BINNENLAND. eerst- nog een slag wil wagen, alvorens een be slissing te nemen, blijft men Kier van méé- rang- dat de meest aannemelijke opvatting is, dat met 't oog op den biunculandschen toe stand en op de groote moeilijkheden, aan do voortzetting van don oorlog verbonden, op de hier genoemde voorwaarden de vrede binnen betrekkelijk korten tijd lal worden gesloten, indien slechts eene regeling kan worden ge vonden in de quaestie der schadeloosstelling. Londen22 Febr. Aan den Japanschen ge zant te Londen, burggraaf Hayashi, werd door oen vertegenwoordigeV van Reuter, de dépêche betreffende eventueele Russiseho vredesvoorwaarden voorgelegd. Hij verklaar de. dat hij, hoewel erkennende dat de dé pêche belangrijk en belangwekkend was, niet m de gelegenheid was te zeggen welke vre desvoorwaarde n aannemelijk aouden zijn voor Japan, omdat hij volstrekt geene inlichtin gen bezat, die aantoonden, dat het sluiten van den vrede aanstaande was Hij toonde aan. dat de stappen om de onderhandelingen daarover te beginnen, niet konden uitgaan van Japan. Wat de waarschijnlijkheid be treft. dat zulke stappen van Rusland zouden uitgaan, daarvoor zag h geen enkel nieuw element, behalve mogelijk de binnenlandsche toestand van het land, uie nog niet tot rust gebracht is. Allerlei vDo A m er i k a ansche regoering wenscht het stoffelijk overschot van don vermaarden Admiraal Paul Jones, in 1792 te Parijs over leden, naar Amcrikaanschcn grond te laten overbrengen. Een Amerikaansch ingenieur is thans, met vergunning van do overheden, aan het zoe ken in den grond onder oeniga huizen van de ,,Rue des Ecluses Saint Martin", welke op de plek staan. waar. toen Paul Jones overleed, het nieuwe Prctestantsche kerkhof was Do admiraal moet begraven zijn in een looden kist, met zijn ordeteekenen en een gouden ocre-sabel, welke Lodewijk XVI hem had geschonken. vIn een steengroeve te Grotta Ferrata (Noord-Italië) zijn door een instorting 12 arbeiders gedood en 9 gewond. vIn het dorp Monthey, mooi gelegen aan den voet van den Montblano in het Zwit- sersche kanton Walliserland, zijn Zaterdag meer dan honderd huizon en enkele fabrieken afgebrand. De brand was ontstaan in oeu molen. Bij het blusschingswerk werden drie brandweermannen ernstig gewond. vTo Indianapolis, Indiana (Ver. St.), heeft een hevige brand groote verwoesting aangericht in de koopmanswijk. Men schat d« schade op f 2.500.000. Bij FairUwn, in New-Jersey, is op den Erie-spoorweg een trein ontspoord, waarbij ecnige waggons van oen holling vielen. Veertig menschen werden gewond. In de Virginia-mijn, te Bec-semer, Alaba ma, heeft eene ontploffing plaats gehad. On geveer 250 arbeiders werden ingesloten Reeds werden 107 lij kon gevonden. vIn den Chikichi ma-schouwburg, te Tokio, is Zondag gedurende het laatste bedrijf van oen vaderlandsch tooueelstuk oenig vuurwerk te vroeg afgegaan, waardoor een brand ontstond op het tooneel, welke naar de zaal oversloeg. Do toeschouwers drongen naar do uitgan gen, maar de directie liet, bezorgd voor de entrée-geldon (men betaalt in Japan e aan het eind der voorstelling) al de deuren sluiten en weigerde iemand er uit te laten voor er betaald was. Er ontstond nu een verwoede strijd, welke da&rmoie, eindigde, dat het publick de deu ren met geweld opende. Dertig merschen kwamen in het vrececlijk gedrang om het leven. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 21 November. Geopend lij ure. H o o g e r-O n d r w ij a-w e t. Aan de orde is de algemeen© beraadslaging over het wetsontwerp tot. wijziging en aan vulling der wet tot regeling van het hooger onderwijs. Do heer Van der Vlugt meccut, dat hot van verraad zou getuigen om, nu do vol komen nederlaag in het verschiet is, het vaandel te verlaten, waaronder hij verleden jaar streed. In 't kort wil hij nogmaals zijn positie afbannen, ten aanzien van het groote strijdpunt in dit wetsontwerp: het jus pro movendi cum effectu civili, toegewezen aan de bijzondere scholen van Hooger anderwijs. In do tweede plaats W1 Spr. dit doctn ten aan zien van de Staatsexamens, die verleden jaar zoo plotseling zijn verdwenen. Voorop stolt Spr., dat hij al de bezwaren verleden jaar ge- opperd, tegen het verleden van den effect us civilis aan do bijzondere universiteiten hand haaft. Hi' blijft nog altijd strijden tegen do begunstiging, welke hij in dit ontwerp z:et, al sprak de minister oak van een eenvoudige examenquaestie. Tegen die voorstelling blijtt Spr. opkomen en met kracht protesteeren. Thans het tweede puntHet denk beeld der Staatsexamens, waarvan velen in en buiton de Kamer een olijftak heb ben gezien, waarmede de quaestie was op te lossen Er zijn twee soorten van Staatsexar mens. n.1. die. welke rich niet aansloten bij de universitaire examens, maar het doel had den aan de jongelieden de deur voor hun maatschappelijke loopbaan te openen. In de tweede plaats rijn er staatsexamens, die de universitaire examens aanvullen en ten doel hebben vast te stellen de practise he geschikt heid te oonrtatecren van de universitair ge- vormden. I>> eerste categorie wordt door Spr. beslist afgekeurd, omdat zij zou leiden tot vermin dering van het bezoek aan de universiteiten en groote schade zou toebrengen aan den bloei van het universitaire leven. Met de tweede categorie van Staatsexa mens zou Spr. zich wel kunnen vereenigen en hir sluit zich aan bij hetgeen daaromtrent verleden jaar door dan heer Boa is gezegd. Zulk een Staatsexamen zou echter niet an- doa mogen zijn dan een practisch© aanvul ling van het candidaats en doctoraal, het heeft niets wat niet ernstige overweging ver dient-, maai* het doet niets af aan den prin- cipieelen strijd over het Hooger Onderwijs. De heer Röell wil spreken, om niet den schijn aan te nemen van overwonnen te zijn, en de eerbied voor de Eerste Kamer vordert' ook dit ontwerp niet zonder eonigen strijd af te doen. Een langdurige discussie acht Spr echter ongewenscht, en hij zal dus ook niet weder ingaan op de quaestie der antithese. t. verwijst naar hetgeen door hem verle- 1 jaar over deze quaestie is gezegd. Spr. brengt een ©eresaluut, aan die leden der Eer ste Kamer, die liever hun zetel prijs gaven dan to handelen in strijd met hunne begin selen. Spr. herhaalt zijn verleden jaar aangevoer de bezwaren, dat het verleenen van het jus promovendi cum effectu civili aan de bij zondere universiteiten. De waarborgen welke dit ontwerp bieden, blijven voor Spr. onvol doende. Hij komt op tegen de voorstelling van den minister, en van hen die dit ont werp verdedigden, dat het hier niet anders zou zijn dan een quaestie over de samenstel ling eener examencommissie. Die voorstelling is onjuist. Het gaat hier om een veel diep gaander quaestie. nl. over de waarborgen die do bijzondere universiteiten bieden en ons de toekomst zullen bieden. Wat de theologische faculteit betreft, vraagt Spr. den minister waarom hij die bij zijn tweede ontwerp niet heeft afgeschaft waar hij er een zoo zwaar stigma op drukt. Tegen staats-cxamens in den geest van den heer Van der Vlugt zou Spr. geen bezwaar hebben. D© heer Bos handhaaft mede de ver'eden jaar tegen dit ontwerp aangevoerde bezwa ren. Hij wil aan een particuliere vereeniging niet het recht geven den effect us civilis te verleenen en hij acht de waarborgen, die het ontwerp biedt- voor een voldoend wetenschap pelijk universitair onderwijs onvoldoende. 9pr. staat volstrekt niet vijandig tegenover het bijzonder onderwijs, maar hij acht het geen waarborg voor voldoende wetenschap pelijke ontwikkeling op de gronden verleden jaar door hem ontwikkeld. Hij herinnert aar het verleden jaar door hem ingediende amen dement om de bijzondere gymnasia, aan meer dere banden te leggen, ten einde te waarbor gen, dat aan de bijzondere gymnasia even zoo veel uren les wordt gegeven als aan de open- baro gymnasia. Ten aanzien van de staatsexamens staat spr. op hetzelfde standpunt als de heer v. d. Vlugt en Röell. De heer De Savornin Lohman her innert aan zijn© vroegere motie omtrent staatsexamens. Hij heeft die destijds inge trokken om de tot standkoming van dit ont werp niet op de lange baan te schuiven. Wat het ontwerp betreft blijft spr. v*n meening, dat hier volstrekt niets wordt voorgesteld wat in strijd is met het recht. Het geldt hier eenvoudig het wegnemen van een privilegie van de openbare school en nietg ders. De waarborgen die in dit ont werp aan de bijzondereuniversiteiten gesteld worden, blijft spreker voldoende ach ten! Alles komt in deze aan op die weten schappelijke waarde van het onderwijs aan de universiteiten en nagaande de eischeu die gesteld worden, meent spr. dat gerust kan w r'en aangenomen d it die voldoende cone wete* schappelijke ophidine- waarborgen Spr. ontkent dat de openbare univorht-iten op dit oogenblik hooger© waarborgen geven. Spr. kondigt zijn voornemen aan om aan het einde der discussie zijn motie weer in te dienen om de Kamer in die gelegenheid te stelleni zxdh uit te spreken over het denk beeld der Staatsexamens. De heer Schok king herinnert er aan, dat hij vroeger reeds bezwaar heeft geopperd tegen het onchristelijk werden van het Hoo ger Onderwijs De minister heeft toegezegd eene reconstructie der theologische faculteit en gaarne had bij die nu reeds gezien. Spr vertrouwt echter, dat de regeering deze zaak bij afzonderlijk wetsontwerp zal regelen, go- lijk ziji heeft toegezegd, hetgeen hem echter niet zal weerhouden een amendement voor te stellen oon reeds nu tot die reconstructie te geraken. De Minister van Binnenland- sche zaken (dr. Kuyper) zegt. dat er voor de Regeering geen reden is om terug te tre den in het- ten vorigon jare gevoerde debat. De minister zal zich dus bepalen tot hetgeen heden ochtend is gezegd. Primo de rechtsvraag, die in de Eerste Kamer breedvoeriger werd besproken en heden ochtend door den heer Lobman vol doende» werd beantwoord. De minister be weert, dat er geen aanleiding bestaat voor rechter- en linkerzijde, ani tegenover elkan der to staan. De minister wijst ei voorts op gelijk hij ook in de Eerste Kamer deed dat het niet aan gaat de studenten van de eene universiteit examen te laten doen voor hun eigen leer meesters en anderen niet. Onbillijk is het om de studenten der Vrije Universiteit te dwin gen examen af te loggen bij professoren der openbare Universiteit, want daardoor ont staat eene hinderlijke ongelijkheid. Een ander punt, gold do waarborgen en bet werd heden ochtend weer volgehouden, dat die waarborgen onvoldoende waren. Reeds vroeger heeft de minister trachten aan te tooncn. dat die waarborgen voldoende rijn, daar waar steeds van Rijkswege toezicht wordt uitgeoefend De minister bedoelt met Staats-examens niet een bis in idem van de academische examens, maar een suppletoir examen, waar bij de mannen van de practijk de practische zijde hebben te beoordeelen. Van een stage zou men echter niet mogen afwijken, want die blijft de minister noodig achten. De be doeling is eene vastkoppeling van het staats examen aan de stage en van dat denkbeeld is do minister geenszins afkeerig. Geenszins is het '«ministers bedoeling geweest cn hij herhaalt dat om de voorstanders eener theologische faculteit te krenken. Waar do heer Röoll zelf zal moeten erkennen, dat de theologische faculteit niet meer is wat ij vroeger was, dat bet leven er aan ontvloden is, daar zal hij 'smin. beeld begrijpen. Had de minister kunnen bevroeden, dat men iets grievends in zijn beeld zou zien, hij <x>u het niet gebruikt hebben. Reconstructie der theo logische faculteit bij dit ontwerp acht do minister niet uitvoerbaar Hii is echter be reid nog vó<5r de gehoele herziening van het onderwijs eene regeling te ooncipieercn. Het denkbeeld van den heer Schokking, om ;u een overgangs-bepaling dit punt vast te leg gen, heeft bij den minister geen bezwaar. De quaestie der gymnasia zal de minister laten rusten tot bij de artikelen. Na replieken werd de algemeene beraad slaging gesloten. De Voorzitter verzocht den leden die amendementen hebben, die ter griffie te zen- dén om ze te doen drukken en verdaagde de vergadering tot heden voormiddag 11 ure. Amendementen op de Hoo ger Onderwijswet. Het in de zitting van gisteren door den heer Schokking aan- gekondogd amendement op het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet op het Hoogere Onderwijs, is. behalve door hem, door den heer Visser ouderteekend en luidt aldus - Achter artikel XXV een nieuw artikel XXVbis in te voegen „Het onderwijs in tie faculteit der godge leerdheid wordt binnen drie jaar na het in werking treden dezer wet :*a zoodanige rich ting herzien, dat die niet zi: faculteit van godsdienstwetenschap onder den naam van faculteit van godge'eerdheia, maar dat zij als zoodanig ten volle tot haar recht kome. Tevens zijn door de heeren Van Kol, Hels- dingen, Hugenholtz en Ter Laan een drietal amendementen ingediend, waarvan het eerste ten doel heeft oneer de afdeelingen van de technische hoogeschool er eene op te nemen voor de sociaal-technische wetenschappen, ter wijl het tweede amendement aan de vakken op de technische hoogeschool onderwezen toe voegt de sociale hygiene, de statistiek, den stedenbouw, de sociale wetgeving en de ken nis der arbeidstoestanden en het derde amen dement aan de diploma's bij genoemde in stelling te verkrijgen toevoegt een voor sociaal-technisch ingenieur. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 22 Februari 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten voor drie jaar gedetacheerd bij de land macht in West-Xndië de le luitenant L. Lens van liet 2e regiment infanterie, thans gede tacheerd bij de militaire verkenningen op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de reserve 2e luitenant mr. V. van Peeka, van het regiment der grenadiers en jagers. benoemd bij den provincialen staf tot iui- tenant-kolonel de majoor P. G. L. baron Quarles de Quarlcs en 0. G. Kamerling, pro vinciale adjudanten, onderscheidenlijk in Overijssel en in Friesland; laatstgenoemde (tevens belast met het bevel in het 2e land weer-district bij het wapen der infanterie bij den staf van het wapen tot majoor de kapitein bij den generalen staf P. D. Buijze, werkzaam bij de Kon. Mil. Academie; bij het regiment grenadiers en jagers tot luitenant-kolonel de majoor G. van Voort- huijzen, van het korps; bij het 10e regiment tot commandant van het wapen de luitenant-kolonel H. C. A Neeteson, van het 7e regiment; op verzoek eervol ontslagen de hoofd oom mies der telegrafie A. Obbes benoemd tot. dijkgraaf van het hoogheem raadschap van den Zeedijk, beoosten Muiden, (prov. Noord-Hblland) F. N. van der Muelen te H. M. de Koningin en Z. K. H. d© Prins der Nederlanden woonden gisteren- avond in den Koninkl. Hollandschen Schouw burg de opvoering bij van het Indisch blij spel van J. B. 9chuil „Gedeballoteerd". De gewone audiëntie van den minister van bi-nnerilandsche zaken zal op Zaterdag 25 Februari e.k. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 24 Februari 1905 niet plaats hebben. No d er l.-G r i e k soh protocol. De St. Ct. nr. 44 bevat het Kon. besluit van 8 Febr. 1905, bevelende de bekendmaking van het door Nederland en Griekenland den 2/15 October 1903 te Athene geteekende protocol tot regeling van den toestand der naamlooze en andere vennootschappen van het eene land in het andere. De minister van Financiën maakt be kend, dat op 18 Februari jl. bij de betaal meesters in kas was f 2,034,277.60 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. llbis van baar octrooi aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 12,876,022.26. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist uit Utrecht is ontvangen f 10.35, ter voldoening van te min betaald successierecht. Wetten. De St. Ct. nr. 44 i evat de volgende wetten Wet van 10 Febr 1905, tot vaststelling van het negende hoofdstuk der Staatsbegroo- ting voor het dienstjaar 1905. Wet van 14 Febr. 1905, tot wijziging der bepalingen van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering betreffende het getuigen verhoor. De heer J. Barendreoht, vice-consul der Nederlanden te Hamburg, is te 'a Graiven- •e in Hotel des Indes aangekomen. De Commissie van Rapporteurs over het wetsontwerp tot regeling van de Arbeids overeenkomst hield gisteren eene samen komst met den minister van Justitie tot het voeren van een mondeling overleg. Men schrijft uit 's-Gravenhage Naar aanleiding van het bericht in enkele bladen, dat do heer J M Pijnacker Hordijk van plan is zich te 'aGravenhage IET niet herkiesbaar te stellen en dat als candidaat der vrijzinnig-democraten en liberalen in dat district nu genoemd wordt de heer mr. C. Th. van Deventer, verzocht men ons mede te doe len, dat de heer Pijnacker Hordijk nog gce- nerlei beslissing beeft genomen omtrent do vraag of hij zich al dan niet herkiesbaar zal stellen, zoodat het bedoelde bericht minstens genomen voorbarig is to achten. Door het centrale oomité der liberale kiesvereenigingen in het kiesdistrict Schie dam, is tot candidaat voor de Tweede Kamer I der Stat en-Gene ra al gesteld de heer M. C. M. do Groot te Schiedam. Vier en twintig vrijzinnige kiesvereeni gingen in het hoofdkiesdistrict Zuidhorn heb ben hare instemming betuigd met eene motie, welke de strekking heeft om den heer Zijlma niet aandrang uit te noodigen, terug te ko men op zijn genomen besluit van zich niet weer beschikbaar te stellen. Bedoelde motie ging uit van de Centrale Vrijzinnige te Grijpskerk en werd door de groote meerder heid dier 24 kiesvereenigingen met algem. stemmen aangenomen. Op eene samenkomst gisteren te Groningen gehouden, verklaarde de heer Zijlma de uitnoodiging in ernstige overweging te zullen nemen en na een kor ten tijd van beraad zijn besluit kenbaar te zullen maken. Pr. Gron. Ct. De centrale anti-rev. lriesvereeniging in het district Hoogezand, heeft den heer J. I C. Wirtz Czn., te Groningen, definitief can- i didaat gesteld. De r.-k. lriesvereeniging te Doesburg stelde candidaat. den heer N. Oosterbaan, arrond.-schoolopziener aldaar (anti-rev.) Meer kiezers. Te Zaandam zijn ruim 600 kiezers meer op de lijst, gebracht, waardoor het aantal met ongeveer 20 is gestegen. Naar „Het Volk" verneemt, heeft mr. P J. Troelstra aan dien voorzitter der Ka mer medegedeeld, dat hij tot de laatste helft van Maart, voor herstel van gezondheid naar het buitenland vertrekt en dus de zittingen der Kamer niet kan bijfwonen. De heer Troel stra gaat een maand te Locarno doorbren gen; zijn zenuwgestel is dear de aanhouden de ziekte zijner echtgenoot© geschokt. De Postwet-novelle. Blijkens de mededeelAngem van c n Ned. Journalisten kring heeft het. bestuur besloten, een adres bot. de Tweede Kamer te richten, waarin het dringend verzoekt, bij eventueele goedkeuring overigens van het voorgedragen artikel 17bis der Post wet, dit zoodanig te wijzigen of aan te vullen, dat uitdrukkelijk blijke, dat ook in 't vervolg dag- en weekbladen en andere perio dieken verzonden zullen worden, onder de zelfde bepalingen als daarvoor tot dusver hebben gegolden, desnoods met de verplich ting om het adres van den afzender op het omslag te vermelden. Op het verzoek van eigenaren en pachters van landerijen, om het voetpad on der de gemeente V rij en ban van de draai brug bij Reine veld tot aan den Oostsingel- weg voor het verkeer te doen afsluiten welk verzoek werd gedaan met het oog op de schade, die door het publiek aan de gron den van de verzoekers wordt toegebracht en ook op grondt van de onzedelijkheid waartoe het vrije gebruik van dat pad aanleiding geeft is door Gedep. Staten van Zuid-Hol land afwijzend beschikt, en zulks uit over weging: dat aan de bezwaren waartoe het openbaar gebruik van dit pad aanleiding schijnt té geven, hetzij door beter politie toezicht hetzij door verlichting kan wor den tegemoet gekomen maar dat daarin geen voldoende reden is te vinden om het publiek gebruik van het pad op te heffen. De Amsterdamsche Univer siteit. Naar wij vernemen is door de le den van den Amsterdamschen gemeenteraad, de heeren J. A. Wonnaeir, mr. Z. van den Bergh, K. van Lennep, Jan ter Haar Jr. mr. S. de Vries Cz. en P. W. Sutorius een voorstel bij den raad ingediend, om een oom missie van 7 leden waarvan de voorzitter uit en door het Dag. bestuur aan te wijzen te benoemen, met opdracht om te onder zoeken of, en zoo ja, op welke wijze de finan cieel© last van de universiteit, althans ge deeltelijk, van de gemeente ka.n worden af gewenteld. Dit. voorstel staat in verband met de voor dracht van B. en W. om over te gaan tot den bouw van een nieuw anatomisch labora torium, welke Woensdag a.s. aam de orde komt. (Stand.) Een bijzondere en een open bare school in één gebouw. Door den raad der gemeente Wijmbritseradeel (Friesland) is onlangs oen lokaal van de openbar© school te Gaastmeer verhuurd aan den kerkeraad der Nederdiuitsch hervormde gemeente aldaar, welke kerkeraad in dat lo kaal van plan is bijizander onderwijs te doen geven. In een adres aan Gedeputeerde Staten van Friesland deelt het hoofdbestuur van hel Nederlandsch Onderwijzers-ge nootschap mede, dat het met verwondering van dit be sluit kennis heeft genomen, daar het vreest, moeieiijfcheden van allerlei aard er uit te zullen zien voortkomen. Het H.B. is van ooi deel, dat het uit een onderwijskundig oog punt gewenscht zou zijn, indien, alle kinderen van het kleine Gaastmeer naar ééne school gingen en ook dat er ernstige bezwaren be staan tegen de vereeniging van twee school tjes in één gebouw. Bevindt er rich in eene school slechts een dunne houten wand tus- sclien twee klassen, dan zullen deze elkander altijd eenigszins hinderen, ook als door onder ling overleg die hinder zoo gering mogelijk wordt gemaakt; maar indien, zooals hier, twee verschillende schalen, welke geen ver band met elkaar houden en waarvan de on derwijzers scherp tegenover elkaar staan, zich naast elkander bevinden, kan er onmogelijk onderwijs gegeven worden. Ook is er een ge durig twisten tusschen de kinderen een steals groeiende prikkelbaarheid en ergernis bij de onderwijzers te verwachten, waardoor de ver standelijke evenmin als de zedelijke vorming der leerlingen tot haar recht kan komen. Geen onderwijzer, die nog ergens anders eene jlaats kan vinden, zal onder deze omstandig heden sollieiteeren naar de vacante betrek king van hoofd der school te Gaastmeer, welke betrekking ook zonder deze hinderlijke belemmering van vrijheid toch reeds zoo wei nig aantrekkelijks heeft. Het H.B meent dan oak, dat het zeer jood mogelijk is. dat er rich voor die betrek- ring geen sollicitanten zullen aanmelden, waardoor de raad der gemeente Wymbritse- radeel eene ongezochte of misschien gezochte gelegenheid zou hebben om de openbare school op te heffen. Het H.B. verzoekt. God. Staten daarom dringend bedoeld raadsbesluit niet goed te keuren. De zaak Van Rooijen nog niet dood. De heer M. G. Wildeman, oud archivaris van het hoogheemraadschap van Delfland, wonende te 's Gravenhage, heeft zich tot den raad dier gemeente gewend, naar aanleiding van de nota door den gemeente secretaris aan het college van B. en W. in gezonden ter zake der gerezen quaestie over het in de gemeente-bibliotheek berustende handschrift van mr. P. G. van Ghert, refe rendaris bij den Raad van Sta/te voor de zar ken van R.-K. eeredienst, niet betrekking tot diens werkkring bij laatstbedoeld depar tement en in verband met de kerkelijke», staatkundige verwikkelingen, ontstaan tus schen Koning Willem I en het aartsbisdom van Mechelen, vooral ter zake van het Col legium Philosophicum, voor welk handschrift indertijd door de R.-K. geestelijkheid te ver geefs f 40,000 zou zijn geboden. Adressant protesteert tegen den inhoud van bedoelde nota en zegt o.a., dat de daar in voorkomende clausule, dat het handschrift voor de katholieken kwetsende gedeelten be vat, op rijin zachtst genomen als onjuist is te kwalificeeren, en dat nog zeer onlangs een der wethouders dier gemeente (daarin ge steund door twee zijner collega's) een onjuist verslag aan den raad uitbracht in zake den door den niet-herbenoemden archivaris ver richten arbeid 18841904. Ten slotte verzoekt adressant den raad als nog aan het ooilege van B. en W. algeheele opheldering te vragen in zake het incident Servaas-Van RooijenAlberskFruin, en de nota van den gemeente-secretaris te toetsen aan de waarheid. Ook een belasting. In de raads zitting der Limburgsche gemeente Heerlen is aangehouden een ^corste] om belasting te heffen van muziekinstrumenten in koffiehui zen. De definitieve vaststelling zal in een vol gende- vergadering geschieden. Door de Commissie van bijstand en advies ter zake an den gevangenisarbeid, waarvan de heer D. Laan te Wormerveer president, en de heer B. J. van den Berkhof te 's Gravenhage secretaris is, werd Maandag 20 dezer eene vergadering gehouden in een der lokalen van het departement van justitie. Naar aanleiding van het overlijden van prof. dr. J. H. Gunning J.Hzn., meldt men ons nader: D© overledene deed in 1851 zijn proponents-exaimen en was van 1853'54 hulpprediker bij de Ned. Herv. gemeente te Heusden. 22 Jan. 1854 deed hij zijjn in trede als predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Blauwkapel, vertrok van daar in 1857 naar Hi'versum, en in 1861 naar 's Gra venhage. 19 Oct. 1882 werd hij door de Algemeene Synode van de Ned. Herv. kerk ■benoemd tot kerkelijk hoogleeraar aan. de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, welk ambt hij bekleedde tot 17 Mei 1889, toen hij benoemd werd tot hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden. In 1899 den leeftijd van 70 jaren bereikt hebbende, werd hij eervol ontslagen en gepensioneerd en ves tigde zich metterwoon te Velp. De overledene was ridder in de orde van den Neder1. Leeuw. Ajan „Onze Hoogleeraren/' is nog heit vol gende ontleend omtrent wijlen prof. dr. J. H. Gunning: Te Amsterdam doceerde prof. Gunning de Geschiedenis dier Ned. Herv. kerk en vam haar Leerstellingen, de Dogmatiek en de Ge schiedenis der Zending. Te Leiden gaf ZHG. onderwijs in Encyclopaedji© dier Godgeleerd heid, Wijsbegeerte v. d Godsdienst, Gesdhie- denis v. d. leer aangaande God, Ethiek en Symboliek.z Zijn geschriften bestaan in: „Blikken in de Openbaring"„Tafereelen u. h. leven des Heeren'; „Overlevering en Wetenschap"; literarische ge:;ihriften over Danube's „Divina Ooonoedia", over Goef/hie's „Faust," ene. Gisterennacht is te Rotterdam overle den de beer P. Holteapfel, sedert 25 jaar commies van aanneming der marine aldaar en gepensionneerd luitenant ter zee eerste klasse. Te Rotterdam is gisteren op bijna 75- jarigen leeftijd overleden dr. H. W. de Monchy, een van Rotterdam 's bekendste ge neeskundigen en stichter van het Sopiha kin derziekenhuis, waarvan hij tot dusver, dat ra 42 jaar lang geneesheer-directeur was geble ven. Rembrandthulde. De commissie voor de herdenking van Rembrandt's drie honderdsten geboortedag in Juli 1906 te Lei don. heeft in een© circulaire do Nederlandsche kunstenaars en kunstvrienden om financiëelen steun verzocht voor het welslagen van de hulde in Rembrandt's geboortestad. De com missie is van meening, dat de feestviering niet een Leidsch, maar een nationaal, zoo moge lijk zelfs een internationaal karakter moet dragen, en wil daarom ieder vereerder van Rembrandt in den lande in de gelegenheid stellen tot dit doel het zijne bij te dragen. Het voorloopig plan is om in de onmiddellijke nabijheid van Rembrandt's geboortehuis een gedenkteeken op te richten dat op den feest dag zal worden onthuld. Tevens wil men daar aan eene tentoonstelling verbinden van wer ken van schilders die Rembrandt's invloed hebben ondergaan en van origineel© teeke- ningen en etsen van den grooten schilder en reproductiën van de fraaiste zijner werken, welke tentoonstelling dan eenige maanden ge opend zal blijven. Van het uitvoerend comité .zijn eerevcorzit- ter: mr. de Ridder, burgemeester van Lei den voorzittermr. J. C. Overvoordeon der-voorzitter dr. A. Brediussecretaris: dr. W. Martin, en penningmeester notaris van Hamel te Leiden. Te Haarlem woei Maandag van den to ren der Groote Kerk, van enkele openbare gebouwen en vele waningen, de vlag,, ter her denking van het 75-jarig bestaan der Ko ninkl. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Eenige bestuursleden der liedertafel heb ben een krans gelogd op het graf van den mede-oprichter en eersten directeur, den heer J. E. Schmitz. Volksmuziek in de open lucht. Te Amsterdam is opgericht eene Vereeniging voor volksmuziek in de open lucht. Zij stelt rich ten doei de bevordering dei muzikale ontwikkeling van het volk, en

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2