OPENBARE VERGADERING r Inboedel, Spreker: de Heer C. A. Zelverder. VAM NELLE's KOFFIE, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENT! ËN. De Notaris A. N. J. VOS Dienstbode als Meid-alleen eene flinke Dienstbode als Meid-Alleen Parelerwten GEBR. DEKKER. HERBART'S Metafyzica, Psychologie en Ethiek ENGELSCH HEEREN MODE-MAGAZIJN. H. F. JÜRRITSMA, Utrecht, Heeren-Pantalons zonder naad. Maxim Gorki's Kleinburgers. Vrijzinnige Propaganda-Club. OnderwerpDe vrijzinnigen bü de algemeene verkiezingen. SpecialiteitROODMERK mil haar dool tradhteai to bereiken dbor het geven van kosteloos toegankelijke uitvoerinr gen van goede muziek en zang in de open luchit. Van 29 Maart tot 24 April zal in den Haagsohen Kunstkring eene tentoonstelling van werken van Puvis de Chavannes worden gehouden. Een zeer talrijk pulbliek was Maandag avond aanwezig in de feestelijk versierde zaal van de Christelijke Jongeling»-vereeniging, op de Prinsegracht te 's Gravenhage, alwaar Z. K EL de Prins der Nederlanden Ie voor dracht van prof. dr. F. J. L. Kramer over de expansie van het Russische r ij k met zijne tegenwoordigheid vereerde. Z. K. H. werd outvangen door het bestuur en alvorens prof. Kramer zijne voordracht aanving, welkom geheeten door den voorzat ter, mr. A. E. Mackay Jr., die zijn dank be tuigde voor de tegenwoordigheid van Z. K. H. en daarna het woord gaf aan den spreker, Prof. Kramer zette, toegelicht met een kaart, de positie van Rusland en Japan uit een. Een 101-jarige. Onder vele blijken van belangstelling heeft de oudste inwoner van Gouda, Jaeébus Schep, provenier in dè werkinrichting aldaar, zijn lOlsten verjaar dag gevierd. De oude man is nog helder van geest en goed gezond. Bij gunstig weer maakt hij nog dikwijls onder geleide eene wande ling. 75 jaar tamboer. Te Leeuwarden herdacht Zondag Haring EEarings zijn 75- jarig tamboerschap en vierde hij tegelijker tijd zijn 90sten geboortedag. Na in 1830, op 15-jarigen leeftijd, als taim- iboeir-vrijwiLliger bdj de mobiele Friesche schutterij in dienst te zdjn getreden, nam hij weldra deed aan den strijd tegen België. In de jaren 18321834 maakte lidj deed uit van de bezetting van Beagen-ojp-Zoom. Daarna keerde hij naar Leeuwarden terug, oan, na de ontbinding van de mobiele Friesche schut terij addaar, over te gaan bij de dienstdoende schutterij aldaar, waarbij hij steeds als tam boer bleef ingeschreven. Vele blijken van belangstelling en van kameraadschap vielen den jubilaris, altijd! nog flink voor zijn leeftijd, ton deel, inzon derheid van de zijde van de officieren en van het kader der schutterij. Pokken. Te Eindhoven is een nieuw geval van pokken geconstateerd bij een 65- jarig arbeider. P r o c e s-D e R o o d e. De Haar- lemsohe rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Die Roode, wagen- voerder, contra die E. N. E. T. De reeht- bauk verklaarde den eischer niet-ontvankelijk in zijn vordering en ontzegde hem zijn eisch omdat de eischer in zijn dagvaarding geen feiten gesteld heeft, waaruit de aanspra kelijkheid van de maatschappij zal kunnen blijken. De internationale effecten- diefstal. Het Haagache jongmensch van goeden huize V., die zich in verband met den internationalen effectendiefstal reeds sedert half October in voorloopige hedhtenis be vond, is dezer dagen op vrije voeten gesteld. De moord te Groot-A ze wijn. De vermoedelijke daders van den te Groot- Azewijfn gepleegden moord blijden, ondanks bezwarende getuigenverklaringen, ontkennen. De sectie op het lijk heeft aangetoond, dat de dood onmiddellijk is ingetreden door een slag op den sahedel. Een der verdachten, ze kere B. v. K., is gisterennacht uit het arres- tantonlokaal in het gemeentehuis te 'aHee- renberg ontsnapt. Revolverschot. Een zoon van den arbeider O., te Hoogeaand, heeft den werkman B., aldaar, door een revolverschot hoogst gevaarlijk gewond. 8troopers. In de bosohrijke omge ving van Arnhem gelukte het de maréchaus see twee beruchte stroopers te arresteeren, welke de huid van een hert, benevens de pooten van het dier droegen. Een en ander werd in beslag genomen. Eenige dagen te voren was de politie ge waarschuwd, dat door de aangehoudenen meermalen herten werden geschoten, zooals ook verleden week het geval was. Dit was door onbezoldigde rijksveldwachters gezien onder Wolfhezen. Toen deze ter plaatse kwa men, was het hert verborgen en gelukte het niet het hert op te sporen. Waarschijnlijk hebben de stroopers het hert gevild en het vlee«ch. verborgen. Ongeluk bijl den arbeid. Te Maarn is bij het stellen of verplaatsen van een drijifwiel (3500 KG. zwaar), dat wiel uit een takel gevallen. Het sleepte een der werk lieden, v. R., uit Austerlitz, in znjn val mede en verpletterde hem. De ongelukkige laat een vrouw en vijf kinderen na. Branden. Door onbekende oorzaak brandde gisterenavond t© 7 uur de schoen winkel en grootendeels het woonhuis uit van G. v. d. Linden, Wagenaarstraat 64, te Am sterdam. De brand sloeg fel uit, maar uitbreiding kon door snel optreden der brandweer wor den voorkomen. Ve- -ekering dekt de schade. Te Rijswijk (Geld.) en Ravenswaay woedden gisteren namiddag twee kolossale branden, nl. in de boerderij van de wed. Van Ooien en in die bewoond door den heer Van Ommeren. In de eerstgenoemde huizinee biandde alles tot den grond toe af en kwa men 2 stuks vee in de vlammen om. In de laatste verging de gehee'e voorraad hooi, stroo en verdere landbouw-producten en een groot aantal kippen. De sterke wind belem merde zeer 't bluschwerk. De oorzaken zijn bij beide branden tot nu toe onbekend, ter wijl assurantie de schade gedeeltelijk dekt. School- en Kerknieuws. Maandag 27 Februari, des namiddags te 3 uur, zal dr. A. F. Holleman, benoemd tot hoogleeraar in de schei- on artsenijkunde te Amsterdam, zijn ambt aanvaarden door het uit spreken eener rede in de Aula der Universiteit. Hilversum. De losse werkman J. K.. die op den 2. Kerstdag den loopknecht B J. zonder eenige aanleiding ernstig mishan delde, werd door idle rechtbank te Amsterdlami tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was 8 maanden. In het district Wijk bij Duurstede wemsohen de liberalen voor de Tweede Kamer caudl'daait te stellen mr. H. C. Dressedlhuys, rechter in de arrondissemente-rechtbank te Tiel. Vergadering van den raad dezer ge meente op Dinsdag 21 Februari, 's avonds 8 uur, onder voorzitterschap van den burge meester, jhr. Barchmam Wuytiers. Aanwezig zijn 15 leden. Afwezig dé hee- ren C. Th. van, Beek en E. L. Visser, de laatste met kennisgeving. Da voorzitter zegt, dat geen bezwaren in gekomen zijn oan den heer 9. J. vaa Duinen tot lid' van den gemeenteraad1 toe te laten; hij verzocht daarom den waarn. secretaris heb nieuwe raaidlalidl binnen te leiden. Nadat de heer Van Duinen de gebruike lijke ceden afgelegd en zitting genomen heeft, zegt die voorzitter, dat, waar het hier toe de 'heer v. D. voornamelij|k zijn krach ten 'beeft gewijd aan „Handel en Nijver heid", hij hoopt dat ook voortaan de andere gemjeesntobelangiem door hem met diezelfde zorg zullen 'behandeld worden. Hierna leest do secretaris de notulen van de vergadering van 31 Januari, die onveran derd worden vastgesteld. Ingekomen zijn: a. Een kon. besluit van 3 Febr. 1905, in houdende de goedkeuring van de nieuwe hef fing van haven en tongelden. b. Een schrijden van dien minister van W., H. en N., inhoudende mededeeding dat een kon. 'besluit goedkeuring verleemt aan de nieuwe heffing van haven en tomgeldJem. o. - Een goedkeuring van Gedl. 'Staten, be treffende de jaarwedde van dien ondlerwiijfzier Noordenbos. d. Van Gedep. Staten is teruggekomen1 de bouwverordening, zooals die dioor dbn raad! was ingezonden. Hiervan zal art. 8 nog eens naar de afdeelingen worden verzondendJe nieuwe verordening zal aan de leden van den raad worden verstrekt. Een goedkeuring van Ged. Staten be treffende de jaarwedden van 'het onderwij zend personeel. f. Een jaarverslag en de rekening van de oommissie van schoolverzuim. Deze zullen ter secretarie ter inzage wor den gelegd. g. Een verzoek van dien onderwijzer C. Noordenbos om eervol ontslag tegen 1 Maart. De voorzitter stelt voor deze zaak spoedr eischend te verklaren. Met algemeene stemmen wordt daarop eervol ontslag ver leend. h. Een dankbetuiging van mejuffrouw J. M. de Bruin voor ontheffing van enkele les uren. Een dbnkbetuigjng van 'het politieper soneel voor de verleende traCtementsverhoo - ging. j. Een dankbetuiging van den heer C. J. F. Prins voor verleende tractementsverhooging en het veranderen van zijn tijdelijke benoe ming tot leer aar aan de burgeravondschool in oen vaste. De stukken onder a, b, o, e, h, i en j wor den allen voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is de agenda: Punt II. Wijziging verordening, regelende de samenstelling en inrichting der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Nadat de heer Plomp een nog eenigszins dieper gaande redaotieregeling heeft voorge steld, wordt dien overeenkomstig z. h. sb. besloten. Punt III. Voorstel betreffende heb rooien van boomeni aan de Kortegracht. B. ein W. zeggen in hun advies Nu opnieuw! stemmen in uwe Vergas dering zijn opgegaan voor eetne gelijk matige beplanting van dé bedde zijlden van de gracht, en ook aan ons college thans voorkomt, dat het aanzien van, de Korte gracht er door zal winnen, hebben wij de eer urwe vergadering in overweging te geven, te besluiten tot 'liet doen rooien van de neg tien ter plaatse staande oude lindenboomen, en ons te machtigen, de ledige plaatsen aan te vullen met heesters van dezelfde soort, als die welke aldaar in het voorjaar van 1903 zijn geplant. Wordt overeenkomstig dit voorstel z. h. &t. besloten. Punt IV. Voorstel toib wijziging der veror dening op de tapperijen enz. B. en W. stellen voor de volgende veran deringen aan te brengen De aanhef van art. 4 tweede zinsnede wordt aldus gelezen: „Het is hun verboden in dien tusschentij|d bezoekers in hunne tapperijen of koffiehui zen te 'hebben." Art. 2. In art. 41 vervallen de laatste woorden van de eerste zinsnede „of van zdjinientwega". In de vroegere verordening stond: „Het is hun verboden in dien tusschentijjd bezoeken in huis te hebben." „Inj de tapperijlen! of koffiehluizen miag geen gelegenheid tot dansen, tot verlotingen, tot kunstvertooningen, tot muziekuitvoerin gen, tot tooneelvoorstellingen of tot andere vermakelijkheden worden gegeven, tenzij met schriftelijke vergunning van den burgemees ter of van zijnentwege", geen verbindende kracht toegekend Met algemeene stemmen Wordt overeen komstig heb voorstel van B. en W. beslo ten. Punt V. Vaststelling 3e aanvullingskohier der inkomstenbelasting 1904. Overeenkomstig het voorstel besloten. Punt VI. Reclames le en 2e aam vullings kohier van de inkomstenbelasting. Alsvorem. Punt VU. Voorstel inzake verpachting bij openbare insahrij.ving vam jacht op dé Leus- derheide en de overige aan deze gemeente behoorende gronden. B. en W. stellen voor: hun college te machtigen tot het opstellen van eene openbare inschrijving tot verpachting van het jaohtrecht op alle aan de gemeente Amersfoort toebehoorende gronden, met uit zondering van het in aanleg zijnde bo6ch en de wandelpaden op den Araersfoortschen borg, kadastraal bekend sectie C. nos. 989, 445, 250 en 252, groot 7 H.A. 86 A. en 30 ctA., en zulks onder voorwaarde dat dé ver pachting zal geschieden in de maaind Maart dezes jaars voor den tijld) vam zies jaren, in twee peroeelen, als: A. de aan de gemeente Amersfoort toebe hoorende heidegronden, gelegen onder de ge meente Leusden met de daaraan grenzende bosschen, gedegen onder de gemeenten Leus den en Amersfoort, ter grootte van ongeveer 900 H.A. B. de aan de gemeente Amersfoort toebe hoorende bouw-, hooi- en weilanden, gelegen onder de gemeenten Baarn, Hoogland, Eem- nes en Bunschoten, ter grootte vam ongeveer 112 hectaren. Dit voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Punt Vlli. Benoeming van een dames-lid van de Commissie van toezicht op heb lagier onderwijs. Hiertoe zijn aanbevolen dé damesMe vrouw Willemstijm, geb. Graswinckel, en me vrouw Warnsinoic, geb. Carrier van Dissel. Benoemd wordt mevrouw Willemstijm met 12 stemmen. Op mevrouw Warnsinck- werden 3 stemmen uitgebracht. Punt EX. Benoeming van een gemeente secretaris. Alvorens hiertoe over te gaam stelt de voorzitter voor de opiembare vergadering te veranderen in eene met gesloten deuren. Van 8.55 tot 9.45 is daarop de vergadering voor het publiek gesloten. Daarna heeft de stemming plaats en wordt de heer mr. dr. J. G. Stenfert Kroese, van Zwolle, benoemd met 13 stemmen. De heer mr. dr. D. Talma, van Haarlem, bekwam 2 stemmen. Hierop sluit de voorzitter de vergadering. De le luitenant C. A. Prins van het le regiment veld-artillerie wordt vam Utrecht naar hier overgeplaatst. rVoor het examen „Fraaie Handwer ken" slaagde te Breda mejuffrouw A. M. E. Diamein. Bataafsche Hypotheekbank te Amsterdam. Opgericht A°. 1889. Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal f 1,000,000. (Reserves I KMI.000.) De Bank verstrekt gelden op Eerste Hypo theek uitsluitend op panden in Nederland ge legen en geeft ifi3 en 4 pCl. Pandbrie ven uit. te Amersfoort, zal op Maandag 27 Fcbrn- ari 1905, des voormiddags 9 uur, ten sterf- huize van Mevrouw de Wed. den heer W. OVERHOFF-Bleohschmidt, te Renswoude, om contant geld, publiek verkoopen: Een zeer goed onderhouden bestaande in canapé, fauteuils, stoelen, tafels, waschtafels, ladetafels, speeltafeltjes, bloementafels, Ja- pansch tafeltje, zilverkast, bedkastjes, pendu les met candelabres, spiegels, schilderijen, va zen, étagères, tafelkleeden, vloerkleedon, kar petten, loopers, kleedjes, kachels, haardstellen, fornuis, naaimachine, veerenbedden met toebe- hooren, matrassen w.o. met springveerenledi kanten, gordijnen, porcelein, w.o. antiek, glas-, blik-, en aardewerk. Voorts gouden en zilveren voorwerpen en hetgeen verder to voorschijn zal vrorden ge bracht. Te bezichtigen op Zaterdag 25 Februari 1905, van 1012 en van life—4 uur. Naar wij vernemen, hebben en heeren het voornemen opgevat om in de tweede helft vap, Maart een tooneel- uiitvoering te geven, waarvan het batig saldo bestemd zal worden voor dx. Bollaan's ge sticht voor lupuslijders te Rotterdam. Gisteren avond! hieldl mej. Marie Jun- gius, daartoe uitgenoodigd door het Amers- foortsch correspondentschap van het Natio nale Bureau van vrouwenarbeid en door de cursus-oommisaie der Toynbee-vereeniging hier ter stede, een boeiende voordracht in „Ons Huis", over het ontstaan en den werk kring van genoemd Nat. Bureau, gevestigd in de Jacob van der Doesstraat te 's Graven hage Hoewel velen aan de uitnoodaging had den gehoor gegeven, misten wij de jonge meisjes, voor welke 't gesprokene nieuw en zoo bijzonder opwekkend geweest zou zijn. Allereerst schetste spreekster ons den oor sprong van het Nat. Bur. voor Vrouwenar beid. Toen, na dé tentoonstelling van vrou wenarbeid, nu 6 jaar geledeu, het bestuur verstrooid was, was de beweging, 2 jaar van te voren begonnen, niet gestuit. Waar moes ten allen heen met haar vragen en bezwaren? Velen waren het die zich wendien tot dé Haagsche bestuursledendg een vroeg om werk, om vulling voor 't leege leven, om voor lichting in zake verzekering tegen den oudlen diag, om ander werk dan des levens verwoes tenden arbeid, tot nu toe verricht; moeders wenschten inlichting omtrent opleiding voor haar dochters; weer anderen over vakver- eenigingen. Toen het bleek, dat de tentoonstelling sloot met een batig saldo, was 'teerste idéé een geregeld bureau op te richten; dat plan werd niet eejj kleine wijziging op een algemee ne vergadering met bijna algemeene stemmen aangenomen. Drie jaar zijn sedert Verloopen, en 'tis niet onbillijk gebleken, dat het geld daarvoor besteed is. Het bureau beoogt het centrale punt te zijn van alles wat door en voor vtrouwen gewerkt wordt; een pleidooi te zijn voor den arbeid en dien arbeid gelei delijk te doen worden 'dén normaal natuur lijken, de waarachtiger arbeid, die zich ge regeld omzet in producten, in ware harmo nie met rust. Verbijsterend groot is echter nog dé me nigte vrouwen, die zwoegen en sjouwen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en die iederen inherenten factor van den arbeid missen en daar tegenover die groote massa die niets Injdragen voor levensonderhoud, die voortbestaan zonder bewustheid van zich zelf, die niet begrijpen dat alles .geleverd wordt door anderer levenskrachtzij vor men die scherpe tegenstelling, die ons dage lijks treft tusschen zwoegen en beuzelen. Zoowel de eerste als de laatste groep dient bewust gemaakt te worden, opdat alle carica- turen van den arbeid verdwijnen, allen te déen genieten van den arbeid, den leven ge vende bij uitnemendheid. Eenige lichtbeeldén brachten ons in her innering terug op idé tentoonstelling van. Vrouwenarbeid om ons daarna een kijkje te geven in de verschillende afdeelingen van het Nat. Bnr. voor Vrouwenarbeid!, waarbij spreekster trachtte ons een begrip te geven van dén arbeid, daar verricht, dé tallooze aanvragen uit alle oorden des lands, soms zelfs uit het buitenland, om voorlichting op ieder gebied, waarvoor de meest uitge breide en nauwkeurige ocderzcekingen uoo dig waren. Drie-cn-negentig correspondent schappen in verschillende oorden d:s lands dienen het Bureau met inlichtingen en met hulp, d'ocb reusachtig blijft het werk dor drie kranige vaste werksters aan het Bureau voor wie, hoewel bijgestaan door eenige volontairs, de 8-urige werkdag voorloopig nog niet zal zijn weggelegd. Nadat de spreekster er op gewezen had, dat het Bureau bij voorkeur schriftelijko in lichtingen geeft, slechte zeidén mondeling, omdat men zich schriftelijk gewoonlijk beter rekenschap geeft van 't geen men wonscht te weten, en dlaarna met groote welwillend heid eenige vragen had beantwoord, kHankte zijl dé aanwezigen voor hun aandacht en zij diie zich, staandé de vergadering, opgaven als lid!, voor haar fiuantiëelen steun en werd de bijeenkomst te ruim half elf gesloten. De nieuwe brievenbus aan dén Soes- terweg, nabij de woning van den heer Bolk, ia sedert gisteren in gebruik gesteld- Burgerlijke stand. Geboren: Antje, d. v. J. Schaap en T. M. van der Put. t den Gevraagd met 1 Mei eene heldere liefst P. G.in een klein gezin Haag. Br. fr., lett. P. bureau Amersfoortsch Dagblad. Gevraagd voor 1 Maart te Doorn niet ben. de 25 jaar. Zeer goed en zelfstandig kunnende Koken en Werken. Loon naar bekwaamheid en f 26.Waschgeld. Brieven met opg. van laatste betr. en ge tuigen Heerengracht 58Amsterdam. Erwtensoep van is hot fijnste wat men wenschen kan, en veel lekkerder dan van Spliterwten. Neemt een proef en U is ten zeerste voldaan. Ze worden overal verkocht alleen in carton» van K.G. Netto èt 20 cents. Waar niet verkrijg baar zenden wij 8 cartons franco per post, tegen toezending van postwissel a f l.OO. Koog a/d. Zaan. Zoo juist verscheen i DOOR H. DE RAAF, 400 bladz. Pr||8 f 2,50. Geb.f 3.— Vroeger verscheen: HERBART'S PAEDAGOGIEK DOOR H. DE RAAF. 260 bladz. PrUs f 1,50. Geb. 2.-. Donkere Gaard over het Wed. Hofleverancier. Zeer belangrijk voor Heeren. Het ideaal kleedingstuk voor H.H. Paard-, Rijwiel- en Automoblelr|jders. In merino, zijde met merino en geheel wol van een bijzonder weefsel. Kan in heet water worden gewasschen. Ieder Kleedingstuk hetwelk in de wasch krimpt, wordt zonder eenige navraag gratis geremplaceerd aangezien krimpen niet mo gelijk is. In 20 kwaliteiten naar gelang der dikte. Levering circa 7 dagen. Alleen echt te verkrijgen met het gepaten teerde fabrieksmerk „Jay finish" aan boven genoemd Magazijn. Monsters op franco aan vraag. Schouwburg Utrecht. HOLLANDSCH BLIJSPEL-ENSEMBLE. DirectieA. SAALBORN. Donderdag 23 Februari 19051 Familie-Tatereelen ten huize van BESSEMÉHOFF. Dramatische schets in 4 bedrijven. Vertaling uit het oorsponkelijke Russische manuscripten regie van A. SAALBORN. Aanvang half acht ure. in ,DE op Vrijdag, 24 Februari, 's avonds 8 uur, KEIZERSKROON", Hof. Entrée 10 Cents. Debat vrij. Toegangsbewijzen a 10 ets. verkrijgbaar bij het Bestnnr en bij den Heer L. VAN ACHTERBERGHYarkensmarkt. |6Ö'cenfpêr~pöndj IN PAKKEN VAN HEELE EN HALVE PONDEN.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3