Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Ingezonden Stukken. st: de stichting eener ecntr. middelb. techn. school, do kans groot is dat. het ontwerp in de Ka mer geen meerderheid vindt, en dus ook de vestiging te Haarlem komt te vervallen, zijn eenige raadsleden voornemens in overweging te geven om ook voor de vestiging van de Rijksverzekeringsbank te Haarlem gronden aan te bieden. De gemeente beschikt over terreinen, uit gebreid genoeg om desnoods beide instellin gen plaats te verleenen. De raad van toezicht op de spoorweg diensten brengt ter kennis van belangheb benden, d*t gelegenheid bestaat tot plaatsing van a, een district-inspecteur der spoorwegdien sten b. twee adjunct-ingenieurs. Nadere bijzond eden bevat de Staatscou rant no. 42. Bij beschikking van den minister van Binnen la lidsche zaken is, met ingang van X Maart 1905, bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam beneemd tot tweede klerk G. G. Cut), thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. De minister van binnen landsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan het Rijkskrankzinnigengeaticht te Me- demblik te vervullen is eene betrekking vau klerk, uitwonend, waaraan e Jne jaarwedde van f 400 is verbonden. Personen, die voor deze betrekking in aan merking wenscben te komen, behooren zich daartoe vóór 1 Maart e k. te vervoegen bij den geneesheer-directeur dier inrichting, dr Tli. E. Frijlinck, te Modemblik. cp werkdagen des i namiddags tusschen 2 en 4 uren. Naar de N. Grun. courant, moldt, heeft zich te Groningen een comité gevormd met het doel om Kognians. wanneer hij 21 dezer als solist bij de uitvoering der Gemengde Zangvereeniging zal optreden, eene ovatie te 'brengen en hem een souvenir min te bicden, naar aanieidi g van het feit dat Rogmans in liet gepasseerde naiaar hoeft herdacht den dag waarop hi' vóór 25 jaar zijn loopbaan als oraioriunr-zanger begon Naar men verneemt is de heer Clous met ingrng van 1 Maart s weder aan de Kon. Verrei living ..Het Ned. Tooneel" ver bonden. 9troebel. Met groot leedwezen ver neemt „Land en Volk." dat do bijna 84-jarigo kunstschilder Stroebel. te Leiden, in het Höpital WaJlon ernstig ziek ligt. Hij heeft dezer diagen een operatie ondergaan, die ge lukkig geslaagd is, maar den hoogbejaarden lijder zeer heeft afgemat, zijn krachten nemen mtiiiicheu, - zijn hoogen leeftijd in aan merking genomen allengs weder toe, zood.it de hcop op zijin behoud niet is uitgesloten. Gisterenoektend is te Rotterdam over leden de heer B. de Reet Jzn sedert een jaar mede-directeur van ..Onderling Crediet districts-voorzitter van de kiesverceniging „V ;ruitga.ng" en ijverig bestuurslid van tal vau nuttige instellingen. Gisteren is op de begraafplaats „Wes- terveld" bij Velsen het stoffelijk overschot van den heer C. de Bruijn, in leven hoofd ingenieur bij de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, tor aarde besteld Behalve de vele autoriteiten op spoorweg en waterstaat-ge-bied waren talrijke spoorweg ambtenaren por extra trein uit Amsterdam gekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. In de ontvangzaal der begraafplaats werd het woord gevoerd door de heeren F. Th. \Ved,?rwoudt on R. van Hasselt, ondersche den lijk voorzitter en gedelegeerd lid van den Rand van Administratie der H. IJ. S. M., 1> nevens door den heer s Jacob, ingenieur bij «enoemde maatschap»"'! die de groote be kwaamheden van den overledene schetsten. Ten slotte bedankte oen zoon van den over ledene voor de laatste eer zijnen vader be wezen. Vergadering van afgevaar digden van Kamers van Koop handel, Daar het internat iomale postoon- grea, dat in het voorjaar te Rome zou wor den gehouden, vermoedelijk tot in het vol- gendo jaar, wellicht tot nog later zal worden uitgesteld, zal de tweede vergadering van af gevaardigden van Kamers van Koophandel en Fabrieken, die, naar aanleiding vau dit congres, te Amsterdam zou worden gehouden ter bespreking van onderwerpen, die alle verband houden met regelingen op genoemd post congres te treffen, voorloopig mede niet plaats hebben. - Te Heemstede Ls een afdeeling opge richt van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik. De afdeeling telt 100 leden. V 9Maansverduistering. Morgen zal er een gedeeltelijke maansverduistering waar te nemen zijn. Om 6.13 u. des namiddags treft de scha- duwkegel van de a-rde het eerst de maan. Hel midden der eclips is om 7.20 u. en het einde om 8.26 u. De verduistering duurt dus 2.13 u. l)e grootte der verduistcriug bedraagt 0.41 in deelen van de maansmiddellijn. Het-stadhuis te Hoorn. De cor respondent van het Hbld. te Hoorn schrijft Ons fraai stadhuis, een promkje van Oud Hollandsche bouwkunst en welks sierlijke voorgevel een groote aantrekkingskracht heeft voor vreemdelingen, voornamelijk voor schilders, heeft een belangrijke verandering oudergaan. Iu den voorgevel zijn nieuwe glazen deu ren gezetde vier ramen in de burgemees terskamer bevatten de geschilderde wapens der families De Blocquery, Van Akerlaken, De Vioq en Van Dedeon. Aau de andere zijuo van deu hoofdingang (kamer van den secre taris) worden aangebracht die van de faani- lie^ Roti us, Pieter Floriszoon, Jan Pieters zoon Coen en Vel rus. B-ovengenoemde families zijn in de geschie denis van stad en land geen ombekenden, en hefcbeii zich vooral jegens Hoorn zeer ver dienstelijk gemaakt. Op deze wijtze blijft hunne gedachtenis bij het nageslacht in eere De scheepjes in den St Bavo Indertijd dieelden we mode, dat bij het strij ken van eene ladder het grootste der drie fraaao scheep jee in de Groote of St. Bavokerk 1. - 1 Dank zij de bekwame deskundige hand van een stadgenoot, is het scheepje thans geheel hersteld, zoodat. het weldra weer in het kerk gebouw zal prijken tussolien de kolommen waai vroeger stond het altaar van St. Olof of Olaus, den patroon der schippers voor groote vaart. Sommigen zijn in de veronderstelling, dat de scheepjes herm nneren moeten aan den tocht naar Da-mi ate in 1219, dit is geenszins het geval, trouwens de kanonnen en de torens der scheepjes duiden dit voldoende aan. Dit bleek bij de herstelling en de op- schildering van het scheepje in 1825. Men vond toen daarin een perkament, waaruit bleek, dat het in 1730 in de kerk was op gehangen. De bedde andere scheepjes worden nu op geknapt. O H. C. Boxers. Te Amsterdam is naar uit de St.-Ct. blijkt een „Boxer-verceui- gingopgericht. Maar niet mot- het wroette doel der Chiiietsöhe Boxers. ,,De leden der vereeniging verbinden ach zegt art. 2 van haar reglement om in alle opzichten volgens dè regelen van do sport en volgens don geest en de bedoeling van deze statuten te handelen", en bet dool der vereeniging is „de veredeling van hot ras der boxers en het. ras zooveel moge lijk bekend te maken en de sympathie daar voor in de beste kringen der samenleving op to wekken De „boxers" zijn ul. een hondenras. 9Begin Maart verschijnt het eerste num mer van „De Openbare School", uitgegeven door liet te 's Gravenhage opgerichte comité tot bestrijding van de ingediende Onderwijs wet Een goede t ij ding haast zich dr. Nolens iu de Veail. Ct. aan onze land- en tuinbouwers te brengen in verband met de thans door Duitsöhland gesloten handels- - tractate n. Het tractaat. tusschen Nederland en Duitsöhland is niet opgezegd, en door geen nieuw vervangen. Dit tractaat bevat de meeebbegunstigings- clausule, d. w. z. dat iedere afwijking van j hel oorspronkelijke, autonome Duitsche ta- rief in een der nieuwe tractaten toegestaan j ten gunste van den staat, waarmee Duitsch- land het nieuwe tractaat sluit, ook ten bate j van Nederland komt. Volgens deze tractaten zijn groenten vrij, wordt alleen kool met 2£ mark per 100 kilo gram belast, terwijl op aardappelen wordt, geheven van 15 Febr. tot- 31 Juli een roaht van 1 mark per 100 kilo. buiten dien tijd geen recht-. De V eiserpont. De kettinghou der van den stoompont is gebroken. Het ver keer over het Noordaeekanaal gaat thans weer over de brug. De misdaad te Amsterdam De slachtoffers van het drama in de Jan an der Heijdenstraat zijn gisteren ter aarde besteld. Zoowel nabij de woning als op het kerkhof was een groote menigte aanwezig- In één lijkkoets werden de lijkkisten vau de vrouw en het kindje geplaatst, die ook in ééno groeve werden neergelaten. Achter de lijkkoets volgden twee rijtuigen met familie. Politie handhaafde op het kerkhof de orde. Op verzoek van de familie sprak ds. Karssen een enkel toepasselijk woord. Een neef van de vermoorde vrouw dankte voor de betoonde deelneming. De moord te Koekange. De rechtbank te Assen heeft G. S.. te Koekange. wegens mishandeling met doodelijk gevolg van Jan Hooijer in den avond van 1 Januari, veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis. Effectenverduistering. Voor het. gerechtshof te 's-Gravenhage werd Don derdag behandeld de zaak van den commis sionair in effecten, die zich, ten einde te vol doen aan de aanvraag van zijin oorresponden ten te Amsterdam, voor aanvulling vau hun onderpand voor de privé-rekening van bekl., een aanzienlijk bedrag had doen verstrekken als sui-plus op een bedrag in effecten, dat bekl. in prolongatiën onder zich had voor een leening van f 28,625 (liet surplus, dat volgens de prolongatie-acte aanwezig moest zijn, bedroeg 20 pet. en was reeds ruimschoots aanwezig, terwijl de effecten, die in onder pand waren gegeven aan bekl., door dezen naar zijn correspondenten in Amsterdam wa ren gezonden in depot voor beklaagde's privé- schuld). Bekl. die ten slotte de effecten niet kon teruggeven en failliet was verklaard, was we gens verduistering door de Haagsohe recht bank veroordeeld tot 9 maanden gevangenis straf. Bekl. gaf op onschuldig te zijn. Adv.-gen. mr. Reitsma refereerde zich, wat de feiten betreft, geheel aan het uitvoerig verslag door adsheer-rapporteur mr. Grataina in deze zaak uitgebracht Bekl. beweert wel, ge meend te hebben gerechtigd te zijn de effec ten, die hem in onderpand waren gegeven, op eigen naam te verpanden. Maar dit ver weer gaat niet op. Dit recht is bekl. nooit gegeven door de personen die bekl. de effec ten in prolongatie gaven. Bekl. had die effec ten onder zich moeten houden. Zelfs had bekl. met. het recht, een verhooging van sur plus te vorderen, het aanweaige surplus 20 pet. was boven het vereisahte surplus. Zelfs is het niet gebleken, dat zijn Amsterdam se! correspondenten verhooging van surplus vorderden. Bekl. gaf voor, dat zij dit vroe gen om het surplus ten eigen bate aan te wenden. Beklaagde is niet iemand wien de zaken boven het. hoofd zijl gegroeid, met één en kelen oogopslag kon bekl. zich vergewissen van den stand zijnen' zaken. Zijn verweer dat bij de effecten, die hem in onderpand warton gegeven, mocht aanwenden tot dekking van eigen schuld verbintenissen, is ongerijmd en in strijd met alle handelsusances. De verhooging van surplus is in goed ver trouwen gefourneerd, maar nooit met de be doeling dat bekl. oen en ander ten eigen bate zou aanwenden. Van het in hem ge steld vertrouwen is' door bekl. derhalve misbruik gemaakt. Daardoor hoeft hij een groote schade berokkend. Dit, en de wijze waarop bekl. zich hoeft meester gemaakt van het surplus, in aanmer- I-i't» oawoh,1 n/Jitt" j«dv -«wn de oncel* straf niet. te zwaar. Bevestiging van het von nis werd mitsdien gerequireerd. De verdediger, mr. F. L. Kleijn, advocaat ts Gravenhage, beweerde in de eerste plaats dat de dagvaarding nietig was en conclu deerde voorts tot vrijspraak van den bekl., 3Uba oplegging van een lichtere straf. De inbraak in hot park Ho win gen. M. B, 49 jaar, zonder be roep. vroeger onderwijzer te Delft, en C. H. W. 15 jaar, zeilmaker, beiden te Rotterdam, herhaaldelijk veroordeeld en nog kort te vo- ïen uit de gevangenis ontslagen, hadden in den nacht vau 17 op 18 Augustus uit een tijdelijk onbewoond perceel in bet park Ilowingen van mr. Hanegraaf te Rotterdam, een groot aantal zilveren voorwerpen en an dere kostbaarheden ontvoerd, na zich door inbraak en iniklimming den toegang tot het pei-oeel te 'nebben verschaft. Deswege waren zij veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Bekl. W. was in appèl gekomen van zijn veroordeeling. omdat hij beweerde onschul dig te zijn. Wel is waar wan hij in gezel schap geweest van B. (die een omstandige bekentenis had afgelegd); doch hij bad ge weigerd zoo beweerde hij. Donderdag voor liet Haagsche gerechtshof aan de inbraak mede te doen. Wel had hij met B. afgespro ken om te stelen, maar „hij had zijn woord ingetrokken", toen hij voor het hek stond. Hij had B. niet geholpen om over het hok te klimmen (voor den rechtercommissaris heeft bekl. het tegendeel verklaard), en was zelf niet in den tuin van het perceel geweest, (ofschoon door getuigen verklaard is, dat zij twee personen in den tuin hebben gehoord) in één woord, hij was volmaakt onschuldig. Adv.-gen. mr. Reitsma vereenigde zich niet, met dit verweer, op grond van verschillende aanwijzingen, die cle ongegrondheid daarvan aantoonen en requireerde bevestiging van het vonnis. Mr. Sinningho Damsfcé, voor den eersten bekl. optredende, die niet in hooger beroep was gekomen, verzocht aftrek van 2 maanden preventieve hechtenis, die bekl. langer onder gaai tengevolge van het appèl van zijn mede- beklaagde. De verdediger van den tweeden bekl., mr. Do Mos, betoogde dat do aanwijzingen, die tot de veroordeeling van zijn cliënt geleid hebben, niet sterk genoeg zijn tegenover be klaagden onfckentenis, om die veroordeel ing te handhaven. Ook was bekl. z. i. niet aJs medeplichtige aan te merken. Wel heeft bekl. erkend te hebben gedeeld in de opbrengst, van lit*4, gestolene. Maar uit het feit. dat bij met f 5 genoegen heeft genomen valt af te leiden, dat hij geen mededader is. PI. vroeg dus vrijspraak voor bekl. van het primair ten laste gelegde en veroordeeling van bekl. wegens heling. Uitspraak over 14 dagen. De voortvluchtige burge meester De Br -he correspondent vr het Hbld. meldt Dj recherche te Antwerpen heeft F G.. burgemeester1 van Gouderak, aangehouden Hij reisde mier een valsehon naam Op hom werden bevonden een geladen revolver en een fleschje belladonna. -Goede recommandatie. Dinsdag avond stapte? te Roermond uit den snel trein van Maastricht een Haagsche dame?, die zoozeer aan Bacchus geofferd had, dat ze geen beenen meer kende en de hulp der politie noodig had om aan de Hamstraat on der dak te komen. Onder een grooteu toeloop van volk arri veerde ze daar en kreeg er ee;i nacht logies, waarvoor ze zich zeker niet onbetuigd wilde laten, want ze vergastte de wachthebbende agenten op een aantal dronkemansliederen. Het doel van de reis dezer Haagsche juffer was werkelijk Roermond, waar ze zich als dienstbode had verhuurd. Haar meesteres tal haar echter wel onmiddellijk den bons gege ven hebben. Een weerbarstig schutter. Een Amsterdamsch schutterplichfcige, die weigerde op te komen, is daarvoor ettelijke malen gestraft. Onlangs kwam de provoost- geweldige hem deswege halen en werd hij iu de provoost gestept. Dat was hem niet naar den zin en hij begon te weigeren het voedingsbriefje te teekenen met de bewering, dat hij vegetariër was. Nu, de autoriteiten aanvaardden die verklaring en bezorgden hem tarwebrood met koffio. Dat was hem niet naar den zin en als pro test tegen het militarisme verklaarde hij nu 3, dat hij heclemaal niet zou eten. Dat hield hij een paar dagen vol, doch toen hij dat dit niet hielp, begon hij plotseling zoo'n spektakel te maken, dat men dacht aan toevallen en den chef van den genees kundigen dienst er bij haalde. Deze kwam en verordende, dat de man in vrijheid zou worden gesteld, maar beloofde hem, dat hij weder ingerekend zou worden, als hij weer op de been was. Dit is blijkbaar geschied, waut gisteren ontvingen we een uitvoerige klacht van een zijner vrienden, waarin me degedeeld wordt, dat de weerbarstige schut ter weer is opgepakt en beweerd wordt, dat dit een afschuwelijke militaire menschen- moord is' We missen de plaatsruimte om het ge- heele stuk op te uemen, doch meenden te kunnen volstaan met de mededeeling der enkele feiten, na de juistheid er van aan mededeelingen van andere zijde getoetst te hebben. Dat we hier to doen hebben met een af schuwelijken militairen menschenmooi'd, zal intusschen niet i der met den schrijver eens zijn N. v. N. Ongelukken. Donderdagavond reed een 13-jarige jongen, die pas leerde wiel rijden, met zijn rijwiel iu de Schie nabij de Beurssluis te Schiedam. Oogenblikkelijk zonk hij weg en diaar het water erg uit stroomde, vreesde men dat hij door de sluis was heengegaan naar de Lange haven. Ter stond heeft men de sluisdeuren dichtgezet en is men gaan dreggen. Zijn lijk Ls 's nachts om streeks half een in de Kolk nabij de Schut sluis met oen dreg opgehaald. Het was de 24 jarige A. L. Hij zou zijn moeder eens laten zien hoe goed hij al op hef. rijwiel kon rijden, toen hij voor hare oogen te water reed met het lokerwie noodlottig gevolg. De landbouwer Hovel's te Nieuwland is door mis to «tappen floor het. zolderluik van zijn woning gevallen. Bewusteloos werd hij weggedragen en eenige uren later is hij over leden. Het ongeluk te Hoorn. De treincontroleur der H. IJ. S. M. die te Hoorn werd overreden en ernstig gewond werd, is aan de gevolgen daarvan overleden. Brandwonden. Gisterenmiddag kwam op den Haarlemmerdijk te Amsterdam een vrouw met haar klecren in aanraking met een brandend petroloumtoestel. Haar kleeren .vatten vlam en zij vloog de t.rap af en de straat op. Een toevallig voorbijkomend koet sier sloeg haar zijn paardendeken om het lichaam, waardoor de vlam gedoofd werd. Niettemin had men niet kunnen voorkomen, dat de vrouw met brandwonden overdekt was. Zij werd per brancard naar het gasthuis gebracht. Gevaarlijk speelgoed. Donder dagmiddag waren eenige jongens te Haarlem zien aan t vermaken niet het afslaan van een sleutel, waarin bevestigd waren lucifers koppen. Doordat do sleutel uiteen sprong, werd een der jongens ernstig verwond. Vermist. Te 's Hertogenbosch is sedert 2 Februari jl. de 26-jarige dienstbode van de familie Schevichaven, een meisje dat reeds eenige jaren bij genoemde familie in dienst was, spoorloos verdwenen. De vader van de vermiste. N. van Dijk, te Kerk-Driel, looft f 25 belooning uit aan dengene, die in lichtingen omtrent zijne dochter kan geven, die tot ontdekking zullen leiden van haar of van haar lijk. Men vreest dat haar eenig ongeluk zal zijn overkomen. Door den drank. Na gevraagde hulp heeft, een agent van politie de gesloten kamerdeur geopend van een peroeel op den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam, alwaar een 26-jarige vrouw in bewusteloozen toestand lag. De agent bracht, haar door middel van kunstmatige ademhaling bij, waarna zij ver klaarde den vorigen avond beschonken te zijn thuis gekomen en vermoedelijk vergeten te hebben de gaskraan dicht te doen. J kiezers. Dat nog velen met de bepalingen der kieswet niet op de hoogte zijn, bleek gisteren ter gemeente-secretarie te Deventer, waar iemand zicb als kiezer wilde opgeven. De ambtenaar zeido hem, dat het te laat was. De inau werd door dit antwoord onthutst en vroeg of hij er ook kwaad mee kon en „de kaste in kon raken. Toen hem werd geant woord, dat hij daarvoor niet bevreesd behoef de ie zijn, antwoordde hij zeer verlicht„Noe m nhèèi', dan kan 't mien ook niks schelen." School- en Kerknieuws. Het provinciale kerkbestuur van Noord- Brabant met Limburg heeft aan den heer P. K. Dommisse, predikant bij de Ned Herv. gemeente te Lage-Zwaluwe, op diens verzoek, na meer dan 40-jarige evangel iebediening, eervol emeri taat verleend, in te gaan 1 Maart a. s. De heer J. H. Beu mee, c-anJidaat aan de Theol. School te Kampen, is door de classis Stadskanaal toegelaten tot het predikambt. aOp de algemeene vergadering van de Nederlaudsche pomologische vereeniging op Vrijdag 24 Februari des v.m. 11 uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht zullen mededeelingen gedaan wor den omtrent't te Eist gehouden diploma-exa men voor fruitteelt, den wedstrijd voor pul- verisateurs en de gehouden sortiments-en- quête. Hierna zullen de volgende punten worden besproken A. „De 8truikvorm voor vruchtboomen", in te leiden door den heer Jac. P. R. Gale- sloot. B. „Ligt het op den weg der Nederl. Pomol. Vereen, om eenheid te brengen in het fru t- teelt-onderwijs aan de tuinbouw-wintercur- sussen Zoo ja, op welke wijze kan dit wor den bereikt?' in te leiden door den heer J. A. Kors. C. „Het vervoer van fruit per post en per spoor", in te leiden door den heer J. Gerrit sen. D. „Wat kan de Nederl. Pomol. Vereen, doen om kwade praktijken bij levering van vruchtboomen, zooals in No. 3 en 4 van FIo- ralia onder het opschrift „Een klacht", wer den beschreven, zooveel mogelijk te voorko men E. „Waarom plant men gewoonlijk St am boomen (hoog- of halfstam) op grooter af stand van elkander, dan men zulks met de zelfde vruchtsoort, eveneens op wildeling ver edeld, in struikvorm zou doen?" In liet spoorwegblaad'je Vooruit wordt medegedeeld, dat er een strafvervol ging dreigt voor Oudegeest, wegens het publioeeren van geheime staatsstukken, waarschijnlijk in verband staande met de openbaarmaking van de geheime spoorweg enquête. Art. 98 van het Strafrecht stelt, hierop een hechtenis van hoogstens zee jaar. Volgens dit orgaan zoekt men den schul dige, die Oudegeest de stukken ter inzage verstrekte, niet in Den Haag. maar te Utrecht. In de gisteren gehouden gemeente raadszitting te Blaricum. werd voorgesteld een adres te richten tot H. M. de Koningin, met' verzoek een notaris te willen benoemen met standplaats Laren of Blaricum. Dit gesohiedde naar aanleiding van het overlijden van den notaris L. J. Keuls te Hil versum. die vóór 1900 te Laren resideerde, In het belang van Blaricum'*s inwoners werd, met het oog op spoedeischende gevallen, een notaris, die dichterbij woonde dan Hilversum, zéér noodig geacht. Het voorstel werd aangenomen. Ede, 17 Febr. De raadsvergadering van heden werd voor een groot deel in beslag genomen door do interpellatie van den heer W. H. Thoe Water over de aanstelling van deu gemeente-architect tot administrateur- boekhouder der gemeente-gasfabriek. Vroeger besloot de Raad reeds den gemeente-architect alle werk voor particulieren to verbieden, waartegenover stond oen beduidende verhoo ging van salaris. Waar deze benoeming werd beschouwd als niet te strooken met. het uit gesproken verlangen van den Raad, was de discussio dikwijls zeer heftig en lang uitge sponnen. Voorgesteld werd de volgende motie: De I Raad, kennis genomen hebbende vau do be- noeming van den gemeente-opzichter tot ad ministrateur van de gemeente-gasfabriek overwegende, dat de waarneming van beido betrekkingen, door één persoon, niet in liet j belang der gemeente is te achten; j gelet op zijn besluit van 3 Nov. 1904 en cp de artt. 136 en 145 der gemeentewet; besluit: a. de vereeniging der betrekkin gen van gemeente-opzichter en administra teur-boekhouder niet goed te keurenb. do instructie van dien ambtenaar in dier voege te wijzigen, dat het hem verboden zal zijn bedieningen, ambten of betrekkingen, van weikon aard ook, waar te nemen of te be- kltedon, zonder rijine ('sRaads) toestemming. Bij stemming werd deze motie aangeno men met 8 tegen 4 stemmen. Aan den luitenant-kolonel der infante rie op non-activiteit J. Voe is met ingang van 1 Maart 1905, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen die net ver leend. De le luitenant J. A. Pet, van het 5e regiment infanterie alhier, heeft detacheering verzocht bij de landmacht in West-Indië. Do onderofficiersvereeniging E. M. M. A. heeft zioh in het sehermconcours van den Nederlandschen Officiers-schermbond weer niet ontetuigcl gelaten. In den colonne-wed strijd werd door haar don derden prijs go- wonnen, terwijl miliciens van het 5e regiment den vierden prijs beliaalden. Dto tweede uitvoering van de toon eel- vereeniging Vondel zal niet zoo als wij schre ven Maandag 27 Februari, doch, Zondag den 26. Februari a.s. plaats hebben. Alsdan zal worden opgevoerd Het oorspron kelijk tooneelspel ,,'t Lied van Moeder en 't blijspel „Een kleine vergissing." Wij wensohen de jonge krachten een goed succes toe. Het symfonie-orkest Jubal geeft Vrij dag a.s. haar tweede winteruitvoen ug voor de leden en op Zondlag daaraanvolgende een volksuitvoering, die beide in Amicitia zullen plaats hebben. Aan den heer M Boukamp, schrijver bij het 5e regiment infanterie alhier, Ls de gouden medaille toegekend voor 36-jarigen trouwen dienst. Naar wij vernemen, is er een nieuwe propaganda op touw gezet door alle R. K. onderwijzers van ons land. Er is n.l. een bui tengewoon blad' verschenen, gewijd aan de belangen en voordeelen van het godsdienstig onderwijs. Dit extra-blad, het Oudersnununer, is 1,1. Donderdag verschenen met een oplaag van 150.000 exemplaren Ook hier ter stede zal dit blad gratis verspreid worden om pro paganda te maken voor het R. K. onderwijs. Naar wij vernemen zijn cle predikbeur ten voor Zondag 19 Februari als volgt Ned. Herv. Gemeente. St. Joritikerk. Voorin. 10 uurDa Ter Haar Romeny. Bevestiging als lidmaat der Ned. Herv. kerk. Namidd. 2 uur Ds. Van Aalst. (Z. 37). Bediening v. d. H. Doop. s Av. öA uurDs. Meiners. Gasthuis-kerk. Voorin. 10 uur, de heer Teeling, godsdienst onderwijzer. Evang. Lutli. Kerk. Voorm. 10 uurDs. de Meyere. Remonstrautsche kerk. Voorm. !0J uur- Ds. Hooykaas. Gereformeerde kerk. (Langegracht.) Voorm. 10 uur: Dfc. Donner. 's Avonds 5A uurDs. Donner. Gereformeerde kerk. (Zuidsingel). Voorm. 10 uur: Ds. Teerink. 's Avonds 5J uur: Db. Teeriök. Vrije Ge reform, gemeente. Voorm. 9A uur en 'savonds 5 uur: Lezing door ongesteldheid. Verbetering. In het benoht „aanbeveling gemeente secretaris", voorkomende in ons nummer van Vrijdag 17 Februari, leze men in plaats van „voor de betrekking zijn geplaatst."„op de voordracht zijn geplaatst." Burgerlijke stand. Geboren. Alijda Hendrika, d. v. E. Langras en A. van Barlingen. O ndert reu wd: C. D. van Nua en C de Gen»; D. Schouten en J. van de Born Overleden: Maria Louisa van Es, oud 5 jaar. Als levenloos aangegeven een kind van Y. Heere en J. M. Blombergen. Hit opntmtn can mguondm itukkm UUikeni fimuini dat it Redactie met den inkand inetemt. tb copU wordt aan den ineender mie* teruggegeven. Marijke van Scheveningen. Een misverstand. Meen niet, o courantenlezend publiekdat Marijke een misverstand of «en misvatting zou zijn integendeel, Woensdag. 22 Febr., ten 8 uur hopen wy in „Amicitia" de opera van dieu naam gezond en wel ter wereld te brengen, doch er is een misverstand ontstaan door de intee- kenlüsten. Een zeer geacht ingezetene, die op alle lijsten, aangeboden voor een goed doel, tee kent ik verzwyg den naam uit vrees minstens een tuinhek op mijne rekening te krügou hal tot gister op a«6c lijst niet geteekendT De reden hiervan was dat op de oorspronkelijke lijst stond „Kaarten a f 1, gereserveerde plaatsen a f 2.50", en .hieruit zou men kunnen opmaken dat de plaatsen van f 1 den tweeden rang vormen. Dankbaar voor deze verklaring haast ik my de volgende inlichting te geven: De kaarten voor f X.— geven toegang tot den eersten ranghet bespreken geschiedt op do gewone wijze Dinsdag on Woensdag in Amici tia doch de milde gevers die voor het goede doel per kaart f 2.50 of meer betaalden, kunnen voor dien tijd plaatsen reserveeren. Hot zou den executanten hoogst aangenaam zyn wanneer de inteekenaron persoonlijk van hunne kaarten gebruik maakten. Voor familie of hiwsgenooteu kunnen zij voor den zelfden prys mi piemen tkaar ten bekomen en willen zij ook hun personeel late® genieten, welnu, dan i» er nog een tweede rang tegen vijftig cents. J. C'.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3