BINNENLAND. draal v»n don aartsengel Mtdhael in het Kremlin zeK, de begraafplaats van de Cwueii uit het huis Rurik en van de Czaren uit het huis Romanow voor Peter den groote, en ook van het landgoed Ilinskoje. een gelief koosde verblijfplaats van den grootvorst, i Het lijk ml dus niet vervoerd worden naar Petersburg, om in hot familiegraf van het Russische keizerhuis in de St. Peter- en Pau'skerk to worden bijgezet. In ïoder geval zai do p'echtigheid geen uitgebreid karakter dragendo Czaav zal er niet bij tegenwoor dig rijn. Officieel wordt dit toegelicht met een beroep op den uitdrukkelijken wensch van don vermoorden grootvorst Mar.r het vermoeden dringt zich op, dat voor do afwij king van he* gebruik, volgens hetwelk de i Oaar met alle grootvorsten de teraardebe stelling behoort bij te wanen, de zorg voor de persoonlijke veiligheid van den monarch en zijne familieleden zeer in aanmerking komt. De gemeenteraad van Moekou heeft aan de grootvorstin-wed uwe Elisabeth oen adres van touwbeklag gezonden, dat de oprechtste sympathie ademt. Hier volgt een lijstje van moordaanslagen op Russische ambtenaren en hooggeplaatste personen, sedert de tegenwoordige Czaar aan de regeering kwam 22 Maart 1901. Aanslag op Pobjedo- nostsew, procureur der H. Synode. 30 Maart 1901. Do minister van onder wijs, Rogolepow, vermoord door Karpowits. 15 April 1902. De minister van justitie, Sipjagin, vennoord door Balmasjew 19 Mei 1902. Generaal Wahl, gouver neur-generaal van Wolhyuië, te Milna zwaar gewond. 11 Augustus 1902. Een boer. Katsjoera, pleegt een aanslag op prins Obolenski, gou verneur van Charkow. 27 October 1903. Generaal prins Ga- litsin, gouverneur-generaal van Kaukazië, door drio inboorlingen aangevallen en ge kwetst. 13 November 1903. Metlenko, chef der politie, te Belostok door een revolverschot- gekwetst. 2 Januari 1904. Aanslag van twee Fin- sche studenten op kapitein Engeln, chef der politie te Nikolaïstad in Finland. 22 Januari 1904. Aanslag op baron Korf, gouverneur van ï>onja. 16 Juni 1904. Generaal Bobrikow, gou verneur-generaal van Finland, door Schau- jnann vermoord. 17 Juli 1904. Moord van Andrew, vice- gouvemeur van Elizabetpol, in den Kaukasus. 28 Juli 1904. De minister van binnen- landsche zaken, Plehwe, vermoord door Sa- sanow. In 1905 komen hier nog bij de moord te Helsingfors op den procureur-generaal van den Finschen Senaat Johnsoon en de moord, den 17eu Februari te Moskou op prootvorst Sergius gepleegd. De boeren van hei gouvernement Kostroma hebben eene dankbetuiging van den Czaar ontvangen voor een adres, waarin zij hunne verknochtheid te kennen gewon en hunne <if- keuring uitspreken over de pogineen om de grondslagen van Rusland te schokken en hei volk in verwarring te breugen De beide dagbladen Nashi Dni en Nashi Shisn hebben eene derde waarschuwing ont vangen, hotgeen meebrengt, dat hunne uit gave drio maanden moei wonden gestaakt. Men bericht, dat Maxim Gorki is aange tast door typhus. Die riekto heorscht thanB onder do in de Poter- en Paulus-vesting op gesloten i gevangenen. Turkije» Saloniki, 20 Fehr. Eene afdeeling soldaten, die was uitgezonden tegen een Bulgaarsche bende in een dorp bij fetroemnitza, werd met een verlies van 10 doodeu teruggeslagen. Den volgenden dag staken de soldaten het dorp in brand en pleegden zij verschillende gru welen. Een onderzoek wordt door Russische offi cieren (van de gendarmerie) ingesteld. Korea. Tokio, 20 F tbr. (Daily Telegraph) Do Koizer van Korea zal waarschijnlijk een be zoek brengeu aan Japan. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog rijn de volgende berichten Tokio, 20 F tbr. (Daily Telegraph.) De totale strijdmacht van de Russen en van dc Japanners wordt geschat op 700.000 man. De linker vleugel van Koeropatkin is duch tig versterkt en bestaat uit zes division. Hij werd onlangs uitgebreid tot een punt, zes mijlen ten westen van Kwayn, waar oen sterk detachement geplaatst. Koeropat kin bevindt zich thans te Foesjan. De Rus sen ontplooi-,-» werkzaamheid voor den Ja- pansohon rechtervleugel. Zij bedienen zich van Chineczen om te trachten de Japatische opslagplaatsen in brand te steken. Zeven Cnineezen, die te Tairen gevangen werden genomen, verklaarden, dat zij oik 600 taels hadden ontvangen mot belofte dat zij, al9 rij slaagden, 20.000 taels zonden krijgeu. Zij zullen waarschijnlijk ter doocl gebracht wor den. Tokio, 20 F tbr. Men bericht, dat do Rus sen een lichten spoorweg hebben qangelegd tot verbinding van Toeejoen me* Yenliug en een dergel ij ken spoorweg om Fo ïjoen te ver binden met de Boven Sjaho. In veroand met andere kent eekenen van activiteit en bij- eentrokking van groote strijdkrachten, duidt- dit het voornemen aan o>m den rechtervleu gel va» Koeraki om te trekken. Koeropatkin gaat voort verdedigingswerken op te richten en te versterken langs <k> gcheele stelling. Tokio, 20 F tbr. (Times). Uit medische rap porten, dio niet officieel bekend gemaakt zijn, blijkt, dat de verhezen van de Japan ners bij Heikoetai waren 842 dooden (waar onder 82 officieren), 8014 gewonden (waar onder 271 officieren) en 526 vermisten. Bijna de helft van de gewonden zijn door bevrie zing aangetastmeestal waren dit lichte ge vallen. Veelvuldig was de oorzaak van de bevrieraing, dat het bloed rondom de wonden bevroor. Mett gelooft, dat de Russen ver schrikkelijk hebben moeten lijdpn, omdat de afstand, waarover men hunne gewonden moest vervoeren, voed groot er was. Naar aanleiding van het bericht van den aanval, door eene Japaaschc afdeeling on dernomen op een Russ >ch detachement, hal verwege tussoheu iioc k den en Char bin bij de spoorwegbrug over eene zijrivier van de Taliao-ho, twintig K.M. ten noordoosten van het station Goensjoeliu, waarbij het Russische detachement zijne stolling moest, prijsgeven met achterlating van ceai stuk geschut, merkt de Nou© Frede Presee op, dat het noodzake lijke gevolg van deze nederlaag is de ver nieling van de spoorwegbrug Daardoor is de spoorlijn verbroken, en dit moet niet lang duren, als er geen gevoelige stoornis in het verkeer op den spoorweg zal ontstaan. Voor de beveiliging van het spoorwegverkeer be hoort de grootst mogelijke zorg te worden ge dragen. Spoorwcgvemielingen zoo ver in den rug van het leger moesten ndet voorkomen. Rusland bezit, naar het oordleel n de Neue Frede Preese, in zijne talrijke kavallerie troe pen in overvloed, diie speciaal voor de be veiliging van lange lijnen uitstekend geschikt zijn, terwijl zij in het operaiiefront mots kunnen uitrichten De Temps riet den toe stand minder gunstig in voor de Russen en wijst er op, dat de aanwezigheid van eeno Japansche afdeeling van ©enige sterkte in Mongolië de taak der beveiliging van den spoorweg voor de Russen belangrijk moet verzwaren. De bewaking van 1200 Kilometers spoorweg eischt de '«mobilisatie van strijd krachten, die ruw zijm te schatten op 120.000 man, wanneer men m dat cijfer het effectief van de garnizoenen begrijpt. Generaal Stoeesc-l is verleden Zaterdag dooi de Dardanellen gekomen. De havencomman- dant begroette hem namens den Sultan. Mevrouw Stoesscl, die ongesteld is, zal eemgo dagen te Konstantincpel blijven als gast- van den Russiechen gezant. Kopenhagen20 Fehr. Het derde Russische eskader passeerde hedennainiddag half 2 het eiland Samsö, varende in noordelijke richting Een Russisch pantser-schip, door een Russi- schen sleeper vergezeld, passeerde te een uur, eveneens noordwaarts varende, de noordpunt van Langeland. Port Louis20 Febr. Een Russische torpedo jager en zes Duitsche kolenschepen bevonden zich den 14en dezer te Diego-Suarez, terwijl den 16eu 70 schepen en kolenschepen van de Oostzee-vloot te Nossibé lagen, waar zij groo te hoeveelheden levensmiddelen kochten. Tokio, 20 Fehr. Men bericht, dat de En ge lsclie stoombooten Silviana en Powwraaim zijn aangehouden, bestemd naar Wladiwostok en geladen met steenkolen. De plaats waar dit geeohaedide. is onbekend. Volgens een mededeeling in het Engclsche staatsblad heeft Japan nog als oorlogsoontra- bande verklaardcement, kleeren en kleeren- stoffen, en behalve steenkool ook andere brandstoffen. Tokio, 20 F tbr. (Daily Telegraph.) De Japansche pers verklaart met betrekking tot de vredesgeruchten eenstemmig, dat het tijdstip voor vrede ongeschikt en voorbarig is, omdat er volstrekt geen zekerheid be staat, dat de vrede, thans gesloten, duurzaam zou zijn. Het departement van buiten landsche za ken te Tokio verklaart volgens een bericht van Reuter het bericht ongegrond, dat Japan op niet-afficieele wijze van Russische vredes voorwaarden ingelicht is. Dit bericht vult de tijding aan, door het Pctersburgsche telegraaf-agentechap ver spreid, dat bij dc Russische regeering geene voorstellen ten bdheeve van heit herstel van den vrede van Japansche rijde ontvangen zijn. Volgens een telegram uit Petersburg heeft een der ministers gezegd Ik ben vóór den vrede, maar vrees dat 't er niet van komt. Hier in Rusland komt alles te laat. Wij maakten onze oorlogstoerustingen te laat. Kanonnen en winterkleeren werden te laat gezonden. De tweede vloot is te laat in zee gegaan, en de versterkingen voor het leger zijn te laat gestuurd. Zoo zullen wij er over denken vrede te sluiten, wanneer de rechte tijd daarvoor voorbij is. Allerlei vGravin Montignoso zal, naar men be- riaht, in Mei uit Florence vertrekken en zridh naar Zwitserland begeven. Daar zal dan de Kaning van Saksen rijn eisch tot afgeven van de kleine prinses Monica Pia voor het gerecht moeten brengen. Koizer Wilhelm en Keizei' Frans Jozef moeten, naar men verzekert, den Koning van Saksen hebben aangespoord, ter wille der waardigheid van rijm huis alle verder schandaal te vermijden. Graaf Guiecdardini heeft in een brief aan den groothertog van Toscane (vader van giavin Montignoso) op rijn eerewoord ver zekerd, dat de beschuldigingen tegen gravin M on tig nose en hem ten eenenmale ongegrond rijn. Welke lasterpraatjes dan tochHet woord „minziek", op het eerste beridhit van de sohoone, blijkbaar bekeerde zondares gebe zigd, mag dus hier niet langer worden ge handhaafd. De graaf dreigt met eene gerechtelijke ver volging van den „Justitieraad" Körner, te Dresden, do kamenier moj. Muth en twee andere dienstboden van gravin Momtinoso. vDe Amerikaansohe schrijver en oud- generaal Lewis Wallace, vooral bekend door zij romap „Bon Iiur", is te Crawfordsville (Indiana) overleden in den ouderdom van bijna 78 jaren. vHet is nu beslist, dat, het „Padais Roval te Parijn door een Amerikaansoh syn dicaat hervormd en „up to date" gemaakt zal worden. Van het oude „Padais Roval" zal niet meer dan de berinnering overblijven. De Amerika- nen gaan er zonder genade aan het afbreken. Winkels, restaurants en zelfs het vermaarde „Theatre" zullen verdwijnen om plaats te ma ken voor een nieuwen grooten schouwburg, een groot „luchtsohrapend" hotel en winkels op A.merikaanschen voet ingericht. Het. plan is uitgewerkt door Yves G-uyot. Hij verklaart er trotsch op te rijn. Maar vele Parijzenaars zien in deze onderneming een daad van vandalisme. vTo Johannesburg is onder voorzitter schap van lord Milner eene oom missie doende om (voor 25,000 pondoen gedeukteeken op te richten voor de Engolschen, die bij de over weldiging van Transvaal en „in het belang van den vooruitgaug en de welvaart der mij nen", gelijk de Rand Daily Mail door do mand valt, het leven lieten, vEen der workstakendo glasarbeiders te Charleroi heeft het geluk gehad een prijs van 100,000 francs te winnen op een obli gatie Brusselsche leening. Hij vernam het blijde bericht, toen hij, door geldgebrek tengevolge van de langdu rige staking gedwongen, twee andere obliga- tiën dier leening, welke hij bezat, ging ver- koopen. vTe Munchen is veel opzien gewekt door het afgelasten van een terechtstelling. De valbijl was al in orde gebracht, om het hoofd af te houwen van zekeren Allramseder, die op aanwijzingen schuldig was verklaard aam den moord op een vrouw. Op het laatste oogenbiik betuigde Allramseder zijne on schuld en verklaarde dat de mandenmaker Huber de moordenaar was. Hij; zelf had slechts mee gedaan aan het stelen van kost baarheden. De justitie doet thans moeite om Huber in handen te krijgen. Allramseder wacht zeer gelaten af, wat er verder over hem beslist zal worden. Hij bidt zeer veel en leest druk in godsdienstige boeken, die de direc teur van de gevangeuis hem heeft laten ge ven vUit Chicago wordt geseind, dat de dokters, die het lijk van de laatste vrouw van den Duitsch-Amerikaansöheu blauw baard Johannes Hoch hebben onderzobht, vastgesteld hebben, dat de vrouw is vergif tigd met rattenkruit. vTengevolge van de jongste aardbevin gen in Griekenland is het dorpje Galatsona, op Euboea, hetwelk uit 40 huizen bestaat, aanhoudend aan het verzinken. De bewoners zijn naai' naburige dorpen gevlucht. De Staatscourant van Dinsdag 21 Februari 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen ails Leeraar aan de rijks H. B. S. te Helmond J. F. Pfaff; benoemd tot referendaris bij den Raad van State nir. J. B. Breukelman, commies van staat bij dien raad bepaald, dat op 30 Augustus garnizoens veranderingen zullen plaats hebben als volgt derde regiment veld-artillerie, de tweede batterij van 's Hertogenbosch naar Bergen op Zoom; depót van Bergen op Zoom naar Breda; tervol ontslagen uit dien Indischen dienst de O. I. ambtenaar met verlof dr. D. A. Sloos. De Koningin en de Prins middag maalden Zondag bij de Koningin-Moeder. De voor het tmbliek reeds gesloten tentoonstelling van werken van oude mees ters in het gebouw van het schilderkundig genootsahap „Pulchri Studio" te 's Graven hage werd nog bezichtigd in de eerste plaats door H. M. de Koningin-Moeder en daarna door EI. M. de Koningin, beiden met gevolg. Do Vorstelijke Personen werden bij Haar be zoeken rondgeleid door den bezitter van de Portefeuille van genoemde schilderwerken, den heer J. Langerhuizer, uit Bussum, als mede door den voorzitter van de kunstzaal. den heer Willem Mai-is, en de commissaris sen dö heeren Fred. Duchaittel en Fl. Arnt- aenius. De feestmaaltijd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Normaal-Schiet school in Maison de Bruyn te 's Gravenhage werd vereerd met de tegenwoordigheid van I Z K. H. de Prins der Nederlanden, die vergezeld was van rijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haere. Als gasten zaten o. a, aan de ministère van Marine en van Koloniën, luitenant- generaal Snijders, inspecteur der infanterie, de oud-directeur der N. S. S., enz- De eerste dronk werd door luit.-kolonel Vervooren, directeur der N. S. S., gewijd aan H. M. de Koningin en tevens aan Z. K. H. den Prins. Een geestdriftig „Leve de Koningin", „Leve de Prins" volgde op dezen toast. De tweede dronk door den directeur werd gewijd aan H. M do Koningin-Moeder. De verdere toasten werden gewijd behalve aan de gasten en reünisten, aan de Kon. Ned. Marine, het -korps mariniers en het Ned.-Ind. leger, waarvoor door de ministers van Marine en Koloniën werd dank gezegd. De minister van Marine dronk namens zijn ambtgenoot van Oorlog op den bloei der N S. S„ terwijl de minister van Koloniën een gloedvol woord wijdde aan het Neder- landsche leger uit naam van het Ned.-Ind. leger. H.H. M.M. zonden op de door overste Vervooren gezonden telegrammen antwoor den van dank. Het strijkorkest der Kon Mil. Kapel deed zich tijdens het diner hooren. Op de receptie, waarmede de feestviering aanving, werd ook door den luitenant-gene raal inspecteur der infanterie het woord ge voerd, waarbij hiji wees op de vele gewichtige diensten door de 9Cliool aan de Marine, het Nederlandsche- en het Ned.-Ind. leger be wezen. Hij besloot zijn rede met een „Leve de Normaal-Schietschool". Vervolg uitslag schietwedstrijden, ge houden bij gelegenheid der feestviering van het 50-jarige bestaan der Normaal Schiet school c. Pereoneelc wedstrijd voor officieren der Normaal Schiotrchool en reünisten (ocui- oierenen oud-officieren)le ©ereprijs kapitein Lamberts, 2e ecreprijs kapitein Vigelius, 3e prijs luitenant Bierman. le prijs luitenant Weegenijs, 2e prijs kapi tein Nardten (reünist) 3e prijs luitenanit- kolonel BuhLman (reünist), 4e prijs luitenant Vogel (reünist), 5e prijs luitenant-kolonel Vervooren6e prijs luitenant Offerhaus (reü nist). N.B. Na de samenstelling van het pro gramma werd voor dozen wedstrijd nog een prijs uitgeloofd door den gep. kolonel Hanckar, oud-directeur der N. S. S. Deze prijs word le prijs. D. Personeele wedstrijd voor oud-officie ren en oud-onderofficieren reünisten en voor de onderofficieren der Normaal Schietschool, behoorendc tot de afdeeling gymnastiek. E. Personecle wedstrijd voor onderofficieren der Normaal Schietschool, behoorende tot de afdeeling Schieten. De eereprijzcu werden in volgorde behaald door sergeant Van der Haagen, sergeant Bougertima.nsergeant Ploeg en den heer Van Nieuiwenihuizen (reünist) De verdere prijr- voor wedstrijd D wer den behaald door le prre den heer Briinott (reünist), 2e prijs den heer Van der Pas (reünist) en 3e prijs den heer Weersma (reünist). De verdere prijzen voor wedstrijd E door de heerenj le prijs sergeant-majoor Siotenga, 2e prijs sergeant-majoor Beekman. De herinneringsmedailles, uitgereikt aan de deelnemers van een korps, dat in de (korps-), schiet- of gymnastiekwedstrijden een prijs behaalden, werden geschonken door de partementen van Marine, van Oorlog en van Koloniën. Het Hof zal den lichten rouw aanne men voor 6 dagen, ingaande 21 Februari, wegens het (.verlijden van Z. K. H. grootvorst Sergius Alexandrowitsch van Rusland. Naonens II M. de Koningin-Moeder heeft die grootmeester jhr. de Ranitz een be zoek van. rouwbeklag afgelegd bij den zaa't- gelastige van Rusland te 's Gravenhago, graaf Brevern de la Gardie. De wegens den hofrouw uitgestelde soirée-musicale ten Hove zal alsnu Woens dag 1 Maart plaats hebben. H. M. de Koningin zal rich op 27 Februari a.s. te Berlijn bij de inwijding van de Nieuw Evangelische Dom aldaar, dom ver tegenwoordigen door eene missie, bestaande uit baron Van Pallandt Neerijnen, ojipcr- cerEimonliieaneeater van H. M. en mr. J P. graaf van Limburg Stirunn, Hr. Ms. kamer heer in buitengewonen dionst, olief van hei kabinet van den. minister van buitenlandsene zaken. De audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 24 Febr. a. s. niet plaats hebben. Een nieuwe ridderorde. Men schrijft uit Den Haag aan de Haarl. Ot. „De journalistieke bron is aan het sprude- len geraakt, en uit die bron, die ons, chroni queurs, van kroniek-noviteiten moet voorzien, heb ik gemeend te mogen putten de mede deeling, dat er voor de nog vacante knoops gaten een schoone tijd gaat aanbreken, daar H M. de Koningin «n de Prins van plan rijn een nieuwe Orde te creëeren, waan'an de eer ste lintjes-regen als mijai politiek-meteoro- logische voorspellingsgeest niet blijkt te falen zal vallen op den aanstaanden jaardag van den Prins-Gemaal, den 19 April. De nieuwe orde, waarvan de naam nog geheim wordt gehouden, is evenals de Oranje- Nassau-Orde en die van den Nederlandschen Leeuw in 4 klassen verdeeld en bestaat uit een ridderkruis, om welks 4 kwartieren een band is gevlochten met het inschrift„Je maintiendraiterwijl het geheel de wapens van Nederland en Mecklenburg-Schwerin vereenigd vertoont. Daar Prins Hendrik rich dcc. deelneming in een aantal van politieke zaken meer en meer in ons kind gaat inburgeren, komt het ons voor een zeer gelukkige gedachte te'zijn geweest, een orde te scheppen, waardoor Z. K. Hoogheid ook zelf vorstelijke onderschei dingen kan deelachtig maken. Velen, wier linker-revers van gekleede jas of rok wacht op aanvulling, zullen met mij, maar mis schien onder meer subjectievein invloed, het creëeren dezer nieuwe orde toejuichen." Op 15 Februari jl, heeft te Londen de onderteekening plaats gehad van een arbitra ge-verdrag tusschen Nederland en Groot-Brit- tanuië. De heer I. N. Manouiloff, .sejrotans van legatie bij het ministerie van buitcDland- söhe zaken te St. Petersburg, is te s Graven- hage in hotel den Ouden Doelen aangekomen. De waarneming van het, ten gevolge van het overlijden van dein titulairs, openge vallen consulaat-generaal der Nederlanden te Berlijn is tijdelijk opgedragen aan den heer J. George Aan de Noordibrabanter wordt ge schreven, dat de achttien katholieke leden, die thans in de Eerste Kamer ritting hebben, rich voor enkele weken geconsti tueerd hebben tot oen club, op de wijze zoo als deze sedert, jaren in de Tweede Kamer bestaat. De constitueerende vergadering mo-t reeds hebben plaats gehad en daarin is tot voorzitter gekozen de Noordbrabantsche afgevaardigde de hear mr. E. H. J. M. van Zinnicq Bergmann, tot ondervoorzitter de lieer F. J. M. A. Reekers, afgevaardigde voor Gelderland., en tot secretaris mr. Re- gout, afgevaardigde voor Limburg. De Liberale Kiesveroenigingen te Oost burg, IJzendijike, Groede, Schoondijke, Bier vliet en Terneuzen, alle in het kiesdistrict Oostburg, hebljén mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, met aandrang uitgenoodigd weer eene nieuwe oandidaibuur op zich te nemen. Zondag heeft de afd. Zwolle van de S. D. A. P. candidaat gesteld voor de a. s. Kamerverkiezingen den lieer J. Oudegeest uit Utrecht voorzitter van de Ned. Vereeni- ging voor Spoor- en Tramwegpersoneel. Naar de N. R. Ct. verneemt kan de heer B. H. Heldt, te Winterswijk, geen can- didatuur voor het lidmaatschap der Kamer aanvaarden. Helmond. Een zeer ernstig candi daat voor den Kamerzetel in dit district is mr. Regout, officier van justitie te Roer mond, een broer van het Eersrte-Kamerlid. De heer A. Smit, te 's Gravenhage, heeft de hem door de Centrale liberale kies- vereeujging in het district Ridderkerk aan geboden caudidatuur voor de Tweede Kamer aangenomen. Naar wij vernomen, heeft mr De Crane (vrijzinnig-democraat), te Lochem. daartoe aangezocht, te kennen gegeven noch te Zwolle, noch elders een candidaituur voor de Tweede Kamer te willen aanvaarden. Nieuwe kiezers. Door 6415 per sonen in de gemeente Rotterdam is de aan gifte gedaan, noodig om op dc nieuwe kie zerslijst geplaatst te worden. In 19D4 bedrc,^ dit getal 2533. Nieuwe kiezers. Te Wageningen, waar de kiezerslijst vorig jaar 1086 namen telde, hebben zich niet minder dan 392 nieu we kiezers aangemeld. Door B. en W. van Amsterdam is den raad voorgesteld dr. F. A. Melohior Jr. te benoemen tot eersten uitwonend geneesheer in het Wilhelmina-Gasthuis, meer in het bij zonder belast met do behandeling van krank zinnigen en zenuwzieken. Bij koninklijk besluit is de heer J. Hankes Drielsma, raad-adviseur bij het de partement van Financiën, ontvanger der in voerrechten en accijnzen te Rotterdam, be noemd tot afgevaardigde van Nederland op de conferentie, welke op 6 Maart e. k. to Brussel zal bijeenkomen, tot regeling van eene quaestie in zake de meting van binnen vaartuigen, in verband met de daaromtrent te Brussel op 4 Februari 1898 tusschen Ne derland, België, Duitsohland en Frankrijk gesloten conventie. Te Purmerend herdacht gisteren de heer J. Worp, gemeente-secretaris, onder groote belangstelling rijn 25-jarig jubilee als zoodanig. aIn den ouderdom van 75 jaar is heden te Yelp overleden prof. dr. J. H. Gunning, oud-hoogleeraar in de theologie te Leiden. Met leedwezen verneemt liet N. v. d. D. het overlijden, na een langdurig ziekbed, van den heer Frits Jansen, die jarenlang tot het blad als medewerker in betrekking stond, het laatst ais schrijver van het Financieel© Over- zich in het „Zondagsblad van Het N. v. d. Dag." Op Crooswijk, te Rotterdam, is giste ren ondier groote belangstelling begraven het stoffelijke overschot van den hoer B. dc Rcgt Jzn. Aan de groeve herdacht de heer J. Knegt- mans, namens directie en commissarissen van „Onderling Crediet" waarvan de over ledene mede-directeur was diens ijver en werkzaamheid. Het Tweede Kamerlid Ver- hey herdacht hem in zijn verder maatschap pelijk leven, zijn werkzaamheid in de com missie van lager onderwijs, de comissio van lichamelijke opvoeding ï^o Juventute, als ook als bestuurslid der kiesvereeniging „Vooruitgang." Zondag rijn de afgevaardigden der r.-k. Propagandaclubs uit verschillende plaat sen van ons land te 's Gravenhage bijeen ge weest en hebben er definitief een nationalen bond van r.-k. politieke Propaganda-clubs ge sticht. Uit ©enige plaatsen va.n de provinciën Friesland, Noordbrabant en Limburg, waar van geen afgevaardigden waren opgekomen, zijn telegrafische bewijzen van sympathie in gekomen. Het centrale bestuur is gekozen en bestaat uit de heeren: C. D. Wesseling, Den, Haag, voorzitter; Bom, Loosduinen, secreta ris Wolf, AmsterdamHeemstra, Utrecht Engels, GoudaLieser, Poeldijk en Linde man, Delft. Het Koninklijke Instituut voor de Taal-, Land- en Volkenkunde van Ned.-Itidië iheeft 18 dezer, oudier voorzitterschap van prof. Kern zijne gewone jaarvergadering ge houden. Ter vervanging der aftredende bestuurs leden prof. dr. K. Martin en J. W. IJzerman werden gekozen de heeren G. W. W. C. baron van Hoëvell en mr. C. Th. van Deventer, ter wijl de heer G. C. Visser als penningmeester werd herkozen. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer dr. E. B. Kielstra, blijkt, dat het In stituut. op 1 Januari telde 1 beschermvrouw II. M. de Koningin), 34 buiten landsche, 2 ereleden, 6 donateurs, 7 oontribueerende in stellingen, 637 gewone, 2 correspondeerendc leden. Door ruiling van uitgaven staat het met 132 genootschappen en instellingen in verbinding. De financieele toestand der instelling blijft gunstig. Te 's Graveland is opgericht eene af deeling van de Nederlandsche maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Aanvankelijk traden dertig leden toe. Don Lorenzo Perosi, de bekende Ita- liaansche componist van gewijde muziek en leider van de Sixtijnsche kapel te Rome, die gelijk bekend, te 's Gravenhage, te Rotter dam en Amsterdam zijn oratorium „Het laatste oordeel" komt leim n, wordt vóór ot cp den 23en dezer maand in de Residentie verwacht. Jos. Tijssen verlaat aan het eind© van dit. seizoen het Stadtheater tc Hamburg en heeft opnieuw een verbintenis gesloten met de Opera te Frankfurt. Tot organiste in de Westerkerk te Leeuwarden is benoemd mevr. A. de Haan Pcutsma aldaar. Rijksseruminrichting. On derzoek van melk en slijm op tuberkelbacillen. De directeur-gene raal van den landbouw maakt bekend, dat, m.l ingang van 1 Maart a.s. aan de Rijks- secruminriohting voor landbouwers en veehou ders kosteloos onderzoekingen zullen gedaan worden naar het voorkomen van tuberkel bacillen in alijan of melk, afkomstig van in hun bezit zijnde runderen. Met dezen maatregel wordt beoogd de be langhebbenden in de gelegenheid te stollen inlichtingen te verkrijgen omtrent het al dan niet voorkomen van open-tuberculose onder hunne runderen. Zij die biervan gebruik wenschen te maken, moeten hun desbetreffend verzoek richten tot de Rijiks-seruminrichting, Viukendwarsstraat no. 15 te Rotterdam. Door den directeur der Rijksseruminrich- ting zullen inlichtingen gegeven worden over de wijze, waarop het slijm of de melk ver zameld en verzonden moet worden. Na afloop van het onderzoek ontvangt dc aanvrager een schriftelijk rapport, en, wan neer tuberkelbacillen gevonden werden, na dere aanwijzingen omtrent de bestrijding der tuberculose onder zijne runderen. Mr. Aalberse en do protectie. In een in Het Centrum opgenomen inter view heeft mr. P J. M. Aalberse o. a. op de

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2