BINNENLAND. Kt etc, 14 Febr. Het Petersburgsdio tele graaf agentschap verneemt, dat de administra tieve beambten van den MoskouKiew Woronesch-spoorweg den arbeid hebben ge staakt. Maxim Gorki, dio naar Riga gezonden was voor eenige gerechtelijke formaliteiten, is naar Petersburg teruggebracht, waar hij op gesloten zal blijven in de Petrus- en Paulus- vesting. Hij zal daar blijven tot aan het einde van de instructie. Zijne zaak heeft een zeer ernstigen aard gekregen, zegt de cor respondent van Havas. Zijne vrouw heeft niettemin vergunning gekregen om met hem te spreken, waartoe hij telkens naar het bu reau van do gendarmerie gebracht wordt. Do leden van het geneeskundig genoot- scliap te Niajni Nowgorod zullen een protest tegen ajno gevangenhouding indienen met het oog op den toestand van zijne gezond heid Vereenigde Staten. New-YorkH F tbr. President Roosevelt kwam hier gisteren aan, om den gedenkdag van Lincoln, bij to wonen. Hij werd door de menigte in de straat toegejuicht. De maat regelen van de politie waren uitgebreider dan ooit bij eene vorige gelegenheid, In do sociëteit van de pers sprekende, deen de president de noodzakelijkheid uitkomen van vreedzame betrekkingen met vreemde staten te onderhouden. Hij zeide: Het is even goed als in de betrekkingen van bijzon dere personen noodig eerlijk te handelen en beleefd te spreken. Een stem vroeg: „Hoe staat het met den dikken stok?-' daarbij blijkbaar zinepelondo op Roosevelt's Zuid- Amerikaansche politiek. Do president ant woordde „Ja, dien heb ik ook, maar ik zwaai er niet mee." Tweede telegram. Dte president hield bij gelegenheid van het Lincoln-feest eene krasse rede over het ras-vraagstuk. Hij sprak zich uit ten gunste van eene gelijke behan deling voor de wet van ieder mensch, van welke kleur hij mocht zijn. en prees de ver lichte bewoners der zuidelijke staten, die den moed haddon hunne stem te verheffen tegen het lynchen en pleitten voor het geven van eene eerlijke gelegenheid aan de zwarten om vooruit te komen Het besluit, dat door den Senaat genomen is ten aanzien van de acht met vreemde sta ten gesloten arbitrage-verdragen, brengt in den aard van die verdragen eene belangrijke wijziging. Krachtens het met 31 tegen 13 stemmen aangenomen amendement, zal de Senaat moeten worden geraadpleegd in alle gevallen waarin er, op grond van deze ver dragen, reden bestaat om tot arbitrage de toevlucht te nemen. Verder werd voor het woord „overeenkomst" welke titel dat uit voerend gezag aan do arbitrage-verdragen ge geven had in de plaats gesteld „verdrag". In dezen vorm werd de bekrachtiging ver leend met 45 tegen 9 stemmen. Twee redenen zijn voor den Senaat bij dit besluit overwegend geweest. In de eerste plaats waren de senatoren van de zuidelijke staten bevreesd, op grond van de arbitrage verdragen, de kwestie van de schuld der ge confedereerde staten te zien herleven. In de tweede plaats heeft de groote meerderheid er .prijs op gesteld het recht van den senaat om met het uitvoerend gezag mede to wer ken aan het tot stand komen van verdragen, ton volle te handhaven. President Roosevelt had een paar dagen voordat de stemming in den Senaat plaats had, te kennen gegeven, dat hij in een der- votum niet zou kunnen berusten. Hij schreef toen aan den senator Cu 1 lom „Het gevolg van dit amendement is, dat bet niet langer mogelijk is dat de oontrac- teerende partijen welke zaak ook ter beslis sing opdragen aan arbitrage, zonder eerst toestemming verkregen te hebben door een speciaal verdrag. Dit is geen stap vooruit, doch achteruit. Door de vervanging van „overeenkomst" door „verdrag" hebben de algomeene arbi trage-verdragen voor goed afgedaan. Dit amendement, strijdt tegen het geheelo prin cipe van arbitrage. De waarde van deze ver dragen wordt hierdoor nihil". Zooals nader gemeld wordt, zal do ratifi catie van de verdragen nu achterwege blij ven. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichtea PetersburgH Febr. Een telegram van generaal Sacharow aan den general en staf moldit: Gisterenmorgen vroeg werd eene af deeling van onze jagers bij Nanshinpoo, zuid westelijk van Baniapaotse. aangevallen door drie Japansche compagnieën. Do Japanners worden na een hardnekkig gevecht terugge slagen. Zij lieten een groot aantal doodan, wapens en munitie op het slagveld achter. Aan Russische zijde werd eeu officier hoht gewond, Dein llcn Februari deden de Japanners in het centrum eon «aanval op een door Rus sische jagers bezet bosch; zij worden terug geslagen. Tokio14 Febr. Het hoofdkwartier bericht^ dat de Russen Waitaoejan twee maal hebben gebombardeerd Cu a«augevalleu, maar terug geslagen zijn. Zondag vielen kleine afdeelin- gon Russische infanterie Lapatai en Haug- hantai aan; zij w er clou den volgenden dag teruggedreven. Do Russen gaan voort zich te versterken in de buurt rail Heikoetai. TokioH Febr. Berichten uit Liaojang houden in, dat de totale Russische strijd macht tusschon de Sjaho en Char bom 450,000 man sterk is, waarvan 280,000 in de vecht linie zijn. Do toestand van do gevangenen! en de lij ken der gesneuvelden duiden aan,, dat het den Russen ontbreekt aan schoenen en win- terkleeren. Sommige officieren dragen Chi- neescho schoenen. Men gelooft, dat do ziek ten zeer toonemon door dat de menscben aan do koude zijn blootgesteld. Volgens do nadere schattingen zijn de ver liezen van do Russen bij Heikoetai 25,000 man Tokio, H Febr. Admiraal Togo heeft giste ren Koeri verlaten. Zij no bestemming wordt geheim gehouden. Men vermoedt, dat hij zuidwaarts gaat, H< gedeelte van do Russische oorlogs vloot, dat nu op vertrekken staat uit de Oostzeehavens, is de eerste af deeling van het derde smaldeel. Na het vertrek van deze afdeeling zal men overgaan tot de uitrusting van de tweede afdeeling van dat eskader, die zal bestaan uit de linieschepen Slawa en Im perator Alexander H, de kruisers Pamjat- Azowa en Admiral Kornilow, het mijnen- schip Wolga en 15 ïeuwe torpedobootc-n. De Slawa is een splinternieuw slagschip, dat in 1903 van stapel is geloopen hel andere linie schip is gebouwd in 1887. De kruiser Pam- jat-Azowa is van 1888 en de Kornilow uit 1887. De nieuwe «afdeeling zal onder bevel staan van admiraal Birilew, thans havencomman dant te Kroonstad. De Japanners hebben den lOden dezer het Duitsche stoomschip Para, met oorlogsvoor- raden voor Wladiwostok aan boord, opge bracht. De Daily Express bericht, dat graaf Ben- kendorf, de Russische ambassadeur te Lon den, die Vrijdag uit Petersburg terug is ge komen, Zaterdag een langdurig onderhoud gehad heeft met den Koning, wien hij een langen en vertrouwelijken brief bracht, waar in de jongste gebeurtenissen in Rusland en het Verre Oosten breedvoerig worden be handeld. Allerlei vAlphonse Ohassepot, uitvinder van het naar hem genoemde Chassepotrgeweer, is te Parijs overleden m den ouderdom van 74 jaren. vTe New-York wordt een nieuwe roomsch-katholieke kerk gebouwd, wolke, naar men verwacht, de grootste en praohtig- sto ter wereld zal zijn. Het gebouw zal 70,000 mensahen kunnen bevatten. Het zal 547 voet lang zijn; dat is 22 voet Langer dan de 9t.-Paulskerk te Lon den, en de hoogte zal 475 voet zijn; dat is ruim 40 voet hooger dan de St.-Pieterskerk to Rome on 100 voet hooger dan de St-.-Pauls- kerk. De kosten van de nieuwe kathedraal, welke de St.-Sophiakerk zal heeften, warden ge raamd op minstens 60 millioen guldien. vZondagochtend is het stoomschip La Cliampagne met een zeer kostbare vracht uxt New-York te Havere aangekomen. Het schip had voor een waarde van 45,730,000 francs goud aan boord, deels gemunt, deels in baren, bestemd voor Parijsahe banken. Het moet de grootste zending goud zijn, die ooit van Amerika naar het vasteland van Europa is gegaan. vTe Niedergewehren, bij Kassei, is een bejaard man, Schwenicker, bijgenaamd „de Kluizenaar,"' die door een troep kinderen met sneeuwballen werd geworpen, daarover zóó boos geworden, dat hij met een revolver op het baldadige troepje schoot. Hij trof daarbij een 12-jarig meisje, dat onmiddellijk dood was. vIn het Westen en Zuidwesten der Vereenigde Staten heerscht voortdurend feil2 koude. In Noord-Tere as en Nieuw-Mexico woedden hevige sneeuwstormen, waarvan -"ie kudden vee zeer hadden te lijden. Men maakt zich ongerust over de Roodhuiden in het In dianen gebied. die, naar men vreest, niet be stand zullen zijn tegen de koude. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 14 Februari. Geopend 2£ ure. Ingekomen.zijn de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor dén Brielle, den heer Roodihuyzen, die commissoriaal worden ge maakt. De heer DeSavornin Lohman ad viseert namens de oommissie tot toelating. De heer Roodhuyzen wordt door den grif fier binnengeleid, legt in handen van den Voorzitter do gevorderde beloften af en neemt zitting, 11a door den Voorzitter en verschil lende leden geluk te zijn gewenscht. De Kamer gaat daarna over tot het op nieuw samenstellen der afdeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat de af deelingen tot voorzitters gekozen hebben de heere u Lobman, v. By landt, Pompe van Meordervoort, van Raalte en Kolkman. Tot ondervoorzitters zijn gekozen de hee- ren Heemskerk, van Vlijmen, van Dedera, Roessing en Van Alphen- Morgen elf ure zullen een aantal nieuwe wetsontwerpen in dio afdeelingen onderzocht worden. Do heer Heemskerk betreurt het dat onder die ontwerpen niet voorkomen die tot wijziging van het regeerings-reglement voor Nederl. Indië en tot wijziging der gemeente wet, Hij acht die ontwerpen urgenter dan velen door den Centralen Raad voor sectio- onderzoek voorgedragen. Hij doet het voorstdl die beide outwerpen als nog op de agenda te brengen. Langer uitstel zou eenvoudig zijn uitstel ad. Cal endas Graecas. Het eerste komt nu ia stemming het voorstel-Heem.v kerk om de wijziging gemeentewet op de agenda to brengen. Dit voorstel wordt verworpen met 39 tegen 35 stemmen. Daarna komt in stemming liet tweede voorstel Heemskerk om de wijzi ging van het regeerings-reglemeut voor Ned. Indië op do agenda toe te voegen. Aangeno men met 47 tegen 23 stemmen. Dinsdag a.s. 11 uur komt in openbare be handeling do Hooger-onderwijswet en kort daarna de Pensioenwet voor onderwijzers. De vergadering wordt hierna verdaagd tot Dinsdag 21 Februari 11 uur. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 15 Februari 1905 bevat de vo'gende Koninklijke besluiten op verzoek oervol ontslagen als notaris te Amsterdam mr. J. F. Wertheim toegekend do eere-medaille der Oranjo- Nassau-ordo in zilver aan S. Westra, touw slagersknecht bij Th. A. Hingst te Workum op verzoek eervol ontslagen als bestuurs lid van het fonds „Weldadig on Zorgvuldig mr. G. J. Goekoop en benoemd tot bestuurs leden van het fonds J. J Duijnstee. lid van Gedep Staten van Zuid-Holland. E. C. baron S weer is de Landas Wijborgh, burgemeester van 's Gravenhage en jhr. mr. O. J. Repelaer van Molenaarsgraaf! te Den Haag; bij den marine-stoomvaartdienst bevorderd tot officier-machinist le klasse de officieren- machinrist 2e klasse J. Houtsmuller, W. J- Snaauw, P. J. J. Kemp en M. Zwart, en be noemd tot officier-machinist 2e klasse de hcofdmachinisten A. Aarsen on A H. de Bats; overgeplaatst in gelijke betrekking naar Zaandam en IJmuiden de commissarissen der loodsen, tevens ontvangers der loodsgelden te IJmuiden en ter Nederlandsohe loods- abandplaats te Antwerpen, A. Sap en A. H. Clercx benoemd tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden ter Neder landsche loodsstandplaats Antwerpen de ad junct-commissaris der loodsen te Amsterdam, J. S. Thounissen en tot adjunct-commissaris der loodsen te Amsterdam J. Sorgdrager, oud gezagvoerder ter koopvaardij op verzoek ter zake lichaamsgebreken eer vol ontslagen uit zijn betrekking de commis saris dor loodsen, tevens ontvanger der loods gelden te Amsterdam W. Borst Pzn. benoemd tot commissaris der loodsen, te vens ontvanger der loodsgelden te Hellevoet- sluis P. Yerkade; benoemd tot ontvanger der loodsgelden te Hellevoetsluis de adjunct-commissaris der loodsgelden te "Willemsoord J. van Dijk Blok; benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeem«acht A. G. Theunisse, arts in rang overgeplaatst bij de infanterie van bet Ned. Indische leger de le luitenant H. L. M. van Gerth van het 2e regiment infan terie bij de infanterie hier te lande bij bet 6e regiment de le luitenant der infanterie P. G. Gruijs van het Indische leger; voor 1 jaar belast met de waarneming van de betrekking van hoofddirecteur van het Meteorologische Instituut dr. E. van Ever- dingen, directeur der afdeeling „waarnemin gen te land" bij het Kon. Ned. Met. Insti tuut. H. M. de Koningin woonde Maandag- namiddag met gevolg de godsdienstoefening bij in de Waalsche kerk onder gehoor van den leer Frank Thomas, predikant te Ge neve. H. M. de Koningin gebruikte gisteren het middagmaal bij H. M. de Koningin-Moe der. H. M. de Koningin en H. M. de Ko ningin-Moeder vereerden gisterenavond de liefdadigheidssoirée van het Koningin Em- mafonds met hare tegenwoordigheid. Hare Majesteit de Koningin vertrok om ongeveer kwart voor tien uur; H. M. de Koningin-Moeder bleef tot het einde van den goedgeslaagden feestavond, die gegeven werd ter eere van het tienjarig bestaan van het fonds. De hooge bezoeksters werden ontvangen en uitgeleid door den voorzitter, den heer mr. Snouck Hurgronje, met het geheele be stuur, zoowel de dames als heer en bestuurs leden. Den 20en Februari wordt de uitvoering herhaald ten bate van het tehuis van alleen staande blinden. H. M. de Koningin-Moeder had Maan dagmiddag onder meer als gakten aan Haar tafel de gezanten van Turkije en van Duitse a- land bij ons Hof met hunne echtgenooten mgr. Giovannini, zaakgelastigde van do a Pauselijken Stoel bij ons Hofenkele leden van de hofhouding van H. M. de Koningin met hunne dames en voorts eenige civiele en militaire autoriteiten. H. M. de Koningin-Moeder zal een der feesten van de Normaail Schietschool bij wonen. De Prins woonde gisteren als advisee- rend lid de algemeene vergadering van den Raad van State bij. De Prins zal 18 dezer mede aanzitten aan den feestmaaltijd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Normaal Schietschool te 's Gravenhage. Kamerverkiezingen 19 0 5. Men meldt aan de N. R. Ct. Naar aanleiding van het bericht, dat door enkele bladen is medegedeeld, dat de heer C. Lely, gouverneur van Suriname, zou heb ben bedankt voor de candidatuur van de libe rale kiesvereemging te Leeuwarden, kan met zekerheid worden medegedeeld, dat daarvan bij het bestuur dier vereeniging nog niets bekend is. De Oentral© Vrijzinnige Kies vereeni ging in het hoofdkiesdistrict Loosduinea heeft tot candidaat gesteld den heer mr. A. Ferf, te 's Gravenhage, secretaris van het Neder- landsche Landbouw-comité. Van antirevolutionaire zijde wordt in het kiesdistrict Enimen met grooten ijver ge werkt. In Februari en Maart zullen daar van die partij Herv. en Gcref. predikanten als sprekers optreden te Nieuw-Weerdinge, Nieuw-Buinen, Cocvorden, Sleen, Nieuw.Am sterdam, Emmer-Compascuum, Exloermond, Borger, Gees, Emmen, Schoonebeek. P. D. C. Als een bewijs hoezeer gedurende de laatste weken in Arnhem is gewerkt voor de a.s. zomer verkiezing n, dicne dat, naar men verneemt, alleen door een honderdtal r.-k. propagandisten ruim zevenhonderd r.-k. wo ning-, loon- en spaarbankkiezers op de kiezers lijsten zijn gebracht. N. A. C. Haagsohe raad. Na de beslissing oimtrent do leening kwam de quaestie-Van Rooyen opnieuw aan de orde. B. on W. stel den voor om voor één jaar >aian den ex-archi varis een toelage te geven, gelijk aan het verschil zijner vroegere jaarwedde en het pen sioen, terwijl door een aantal leden een motie was ingediend, strekkende te besluiten om de toelage gedurende 3 jaar toe te kennen. Na eeu zeer uitvoerige discussie werd ten slotte dio motie aangenomen met 19 tegen 16 stemmen. De raad heeft daarna behandeld de ver ordening betreffende de heffing on de in vordering van het havengeld van de vissahers- haven te Scheveningen, wat ook een genu- men tijd in beslag nam. Bij de behandeling van het voorstel tot vernieuwing (in steen) en verbreeding van de Koningiimobrug o er het kanaal (de z.g. Wittebrug langs den Scheveningschen weg) roemde de heer R. A. v. Sandick het tech nisch plan voor deze belangrijke brugvernieu- wing, maar hij vroeg waarom de Haagsoho Tramwegmaatscihappij slechts 20 pet. van do kosten op haar bonwrokoning zal krijgen, in strijd, meende hij, met de tramconcessie. Hij stelde voor om het aandeel, door de Tram-Maatschappij tc betalen, te stellen op 50 percent, en dat wel met het oog op het precedent voor verdere werken van dien aard, welke in verband met den tramaauleg zullen gemaakt warden. Na breedvoerig debat werd liet amende ment van den heer Van Sandick verworpen met 18 tegen 17 stemmen, en do voordracht van B. en W. goedgekeurd met 21 tegen 13 stemmen. De quaestie der Kinderkleeding kwam ten slotte nog aan de orde, de reeds lang aan hangige vraag of do gewijzigde statuten der Vereeniging overeenkomen met de voorwaar den door den Raad indertijd gesteld voor subsidie en of de Vereeniging bereid was aan de voorwaaiden te voldoen, hierop neer komende, dat de door baar te verstrekken hulp zoowel het openbaar als het bijzonder onderwijs ten goede zal komen, overeenkom stig de bepalingen der Leerplichtwet. Dezo vragen werden door den heer Van der Toorn nader in den breede ontwikkeld. Do Raad was echter niet meer voltallig en moest daarom de werkzaamheden schorsen. In de gisterenmiddag gehouden ver gadering van den raad van Leeuwarden werd door den voorzitter medegedeeld: 1 dat door B. en W. tot chef-commies der afdeeling algem. zaken ter secretarie is be noemd de heer C. Pais, commies ter secreta rie te Hoorn 2. dat door Ged. Staten is gehandhaafd het besluit van den raad van 13 Dec. 1904 waarbij verschillende woningen aan hetPie- terseliewalletje onbewoonbaar zijn verklaard, tegen welk besluit de respectieve eigenaars in beroep kwamen. Bij de gisteren te Kampen gehouden stemming voor 2 raadsleden in liet le district, aftr. 1905, waren 688 geldige stemmen uit gebracht. Gekozen is de heer W. Meijer (lib.) met 347 st.herstemming is noodig tussehen de heeren mr. K. H. Lubach (lib.) met 339 st. en mr. J. van den Oever (anti-rev.) met 331 stemmen. Dr. J. G. Meilink, directeur van het gemeenteziekenhuis te Dordrecht, heeft we gens ge zond hei dsr e dein eervol ontslag uitzijn betrekking gevraagd. Derkinderen. In de ziekte van A Derkinderen is blijkbaar een gunstige wen ding gekomen. De toestand blijft vooruit gaande. J. W. Willekes Maodonald. f De Berliinsche correspondent van de N. R. Ct. meldt „De Nederlandsche consul-generaal Maodo nald is Maandagochtend! plotseling overle den. Hij; had eenige dagen aan influenza ge leden." Het blad zegt in verband hiermede: „Jan Willem Willekes Macdonald, geb. 1845 te Haarlem, werd opgeleid voor werk tuigkundige en was leerling aan de werkplaat sen der HoLl. IJzeren Spoorwegmaatschappij te Haarlem en later bij de firma Doedens en Jacobs aldaar; vertrok in 1864 naar Enge land en bleef tot 1872 werkzaam op de loco- motievenfabriek van Bever en Peacock te Manchester; na een kort verblijf in Neder land vestigde hij zich in 1880 te Warschau als vertegenwoordiger van buitenlandsche fa brieken werd in 1880 benoema tot Neder- landsch consul voor PoLn en enkele jaren later tot ambtenaar van den Burgerlijken stand voor Polen en de vier Lithausche pro vinciën van westel'^k Rusland. Verleden jaar volgde ziine benoeming tot consul-generaal voor Pruisen te Eerlijn. De Nederlandsche regeering erkende zijne verdiensten door zijne benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Verder was de heer Macdonald officier in de orde van de Eikenkroon en commandeur 2de klasse der orde van St. Stanislaus -gaai xoisland. Opmerking verdient dat consul Macdonald in 1881 de eerste en eenige poging deed om den '-Tidel 1 et een vreemd land met een consulair lokaal van regeeringswegete steunen". C. de B r u ij n. f De heer C. de Bruijn, sedert jaren hoofdingenieur bij de Holl. IJz. Spoorweg-mij. en chef van weg en werken bij die m«a«atschappij, is Maandagavond bij de aansluiting der spoorbaan tussehen Vel- sen en Beverwijk, noodig door het in gebruik stellen der nieuwe spoorbrug bij Velsen, plotseling overleden. De overledene, die bij de Maatschappij hooge achting genoot, kwam, nadat hij eerst bij den Rijkswaterstaat was werkzaam ge weest, bij de H. IJ. S. M. in dienst. Hij be reikte den leeftijd van 59 jaren. Hbd. Dr. Huydecoper herdacht. Het was Zondag 100 jaar geleden, dat te Hoorn, waar destijds zijn vader burgemeester was, geboren werd Theodcor Reinier Come lis Huydecoper, oprichter van het Genootschap tot afschaffing en fel testrijder van sterken drank. De kierbedoelde dr. H. was van 1838 tot 1865 predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 's Gravenhage, waar hij in 1866 overleed en waar zijn nagedachtenis ongetwijfeld bij vele vrienden en vereerders nog in weemoe dig dankbare herinnering voortleeft. Dr. H. was tevens een voortreffelijk redenaar en be roemd godageleerde. Hij was een achterklein zoon van den bekenden NederLandlschen rechtsgeleerde, diohter en letterkundige Bal- thasar Huydecoper, <Te gedurende een groot deel van de 18e eeuw verschillende aanzien lijke ambten in Noord-Holland bekleedde en tweede oprichter was van de Maatschappij van Ned. Letterkunde. L. en V. In de gisteren te 's-Gravenhago gehou den vergadering van het Kon. Inst. van In genieurs werd bij den aanvang herinnerd aan do technische verdiensten van do sedert de vorige vergadering overleden ingenieurs H. Reinhold, E. M. Vaillant, F. S. Hudig, J. F. Quant en H. W. Braakman. Aangaande het bekende adres over de tech nische hoogeschool van de Sociaal-Technische Vereeniging van Democratische Ingenieurs en Architecten aan de Staten-Generaal werd besloten dat den raad van bestuur nadere overweging en beslissing in dezen blijft over gelaten om hetzij.aan de volgende vergade ring nog een desbtreffend voorstel te doen, hetzij eigener beweging eventueel stappen te doen in het geval de Hooger-Onderwijswet in middels in behandeling zal zijn gekomen. Van de voordrachten was allereerst aan de orde „De Oostenrijksche kanaalontwerpen" door de leden Willem Cool en jhr. C. E. W. van Panhuys. Men deelt aan heb Leidsche Dagblad mede, dat de burgemeester van Leiden de opvoering van „Allerzielen", indien dit stuk andermaal mocht worden aangekondigd, zal blijven verbieden. De piccolo's van Krasnapols- k y. Het café Krasnapolsky te Amsterdam heeft tengevolge der aldaar gegeven uitvoe ring aan het verbod der Drankwet om per sonen benedeal 16 jaar dienst te laten doen in een voor het publiek toegankelijke lokali teit met vergunning, gedurende de uitoefe ning van het bedrijf in die lokaliteit zijn piccolo's of chasseurs die ten dienste van het publiek boodschappen deden, brieven of tele grammen wegbrachten, moeten wegzenden. Deze jongens verdienden f 2.50 per week. Flora Tosca, de hongerkun- stenares, is gisterenavond uit hare gevan genis verlost-, onder veel belangstelling van het publiek. Haar uittreden uit haar glazen kastje ging gepaard met eenige plechtigheid! de directeur van het theater de Vereeniging bood haar een bloemruiker aan, haar impre sario een glas Fosco, waaraan Flora meer had dan aan de kindieren Flora's, een andere vriend een flesch port, die de dame maar be sloot te bewaren tot baar diner. Al deze hul de haalde echter niet bij die, haar gebracht door een dubbel mannen kwartet, dat het be kende en „toepasselijke" lied van de spijslijst zong, waarin biefstuk, halve gedraaiden en andere lekkernijen werden opgesomd tot groo te vroolijkheid der aanwezigen. Maar voor de kongerkunstenares was deze hulde te mach tig en zij verdween dan ook met spoed. Flora Tosca zag er nog even welvarend uit, als bij liet begin van haar hongerkuur. Niettemin moet «e, volgens baar impresario 17 pond zijn afgevallen. Vandaag zou de Amerikaan Sacco de hon gerkuur beginnen. Hij moet van plan zijn het record van zijne voorgangster met twee dagen te verhoogen. Aan het Doorgangshuis te Hoenderloo is bij testamentaire beschik king, door mevrouw EscherPit, een som van f 1000 vermaakt, vr" van rechten, doch met vrucktge ruik bezwaard. Hoewel de ontvangsten voor deze nuttige inrichting in den jongste 1 tijd zeer stegen, bedraagt de voor den bouw der nieuwe stich ting benoodigde som nog f 50.000. Brand op Marken. Voor de slachtoffers van den hevigen brand op Mar ken mocht de oommissie van BL M. de Ko ningin-Moeder een gift ontvangen van f 200. Diefstalvanveeuitdeweide. In hooger beroep heeft het gerechtshof te Amsterdam beslist dat in de zaak tegen den 18-jarigen schipper Pieter van den Berg te Jutphaas dbor de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, ter zake van diefstal van vee uit de weide het onderzoek niet volledig is geweest en on der de beraadslagingen de noodzakelijkheid op den voorgrond is getreden om deskundi gen te hooren over de vraag: of het aan den beklaagde ten laste gelegde niet aan gebrek kige ontwikkeling of ziekelijke stoornis zijner verstandelijke vermogens kan worden toege rekend. Daarom werden in de zitting van heden de deskundigen, die met dit onderzoek worden belast drs. van Deventer en Mus- kens beëedigd en bepaald dat het onder zoek ter terechtzitting op 28 Maart a.s. zal worden hervat. Donderdag 2 Maart a, s. dient voor de rechtbank te 's Gravenhage de zaak be treffende den moord in de Zudlingstraat al daar, door Koudijs gepleegd op den kostgan ger zijner moeder. Doodslag. Voor de rechtbank te Maastricht heeft terechtgestaan J. A. M„ 71 jaren, landbouwer te Lutterade-Geleen, be schuldigd van doodslag op zijn schoonoon, dien hij met een houw. 1 zulke krachtige slagen op liet hoofd en andere lichaamsdeo- len had toegebracht, dat die zoon nog den- zelfden dag 10 December overleden is. De beschuldigde, die een vreedzaam man is, schijnt uit vrees te hebben gehandeld, daar zijn schoonzoon hem bedreigd had. Vandaar dat het O. M. slechts 1 jaar gevangenisstraf eischte. De misdaad te Amsterdam. Uit Amsterdam! wordt gemeld1: V. d. M. zat gisterenmiddag in een volks koffiehuis aan het Haarlemmerplein, in een afgelegen hoekje. Hij bestelde eenige ver- verschingen en vroeg de juffrouw om de laat ste ochtendbladen. Toevallig was er iemand in het café die hem kende. Dëze waarschuwde onmiddellijk de politie op het Haarlemmer plein, die heen arresteerde. D&ar men hem op het posthuis geen verhoor kon afnemen, bracht men den verdachte naar het bureau aan de Noordermarkt en vandaar per rijtuig, zwaar geboeid, naar het bureau in de Fer dinand Bolstraat, waar een groote menigte zijn komst afwachtte. V. d. Merk zag er zeer ontdaan en bleek uit en scheen zeer verrast te zijn, dat men hem zoo spoedig had gear resteerd. Hoewel hij aanvankelijk ontkenldie, heeft hij thans bekend zijne vrouw te hebben ge worgd, nadat deze het jongste kind! om het leven had gebracht, en volgens zijn verhaal heeft dit huiselijke drama zich als volgt toe gedragen: Reeds Vrijdagavond hadden de beide ech telieden eene woordenwisseling gehad. De vrouw, die jaloersch van aard schijnt geweest te zijin, twijfelde aan zijne blijtvende liefde voor haar en voor de beide kinderen uit bei eerste huwelijk en dacht dat hij veel meer hield van het jongste kind, dat haar boven dien nog al last bezorgde. Het leed n 1. a an

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2