer van vleesch naar Engeland; b. dat aan den minister van Oorlog is verzonden een missive over aanbe steding van boter voor het garnizoen te 's Gravenhage en antwoord is ontvangen. Aangehouden werd de beantwoording van de vraag of bet wenschelijk is een enquête in te stellen naar do werking van de wet op de paardenfokkerij (1902). Op het wintercongres, dat op 22 Fe bruari a. s te Deventer gehouden wordt, van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, zullen de volgende punten be handeld wordon: 1. Voor appel- en pereleiboom en werd in fruittuinen moestal de waaiervorm aange plant. In don laatsten tijd wordt voor fijne fruit de palmotvorm aanbevolen. Is de waaiervorm niet meer aanbevelens waardig Zijn de verschillende pahnetvormen te ver kiezen boven den waaiervorm? In te leiden door den heer O. J. Quintus. 2. Wat kan er worden gedaan om de vriendschappelijke bijeenkomsten zoodanig in to richten, dat er meer leden aan deel nemen dan tot lieden het geval was? In te leiden door den heer H. do Greeff. 3. Welke plaats zal de maatsóhappij in nemen in de aanstaande federatie van den tuinbouw en welke omvorming zal zij daar toe hebben te ondergaan. In te leiden door den heer Ernst H. Kre- lag©. 4. Zou het niet wenschelijk zijn dat de Maatschappij bevordoro, dat do prijzen van de verschillend© tuinbouwvruohton op de plaatsen va.n verkoop wonden aangewezen per kilogram of per tal, in plaats van, zoo als nu veelal gewoonte is, in de op vele plaat sen gebruikelijke, doch ©Idol's onbekende maten In te leddon door den heer O. J. Quintus. 5. Het verdient aanbeveling, d t de diplo ma's, welke aan het einde van de tweejarige Rijks-tuinbou wcursus ïen aan de leerlingen worden uitgereikt, allen van een model rijn. T' te leiden door den heer G. Steen. 6. Kan, door hot uitbreiden van i'.;n werk kring der wandelleeraren, worden voorzien, geheel of gedeeltelijk, in de behoefte aan een bureau voor adviezen? In te leiden door den heer H. de Greeff. 7. Rapport van het hoofdbestuur omtrent do van de afdeelingen ontvangen antwoorden op de haar tor behandeling gezonden vraag punten betreffende oen national© of internar tionale tentoonstelling. Legaten. Door wijlen mevr. de wed. Esseher, overleden te Haarlem, is een legaat gemaakt aan do Chr. school te Wageningen van f 6000 en aan de Prot. bewaarschool al daar een van f "000, vrij van successierech ten. Het jonge nijlpaard, dat ver leden jaar in „Artis" geboren werd, is, naar de Tel. verneemt, voor ongeveer f 10,000 naar het buitenland verkocht. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid vestigt de aandacht van be langhebbenden op de internationale mededin ging, welke door de Italiaansobe regeering is opengesteld voor de concessie tot aanleg en exploitatie van eene waterleiding in Apulië. De aanbesteding zal plaats hebben op Mei 1905. Aanvragen om tot de mededinging te wor den toegelaten, moeten met de noodige be wijsstukken uiterlijk 21 Februari 1905 wor den gezonden aan het ministerie van Open bare Werken te Rome. Aan het ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid te 's Gravenhage wordt aan gegadigden gelegenheid geboden nadere in formatie te bekomen, alsmede om van de plannen en beschrijving van het werk kennis te nemen. St. Ct, Een Lelastin g-q u a e s t i e. Men herinnert zich dat een paav jaar geleden de coöperatieve winkelvereemging van het dis trict 's Gravenhage der Vereeniging Eigen Hulp, door den fiscus m de bedrijfsbelasting niet alleen werd aangeslagen voor haar divi dend, zooals sedert de invoering der wet ge bruikelijk was, maar ook over de rente die zij verschuldigd was van haar aandeelenkapi- taal. De commissie van aanslag handhaafde de beslissing van de administratie, maar de Raad van Beroep stelde de vereeniging in het gelijk, nadat deze in eene memorie hare ■bezwaren tegen dien aanslag had uiteengezet en de voorzitter, mr. A. E. Elias, die bezwa ren voor den Raad nog eens had uiteengezet. Desniettegenstaande werd door den fiscus over het jaar 1903 wederom do rente van de aandeelen in de belasting betrokken. De commissie van aanslag schaarde zich weder aan de zijde der administratie, maar de Raad van Beroep heeft opnieuw de win- kelvereenigmg in bet gelijk gesteld. Kostbare lading. Uit Delfzijl meldt men aan de N. R. Ct. De kostbaarste lading, welke tot dusver te Delfzijl is binnengekomen, ligt thans hier in de haven. Het is de lading van het Eugelsch ijzeren barkschip Quilpue, komende van Faltal (Chili), met 24,398 balen ohili-salpeter, eene waarde van circa f 300,000 vertegenwoordi gende. Vermelding verdient, dat dit de eerste lading salpeter is, die van uit Chili voor Ne derlandsche rekening in ons land wordt in gevoerd. Uit Eibergen meldt men „Met de uitbakening van den lokaalspoor weg Neede-Hellendoorn is een begin gemaakt en naar men verneemt, is de ontedgenings- coinmdssie aangesteld;, terwijl eene onteige ningswet is aangevraagd. Be lijn zal loopen van station Needo naar Biepenheim, snijdt bij Goor den staatsspoor weg ZutphenHengelo en sluit aan in het station Rijasen aan de spoor AlmeloDeven ter. Bij. Nijverdaal wordt de spoorlijn Alme loZwolle gekruist en eindigt de lijn te Hel- lendoorn. Men hoopt met de voorbereidende werkzaamheden in den loop van dit jaar ge reed te komen en dan zoo spoedig mogelijk tot aanbesteding te kunnen overgaan. De plannen voor deze belangrijke verbin dingslijn zijn nu reeds meer dan 10 jaar in werking geweest, eerst voor het project N. O. Lokaalspoor NeedeOmmen, toen als tram en later als lokaalspoor NeedeHellen- dloorn." Spoorwegpersoneel. Do lieer J. Oudegeest deelt in „Het Volk" bijzondér he den mede uit het nader advies der spoorweg- euquête-commissie. Hij meldt, dat de commissie voor perso neel, dat onafgebroken inspanuenden arbeid te verrichten heeft, cea tienurigen diensttijd vraagt met twee uur rust dat de commissie voor personeel, dat zwa- ren arbeid te verrichten heeft, vraagt 12-uri- gen diensttijd met twee uur rust en bereke ning van ieder uur tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur 's morgens voor IJ dat do commissie voor locomotief-personeel een 10-urigen arbeidsdag vraagt (inen herin- nere zich het debat tusschen den minister ea Melcbers over het verschil t-ussohen dienst? en arbeidstijd bij het spoorwegpersoneel) meti volgende 1 bedrar dien verstande, dat in tier achtereenvolgende etmalen de arbeidstijd niet meer mag bedrar gen dan 36 uur. De diensttijd zou dan niet meer mogen be dragen dan 16 uur per dag en in 14 dagen niet meer dan 168 uur; dat de commissie voor treinpersoneel een 12-urigen dienttijd vraagt met l£ uur rust, dat voor bijna al het overige personeel een tien-urige arbeidsdag wordt gevraagd. Alles met vergoeding van overuren. Het geheime rapport. Vanwege de regeering, meldt de Tel., wordt een on derzoek ingesteld naar den persoon, die zich aan misbruik van vertrouwen schuldig maak te, door het ongepubliceerde advies van de .Enquête-commissie in zake de toestanden onder het spoorwegpersoneel" in handen te spelen van de Nederlandsohe Vereenigingvan Spoor- en Tramwegpersoneel". De spoorweg directies zijn reeds aangeschreven en ook ter drukkerij en aan het ministerie van Water staat wordt streng gezocht. V isscheu met dj wonder kuil. In een te Enkhuizen gehouden vergadering van visschers der meeste Zuiderzee-plaatsen werd besloten een adres aan den minister van waterstaat te zenden, waarin wordt aange drongen op het verbieden van visschen met de wonderkuil, en op betere regeling en scher pere toepassing van art. 7 der wet van 1881 op het verbod van ondermaafcsche tisch. Jeugdige avonturiers. Dne jongetjes kwamen te Groningen Zondag aan van Leeuwarden. Loopende hadden ze den langen weg afgelegd,, ofschoon een van hen kreurel was, twee van hen op klompen lie pen en de derde op schoenen zonder zolen. Het doel was dé Martinitoren, waarvan ze zooveel hadden gehoord Door de politie werden ze opgenomen. Poli- tie-ag nten legden botje bij botje, kochten den jongen met schoenen zonder zolen een paar klompen en voor alle drie een flink stuk koek! De jongens rijn Zondagmorgen onder politdegeleide naar de plaats hunner inwoning teruggebracht. (N. Gr. Ct.) Do oir adv.-gén. mr. Ort is bij den Hoo- geu Raad conclusie genomen in de zaak van een geneeskundige, die te Eiciht een meisje, dat hij onder chloroform-narcose had ge bracht voor een beweerd onderzoek naar eene maagkwaal, waa/raan rij lij)dende ziou zijn ge weest, had verkracht (eerst later, toen het meisje zwanger was, kwam dit feit aan het licht), en die deswege door de rechtbank te Roermond en het gerechtshof te 's Hertogen- bosoh tot 12 jaren gevangenisstraf was ver oordeeld. D) beide cassatiemiddelen, door den raads man van den requirant, mr. Tripels, bij me morie voorgesteld, ongegrond oordeelende, concludeerde adv.-gen. tot verwerping van het ingestelde cassatieberoep. Uitspraak 13 Maart. Gisterenmorgen zijn de lijken Van dé vermoorde Hermina Margaretha Josmeijer en haar kind in kisten gelegd, om naar het Wil- helminagasthuis te worden overgebracht, waar het visum repertum zou plaats hebben. Over de oorzaken van den laaghartigen moord verkeert men volkomen in het duis ter. Yan der Merk verdiende als broodom- brenger f 12 per week. Hij moet een vroo- lijk en opgewekt man geweest rijn, die geen misbruik van sterken drank maakte en oogen- schijnlijk veel van rijn vrouw hield, terwijl ook deze laatste, een voorbeeldige huisvrouw, alles deed om haar man aan zich te binden. Van der Merk was twee jaar getrouwd met Hermina Margaretha Josmeyer, die desr tijds weduwe was van een zekeren Van Olst, indertijd aan keeltering overleden. Uit dit eerste huwelijk waren twee kinderen gebo ren, en met deze twee kinderen, een jon getje van zes en n meisje van vijf jaar iis Van der Merk Zaterdagmiddag gegaan naar de ouders van de ouders van den eer sten man van zijn vrouw. Hij beeft de beide .kinderen daar voor de deur gezet en hun ■den huissleutel gegeven en he ft zich daarop verwijderd. Het jongetje v":ed tegen groot moeder het woord, die er niets van begreep. iDoch daar het Zaterdag was, besloten rij en haar man tot Zondag te wachten cn zij wa- ren het die 's middags eens gingen kijken, met het reeds gemelde gevolg. Hondërdén nieuwsgierigen stonden giste renmorgen voor de deur van liet peraeel in dé Jan van der Heijdenstraat, waar het drama heeft plaats gtitad. Fenigsrirs verschillend met het boven staande, aan de Tel. antieend in hetgeen het Handelsblad over het gebeurde verhaalt: Van der Merk was inds eenige jaren als broodombrenger verbonden aan de Meel- en Broodfabriek „De Vereeniging." De chef aan deze fabriek verklaarde over den man uiterst tevreden te rij® geweest; zoozeer dat, toen hij van hem ruim twee jaar geleden hoorde, dat hij gevangenisstraf had ondergaan, hij daarin niet de minste reden vond om den man te ontslaan. Een jaar geleden ongeveer merkte echter de patroon bij Van der Merk een verande ring op. Had hij tot dusver een gelukkig en tevreden man geschenen, toen begon hij er slecht uit le zien. Van tijd tot tijd meldde hij zich riek en scheen gedrukt te worden dioor een geheim verdriet. Niemand kon ech ter daaromtrent inlichtingen geven, daar ook aan de fabriek de man weinig met anderen omging. Wel had het den chef getroffen, dat Va,n der Merk's vrouw, die hij voor haar huwelijk had gezien als een bloedende schoon heid, verleden j-ar toen zij berichten kwam, dlat 1 aar n an wegens ziekte niet kon komen, sterk was afgevallen en eveneens onder ver driet scheen gedrukt te gaan. Zaterdag voor een week meldde Van der Merk zich opnieuw ziek. Op de vraag of hij spoedig zou terugkomen, antwoordde hij ve gelooven van wel, hij dacht cc®ter Maandag nog niet. Sedert heeft men hem aan de fa briek niet me.r gezien. Het heette dat hij nog ziek was. Aan het voorafgaande kunnen, nog do vol gende bijzonderheden worden toegevoegd: Zaterdagmorgen om 11 uur is de plaats vervangende broodbezorger deir fabriek nog even bij1 v. d. M. geweest, om inlichtingen to vragen over het bezorgen van het brood. Hij kreeg eerst geen antwoord, en daarna kwam Van der Merk naar voren loopen, nog

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2